PDA

Επιστροφή στο Forum : Μειωση τιμών στο ADSL 384 του οτεΝΕΤ



Delios64bit
12-07-05, 10:40
Ψάχνοντας αναμεσα στα άχυρα βρήκα κατι που μάλλον δεν έχει διαφημιστεί καθόλου και αναρωτιέμε γιατι ...

OnDSL HOME 384 Αορίστου Χρόνου
μείωση κατά 11,1%, με νέα τιμή € 26,90 / μήνα

(Ισχύει από 01/07/2005)

Τελικά έχει ανακοινωθεί πουθενά.....

satel
12-07-05, 11:06
http://www.adslgr.com/news.php?newsid=1325

Είχε μπει σαν είδηση στην πρώτη σελίδα του site.
Τι εννοείς δεν είχε διαφημιστεί;

Delios64bit
12-07-05, 11:34
Εννοω οτι δεν το είχα δει σε κανένα έντυπο και πουθενα...

Αλήθεια η είδηση που είχε το ADSLGR είχε ημερομηνία 24/6 ενώ το επίσημο έγγραφο έχει ημερομηνία 29/6 μου φαίνετε αρκετά περίεργο παντως...

NoYmErOs
12-07-05, 11:39
@Delios64bit νομίζω οτι σου απάντησε ο @satel

Πού αλλού να αναφερθεί αφού μπήκε στην πρώτη σελίδα ?απλά στον πίνακα τιμών δέν βλέπω να έχει γίνει η αλλαγή και έχει την τιμή των €36,00

Delios64bit
12-07-05, 12:16
Κανεις λάθος ΝοΥmeros με το ΦΠΑ είναι 32.01 (ξεχνα τα 36 κλπ....) υπάρχει και στο www.otenet.gr

NoYmErOs
12-07-05, 12:19
αυτό λέω.. στον πίνακα των τιμών του ADSLgr έχει 36 ευρό και όχι 32

(NoYmErOs :evil: )

psyxakias
12-07-05, 12:20
Εννοω οτι δεν το είχα δει σε κανένα έντυπο και πουθενα...

Αλήθεια η είδηση που είχε το ADSLGR είχε ημερομηνία 24/6 ενώ το επίσημο έγγραφο έχει ημερομηνία 29/6 μου φαίνετε αρκετά περίεργο παντως...Αρκετές εταιρείες εκδίδουν ένα δελτίο τύπου, το στέλνουν στην λίστα των ενημερωτικών sites ή δημοσιογράφων μερικές μέρες νωρίτερα πριν ανακοινωθεί επίσημα στην ιστοσελίδα τους. Ίσως γι'αυτό ;)

EvilHawk
12-07-05, 12:47
Ο πίνακας τιμών θα ενημερώθεί, δεν είναι και εύκολο πράγμα να παρακολουθείς τίς εξελίξεις! ;)

nickg78
12-07-05, 13:06
Προφανώς η Otenet δεν το έβγαλε πολύ προς τα έξω, γιατί μια μείωση των 2 ευρώ είναι "σιγά τον πολυέλαιο". Οι τιμές παραμένουν υψηλές, οπότε σου λένε "από το να βγάλουμε φανταχτερή ανακοίνωση για μια μείωση-τρίχες και να μας πάρουν με τις τομάτες, καλύτερα να μην πούμε τίποτε". :x

Spyrosss
12-07-05, 13:56
Γιατί...

1.Δεν έγινε καμμία μείωση για τις αλλες ταχύτητες 512,1024

2.Συμβαίνει το εξής εκπληκτικό. Η αορίστου βγαίνει πιο φτηνή απο την τρίμηνη....

3.Αν πάρεις εξάμηνη γλυτώνεις...2€

:shock:

