PDA

Επιστροφή στο Forum : μικρη ερωτησουλα in a box...



damianos007
12-07-05, 12:17
ξερω οτι θα εχουν ξανα απαντηθει πολλα τετοια ποστς :cry: και ζηταω συγνωμη προκαταβολικα για την ταλαιπορια απλα ηθελα να ρωτησω το εξης: αφου αγορασουμε το adsl in a box και το εγκαταστησουμε και κανουμε την ετηση πως η forthnet επικοινωνει μαζι μας για το password και το username????? πηρα το adsl in boχ απο το πλαισιο το προηγουμενο σαββατο και εκανα το μεσσημερη την αιτηση εστηλα και ενα mail που θελανε με ενα λογαριασμο του ΟΤΕ και τωρα περιμενω....ακομα δεν εχω να παραπονεθω οτι περιμενω πολυ καθως εχουν περαση μολις 3-4 μερες απλα δεν ξερω πως θα επικοινωνισουν μαζι μου *επισης μηπως ξερετε ποσο περιπου κραταει αυτη η διαδικασια???
Ευχαριστώ.... :D

sdikr
12-07-05, 12:20
To Σαββάτο και η Κυριακή δεν ειναι εργάσιμες,
την αιτηση μάλλον την λάβαν την δευτέρα, οπότε εισαι στις 2 μέρες,
μην ανυσηχείς έχουν γίνει αρκετά γρήγοροι, πιστέυω οτι μέχρι την παρασκευη θα είσαι έτοιμος

damianos007
12-07-05, 12:26
ναι το διαβασα οτι θελει εργασημες μερες απλα αναφερα και την ημερα που το αγορασα........
η επικοινωνια για το username και το password πως γινεται.........??

odd
12-07-05, 12:35
δεν έβαλες τηλέφωνο στην αίτηση;

Μόλις είσαι ΟΚ θα σε πάρουν τηλέφωνο και θα κανονίσετε για u/n και pass.

Πάντως για να ξέρεις πότε έχεις συνδεθεί (γιατί μπορεί ο ΟΤΕ να σε συνδέσει νωρίτερα αλλά να μην έχει φτάσει στη forthnet), σύνδεσε το f200. Όταν το κόκκινο σταθεροποιηθεί τότε έχεις dsl. Πέρνεις τηλ τη forthnet να συννενοηθήτε.

Σε περίπτωση που δεν σε βλέπει ακόμα η forthnet ζητάς ένα demo και έχεις δωρεάν dsl για κάποιες μέρες!

damianos007
12-07-05, 15:06
βασικα ροταω επιμονα για τον τροπο επικοινωνιας διοτι δεν ειμαι εγω ο κατοχος της γραμμης οι γονοις μου την πληρωνουν και δεν ξερω τωρα ποτε θα παρουν και ποιος θα σηκωση το τηλεφωνο....!!!!

nikos007
12-07-05, 21:11
Φιλε θα σε παρουν τηλεφωνο. Συνηθως πρωινες ωρες. Τωρα για να ξερεις περιπου ποτε ακολουθησε τη συμβουλη του odd. Οταν ενεργοποιηθει η γραμμη συνηθως περνανε αλλες 2 μέρες.

teo_L20
12-07-05, 22:30
μην ανησυχεις!!
θα εχεις adsl γιατι η φορθνετ ειναι πολύ γρηγορη!!
σε 5 ημερες το πολυ θα εχεις adsl!!
σου προτεινω αλτεκ ντεμο!!

charly13
12-07-05, 22:37
Πλέον η forthnet σου στέλνει μήνυμα στο κινητό που έχεις δώσει με το username και το password
σου μόλις καταλάβει ότι ενεργοποιήθηκες από τον ΟΤΕ.

