PDA

Επιστροφή στο Forum : Αίτημα αναβάθμιση Conn-X και αδυναμία απόδοσης IP



kostas_pav
26-03-08, 20:41
Την περασμένη Δευτέρα, 24/03/2008, έκανα αίτηση μέσω του 134 για αναβάθμιση του Conn-X χωρίς δέσμευση από τα 2Mbps στα 24Mbps. Εκείνη τη μέρα άρχισε να δίνει και ο ΟΤΕ την δυνατότητα αναβάθμισης σε ταχύτητες 4, 8 και 24 στο Α/Κ Σπάρτης.

Εντάξει ήξερα ότι θα έχουν απεργίες και ότι θα καθυστερήσει. Μπήκα στο my.otenet.gr την ίδια μέρα και είδα ότι με πέρασαν σε S6 (δηλαδή στο προφίλ των 24ρων προσβάσεων) και χάρηκα.

Τρίτη όπως ήταν φυσικό δεν έγινε τίποτα λόγο αργίας.

Τετάρτη πρωί μέχρι τις 08:40 που ήμουν και στο pc είχα κανονικά συγχρονισμό σε 2Mbit, κανονικά ip από otenet και φυσικά πρόσβαση στο internet. Γυρνώντας σπίτι μετά τις 14:30 διαπίστωσα ότι δεν έχω IP, αλλά έχω ακόμα συγχρονισμό στα 2Mbit με G.DMT, δηλαδή ADSLv1. Δοκίμασα απευθείας στο τοίχο, χωρίς φίλτρο, με 2 router (USR 9113 και Philips CGA3600) και με το username μου καθώς και το κλασσικό otenet@otenet.gr/otenet .

Από εκεί και πέρα αρχίζει το μαρτύριο. Το 121 έχει αιώνια αναμονή (περίμενα και πάνω από 1,5 ώρα). Το 1242, είτε δεν απαντά και πέφτει η γραμμή στα 3-5 λεπτά, είτε στο κλείνουν οι υπάλληλοι. Το 134 επίσης έχει αιώνια αναμονή.
Ειδικά για το 121 όταν δοκίμασα να πάρω 13888 διαπίστωσα ότι σε πετάει και σε άλλα τηλεφωνικά κέντρα του 121 στην Ελλάδα και όχι μόνο σε αυτό της Πάτρας που είναι το λογικό να πέφτω. Έτσι έπεσε σε μία κυρία η οποία μου είπε το εξής: "Δεν μπορώ να καταχωρήσω βλάβη, διότι εκκρεμεί αίτηση αναβάθμισης ταχύτητας ADSL".

Δηλαδή εγώ θα πρέπει να περιμένω μέχρι την Δευτέρα (το νωρίτερο) που θα πάνε οι τεχνικοί να δουλέψουν για να μου συνδέσουν την γραμμή; ΠΟΥ ΑΚΟΥΣΤΗΚΑΝ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?

Πραγματικά, έστω ότι υπήρχε προσωπικό ασφαλείας στα τοπικά DSLAMs. Έπρεπε να μου πειράξουν τη γραμμή; Δεν μπορούσαν να το αφήσουν έτσι (αφού έχουν απεργία) και να αρχήσουν τις διαδικασίες όταν θα μπορούσαν να τις ολοκληρώσουν αυθημερών;

Εγώ γιατί πρέπει να είμαι αναγκασμένος να μείνω τόσες μέρες με dial-up την οποία θα την πληρώνω επιπλέον; Τι μπορώ να κάνω στην κατάσταση που είμαι;

Cloudman
26-03-08, 22:08
Δε δοκιμάζεις να του κάνεις ένα restart μπας και στρώσει; Αν δε στρώσει δώσ' το βλάβη στο 121 και δήλωσε αυτό που γράφεις, ότι δηλαδή δεν παίρνει ip. Υπομονή και καλά ξεμπερδέματα!

kostas_pav
26-03-08, 22:24
Δε δοκιμάζεις να του κάνεις ένα restart μπας και στρώσει; Αν δε στρώσει δώσ' το βλάβη στο 121 και δήλωσε αυτό που γράφεις, ότι δηλαδή δεν παίρνει ip. Υπομονή και καλά ξεμπερδέματα!
- Έχω κάνει και restart/reboot και restore to factory defaults και ξαναπέρασμα ρυθμίσεων.

