PDA

Επιστροφή στο Forum : Τα τρελά της NetONE



Σελίδες : [1] 2

albi
27-03-08, 12:51
Καλημέρα σε όλους,

Λέω να πω και εγώ τον πόνο μου δημόσια.

μεταφέρθηκα στην NetONE στις 13 του μηνός.

Το τηλέφωνό ακόμα δεν λέει να με ακολουθήσει. όποιος το καλέσει θα λάβει το μήνυμα

ο αριθμός που καλείται δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή.

Τηλεφωνώ στη NetONE και δεν βγάζω άκρη ως συνήθως σε πάροχους στην Ελλάδα.

σαν να μην μου φτάνει αυτό το internet πάει από το κακό στο χειρότερο. Κάθε μέρα και μειώνεται η ταχύτητα.

τι γίνεται ρε παιδιά πάνε να το κλείσουν ? υπάρχουν άλλη με τα ίδια προβλήματα ή εγώ είμαι ο μοναδικός περίεργος της NetONE και δεν μου δίνουν σημασία.

Τι πρέπει να κάνουμε για να μας δίνουν αυτά για τα οποία τους πληρώνουμε ????


ΕΛΕΩΣ

ariadgr
27-03-08, 12:56
μεταφέρθηκα στην NetONE στις 13 του μηνός.

Το τηλέφωνό ακόμα δεν λέει να με ακολουθήσει. όποιος το καλέσει θα λάβει το μήνυμα

ο αριθμός που καλείται δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή.

Τηλεφωνώ στη NetONE και δεν βγάζω άκρη ως συνήθως σε πάροχους στην Ελλάδα.

Πρόβλημα στη φορητότητα φαίνεται.
Στείλε email στο helpdesk @ netone.gr περιγράφοντας το πρόβλημα και ζητώντας να επικοινωνήσει κάποιος αρμόδιος μαζί σου.

Aπό το 13860 τι σου είπαν;

apok
27-03-08, 13:01
Καλημέρα σε όλους,

Λέω να πω και εγώ τον πόνο μου δημόσια.

μεταφέρθηκα στην NetONE στις 13 του μηνός.

Το τηλέφωνό ακόμα δεν λέει να με ακολουθήσει. όποιος το καλέσει θα λάβει το μήνυμα

ο αριθμός που καλείται δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή.

Τηλεφωνώ στη NetONE και δεν βγάζω άκρη ως συνήθως σε πάροχους στην Ελλάδα.

σαν να μην μου φτάνει αυτό το internet πάει από το κακό στο χειρότερο. Κάθε μέρα και μειώνεται η ταχύτητα.

τι γίνεται ρε παιδιά πάνε να το κλείσουν ? υπάρχουν άλλη με τα ίδια προβλήματα ή εγώ είμαι ο μοναδικός περίεργος της NetONE και δεν μου δίνουν σημασία.

Τι πρέπει να κάνουμε για να μας δίνουν αυτά για τα οποία τους πληρώνουμε ????


ΕΛΕΩΣ

Αυτο συμβαίνει ειτε το καλείς απο κινητό είτε απο σταθερό;

albi
27-03-08, 13:20
Πρόβλημα στη φορητότητα φαίνεται.
Στείλε email στο helpdesk @ netone.gr περιγράφοντας το πρόβλημα και ζητώντας να επικοινωνήσει κάποιος αρμόδιος μαζί σου.

Aπό το 13860 τι σου είπαν;

Κάθε μέρα στο τηλέφωνο είμαι με το support.
Υπομονή λένε μετά τηλέφωνο σου δώσαμε άλλο τι και αν δεν δουλέυει το παλιό σου κα άλλα τρελά.....

........Auto merged post: albi added 1 Minutes and 4 Seconds later........


Αυτο συμβαίνει ειτε το καλείς απο κινητό είτε απο σταθερό;

από σταθερά

vOOz
27-03-08, 13:20
Λογικα καθυστερησε λογω απεργιων.. Εμενα ηρθε 1 βδομαδα μετα το παλιο νουμερο παντως.. Υπομονη!

albi
27-03-08, 13:22
Λογικα καθυστερησε λογω απεργιων.. Εμενα ηρθε 1 βδομαδα μετα το παλιο νουμερο παντως.. Υπομονη!

αν η μία βδομάδα είνα η καλή .... φίδι που μας έφαγε :)

apok
27-03-08, 13:23
από σταθερά

τοτε δεν έχει ολκληρωθεί η φορητοτητα..

Πάρε τους τηλ και πες τους να ενημερώσουν τους υπόλοιπους παρόχους.

Οι κινητοί πάροχοι ενημερώνουν τα συστήματά τους άμεσα;)

albi
27-03-08, 13:26
τοτε δεν έχει ολκληρωθεί η φορητοτητα..

Πάρε τους τηλ και πες τους να ενημερώσουν τους υπόλοιπους παρόχους.

Οι κινητοί πάροχοι ενημερώνουν τα συστήματά τους άμεσα;)

14 μέρες τους παίρνω τώρα
τόσο δύσκολο τους είναι να το καταλάβουν
τι να πώ

σκέτη απογοήτευση

το έχω και τηλέφωνο της δουλειάς μου και οι πελάτες νομίζουν ότι εξαφανίστηκα :)

vagskarm
27-03-08, 13:46
albi δεν φταίει η Νετονιά γι' αυτό.

