PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα UPLOAD



guybrush07
27-03-08, 03:33
Εχω περιπου 2 βδομαδες εχω τρελαθει με το upload...ειναι σαν να ειναι νεκρο!
Οταν κανω καποια speedtests το download μ λειτουργει κανονικα κ οταν ειναι να παει στο upload ολα κωλανε κ σταματαει εκει σαν να εχει προβλημα...αλλες φορες μου εμφανιζει κ upload αλλα παρα πολυ χαμηλο της ταξης του 2 με 3 kb/s....

Οταν ανοιγω google ή οποιαδηποτε αλλη σελιδα ειμαι ολη την ωρα στο waiting και στο loading της σελιδας και μετα απο 10 δευτ. περιπου μ ανοιγει την σελιδα και ναι μιλαω για του google συγκεκριμενα...
Τα φωτα σας παρακαλω γιατι δεν ξερω τι να κανω...

[[Εχω ειδοποιησει ηδη τον παροχεα μου που ειναι η hol...
εκει λοιπον οταν μιλησα με τους τεχνικους στο πρωτο τηλ. που εκανα το προβλημα το δωσανε στον ΟΤΕ...δηλωθηκε λοιπον βλαβη και οπως καταλαβαινετε μετα απο λιγες μερες τους ξαναπειρα και μ ειπαν οτι ο ΟΤΕ ελεγξε τη γραμμη και δεν βρηκαν καμια βλαβη...
Τωρα το θεμα πλεον ειναι στου τεχνικους της HOL δηλ . εχει δηλωθει βλαβη εκει οποτε περιμενω να γινει κ ο ελεγχος απο κει....]]]


Μηπως το προβλημα ειναι στο pc μου και τσαμπα εχω δηλωσει βλαβες?
Τι ελεγχους μπορω να κανω? αν ξερει καποιος ας με βοηθησει :(

psybases
28-03-08, 15:00
Αρχικά δες στο ρουτερ σου και πες μας τα στοιχεία της γραμμής σου (line attenuation, συγχρονισμούς κτλ)

guybrush07
28-03-08, 15:30
G.992.1 (G.DMT) / Fast Path

Data Rate:
Up Stream 256 (Kbps.)
Down Stream 2048 (Kbps.)

Operation Data / Defect Indication:
Operation DataUpstream Downstream
Noise Margin 31 dB 30 dB
Attenuation 6 dB 10 dB

Near End Indicator

Fast Path FEC Correction : 9
Fast Path CRC Error : 2


Αυτα ειναι!

dikal
28-03-08, 15:46
Παλιότερα είχες πρόβλημα; Μήπως άλλαξες το ADSL - Parameters και δεν είναι Automatic ?

dimstog
28-03-08, 15:54
Εμένα σαν πρόβλημα του υπολογιστή μου φαίνεται και όχι της ADSL. Αφού συνδέεται και μάλιστα με καλά στατιστικά το router...

Βέβαια δεν μας λες ποιο router έχεις ούτε τι πακέτο σύνδεσης. Από το 2048/256 της σύνδεσης υποθέτω ότι δεν είσαι σε ιδιόκτητο...

guybrush07
28-03-08, 16:02
Παλιότερα είχες πρόβλημα; Μήπως άλλαξες το ADSL - Parameters και δεν είναι Automatic ?
Παλιοτερα οχι δεν ειχα τετοιο προβλημα...Upload...το ADSL - Parameters ειναι στο αυτοματο!


Εμένα σαν πρόβλημα του υπολογιστή μου φαίνεται και όχι της ADSL. Αφού συνδέεται και μάλιστα με καλά στατιστικά το router...

Βέβαια δεν μας λες ποιο router έχεις ούτε τι πακέτο σύνδεσης. Από το 2048/256 της σύνδεσης υποθέτω ότι δεν είσαι σε ιδιόκτητο...

Αμα εχω προβλημα στον υπολογιστη πως μπορω να το ελεγξω? Εκανα διαφορα search για ιους κτλπ με 4 προγραμματα περιπου αλλα δεν βρηκα τπτ.

Το router που εχω ειναι το Netfaster και οχι δεν ειμαι σε ιδιοκτητο γιατι αλλαξαν την ημερομηνια διαθεσημοτης απο 31/4 σε 31/11 (Καβαλα).

tolisp
28-03-08, 18:52
Εμένα σαν πρόβλημα του υπολογιστή μου φαίνεται και όχι της ADSL. Αφού συνδέεται και μάλιστα με καλά στατιστικά το router...