- Μα το 121 δεν δέχεται να καταχωρήσει βλάβες είτε γιατί κάνουν απεργία, είτε γιατί "εκκρεμεί αίτηση αναβάθμισης".


Πραγματικά δεν μου έχει ξανατύχει παρόμοιο περιστατικό από το 2003!:shock:

Tiven
26-03-08, 22:35
Καλή σου τύχη.

Εμείς από προηγούμενη Τρίτη/Τετάρτη περιμένουμε "άμεση επικοινωνία με τεχνικό".

pnikolo
27-03-08, 02:11
Καλή σου τύχη.

Εμείς από προηγούμενη Τρίτη/Τετάρτη περιμένουμε "άμεση επικοινωνία με τεχνικό".

Και εγω τοτε ειχα ραντεβου, περασμενη Τεταρτη-Πεμπτη. Ακομα περιμενω :rofl:

kostas_pav
27-03-08, 09:22
Ακόμα και τώρα εξακολουθούν να ισχύουν τα παραπάνω που σας είπα για το 121, 134 κλπ. Τώρα που έχουν ανοίξει "υποτίθεται" εδώ και ~20 λεπτά.

Θα δοκιμάσω και το 1242 ακριβώς στης 09:00 με 09:15 και μετα θα περάσω από το oteshop που σιγά μην είναι ανοιχτό.

Θα ενημερώσω για εξελίξεις.

pnikolo
27-03-08, 13:38
Ακόμα και τώρα εξακολουθούν να ισχύουν τα παραπάνω που σας είπα για το 121, 134 κλπ. Τώρα που έχουν ανοίξει "υποτίθεται" εδώ και ~20 λεπτά.

Θα δοκιμάσω και το 1242 ακριβώς στης 09:00 με 09:15 και μετα θα περάσω από το oteshop που σιγά μην είναι ανοιχτό.

Θα ενημερώσω για εξελίξεις.

Γιατι ανεσταλη η απεργεια? :whistle:

kostas_pav
27-03-08, 15:43
Τελικά βρήκα το σταθερό στην τεχνική υπηρεσία του Α/Κ μου. Ευτυχώς διόρθωσαν το πρόβλημα και παίρνω IP πια (στα 2MBits βέβαια όπως ήμουν).

Από Δευτέρα θα δουν και το θέμα αναβάθμισης στα 24Mbits. (Δηλαδή την μεταφορά μου στο ADSL2+ (eth) DSLAM)

kostas_pav
28-03-08, 16:16
Και φυσικά το μαρτύριο, συνεχίζεται...!

Περίπου στις 12:45 κόβεται ο συγχρονισμός ΚΑΙ η τηλεφωνική σύνδεση.

Μετά από μερικά λεπτά επανέρχεται το τηλέφωνο και το router συγχρονίζει στα 1023/256 (από 2Mbit) σε ADSL2+ συγχρωνισμό και ΠΑΛΙ αρνήται πεισματικά να πάρει IP, με οποιοδήποτε user/pass.

Τι να κάνω τώρα;

Τα γνωστά: 121/1242/134 δεν απαντούν.

Μίλησα με τον τεχνικό στο Α/Κ της περιοχής μου, που μου συνέδεσε τη γραμμή στο eth DSLAM (ADSL2+) και μου είπε ότι η ταχύτητα συγχρονισμού και το θέμα με τις IP (τουλάχιστον στα eth DSLAMs απ'ότι κατάλαβα) ρυθμίζεται στην Πάτρα.

potoula
29-03-08, 00:17
φιλε kostas_pav και εγω απο Σπαρτη ειμαι και ειδα τα posts που εχεις κανει. Εγω σημερα εμα8α οτι οι ταχυτητες αναβαθμιστηκαν Σπαρτη και επειδη το 134 λογω απεργιας δεν απαντα εκανα μεσω ιντερνετ αιτηση αναβαθμισης της γραμμης μου μηπως και πιασω σειρα γιατι αν περιμενω μεχρι Δευτερα 8α γινεται χαμος στον ΟΤΕ. Αν μα8εις τιποτα γραψε μου και μενα να μαθω.το εμαιλ μου p3nny@mail.gr.thanks

kostas_pav
29-03-08, 13:19
Όλα καλά τώρα!