Εγώ για να πάρω από τη δουλειά (που έχουν τηλεφωνία από Forthnet) πήρε 2 μήνες να μπορέσω να πάρω σπίτι τηλέφωνο. Ενώ από όλους τους άλλους μετά από 2 εβδομάδες το πολύ.

Βγάλε συμπέρασμα

gkimonas
27-03-08, 13:50
Μού κάνει εντύπωση γιατί έχω ακούσει πολύ καλές εντυπώσεις για τον συγκεκριμένο πάροχο.

albi
27-03-08, 13:52
Μού κάνει εντύπωση γιατί έχω ακούσει πολύ καλές εντυπώσεις για τον συγκεκριμένο πάροχο.

και εγώ τα ίδια μέχρι να γίνω πελάτης τους και να τα δω από πρώτο χέρι

vOOz
27-03-08, 14:06
Κοιτα, εκαναν μια βδομαδα, γιατι σε μια βδομαδα εδωσε η τελλας την γραμμη μου.. Ειναι αναλογα με τον προηγουμενο παροχο σου.. Δεν νομιζω οτι ευθυνεται η νετονε για αυτο να σου πω την αληθεια..

albi
27-03-08, 14:54
Άλλο φρούτο σήμερα,

το νέο τηλέφωνο που μου έδωσε η NetONE δεν απαντάει από το εξωτερικό
και αυτο δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή.

Μάλλον γραμμένο με έχουνε :)

lewton
27-03-08, 16:26
Μού κάνει εντύπωση γιατί έχω ακούσει πολύ καλές εντυπώσεις για τον συγκεκριμένο πάροχο.

Μα δε φταίει ο συγκεκριμένος πάροχος αλλά όλοι όσοι δε μπορούν να τον καλέσουν. ;)

lewton
27-03-08, 16:27
Άλλο φρούτο σήμερα,

το νέο τηλέφωνο που μου έδωσε η NetONE δεν απαντάει από το εξωτερικό
και αυτο δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή.

Μάλλον γραμμένο με έχουνε :)

Να πάρει καλύτερη κάρτα αυτός που προσπαθεί να σε καλέσει.
Οι πολύ φθηνές συνήθως δεν έχουν σωστές συμφωνίες διασύνδεσης.

albi
27-03-08, 17:11
Να πάρει καλύτερη κάρτα αυτός που προσπαθεί να σε καλέσει.
Οι πολύ φθηνές συνήθως δεν έχουν σωστές συμφωνίες διασύνδεσης.

να πω σε πελάτες μου εξωτερικού μην χρησιμοποιείτε τα τηλεφωνά σας πάρτε κάρτες για να καλέσετε Ελλάδα ?????

:worthy:

άλλο τούτο τώρα

ariadgr
27-03-08, 17:12
να πω σε πελάτες μου εξωτερικού μην χρησιμοποιείτε τα τηλεφωνά σας πάρτε κάρτες για να καλέσετε Ελλάδα ?????

:worthy:

άλλο τούτο τώρα

Όπως το περιγράφεις φαίνεται ότι ο πάροχός τους έχει πρόβλημα και δρομολογεί τις κλήσεις προς το 211 της NetOne στον ΟΤΕ ή στο κενό.

albi
27-03-08, 17:21
Όπως το περιγράφεις φαίνεται ότι ο πάροχός τους έχει πρόβλημα και δρομολογεί τις κλήσεις προς το 211 της NetOne στον ΟΤΕ ή στο κενό.

Το πρόβλημα υπάρχει και από κινητά εξωτερικού ....

τι να πώ ....

πάω ΟΤΕ τρέχοντας ... λέτε να έχουν γίνει καλύτεροι ?

ε και θα έχω και Πάγιο ΟΤΕ :)

pan.nl
27-03-08, 18:10
Πολλά παράπονα βλέπω τελευταία, αλλά κακά τα ψέμματα, δεν υπάρχει ο "τέλειος" πάροχος. Υπάρχουν κάποια προβλήματα κατά καιρούς, αλλά για τα 29,90 € που πληρώνω κάθε μήνα μπορώ να πω πως η σύνδεση είναι σε πολύ καλό επίπεδο όσον αφορά στο value for money. Δε μπορώ να καταλάβω κάτι όμως...εαν θέλετε να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο, γιατί δεν κάνετε μια σύνδεση Shared LLU κρατώντας τη γραμμή του ΟΤΕ ως backup? Σιγά τη διαφορά τιμής στην τελική...:cool:

Αυτό φυσικά δεν αποτελεί ελαφρυντικό για τη NetOne και σίγουρα πρέπει να διορθώσουν κάποια πράγματα, όπως τον mail server τους ή τα pings και λιγάκι την αντιμετώπιση από το τεχνικό τμήμα σε κάποια θέματα, αλλά όταν πουλάνε υπηρεσίες στη χαμηλότερη δυνατή τιμή είναι λογικό πως από κάπου αλλού θα προσπαθήσουν να "κόψουν" έξοδα. Για κάντε μια βόλτα σε websites παρόχων του εξωτερικού να δείτε τιμές - και μη μου πείτε πως οι μισθοί τους είναι διπλάσιοι και τριπλάσιοι, γιατί ούτε η Ελλάδα είναι φθηνή χώρα πλέον έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση!

albi
27-03-08, 18:45
Δεν είναι και φθηνά φίλε μου 38 παίρνουν το μήνα και δεν σου προσφέρουν και υπηρεσία

αλλά τι να πω Ελλάδα είμαστε και αν δεν κάνω λάθος προς Ευρώπη λένε είναι ακόμα ποιο φθηνά :)

........Auto merged post: albi added 2 Minutes and 40 Seconds later........