damianos007
13-07-05, 10:32
πολυ καλα μου ακουγονται ολα αυτα ευχαριστω ......ειδικα αυτο που ειπε ο charly13 ειναι αρκετα βολικο για εμενα......να ρωτισω και κατι ακομα? η forthnet βγαζει καλα pings γενικα σε games ?? ροταω γιατι πηρα μαζι με το adsl in box και το battlefield 2 και ελπιζω να μην εχω κοληματα........(αν και διαβαζοντασ στο forum ειδα οτι αρκετοι λενε οτι εχει καλα pings....) ευχαριστώ..

halvas69
13-07-05, 19:51
Εξαρτάται και από άλλα πράγματα ΠΧ πόσο πίτα είνα το dslam, υπάρχει ανάλογο θέμα.

damianos007
14-07-05, 19:49
θελω να ρωτησω και κατι ακομα .....σημερα το απογευμα τωρα πριν μιση ωρα πηραν τηλ. απο τον ΟΤΕ και βαλανε ενα ειχογραφημενο μνμ οπου ελεγε οτι ειμαστε απο τον οτε και αν ειστε ο κατοχος της γραμμης πατηστε το 1 αλλιωσ πατηστε το 2 ... εεε εγω δεν ηξερα και πατησα το 2,....οποτε λεει να ενημερωσω τον κατοχο της γραμμης να παρει τηλ. στον ΟΤΕ στο 1300 (νομιζω) για κατι που θελουν να τον ενημερωσουν............
ΜΗΠΩΣ λεω μηπως ξερει κανεις τι θα ελεγε το μνμ αν πατουσα το 1 .. εχει σχεση με την adsl το μνμ (οτι ενεργοποιθηκε>?????) η κατι αλλο ασχετο....??????????????ΑΝ ΞΕΡΕΙ κανεις ας μου πει please γιατι με εχει φαει η αγωνια λοιπουν και οι γονεις μου (κατοχοι της γραμμης!!!!!) :-)

Spyrosss
14-07-05, 19:53
μην ανησυχεις!!
θα εχεις adsl γιατι η φορθνετ ειναι πολύ γρηγορη!!
σε 5 ημερες το πολυ θα εχεις adsl!!
σου προτεινω αλτεκ ντεμο!!

Τι να το κάνει το demo;
ADSL in a Box έχει...

Icebox
14-07-05, 20:36
φιλε εγκατεστησε το Modem και μολις δεις οτι συνχρωνιστικε παρε τηλεφωνο για ενα demo και αν δεις οτι δουλεβει στηλε email και πες οτι η γραμμη σου ειναι οκ και να σου ενεργοποιησουν το λογαριασμο σου. Γιατι εμενα ετσι ειχε γινει. Μπορει ο οτε να σου εβαλε τη dsl αλλα να μην το ξερει η forthnet και να περιμενει 1-2 μερες.

damianos007
14-07-05, 22:17
ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια ολων σας αν υπαρχει τπτ νεοτερο θα σας πω ...........μηπως ξερει ομως κανεις τι ελεγε το τηλ. που με πειραν απο τον ΟΤΕ οπως ανεφερα ποιο πανω?>>??

GAT
17-07-05, 00:46
Για τη συνδεχη χρειαζονατι περιπου 10 εργασιμες μερες μεχρι να γινει η ενεργοποιηση απο ΟΤΕ
Σου στελνουν τα username kai password me e-mail και στο κινητο

TearDrop
17-07-05, 14:23
Για τη συνδεχη χρειαζονατι περιπου 10 εργασιμες μερες μεχρι να γινει η ενεργοποιηση απο ΟΤΕ
Σου στελνουν τα username kai password me e-mail και στο κινητο

Αυτό ίσχυε μέχρι πριν λίγο καιρό μιας και πλέον οι διαδικασίες έχουν γίνει αρκετά πιο γρήγορες και σε μια βδομαδούλα συνήθως η γραμμή είναι ενεργοποιημένη.