octopus
25-07-05, 19:54
(Η σύνδεση μου είναι connx με 384/128 και OnDSL Home 384/128 ΟΤΕnet)
Παιδιά δεν μπορώ να συγκρατήσω τα νεύρα μου. Ακούστε(διαβάστε) τι έγινε. Μου ήρθε λογαριασμός από ΟΤΕ την Πέμπτη 21/07/2005.
OTENET-OnDSL Home Μηνιαίο Τέλος [01/06/2005-31/07/2005] =60,50 euro
Που είναι η μείωση της τιμής που έπρεπε να είναι για 01/06/2005=30,25 και για τον άλλον μήνα 26,90 euro.Άρα 57,15 euro??????
Καλά λέω θα έχει γίνει λάθος.
Παίρνω 134 ενημερώνω. Μου λένε ότι από 01/07/2005 έχει πάει όντως στα 26,90 euro.
_ Πάρτε κύριε τηλέφωνο στο λογιστήριο να σας το διορθώσουν.
Δεν πήρα γιατί θα πήγαινα εγώ ο ίδιος από εκεί για να πληρώσω και τον λογαριασμό.
Ακόμα να πάω.
Σήμερα 25/07/05 λέω ας πάρω ένα τηλέφωνο στην ΟΤΕnet.
Λέω τα παράπονά μου .
_ Μάλιστα κύριε μισό λεπτό. Ναι έχει μειωθεί το πάγιο αλλά μόνο για νέες συνδέσεις.
_ Τι παρακαλώ ,Πώς ,Ορίστε, Απαράδεκτο, κ.λ.π. . Η σύνδεσή μου είναι αορίστου χρόνου.
_ Μισό λεπτό κύριε. Ναι όπως σας στο είπα. Για να έχετε και εσείς μειωμένο πάγιο πρέπει να κόψετε τη σύνδεση που έχετε(384/128) και να την ενεργοποιήστε πάλι.
_ Παρακαλώ ,Πως , Τι κουφό ήταν αυτό κ.τ.λ.π.
Σε απειλή μου πως αύριο η ΟΤΕnet θα έχει ένα πελάτη λιγότερο φάνηκε να μην τον ενδιαφέρει καθόλου διότι μου απάντησε να φύγω από ΟΤΕnet( Εντάξει κύριε φύγετε).
Η συζήτηση ήταν πάντα σε ήρεμα επίπεδα. Άλλα πολύ θράσος εκ μέρους του.
Φταίω εγώ; Αναρωτιέμαι κιόλας.
Δεν πάει άλλο ούτως η άλλος είναι ακριβή εταιρεία θα την κόψω. Τι γνώμη έχετε για Vivodi μόνο ως Internet Service Provider;

EvilHawk
25-07-05, 20:04
Στον τιμοκατάλογο της Otenet δεν αναφέρει τίποτα για παλιούς και νέους χρήστες, η τιμή είναι 26,90 για όλους τους συνδρομητές αορίστου χρόνου! http://corporate.otenet.gr/corporate/portal/media-type/html/user/anon/page/default.psml/js_pane/P-100bc6d663b-1000e

Οταν πάς στον Οτε της επριοχής σου να πληρώσεις τον λογαρισμό να πας στο λογιστήριο και να συμπληρώσεις άιτηση για να σου διορθώσουν το ποσό! Θα επιστραφεί η διαφορά στιν επόμενο λογαριασμό!

octopus
25-07-05, 20:14
Μάλλον έπεσα σε UFO :ufoabduct υπάλληλο. Πάντως όπως και να έχει ΟΤΕnet μάλλον τέλος . :banned:

Spyrosss
25-07-05, 20:15
Δεν είναι και η πρώτη φορά που "ξεχνάνε" να αφαιρέσουν κάποιο ποσό. Με τον ΟΤΕ ειδικά συμβαίνει συνέχεια, γιατί οχι και με την ΟΤΕnet....

octopus
25-07-05, 20:24
Κατανοητό ότι μπορεί να έχει γίνει λάθος και ότι θα διορθωθεί .Η στάση του υπαλλήλου όμως μου τέντωσε τα νεύρα .Γιατί αφού έκλεισα το τηλέφωνο με τον υπάλληλο της OTEnet πήρα πάλι το 134 και μου λέει ότι δεν ξέρει και ισχύει ότι μου είπε η OTEnet .Άντε και αυτή άλλο UFO.
Τέλος πάντων αύριο θα πάω μια βόλτα από τα γραφεία τους.

EvilHawk
25-07-05, 20:27
Δεν είναι και η πρώτη φορά που "ξεχνάνε" να αφαιρέσουν κάποιο ποσό.
Δεν ξεχνάνε ποτέ να το αφαιρέσουν, διαφορά φάσης υπάρχει στην ημερομηνία έκδοσης λογαρισμού και ανακοίνωσης των εκπτώσεων! Επιστρέφονται σε επόμενους λογαριασμούς !

Μάλλον τα εχεις μπερδέψει με άλλες εταιρείες με ανύπαρκτα λογιστήρια ! :twisted:

Spyrosss
25-07-05, 20:38
Δεν ξεχνάνε ποτέ να το αφαιρέσουν, διαφορά φάσης υπάρχει στην ημερομηνία έκδοσης λογαρισμού και ανακοίνωσης των εκπτώσεων! Επιστρέφονται σε επόμενους λογαριασμούς !

Μάλλον τα εχεις μπερδέψει με άλλες εταιρείες με ανύπαρκτα λογιστήρια ! :twisted:

Απο την στιγμή που λέει " Μηνιαίο Τέλος [01/06/2005-31/07/2005] " θα έπρεπε να χρεώνει αυτό ακριβώς το χρονικό διάστημα που λέει οτι χρεώνει με τις τιμές που ισχύουν. Δεν βλέπω το λόγο να εισπράττουν ενα παραπάνω ποσό απο χιλιάδες συνδρομητές, το οποίο εκμεταλέυονται και επιστρέφουν ΑΤΟΚΑ.

