PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet 1Bill με ταχύτητα 2048



No-Name
11-07-05, 13:56
Αυτό πάλι είναι καινούριο?εαν μπείτε στο site της εταιρείας θα δείτε πως χρειάζεται κάποιος να έχει 2 γραμμές για να υλοποιηθεί ταχύτητα 2048 κάθοδος και 512 άνοδος.Αυτό πρακτικά πως γίνεται εφόσον ο ΟΤΕ δίνει ως μέγιστο 1024/256? και γιατί να θέλει 2 γραμμές?και καλα η μία να είναι 2048 η άλλη πως μπορεί να δίνει 512 στην άνοδο???Πολύ περίεργο κατ εμέ......Πάντως μπράβο τους που το έκαναν βολεύει πιστεύω εαν το κόστος φυσικά είναι όσο "¨προσιτό" γίνεται!!!!

ilias_l
11-07-05, 14:09
oxi.. doulevoun kai oi dio sta 1024/256.... opote exeis 2 x 1024/256 = 2048/512 (duhhh)

No-Name
11-07-05, 14:15
Βασικά μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο όλο αυτό με το 2048 όχι λόγο ταχύτητας,διότι φυσικά τα 2048 είναι τέλεια αλλά φαντάζομαι πως για να έχεις να δουλεύεις με πάγια της 1024 * 2 ε πάει πολύ!και τι γίνεται με εξοπλισμό εφόσον είναι 2 διαφορετικές γραμμές των 1024???πως γίνεται να ενώνονται και οι 2 μαζί στο modem? υπάρχει κάποιο μοντέλο με 2 εισοδους dsl?

cmos
11-07-05, 15:05
Αυτό πού κάνει η Forthnet λέγεται ADSL bonding με χρήση του πρωτοκόλλου ML-PPP (multilink PPP)

Ουσιαστικά πρόκειται για έναν ADSL Cisco router (π.χ. 1841) με δύο πόρτες ADSL και με πρωτόκολλο ML-PPP κατορθώνει να ενώνει δύο γραμμές 1024/256 σε 2048/512.
Το service πραγματικά είναι 2mbps αλλά το κόστος και του εξοπλισμού αλλά και των δύο γραμμών είναι υψηλό. :-k :-k :-k

Κοίτα και http://www.keconnect.co.uk/index.cfm?page=1198

cmos
11-07-05, 15:12
Πολύ καλό και το http://www.netopia.com/equipment/pdf/wp/bonding_uk.pdf

cmos
11-07-05, 15:20
Θα βολέψει κάποιους στα 2 mbps με 370 € + ΦΠΑ αλλά εν όψει του adsl2 ή και του adsl2+ που θα έρθει, μάλλον την βρίσκω αρκετά προσωρινή ...... όχι και τόσο κομψή .... και τεχνικά λίγο ..... τραβηγμένη ..... :thumbdown

nickg78
11-07-05, 15:24
Αφού ο ΟΤΕ δεν είναι άξιος να δώσει μεγαλύτερες ταχύτητες στο Ελλαδιστάν, φθάσαμε στο σημείο να κάνουμε τις πατέντες των πατεντών (ω πατέντες), αν θέλουμε γρήγορο Internet. :thumbdown

Σε λίγο θα μας λένε "αν θέλετε γρήγορο Internet εφάμιλλο με αυτό της Ευρώπης, κοτσάρετε στο σπίτι σας καμιά 20αριά γραμμές 1024/256, αγοράστε και κανέναν router με 20 εισόδους ADSL, ισάριθμα splitters, γεμίστε το σπίτι σας καλώδια (προσοχή μην πνιγείτε την ώρα που θα κοιμάστε αγκαλιά με αυτά), παρακαλέστε τα DSLAM του ΟΤΕος να μην είναι παστωμένα και ίσως νιώσετε κι εσείς Ευρωπαίος χρήστης Internet". :allcards

cmos
11-07-05, 15:27
Αφού ο ΟΤΕ δεν είναι άξιος να δώσει μεγαλύτερες ταχύτητες στο Ελλαδιστάν, φθάσαμε στο σημείο να κάνουμε τις πατέντες των πατεντών (ω πατέντες), αν θέλουμε γρήγορο Internet. :thumbdown