Βέβαια δεν μας λες ποιο router έχεις ούτε τι πακέτο σύνδεσης. Από το 2048/256 της σύνδεσης υποθέτω ότι δεν είσαι σε ιδιόκτητο...

προφανώς δεν είναι σε ιδιόκτητο γιατί είναι σε "fast path" (η HOL τους έχει ρίξει πλέον όλους σε interlace εδώ και πολλούς μήνες)
Γιατί μου φαίνεται ότι "απλά" δεν κάνει σωστό resolve το dns? :hmm:

guybrush07
28-03-08, 19:21
προφανώς δεν είναι σε ιδιόκτητο γιατί είναι σε "fast path" (η HOL τους έχει ρίξει πλέον όλους σε interlace εδώ και πολλούς μήνες)
Γιατί μου φαίνεται ότι "απλά" δεν κάνει σωστό resolve το dns? :hmm:

Μπορει να ναι κ αυτο που λες αν ειναι ετσι τελικα ποιος φταιει ο ΟΤΕ ή η ΗΟΛ?
Γιατι εχει δηλωθει τριτη φορα μεσα σε 2 βδομαδες σε βλαβη του ΟΤΕ απο την ΗΟΛ...
ο ΟΤΕ συνεχιζει να λεει οτι δεν φταιει αυτος :(

Με λιγα λογια το οτι δεν κανει σωστο resolve DNS που μπορει να οφειλετε?
Μηπως να παρω τηλ. την HOL και να τους πω κατι πανω σαυτο?

tolisp
28-03-08, 19:36
Μπορει να ναι κ αυτο που λες αν ειναι ετσι τελικα ποιος φταιει ο ΟΤΕ ή η ΗΟΛ?
Γιατι εχει δηλωθει τριτη φορα μεσα σε 2 βδομαδες σε βλαβη του ΟΤΕ απο την ΗΟΛ...
ο ΟΤΕ συνεχιζει να λεει οτι δεν φταιει αυτος :(

οποτε αμα δεν ειναι στον ΟΤΕ να τους παρω τηλ. και να τους ρωτησω για το resolve....


Το... δραμα με την HOL είναι ότι "ποτε δεν φταίει η HOL" - εμενα και τις 3 φορες με διαβεβαίωναν μετά από βδομάδες αναμονή ότι "η γραμμή μου δεν έχει πρόβλημα αλλα τόσο σηκώνει" :down:

Από απόσταση πάντως δεν μπορώ να είμαι 100% σίγουρος αν είναι το pc σου (δοκίμασες με άλλο pc? ένα δανεικό laptop ίσως?)
αν όντως φταίει ο ΟΤΕ (κακή ρύθμιση dslam πχ, το πρόβλημα θα είναι συνεχεια όλο το 24wρο 3-4 συνεχόμενες μέρες)
η αν δεν δουλεύει σωστά το dns οποτε είναι καθαρά θέμα HOL (το κάνει συνεχεια η κατά διαστήματα? συνήθως το πρόβλημα με το dns έρχεται και φεύγει)

guybrush07
28-03-08, 19:45
Επειδη το παρακολουθω το προβλημα ερχετε και φευγει δηλ. χθες το πρωι ας πουμε απο της 12:00 με 14:00 ολα ηταν ενταξει το upload μ κανονικο....μετα χαλασε και ξαναεστρωσε στις 18:00 με 21:00 και απο κει μετα μαυρα χαλια....σημερα ολη μερα δεν εχει φτιαξει κα8ολου :(.
Αμα το παμε συνολικα εχω σχεδον καθε μερα το προβλημα αν εξερεσουμε τα διασταματα 2 με 3 ωρες καθε μερα...

EDIT:ναι δοκιμασα με laptop ενος φιλου μου και εχει το ιδιο προβλημα οποτε μαλλον δεν φταιει το PC

dimstog
28-03-08, 19:53
Επειδη το παρακολουθω το προβλημα ερχετε και φευγει δηλ. χθες το πρωι ας πουμε απο της 12:00 με 14:00 ολα ηταν ενταξει το upload μ κανονικο....μετα χαλασε και ξαναεστρωσε στις 18:00 με 21:00 και απο κει μετα μαυρα χαλια....σημερα ολη μερα δεν εχει φτιαξει κα8ολου :(.
Αμα το παμε συνολικα εχω σχεδον καθε μερα το προβλημα αν εξερεσουμε τα διασταματα 2 με 3 ωρες καθε μερα...