πολύ ψηφίζουν ότι πολύ καλές υπηρεσίες προφέρει η NetONE

την έχουν δοκιμάσει ή μήπως είναι υπάλληλοι της εταιρείας΄;

πείτε μου ρε παιδιά τι κάνατε και έχετε τόση καλή υπηρεσία που εγώ δεν την έχω :( ???

danonito
27-03-08, 18:56
Φίλε μου Παναγιώτη,
Εγώ εκφράζω το παράπονο οτι τις τελευταίες 4-5 ημέρες σέρνομαι στο Browsing, και το να είχα shared LLU με ΟΤΕ δεν θα μου έκανε δυστυχώς καμία απολύτως διαφορά.

Το θέμα δεν είναι προφανώς θέμα τιμής. Όταν αγοράζεις κάποια υπηρεσία σε μία χ τιμή, περιμένεις οτι θα λαμβάνεις αυτή την υπηρεσία στην συμφωνημένη τιμή. Και αυτό που λαμβάνουμε τις τελευταίες ημέρες ΔΕΝ είναι υπηρεσία.

ΥΓ. Το χειρότερο για εμένα είναι το πολύ υψηλό Packet loss%

panosdr
27-03-08, 19:22
πολύ ψηφίζουν ότι πολύ καλές υπηρεσίες προφέρει η NetONE

την έχουν δοκιμάσει ή μήπως είναι υπάλληλοι της εταιρείας΄;

πείτε μου ρε παιδιά τι κάνατε και έχετε τόση καλή υπηρεσία που εγώ δεν την έχω :( ???

Δε μπορούμε να είμαστε όλοι δυσαρεστημένοι. Ούτως ή άλλως ο καθένας κρίνει με βάση τα κριτήρια που ο ίδιος έχει ιεραρχήσει (πχ αξιόπιστη τηλεφωνία, οικονομική τιμή, ποίοτητα τηλεφωνίας, αξιοπιστία στην έκδοση λογαριασμών, κλείδωμα router(!), πραγματική ταχύτητα κλπ). Ίσως, θα ήταν χρήσιμο, αυτές οι δημοσκοπήσεις να είναι μόνιμες για καθε πάροχο σε συγκεκιρμένους δείκτες ποιότητας (πχ τηλεφωνία, gaming κλπ) εύκολα προσβάσιμες από όλους και με δυνατότητα αναθεώρησης άποψης, αφού κάθε εταιρία εξελίσσεται (είτε θετικά, είτε αρνητικά). :hmm: Καλό θα ήταν επίσης, για να μη δημιουργούνται αμφισβητήσεις, να φαίνονται οι χρήστες που ψηφίζουν. Στις δημοσκοπήσεις στα forum των άλλων πάροχων φαίνονται αυτοί που υποστηρίζουν την κάθε άποψη. Στις δικές μας διατηρείται η μυστικότητα της ψήφου...:p

rdaniel
27-03-08, 22:04
Άλλο φρούτο σήμερα,

το νέο τηλέφωνο που μου έδωσε η NetONE δεν απαντάει από το εξωτερικό
και αυτο δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή.

Μάλλον γραμμένο με έχουνε :)

Από ποια χώρα σε καλούν και με ποιο πάροχο; Γιατί έχω μια παρόμοια εμπειρία, και ήταν θέμα του συγκεκριμένου παρόχου (μπορούσαν να με καλέσουν στο 210 yyyyyyy αλλά όχι στο 211 xxxxxxx ...) . Από την ίδια χώρα αλλά με άλλο πάροχο ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα ;)

........Auto merged post: rdaniel added 7 Minutes and 4 Seconds later........


Δεν είναι και φθηνά φίλε μου 38 παίρνουν το μήνα και δεν σου προσφέρουν και υπηρεσία

αλλά τι να πω Ελλάδα είμαστε και αν δεν κάνω λάθος προς Ευρώπη λένε είναι ακόμα ποιο φθηνά :)

........Auto merged post: albi added 2 Minutes and 40 Seconds later........

πολύ ψηφίζουν ότι πολύ καλές υπηρεσίες προφέρει η NetONE

την έχουν δοκιμάσει ή μήπως είναι υπάλληλοι της εταιρείας΄;

πείτε μου ρε παιδιά τι κάνατε και έχετε τόση καλή υπηρεσία που εγώ δεν την έχω :( ???

Κυρίως κάναμε υπομονή κάθε φορά που παρουσιαζόταν πρόβλημα και το επισημαίναμε. Συνήθως το πρόβλημα λύνεται σε όχι πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα. Και πάνω από όλα, συγκρίναμε καταστάσεις με άλλους παρόχους και φτύναμε τον κόρφο μας ... ;)

Αν κάτι αλλάξει γενικά και οριστικά με την εταιρία, μην ανησυχείς, όλοι οι πελάτες θα ψάξουν κάτι καλύτερο. Σωστά επισημαίνουμε τα προβλήματα αλλά θέλει και κάποια υπομονή για να τα λύσουν, αν και όπου υπάρχουν.