Σε λίγο θα μας λένε "αν θέλετε γρήγορο Internet εφάμιλλο με αυτό της Ευρώπης, κοτσάρετε στο σπίτι σας καμιά 20αριά γραμμές 1024/256, αγοράστε και κανέναν router με 20 εισόδους ADSL, ισάριθμα splitters, γεμίστε το σπίτι σας καλώδια (προσοχή μην πνιγείτε την ώρα που θα κοιμάστε αγκαλιά με αυτά), παρακαλέστε τα DSLAM του ΟΤΕος να μην είναι παστωμένα και ίσως νιώσετε κι εσείς Ευρωπαίος χρήστης Internet". :allcards

Σωστός ................ :cool:

sdikr
11-07-05, 17:06
Σε λίγο θα μας λένε "αν θέλετε γρήγορο Internet εφάμιλλο με αυτό της Ευρώπης, κοτσάρετε στο σπίτι σας καμιά 20αριά γραμμές 1024/256, αγοράστε και κανέναν router με 20 εισόδους ADSL, ισάριθμα splitters, γεμίστε το σπίτι σας καλώδια (προσοχή μην πνιγείτε την ώρα που θα κοιμάστε αγκαλιά με αυτά), παρακαλέστε τα DSLAM του ΟΤΕος να μην είναι παστωμένα και ίσως νιώσετε κι εσείς Ευρωπαίος χρήστης Internet"

ποιό φθηνά θα σου βγεί να ρίξεις οπτική :mrgreen:

jazzman
11-07-05, 17:16
Πιο γρήγορο Internet βρε παιδια....εδώ η HOL με λίγους χρήστες ADSL μπούκωσε ....αν δείτε την κατάσταση δικτύου της η κύρια γραμμή με εξωτερικό είναι εδώ και 15-20 μέρες στο 95 %....και εσείς μιλάτε για επιπλέον ταχύτητες ....

Με εκτίμηση

CRAzYMiLK
11-07-05, 18:00
Αντε να δουμε τι αλλες μουφες θα ακουσουνε τα αυτια μας και θα δουνε τα ματια μας.
Ξεφτιλα με τον ΠΑΛΙΟ.Π>ΟΤΕ!!!

sdikr
11-07-05, 18:03
Αντε να δουμε τι αλλες μουφες θα ακουσουνε τα αυτια μας και θα δουνε τα ματια μας.

Δεν είναι καθόλου μουφά,
Μάλιστα ειναι υπηρεσια που κάνουν χρήση και στο εξωρερικό
Και δεν έχει να κάνει με τον Οτε

Spyrosss
11-07-05, 22:26
H Vivodi δίνει το 2048 με 204 ευρώ το μήνα.

Η Forthnet το δίνει με 341 ευρώ το μήνα χωρίς να υπολογίσουμε οτι πρέπει να έχεις και δύο τηλεφωνικές γραμμές PSTN/ISDN που ανεβάζουν το κόστος κοντά στα 380€.

Kαι με UPLOAD 640 αντι 512.

Tεράστια διαφορά αν και προφανώς εκμεταλεύονται την μικρή κάλυψη που έχει η Vivodi.

ogenikos
11-07-05, 23:50
Καλά δεν ντρέπονται να κάνουν τέτοιες προσφορές, θα πρέπει να είναι κάποιος πολύ χαζός για να κάνει τέτοια σύνδεση..
Και όχι τίποτε άλλο θα έρθουν και οι ξένοι για διακοπές και θα γελάνε μέχρι του χρόνου τέτοιο καιρό με αυτές τις γελοίες προσφορές.
Ασε και την διαφήμιση του ΟΤΕ με το conex νομίζω.."Τρέχει πολύ γρήγορα...- με πόσο;...-384 και 512..θα τον χάσουμε"
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ πολύ γέλιο ρε παιδιά, αν δουν αυτή τη διαφήμιση οι ξένοι θα γελάνε για χρόνια, ας μην συζητάμε τι θα πάθουν αν δουν και αυτή την καταπληκτική προσφορά της forthnet...
Αυτοί ρε αντι να κάνουν μειώσεις προχωράνε σταθερά με αυξήσεις...ποιόν συμβουλεύονται ρε γμτ, τον αλογοσκουφη;...
αντε γειά...
άντε γα....

