PDA

Επιστροφή στο Forum : Hard Reset = ?



nikoslykos
26-03-08, 20:01
εχω μια ερώτηση..τι ειναι το hard reset που αναφέρεται σε πολλα ποστ?αποτι καταλαβα δεν ειναι καλο..

LiveTVRadio
26-03-08, 20:07
Ο cms απάντησε

CMS
26-03-08, 20:11
Καλύτερα να ξεχάσεις την ερώτησή σου αυτή φίλε ...

Αν προκύψει κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα με την ενεργοποίησή σου ...ρώτησε εδώ ...πριν κάνεις reset ..

που είναι διαφορετικής μορφής ανάλογα με την περίπτωση...και μερικά, τα hard reset, είναι και επικίνδυνα, γιατί κινδυνεύεις να χάσεις και την IP σου και τελικά και τον μπούσουλα ... ;)

nikoslykos
26-03-08, 22:03
αυτο ροταω ρε παιδια..ΤΙ ειναι..δλδ να το κλεισω απτο διακοπτη?

amora
26-03-08, 22:05
αυτο ροταω ρε παιδια..ΤΙ ειναι..δλδ να το κλεισω απτο διακοπτη?

Όχι. Αυτό είναι ημιsoft reset. Το hard reset γίνεται από το εσωτερικό κουμπάκι στο πίσω μέρος κρατώντας το πατημένο για κάποια δευτερόλεπτα (πάνω από 10 νομίζω).

Dimitris_klm
27-03-08, 00:14
εγω παντος πριν απο καμια εβδομαδα εκανα "hard reset" απο περιεργια και μονο!το αποτελεσμα ητανε να χαθουν οι ρυθμισεις απο το router, ενω ειχανε χαθει οι ρυθμισεις εβλεπα πως το router ητανε κανονικα συνδεμενο και επερνε και ip αλλα δεν ανοιγε καμια σελιδα στο ιντερνετ οπως επεισης δεν δουλεβε και η tv.τελικα χρειαστηκε να τουσ παρω τηλεφωνο 6 φορες για να καταλαβουν οτι ειχα κανει hard reset και το μονο που ηθελα ητανε να μου βαλουν παλι τις ρυθμισεις.τελικα μου το φτιαξανε και τωρα ολα οκ!

αρα μακρυα απο hard reset γιατι θα σας κουρασουν πολυ μεχρι να σας βαλουν παλι τισ ρυθμισεις!

CMS
27-03-08, 00:31
Υπάρχουν δύο ειδών hard reset ...

Το ένα το εφαρμόζουμε όταν έχουμε την προσωρινή IP της on (από 10) και δεν μπορεί το pirelli να επικοινωνήσει με την βάση στην on για να πάρει τις τελικές ρυθμίσεις και την wan IP από 91 ...υπάρχει μία διαδικασία ..που αν την χρειάζεται κάποιος ας το ζητήσει για να την ξαναπεριγράψουμε αναλυτικά ...το hard reset εδώ γίνεται πατώντας ενώ είναι κλειστό το router το κουμπάκι του reset από πίσω και ανάβοντας ταυτόχρονα από το κουμπί του on/off (I/0) το pirelli ...

Στην δεύτερη περίπτωση (που και αυτή πρέπει να αποφεύγεται πάση θυσία εκτός αν είμαστε στα πρόθυρα τρέλας και απελπισίας) το hard reset γίνεται για να βάλουμε τον router σε κατάσταση default ακυρώνοντας τις default ρυθμίσεις του ...όπως password που του δώσαμε και το ξεχάσαμε (ή για κάποιο Bug αυτοακυρώθηκε) αλλά και wireless settings κτλ κτλ ...στην περίπτωση αυτή κρατάμε το reset κουμπάκι πατημένο για πάνω από δέκα δεκαπέντε δευτερόλεπτα ενώ το pirelli είναι αναμμένο ... σε μερικούς πέτυχε ανώδυνα ...σε άλλους χάθηκαν wan IP , αυγά και πασχάλια ...και έμεινε ο χρήστης για τιμωρία χωρίς internet για καναδυο μέρες ...:p

Dimitris_klm
27-03-08, 00:45
ακριβως αυτο ειχα κανει και εγω.και χαθηκαν τα παντα!
αλλα ειμουνα απο τους "τυχερους" και σπαστικους!(δηλλαδη τους επερνα συνεχεια τηλεφωνο μεχρι που βαρεθηκαν να με ακουν και το εφτιαξαν αμεσα!)

nikoslykos
27-03-08, 15:44
ωρεα...ποιο ειναι το ηθικο διδαγμα απο ολα αυτα?:p
ΟΧΙ HARD RESET

prince_21
27-03-08, 16:02
Χαχα! Σωστά!

