PDA

Επιστροφή στο Forum : forthnet η χειροτερη εμπειρια της ζωης μου!!



larry4
28-03-08, 16:13
Καλησπερα, αν εξαιρέσουμε οτι περίμενα 7 μήνες μέχρι δήθεν να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία double play soho τα προβλήματα κ η ταλαιπωρια που ακολουθει μοιαζουν αστεια μπροστα στην αναμονη σύνδεσης.Ξεκινάω...

1)Την ημέρα ενεργοποίησης μου κόβουν το τηλ. δήθεν για λίγες ωρες μεχρι να συνδεθώ σε αυτούς και οι λίγες ώρες έγιναν 10 μερες...

2)Μόλις επανέρχεται το τηλ. διαπιστώνω οταν παω να συνδεθω στο ιντερνετ οτι το μοντεμ δεν παιρνει IP αφου τους επαιρνα καθε μερα τηλ. για 1 μιση μηνα, εστειλα 2 απειλητικες-αγανακτισης επιστολες εκανα αιτηση στον οτε και ξαφνικα με συνδεουν υστερα απο 1 μήνα και 20 μέρες!! Οπότε αφου πίστευα οτι όλα λύθηκαν τηλ. + ιντερνετ απέσυρα την αίτηση που ειχα κάνει στον ΟΤΕ..

3)3 μερες μετα αφου ακύρωσα την αιτηση προς τον ΟΤΕ διαπιστωνω οτι ενω συγχρονιζεται στα 18000Κbps κατεβάζει με max 100-200KΒ/s απο όπου κ αν δοκίμασα να κατεβάσω (ιντερνετ,τορεντσ,rapid-share,ktl) πουθενα πάνω απο 200!!!!

4)κ σαν να μην εφταναν όλα αυτά μια βδομάδα μετα μέχρι κ σήμερα διαπιστωνω οτι δεν μπορουν να με καλεσουν στο σταθερο γιατι βγάζει σφάλμα δικτύου κ δεν έχω εισερχόμενες κλήσεις κ ιντερνετ στο 1.5Μbps.

K όλα έγιναν στην περίοδο εξεταστικη οπου λογο της σχολης μου ειναι άκρως απαραιτητο το ιντερνετ κ το τηλεφωνο για εποικωνια κ συνεργασια με συμφοιτητες!!!!
Με αποτελεσμα να τρεχω για 2 μηνες σε ιντερνετ καφε κ να παιρνω τηλ. απο καρτοτηλεφωνα!!!!

Ελεος!!!!!Κ για όλα αυτα καμια δικαιολογια καμια συγνωμη κ καμια προειδοποιηση!!!
Επεσα θυμα μιας ακομα εταιριας φαντασμα χωρις υπαλληλους χωρις τεχνικους χωρις καμια εξυπηρετηση κ το μονο που ακουγα οταν επαιρνα τους τηλ. ηταν "το προβλημα σας καταχωρηθηκε" = "το προβλημας σας το γραφουμε εκει που δεν πιανει μελάνι"!!

psytransas
28-03-08, 16:21
Μετα απο ολα αυτα, δε φανταζομαι να πληρωσες και κανενα λογαριασμο...?

Κοινοποιηση προς ΕΕΤΤ & ΙΝΚΑ εχεις κανει ?

larry4
28-03-08, 16:38
εχω κάνει στον ΕΕΤΤ και ενοειται πως δεν έχω πληρωσει τπτ κ ουτε πρόκειται αν δεν διορθωθουν όλα τα προβλήματα και αφου αποσυρουν τους υπάρχοντες λογαριασμους!!

29gk
28-03-08, 16:52
Καλησπερα, αν εξαιρέσουμε οτι περίμενα 7 μήνες μέχρι δήθεν να ενεργοποιηθεί η υπηρεσία double play soho τα προβλήματα κ η ταλαιπωρια που ακολουθει μοιαζουν αστεια μπροστα στην αναμονη σύνδεσης.Ξεκινάω...

1)Την ημέρα ενεργοποίησης μου κόβουν το τηλ. δήθεν για λίγες ωρες μεχρι να συνδεθώ σε αυτούς και οι λίγες ώρες έγιναν 10 μερες...