Νικαετός
12-07-05, 00:08
Ήθελα να ήξερα , αυτοί οι άνθρωποι πού νομίζουν πως απευθύνονται ? Σε αρρώστους , σε διανοητικά καθυστερημένους ? 380 ευρώ για σύνδεση 2048 ? και 400 η βίβο για σύνδεση 4096 ? Ρε παιδιά ειλικρινά προτιμώ να τα φάω στραγάλια (μιλάμε για πολλά στραγάλια) , παρά να τους τα δώσω .

Κανονικά αν ζούσαμε σε οποιαδήποτε άλλη χώρα στον κόσμο , οι κύριοι αυτοί θα αντιμετώπιζαν τουλάχιστον ποινή φυλάκισης ...ξέρετε τι είναι το εμφιαλωμένο νερό των 0,5 να στο πουλάνε 150 ευρώ ? (Γιατί αυτό συμβαίνει ) Και δεν αναφέρομαι στο κόστος ΟΤΕ κλπ , εμένα με απασχολεί πόσο τελικά θα πληρώσω και όχι ποιος παίρνει το παραδάκι και σε τι ποσοστό.

Μα τελικά ζούμε σε ευρωπαϊκή χώρα ή στην τελευταία του ...4ου κόσμου ? (Ούτε καν του τρίτου ) .

Spyrosss
12-07-05, 00:13
Ήθελα να ήξερα , αυτοί οι άνθρωποι πού νομίζουν πως απευθύνονται ? Σε αρρώστους , σε διανοητικά καθυστερημένους ? 380 ευρώ για σύνδεση 2048 ? και 400 η βίβο για σύνδεση 4096 ? Ρε παιδιά ειλικρινά προτιμώ να τα φάω στραγάλια (μιλάμε για πολλά στραγάλια) , παρά να τους τα δώσω .

Κανονικά αν ζούσαμε σε οποιαδήποτε άλλη χώρα στον κόσμο , οι κύριοι αυτοί θα αντιμετώπιζαν τουλάχιστον ποινή φυλάκισης ...ξέρετε τι είναι το εμφιαλωμένο νερό των 0,5 να στο πουλάνε 150 ευρώ ? (Γιατί αυτό συμβαίνει ) Και δεν αναφέρομαι στο κόστος ΟΤΕ κλπ , εμένα με απασχολεί πόσο τελικά θα πληρώσω και όχι ποιος παίρνει το παραδάκι και σε τι ποσοστό.

Μα τελικά ζούμε σε ευρωπαϊκή χώρα ή στην τελευταία του ...4ου κόσμου ? (Ούτε καν του τρίτου ) .

Σε βλέπω έτοιμο για τηλεφωνικό κράξιμο πάλι.....:D

Νικαετός
12-07-05, 01:10
Προς το παρόν , αρκούμαι στην διαμαρτυρία . Από Σεπτέμβρη όμως ...

NoYmErOs
12-07-05, 11:22
Ήθελα να ήξερα , αυτοί οι άνθρωποι πού νομίζουν πως απευθύνονται ? Σε αρρώστους , σε διανοητικά καθυστερημένους ? 380 ευρώ για σύνδεση 2048 ? και 400 η βίβο για σύνδεση 4096 ? .

Να υποθέσω οτι απευθύνονται σε εταιρίες? το κόστος μιάς hellascom δέν είναι ποιό μεγάλο ? πχ εμένα η εταιρία μου έχει 20 τηλέφωνα..1 dsl γραμμή, οπώτε πού το πρόβλημα να πάρει 2 απο τις γραμμές τις και να έχει 2mbps αντί μιά hellascom τον 1500ευρο ?

sdikr
12-07-05, 11:37
Να υποθέσω οτι απευθύνονται σε εταιρίες? το κόστος μιάς hellascom δέν είναι ποιό μεγάλο ? πχ εμένα η εταιρία μου έχει 20 τηλέφωνα..1 dsl γραμμή, οπώτε πού το πρόβλημα να πάρει 2 απο τις γραμμές τις και να έχει 2mbps αντί μιά hellascom τον 1500ευρο ?

