PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπέρογκη χρέωση (3.300€) Vodafone Mobile Connect



Σελίδες : [1] 2

yiovanna
26-03-08, 11:10
Εχω ανοικτό ένα θέμα με την βόνταφον απ'τον οκτώβριο τώρα..είχα αγοράσει τον μάιο πέρυσι ένα μοντεμάκι με usb, αυτό που διαφημίζει κατά κόρον τώρα, και είχε προσφορά για το καλοκαίρι ένα πάγιο χρέωση ανεξαρτήτως όγκου δεδομένων..έπρεπε όλο το καλοκαίρι να είμαι δίπλα στη οικογένεια και με βόλεψε το σύστημα, είναι η αλήθεια..γύρισα στην πόλη τον σεπτέμβριο και κάποια στιγμή πήγα από μόνη μου, όπως κάνω συνήθως, να πληρώσω τους λογαρισμούς μου στην βόνταφον. Εκεί η κοπέλλα που με ξέρει , η υπάλληλος της βόνταφον, ανακαλύπτει ότι έχω ένα λογαριασμό 2000 ευρώ!!!! δύο χιλιάδες ευρώ...την ψώνισα κι εγώ και η υπάλληλος η ίδια..καλά, γιατί δεν ειδοποιήσαμε την πελάτισσα, λέει μόνη της η κοπέλα..τέλος πάντων , αρχίζω την ψάχνω, με γνωστούς, μεσω διαδίκτυου, γενικά, να έρθω σε επαφή μαζί τους..μίλησα με μιά διεθύντρια, δημοσίευσα και κάτι σ'ένα μπλόγκ, μαζί με άλλους που είχαν παρόμοιες, αλλά λιγότερες χρεώσεις, και βγάζει μιά ανακοίνωση η βόνταφον, σαν αποτέλεσμα, ότι οι αυξημένες χρεώσεις οφείλονται στις ανανεώσεις (updates) που κάνουν τα windows!!! συμβουλέουν λοιπον να απενεργοποιήσουμε τα update των windows για να μην χρεώνει η βόνταφον..άκουσον ..άκουσον..λές και μπορεί η βόνταφον να εγγυηθεί ασφάλεια και λειτουργικότητα στην θέση των windows..και συνεχίζουμε..το μοντεμάκι αυτό είναι κατασκεύασμα της HUAWEI..και όπως όλα ήθελε κι αυτό τις δικές του ανανεώσεις, που σύμφωνα με την εταιρεία και την βόνταφον, θεωρούνταν άκρως απαραίτητες..οι ανανεώσεις αυτές πήραν δύο μέρες να τις κατεβάσω..τέλος πάντων..
Απ'την στιγμή που έμαθα τα μαντάτα, εννοείται ότι έκλεισα τελείως το πρόγραμμα και έκανα σύνδεση με την αλτεκ, και όλα μιά χαρά..
η βόνταφον όμως συνέχισε να χρεώνει και μιά ωραία μέρα μου στέλνει εξώδικο για 3.300 ευρώ..ακούτε εσείς? τρεις χιλιάδες τριακόσια ευρώ...πήρα την δικηγόρο τους ,δεν δέχονται ούτε συμβιβασμό, ούτε διευκόλυνση, ούτε τίποτα..λές και τους τάκλεψες κι όχι το αντίθετο.. ζήτησα να επικοιονωνήσω με κάποιον τεχνικό, με πήραν , τους είπα τις αντιρήσεις μου, μου είπαν ότι έχω ένα περιθώριο, μέχρι να εξετάσουν τις αντιρήσεις μου, και..σιωπή..ξανά η δικηγόρος..τιην έχετε κάνει την ογκοχρέωση κυρία τάδε, μου λέει...τώρα πως γίνεται τέτοια ογκοχρέωση..και τα 1300 με κλειστό το πρόγραμμά τους..κύριος οίδε..τώρα δεν έχω κανένα περιθώριο..αν δεν πληρώσω σήμερα ..θα πρέπει να τρέχω στα δικαστήρια..και τα συχαίνομαι αυτά..μπορεί στο τέλος κάτι να γλυτώσω..αλλά ποιός αντέχει το τρέξιμο, τα έξοδα, το άγχος, την φθορά..πληρώνονται αυτά..όχι..αλλά και τα τρία χιλιάρικα πληρώνονται..όχι βέβαια...ένα εκατομύριο είναι αυτό..ένα εκατομύριο..έλεος..δηλαδή ότι εξυπηρέτηση μου έκαναν το καλοκαίρι καλούμαι να την πληρώσω χρυσή..τι χρυσή..αδαμαντορυχείο αγόραζα..που λέει ο λόγος..και τα θέλουν και όλα μαζί..που να τα πληρώσουν σε γιατρούς..τι να πω..είμαι έξαλλη..και δεν έχω και περιθώρια..πρέπει να πληρώσω..και έχω σκυλιάσει...:down:

apok
26-03-08, 11:16
Πακέτο... δες το με κάνα δικό σου δικηγόρο!
Απευθύνσουν και σε κάνα Inka.

Μπορείς να πατήσεις στο οτι α) δε σε ενημέρωναν για την υπέρβαση του όγκου β) οτι ενώ είχες σταματήσει να το χρησιμοποιείς σε χρέωσαν 1300€

21century
26-03-08, 11:21
Το δεύτερο είναι ακόμα χειρότερο οπότε 1ον εκτός απο επώνυμες κααγγελίες σε ΙΝΚΑ και Γ.Γ. Καταναλωτή και δημοσιεύσεις μπορεις να ζητήσεις λύσεις στο πρόβλημά σου, 2ον Να στείλεις οπωσδήποτε κι εσύ εξώδικο με τα παραπάνω στοιχεία καταγγέλοντας για παρβίαση μονομερώς των όρων της σύμβασης εκ μέρους της χωρίς ενημερωση και χωρίς να ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.

hellenicsun
26-03-08, 12:59
Στο κάτω κάτω δε μπορώ να καταλάβω γιατί προτιμάς να πληρώσεις ένα υπέρογκο και αδίκως χρεωμένο (σύμφωνα με τα λεγόμενα σου) ποσό από το να βρεις το δίκιο σου ως καταναλωτής.

Σε κάτι τέτοιες συμπεριφορές στηρίζονται ειδικά οι τράπεζες για να τρώνε ακόμη περισσότερα χρήματα.

Να διεκδικήσεις το δίκιο σου, χρησιμοποιώντας τις παραπάνω υπηρεσίες που σου λένε οι 21century και apok.

eeep
26-03-08, 15:56
Εφόσον αμφισβητείς πως κατέβασες εσύ αυτόν τον όγκο δεδομένων για δική σου χρήση, πως τα κατανάλωσε το αυτόματο update των windows ή του firmware του modem, τότε κάποιος πρέπει να στραφεί εναντίον αυτών των εταιρειών, να στείλει εκεί το λογαριασμό. Ή εσύ ή η Βονταφον. Δες τα ψιλά γράμματα του συμβολαίου για τη μη εξουσιοδοτημένη χρήση και τις ευθύνες. Εδώ δεν είναι σαν το αμάξι που σου κλέβουν κι ευθύνεσαι αστικά για τις ζημιές που θα κάνει ο κέφτης. Οι εταιρείες λογισμικού σε δελέασαν με κάποιο τρόπο για να κάνεις update, ότι θα έχεις καλή απόδοση στο λογισμικό, χωρίς να σε ενημερώσουν για το κόστος του , δηλαδή τις ώρες d/l που απαιτούνταν!

Δες με το δικηγόρο σου τι λέει ο νόμος για τη διατήρηση στον provider αρχείων - με τα headers των email που έστειλες όλο αυό το διάστημα, το μέγεθος των επισυναπτόμενων και ποιων άλλων αρχείων διατηρούνται (πρόσφατη οδηγία της ΕΕ). Να ζητήσεις τα αντίγραφά τους , να προκύψουν και ημερομηνίες σύνδεσης αποστολής κλπ. Κάποια στοιχελία θα συλλλέξεις από εκεί.

Πάρε μαζί σου σαν τεχνικό σύμβουλο - εμπειρογνώμονα κάποιον του di.uoa.gr κανένα διδάκτορά του και να δημιουργήσετε την αμφιβολία στο δικαστή. Με μία αμφιβολία μόνο αθωώνεσαι!

Θα σε συμβούλευα να μην υποκύψεις, εφόσον είσαι "καθαρός".


Και μη χάνεις χρόνο με τύπου ινκα κλπ συνήγορους καταναλωτή και λοιούς θεσμικούς του χώρου. Εκτός κι αν θέλεις να κάνεις νέες γνωριμίες.

ΥΓ. Κι επειδή έχω adsl hol hibox, όταν μπαίνω στο κοντρόλ πάνελ του λογαριασμού μου στο σιτέ τους, βλέπω μια χρέωση πολλών χιλιάδων ευρώ, από ογκοχρέεωση, που δεν έχει σχέση με το hibox. Απόρεσα, προβληματίστηκα, τους ρώτησα και με καθησύχασαν πως είναι άσχετο με εμενα, τους έχει μείνει από λάθος του λογισμικού η ογκοχρέωση.

Αυτό το στοιχείο που σου δίνω να το επικαλεστείς, να το διερευνήσει ο δικηγόρος σου, στην προσπάθειά του να καταδείξει μη αξιοπιστίια των μετρητών τους, γενικά των εταιρειών που διακινούν data μέσω διαδικτύου. Δε μπορεί ο καθένας να λέει: "τόσο έγραψε ο μετρητής!"

Ravager
26-03-08, 16:11
Και εγω αυτη το μοντεμ αλλα ποτε δεν μου ζητησε update η firmware update. Εγω ειμαι cosmote. Προφανως θα ειναι κανενα update για το προγραμα της vodafone. Καντους καταγγελεια και ας κοιταξουνε τα logs αποκλειτε να μην εχουνε.

Xguru
26-03-08, 19:16
Εγώ θα απαιτούσα να μου γνωστοποιήσουν εγγράφως την ημερίσια κίνηση δεδομένων.