Δείτε screenshot!

http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=33341&d=1206785655

pnikolo
29-03-08, 22:33
Αψογος! δε φτανει που μενεις μεσοτοιχεια στον οτε πρεπει νασαι και ο μοναδικος 24αρης στη Σπαρτη :rofl:

kostas_pav
29-03-08, 22:51
Αψογος! δε φτανει που μενεις μεσοτοιχεια στον οτε πρεπει νασαι και ο μοναδικος 24αρης στη Σπαρτη :rofl:
Γιατί το λές αυτό;

Και BTW όχι ακριβώς μεσοτοιχεία... Περίπου 2,5 στενά πιο μακριά...

pnikolo
30-03-08, 00:02
Γιατί το λές αυτό;

Και BTW όχι ακριβώς μεσοτοιχεία... Περίπου 2,5 στενά πιο μακριά...

Οταν αρχισει να γεμιζει το dslam θα δεις! ;)

kostas_pav
30-03-08, 00:47
Οταν αρχισει να γεμιζει το dslam θα δεις! ;)
Δηλαδή θα συγχρονίζει χαμηλότερα......? Αυτό εννοείς;

Πάντως αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι κάθε ομάδα ταχύτητας μοιράζεται διαφορετικό bandwidth.

Εσύ τι εννοείς; Μην τα πάθω και μου έρθουν ξαφνικά...

hel
30-03-08, 01:00
Ξαφνικά δεν θα γίνει.
Crosstalk λέγεται.

kostas_pav
06-04-08, 12:21
Και το μαρτύριο συνεχίζεται...

Από τις ~11:00 ενώ είμαι κανονικά συγχρονισμένος δεν παίρνει IP.:rant:

Υποτίθεται πως βάζουμε ΟΤΕ για να έχουμε ποιοτικές υπηρεσίες και χωρίς προβλήματα.:hmm:

Tiven
07-04-08, 14:12
Τι να σου πω φίλε μου... Καλή τύχη :(






Υποτίθεται πως βάζουμε ΟΤΕ για να έχουμε ποιοτικές υπηρεσίες και χωρίς προβλήματα.:hmm:

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

kostas_pav
07-04-08, 16:50
Επανήλθε...

Μήπως ήρθε η ώρα να "προσέξω πως να επιλέξω πάροχο"?

pnikolo
07-04-08, 17:35
Επανήλθε...

Μήπως ήρθε η ώρα να "προσέξω πως να επιλέξω πάροχο"?

Πιθανον να' χε μπλοκαρει η πορτα σου. Παρακολουθησε το και αν στο ξανακανει μιλα με το 121 και ρωτα τι συμβαινει μηπως ειναι ελατωματικη. Μπορει ναταν και τυχαιο ομως :whistle:

g_alkis
07-04-08, 17:44
Υποτίθεται πως βάζουμε ΟΤΕ για να έχουμε ποιοτικές υπηρεσίες και χωρίς προβλήματα.:hmm:

Μη λες τέτοια και πλακώσει ο γνωστός πάλι... :rofl:

kostas_pav
07-04-08, 17:45
Πιθανον να' χε μπλοκαρει η πορτα σου. Παρακολουθησε το και αν στο ξανακανει μιλα με το 121 και ρωτα τι συμβαινει μηπως ειναι ελατωματικη. Μπορει ναταν και τυχαιο ομως :whistle:
Δεν επανήλθε από μόνο του... Μίλησα με μία γνωστή μου στον ΟΤΕ στην Αθήνα...

Αυτό που ξέρω είναι ότι συμβαίνει για 6η φορά από τότε που ζήτησα αναβάθμιση στα 24Mbit και αναβαθμίστηκα.