Αλλό πράγμα το Helascom (μισθομένο) και άλλο το adsl ;)

NoYmErOs
12-07-05, 11:52
Αλλό πράγμα το Helascom (μισθομένο) και άλλο το adsl ;)

Για μένα που έχω την ΧΨ εταιρία και θέλω γρήγορο Internet πού/ποιά η διαφορά? Το κόστος δέν είναι μεγαλύτερο ?

(χωρίς να το παίζω εξπερτ μιας και δέν είμαι :oops: )

wintech2003
12-07-05, 12:24
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω για ποιό λόγο παραπονιέστε πάλι...!

Εγώ παρακαλούσα να βγεί μια εταιρία με δυνατότητα ppp-multilink για να πάιξω με 2 x 1024 σε διάφορους πελάτες μου που για τον Α ή Β λόγο δεν μπορουν να πληρώσουν τα έξοδα μιας μισθωμένης 2Mbps.

Όσο αφορά την τιμή δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το παράξενο.

2 x 1024 (Γραμμή ΟΤΕ) = 2 x 63,9 = 127,80
2 x 1024 (Συνδρομή απο FORTHnet) = 2 x 79,90 = 159,80

Σύνολο: 287,60

Ακριβώς όσο κοστίζει και το FORTHnet ADSL 1Bill 2048 δηλαδή..

Συν του οτι παιζεις με τις στατικές ip σου μια χαρα και οτι το downstram σου απο εναν υπολογιστή και ένα connection μπορεί να φτάσει τα 2Mbps και όχι το 1Mbps όπως γίνετε όταν βάλεις δυο γραμμές ADSL σε εναν load balancer όπως τον Linksys RV042/RV082.

Οσο για την Vivodi αυτή μπορεί να δώσει τόσο χαμηλή τιμή για μεγάλες ταχύτητες διότι παίζει με Full LLU, και η γραμμή του συνδρομητή της κοστίζει 11 και κάτι ευρώ τον μήνα και όχι 127,80 όπως κοστίζει τώρα π.χ. η ADSL μέσω ΟΤΕ για 2 x 1024.

BoGe
12-07-05, 12:41
Οσο για την Vivodi αυτή μπορεί να δώσει τόσο χαμηλή τιμή για μεγάλες ταχύτητες διότι παίζει με Full LLU, και η γραμμή του συνδρομητή της κοστίζει 11 και κάτι ευρώ τον μήνα και όχι 127,80 όπως κοστίζει τώρα π.χ. η ADSL μέσω ΟΤΕ για 2 x 1024.

Και παράλληλα, σαν πιο μικρή εταιρεία που είναι η Vivodi έχει πιο μικρά έξοδα, και μπορεί και κινείται πιο άνετα.

nik0span
12-07-05, 13:29
@BoGe Και παράλληλα , σαν πιο μεγάλη εταιρεία που είναι η forthnet έχει πιο μεγάλα έσοδα, και μπορεί να κινείται πιο άνετα.

BoGe
12-07-05, 13:33
@BoGe Και παράλληλα , σαν πιο μεγάλη εταιρεία που είναι η forthnet έχει πιο μεγάλα έσοδα, και μπορεί να κινείται πιο άνετα.

Δεν είναι απαίτητο αυτό που λες.
Τα έξοδα δεν αυξάνονται ανάλογα με τα έσοδα.

Αν ήταν έτσι δεν θα κλείνανε πολλές εταιρείες

Νικαετός
12-07-05, 13:39
Αγαπητέ φίλτατε Γεώργιε . Εγώ παραπονέθηκα για τα 380 ευρώ , που όπως έγραψε κάποιος φίλος εδώ κοστίζει η 2048 ,προφανώς από λάθος ??