Ένα πράγμα ΔΕΝ μου αρέσει, και δεν βλέπω να εισακουόμαστε: σε ΠΟΛΛΕΣ περιπτώσεις και για διάφορες αιτίες ΔΕΝ υπάρχει "ξεκάθαρη και έγκυρη" ενημέρωση ... :( Πόσο πιο απλά να το πούμε:

ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑ ΤΗΝ ΞEΚΑΘΑΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ! NETONE WAKE UP!!!

Μάλλον πληρώνουμε τα αποτελέσματα της μεγέθυνσης της εταιρίας και της επακόλουθης μη επάρκειας (και πληρότητας) πλέον του προσωπικού, όχι στο σύνολο, αλλά σε ένα μέρος του ...

makiro3
27-03-08, 22:29
ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑ ΤΗΝ ΞEΚΑΘΑΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ! NETONE WAKE UP!!!



Το μόνο που θέλω να συμπληρώσω ή μάλλον να διαγράψω από τη φράση σου, είναι το ξεκάθαρη.

ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑ ΤΗΝ ΞEΚΑΘΑΡΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ! NETONE WAKE UP!!!

albi
27-03-08, 22:46
Από ποια χώρα σε καλούν και με ποιο πάροχο; Γιατί έχω μια παρόμοια εμπειρία, και ήταν θέμα του συγκεκριμένου παρόχου (μπορούσαν να με καλέσουν στο 210 yyyyyyy αλλά όχι στο 211 xxxxxxx ...) . Από την ίδια χώρα αλλά με άλλο πάροχο ΔΕΝ υπάρχει πρόβλημα ;)


σήμερα είχα πρόβλημα από σ χώρες
1. Αμερική
2. Αλβανία από Vodafone Albania, Cosmote Albania & Albanian Telecom

άλλαξα τα τηλέφωνα στο site μου και σε 211 της ontelecoms με καλούν χωρίς πρόβλημα.

sportis
27-03-08, 22:59
Ρε παιδιά κάτι άσχετο έχω παρατηρήσει ότι έχουν πολύ καιρό να απαντήσουν τα παιδιά από την netone support τι έγινε αυτό ήταν τέλος????

albi
27-03-08, 23:12
Ρε παιδιά κάτι άσχετο έχω παρατηρήσει ότι έχουν πολύ καιρό να απαντήσουν τα παιδιά από την netone support τι έγινε αυτό ήταν τέλος????

από τι φαίνεται έκαναν το καλό όνομα :( (δεν ξέρω που το βλέπω αυτό αλλά ας το πούμε έτσι) και εξαφανίστηκαν :)

theopan
28-03-08, 00:08
πολύ ψηφίζουν ότι πολύ καλές υπηρεσίες προφέρει η NetONE

την έχουν δοκιμάσει ή μήπως είναι υπάλληλοι της εταιρείας΄;

πείτε μου ρε παιδιά τι κάνατε και έχετε τόση καλή υπηρεσία που εγώ δεν την έχω :( ???

Πιθανότατα οφείλεται στο ότι έχουμα καλύτερα εσωτερικά δίκτυα (γιατί δεν έχει επέμβει ο κάθε αρκουδιάρης ηλεκτρολόγος να κάνει ό.τι του κατέβει στο κεφάλι στις πρίζες μας), μένουμε σε περιοχή με υπόγειο τηλεφωνικό δίκτυο (και πρόσφατα συντηρημένο), δεν κάνουμε του κεφαλιού μας σαν μερικούς που τους λες "βάλε φίλτρο στο τηλέφωνό σου" και σου απαντάνε "αφού δεν ακούω θόρυβο-δε χρειάζεται" ή έχουν 42 μέτρα καλούμπα καλωδίου αμολητό μέσα στο σπίτι και το πατάνε με την καρέκλα κάθε 5 λεπτά και μετά τους φταίει ο πάροχος και προσπαθούν να λύσουν το πρόβλημα τους γκαρίζοντας στο adslgr και απειλώντας Θεούς και Δαίμονες.
Τίποτα από όλα αυτά δεν απευθύνεται προς εσένα, απλά θέλω να σου δείξω ότι υπάρχουν μερικοί παράγοντες που επηρρεάζουν δραματικά το τελικό αποτέλεσμα. Τα υπόλοιπα είναι και θέμα τύχης. Για παράδειγμα, εικάζω ότι στην περιοχή μου η Netone δεν έχει ακόμα πολλούς πελάτες (μένω Ν.Ηράκλειο-ανήκω κέντρο Ν. Ιωνίας) άρα έχει μάλλον άδεια dslam. Σε ένα μήνα μπορεί κάτι να αλλάξει και να γίνει αφόρητη η κατάσταση και σε εμένα.