LiveTVRadio
26-03-08, 19:37
Και εγω αυτη το μοντεμ αλλα ποτε δεν μου ζητησε update η firmware update. Εγω ειμαι cosmote. Προφανως θα ειναι κανενα update για το προγραμα της vodafone. Καντους καταγγελεια και ας κοιταξουνε τα logs αποκλειτε να μην εχουνε.

Αν διαβάσει κάποιος προσεκτικα τα διαφημιστικα φυλλαδια για huaweii κλπ ( δεν αναφέρομαι μονο σε vodaphone, αλλά και σε cosmote κλπ.) Θα διαπιστώσει αμέσως την αλήθεια.

Η αλήθεια εχει ως εξής:
Το διαφημιστικό λέει οτι μπορειτε να έχετε συνδεσεις μέχρι 3,6mbit. Ψέμα, το μόνο που μπορείτε να έχετε ειναι 384kbps δηλαδη κατέβασμα αρχείων με ταχύτητα 25-30 kilobytes / sec.
Βέβαια λέει και κάτι άλλο χαζό , ότι εχει συνδεση στην Αμερικη με δικτυα περιαγωγης κλπ.

Η ουσία ειναι μία: 384kbps παίρνετε.
Μετα ειναι η ογκοχρέωση: Λέει οτι μπορειτε να κατεβάζετε μέχρι 5GB το μήνα πληρώνοντας 30 ευρω.
5GB τελειώνουν γρήγορα.

Μετα τα 5GB αρχίζει η χρέωση ανα megabyte. Άλλος χρεώνει μισο ευρω ανα megabyte και άλλος 1 ευρω ανα megabyte.

α) Ο χρήστης νομίζει οτι αγοραζει ασυρματο internet 3,6GB
β) Δεν υπολογίζει την ογκοχρέωση.
γ) Γιατι έχει ευθυνη η microsoft , απο τη στιγμη που ο χρήστης μπορει να απενεργοποιησει τις αυτοματες ενημερωσεις αν θέλει , ή αν ξέρει.
δ) Κάτι αντίστοιχο με τα dialers οταν ειχαμε τις dial-up. Αφου τα τηλέφωνα γινοταν προς εξωτικα νησια κλπ, ο χρήστης οφειλε να έχει φραγη κλήσεων εξωτερικου, και δεν του έφταιγε ο ΟΤΕ. Οταν το κακο ειχε παραγίνει, αρχικα ο ΟΤΕ έκοβε προληπτικα τη συνδεση μεσα σε 2 μερες , αφου ο λογαριασμος ξεπερνουσε ασυνηθιστα, τα 200 Ευρω, και ειδοποιουσε τον χρήστη οτι κατι γινεται.
Μετα έφτασε το θέμα παραπάνω και το κρατος αποφασισε εμπλοκη τηλεφωνων προς Μαυρικιο κλπ, αφου αρκετοι πολιτες πληρωσαν χιλιαδες ευρω πρωτα.

Συμπερασματικά: Τα haweii κλπ ειναι μονο για πλουσιους που θελουν να βλέπουν τα email τους , οταν ειναι εκδρομη στο βουνο, και όχι για γενική κατανάλωση. Εννοειται οι εταιρίες θελουν να κερδιζουν, και δεν τις καταλογιζουμε ευθυνες. Ο καταναλωτής πρεπει να γίνει υπεύθυνος και προσεκτικός και να μην ακουει για πολλα κεράσια διαφημίσεις. :evil:

Και γενικά και ανεξαρτητου εταιρείας, διαφωνω που βάζουν γιαγιάδες και παπούδες να διαφημισουν τηλεφωνικές υπηρεσίες, και συνδεσεις ιντερνετ. Προσπαθουν να περάσουν προς τον κόσμο ότι ολα ειναι τοσο απλα , ωστε ακόμα και η γιαγια και ο παπους τα ξερει όλα τόσο καλα, και δουλευει και ιντερνετ, και αντι να ανοιγει τον τηλεφωνικο κατάλογο , προτεινουν να τηλεφωνανε στις τηλεφωνικες υπηρεσιες και να χρεωνονται με ψιλα γραμματα 1,5 ευρω για να βρουνε ενα τηλεφωνο.

kanenas3
26-03-08, 19:39
Περίπου το ίδιο έκανε η Vodafone σε φίλη μου αλλά η χρέωση ήταν μόνο 600 ευρώ.

Της είπα να ζητήσει αναλυτική κατάσταση με τα site που υποτίθεται ότι επισκέφτηκε, ημερομηνία και όγκο δεδομένων. Εε εδώ και 2 μήνες δεν την ενόχλησαν...δε ξέρω τι λέει σε εσάς αλλά δεν πιστεύω να μαζεύουν ακόμα τα στοιχεία...:whistle:

ATG
26-03-08, 21:08
Αναλυτικη κατασταση ερχεται παντα με τον λογαριασμο.

3,6 Mbps υπαρχει οχι παντου.

Η χρεωση γινεται με βαση τα δεδομενα που ανταλασει ο υπολογιστης.

Το ιδιο προβλημα ειχα με Wind. Αλλα τα πληρωσα γιατι εκανα υπερβαση και το γνωριζα. Αλλα η χρεωση μετα τα δωρεαν ειναι καπως... 500Ευρω το Gb.

Καλο ειναι να παρτηρεις το μετρητη η να καλεις την εξυπηρετηση να σου λενε ποσο σου μενει για να μην εχεις υπερβαση.

mosaic
26-03-08, 22:14
Επίσης μια καταγγελία στο Υπουργείο Ανάπτυξης! ναι ναι θα δείτε πως θα τρέχουνε
αλλά η καταγγελία θα πρέπει να είναι επώνυμη.

k_koulos
26-03-08, 23:24
επειδή είμαι κάτοχος και 3g mobile κάρτας στην vodafone, νομίζω οτι κάπου ξεχνάς κάτι.

κάθε μήνα μας στέλνει η εταιρία ενα λογαριασμό, που γράφει αναλυτικά τον όγκο και την διάρκεια των κλήσεων data , αφού λες οτι ο λογαριασμός αυξήθηκε απο 2000 € σε 3300€, θα πρέπει να σου έχει ερθει ο αντοιστοιχός λογαριασμός, και αν έχεις ενεργοποιήσει και το e-bill θα πρέπει να μπορείς να τον δεις και online αν τυχον τον έχεις χάσει, αλλίως με μια αίτηση επανεκδοσης σε μια vodafone.

εκεί θα δείς αν όντως έχουν γίνει χρεώσεις οταν είχες κλειστό/ανενεργό το modem και θα μπορέσεις να σκεφτείς καλύτερα τυχόν λάθη δικά σου ή απατεωνίες δικές τους!

anaksagoras
28-03-08, 02:55
να ακουσεις τα παιδια κ να μην πληρωσεις(εκτος κ αν εκανες οπως λεει η vodafone,που δεν το νομιζω).ακους εκει???3300ε!!!ετσι πλουτιζουν οι συγχρονες εταιρειες με τα συγχρονα μεσα ρεεε!!!κανεις δεν πηρε χαμπαρι ακομα?που θα βρουν λεφτα για τα καινουρια πακετα και την προωθηση τους??ψαχνουν για θυματα!!κ εγω στο παρελθον βρεθηκα σε ασχημη θεση και αναγκαστηκα προ 10ετιας να πληρωσω στον ΟΤΕ 3000ευρω!!!!!που να βρω το δικιο μου εγω?μακαρι να ειχα την τωρινη γνωση.με ειχαν χρεωσει το ιντερνετ με αυτο το ποσο για περιοδο 20ημερων!!!φανταστειτε μια οικογενεια που πληρωνει 50ε οτε να της ερθει ξαφνικα 3000.για να μην γινουν ανακοπες στην δολια μανα μου και κανενα καρδιο-επεισοδιο δουλεψα σαν σκυλι για να πληρωσω εναν μαλ..α που μου εκλεβε τη γραμμη και δεν ξερω ακομα τι...ποιος με υπολογιζε ομως??εμεινα και κερατας και ζημιωμενος... :(