Οσο για την Vivodi αυτή μπορεί να δώσει τόσο χαμηλή τιμή για μεγάλες ταχύτητες διότι παίζει με Full LLU, και η γραμμή του συνδρομητή της κοστίζει 11 και κάτι ευρώ τον μήνα και όχι 127,80 όπως κοστίζει τώρα π.χ. η ADSL μέσω ΟΤΕ για 2 x 1024.

Από πότε τα 400 ευρώ ανά μήνα είναι χαμηλή τιμή για ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ADSL σύνδεση ?? (Βίβο 4096)

Τελικά θα τρελλαθούμε όλοι μας ...Πρόσεξε την υπογραφή μου. Όταν θα είμαστε εκεί (τον επόμενο αιώνα ίσως?) τότε θα μπορούμε να μιλάμε για φθηνό adsl . Έως τότε μας πιάνουνε τον κ@λ@,όσο και αν (μας) χρυσώνουνε το χάπι.

XPHSTOS29
12-07-05, 14:29
Συν του οτι παιζεις με τις στατικές ip σου μια χαρα και οτι το downstram σου απο εναν υπολογιστή και ένα connection μπορεί να φτάσει τα 2Mbps και όχι το 1Mbps όπως γίνετε όταν βάλεις δυο γραμμές ADSL σε εναν load balancer όπως τον Linksys RV042/RV082.


:D :D :D

Νικαετός
12-07-05, 15:01
Δεν είναι απαίτητο αυτό που λες.
Τα έξοδα δεν αυξάνονται ανάλογα με τα έσοδα.

Αν ήταν έτσι δεν θα κλείνανε πολλές εταιρείες

Γιατί όμως εγώ βλέπω εκατοντάδες μικρές εταιρείες να κλείνουν και ελάχιστες μεγάλες ?

cmos
12-07-05, 15:58
................Όσο αφορά την τιμή δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το παράξενο.

2 x 1024 (Γραμμή ΟΤΕ) = 2 x 63,9 = 127,80
2 x 1024 (Συνδρομή απο FORTHnet) = 2 x 79,90 = 159,80

Σύνολο: 287,60

Ακριβώς όσο κοστίζει και το FORTHnet ADSL 1Bill 2048 δηλαδή..


Cisco 1841 με δύο WIC-1ADSL = !!!!!!!!!!!! 2700euros:haha :haha:haha
Πες μου με αυτά τα λεφτά αν αξίζει να μείνεις έστω και στον load balancer με δύο ξεχωριστές 1024 γραμμές και να περιμένεις το ADSL2 ή το ADSL2+!!!
Και κάτι ακόμα ... όταν κάνεις bandwidth aggregation στα 2Μbps, αν θες να λέγεσαι αξιοπρεπής (η Forthnet δηλαδη) δεν διπλασιάζεις απλά την τιμή της 1Mbps. Aυτά γίνονται μόνο στην Ελλάδα και στους ISPs της. Για να πούμε και του στραβού το δίκιο, ούτε ο ΟΤΕ δεν τα κάνει - παράδειγμα :

Hellascom 1Mbps -> 209 euros
Hellascom 2Mbps -> 314 euros

ADSL 512kbps -> 35,90 euros
ADSL 1Mbps -> 63,90 euros

άρα φίλε μου, καλό είναι όταν διπλασιάζω την υπηρεσία να μην διπλασιάζω και την τιμή !!!!:-k :-k:-k

Spyrosss
12-07-05, 16:04
Όσο αφορά την τιμή δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το παράξενο.

2 x 1024 (Γραμμή ΟΤΕ) = 2 x 63,9 = 127,80
2 x 1024 (Συνδρομή απο FORTHnet) = 2 x 79,90 = 159,80

Σύνολο: 287,60


Ξεχνάς κάποια βασικά....

+ ΦΠΑ 19%

+Δυο πάγια PSTN/ISDN

=380€ περίπου τον μήνα....