albi
28-03-08, 00:17
Πιθανότατα οφείλεται στο ότι έχουμα καλύτερα εσωτερικά δίκτυα (γιατί δεν έχει επέμβει ο κάθε αρκουδιάρης ηλεκτρολόγος να κάνει ό.τι του κατέβει στο κεφάλι στις πρίζες μας), μένουμε σε περιοχή με υπόγειο τηλεφωνικό δίκτυο (και πρόσφατα συντηρημένο), δεν κάνουμε του κεφαλιού μας σαν μερικούς που τους λες "βάλε φίλτρο στο τηλέφωνό σου" και σου απαντάνε "αφού δεν ακούω θόρυβο-δε χρειάζεται" ή έχουν 42 μέτρα καλούμπα καλωδίου αμολητό μέσα στο σπίτι και το πατάνε με την καρέκλα κάθε 5 λεπτά και μετά τους φταίει ο πάροχος και προσπαθούν να λύσουν το πρόβλημα τους γκαρίζοντας στο adslgr και απειλώντας Θεούς και Δαίμονες.
Τίποτα από όλα αυτά δεν απευθύνεται προς εσένα, απλά θέλω να σου δείξω ότι υπάρχουν μερικοί παράγοντες που επηρρεάζουν δραματικά το τελικό αποτέλεσμα. Τα υπόλοιπα είναι και θέμα τύχης. Για παράδειγμα, εικάζω ότι στην περιοχή μου η Netone δεν έχει ακόμα πολλούς πελάτες (μένω Ν.Ηράκλειο-ανήκω κέντρο Ν. Ιωνίας) άρα έχει μάλλον άδεια dslam. Σε ένα μήνα μπορεί κάτι να αλλάξει και να γίνει αφόρητη η κατάσταση και σε εμένα.

τουλάχιστον για μένα δεν ισχύει κανένα από όσα λες φίλε μου


to είναι VOIP οπότε δεν χρειάζομαι φίλτρα ή μήπως τα χρειάζομαι για να μην βγάζει δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή???
είμαι Μαρούσι και από τη ξέρω έχω υπόγειο δίκτυο (μπορεί να κάνω και λάθος)
το router είναι μόνο 50cm από την κεντρική πρίζα


να μετρήσω και άλλα ????

dimpard
28-03-08, 00:27
....
πείτε μου ρε παιδιά τι κάνατε και έχετε τόση καλή υπηρεσία που εγώ δεν την έχω :( ???

Αναφέρεσαι στο θέμα της τηλεφωνίας μόνο ή υπάρχουν και άλλα προβλήματα?

albi
28-03-08, 00:29
έχω πρόβλημα με internet (σέρνεται) και τηλεφωνία

theopan
28-03-08, 00:29
τουλάχιστον για μένα δεν ισχύει κανένα από όσα λες φίλε μου

to είναι VOIP οπότε δεν χρειάζομαι φίλτρα ή μήπως τα χρειάζομαι για να μην βγάζει δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή???
είμαι Μαρούσι και από τη ξέρω έχω υπόγειο δίκτυο (μπορεί να κάνω και λάθος)
το router είναι μόνο 50cm από την κεντρική πρίζα
να μετρήσω και άλλα ????

Νομίζω ήδη ξεκαθαρίσα ότι δεν αναφερόμουν ειδικά σε σένα. Είναι θέμα συγκυριών και τύχης.

dimpard
28-03-08, 00:45
έχω πρόβλημα με internet (σέρνεται) και τηλεφωνία

Τι στατιστικά έχει η γραμμή σου?

littleboyblue
28-03-08, 03:22
πολύ ψηφίζουν ότι πολύ καλές υπηρεσίες προφέρει η NetONE

την έχουν δοκιμάσει ή μήπως είναι υπάλληλοι της εταιρείας΄;

πείτε μου ρε παιδιά τι κάνατε και έχετε τόση καλή υπηρεσία που εγώ δεν την έχω :( ???

Κιεγώ ψήφισα ευχαριστημένος (δες την υπογραφή μου). Πειράζει? Ή μήπως σημαίνει ότι δουλεύω στη νετονε? Και αν δουλεύω εγώ στη νετονε, γιατί να μη δουλεύεις εσύ σε ανταγωνίστρια εταιρία? Έλεος πια. Και στο κάτω κάτω της γραφής ας έβαζες στο poll να φαίνεται ποιοι έχουν ψηφίσει τι.

Υπόψιν η πολυκατοικία είναι άνω της 30ετίας και στο σπίτι έχει κάνει μια "πατέντα" ο ηλεκτρολόγος και φεύγει εξωτερικά του τοίχου ένα καλώδιο από την κεντρική πρίζα και καταλλήγει σε πρίζα στο σαλόνι όπου είναι και το pc (η οποία πρίζα δε λειτουργεί αν δεν υπάρχει καλώδιο συνδεδεμένο στην κεντρική!- δεν έχω ανοίξει για να δω πώς τα έχει συνδέσει αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται αυτό). Άρα, όχι δεν έχουμε όλοι τέλεια εσωτερικά δίκτυα.
Το τηλέφωνο κόπηκε και συνέδεσα το μοντεμ της νεοτονε, το 211 λειτούργησε αμέσως και το 210 μετά από 2 μέρες.
Καμιά άλλη απορία?

albi
28-03-08, 03:29
Κιεγώ ψήφισα ευχαριστημένος (δες την υπογραφή μου). Πειράζει? Ή μήπως σημαίνει ότι δουλεύω στη νετονε? Και αν δουλεύω εγώ στη νετονε, γιατί να μη δουλεύεις εσύ σε ανταγωνίστρια εταιρία? Έλεος πια. Και στο κάτω κάτω της γραφής ας έβαζες στο poll να φαίνεται ποιοι έχουν ψηφίσει τι.