yiovanna
28-03-08, 19:56
Κατ'αρχήν ευχαριστώ πολύ όλους σας για την ανταπόκριση και τα μηνύματα. Το update που αναφέρομαι ήταν της HUAWEI, δηλαδή της κατασκευάστριας εταιρείας του modem, το οποίο update άλλαξε και την μορφή του προγράμματος στον κομπιούτερ και ενώ μέχρι τότε είχα το σήμα της βόνταφον για να μπαίνω στο ιντερνετ, από κει και πέρα εγκαταστάθηκε ένα πρόγραμα της HUAWEI, ονομαζόμενο Mobile partner, και μου πήρε μέρες να το εγκαταστήσω...αλλά έβγαιναν από τα windows οι αναφορές προβλημάτων και το παρουσίαζαν ως must..όπως επίσης και το ίδιο το VMC (vodafone mobile connect).. Και βέβαια και είμαι καθαρή, φίλε μου, καθαρότατη, το μόνο μου λάθος είναι ότι άργησα να αντιδράσω, γιατί? γιατί βλακωδώς άκουσα υποσχέσεις γνωστών ότι θα έρθουν σε επαφή με την εταιρεία , σύν τα οικογενειακά προβλήματα, ανάλογα με αυτά που λέει ο φίλος gponiris παραπάνω, συν βλακωδώς λόγω δικού μου επαγγέλματος πίστευα ότι δεν θα τολμήσουν να το τραβήξουν και θα επιδείξουν τουλάχιστον θετική συμβατική συνυποχρέωση, μιά και οι ίδιοι οι δικοί τους οι υπάλληλοι λέγαν ότι έπρεπε να με έχουν ειδοποιήσει, τουλάχιστον..άφησα τον χρόνο να περάσει..και έφτασα να μου στείλουν εξώδικο..γιατί είναι ανελέητοι και έχουν στα χέρια τους και το καρπούζι και το μαχαίρι...δηλαδή μόνο εγώ δεν εμπιστεύομαι τα αναλυτικά που μου στέλνουν κάθε μήνα? ορίστε η απόδειξη: το τελευταίο αναλυτικό που μου στείλανε αναφέρεται στην περίοδο από 25-11 έως 8-12 , που το πρόγραμμα ήταν αποσυνδεδεμένο και καταγράφει 163778,00 κβ αξίας 123,8620 ευρώ...άντε βγάλε άκρη...έχετε υπογράψει το συμβόλαιο έγραφε το εξώδικο, και κάνατε ανενόχλητη χρήση..(και τα συμβόλαιά τους τους έχουν καλυμένους για κάθε περίπτωση, κάτι ξέρει κι ο φίλος tvradio παραπάνω...) όσο για τα ελληνικά δικαστήρια, μόνο εγώ δεν έχω εμπιστοσύνη ότι μπροστά στην πολυεθνική και στον πολίτη, θα διαλέξουν τον πολίτη? (εδώ μέσω βόνταφον παρακολουθούσαν τον ίδιο τον πρωθυπουργό της χώρας και δεν άνοιξε ρουθούνι) και μάλιστα με την αοριστία των νόμων για το διαδίκτυο , αυτοί όταν ζητάν νομοθεσία για το ιντερνετ εννοούν πως να μπορούν να κλείσουν κανα μπλόγκερ μέσα όχι πως να μας προστατέψουν..μπρός γκρεμός και πίσω ρέμα, να τρέξω, ζώ σε επαρχία, να κάνω έξοδα, να μαζέψω στοιχεία, να αφιερώσω χρόνο, κόπο, χρήμα και στο τέλος να μου βγεί κανας λογαριασμός διπλός και παραπάνω..τι να κάνω? να πάω φυλακή για την βόνταφον? αυτός είναι ο εκβιασμός που λίγο ή πολύ βρίσκουμε μπροστά μας κάθε μέρα σ'αυτό το κράτος που ζούμε..και επικρατούν τα λαμόγια..όποιος έχει το θράσος να τον κηνυγάν, τηλέφωνα, δικηγόροι, και να μην τον νοιάζει ..κερδίζει..εμείς που δεν θέλουμε να έχουμε ανοιχτές τέτοιες ιστορίες είμαστε τα κορόιδα που πληρώνουν τους αεριτζήδες..αυτά είναι..δεν έχω και κανα φίλο να παίζει στα δάχτυλα τα πίσω απ'την οθόνη του υπολογιστή για κάτσω να κάνω κατάσταση με τα αναλυτικά που μού'χουν στείλει ..έχω κρατήσει αυτά τα στοιχεία που λέω..για το update κτλ., κι όταν τα είπα σε κάποιον τεχνικό τους που με πήρε τηλέφωνο, είπε θα το τσεκάρουμε με το τεχνικό μας τμήμα κυρία τάδε..και μετά πάλι βάλαν το κυνηγόσκυλο τους, μια δικηγορίνα με ύφος 18 καρδιναλίων να μου πει ότι θα μου κάνει αγωγή αν δεν πληρώσω..αυτά..κι άλλα πολλά..άντε να δούμε ..

gitane
28-03-08, 23:27
Η Vodafone δεν έχει κανέναν λογο να σε λυπηθεί και να είσαι σίγουρη ότι θα μπορεί να παρουσιάσει αποδείξεις για την ορθότητα της τιμολόγησής σου.
Αντί να να ρωτάς εμάς λοιπόν, πήγαινε άμεσα σε δικηγόρο και βάλε φραγή στην κάρτα.
Μόνο ένας δικηγόρος μπορεί να σου πει αν έχεις καμμία πιθανότητα να το παλέψεις και πως.

ATG
29-03-08, 02:03
Η Vodafone δεν έχει κανέναν λογο να σε λυπηθεί και να είσαι σίγουρη ότι θα μπορεί να παρουσιάσει αποδείξεις για την ορθότητα της τιμολόγησής σου.
Αντί να να ρωτάς εμάς λοιπόν, πήγαινε άμεσα σε δικηγόρο και βάλε φραγή στην κάρτα.
Μόνο ένας δικηγόρος μπορεί να σου πει αν έχεις καμμία πιθανότητα να το παλέψεις και πως.

Μην το λες.
Σχεδον τους περισσοτερους που κανουν τετοια καταναλωση και μπορουν να αποδειξουν οτι ο μετρητης δεν το δειχνει, τους πιστωνουν. Οχι γιατι δεν μπορουν να το αποδεξουν (το συμβολαιο λεει ρητα οτι η χρεωση γινεται με βαση την ογκομετρηση της vodafone) αλλα για "αλλους" λογους.

gitane
29-03-08, 12:33
Όποιος έχει ασχοληθεί λίγο, ξέρει ότι ο μετρητής είναι πολλές φορές παραπλανητικός και δεν μπορείς να βασιστείς απάνω του.
Συμφωνώ μαζί σου για τους "άλλους" λόγους όμως.
Με μία αληθοφανή δικαιολογία, μπορεί να συμβιβαστούν για να αποφύγουν αρνητική διαφήμιση.
Σίγουρα ο δικηγόρος της Vodafone δεν θα μασήσει απέναντι σε έναν άσχετο χρήστη, έναν δικηγόρο όμως θα τον πάρει σοβαρά.
Το λάθος της συμφορουμίτισας ήταν ότι δεν αντέδρασε αμέσως, με αποτέλεσμα τώρα το χρέος της να μεγαλώσει αλλά και να δώσει την εντύπωση ότι αποδέχθηκε την χρέωση. Ακόμα και τώρα όμως, κάτι μπορεί να γίνει.

christos
29-03-08, 15:41
Το λάθος της συμφορουμίτισας ήταν ότι δεν αντέδρασε αμέσως, με αποτέλεσμα τώρα το χρέος της να μεγαλώσει αλλά και να δώσει την εντύπωση ότι αποδέχθηκε την χρέωση. Ακόμα και τώρα όμως, κάτι μπορεί να γίνει.
Αυτό είναι γενικά το θέμα, π΄ρεπει να προσέχουμε σε τέτοιες περιπτώσεις, να δίνουμε το μύνημα ότι δεν αποδεχόμαστε τη χρέωση (έστω και ένα mail σοβαρό αλλά σε αυστηρό τόνο).
Και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να δείχνουμε ότι ζητάμε χάρη: Είναι άλλο να φταις και να ζητάς "συγχώρεση" από την εταιρεία, και άλλο να απαιτείς το δίκιο σου.

Καταναλωτές ξυπνήστε!

anaksagoras
29-03-08, 17:12
μακρια!!!σου λεω μακρια!:nono:

Avvocato
30-03-08, 16:35
Μια συμβουλη που την εχουν πει κι αλλοι φιλοι εδω:

ΠΗΓΕΝΕ ΣΕ ΔΙΚΗΓΟΡΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ

Ολα τα υπολοιπα που συζητας ειναι ανουσια.

nikgr
30-03-08, 17:56
Έχω την εντύπωση ότι η φίλη δεν μας τα ξεκαθαρίζει καλά και απλά μαθαίνουμε τη μισή αλήθεια.
Έβαλε ένα βαρύγδουπο και πιασάρικο τίτλο για "αγριους ληστές" (που δικαστικά ίσως να της κόστιζε και μήνυση για συκοφαντίκη δυσφήμιση), χωρίς να μας δώσει τελικά να καταλάβουμε:

1) Ποιο πακέτο mobile internet αγόρασε? Αυτό με το 1mbyte προπληρωμένο χρόνο και την ογκοχρέωση 1euro το MByte? Eπαναλαμβάνω "το megabyte"!! (που φθάνει μέχρι και τα 4,2euro το mbyte στα προπληρωμένα πακέτα!)
http://www.vodafone.gr/live1/page.jsp?pid=0005070100&vars=0000000000

Aυτό σημαίνει ότι για μόλις 2GB traffic το μήνα (up and down) χρεώνεσαι πανεύκολα με 2000euro, και μου κάνει εντύπωση πώς δε χρεώθηκες και παραπάνω.

2) Γνώριζε τις χρεώσεις ? Αν τις γνώριζε γιατί αγόρασε το πακέτο? Είναι μήπως η κόρη του Ωνάση ή καμια πολυάσχολη bussinesswoman που θέλει το internet ανα πάσα στιγμή και με όποιο κόστος?

3) Το Σεπτέμβριο έληξε η προσφορά της ΜΗ ογκοχρέωσης του καλοκαιριού (αν κατάλαβα καλά)? Αν ναι γιατί συνέχισε να χρησιμοποιεί την υπηρεσία και βρέθηκε με λογαριασμό 2000euro όταν πήγε να πληρώσει το Σεπτέμβριο?

Δεν εξετάζω πόσο παράλογες είναι οι χρεώσεις της κάθε εταιρείας. Απ' τη στιγμή που αποδεχόμαστε τους όρους και τις χρεώσεις οφείλουμε να πληρώσουμε τους λογαριασμούς μας και να μην παρακαλάμε για συμβιβασμούς χρησιμοποιώντας μάλιστα την οποιαδήποτε ιδιότητά μας.

Εδώ δεν τολμαει ο κόσμακης να βάλει απλό adsl με ογκοχρέωση και θέλετε mobile internet με ογκοχρέωση και 100πλάσιες χρεώσεις?

Ή μιλάμε για εγκληματική αδιαφορία απ' την πλευρά του χρήστη ή για εγκληματική αφέλεια, πράγματα τα οποία δυστυχώς πληρώνονται εξίσου ακριβά.

Aπ' τη στιγμή που δεν έχουμε τρόπο να αποδείξουμε το traffic που κάναμε σε περίπτωση αντιδικίας, πολύ απλά δεν αποδεχόμαστε καθόλου τέτοιου είδους υπηρεσίες και προσφορές, ακόμα κι αν μας βολεύουν.
Εγώ αυτό πιστεύω.

serf f2
30-03-08, 18:18
Κατά έμενα η δουλειά όλη βρωμάει απο την αρχή και ο καταναλωτής πέφτει σε μια παγίδα απο την στιγμη που υπογραφεί τετοιο πακετο και φυσικα ειναι εμφανη η ελειψη προστασίας του καταναλωτή σε τετοιες περιπτώσεις.Δεν δεχομε απαντήσεις του τυπου <ας μην υπογραφείς....κλπ> δηλαδη μονο οι αετονύχηδες θα επιζήσουν στην Ελλάδα?