EDIT:ναι δοκιμασα με laptop ενος φιλου μου και εχει το ιδιο προβλημα οποτε μαλλον δεν φταιει το PC

Μια και έχεις το Netfaster δοκίμασες να το κάνεις κανένα restart την ώρα που έχει το πρόβλημα. Εμένα το restart το θέλει μια φορά την εβδομάδα :)

tolisp
28-03-08, 20:01
Αφού κάποιες φορες ανοίγουν οι σελίδες και κάποιες όχι και δεν είναι το PC, μου "μυρίζει" το γνωστό πρόβλημα με τον dns server της HOL - δεν είναι η πρώτη φορα που το βλέπουμε...
Καλά τόσους μήνες (αν θυμάμαι καλά άρχισε να παρουσιάζεται από τον Νοέμβριο) ΔΕΝ αξιώθηκαν οι τεχνικαρες να το διορθώσουν? :down:

Λογικά αν είναι αυτό που σου λέω θα πρέπει να εμφανίζεται και σε άλλους στην περιοχή σου...
Θυμάμαι όταν ήμουν εγώ στην HOL μας έπιανε κατά... γειτονιές!

Το πρόβλημα πάντως σε καμια περίπτωση δεν είναι στο upload ούτε στα στατιστικά της γραμμής σου... είναι από τις ΠΟΛΎ καλές γραμμές από ότι βλέπω - πάει χαλαρά για 24M ;)

guybrush07
28-03-08, 20:02
Μια και έχεις το Netfaster δοκίμασες να το κάνεις κανένα restart την ώρα που έχει το πρόβλημα. Εμένα το restart το θέλει μια φορά την εβδομάδα :)

Μπα το εχω κανει ηδη και αρκετες φορες μαλιστα και reset απο πισω τπτ εξακολουθει τα ιδια...

sdikr
28-03-08, 21:16
είχες κάνει ποτέ κανά twek στα tcp του μηχανήματος, ή κανένα netlimiter;

Για το πρώτο δοκίμασε να δώσεις σε γραμμή εντολών netsh int ip reset test.log (θα κάνει reset το tcp ip stack)

makists
29-03-08, 01:04
Φίλλε guybrush07 δεν είσαι ο μόνος και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω (Κομοτηνή). Από το μεσημέρι έχει τρελαθεί να κάνει αποσύνδεση. Καλά για το upload δεν το συζητώ δεν μπορώ να στείλω κανένα email. Όντως έχει πάνω από 1 εβδομάδα η όλη ιστορία.:mad:

guybrush07
29-03-08, 03:23
είχες κάνει ποτέ κανά twek στα tcp του μηχανήματος, ή κανένα netlimiter;

Για το πρώτο δοκίμασε να δώσεις σε γραμμή εντολών netsh int ip reset test.log (θα κάνει reset το tcp ip stack)
Το δοκιμασα δεν εχει αλλαξει κατι παλι το ιδιο προβλημα αφου δυσκολευομαιι να στειλω και reply στο forum....εχω αγανακτησει :(

Φίλλε guybrush07 δεν είσαι ο μόνος και εγώ το ίδιο πρόβλημα έχω (Κομοτηνή). Από το μεσημέρι έχει τρελαθεί να κάνει αποσύνδεση. Καλά για το upload δεν το συζητώ δεν μπορώ να στείλω κανένα email. Όντως έχει πάνω από 1 εβδομάδα η όλη ιστορία.:mad:

Ναι μαλλον εχουμε το ιδιο προβλημα!
Τελευταιο τηλεφωνο που εκανα στη ΗΟΛ ο τεχνικος μ ειπε οτι και αλλα ατομα απο Β.Ελλαδα(κυριως Αλεξανδρουπολη) εχουν τετοιου ειδους προβλημα στην αρχη δεν το πολυπιστεψα(καμια δικαιωλογια υπεθεσα οτι θα ειναι παλι) αλλα μετα ειδα και το μηνυμα σου.
Και σε μενα δεν στελνει email με τπτ ομως ...και στα διαφορα speedest που κανω δουλεβει κανονικα τo download και στο upload κωλάει και δεν μ βγαζει αποτελεσμα μετρησης οση ωρα και να το αφησω..

dimstog
29-03-08, 13:30
Πολύ παράξενο σαν πρόβλημα. Πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ ποια μπορεί να είναι η αιτία.

Το βρίσκω όμως πιο πιθανό να φταίει το Netfaster ή ο συνδυασμός Netfaster/PC ή το PC ή άντε και το DSLAM, παρά το δίκτυο αυτό καθ' αυτό - όχι ότι το αποκλείω βέβαια.