Ίσως χρειαστεί να αλλάξω πάροχο.

pnikolo
07-04-08, 18:12
Μη λες τέτοια και πλακώσει ο γνωστός πάλι... :rofl:

Μπααααα! Θαναι κουρασμενος απο την απεργια. Τοτε δουλευουν περισσοτερο απο τις εργασιμες μερες :rofl:

........Auto merged post: pnikolo added 2 Minutes and 7 Seconds later........


Δεν επανήλθε από μόνο του... Μίλησα με μία γνωστή μου στον ΟΤΕ στην Αθήνα...

Αυτό που ξέρω είναι ότι συμβαίνει για 6η φορά από τότε που ζήτησα αναβάθμιση στα 24Mbit και αναβαθμίστηκα.

Ίσως χρειαστεί να αλλάξω πάροχο.

Αν σου ξαναγινει. πες τους το ιστορικο και ζητα να σου αλλαξουν πορτα! Τωρα αν θες να αλλαξεις... εσυ αποφασιζεις ;)

kostas_pav
07-04-08, 18:14
Μπααααα! Θαναι κουρασμενος απο την απεργια. Τοτε δουλευουν περισσοτερο απο τις εργασιμες μερες :rofl:

........Auto merged post: pnikolo added 2 Minutes and 7 Seconds later........



Αν σου ξαναγινει. πες τους το ιστορικο και ζητα να σου αλλαξουν πορτα! Τωρα αν θες να αλλαξεις... εσυ αποφασιζεις ;)
Απ'ότι έμαθα είχαν πριν λίγο και άλλοι είχαν πρόβλημα στο eth DSLAM που είμαι :hmm:

g_alkis
07-04-08, 18:17
Pnikolo σε παρόμοιο πρόβλημα μου δεν είχες προτείνει να το βάλω σε ΡΡΡοΑ αντί για ΡΡΡοΕ? Ή μήπως μπερδεύω τις καταστάσεις? Θα κατουρηθώ από τα γέλια, σταμάτα! :rofl:

pnikolo
07-04-08, 18:17
Απ'ότι έμαθα είχαν πριν λίγο και άλλοι πρόβλημα στο eth DSLAM που είμαι :hmm:

Τοτε μπορει να' ναι γενικο (αν ειναι ετσι ακυρο αυτο που σου' πα), μη ξεχνας οτι και οι εναλακτικοι εκει μεσα ειναι, φυσικα εξαρταται σε πιο σημειο ειναι η βλαβη :hmm:

kostas_pav
07-04-08, 18:23
Τοτε μπορει να' ναι γενικο (αν ειναι ετσι ακυρο αυτο που σου' πα), μη ξεχνας οτι και οι εναλακτικοι εκει μεσα ειναι, φυσικα εξαρταται σε πιο σημειο ειναι η βλαβη :hmm:
Οι εναλλάκτικοί περνάνε είτε από ιδιόκτητα κυκλώματα, είτε από μισθωμένα κυκλώματα ΟΤΕ.

pnikolo
07-04-08, 18:50
Pnikolo σε παρόμοιο πρόβλημα μου δεν είχες προτείνει να το βάλω σε ΡΡΡοΑ αντί για ΡΡΡοΕ? Ή μήπως μπερδεύω τις καταστάσεις? Θα κατουρηθώ από τα γέλια, σταμάτα! :rofl:

Λιγο, :) η 24αρα ειναι ΡΡΡοΕ αλλα δε παιζει αμεσο ρολο. Εγω τοχω ΡΡΡοΑ γιατι παιρνει αμεσα ip στις αποσυνδεσεις μου! Γιατι δεν ειναι οπως τα λεω? Αστους να τρεξουνε λιγο και να περασουν τα καρδιοχτυπια που εχουμε περασει κι εμεις και να ζητανε :worthy: Να γευθουν την γλυκα :up:

........Auto merged post: pnikolo added 2 Minutes and 17 Seconds later........


Οι εναλλάκτικοί περνάνε είτε από ιδιόκτητα κυκλώματα, είτε από μισθωμένα κυκλώματα ΟΤΕ.

Το ξερω αλλα αυτο ειναι για το μετα, σκεψου ομως το πριν! Τελος παντων εσυ αποφασιζεις για το οτι νομιζεις οτι ειναι το καλυτερο για σενα :oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.