ATG
01-04-08, 07:48
Κατά έμενα η δουλειά όλη βρωμάει απο την αρχή και ο καταναλωτής πέφτει σε μια παγίδα απο την στιγμη που υπογραφεί τετοιο πακετο και φυσικα ειναι εμφανη η ελειψη προστασίας του καταναλωτή σε τετοιες περιπτώσεις.Δεν δεχομε απαντήσεις του τυπου <ας μην υπογραφείς....κλπ> δηλαδη μονο οι αετονύχηδες θα επιζήσουν στην Ελλάδα?

Υπαρχει προστασια του καταναλωτη οση και στη τηλεφωνια.

Θα πει κανεις οτι δεν ενημερωθηκε για υπερβαση χρονου ομιλιας, σε σταθερο/κινητο?

dimitris_
01-04-08, 10:10
Καλό θα ήταν η φίλη μας να μας πει ποιό πρόγραμμα συμβολαίου έχει αγοράσει.
Καθώς και να αναφέρει τη είδους "κίνηση" ήταν αυτή που την χρέωσε τόσο.

Εάν ήταν το update των windows τότε κανείς δεν μπορεί να ρίξει φταίξιμο στη Vodafone. Ευθύνη του καταναλωτή είναι να γνωρίζει πως το internet σε έναν υπολογιστή δεν το χρησιμοποιεί μονάχα ο ίδιος ο χρήστης αλλά και οι εγκατεστημένες εφαρμογές που έχει.

Δλδ εάν δεν ήταν τα windows και ήταν το antivirus ή το antispyware ή χίλια άλλα δυο προγράμματα που κάνουν μόνα τους update το φταίξιμο θα ήταν της Symantec και των άλλων software houses ;

asgan
03-04-08, 16:00
Αγαπητή φίλη,

Αν πιστεύεις ότι έχεις σε κάποια σημεία δίκιο(και με αποδείξεις γι' αυτό), ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΛΑΘΟΣ και πληρώσεις έτσι αβίαστα.

Όπως είπε πολύ σωστά κάποιος πιο πριν, το σκεπτικό σου πρέπει να είναι ότι δεν ζητάς χάρη!

Η vodafone και οι παρόμοιες εταιρίες είναι εντελώς απρόσωπες και αδίστακτες. Από τις 100 δύσκολες περιπτώσεις, στις 95 τουλάχιστον, τα "θύματα" τους, πάνε και πληρώνουν αναντίρρητα τις χρεώσεις. Οι 5 που αντιδρούν και το ψάχνουν παραπάνω, όλο και κάποιο δίκιο βρίσκουν στο τέλος.
Στο εξωτερικό, τα ποσοστά είναι πολύ διαφορετικά.
Οι εταιρίες βασίζονται σε αυτήν την απάθεια και μη αντίδραση και γίνονται όλο και πιο ανελέητες όπως είπες κι εσύ.

ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗ ΧΑΡΗ.

θα πας σε ένα δικηγόρο, κατά προτίμηση εξειδικευμένο σε τέτοιες υποθέσεις. θα τρέξεις λίγο το θέμα και θα έχεις την συνείδησή σου ήσυχη ότι το πάλεψες.

Αλλιώς, το να μοιρολατρείς μόνο από δω μέσα, δεν έχει νόημα.

Πάνω τους.

Aias
04-04-08, 09:17
Η vodafone ειναι πολυεθνικη.Αν οι αλλες εταιριες εχουν 10 δικηγορους εκει θα εχουν 100.Καλο ειναι να βαλεις εναν δικηγορο και να ζητησει αποδειξεις οτι εκανες την χρηση που αναφερουν.(Σιγουρα μεσω εισαγγελικης παρεμβασεις) .Αν στα παραδωσουν και στεκουν το να πας σε δικαστηρια θα ειναι ανωφελο...(βεβαια εκει ρωτας και τον δικηγορο σου).
Απευθυνεσαι βεβαια και σε ολους τους φορεις που πρωτοαναφερθηκαν (ΙΝΚΑ,κτλ) και να μιλησεις με κανεναν διευθυντη (οχι υπαλληλισκο που κοιταει να σε ξεφορτωθει) που να εχει πειρα απο παρομιες περιπτωσεις να δεις τι θα σου πει.
Τωρα χρειαζεται τρεξιμο πολυ και βεβαια ψυχραιμια και υπομονη
Καλη τυχη...

antreas9
04-04-08, 13:20
ρε παιδιά, εαν δεν ερωτάται σε κάθε update, δε φταίει όμως!
Εκτός αυτού , η χρέωση των 1300 ευρώ πως έγινε, χωρίς να έχει κάνει χρήση καθόλου η καταναλωτρια?
Σαν συμβουλή, βρες 2-3 ακόμα περιπτώσεις παρόμοιες/ίδιες, βάλτε ένα δικηγόρο, απειλήστε τους ότι θα τους κράξετε στα κανάλια, κάντε καταγγελίες σε ίνκα και υπουργείο, απλά σιγουρευτείτε πρώτα ότι το δικιο το έχετε εσείς, και ότι δεν έχετε κατεβάσει κάτι περίεργο....

ATG
04-04-08, 16:56
Η vodafone ειναι πολυεθνικη.Αν οι αλλες εταιριες εχουν 10 δικηγορους εκει θα εχουν 100.Καλο ειναι να βαλεις εναν δικηγορο και να ζητησει αποδειξεις οτι εκανες την χρηση που αναφερουν.(Σιγουρα μεσω εισαγγελικης παρεμβασεις) .Αν στα παραδωσουν και στεκουν το να πας σε δικαστηρια θα ειναι ανωφελο...(βεβαια εκει ρωτας και τον δικηγορο σου).
Απευθυνεσαι βεβαια και σε ολους τους φορεις που πρωτοαναφερθηκαν (ΙΝΚΑ,κτλ) και να μιλησεις με κανεναν διευθυντη (οχι υπαλληλισκο που κοιταει να σε ξεφορτωθει) που να εχει πειρα απο παρομιες περιπτωσεις να δεις τι θα σου πει.
Τωρα χρειαζεται τρεξιμο πολυ και βεβαια ψυχραιμια και υπομονη
Καλη τυχη...

Οι χρεωσεις εγιναν απο τα αρχεια κλησεων που παραγονται. Αν ζητησει αποδειξεις, θα της προσκομισουν τα αρχεια αυτα. Ειναι ανωφελο.

Το θεμα ειναι, οτι οι κινησεις αυτες ειγναν απο τον υπολογιστη της, με γνωση της ή οχι.

Alexpag
04-04-08, 17:17
1)Η χρέωση μετά τα 5gb είναι εξωφρενική 1,2 ευρώ ανά mb.
2)Μου έρχεται λογαριασμός 800 ευρώ έχοντας ξεπεράσει τα 5gb κατά 1,7 gb.
3)Δεν πληρώνω τίποτα κάνοντας αίτηση αμφισβήτησης του λογαριασμού σε κατάστημα vodafone.
4)Με παίρνει τηλέφωνο τεχνικός της vodafone και μου λέει ότι έχω ξεπεράσει τα 5 gb συγκεκριμένα έχω ογκοχρέωση 6,7 gb. Του λέω ότι ο μετρητής ουδέποτε ξεπέρασε την ένδειξη των 5gb και το ίδιο ισχύει με όλους τους προηγούμενους λογαριασμούς μου και ότι θα προσφύγω σε δικηγόρο και θα κάνω καταγγελία.
5)Τελικά πείστηκε και μου είπε ότι δεν θα με χρεώσουν τίποτα.

anon
04-04-08, 17:53
Μπορεί ο χρήστης να έπεσε στην παγίδα του απεριόριστου - για μικρό χρονικό όμως διάστημα - όγκου που έτρεχε ως promotion το καλοκαίρι μου φαίνεται, για έναν - δυο μήνες. να του είπε κάποιος πωλητής, ότι ειναι απεριόριστο, χωρίς όμως να πεί, ότι είναι μόνο για έναν δυο μήνες. Οπως και νάχει, πολύ πριν οι χρεώσεις γίνουν τόσο υπέρογκες, όφειλε η εταιρία να ενημερώσει και να ζητήσει επιβεβαίωση, που να μπορεί να την αποδείξει κιόλας (πχ ηχογράφηση της συνομιλίας με τον συνδρομητή). Στην περίπτωση αυτή θεωρώ, καθαρά προσωπικά, ότι είτε απο αμέλεια είτε εσκεμμένα, αφήσαν τον συνδρομητή να ξεπεράσει κάθε όριο λογικής χρέωσης. Υπο αυτο το πρίσμα θα έπρεπε να εναντιωθεί με δικηγόρο στην Vodafone, και φυσικά να μην πληρώσει δεν γίνεται αλλά να περιορίσει σημαντικά τις χρεώσεις αυτές. Εαν με 30 ευρώ έχεις 5GB δωρεάν, τότε να χρεωθεί ο συνδρομητής τον όγκο σε GB που κατανάλωσε δια 5, επι 30 ευρω, δηλαδή τόσες φορές όσο το πάγιο, ώστε και η εταιρία να μη μπορεί να πει ότι χάνει. Οτι χρέωση γίνεται πάνω απο τα 5GB είναι ληστρική, όταν δεν υπάρχει ενημέρωση.

k_koulos
04-04-08, 20:29
αν δεν ξέρουμε για ποιο πρόγραμμα πρόκειται δεν κάνουμε τίποτα! η ογκοχρεώση όντως είναι μεγάλη πάνω απο τα 5 αλλά το να λέει οτι είχε κλειστό τον υπολογιστή και χρεώθηκε 1300 εμένα δεν μου φαίνεται και τόσο απλό , ώστε να ρίξω το βάρος στην εταιρία μόνο.