Rebel Scum
27-03-08, 18:36
Οι τεχνικοί dsl διαφωνούν

nikoslykos
27-03-08, 19:15
Οι τεχνικοί dsl διαφωνούν
τι εννοεις?

amora
27-03-08, 21:18
Οι τεχνικοί dsl διαφωνούν

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

atheos71
30-03-08, 15:51
Οι τεχνικοί dsl διαφωνούν

Mας έχεις αφήσει με την απορία ....:innocent:

erateinos
30-03-08, 17:01
Οι τεχνικοί dsl διαφωνούν

αυτό γίνετε μόνο αν μιλάς μαζί τους στο τηλέφωνο την ώρα που κάνεις hard reset ;)

DownUnder
07-04-08, 17:26
αυτο εκανα και εγω και περιμενω λεει να το ρυθμισουν οι τεχνικοι

Υπαρχει καποιο τηλεφωνο απευθειας σε τεχνικους?

Avesael
08-04-08, 09:49
Ναι...

210 6161781 (Ελπίζω να μην το έχουν αλλάξει).

ilpara
08-04-08, 09:58
Hard Reset γίνεται πιέζοντας με καρφίτσα πατημένο το "βυθισμένο-κρυφό" κουμπάκι έως ότου σβήσει το pirelli, με σκοπό να "μηδενήσει" τις ρυθμίσεις και να πάρει αυτές που έχει εκ' κατασκευής. Δεν έχει σχέση με τον φανερό διακόπτη στο πίσω μέρος του router ο οποίος απλά κόβει το ρεύμα και εν συνεχεία το router επανέρχεται στην κατάσταση που ήταν πριν το σβήσουμε. Είναι προφανές ότι ο κατασκευαστής έκρυψε τον διακόπτη του hard reset διότι είναι κάτι που πρέπει να γίνεται πολύ σπάνια και μόνο όταν ξέρουμε τι κάνουμε, αλλιώς μπορεί να μείνουμε χωρίς internet και κάποιες ημέρες μέχρι να βρούμε τεχνικό της ΟΝ να το ξαναρυθμίσει... Συνεπώς εγώ θα έκανα hard reset μόνο σε συνεννόηση με τεχνικό της ΟΝ και μόνο αν εκείνη τη στιγμή το είχα στο τηλέφωνο ώστε άμεσα να διορθώσει ότι στραβό πιθανόν συμβεί. Και το τονίζω διότι δυστυχώς στο 13801 υπάρχουνε τεχνικοί που με ελαφριά τη καρδία προτείνουνε hard reset χωρίς να χρειάζεται (μου συνέβη πρόσφατα). Προσοχή λοιπόν

nikoslykos
08-04-08, 14:28
ενταξει η απορια μου εχει ληθει εδω και πολλα ποστ ουτως η αλλως :p αλλα καθε γνωμη ευπροσδεκτη ;)

marimo
08-06-08, 14:33
...Στην δεύτερη περίπτωση (που και αυτή πρέπει να αποφεύγεται πάση θυσία εκτός αν είμαστε στα πρόθυρα τρέλας και απελπισίας) το hard reset γίνεται για να βάλουμε τον router σε κατάσταση default ακυρώνοντας τις default ρυθμίσεις του ...όπως password που του δώσαμε και το ξεχάσαμε (ή για κάποιο Bug αυτοακυρώθηκε)

<γκουχ> δηλαδή που εδώ και μερικές μέρες το pirelli σνομπάρει το password μου η λύση είναι να το βουτήξω σε κουβά με χλωρίνη..;; :p