και δεν έχεις και εγγυημένη ταχύτητα
βλέπε πρόσφατα προβλήματα BBRAS, DSLAMS, downtimes

XPHSTOS29
12-07-05, 16:13
Οσο για την Vivodi αυτή μπορεί να δώσει τόσο χαμηλή τιμή για μεγάλες ταχύτητες διότι παίζει με Full LLU, και η γραμμή του συνδρομητή της κοστίζει 11 και κάτι ευρώ τον μήνα και όχι 127,80 όπως κοστίζει τώρα π.χ. η ADSL μέσω ΟΤΕ για 2 x 1024.

Γιατι η 4νετ δεν ξερει που εχει τους μεγαλους πελατες ωστε να βαλει Full LLU στα σημεια οπου την συμφερει (σιωπηρα παντα) και να μπορει να τους δωσει καλυτερες τιμες.Αλλα μαλον δεν την συμφερει για αλλους λογους να κανει κατι τετοιο....
Μην ξεχναμε οτι και η βιβοντι δεν εχει επαρκη καλυψη πχ δεν καλυπτει τον 3 μεγαλυτερο δημο δηλ το Περιστερι.

Spyrosss
12-07-05, 16:18
Γιατι η 4νετ δεν ξερει που εχει τους μεγαλους πελατες ωστε να βαλει Full LLU στα σημεια οπου την συμφερει (σιωπηρα παντα) και να μπορει να τους δωσει καλυτερες τιμες.Αλλα μαλον δεν την συμφερει για αλλους λογους να κανει κατι τετοιο....

Γιατί να το κάνει και να ρισκάρει; Βολεμένη είναι με το έτοιμο δίκτυο του ΟΤΕ το οποίο έχει πληρώσει ο έλληνας πολίτης μέσα απο τέλη εγκατάστασης και πάγια.

Σου χώνει και τα τεράστια τέλη παροχής internet (ISP) και κονομάει χοντρά.

Στο τέλος θα διώξουν και τον ΟΤΕ απο το κτίριο και θα εγκατασταθούν αυτοι. :p


Μην ξεχναμε οτι και η βιβοντι δεν εχει επαρκη καλυψη πχ δεν καλυπτει τον 3 μεγαλυτερο δημο δηλ το Περιστερι.

Γειά στο στόμα σου. Kαι η Vivodi βολέυεται αφου χωρίς δίκτυο δικό της τα παίρνει σαν ISP.

XPHSTOS29
12-07-05, 16:24
Σπυρο στο αιγαλεω δουλευω αλλα μενω περιστερι και για αυτο κοιταζω περιοδικα να δω αν εχει κανει καμια προοδο εκει.

wintech2003
12-07-05, 17:18
Cisco 1841 με δύο WIC-1ADSL = !!!!!!!!!!!! 2700euros

Ελεος!! 1800 + ΦΠΑ ΤΟ ΠΟΛΥ κάνει ενας 1841 με δυο wic-1adsl...

Και τέλος εγώ ειπα οτι αυτή η υπηρεσία ειναι συμφέρουσα σε συγκεκριμένες περιπτώσεις που συναντώ εγώ στην δουλεια μου (Internet Cafe) που δεν έχουν τα λεφτά να βάλουν μισθωμένη. Υπάρχουν λεπτομέριες όπως π.χ. απαραίτητα η χρήση στατικών IP σε όλο το δίκτυο οπότε οταν έχεις περισσότερες των 1 συνδέσεων στις οποίες ρουτάρονται περισσότερα του ενος διαφορετικά δίκτυα έχεις πρόβλημα. Γιαυτό η λύση του multilink-ppp ειναι για μενα συμφέρουσα αφού ζητάω ενα δικτυο IP από τον ISP μου, δεν υπάρχει ανάγκη να έχω διαφορετική gateway ανα group υπολογιστών κτλ κτλ κτλ.

Τεσπα εγώ δεν σας έβαλα το μαχαίρι στον λαιμό για να αγοράσετε 2048 απο FORTHnet. Είπα την γνώμη μου σχετικά με το πόσο βολευει εμενα στην δουλειά μου η συγκεκριμένη υπηρεσία. Αυτό και μόνο αυτό.