η ο υπολογιστής είχε προσβληθεί απο ζουζούνι, η η χρήση γινότανε απο άλλη πηγή [με η χωρίς γνώση του συνδρομητή] ή δεν ξέρω εγω τι άλλο.

neji
05-04-08, 15:10
Λοιπον επειδη εχω vodafone κ ξερω πως ειναι τα πραματα.Ο κολητος μου εχει επισης ιδιο πακετο των 5 GB και του ηρθε 1040 ευρω.Καθησαμε και το ψαξαμε το θεμα οσο δεν παει αλλο για να μην πληρωσει τα χρηματα χωρις να επεμβει δηκηγορος.θα σου περιγραψω τα 2 περιπτωσεις που βρηκαμε και ιδια η vodafone δεν μπορουσε να τις δικαιολογηση.Καταρχην θα πας στα κεντρικα γραφεια και θα μιλησεις με καπιον υπεθυνο πολυ σημαντικο!Θα πας και θα τους πεις να κανεις μια αιτηση αμφισβητησεις.2 προβληματα που εντοπισαμε με τον φιλο μου ειναι:
1) το προγραμμα του modem ειναι πληρως bug με αποτελσμα να χανει τα στατιστικα κινησεις ως συνεπεια ο χρηστης να μην ξερει ποσα ΜΒ εχει κατεβασει(αν τους παρεις τηλεφωνο δεν σου λενε το ογκο που εχεις κατεβασει στο λενε ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΝ ΔΩΡΕΑΝ ΟΚΓΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙ 2 ΗΜΕΡΩΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ)
2) Μια δευτερη αιτηση αμφισβητησεις για της χρεωσεις της υπερχρεωσης(πχ στο φιλο μου χρεωνανε 30 ευρω τα 20 ΜΒ και σε αλλη χρεωση παρακατω 8 ευρω τα 10ΜΒ οτι νανε παιδια ΜΑΚΡΙΑ)
Το παιδι ειχε εξεταστικη και ο δηκηγος της vodafone επερνε τηλ καθε μερα το φιλο μου για να δωσει τα χρηματα μια φρικη η κατασταση.
Τελος μετα την επαναξεταση των παραπανω η vodafone εκανε πισω αποσυρωντας το ποσο και ΖΗΤΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΝΟΜΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ
παιδια εχουμε να κανουμε με μια μεγαλη απατη αν ειστε αρκετοι που παθατε το ιδιο καντε μια ομαδικη καταγγελια μηπως και βαλουν μυαλο αυτοι οι κυριοι

anon
05-04-08, 16:53
Ισως το Billing τους ειδικά για το τμήμα data ειναι χάλια. Ομως αντί το δικό τους πρόγραμμα, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα απο τα χιλιάδες free που κυκλοφορούν, και που μετρούν όγκο (upload/download). Υπόψη όταν λένε 5GB εννοούν το άρθροισμα upload & download.

ATG
05-04-08, 19:37
Πλεον υπαρχει ειδοποιηση με sms και ενημερωση απο το 13830 για τα δωρεαν kb.

robin
05-04-08, 21:46
Πλεον υπαρχει ειδοποιηση με sms και ενημερωση απο το 13830 για τα δωρεαν kb.

ειναι ενα βημα εμπρος,αλλα τι να το κανω οταν δεν ειναι real time και σου δειχνει ενημερωση
1 η 2 ημερων πισω.την στιγμη που θα λαβεις το μηνυμα μπορει να εχεις χρεωθει ηδη αρκετα!

anon
06-04-08, 23:20
Κάτι ειναι και αυτό. Εαν δείς ότι έχεις ήδη πιάσει 4.8GB πάει να πεί ότι πλησίασες το πάγιο. Δεν χρειάζεται να ξεπεράσεις τα 5 για να σταματήσεις. Εαν ήδη στις πρώτες 10 μέρες του μήνα πχ έχεις πιασει 4GB ο΄γκο, τότε πρέπει να προσέχεις .. Αλλες εταιρίες δεν δίνουν ούτε καν αυτό, ακόμη και στην τηλεφωνία παρακαλώ!

neji
07-04-08, 00:39
φιλε anon συμφωνω απολυτα με αυτο που λες, αλλα h vodafone με το τροπο αυτο εχει τους χρηστες στον αερα.
Για μια τετοια ιδους συνδεση ο χρηστης δεν ειναι υπωχρεωμενος να μπει σε μια τετοια διαδικασια, που μπορει να μην εχει και της γνωσεις να το κανει!!!

anon
07-04-08, 16:44
Aκόμη χειρότερα είναι σε άλλους παρόχους. Προχθές ένας συνάδελφος πήρε μιας άλλης εταιρίας πακέτο 240 λεπτών ομιλίας. Και ρωτά εύλογα ο άνθρωπος, μπορώ να ξέρω, έστω με μικρή απόκλιση πόσο έχω "καταναλώσει". Στην vodafone στέλνεις ένα sms και σούρχεται μια απάντηση με ότι γνωρίζει το billing μέχρι την προηγούμενη μέρα. Σε αυτή την εταιρία, πήραμε τηλέφωνο, και μας είπαν όχι δεν μπορείτε να γνωρίζετε ούτε καν εαν καλέσετε την εξυπηρέτηση πελατών, παρα μόνο με την έκδοση του λογαριασμού. Και στο εύλογο ερώτημα πως μπορώ να ξέρω, η απάντηση ήταν, όλα τα κινητά έχουν κάποιο σύστημα καταγραφής χρόνου κλήσεων εισερχομένων / εξερχομένων. Το οποίο δεν είναι λύση, γιατί πρέπει να θυμάσαι να μηδενίζεις κάθε αρχή του μήνα ή κάθε πότε θεωρείται έναρξη περιόδου, και φυσικά δεν κάνει διαχωρισμό σε εθνικές και διεθνείς κλήσεις (οι οποίες χρεώνονται πάντα). Η' roaming.

yiovanna
10-04-08, 14:59
το ξέρω φίλε μου..ότι μπορούν να παρουσιάσουν ότι θέλουν ..γι'αυτό δεν έχω εμπιστοσύνη να πάω σε δικαστήριο..και με το κενό που υπάρχει σε ότι έχει σχέση με το διαδίκτυο, στην νομοθεσία εννοώ..κι εγώ δικηγόρος είμαι..και τα βάζω κι έτσι και τα βάζω κι αλλιώς..και ξέρω ότι είχα λιγότερες από 50 τοις εκατό πιθανότητες νίκης..γι'αυτό και πλήρωσα..και το φοβερό! αφού πλήρωσα 3.300 ευρώ..ένα εκατομύριο δραχμές, δεν είναι αστείο, την μιά βδομάδα είταν 3300 ο λογαρισμός, μέχρι να πάω να πληρώσω πήγε 3.700 ,με φραγή η γραμμή παρακαλώ.. σχεδόν 4000 ευρώ δηλαδή..ως και οι δικοί τους οι υπάλληλοι , που με ξέρουν , γιατί ζούμε και σε μικρή πόλη, ζορίστηκαν..και παίρνω την δικηγόρο τους από κεί , καιι της λέω εγώ θα πληρώσω 3300 και κυνηγήστε με για τα υπόλοιιπα..δεν προλαβαίνει να περάσει μιά βδομάδα..να μαζέψω λίγο το μυαλό μου..και με παίρνει τηλέφωνο η ίδια δικηγόρος και μου λέει , άκουσον , άκουσον...για να μη σας ζητήσει η βόνταφον το όλον, το μόνο που μπορούσα να κάνω για σάς, πάτε να πληρώσετε άλλα 80 ευρώ..για να μη ζητήσει η βόνταφον το όλον!!!! με πληρωμένο τον λογαρισσμό..μου κάνουν και χάρη..να τους πληρώσω άλλα 80..όιχι κυρά μου..να μου ζητήσει το όλον..άλλο που δεν θέλω κι εγώ ..να με πάει τώρα στα δικαστήρια..με την απόδειξη των 3300 πληρωμένα..να ζητάει άλλα 300, 400 ..μακάρι ..να μη πληρώσω και τα έξοδα και την πιθανή αποτυχία..γι'αυτό δεν τους πήγα στα δικαστήρια φίλε μου..γιατί άν τυχόν έχανα θα είμουνα υποχρεωμένη να πληρώσω 6000 ...δηλαδή..γρεμός..δηλαδή..αυτή είναι η δικαιοσύνη..υπέρ των δυνατών..ανέκαθεν..ο Κικέρωνας , ο ρωμαίος ρήτορας έλεγε ότι ο νόμος είναι ένας φράχτης..τα λιοντάρια τον περνάν από πάνω, ο λαγός τον περνάει από κάτω, κι όλα τα άλλα ζώα πέφτουν πάνω του..κατάλαβες?αυτά με την βόνταφον..να δούμε που θα φτάσει αυτή η ιστορία..ευχαριστώ σε όλους σας για την συμπαράσταση , ακόμα μιά φορά..

........Auto merged post: yiovanna added 3 Minutes and 5 Seconds later........


ειναι ενα βημα εμπρος,αλλα τι να το κανω οταν δεν ειναι real time και σου δειχνει ενημερωση
1 η 2 ημερων πισω.την στιγμη που θα λαβεις το μηνυμα μπορει να εχεις χρεωθει ηδη αρκετα!

εμένα πάντως δεν με ειδοποίησαν ποτέ για τίποτα, αυτό είναι ένα από τα δυναά χαρτιά μου..αλλά πόσο να μετρήσει , ενώπιον δικαστηρίου εννοώ..άστα ..απελπισία..

........Auto merged post: yiovanna added 11 Minutes and 47 Seconds later........