Υπόψιν η πολυκατοικία είναι άνω της 30ετίας και στο σπίτι έχει κάνει μια "πατέντα" ο ηλεκτρολόγος και φεύγει εξωτερικά του τοίχου ένα καλώδιο από την κεντρική πρίζα και καταλλήγει σε πρίζα στο σαλόνι όπου είναι και το pc (η οποία πρίζα δε λειτουργεί αν δεν υπάρχει καλώδιο συνδεδεμένο στην κεντρική!- δεν έχω ανοίξει για να δω πώς τα έχει συνδέσει αλλά δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται αυτό). Άρα, όχι δεν έχουμε όλοι τέλεια εσωτερικά δίκτυα.
Το τηλέφωνο κόπηκε και συνέδεσα το μοντεμ της νεοτονε, το 211 λειτούργησε αμέσως και το 210 μετά από 2 μέρες.
Καμιά άλλη απορία?

προς τι ο εκνευρισμός δεν το κατάλαβα σε βρίσαμε?

δεν θα χάσεις την θέσεις και αν δουλεύεις εκεί
λίγο ποιο ήρεμος, καλό θα σου κάνει ....

εγώ δεν δουλεύω σε καμία από αυτές φίλε μου και έχω πάθει πολύ μεγάλη ζημιά από την συγκεκριμένη εταιρεία.

ας ήσουν 15 μέρες χωρίς τηλέφωνο και θα σε έβλεπα ... αλλά τι να πω με τα μιαλλά που κουβαλάμε καλά να πάθουμε

Dimitris73
28-03-08, 10:11
Είμαστε ΟΛΟΙ εργαζόμενοι στην ΝΕΤΟΝΕ!!!!!! :clap:

(Κατά το "Είμαστε ΟΛΟΙ μετανάστες!")

littleboyblue
28-03-08, 11:39
προς τι ο εκνευρισμός δεν το κατάλαβα σε βρίσαμε?

δεν θα χάσεις την θέσεις και αν δουλεύεις εκεί
λίγο ποιο ήρεμος, καλό θα σου κάνει ....

εγώ δεν δουλεύω σε καμία από αυτές φίλε μου και έχω πάθει πολύ μεγάλη ζημιά από την συγκεκριμένη εταιρεία.

ας ήσουν 15 μέρες χωρίς τηλέφωνο και θα σε έβλεπα ... αλλά τι να πω με τα μιαλλά που κουβαλάμε καλά να πάθουμε

Ο εκνευρισμός είναι γιατί όλοι θεωρείτε πως αν είμαστε ευχαριστημένοι με την επιλογή μας σημαίνει αυτόματα ότι δουλεύουμε για τα συμφέροντα της εκάστοτε εταιρείας.
Και μη σε νοιάζει δε σκάω.
Το έχω ξαναπεί, έχω κάνει 5 μήνες χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ. Δεν τέλειωσε ο κόσμος ούτε πέθανε κανείς αν δεν έχει τηλέφωνο για δυο εβδομάδες.

space440
28-03-08, 12:09
τι λες ρε littleboy θα μας τρελανεις παλικαρι μου?εισαι σοβαρος αυτα που λες.Ειμαι χωρις τηλεφωνω 1 μηνα και εχουμε τρελαθει χωρις τηλεφωνω δεν με απασχολει το internet οσο το τηλεφωνω και καθεσε και μας λες οτι δεν εγινε και τιποτα να μεινουμε χωρις τηλεφωνω 2 εβδομαδες εισαι σοβαρος η θες να αρχισω τα καντηλια και τα ευαγγελια πρωινιατικα.Αντε μην τρελαθω τωρα εδωμεσα.............

albi
28-03-08, 12:19
Ο εκνευρισμός είναι γιατί όλοι θεωρείτε πως αν είμαστε ευχαριστημένοι με την επιλογή μας σημαίνει αυτόματα ότι δουλεύουμε για τα συμφέροντα της εκάστοτε εταιρείας.
Και μη σε νοιάζει δε σκάω.
Το έχω ξαναπεί, έχω κάνει 5 μήνες χωρίς τηλέφωνο και ίντερνετ. Δεν τέλειωσε ο κόσμος ούτε πέθανε κανείς αν δεν έχει τηλέφωνο για δυο εβδομάδες.

όποιος δεν τα χρειάζεσαι κάνει και χωρίς αυτά
όταν κλειενι το μαγαζί σου χωρής αυτά τρελένεσε

εσύ μάλλον δεν τα χρειάζεσαι εμείς ναι
και στην τελική για αυτό δεν τους πληρώνουμε

ποίος ο λόγος να βάλω τηλ. και να μην λειτουργεί ή για να πω 'έχω και εγώ ADSL :)

Δεν ξέρουμε τι λέμε νομίζω,
Τέτοιους μας βρίσκουν οι πάροχη και μας κάνουν ότι θέλουν

ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΝΕΤΟΝΕ

Αυτό είναι το συμπέρασμά μου :(

vagskarm
28-03-08, 12:44
Προσωπικά ψήφησα απλώς "καλή υπηρεσία" όχι για μένα, αλλά γιατί βλέπω προβλήματα σε άλλους να υπάρχουν, άρα δεν θεωρώ τις υπηρεσίες "πολύ καλές" αλλά απλώς "καλές".