Ελπίζω να βρεθεί η λύση σύντομα παιδιά.

guybrush07
29-03-08, 15:11
Πολύ παράξενο σαν πρόβλημα. Πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ ποια μπορεί να είναι η αιτία.

Το βρίσκω όμως πιο πιθανό να φταίει το Netfaster ή ο συνδυασμός Netfaster/PC ή το PC ή άντε και το DSLAM, παρά το δίκτυο αυτό καθ' αυτό - όχι ότι το αποκλείω βέβαια.

Ελπίζω να βρεθεί η λύση σύντομα παιδιά.

Επειδη και εγω στη αρχη πιστευα οτι φταιει το netfaster δοκιμασα το 9105 που εχω αλλα παλι το ιδιο προβλημα εμφανιζεται....εχω και το fritz το οποιο δεν το εχω δοκιμασει...

........Auto merged post: guybrush07 added 67 Minutes and 36 Seconds later........

Λοιπον θελω να φυγω απο ΗΟΛ...δεν αντεχω αλλο....φτανει!
Σκεφτομαι να παω σε forthnet ή ΟΤΕ αλλα δεν ξερω που.
Στην Καβαλα μεχρι στιγμης υπαρχει ιδιοκτητο της forthnet μονο...για γραμμη 24Μbps/1024
με 25 ευρω το μηνα απο οτι ειδα...αλλα απο οτι διαβασα στο forum πολλα ατομα ειναι δυσαρεστημενα απο το Ping που πιανει σε διαφορες λειτουργιες οπως online games ή αλλα προγραμματα και εμενα αυτο ειναι που με ενδιαφερει.
Μηπως η πιο σιγουρη λυση ειναι τελικα να παω στον ΟΤΕ και ας ειναι και λιγακι πιο ακριβα στα 30 ευρω θα κωλλησουμε?

Τι μου προτεινετε? Απο οτι ειδατε στα στατιστικα μου δεν ειμαι μακρια απο το dslam

electr68
29-03-08, 15:42
Και εγώ απο Καβάλα είμαι, εχω ίδιο πρόβλημα. Απο mtorrent καταβάζω αλλά δεν μπορώ να κανω seed. Επίσης εχω συνεχείς αποσυνδέσεις, το δίκτυο σερνεται. Αυτό περίπου δυο βδομάδες. Λέτε να φταίει η απεργία που είχαν οι τεχνικοί του ΟΤΕ ή η ΗΟΛ ?
Εχω το Netrouter εδώ και τρία χρόνια, καμμια ιδέα?

aa144
29-03-08, 22:42
Εκεί που είστε, μόνο ΟΤΕ ειδικά αν λέμε για ping. Πάνω από Θεσσαλονίκη είναι δύσκολα τα πράγματα, δεν επαρκεί το εύρος από ότι φαίνεται.

Βέβαια και στον ΟΤΕ σε κάποιες περιοχές συμβαίνουν χειρότερα (π.χ. Μονεμβασιά), αλλά είναι θέμα δικτύου, χωρητικότητας και εύρους που διατίθεται για κάποιο προορισμό που αναγκαστικά διέρχεται (και καταναλώνεται) από μεγάλο αστικό κέντρο στη διαδρομή των δεδομένων.

Το upload την πληρώνει πρώτο αφού είναι εξ υποθέσεως περιορισμένο στην τεχνολογία που χρησιμοποιούμε. Εκτός αυτού, δίνεται προτεραιότητα στα πακέτα ομιλίας που δεν πρέπει να υπάρχει καθυστέρηση, οπότε τα πακέτα δεδομένων...

guybrush07
30-03-08, 01:20
και ξαφνικα ολα δουλεβουν σωστα! Στις 23:40 χωρις να πειραξω τπτ ουτε καν restart στο μοντεμ εχω upload κανονικα και κατεβαζει γρηγορα τις σελιδες...δεν ξερω τι να πω...ελπιζω να μεινει ετσι!

Δεν προκειται να μεινω στη ΗΟΛ ομως .... και οπως με βλεπω μεχρι στιγμης μαλλον θα παω ΟΤΕ απο δευτερα θα τους παρω τηλ για να ξεκινησω διαδικασιες.Ξερει κανεις μηπως ποσο καιρο θα κανω να ενεργοποιηθω? Εχω ηδη τηλ στον ΟΤΕ δηλ τα παγια του οτε τα πληρωνω κανονικα.