Λοιπον επειδη εχω vodafone κ ξερω πως ειναι τα πραματα.Ο κολητος μου εχει επισης ιδιο πακετο των 5 GB και του ηρθε 1040 ευρω.Καθησαμε και το ψαξαμε το θεμα οσο δεν παει αλλο για να μην πληρωσει τα χρηματα χωρις να επεμβει δηκηγορος.θα σου περιγραψω τα 2 περιπτωσεις που βρηκαμε και ιδια η vodafone δεν μπορουσε να τις δικαιολογηση.Καταρχην θα πας στα κεντρικα γραφεια και θα μιλησεις με καπιον υπεθυνο πολυ σημαντικο!Θα πας και θα τους πεις να κανεις μια αιτηση αμφισβητησεις.2 προβληματα που εντοπισαμε με τον φιλο μου ειναι:
1) το προγραμμα του modem ειναι πληρως bug με αποτελσμα να χανει τα στατιστικα κινησεις ως συνεπεια ο χρηστης να μην ξερει ποσα ΜΒ εχει κατεβασει(αν τους παρεις τηλεφωνο δεν σου λενε το ογκο που εχεις κατεβασει στο λενε ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟΝ ΔΩΡΕΑΝ ΟΚΓΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΕΙ 2 ΗΜΕΡΩΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΑΜΑΤΑ)
2) Μια δευτερη αιτηση αμφισβητησεις για της χρεωσεις της υπερχρεωσης(πχ στο φιλο μου χρεωνανε 30 ευρω τα 20 ΜΒ και σε αλλη χρεωση παρακατω 8 ευρω τα 10ΜΒ οτι νανε παιδια ΜΑΚΡΙΑ)
Το παιδι ειχε εξεταστικη και ο δηκηγος της vodafone επερνε τηλ καθε μερα το φιλο μου για να δωσει τα χρηματα μια φρικη η κατασταση.
Τελος μετα την επαναξεταση των παραπανω η vodafone εκανε πισω αποσυρωντας το ποσο και ΖΗΤΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΦΙΛΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΝΟΜΙΚΑ ΤΟ ΘΕΜΑ
παιδια εχουμε να κανουμε με μια μεγαλη απατη αν ειστε αρκετοι που παθατε το ιδιο καντε μια ομαδικη καταγγελια μηπως και βαλουν μυαλο αυτοι οι κυριοι

σ'ευχαριστώ πάρα πολύ γι'αυτό το μήνυμα καλέ μου..βλέπω είσαι κι απ'τον βόλο, που σημαίνει είμαστε κοντά από τοπική άποψη..δηλαδή κεντρικά όταν λέμε? και τι εννοείς όταν λές το πρόγραμα είναι πλήρως bug? αν μου επιτρέπεις θα σου στείλω κι ένα μήνυμα προσωπικά, γιατί παρόλο που πλήρωσα, έχει μείνει ανοικτό ένα θέμα..το γράφω παρακάτω..και μπορώ να γυρίσω και να το παλέψω...υπέβαλα τις αντιρήσεις μου για το πρόγραμμά τους.. αλλά τηλεφωνικά..ζώ στα τρίκαλα, και δεν υπάρχει κεντρικό τους τμήμα εδώ..έπρεπε να τρέχω αθήνα..δηλαδή τα έξοδα θα με πνίγαν..αλλά επιβεβαιώνεται ότι είναι απάτη, αφού στον ένα κάνουν πίσω και στον άλλον επιμένουν..αν ήταν σίγουροι θα είχαν ίδια πολιτική σε όλους μας, όχι?

........Auto merged post: yiovanna added 13 Minutes and 50 Seconds later........


αν δεν ξέρουμε για ποιο πρόγραμμα πρόκειται δεν κάνουμε τίποτα! η ογκοχρεώση όντως είναι μεγάλη πάνω απο τα 5 αλλά το να λέει οτι είχε κλειστό τον υπολογιστή και χρεώθηκε 1300 εμένα δεν μου φαίνεται και τόσο απλό , ώστε να ρίξω το βάρος στην εταιρία μόνο.

η ο υπολογιστής είχε προσβληθεί απο ζουζούνι, η η χρήση γινότανε απο άλλη πηγή [με η χωρίς γνώση του συνδρομητή] ή δεν ξέρω εγω τι άλλο.

ότι θέλεις να μάθεις στην διάθεσή σου..ποιό πρόγραμμα , τι εννοείς? το πρόγραμμα ήταν σύνδεση μέσω βόνταφον με το μοντεμάκι της HUAWEI, άρχιζε από μάη ή ιούνη 2007 και για όλο το καλοκαίρι ήταν ανεξαρτήτως όγκου δεδομένων, χρέωση ενός πάγιου 30, 40 ευρώ..ε, δεν πρόλαβε να μπεί ο οκτώβρης κι αυτοί φαίνεται άρχισαν να χρεώνουν, χωρίς να μπορώ να ελέγξω τίποτα..και μόνο το update που ζήτησε το δικό τους το πρόγραμμα, αν μπορούσα να στο στείλω θα καταλάβαινες πολλά..κι όταν λέω είχα κλειστό τον υπολογιστή εννοώ, ότι αποσύνδεσα την δική τους σύνδεση και έβαλα άλτεκ και όλα μιά χαρά..το μοντεμάκι τους στο κουτί..και η γραμμή κομμένη λόγω χρέους..και συνεχίζαν να χρεώνουν..2000 ευρώ ήταν τον οκτώβριο όταν πρώτη φορά έμαθα , από μόνη μου, για την χρέωσή τους, και έφτασα να χρωστάω 3700..πώς?

........Auto merged post: yiovanna added 1 Minutes and 49 Seconds later........

ωραίο λογότυπο..ξέχασα να σου πώ..να είσαι καλά..κι ευχαριστώ για την ανταπόκριση..

k_koulos
10-04-08, 19:36
ότι θέλεις να μάθεις στην διάθεσή σου..ποιό πρόγραμμα , τι εννοείς? το πρόγραμμα ήταν σύνδεση μέσω βόνταφον με το μοντεμάκι της HUAWEI, άρχιζε από μάη ή ιούνη 2007 και για όλο το καλοκαίρι ήταν ανεξαρτήτως όγκου δεδομένων, χρέωση ενός πάγιου 30, 40 ευρώ..ε, δεν πρόλαβε να μπεί ο οκτώβρης κι αυτοί φαίνεται άρχισαν να χρεώνουν, χωρίς να μπορώ να ελέγξω τίποτα..και μόνο το update που ζήτησε το δικό τους το πρόγραμμα, αν μπορούσα να στο στείλω θα καταλάβαινες πολλά..κι όταν λέω είχα κλειστό τον υπολογιστή εννοώ, ότι αποσύνδεσα την δική τους σύνδεση και έβαλα άλτεκ και όλα μιά χαρά..το μοντεμάκι τους στο κουτί..και η γραμμή κομμένη λόγω χρέους..και συνεχίζαν να χρεώνουν..2000 ευρώ ήταν τον οκτώβριο όταν πρώτη φορά έμαθα , από μόνη μου, για την χρέωσή τους, και έφτασα να χρωστάω 3700..πώς?


λοιπόν την ίδια προσφορά είχα και εγώ [το καλοκαίρι free] αλλά με την express card και όχι το μοντεμάκι.

τέσπα αν μπορείς δες απο την online ανάλυση, ή απο τους λογαριασμούς αν τους έχει φυλάξει, πόση κίνηση έκανες ανα μήνα, το καλοκαίρι, για να δείς αν έχει καμία αλλαγή στο πόσα δεδομένα κατανάλωνες ανα μήνα. τώρα για το πρόγγραμα δεν το ξέρω, αλλα επιμένω οτι αφού λες οτι το modem δεν έπάιζε, πως αύξανε η χρέωση, για δες απο τον αναλυτικό αυτα τα 1000+ ευρώ σε πόσα δεδομένα αναφέρονται!

γενικά μια καλή ανάγνωση των λογαριασμών, ίσως σε βοηθήσει, ίσως και όχι βέβαια:sorry:

jimarass
11-04-08, 19:01
το ξέρω φίλε μου..ότι μπορούν να παρουσιάσουν ότι θέλουν ..γι'αυτό δεν έχω εμπιστοσύνη να πάω σε δικαστήριο..και με το κενό που υπάρχει σε ότι έχει σχέση με το διαδίκτυο, στην νομοθεσία εννοώ..κι εγώ δικηγόρος είμαι..και τα βάζω κι έτσι και τα βάζω κι αλλιώς..και ξέρω ότι είχα λιγότερες από 50 τοις εκατό πιθανότητες νίκης..γι'αυτό και πλήρωσα..και το φοβερό! αφού πλήρωσα 3.300 ευρώ..ένα εκατομύριο δραχμές, δεν είναι αστείο, την μιά βδομάδα είταν 3300 ο λογαρισμός, μέχρι να πάω να πληρώσω πήγε 3.700 ,με φραγή η γραμμή παρακαλώ.. σχεδόν 4000 ευρώ δηλαδή..ως και οι δικοί τους οι υπάλληλοι , που με ξέρουν , γιατί ζούμε και σε μικρή πόλη, ζορίστηκαν..και παίρνω την δικηγόρο τους από κεί , καιι της λέω εγώ θα πληρώσω 3300 και κυνηγήστε με για τα υπόλοιιπα..δεν προλαβαίνει να περάσει μιά βδομάδα..να μαζέψω λίγο το μυαλό μου..και με παίρνει τηλέφωνο η ίδια δικηγόρος και μου λέει , άκουσον , άκουσον...για να μη σας ζητήσει η βόνταφον το όλον, το μόνο που μπορούσα να κάνω για σάς, πάτε να πληρώσετε άλλα 80 ευρώ..για να μη ζητήσει η βόνταφον το όλον!!!! με πληρωμένο τον λογαρισσμό..μου κάνουν και χάρη..να τους πληρώσω άλλα 80..όιχι κυρά μου..να μου ζητήσει το όλον..άλλο που δεν θέλω κι εγώ ..να με πάει τώρα στα δικαστήρια..με την απόδειξη των 3300 πληρωμένα..να ζητάει άλλα 300, 400 ..μακάρι ..να μη πληρώσω και τα έξοδα και την πιθανή αποτυχία..γι'αυτό δεν τους πήγα στα δικαστήρια φίλε μου..γιατί άν τυχόν έχανα θα είμουνα υποχρεωμένη να πληρώσω 6000 ...δηλαδή..γρεμός..δηλαδή..αυτή είναι η δικαιοσύνη..υπέρ των δυνατών..ανέκαθεν..ο Κικέρωνας , ο ρωμαίος ρήτορας έλεγε ότι ο νόμος είναι ένας φράχτης..τα λιοντάρια τον περνάν από πάνω, ο λαγός τον περνάει από κάτω, κι όλα τα άλλα ζώα πέφτουν πάνω του..κατάλαβες?αυτά με την βόνταφον..να δούμε που θα φτάσει αυτή η ιστορία..ευχαριστώ σε όλους σας για την συμπαράσταση , ακόμα μιά φορά..

........Auto merged post: yiovanna added 3 Minutes and 5 Seconds later........



εμένα πάντως δεν με ειδοποίησαν ποτέ για τίποτα, αυτό είναι ένα από τα δυναά χαρτιά μου..αλλά πόσο να μετρήσει , ενώπιον δικαστηρίου εννοώ..άστα ..απελπισία..

........Auto merged post: yiovanna added 11 Minutes and 47 Seconds later........