Άσχετο με το θέμα αλλά μιας και το έφερε η κουβέντα, ζήτησα και από τους τεχνικούς μπας και μπορέσουν να μου το γυρίσουν σε on-on αλλά δεν βλέπω να γλιτώνουμε τη χλωρίνη...

aposperittis
11-06-08, 16:37
Προχτες καθε 10 λεπτα περιπου μου εχανε το internet, απο τα νευρα μου πατησα 3 φορες το Hard reset! Δεν εγινε κατι αντιθετα μου τα ξαναεβαλε ολα οπως ηταν (και με το νεο firmware!) αλα το internet συνεχιζε να το χανει.Αφου καταφερα και επιασα γραμμη μου ειπαν οι τεχνικοι να το κλεισω για 15 λεπτα γιατι ειχε στουμπωσει απο πληροφοριες, το εκανα και οντως εφτιαξε και δε με ξαναπεταξε απο τοτε. Αρα το θεμα ειναι οτι και το hard reset ειναι σαν την ΟΝ, οτι σου κατσει!

erateinos
11-06-08, 17:31
<γκουχ> δηλαδή που εδώ και μερικές μέρες το pirelli σνομπάρει το password μου η λύση είναι να το βουτήξω σε κουβά με χλωρίνη..;; :p

βρε καλώς τον :)

λες να εμφανιστούν και άλλες ''παλιοσειρές'' ;)

CMS
11-06-08, 17:37
βρε καλώς τον :)

λες να εμφανιστούν και άλλες ''παλιοσειρές'' ;)

κι ο @aposperitis "αρχαίος" είναι ...φαίνεται ότι το 1.26.10S είχε αδυναμία στις γραμμές των "παλιών" ... θυσιάστηκαν οι παλιοί για τους νέους ...:crazy:

erateinos
11-06-08, 17:55
κι ο @aposperitis "αρχαίος" είναι ...φαίνεται ότι το 1.26.10S είχε αδυναμία στις γραμμές των "παλιών" ... θυσιάστηκαν οι παλιοί για τους νέους ...:crazy:

μια και δεν τον ανέφερα ας γράψω κάτι από το ομώνυμο τραγούδι

Κι εσύ αποσπερίτη μου του δειλινού ταιριάζεις,
άδολα είναι τα μάτια σου και μην τα κατεβάζεις

του Θανάση Παπακωνσταντίνου :)

aposperittis
11-06-08, 19:06
αγαπημενο τραγουδι και αγαπημενος καλυτεχνης :oneup:

jimmy
11-06-08, 19:21
καλησπερα,

κρατωντας πατημενο το κουμπι τοu reset και δινοντας ταση στο router μπαινει σε μια διαδικασια ]

κατα την οποια ειναι αναμενο το λαμπακι του power και αναβοσβηνουν ταυτοχρονα τα λαμπακια του

online και του wlan...το εχει συναντησει κανεις αυτο?


Το εχω κανει πολλες φορες,δεν το προτεινο με τιποτα γιατι δεν ξερω σε τι mode μπαινει το router και αν κρινω

απο αυτα που γραφουν τα παιδια δεν ειμαι να μενω χωρισ internet με την καμια....


Ασχετο....μη ξερει ξερει καποιος αν παιζει dmt και pirelli

Eosphoros
12-06-08, 02:24
Παιδιά,αν κάνω hard reset υπάρχει περίπτωση να αλλάξει η διεύθυνση της ip μου;:hmm:

DSLaManiaC
12-06-08, 02:41
Παιδιά,αν κάνω hard reset υπάρχει περίπτωση να αλλάξει η διεύθυνση της ip μου;:hmm:

Βεβαίως..
Να πάρεις μια ωραιότατη IP 10.x και να μείνεις χωρίς ίντερνετ μέχρι να πετύχεις τεχνικό που νιώθει.

Eosphoros
12-06-08, 02:48
Αν μείνεις χωρίς ίντερνετ και στο φτιάξουν μετά θα έχεις την ip που είχες και πριν;Ρωτάω γιατί ψάχνω να βρω τρόπο να αλλάξω την ip χωρίς να πάρω εταιρικό.

vazelo
12-06-08, 02:52
Nαι , θα εχεις την Ιp που ειχες και πριν.(Και στα εταιρικα το ιδιο δεν ισχυει?)