Boromir
17-07-05, 22:50
Εγώ έκανα την αίτηση 11/6 και την ενεργοποίησαν στις 21/6, δηλαδή 6 εργάσιμες μέρες. Έχω Forthnet adsl in a box (το απλό) 384/128.

damianos007
18-07-05, 13:14
εγω ειμαι σημερα στην 6 εργασιμη και ακομα τπτ .................τελικα υσχυει οτι σου στελνουν username & password απο κνητο και mail???????

damianos007
18-07-05, 21:07
ριξτε και μια ματια εδω αν μπορειτε να με βοηθήσετε οσοι ασχοληθηκατε με το θεμαααα ΕΔΩ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=296207&posted=1#post296207)
:respekt:
ΤΗΑΝΚΣΣ

Boromir
18-07-05, 21:58
damianos007 το username & password σου το στέλνουν με μήνυμα στο κινητό σου. Μην ανησυχείς, σύντομα θα ενεργοποιηθεί η συνδρομή σου.

damianos007
19-07-05, 15:42
ΠΑΙΔΙΑ μπηκα στον κοσμο του ΑΔΣΛ.......ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ σασ.............

XPHSTOS29
19-07-05, 16:06
Με τα σημερινα δεδομενα καλυτερα να παντρευοσουν παρα να βαλεις ADSL.

damianos007
19-07-05, 16:37
καλα καλα τα ξερω οτι σε αλλα σημεια του πλανητη μπενουν με 20mbps χαλαρα και πληρωνουν ουτε 30 euro αλλα τη να κανουμε ειμαι πολυ μικρος για να παντρευτω.....ΛΟΛ

Boromir
19-07-05, 18:19
Αντε και στα δικα σου....λολ

stratos2004
17-08-05, 16:15
Καλειστα μπορεις να παντρευτεις και μια Αγγλιδα , θα μενεις στην Αγγλια , θα σε συντηρει και εσυ.........!!!! αγκαλια το broandband ουτε λεπτο χωρις αυτο . Και απο τιμες ασε τα πληρωνει η Αγγλιδα.:whip:

baddog
19-08-05, 17:58
Σε έμενα η Forthnet μου ενεργοποίησε την σύνδεση σε μια εβδομάδα.

Και μάλιστα τα τηλέφωνα δουλεύουν χωρίς φίλτρα.


Εκει που κατέβαζα με 2-3 ταχύτητα τώρα κατεβάζω με
40-42 ουαου :rolleyes:

toneworks
19-08-05, 18:59
Και μάλιστα τα τηλέφωνα δουλεύουν χωρίς φίλτρα.


Σε ολους δουλευουν τα τηλεφωνα χωρις φιλτρα (στη PSTN τουλαχιστον). Το θεμα ειναι αμα πιασεις 40KB/sec κ αρχιζει να μιλαει δικος σου στο τηλεφωνο τι γινεται...

TearDrop
19-08-05, 19:55
Σε ολους δουλευουν τα τηλεφωνα χωρις φιλτρα (στη PSTN τουλαχιστον). Το θεμα ειναι αμα πιασεις 40KB/sec κ αρχιζει να μιλαει δικος σου στο τηλεφωνο τι γινεται... Τίποτα απολύτως δεν γίνεται.. σαν τί να γίνει δηλαδή? Εγω εχω 2 τηλεφωνικές συσκευές (ενα ασύρματο και ενα ενσύρματο) χύμα συνδεμένα και τα 2 στην πρίζα χωρίς φίλτρα και παίζουν μια χαρά είτε κατεβάζει η DSL είτε όχι..