σ'ευχαριστώ πάρα πολύ γι'αυτό το μήνυμα καλέ μου..βλέπω είσαι κι απ'τον βόλο, που σημαίνει είμαστε κοντά από τοπική άποψη..δηλαδή κεντρικά όταν λέμε? και τι εννοείς όταν λές το πρόγραμα είναι πλήρως bug? αν μου επιτρέπεις θα σου στείλω κι ένα μήνυμα προσωπικά, γιατί παρόλο που πλήρωσα, έχει μείνει ανοικτό ένα θέμα..το γράφω παρακάτω..και μπορώ να γυρίσω και να το παλέψω...υπέβαλα τις αντιρήσεις μου για το πρόγραμμά τους.. αλλά τηλεφωνικά..ζώ στα τρίκαλα, και δεν υπάρχει κεντρικό τους τμήμα εδώ..έπρεπε να τρέχω αθήνα..δηλαδή τα έξοδα θα με πνίγαν..αλλά επιβεβαιώνεται ότι είναι απάτη, αφού στον ένα κάνουν πίσω και στον άλλον επιμένουν..αν ήταν σίγουροι θα είχαν ίδια πολιτική σε όλους μας, όχι?

........Auto merged post: yiovanna added 13 Minutes and 50 Seconds later........



ότι θέλεις να μάθεις στην διάθεσή σου..ποιό πρόγραμμα , τι εννοείς? το πρόγραμμα ήταν σύνδεση μέσω βόνταφον με το μοντεμάκι της HUAWEI, άρχιζε από μάη ή ιούνη 2007 και για όλο το καλοκαίρι ήταν ανεξαρτήτως όγκου δεδομένων, χρέωση ενός πάγιου 30, 40 ευρώ..ε, δεν πρόλαβε να μπεί ο οκτώβρης κι αυτοί φαίνεται άρχισαν να χρεώνουν, χωρίς να μπορώ να ελέγξω τίποτα..και μόνο το update που ζήτησε το δικό τους το πρόγραμμα, αν μπορούσα να στο στείλω θα καταλάβαινες πολλά..κι όταν λέω είχα κλειστό τον υπολογιστή εννοώ, ότι αποσύνδεσα την δική τους σύνδεση και έβαλα άλτεκ και όλα μιά χαρά..το μοντεμάκι τους στο κουτί..και η γραμμή κομμένη λόγω χρέους..και συνεχίζαν να χρεώνουν..2000 ευρώ ήταν τον οκτώβριο όταν πρώτη φορά έμαθα , από μόνη μου, για την χρέωσή τους, και έφτασα να χρωστάω 3700..πώς?

........Auto merged post: yiovanna added 1 Minutes and 49 Seconds later........

ωραίο λογότυπο..ξέχασα να σου πώ..να είσαι καλά..κι ευχαριστώ για την ανταπόκριση..
Σόρυ αλλά αν κατάλαβα καλά εσύ έχεις μια κάρτα φάντασμα, σε χρεώνει χωρίς να κάνεις κάτι?? Μάλλον χάρη σου κάνανε. Μια εταιρία δεν κάθεται να κλέβει έναν πελάτη για 500 και 1000 ευρώ γιατί αποτελεί δυσφήμηση και η τελική ζημιά είναι πολύ μεγαλύτερη. Και στο 90% των περιπτώσεων πιστώνουν είτε γιατί δεν θέλουν να το προχωρήσουν άλλο, είτε γιατί βαριούνται οι υπεύθυνοι να ασχοληθούν και πιστώνουν με βάσει ίσως κάποιο buget. (Δεν είναι τόσο εύκολο σε μια τέτοια εταιρία να κινήσεις 10 τμήματα και να περάσεις από 100δες πρωτόκολλα ασφαλείας, απλά για να αποδείξεις κάτι σε έναν πελάτη.)
Ο κάθε ελληνάρας τότε φαντάζεται ότι "έπιασε τον κλέφτη". Κοιμάται όρθιος.

Τώρα το παράδειγμα διαφορετικής χρέωσης που είδα παραπάνω σε άλλο χρήστη, φάνηκε στην αναλυτική. Δεν κρύψανε κάτι!! Το δηλώνεις και σε πιστώνουν και μάλιστα με το παραπάνω.

Τώρα για τη χρέωση όταν η γραμμή είναι κομμένη, δεν γίνεται και ΑΝ όντως έγινε, και η γιαγιά μου μπορεί να αποδείξει το αυτονόητο!!!! Δε μας είπες ποια δικαιολογία προβάλουν για τη χρέωση όταν ήταν κομμένο!!!

Δες και την περίπτωση κανένας γκόμενος ή φίλος να στην έκανε τη ζημια!!

TearDrop
13-04-08, 01:57
..ζώ στα τρίκαλα, και δεν υπάρχει κεντρικό τους τμήμα εδώ..έπρεπε να τρέχω αθήνα..δηλαδή τα έξοδα θα με πνίγαν..

Δηλαδή προτίμησες να πληρώσεις 3.000€ απο το να πας στην Αθήνα και να πληρώσεις 50€ βενζίνη? Γιατί είναι 100% σίγουρο πως αν πήγαινες στο Χαλάνδρι και έκανες φασαρία (αν υποθέσουμε πως όντως έχεις δίκιο και δεν κατέβασες τα δεδομένα που σε χρέωσαν) δεν υπήρχε περίπτωση να μην σου έκαναν πίστωση. Στην χειρότερη το ποσό θα μειωνόταν κατα πολύ.

Καλό θα ήταν μερικές φορές να μη μας κυριεύει ο πανικός και οταν έχουμε δίκιο να το υπερασπιζόμαστε με κάθε τρόπο. Εχει γίνει πίστωση για ΠΟΛΥ μεγαλύτερα ποσά απο τη συγκεκριμένη εταιρία, δεν τους συμφέρει γενικώς να τραβάνε πολύ τέτοια θέματα γιατί πρώτον κάποια στιγμή θα φτάσει ιεραρχικά σε ανώτερο επίπεδο (με οτι αυτό συνεπάγεται..) και δεύτερον δυσφημίζεται η εταιρία.


..γι'αυτό δεν έχω εμπιστοσύνη να πάω σε δικαστήριο..και με το κενό που υπάρχει σε ότι έχει σχέση με το διαδίκτυο, στην νομοθεσία εννοώ..κι εγώ δικηγόρος είμαι..και τα βάζω κι έτσι και τα βάζω κι αλλιώς..και ξέρω ότι είχα λιγότερες από 50 τοις εκατό πιθανότητες νίκης..γι'αυτό και πλήρωσα..


..γι'αυτό δεν τους πήγα στα δικαστήρια φίλε μου..γιατί άν τυχόν έχανα θα είμουνα υποχρεωμένη να πληρώσω 6000 ...δηλαδή..γρεμός..δηλαδή..αυτή είναι η δικαιοσύνη..υπέρ των δυνατών..

Δικηγόρος που φοβάται να πάει στο δικαστήριο επειδή υπάρχει 50% πιθανότητα να χάσει, δεν είναι δικηγόρος. Δεν έχω απολύτως καμμιά σχέση με το αντικείμενο αλλά νομίζω οτι με αυτά που λες ανατρέπεις ολο το νομικό δίκαιο. Δηλαδή στο δικαστήριο πηγαίνεις να εκπροσωπήσεις εναν πελάτη μόνο όταν είσαι 100% σίγουρη οτι θα κερδίσει? Γιατί αν ήταν έτσι, μπορούσε να πάει και μόνος του, θα του έβγαινε και τζάμπα.

neji
13-04-08, 22:36
σ'ευχαριστώ πάρα πολύ γι'αυτό το μήνυμα καλέ μου..βλέπω είσαι κι απ'τον βόλο, που σημαίνει είμαστε κοντά από τοπική άποψη..δηλαδή κεντρικά όταν λέμε? και τι εννοείς όταν λές το πρόγραμα είναι πλήρως bug? αν μου επιτρέπεις θα σου στείλω κι ένα μήνυμα προσωπικά, γιατί παρόλο που πλήρωσα, έχει μείνει ανοικτό ένα θέμα..το γράφω παρακάτω..και μπορώ να γυρίσω και να το παλέψω...υπέβαλα τις αντιρήσεις μου για το πρόγραμμά τους.. αλλά τηλεφωνικά..ζώ στα τρίκαλα, και δεν υπάρχει κεντρικό τους τμήμα εδώ..έπρεπε να τρέχω αθήνα..δηλαδή τα έξοδα θα με πνίγαν..αλλά επιβεβαιώνεται ότι είναι απάτη, αφού στον ένα κάνουν πίσω και στον άλλον επιμένουν..αν ήταν σίγουροι θα είχαν ίδια πολιτική σε όλους μας, όχι?


Συγκεκριμενα για το modem e220 της huawei δεν θυμαμαι πια εκδοση firmware ακριβως(θα το ψαξω και θα σου πω) εχει μια υποκατηγορια στο menu που μπορεις να δεις τα στατιστικα απο download για τρεχων μηνα αλλα και απο προηγουμενους μηνες(για το λογισμικο vodafone mobile connect) για να ξερεις που σε πιο σημειο εισαι.Αυτο μετα απο καποιο χρονικο διαστημα απο 5min εως και 2 ωρες εχανε τα στατιστικα, με αποτελεσμα να μην ξερεις που ποσα εχεις κατεβασει.Αυτο το γνωριζαν στο τεχνικο τμημα της vodafone, τεχνικος ειπε στο φιλο μου να βαλει καποιο αλλο προγραμα απο τα πολλα που ειναι free στο internet.Τωρα το bug αν υπηρχε καταλαθως η επιτηδες δεν το γνωριζει κανεις......(γιατι δεν βγαλαν καποιο update να το διορθωσουν; )4 ατομα που εχουμε το συγκεκριμενο Modem εχουμε το ιδιο προβλημα.O φιλος μους ευτηχως για καλη του τυχη ειχε βγαλει μερικα screenshot για το συγκεκριμενο bug και οταν πηγε στα κεντρικα τους τα εδειξε( ο υπευθυνος εκανε το κινεζο βεβαια).
Κακως που δεν πηγες στα κεντρικα γραφεια της vodafone μεσο τηλεφωνου σου θα σου εδινα 1% για να βγαλεις ακρη και τα υποκαταστημα συνηθως δεν εχουν γνωση στο συγκεκρινο θεμα αυτοι το μονο που ξερουν ειναι να σου λενε τοσα ειναι αυτα θα πληρωσετε.

p.s οποτε θελεις κατι μπορεις να με ρωτησεις με p.m :)

filathlos
18-04-08, 20:51
Και τώρα τι θα πούνε να δούμε.
Σύστημα 1
Η/Υ με geovision,openvpv και vodafone mobile connect card 5gb transfer.
Χρέωση 15 ημερών 2323 ευρώ και η τύπισσα στο τηλέφωνο να λέει ότι το τηλέφωνο μιλάει 24 ώρες.
7 logs από την εταιρία security με χρόνο περίπου 10 ώρες.
Σύστημα 2
Η/Υ με geovision,openvpn και cosmote data pack 20 gb transfer
Traffic 16 ημερών 2,3 gb
29 logs από την security με χρόνο περίπου 32 ώρες.

