PDA

Επιστροφή στο Forum : Ιδιόκτητο και μετά ... τίποτα!



IanBlack
27-03-08, 02:34
Καλησπέρα σε όλο το forum!

Παρακολουθώ εδώ και καιρό την όμορφη παρέα σας και θα ήθελα με τη σειρά μου να αναφέρω κι εγώ το πρόβλημα που αντιμετωπίζω, μήπως έχει κανένας κάποια ιδέα για το τι συμβαίνει. Με λύπη μου αναφέρω πως στη HOL κανένας δεν είναι αρμόδιος και κανένας δεν μπορεί μέχρι τώρα να μου δώσει μια ικανοποιητική απάντηση για το τι συνέβη.

Στις 18/03/2008 πέρασα στο “ιδιόκτητο” της HOL και σταμάτησα να έχω internet και ξεκινάει “ο Γολγοθάς”. Να σημειώσω εδώ πως μέχρι τότε δεν είχα κανένα πρόβλημα με τις υπηρεσίες της εταιρίας.

Στις 19/03/2008 και μετά από αλλαγή στο encapsulation (ιδιόκτητο γαρ) επανήλθε η γραμμή και όλα καλά. Δυστυχώς όμως μετά από 12 ώρες ξανά τα ίδια και από τότε δεν κατάφερα να επανασυνδεθώ στο internet παρόλο που το router (Linksys WAG200G) δείχνει ότι υπάρχει ADSL γραμμή αλλά όταν προσπαθώ να κάνω connect αδυνατεί να συνδεθεί. Θεωρώ πως είναι περιττό να αναφέρω τα αλλεπάλληλα και πολύωρα τηλεφωνήματα στο support (Θεός φυλάξει) χωρίς να βρω απάντηση στα ερωτήματά μου και φυσικά χωρίς να αποκατασταθεί το πρόβλημα.

Έχει αντιμετωπίσει κανένας κάτι παρόμοιο και αν ναι με ποιο τρόπο επιλύθηκε?

mondo52
27-03-08, 03:07
πας που εισαι και κανενα στατιστικο.στον αερα τι να πουμε!

IanBlack
28-03-08, 02:57
Με χαρά μου να ανεβάσω στατιστικά, αλλά δε νομίζω πως θα βοηθήσουν. Άλωστε είναι μια "νεκρή" γραμμή!

Όπως και να'χει ιδού:

http://img228.imageshack.us/img228/535/snap1rg1.th.jpg (http://img228.imageshack.us/my.php?image=snap1rg1.jpg)

http://img247.imageshack.us/img247/6898/snap2im4.th.jpg (http://img247.imageshack.us/my.php?image=snap2im4.jpg)

A! Μένω στην Λαμπρινή και το dslam στο οποίο καταλήγω είναι του Γαλατσίου.

Κάθε βοήθεια δεκτή! :)

Gas
28-03-08, 10:00
Χωρίς να ξέρω αν είναι το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου, τα συμπώματα όμως είναι ακριβώς τα ίδια...

Έμεινα σχεδόν 40 μέρες χωρίς ιντερνετ, 3 φορές δηλώθηκε βλάβη κ ελέγχθηκε από τον ΟΤΕ, αλλά ποτέ δεν το κοίταξαν από τη ΗΟΛ.

Τελικά αναγκάστηκα να πάω σε Conn-x αφού δεν υπήρχε καμία πρόθεση να ασχοληθεί κανείς μαζί μου... Υπόψιν ότι έχω κ κανα 50€ λογαριασμό ΟΤΕ από τις ώρες αναμονής στη ΗΟΛ

Πάντως από όσα έχω διαβάσει στο φόρουμ, σχεδόν κάθε περίπτωση βλάβης είναι ή αντιμετωπίζεται διαφορετικά. Τί να πω... υπομονή!

and64
28-03-08, 11:24
Φίλε μου αν μπορείς πήγαινε από τα γραφεία ο ίδιος, αλλιώς μάλλον δύσκολα θα λυθεί το ζήτημα αφού όπως λες δεν έχουν γίνει και πολλά μέχρι στιγμής!

Πας στα γραφεία, ζητάς τεχνικό και μιλας με έναν μόνο (και όχι με 10 διαφορετικούς) ο οποίος από εκείνη την στιγμή θα ξέρει την "ιστορία" σου και επομένως δεν χρειάζεται να ξαναεξηγείς τι δεν δουλεύει κλπ την επόμενη φορά και από εκεί και πέρα ζητάς μόνο αυτόν για να μιλήσεις.