Boromir
20-08-05, 00:43
Ο θόρυβος της γραμμής για κάποιους είναι ενοχλητικός και για κάποιους καθόλου( μάλλον ενοχλητικός είναι για τους περισσότερους), αυτό είναι στα γούστα του καθενός. Απλώς τα φίλτρα βελτιώνουν την ποιότητα της φωνής (δλδ. αφαιρούν τον θόρυβο). Τέσπα, αν για 384/128 έχεις ταχύτητα 40-42 είσαι καλά. Άλλοι κλαίνε τα λεφτά τους με Download ταχύτητα στα 30 ΚΒ/sec (και πολλά βάζω).

baddog
20-08-05, 09:13
Ο θόρυβος της γραμμής για κάποιους είναι ενοχλητικός και για κάποιους καθόλου( μάλλον ενοχλητικός είναι για τους περισσότερους), αυτό είναι στα γούστα του καθενός. Απλώς τα φίλτρα βελτιώνουν την ποιότητα της φωνής (δλδ. αφαιρούν τον θόρυβο). Τέσπα, αν για 384/128 έχεις ταχύτητα 40-42 είσαι καλά. Άλλοι κλαίνε τα λεφτά τους με Download ταχύτητα στα 30 ΚΒ/sec (και πολλά βάζω).


Φίλε μου τα τηλέφωνα δεν έχουν καθόλου θόρυβο. Κατεβάζω πράγματι με 40-42 ναι για.

FifthBaby
20-08-05, 10:26
Demianos007 απο ταχυτητες πως εισαι,εισαι ικανοποιημενος;

toneworks
20-08-05, 14:49
Φίλε μου τα τηλέφωνα δεν έχουν καθόλου θόρυβο. Κατεβάζω πράγματι με 40-42 ναι για.

Δε συμβαινει σε ολους το ιδιο ομως. Περα απο το θορυβο (που ειναι απιστευτα ενοχλητικος), εγω μολις τωρα δοκιμασα παρλα στο τηλ χωρις φιλτρο κ επεσα :D Οποτε σε καποιους ειναι απαραιτητο ;)

damianos007
21-08-05, 23:38
εγω μια χαρα αναλογος τον server αλλα αν ειναι καλος 39-41 μαξ και εχουμε και isdn οπου πανω ειναι 2 αριθμοι και 3 συσκευες και δεν πα να κοπαναν ολα τα τηλεφωνα (ακομα και κινητα λολ ) αυτο δεν καταλαβαινει τπτ...
βεβαια σε ονλαϊν γκεϊμς......εχω στο battlefield 2 ....74-89 πιινγ και μερικες φορεσ 150........

takaros
22-08-05, 06:12
Καλημέρα,καλησπέρα και από μένα….!!!
είμαι και γω κάτοχος εδώ και 10 μέρες ενός ADSL In a box για την άκριβεια το πήρα 10 Αύγουστου άλλα διότι την ίδια μέρα έφυγα για λίγες διακοπουλες να ξεκουραστεί το κοκαλάκι μου/μας, δεν πρόλαβα καν να το ανοίξω και να στείλω την αίτηση. :frown:

Και τελικά την έστειλα τρίτη 16 Αύγουστου το πρωί και από τότε δεν έχω καμιά ενημέρωση από την forthnet ούτε ένα mail, ούτε ένα τηλέφωνο παντός στο site που έχει ένα πλαίσιο που συμπληρώνεις το τηλ λέει ότι η αίτηση έχει πάει στον Π <ΟΤΕ>
Οπότε λογικά τρίτη, Τετάρτη θα εxω το πολυπόθητο Adsl :yahoo:

Δαμιανέ007 μιας και έβαλες πρόσφατα από ότι βλέπω In a box τελικά με τους κωδικούς και το όνομα χρήστη πως τους πήρες; Σου έστειλε sms η forthnet στο κινητό και σε πήρε και τηλ για να το επιβεβαιώσει; Η τίποτα από όλα αυτά;
Και τελικά πήρες εσύ τηλέφωνο την forthnet;
Αν έχεις την καλοσύνη σε παρακαλώ απάντησε μου. :worthy:

Ευχαριστώ προκαταβολικά :smile:

toneworks
22-08-05, 09:18
τελικά με τους κωδικούς και το όνομα χρήστη πως τους πήρες; Σου έστειλε sms η forthnet στο κινητό και σε πήρε και τηλ για να το επιβεβαιώσει; Η τίποτα από όλα αυτά;
Και τελικά πήρες εσύ τηλέφωνο την forthnet;