Στο 1 σύστημα αλλάζουμε σύνδεση σε οτενετ και βάζουμε μετρητή δικό μας και μας δίνει 46 mb σε 19 ώρες.

Τα router και των 2 είναι ericsson w21.

Σχολιάστε το δεδομένου ότι τα συστήματα είναι παρόμια με το 2 σύστημα με 16 κάμερες αντι 11 του 1ου και σε hi speed δίκτυο 7,2 cosmote αντι 3g vodafone.(up 1mbps αντι 384mbps)
Και στις 2 περιπτώσεις μας ενδιαφέρει το upload
Οι Η/Υ είναι κλειδωμένοι από άλλους χρήστες και δεν κάνουν καμία άλλη εργασία.ΑΠΟΛΥΤΩΣ

ATG
19-04-08, 11:15
Και τώρα τι θα πούνε να δούμε.
Σύστημα 1
Η/Υ με geovision,openvpv και vodafone mobile connect card 5gb transfer.
Χρέωση 15 ημερών 2323 ευρώ και η τύπισσα στο τηλέφωνο να λέει ότι το τηλέφωνο μιλάει 24 ώρες.
7 logs από την εταιρία security με χρόνο περίπου 10 ώρες.
Σύστημα 2
Η/Υ με geovision,openvpn και cosmote data pack 20 gb transfer
Traffic 16 ημερών 2,3 gb
29 logs από την security με χρόνο περίπου 32 ώρες.

Στο 1 σύστημα αλλάζουμε σύνδεση σε οτενετ και βάζουμε μετρητή δικό μας και μας δίνει 46 mb σε 19 ώρες.

Τα router και των 2 είναι ericsson w21.

Σχολιάστε το δεδομένου ότι τα συστήματα είναι παρόμια με το 2 σύστημα με 16 κάμερες αντι 11 του 1ου και σε hi speed δίκτυο 7,2 cosmote αντι 3g vodafone.(up 1mbps αντι 384mbps)
Και στις 2 περιπτώσεις μας ενδιαφέρει το upload
Οι Η/Υ είναι κλειδωμένοι από άλλους χρήστες και δεν κάνουν καμία άλλη εργασία.ΑΠΟΛΥΤΩΣ

Φυσικα γνωριζεις οτι τα δωρεαν σε Vodafone ειναι ημερολογιακα, ενω σε Cosmote ανα λογαριασμο.

Ετσι μπορει να σου εκδιδεται λογαριασμος στις 20 στην Vodafone και να σου απομενει πχ 1 GB, οποτε χρεωνεσαι 500 Ευρω ανα Gb.

PsubomGuardian24
29-08-09, 16:06
Ένας φίλος μου είχε πάει πριν κάμποσους μήνες σε ένα μαγαζί της vodafone να αγοράσει ένα usb στικάκι για ιντερνετ για το λαπτοπ του.
Οκ, του είπαν ότι τους πρώτους 6 μήνες θα είναι μια άλφα χρέωση και μετά τον 6ο μήνα θα χρεώνεται ανά gb που θα κατεβάζει κτλ κτλ
Περνάει ένας μήνας, και χτυπάει το κινητό του.
Το σηκώνει και ήταν από την vodafone "ναι γεια σας, χρωστάτε 1300 ευρώ"....

Στο κατάστημα του είπαν ψέματα (ή κάνανε λάθος προφανώς) σχετικά με την χρέωση και τώρα του ζητάνε να πληρώσει αυτός τα σπασμένα.

Τέλος πάντων, αφού ΑΦΜ δεν είχε δώσει (τον είδανε φοιτητή στο κατάστημα και είπανε να χαλαρώσουν λιγάκι) το παιδί αυτό τώρα απλά...αγνοεί τα εξώδικα που του στέλνουν..
Του έχουν έρθει από δικηγόρους 3-4 και στο πιο πρόσφατο τον απειλούν ότι θα τον πάνε στα δικαστήρια και εκεί ίσως πληρώσει αποζημίωση και 6000 ξερω γω κτλ κτλ

Αυτός απλά...γελάει και τα αγνοεί.Τώρα πάει στο εξωτερικό για το μεταπτυχιακό του και άντε βρες τον.. μόνο το ονοματεπώνυμο του έχουν και την..διευθυνση του την προσωρινή στην Ελλάδα...

.

Μην φοβάστε λοιπόν, δεν μπορεί να σας κάνει κανένας τίποτα , και από την στιγμή που ξέρετε ότι έχετε δίκιο να ...τους αγνοείτε πλήρως. Να ξέρετε ότι ο μόνος τρόπος να πάρουν λεφτά από εσάς είναι μόνο με την απειλή shotgun.Από εκεί και πέρα αφήστε τους να χτυπιούνται.

:)

furious99
29-08-09, 17:27
Ξερετε ολες οι εταιρειες κινητης σε ποσους αλλοδαπους (παρανομους και μη) εχουν κανει συνδεσεις με μονο το διαβατηριο τους, και τους εχουν κανει λογαριασμους χιλιαδων ευρω και δεν εχουν πληρωσει δεκαρα? Απειρους...
Οπως παντα σε αυτη τη χωρα μονιμα οι νομιμοι πληρωνουν στο ακεραιο...

Η χρηση του δικτυου ειτε μισο ευρω κάνεις ειτε 3.000 ευρω δεν κοστιζει τιποτα παραπανω στις εταιρειες, αερας ειναι (εκτος απο τα τελη τερματισμου που και αυτα ομως τα ισοφαριζουν μεταξυ τους οι εταιρειες κινητης και ετσι τα πληρωνει μονο ο καταναλωτης)... Σου λεει η εταιρεια τι εχω να χασω? Αμα πληρωσει πληρωσε. Και ο δικηγορος της εταιρειας φυσικα τον ευκολο στοχο θα βρει, τον ελληνα που εχει δωσει και το ΑΦΜ του και τα παντα...

sdikr
29-08-09, 17:41
Ένας φίλος μου είχε πάει πριν κάμποσους μήνες σε ένα μαγαζί της vodafone να αγοράσει ένα usb στικάκι για ιντερνετ για το λαπτοπ του.
Οκ, του είπαν ότι τους πρώτους 6 μήνες θα είναι μια άλφα χρέωση και μετά τον 6ο μήνα θα χρεώνεται ανά gb που θα κατεβάζει κτλ κτλ
Περνάει ένας μήνας, και χτυπάει το κινητό του.
Το σηκώνει και ήταν από την vodafone "ναι γεια σας, χρωστάτε 1300 ευρώ"....

Στο κατάστημα του είπαν ψέματα (ή κάνανε λάθος προφανώς) σχετικά με την χρέωση και τώρα του ζητάνε να πληρώσει αυτός τα σπασμένα.

Τέλος πάντων, αφού ΑΦΜ δεν είχε δώσει (τον είδανε φοιτητή στο κατάστημα και είπανε να χαλαρώσουν λιγάκι) το παιδί αυτό τώρα απλά...αγνοεί τα εξώδικα που του στέλνουν..
Του έχουν έρθει από δικηγόρους 3-4 και στο πιο πρόσφατο τον απειλούν ότι θα τον πάνε στα δικαστήρια και εκεί ίσως πληρώσει αποζημίωση και 6000 ξερω γω κτλ κτλ

Αυτός απλά...γελάει και τα αγνοεί.Τώρα πάει στο εξωτερικό για το μεταπτυχιακό του και άντε βρες τον.. μόνο το ονοματεπώνυμο του έχουν και την..διευθυνση του την προσωρινή στην Ελλάδα...

.

Μην φοβάστε λοιπόν, δεν μπορεί να σας κάνει κανένας τίποτα , και από την στιγμή που ξέρετε ότι έχετε δίκιο να ...τους αγνοείτε πλήρως. Να ξέρετε ότι ο μόνος τρόπος να πάρουν λεφτά από εσάς είναι μόνο με την απειλή shotgun.Από εκεί και πέρα αφήστε τους να χτυπιούνται.

:)

Υπογραφή εβάλε;
Αν ναι τότε πες του καλύτερα να βρει έναν καλύτερο τρόπο να το λύσει,
Ξέρεις δεν είναι οτι καλύτερο να σε μαζέυουν σε κάποιο αεροδρόμιο και να σε βάζουν μέσα.......

βέβαια πάντα μπορεί να πάει μετανάστης στην Jakarta (και να μην ξαναπετάξει)

PsubomGuardian24
29-08-09, 18:24
Υπογραφή έχει βάλει κανονικά.

Αλλά πως μπορούν να τον συλλάβουν για...χρέη 1300 ευρώ?
Προβλήματα με την vodafone έχει , όχι με την national guard και την αντιτρομοκρατική :D

sdikr
29-08-09, 18:27
Υπογραφή έχει βάλει κανονικά.

Αλλά πως μπορούν να τον συλλάβουν για...χρέη 1300 ευρώ?
Προβλήματα με την vodafone έχει , όχι με την national guard και την αντιτρομοκρατική :D

η πλάκα είναι οτι ναι μπορούνε, μετά θα φωνάζει για το κακό σύστημα της χώρας κλπ κλπ


ας διαβάσει πρώτα που έβαλε την υπογραφή του, και μετά ας την δει ρομπεν.

@ ADSLgr.com All rights reserved.