Τώρα αν κάποιοι έχουν προβλήματα και θέλουν να φύγουν, στο καλό και ειλικρινά εύχομαι ο επόμενος πάροχος να είναι καλύτερος.

albi το πρόβλημα με το είναι μόνο το ότι δεν μπορούν να σε πάρουν ή έχασα επεισόδιο ? Αν είναι μόνο αυτό, τσάμπα κράζεις τη NetOne. Οι άλλοι πάροχοι βοσκάνε στα λειβάδια. Δεν μπορεί η NetOne να τους υποχρεώσει να ενημερώνουν τα συστήματά τους.

Αλήθεια ρε παιδιά, τον τελευταίο καιρό σκάνε προβλήματα με περισσότερη συχνότητα. Αλήθεια πέφτει η ποιότητα της NetOne ή έτσουξε που έρχεται κόσμος ?

φιλικά πάντα προς όλους

(ε, όχι και να μας λένε υπάλληλους χωρίς απάντηση)

(τελικά σε κάθε subforum πρέπει να γίνεται και αυτό vs εκείνου ? το έχουμε στο αίμα μας τελικά)

makiro3
28-03-08, 12:55
....................Αλήθεια πέφτει η ποιότητα της NetOne ή έτσουξε που έρχεται κόσμος ?



Μιλώντας για μένα και μόνο, από την πρόταση σου, θα αφαιρέσω το ή και θα την τροποποιήσω λίγο.

Εμένα με "έτσουξε" που ήρθε κόσμος και έπεσε η ποιότητα της ΝΕΤΟΝΕ.

Για να λέμε όμως και τα θετικά, από χθες το απόγευμα προς βράδυ, δείχνει η κατάσταση να έστρωσε αναφορικά με το browsing.

Tο downloading, αργά τη νύχτα, επανήλθε στα φυσιολογικά του επίπεδα και παραμένει ακόμα εκεί.

Φιλικά κι από μένα.:)

albi
28-03-08, 13:08
Προσωπικά ψήφησα απλώς "καλή υπηρεσία" όχι για μένα, αλλά γιατί βλέπω προβλήματα σε άλλους να υπάρχουν, άρα δεν θεωρώ τις υπηρεσίες "πολύ καλές" αλλά απλώς "καλές".

Τώρα αν κάποιοι έχουν προβλήματα και θέλουν να φύγουν, στο καλό και ειλικρινά εύχομαι ο επόμενος πάροχος να είναι καλύτερος.

albi το πρόβλημα με το είναι μόνο το ότι δεν μπορούν να σε πάρουν ή έχασα επεισόδιο ? Αν είναι μόνο αυτό, τσάμπα κράζεις τη NetOne. Οι άλλοι πάροχοι βοσκάνε στα λειβάδια. Δεν μπορεί η NetOne να τους υποχρεώσει να ενημερώνουν τα συστήματά τους.

Αλήθεια ρε παιδιά, τον τελευταίο καιρό σκάνε προβλήματα με περισσότερη συχνότητα. Αλήθεια πέφτει η ποιότητα της NetOne ή έτσουξε που έρχεται κόσμος ?

φιλικά πάντα προς όλους

(ε, όχι και να μας λένε υπάλληλους χωρίς απάντηση)

(τελικά σε κάθε subforum πρέπει να γίνεται και αυτό vs εκείνου ? το έχουμε στο αίμα μας τελικά)

ΟΚ δέν είναι υπάληλοι της NetONE

αλλά μετά από τόσα προβλήματα σε μένα και σε άλλα άτομα που τους πρότεινα να βάλουν NetONE μου φαίνεται περίεργο να είναι όλα καλά

τέλος πάντων υπάρχουν και τα καλά σημεία μίας εταιρείας δεν μπορεί να είναι μαύρα και κακά

δυστυχώς σε μένα έπεσε το μαύρο και αχρηστεύτηκε το τηλέφωνο μου.

το Internet βελτιώθηκε σήμερα έπιασα 999 σε download me download manager από rapidshare & έως 945 από Nvidia / microsoft

Ελπίζω να είναι έχει συνέχει και μην αλλάξουν τα πράγματα ξανά μέσα στη ημέρα

vagskarm
28-03-08, 13:26
Φίλε μου, κι εμένα έχει τύχει να κατεβάσω με 400 KByte/s, αλλά δεν άρχισα να βρίζω. Αλλη φορά κατέβασα με κολλημένα 2,2 MByte/s κολλημένα, και από εξωτερικό και χωρίς download manager.

albi
28-03-08, 14:29
Φίλε μου, κι εμένα έχει τύχει να κατεβάσω με 400 KByte/s, αλλά δεν άρχισα να βρίζω. Αλλη φορά κατέβασα με κολλημένα 2,2 MByte/s κολλημένα, και από εξωτερικό και χωρίς download manager.