Εγώ έτσι το έφτιαξα στην αρχή όταν είχα προβλήματα (άλλου είδους μεν, αλλά πολλά).

lsavvaid
28-03-08, 14:11
Πας στα γραφεία, ζητάς τεχνικό και μιλας με έναν μόνο

Αλλιώς πας με το τετράδιο και τα χάπια για την πίεση:p

dikal
28-03-08, 14:52
Με χαρά μου να ανεβάσω στατιστικά, αλλά δε νομίζω πως θα βοηθήσουν. Άλωστε είναι μια "νεκρή" γραμμή!

Όπως και να'χει ιδού:

http://img228.imageshack.us/img228/535/snap1rg1.th.jpg (http://img228.imageshack.us/my.php?image=snap1rg1.jpg)

http://img247.imageshack.us/img247/6898/snap2im4.th.jpg (http://img247.imageshack.us/my.php?image=snap2im4.jpg)

A! Μένω στην Λαμπρινή και το dslam στο οποίο καταλήγω είναι του Γαλατσίου.

Κάθε βοήθεια δεκτή! :)

Σε τι πρόγραμμα είσαι; Δεν έχεις ρούτερ από τη hol;

lsavvaid
28-03-08, 15:14
μήπως έχεις πρόβλημα επειδή άλλαξες το ρούτερ? Το DP δουλεύει μόνο με netfaster η φριτζ διαφορετικά δεν θα έχεις τηλεφωνία.

tolisp
28-03-08, 18:49
μήπως έχεις πρόβλημα επειδή άλλαξες το ρούτερ? Το DP δουλεύει μόνο με netfaster η φριτζ διαφορετικά δεν θα έχεις τηλεφωνία.

Προφανώς ο φίλος δεν έχει double play αλλα hibox (όπως εγώ....)
Πάντως σε ΚAΘΕ περίπτωση δεν δικαιολογείται το "νεκρό" internet ακόμα και DP να είχε...

IanBlack
29-03-08, 03:53
Χωρίς να ξέρω αν είναι το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου, τα συμπώματα όμως είναι ακριβώς τα ίδια...

Έμεινα σχεδόν 40 μέρες χωρίς ιντερνετ, 3 φορές δηλώθηκε βλάβη κ ελέγχθηκε από τον ΟΤΕ, αλλά ποτέ δεν το κοίταξαν από τη ΗΟΛ.

Τελικά αναγκάστηκα να πάω σε Conn-x αφού δεν υπήρχε καμία πρόθεση να ασχοληθεί κανείς μαζί μου... Υπόψιν ότι έχω κ κανα 50€ λογαριασμό ΟΤΕ από τις ώρες αναμονής στη ΗΟΛ

Πάντως από όσα έχω διαβάσει στο φόρουμ, σχεδόν κάθε περίπτωση βλάβης είναι ή αντιμετωπίζεται διαφορετικά. Τί να πω... υπομονή!

Πραγματικά ελπίζω να μην καταλήξω σε κάτι τέτοιο μιας και μέχρι τώρα δεν είχα κανένα πρόβλημα.

........Auto merged post: IanBlack added 3 Minutes and 1 Seconds later........


Φίλε μου αν μπορείς πήγαινε από τα γραφεία ο ίδιος, αλλιώς μάλλον δύσκολα θα λυθεί το ζήτημα αφού όπως λες δεν έχουν γίνει και πολλά μέχρι στιγμής!

Πας στα γραφεία, ζητάς τεχνικό και μιλας με έναν μόνο (και όχι με 10 διαφορετικούς) ο οποίος από εκείνη την στιγμή θα ξέρει την "ιστορία" σου και επομένως δεν χρειάζεται να ξαναεξηγείς τι δεν δουλεύει κλπ την επόμενη φορά και από εκεί και πέρα ζητάς μόνο αυτόν για να μιλήσεις.

Πραγματικά ίσως να είναι μια λύση, αλλά δε νομίζω πως θα με βοηθήσουν και έτσι…

........Auto merged post: IanBlack added 0 Minutes and 33 Seconds later........


Προφανώς ο φίλος δεν έχει double play αλλα hibox (όπως εγώ....)
Πάντως σε ΚAΘΕ περίπτωση δεν δικαιολογείται το "νεκρό" internet ακόμα και DP να είχε...

Αυτό λέω κι εγώ. Προς το παρόν το “Φταίει ο ΟΤΕ” είναι πανάκεια για την HOL.

IanBlack
02-04-08, 20:07
Ακόμα περιμένω… και το φταίξιμο το ρίχνουν ακόμα στον ΟΤΕ. Το χειρότερο είναι πως επειδή έχω κάποιους γνωστούς στον ΟΤΕ, στο CRM που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ δεν υπάρχει καταχώρηση για βλάβη από την HOL για τη γραμμή μου.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ κύριοι! ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΟΥΣ!