Αν εχεις βαλει κινητο στην αιτηση, θα σου στειλουν sms. Συνδεσε το dsl μοντεμ στη γραμμη, ανοιξε το pc κ περιμενε ποτε θα μεινει μονιμα αναμενο το λαμπακιi (συγχρονισμος). Οταν γινει αυτο, την ιδια μερα ή το πολυ την επομενη εργασιμη θα εχεις προσβαση. Εγω τους πηρα τοτε στη φορθνετ κ ζητησα τον κωδικο κ τον εστειλαν σε κανα 3ωρο..

Αμα σου πουν να περιμενεις, ζητα τους demo ;)


EDIT:
εγω τους πηρα τηλ γιατι μου βαλαν τη γραμμη την παρασκευη κ επεφτε τη δευτερα που ερχοταν 15/08, δηλαδη αν δεν εκανα τπτ θα περιμενα αδικα 4+ μερες. Ενας φιλος μου εκανε το ιδιο που ειπα (με το demo) κ κερδισε 4-5 μερες τζαμπα προσβαση. Ειναι ψιλοχαζομαρα να περιμενεις να ειδοποιησει ο ΟΤΕ τη φορθνετ ενω ξερεις οτι εχεις γραμμη. Εκτος αν δε βιαζεσαι :roll:

damianos007
22-08-05, 17:53
βασικα εγω δεν πηρα κανα τηλ ηθελα πρωτα να τελιωσει ο χρονος που λεγανε αλλα μου ηρθε με sms και τπτ αλλο και αυτο ηταν το ποιο βολικο απο ολα .......μολις ηρθε το sms ενεργοποιηθηκε και η γραμμη γιατι την ιδια μερα το πρωι το ειχα βαλει αλλα τπτ ενω το μεσσημερι που μου το στηλανε ολα οκ!!

takaros
23-08-05, 02:34
Ευχαριστώ μάγκες για τις απαντήσεις σας :roll:
Θα περιμένω μέχρι τέλος της εβδομάδας (που τελειώνει και το 12ημερο της forthnet)
Αν και κάτι με τρώει πως την Τετάρτη θα είναι όλα έτοιμα! :thumbsup1

damianos007
23-08-05, 14:59
βασικα και εγω τετοια αγωνια στο max ειχα.....ασε που το πηρα Σαββατο πρωι το adsl in a box και εκανα την ενεργοποιηση το απογευμα οποτε να λεω απο μεσα μου οχ εχασα τζαβα μερες..να το επρνε τουλαχιστον παρασκευη.......αλλα anyway οταν σου ερχεται αυτο το μαγικο sms τα ξεχνας ολα.....και κατι αλλο επειδη απο εδω μεσα θα διαβασεις πολλα αρθρα κτλπ περι super ταχυτητων κτλπ....μην κανεις τπτ αν δεν εχεις καποιο πολυ σοβαρο προβλημα με την ταχυτητα....και αν εχεις καλυτερα παρε τηλ. την forthnet..>μην καθεσαι τωρα αν καταιβαζεις προγραματα που θα σου ελεγχουν αν εχεις καλο ping η οχι ......κτλπ....κανε την δουλεια σου και ετσι ....γιατι καποια στιγμη θα δεις καπου οτι στο εξωτερικο μπαινουν με 18 mbps και πληρωνουν οσο εμεις το 1 mbps....> και οτι στο εξωτερικο τα 384 ειναι ........τπτ.....μια τρυπα στο νερο.................θα πας στα τορρεντσ και στα p2p και θα δεις να παραπονιεται ο αλλος που καταιβαζει ΜΟΝΟ με 750 kbps ενα game αλλα και αυτο επειδη εχει και αλλα 3 downloads και αν το αφησει μονο του θα καταιβαζει πολυ παραπανω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
αστα απλα κοιτα την δουλιτσα σου και have a nice surf in the net...

@ ADSLgr.com All rights reserved.