EvilHawk
25-07-05, 20:47
Spyrosss τα τέλη προπληρώνονται, πράγμα που φυσικά το ξέρεις!
Εχουμε χίλια δυο πράγματα να καταλογίσουμε στον ΟΤΕ δεν χρειάζεται να γινόμαστε και "γραφικοί" !

BadCluster
26-07-05, 00:24
Τελικά τι έγινε???

octopus
27-07-05, 13:04
Τελικά σήμερα πήγα στον ΟΤΕ. Για να μην σας τα πολυλογώ η διόρθωση λένε θα γίνει στον επόμενο λογαριασμό(να δούμε). Το μόνο σίγουρο είναι ότι έκανα αίτηση διακοπής για ΟΤΕnet.

Delios64bit
03-08-05, 20:04
Και εις ανωτερα.... octopus...

To ίδιο προβλημα έχω και εγω με το λογαριασμό 1-07-05 - 31-08-05 60.5 ... και πήρα τηλεφωνο και μια απο τα ίδια περίεργη σταση ΟΤΕΝΕΤ να φορτώνει το foul στην ΟΤΕ ... στο helpdesk της ΟΤΕΝΕΤ στο βάθος ακουγόταν και ένα μωράκι που γοια μια στιγμή νόμιζα οτι πήρα σε κάποιο σπίτι αλλα όχι η βοηθού φαίνεται πώς εκτελούσε και χρέει BabySitting . Αυριο θα πάρω στο λογιστήριο και θα το διωρθώσουμε αλλα γνωρίζω οτι όλα αυτά γίνονται λόγω της μή πλήρους και μη έγκαιρης συνενόησης μεταξύ ΟΤΕ και ΟΤΕνετ.... και καταντάει παντελώς γραφικό να στελνουμε διαμαρτυρίες σε τετοιους τύπους τελικά....

Πολλα θα πρέπει να αλλάξουν εκει μεσα και σύντομα

maik
04-08-05, 00:26
Μην τα βαζετε με τα καημενα τα παιδακια ,θα μπορουσε μια χαρα να ειστε ενας απο αυτους. Οσοι δουλεουν στο 134 ,131, 121 ειναι φοιτητες με τριωρη απασχοληση και μοναδικο κρητηριο προσληψης τον βαθμο απολυτηριου του Λυκειου και μια ξενη γλωσσα. Τους κανουν κατι συνοπτικα συνοπτικοτατα σεμιναρια και τα αμολανε να απαντανε στο τηλ. Και πιστεψτε με, ειδικα για το 134 ειναι τοσο πολλα και πολυπλοκα αυτα που πρεπει να μαθεις που δεν σου φτανουν χρονια.

PopManiac
04-08-05, 01:41
:offtopic: Αλλά προσυπογράφω σε αυτά που λέει ο maik49. Μου έχουν τύχει περιπτώσεις τηλεφωνητών και τηλεφωνητριών στο 131 και 134 που έχουν φέρει τα απάνω κάτω να με εξυπηρετήσουν. Υπάρχουν βέβαια και αντίθετες περιπτώσεις. Αλλά όσα λέει ο maik είναι αλήθεια...

Delios64bit
04-08-05, 14:59
Λοιπόν το προβλημα δεν είναι το 134 ή το HelpDesk του ΟΤΕnet αλλα η έλλειψη συννενόησης μεταξύ της μαμάς και της θυγατέρας.... Δεν μπορείς να κοινοποιείς αλλαγή παγείου 15 σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα απο την ημερομηνία έναρξης της αλλαγής. Και δεν μπορείς να έχεις ένα σύστημα Billing που λειτουργεί με τόση μεγάλη χρονική διαφορά απο έκδοση σε απόδοση. Το θέμα ήταν απλό ο λογαριασμός μου εκδοθηκε 3/7/05 και ακόμα το μαντάτο για την αλλάγή του παγείου δεν είχε πάει ο υπάλληλος το θεώρησε φυσιολογικό και μου είπε οτι θα αφαιρεθούν στον επόμενο λογαριασμό.

maik
04-08-05, 19:55
Λοιπόν το προβλημα δεν είναι το 134 ή το HelpDesk του ΟΤΕnet αλλα η έλλειψη συννενόησης μεταξύ της μαμάς και της θυγατέρας....
Τυπικα ειναι μαμα και θυγατερα, στην ουσια ειναι σαν δυο τελειως ξεχωριστες επιχειρησεις.

@ ADSLgr.com All rights reserved.