Νικαετός
12-07-05, 19:15
Ελεος!! 1800 + ΦΠΑ ΤΟ ΠΟΛΥ κάνει ενας 1841 με δυο wic-1adsl...

Και τέλος εγώ ειπα οτι αυτή η υπηρεσία ειναι συμφέρουσα σε συγκεκριμένες περιπτώσεις που συναντώ εγώ στην δουλεια μου (Internet Cafe) που δεν έχουν τα λεφτά να βάλουν μισθωμένη. Υπάρχουν λεπτομέριες όπως π.χ. απαραίτητα η χρήση στατικών IP σε όλο το δίκτυο οπότε οταν έχεις περισσότερες των 1 συνδέσεων στις οποίες ρουτάρονται περισσότερα του ενος διαφορετικά δίκτυα έχεις πρόβλημα. Γιαυτό η λύση του multilink-ppp ειναι για μενα συμφέρουσα αφού ζητάω ενα δικτυο IP από τον ISP μου, δεν υπάρχει ανάγκη να έχω διαφορετική gateway ανα group υπολογιστών κτλ κτλ κτλ.

Τεσπα εγώ δεν σας έβαλα το μαχαίρι στον λαιμό για να αγοράσετε 2048 απο FORTHnet. Είπα την γνώμη μου σχετικά με το πόσο βολευει εμενα στην δουλειά μου η συγκεκριμένη υπηρεσία. Αυτό και μόνο αυτό.

Καλά βρε Γιώργο , μη βαράς ! Κουβέντα κάνουμε . Έχεις δίκιο για την δουλειά σου . Αλλά στο σπίτι σου θα έβαζες ποτέ με τόσα χρήματα adsl ? Και μην ακούσω πως είναι αρκετή η 384 ή η 512 για home user , αν είναι δυνατόν στον 21ο αιώνα . (Εμείς βέβαια είμαστε στον 19ο ακόμα αλλά αυτό δεν έχει να κάνει.)

Εδώ προσπαθούμε να τους κάνουμε να ρίξουν τις τιμές και αυτοί βρίσκουν τρόπο να τις αυξάνουν και εμείς τους λέμε και μπράβο ? Αν είναι δυνατόν. Αυτό ήταν όλο το νόημα του ποστ.

(Αν και έχω και σοβαρότατες αντιρρήσεις για τις τιμές αυτές ακόμα και για εταιρείες ) .

mperedim
13-07-05, 10:37
Αυτό πού κάνει η Forthnet λέγεται ADSL bonding με χρήση του πρωτοκόλλου ML-PPP (multilink PPP)

Ουσιαστικά πρόκειται για έναν ADSL Cisco router (π.χ. 1841) με δύο πόρτες ADSL και με πρωτόκολλο ML-PPP κατορθώνει να ενώνει δύο γραμμές 1024/256 σε 2048/512.
Το service πραγματικά είναι 2mbps αλλά το κόστος και του εξοπλισμού αλλά και των δύο γραμμών είναι υψηλό. :-k :-k :-k


Παιδιά να ρωτήσω κάτι:

Έχει επιβεβαιώσει κανείς πως πρόκειται για multilink-PPP και όχι για μια λύση τύπου load-balancing; Γιατί στο support της FORTHnet πρέπει να έπεσα σε ψιλοάσχετη και μου ανέφερε το 2ο.

cmos
13-07-05, 10:56
Παιδιά να ρωτήσω κάτι:

Έχει επιβεβαιώσει κανείς πως πρόκειται για multilink-PPP και όχι για μια λύση τύπου load-balancing; Γιατί στο support της FORTHnet πρέπει να έπεσα σε ψιλοάσχετη και μου ανέφερε το 2ο.
Πρόκειται για multilink-PPP - αν δεν πέσεις σε άσχετο στο λένε και στο Helpdesk τους και μάλιστα σου λένε ότι είναι με εξοπλισμό Cisco (γι αυτό αν δεις ειδικά σε αυτή την περίπτωση το κόστος του δεν περιλαμβάνεται στην τιμή !!!!!)

chatasos
13-07-05, 11:21
Παιδιά να ρωτήσω κάτι:

Έχει επιβεβαιώσει κανείς πως πρόκειται για multilink-PPP και όχι για μια λύση τύπου load-balancing; Γιατί στο support της FORTHnet πρέπει να έπεσα σε ψιλοάσχετη και μου ανέφερε το 2ο.
To multilink δεν παρέχει load-balancing?

cmos
13-07-05, 11:38
To multilink δεν παρέχει load-balancing?
Φυσικά και το ML-PPP κάνει load balancing (όπως πολύ καλά γνωρίζεις), αλλά σε χαμηλό επίπεδο δικτύου (επίπεδο 2 - δηλ. PPP).
Το load balancing που εννοούν οι φίλοι παραπάνω είναι σε επίπεδο 3 (IP)

mperedim
13-07-05, 16:50
To multilink δεν παρέχει load-balancing?Εχμ ... προφανώς παρέχει load-balancing. Αλλά όχι μόνο.

Το θέμα είναι τι παίζει σε ένα σενάριο που έχεις :

Client <-> Internet <-> FORTHnet 2048/512 <-> Web Server with real IP

Αν ο client ζητήσει ένα αρχέιο από τον Web server, αυτός μπορεί να το στείλει με ΕΝΑ connection με ταχύτητα 512; Ή εναλλακτικά:

Workstation <-> FORTHnet 2048/512 <-> Internet <-> ftp.ntua.gr

Μπορώ να κατεβάσω από το ftp.ntua με 2048 Kbps με ΕΝΑ μόνο connection;

Με άλλα λόγια, οι δυο γραμμές συνδυάζονται σε μία όπως γίνενται στο multilink-ppp του ISDN; Ή αυτό που προσφέρεται είναι απλά μια load-balancing λύση που μοιάζει με αυτό: http://lartc.org/howto/lartc.rpdb.multiple-links.html;

Αν ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο με σιγουριά θα βοηθούσε πολύ :)

cmos
13-07-05, 19:01
Eνα είναι το ML-PPP και του είναι αδιάφορο αν σε από κάτω επίπεδο (φυσικό επίπεδο) βρει ISDN, ADSL, X.21 κ.λ.π. Ειναι πρωτόκολλο που πραγματικά ενώνει τα διαθέσιμα bandwidth σε ένα που ισούται με το επιμέρους άθροισμα, ακριβώς όπως το έχεις δει στο ISDN 2 x 64 = 128kbps :-k :-k :-k

wintech2003
13-07-05, 20:02
Εχμ ... προφανώς παρέχει load-balancing. Αλλά όχι μόνο.

Το θέμα είναι τι παίζει σε ένα σενάριο που έχεις :

Client <-> Internet <-> FORTHnet 2048/512 <-> Web Server with real IP

Αν ο client ζητήσει ένα αρχέιο από τον Web server, αυτός μπορεί να το στείλει με ΕΝΑ connection με ταχύτητα 512; Ή εναλλακτικά:

Workstation <-> FORTHnet 2048/512 <-> Internet <-> ftp.ntua.gr

Μπορώ να κατεβάσω από το ftp.ntua με 2048 Kbps με ΕΝΑ μόνο connection;

Με άλλα λόγια, οι δυο γραμμές συνδυάζονται σε μία όπως γίνενται στο multilink-ppp του ISDN; Ή αυτό που προσφέρεται είναι απλά μια load-balancing λύση που μοιάζει με αυτό: http://lartc.org/howto/lartc.rpdb.multiple-links.html;

Αν ξέρει κάποιος κάτι περισσότερο με σιγουριά θα βοηθούσε πολύ :)

Η γραμμή θα φαίνεται σαν μια 2048/512, δλδ ενα connection εχει εως 2048 kbps download rate και/ή 512 kbps upload rate.
Ακριβώς όπως ειναι και η ISDN 128 (2 x 64kbps).

mperedim
13-07-05, 21:59
Eνα είναι το ML-PPP ...
I know that :-)

Απλά η ερώτηση ήταν αν όντως παρέχεται ML-PPP. Από ότι λέτε έτσι είναι :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.