PDA

Επιστροφή στο Forum : Απίστευτα πολλες αποσυνδέσεις, Μα πάρα πολλες όμως...



billdjjj
27-03-08, 03:01
Παιδιά εχω μεγάλο πρόβλημα, απο τις 19 ιουλίου που ενεργοποιήθηκα μονο αδσλ, ειχα αρκετές αποσυνδέσεις με το usr 9107 kai 9108, αλλα το μεγάλο πρόβλημα ήταν ότι το μοντεμ δεν μπορούσε να κάνει connect μετά.. Συχρόνιζα 8700 στην καλύτερη περίπτωση
Άλλαξα και εγώ το μοντεμ και έβαλα fritz 7140. Με το οποίο έχω πολύ περισσότερα disconnect αλλά συνδέεται πάντα και πολύ πιο γρήγορα. Έπειτα απο 2-3 αναφορές βλάβης έφτασα να συνδέομαι με 3500. Πλέον φοβάμαι πως αν τους "ενοχλήσω" πάλι θα γυρίσω στις δοξασμένες μέρες του 384..
Καμιά ιδέα πριν το γυρίσω σε ΗΟΛ?

lupegr
27-03-08, 03:46
οπως ανεφερουν και αλλοι συμφορουμιτες σε αναλογες περιπτωσεις μπορει να δωσεις τα στοιχεια τις γραμμης σου?
διαβασε επισις και καποια αλλα threads στο forum που εχουν θεμα τις αποσυνδεσεις και δες τι εχει υποθει εκει,θα βρεις αρκετα tips για το τι ελεγχους μπορεις να κανεις απο μονος σου.

kkostas86
27-03-08, 09:42
Παιδιά εχω μεγάλο πρόβλημα, απο τις 19 ιουλίου που ενεργοποιήθηκα μονο αδσλ, ειχα αρκετές αποσυνδέσεις με το usr 9107 kai 9108, αλλα το μεγάλο πρόβλημα ήταν ότι το μοντεμ δεν μπορούσε να κάνει connect μετά.. Συχρόνιζα 8700 στην καλύτερη περίπτωση
Άλλαξα και εγώ το μοντεμ και έβαλα fritz 7140. Με το οποίο έχω πολύ περισσότερα disconnect αλλά συνδέεται πάντα και πολύ πιο γρήγορα. Έπειτα απο 2-3 αναφορές βλάβης έφτασα να συνδέομαι με 3500. Πλέον φοβάμαι πως αν τους "ενοχλήσω" πάλι θα γυρίσω στις δοξασμένες μέρες του 384..
Καμιά ιδέα πριν το γυρίσω σε ΗΟΛ?



Splitter εχεις βάλει; αν ναι δοκίμασε να το αλάξεις.
Επίσης δες αν κοντά στο καλώδιο του modem σου υπάρχει κάποιο καλώδιο ρεύματος (παρεμβολή από υψηλή τάση). Δώσε μας και τα στατιστικά γραμμής σου.

billdjjj
27-03-08, 12:21
Data bytes per frame (B) 176 10
MSG bytes per overhead sequence (MSGc) 38 14
Frames per overhead byte (T) 1 7
Frames per code word (M) 1 16
Checkbytes per code word (R) 6 8
Interleave depth (D) 32 8
Bits per symbol (L) 893 192

Maximum ATM data rate Kbit/s 24000 1024
Minimum ATM data rate Kbit/s 512 256
Min. Message Rate Kbit/s 6 6
Maximum latency ms 20 16
Maximum error rate 2 2
Minimal impulse noise protection 0.0 0.0
latest impulse noise protection 0.9 1.3
IFFT information 0 1
max. code words/icons 0

Bitswap off off
Seamless Rate Adaption off off
L2 Power mode available not available

Nominal PSD dBm/Hz -40.0 -38.0
Max. Nominal PSD dBm/Hz -40.0 -38.0
Max. Nominal ATP dBm 19.9 13.3

Power cutback dB 0 0


Αυτά μου δίνει το fritz
Έχω αλλάξει 3 σπλίτερ...
Δεν νομίζω να είναι απο κάποια παρεμβολή του σπιτιού μου
Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

Papados
27-03-08, 12:33
Παιδιά εχω μεγάλο πρόβλημα, απο τις 19 ιουλίου που ενεργοποιήθηκα μονο αδσλ, ειχα αρκετές αποσυνδέσεις με το usr 9107 kai 9108, αλλα το μεγάλο πρόβλημα ήταν ότι το μοντεμ δεν μπορούσε να κάνει connect μετά.. Συχρόνιζα 8700 στην καλύτερη περίπτωση
Άλλαξα και εγώ το μοντεμ και έβαλα fritz 7140. Με το οποίο έχω πολύ περισσότερα disconnect αλλά συνδέεται πάντα και πολύ πιο γρήγορα. Έπειτα απο 2-3 αναφορές βλάβης έφτασα να συνδέομαι με 3500. Πλέον φοβάμαι πως αν τους "ενοχλήσω" πάλι θα γυρίσω στις δοξασμένες μέρες του 384..
Καμιά ιδέα πριν το γυρίσω σε ΗΟΛ?
Το ότι αργούν να ξανακάνουν connect τα usr έχει να κάνει με το session Που μένει ανοιχτο στην 4νετ και τα retries που κκάνουν.

Το να ξαναγυρίσεις στην ΗΟΛ που λες είναι ενα θέμα. Εκεί είχες καλύτερη γραμμή και στατιστικά?

Πύρρος
27-03-08, 13:46
Παιδιά εχω μεγάλο πρόβλημα, απο τις 19 ιουλίου που ενεργοποιήθηκα μονο αδσλ, ειχα αρκετές αποσυνδέσεις με το usr 9107 kai 9108, αλλα το μεγάλο πρόβλημα ήταν ότι το μοντεμ δεν μπορούσε να κάνει connect μετά.. Συχρόνιζα 8700 στην καλύτερη περίπτωση
Άλλαξα και εγώ το μοντεμ και έβαλα fritz 7140. Με το οποίο έχω πολύ περισσότερα disconnect αλλά συνδέεται πάντα και πολύ πιο γρήγορα. Έπειτα απο 2-3 αναφορές βλάβης έφτασα να συνδέομαι με 3500. Πλέον φοβάμαι πως αν τους "ενοχλήσω" πάλι θα γυρίσω στις δοξασμένες μέρες του 384..
Καμιά ιδέα πριν το γυρίσω σε ΗΟΛ?

Δεν σου έστειλε κανένα siemens ή κανένα usr η forthnet?

Ρύθμισε της forthnet ως bridge modem, ρύθμισε το fritzbox ως σκέτο router & ppoe client που παίρνει internet από την LAN 1, και νομίζω θα βρεις την υγειά σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.