φίλε όταν είσαι 2 βδομάδες χάλια η μία μέρα δεν μετρά
και ξανά ωμός για να μην τούς αδικήσω ανέφερα ότι σήμερα καλά.
αρά όπως καταλαβαίνεις δεν βρίζω με την πρώτη.

α.. και δεν ανέφερα και την ταχύτητα
έκανα μόλις 4-5 λεπτά να ανοίξω gmail και 3 λεπτά περίπου για google :(

vOOz
28-03-08, 15:03
Ναι επειδη ειναι οντως ευχαριστημενοι, ειναι λογικο να τους βριζουμε. Επισης ειναι λογικο να βριζουν τα παντα επειδη βαλανε νετονε σε ΜΑΓΑΖΙ ενω ειναι για οικιακη χρηση (δικο σου ρισκο φιλος). Αυτο που παρατηρησα εγω, ειναι οτι οσοι γκρινιαζουν και βριζουν ειναι ανορθογραφοι, ΤΕΛΟΣ. Αλλαξτε εταιρια αν ειναι.. Το να παραμενετε νετονε και να βριζετε, δεν αλλαζει την κατασταση.

droulas13
28-03-08, 16:09
Εμενα μου εγινε ενα τρελλο εχθες και δεν ξερω αν εχει ξανατυχει σε κανεναν. Με παιρνει η αδερφη μου εντρομη και τσαντισμενη στο κινητο. Ποιος ο λογος? Στο σπιτι χτυπαγαν ολα τα τηλ ενω κανενας δεν επαιρνε:rofl: Ειχε παρει καποιος πιο πριν και απο εκεινη την ωρα ειχε κολησει το ρουτερ και χτυπαγαν τα τηλεφωνα συνεχως, χαχα. Τελικα κλεισαμε το ρουτερ το ξανανοιξαμε και ολα οκ!

littleboyblue
29-03-08, 00:59
Μου είχε συμβεί τη 2η μέρα μετά την ενεργοποίηση αυτό. Πήρα τηλέφωνο και το παιδί το είπε νομίζω callback. Και όντως αν κλείσεις το μοντεμ και το ανοίξεις ξανά σταματάει.

ORIONAS21
29-03-08, 19:36
όποιος δεν τα χρειάζεσαι κάνει και χωρίς αυτά
όταν κλειενι το μαγαζί σου χωρής αυτά τρελένεσε

εσύ μάλλον δεν τα χρειάζεσαι εμείς ναι
και στην τελική για αυτό δεν τους πληρώνουμε

ποίος ο λόγος να βάλω τηλ. και να μην λειτουργεί ή για να πω 'έχω και εγώ ADSL :)

Δεν ξέρουμε τι λέμε νομίζω,
Τέτοιους μας βρίσκουν οι πάροχη και μας κάνουν ότι θέλουν

ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΝΕΤΟΝΕ

Αυτό είναι το συμπέρασμά μου :(

Φιλαράκο έχεις πρόβλημα και δεν έχεις την υπομονή για τους δικούς σου λόγους να περιμένεις να στο λύνουν φεύγεις.

Έχεις την υπομονή κάθεσαι.

Εδώ γράφεις το παράπονο σου, τον προβληματισμό σου, την χαρά σου, την σκέψη σου.

Σε καμία περίπτωση όμως δεν γράφεις
"ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΝΕΤΟΝΕ Αυτό είναι το συμπέρασμά μου"

Γιατί είναι επιεικώς γελοίο.

Α μήπως και εγώ που ψήφισα ότι είμαι ικανοποιημένος είμαι υπάλληλος της;;;;
Μήπως εγώ δεν έμεινα 2 μήνες χωρίς τηλέφωνο όταν ήμουν στην ON και μου ήταν πολύ απαραίτητο για τους δικούς μου λόγους, δεν είχα άλλο υπομονή έφυγα.
Ήρθα στην ΝΕΤΟΝΕ και όλα μια χαρά!!!

........Auto merged post: ORIONAS21 added 3 Minutes and 20 Seconds later........


τι λες ρε littleboy θα μας τρελανεις παλικαρι μου?εισαι σοβαρος αυτα που λες.Ειμαι χωρις τηλεφωνω 1 μηνα και εχουμε τρελαθει χωρις τηλεφωνω δεν με απασχολει το internet οσο το τηλεφωνω και καθεσε και μας λες οτι δεν εγινε και τιποτα να μεινουμε χωρις τηλεφωνω 2 εβδομαδες εισαι σοβαρος η θες να αρχισω τα καντηλια και τα ευαγγελια πρωινιατικα.Αντε μην τρελαθω τωρα εδωμεσα.............

Εσύ σιγά λίγο και ήρεμα...
Τα καντήλια και τα ευαγγέλια όχι εδώ μέσα.

incisiv
29-03-08, 19:36
Και απο εμενα μια συμβουλη,ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ NetOne.

XPHSTOS29
29-03-08, 19:51
Εγω εδω και σχεδον 10 μηνες δεν εχω αντιμετωπισει καποιο ιδιαιτερο προβλημα ...
Αντιθετως βρηκα την ηρεμια μου ...
Ουτε με επιασε πανικος οταν κατεβαζα με 400
Και τα msn yahoo κτλ μια χαρα δουλευουν και το τηλεφωνο μια χαρα τσαμπα ...
Ειμαι μια χαρα ...

@ ADSLgr.com All rights reserved.