PDA

Επιστροφή στο Forum : Static IP and Forthnet



dalex
11-07-05, 15:29
Πριν λίγο καιρό που έκανα ανανέωση, παραπονέθηκα για τα 20 ευρά που θέλει η φορθ σε αντίθεση με τα 5 της τελας και κιου (και τα 8 της τελας για τις 8 δρομολογημένες IP). Σκεφτείτε 12.5 για τη 256, και 20 για τη στατική;;;; :((((

Η κοπέλλα ευγενέστατα μου είπε οτι θα το προωθήσει... Σε 10 λεπτά ακριβώς (!) με πήρε πίσω, μου είπε οτι το συζήτησε με τον προϊστάμενό της, και οτι είναι έτοιμοι να ικανοποιήσουν κάθε αίτημα του πελάτη!!!!

Μήπως να μαζευτούμε όσοι ενδιαφέρονται να το ζητήσουμε μαζικά; Έτσι κι αλλοιώς -όπως εξήγησα και στην κοπέλλα-, η δυναμική IP έχει νόημα σε συνδέσεις dialup όπου με 1000 τηλ. γραμμές εξυπηρετείς 10000 πελάτες. Σε μας που είμαστε connected 24/7, το (επιπλέον) κόστος της στατικής για τον ISP είναι ανύπαρκτο (2 λεπτά του χειριστή να καταχωρήσει μιά γραμμή στο DHCP conf). Τα 5 ευρά δηλ./μήνα είναι "τιμής ένεκεν" (συμβολικό ποσό).

Εννοείται οτι πρέπει να το προσφέρουν σε ΚΑΘΕ τύπο ΜΟΝΙΜΗΣ σύνδεσης (δηλ. όχι χρονοχρέωσης).

Για πείτε τη γνώμη σας! Καλοί οι dyndns παροχείς, αλλά με τη στατική κάνεις πολλά περισσότερα πράγματα...

teo_L20
11-07-05, 17:12
συμφωνω μαζι σου dalex!!
ειδικα αν θες ενα δικο σου σερβερ κτλ ειναι οτι πρεπει!!
εγω θα σου προτεινα αλτεκ παντως!!

alefgr
11-07-05, 18:44
Στους 4 μήνες λειτουργίας static σύνδεσης με Tellas, το μόνο παράπονο που έχω είναι ότι μου κόβει την σύνδεση κάθε 72 ώρες για να ξανασυνδεθεί φυσικά πάλι με το ίδιο IP. Όταν έκανα παράπονα στην εταιρία μου απάντησαν πως δεν μπορούν να το κάνουν διαφορετικά!

Για αυτό ψάξτο λίγο. Είναι πολύ σημαντικό αν δουλεύεις servers και θέλεις μόνιμη σύνδεση.

@ ADSLgr.com All rights reserved.