Eosphoros
12-06-08, 03:03
Στο εταιρικό πακέτο έχεις δυναμική ip και από όσο ξέρω κάθε φορά αλλάζει.

cnp5
12-06-08, 10:06
Στο εταιρικό πακέτο έχεις δυναμική ip και από όσο ξέρω κάθε φορά αλλάζει.

Είσαι σίγουρος γι' αυτό; Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο...

CMS
12-06-08, 10:16
Το περίεργο είναι ότι έχει ξαναγραφεί ... από κάποιον με εταιρικό ... εκεί δεν υπάρχει IPTV και το firmware ακόμα για το pirelli ήταν διαφορετικό ...πάντως δεν ήταν admin firmware ...να ρωτήσουμε και τον grphoto που έχει μία τέτοια σύνδεση ...

vazelo
12-06-08, 12:50
Είσαι σίγουρος γι' αυτό; Δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο...

ΔΕΝ ισχυει κατι τετοιο...

Eosphoros
12-06-08, 14:38
Ρε παιδιά,ότι στο εταιρικό έχει δυναμική ip,ενώ στο οικιακό στατική ισχύει στάνταρ.Ή τουλάχιστον όταν τους πήρα τηλέφωνο και περίμενα ένα 5λεπτο να το ψάξουν έτσι μου είπαν.Και από όσο ξέρω αν έχεις δυναμική ip η διεύθυνση της ip αλλάζει.

cnp5
12-06-08, 14:46
Ρε παιδιά,ότι στο εταιρικό έχει δυναμική ip,ενώ στο οικιακό στατική ισχύει στάνταρ.Ή τουλάχιστον όταν τους πήρα τηλέφωνο και περίμενα ένα 5λεπτο να το ψάξουν έτσι μου είπαν.Και από όσο ξέρω αν έχεις δυναμική ip η διεύθυνση της ip αλλάζει.

Φίλε μου, ένα χαρακτηριστικό που έχει το οικιακό πακέτο είναι η δυναμική διεύθυνσή του και το εταιρικό η στατική. Πρακτικά λόγο προβλημάτων που είχαν με την IPTV, αναγκάστηκαν (και ακόμα ισχύει) να δώσουν στατική IP και στα οικιακά πακέτα.

Στο μέλλον, αφού ανακοινωθεί (τουλάχιστον έτσι είπαν), θα αλλάξουν τα οικιακά πακέτα από στατική σε δυναμική IP.

Η προσφορά όμως του εταιρικού πακέτου αναφέρει ρητά την στατική IP και αν αυτή αλλάξει, θα πρέπει να γίνει μετά από συνεννόηση με τον πελάτη.

Ξέχνα ότι σου είπαν στο cc... (θέλω και εγώ φατσούλα που να τραβά τα μαλλιά της) :)

LEFTKOYL
12-06-08, 15:30
Πάντως όταν έκανα εγώ Hard reset στο πρώτο Pirelli δεν μπόρεσαν οι τεχνικοί να το φτιάξουν εξ’αποστάσεως. Οπότε μου έστηλαν άλλο.

Eosphoros
12-06-08, 18:07
Τελικά,πρέπει να έχει δίκιο ο φίλος cnp5.;)

Μα τι μα@@@ες μου είπαν αυτοί πάλι;Όχι τίποτα άλλο,αλλά σκεφτόμουν να βάλω εταιρικό.Μου είχαν δώσει και τηλέφωνα να πάρω.:evil:

papakion
13-06-08, 09:22
Τον ακούμε τον cnp5...
Είναι κάτι σαν....Τεχνικός Πατέρας μας ! :respekt:

marimo
15-06-08, 18:51
βρε καλώς τον :)

λες να εμφανιστούν και άλλες ''παλιοσειρές'' ;)

Καλώς σας βρήκα!
Όντως φαίνεται πως οι "αναβαθμίσεις" της ΟΝ είναι κάτι αντίστοιχο με τα πάρτυ των αποφοίτων... :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.