Το θέμα είναι πως για internet ΔΕΝ πληρώνω τον ΟΤΕ αλλά την HOL.
ΓΙΑΤΙ (??!?!?) θα πρέπει να με ενδιαφέρει το οτι είναι πρόβλημα (ή οχι) του ΟΤΕ και του κάθε "ΟΤΕ"? Δεν έχουν υπογράψει κάποια SLAs με τον ΟΤΕ? Αν είναι να ψάχνω εγώ ο ίδιος να βγάλω άκρη με τους συνεργάτες της HOL γιατί να έχω HOL και να μην απευθυνθώ στους συνεργάτες της απευθείας?

Το μόνο συμπέρασμα στο οποίο μπορώ να καταλήξω είναι πως αυτό δεν είναι εταιρία αλλά ένα ΦΤΗΝΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ το οποίο δεν έχει καν την ευθιξία να παραδεχθεί τα σφάλματά του. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΙ ΝΑ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ. Όσο “μηδενιστικό” και αν ακούγεται αυτό, είναι αλήθεια μιας και αν δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στην επιδιόρθωση ενός προβλήματος με την υπηρεσία, δεν θα έπρεπε να την παρέχεις εξαρχής.

lsavvaid
03-04-08, 01:41
Ακόμα περιμένω… και το φταίξιμο το ρίχνουν ακόμα στον ΟΤΕ. Το χειρότερο είναι πως επειδή έχω κάποιους γνωστούς στον ΟΤΕ, στο CRM που χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ δεν υπάρχει καταχώρηση για βλάβη από την HOL για τη γραμμή μου.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ κύριοι! ΜΑΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΛΟΥΣ!

Το θέμα είναι πως για internet ΔΕΝ πληρώνω τον ΟΤΕ αλλά την HOL.
ΓΙΑΤΙ (??!?!?) θα πρέπει να με ενδιαφέρει το οτι είναι πρόβλημα (ή οχι) του ΟΤΕ και του κάθε "ΟΤΕ"? Δεν έχουν υπογράψει κάποια SLAs με τον ΟΤΕ? Αν είναι να ψάχνω εγώ ο ίδιος να βγάλω άκρη με τους συνεργάτες της HOL γιατί να έχω HOL και να μην απευθυνθώ στους συνεργάτες της απευθείας?

Το μόνο συμπέρασμα στο οποίο μπορώ να καταλήξω είναι πως αυτό δεν είναι εταιρία αλλά ένα ΦΤΗΝΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ το οποίο δεν έχει καν την ευθιξία να παραδεχθεί τα σφάλματά του. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΟΙ ΝΑ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ. Όσο “μηδενιστικό” και αν ακούγεται αυτό, είναι αλήθεια μιας και αν δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις στην επιδιόρθωση ενός προβλήματος με την υπηρεσία, δεν θα έπρεπε να την παρέχεις εξαρχής.


Εγώ στη θέση σου θα τους το έλεγα πως έμαθα ότι δεν υπάρχει καταχώρηση βλάβης στον ΟΤΕ μέσω γνωστού και θα τους έκραζα άσχημα. Ότι και να τους πεις δικιο θα χεις. Απλά απαράδεκτοι:down:

IanBlack
03-04-08, 17:27
Εγώ στη θέση σου θα τους το έλεγα πως έμαθα ότι δεν υπάρχει καταχώρηση βλάβης στον ΟΤΕ μέσω γνωστού και θα τους έκραζα άσχημα. Ότι και να τους πεις δικιο θα χεις. Απλά απαράδεκτοι:down:

Αυτό έκανα και όταν μάλιστα τους ζήτησα να μου δώσουν τον τεχνικό που ανέλαβε τη βλάβη μου, μου είπαν πως θα κανονίσουν να με πάρει τηλ/νο αύριο μέχρι τις 10.00. Φυσικά και δεν τους έχω καμία εμπιστοσύνη αλλά για να δούμε, θα αποφασίσουν να σοβαρευτούν?

4stelman
05-04-08, 13:33
μακρια-μακρια απο αυτο που λεγεται HOL,η χειροτερη εταιρια,η μεγαλυτερη κοροιδια λεγεται HOL

Νίκος Παπαδόπουλος
05-04-08, 17:20
Μάλλον έχεις δίκιο

antonisperr
05-04-08, 17:38
Για dslam Δαγκλη γνωρίζετε κάποιες παρενέργειες απ΄ ότι διάβασα έγιναν σ΄αυτό εργασίες χθές ; υπάρχει άλλος με το ίδιο φαινόμενο.

Line attenuation dB 44 53

@ ADSLgr.com All rights reserved.