Απο οτι διαβασα γενικως στο φορουμ καλυτερα Ping....εχει ο οτε

θα κανω το 24000/1024


Εχω κανει ηδη αιτηση στη φορθνετ πριν ομως διαβασω ολα αυτα που διαβασα σημερα....και απογοητευτικα σχετικα με τα ping οποτε μαλλον θα διακοψω τις διαδικασιες πριν με ενεργοποιήσουν!

Καλοδεχομενος οποιος θελει να μ αλλαξει γνωμη...

sdikr
30-03-08, 03:19
και ξαφνικα ολα δουλεβουν σωστα! Στις 23:40 χωρις να πειραξω τπτ ουτε καν restart στο μοντεμ εχω upload κανονικα και κατεβαζει γρηγορα τις σελιδες...δεν ξερω τι να πω...ελπιζω να μεινει ετσι!

Δεν προκειται να μεινω στη ΗΟΛ ομως .... και οπως με βλεπω μεχρι στιγμης μαλλον θα παω ΟΤΕ απο δευτερα θα τους παρω τηλ για να ξεκινησω διαδικασιες.Ξερει κανεις μηπως ποσο καιρο θα κανω να ενεργοποιηθω? Εχω ηδη τηλ στον ΟΤΕ δηλ τα παγια του οτε τα πληρωνω κανονικα.

Απο οτι διαβασα γενικως στο φορουμ καλυτερα Ping....εχει ο οτε

θα κανω το 24000/1024


Εχω κανει ηδη αιτηση στη φορθνετ πριν ομως διαβασω ολα αυτα που διαβασα σημερα....και απογοητευτικα σχετικα με τα ping οποτε μαλλον θα διακοψω τις διαδικασιες πριν με ενεργοποιήσουν!

Καλοδεχομενος οποιος θελει να μ αλλαξει γνωμη...

Καλό κουράγιο για να κόψεις την forthnet

dikal
30-03-08, 10:13
και οπως με βλεπω μεχρι στιγμης μαλλον θα παω ΟΤΕ απο δευτερα θα τους παρω τηλ για να ξεκινησω διαδικασιες.

θα κανω το 24000/1024

Εχω κανει ηδη αιτηση στη φορθνετ πριν ομως διαβασω ολα αυτα που διαβασα σημερα....και απογοητευτικα σχετικα με τα ping οποτε μαλλον θα διακοψω τις διαδικασιες πριν με ενεργοποιήσουν!

Καλοδεχομενος οποιος θελει να μ αλλαξει γνωμη...

Έχω διαβάσει εδώ μέσα περίπτωση σαν τη δική σου. Αφού ενεργοποιήθηκε σε ΟΤΕ, ήρθε μετά ο εναλλακτικός (forthnet στην περίπτωσή σου) και του πήρε τη γραμμή χρησιμοποιώντας την αίτηση που είχε γίνει πριν.

Πρόσεξέ το για να μην μπλέξεις.

guybrush07
30-03-08, 16:05
Έχω διαβάσει εδώ μέσα περίπτωση σαν τη δική σου. Αφού ενεργοποιήθηκε σε ΟΤΕ, ήρθε μετά ο εναλλακτικός (forthnet στην περίπτωσή σου) και του πήρε τη γραμμή χρησιμοποιώντας την αίτηση που είχε γίνει πριν.

Πρόσεξέ το για να μην μπλέξεις.

Σε ευχαριστω για την ενημερωση...τι μπορω να κανω περα απο το να τους παρω τηλ και να τους πω να μην προχωρησει η διαδικασια ενεργοποιησης? Καποιο εγγραφο ισως για να ειμαι πιο σιγουρος?

Βασικα αυτο που λεει ο aa144 ισχυει για τα ping ? Δηλαδη ειναι καλυτερα να παω σε conexx ετσι? Μηπως αμα κανω forthnet θα ειμαι ενταξη με τα ping γιατι δεν εχω μεγαλη αποσταση απο το DSLAM ? Αν ξερει κατι καποιος πανω σαυτο ας βοηθήσει!
SNR:30
Αttn:10
Τα στατιστικα μ περνουν αριστα νομίζω...

dikal
30-03-08, 17:38
Δεν ξέρω να σου πω τι είναι καλύτερο, ΟΤΕ ή 4net. Προσωπικά όμως, στη θέση σου, δε θα έκανα αίτηση στον ΟΤΕ αν πρώτα δεν ήμουν βέβαιος 1000% ότι έχει τελειώσει η ιστορία με τη 4net. Κι επειδή τώρα λες ότι δουλεύει, δε θα το πείραζα. Δεν ξέρω και τι συμβόλαιο έχεις με hol, αν έχει penalty κλπ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.