2)Μόλις επανέρχεται το τηλ. διαπιστώνω οταν παω να συνδεθω στο ιντερνετ οτι το μοντεμ δεν παιρνει IP αφου τους επαιρνα καθε μερα τηλ. για 1 μιση μηνα, εστειλα 2 απειλητικες-αγανακτισης επιστολες εκανα αιτηση στον οτε και ξαφνικα με συνδεουν υστερα απο 1 μήνα και 20 μέρες!! Οπότε αφου πίστευα οτι όλα λύθηκαν τηλ. + ιντερνετ απέσυρα την αίτηση που ειχα κάνει στον ΟΤΕ..

3)3 μερες μετα αφου ακύρωσα την αιτηση προς τον ΟΤΕ διαπιστωνω οτι ενω συγχρονιζεται στα 18000Κbps κατεβάζει με max 100-200KΒ/s απο όπου κ αν δοκίμασα να κατεβάσω (ιντερνετ,τορεντσ,rapid-share,ktl) πουθενα πάνω απο 200!!!!

4)κ σαν να μην εφταναν όλα αυτά μια βδομάδα μετα μέχρι κ σήμερα διαπιστωνω οτι δεν μπορουν να με καλεσουν στο σταθερο γιατι βγάζει σφάλμα δικτύου κ δεν έχω εισερχόμενες κλήσεις κ ιντερνετ στο 1.5Μbps.

Για την μεγαλη αναμονη κανενα σχολιο μιας καιαπο περιοχη με περιοχη και περιοδο ο χρονος παιζει κατα πολυ.

1) Μεγαλη υπομονη εχεις
2) Βλεπε το 1) και στην θεση σου δεν θα ασχολιομουν μαζι τους παρα μονο για να μου πληρωσουν τα εξοδα ενεργοποιησης στον ΟΤΕ. Και φυσικα δεν θα ακυρωνα την αιτηση του ΟΤΕ
3) Τα torrents δεν μετρανε οπως ουτε επισης και διαφορα τεστσ. Αν εχεις καποιον download manager απο καλη πηγη πχ nvidia.com, τι ταχυτητες πιανεις ?

4) Βλεπε 1) + 2) + ζητα αμεσα να μιλησεις με προισταμενο και τεχνικο στο σπιτι σου. Κανε και μερικους ελεγχους απο την μερια σου για να σιγουρευτεις πως δεν ειναι δικο σου προβλημα - φερε ηλεκτρολογο για ελεγχο, το ρουτερ απευθειας και μονο του στην κεντρικη πριζα, ενα τηλεφωνο στην κεντρικη πριζα παλι και δοκιμη με δυο διαφορετικα φιλτρα κτλ - και αν σιγουρευτεις πως η πλευρα σου ειναι οκ, επιμενεις στον προισταμενο και στην επισκεψη τεχνικου, κρατας ολα τα ονοματα αυτων με τους οποιους μιλας και ειτε επιμενεις με "γραπτες"
διαδικασιες ( καταγγελιες, εξωδικα κτλ ) ειτε ξαναγυρνας στον ΟΤΕ και τους κυνηγας για τα κερατιατικα.

larry4
28-03-08, 17:06
1)εχω δοκιμασει απο 100 διαφορετικες σελιδες(nvdia,gamespot,gametrαilers,...) απο rapid-share,limewire,ktil πανω απο 200 δεν εχω δει.

2)έχει ερθει κ τεχνικος οταν ακομα δεν ειχα ιντερνετ και ειδε πως το προβλημα ηταν δικο τους, αλλα παρολαυτα οταν επαιρνα τους τηλ. ισχυριζονταν οτι εχω βραγχυκύκλωμα στην γραμμη γιατι εχω δηθεν πολλες συσκευες, κ αφου έγιναν απειτα τεστ τηλεφωνικα(βγαλε την μια συσκευση, βαλε την αλλη, βγαλε εκεινη και βαλε στην θεση της αλλη,κτλ κτλ) ακουγα συνεχεια τα ιδια. Πρεπει να δοκιμασα ισα με 10 συσκευες σε συνδυασμο με τις 3 τηλεφωνικες γραμμες που εχω σπιτι κ παλι τπτ ωσπου μια μερα συνδεθηκα στο ιντερνετ χωρις να ξερω τι εφταιγε(σιγουρα παντως οχι εγω, αφου τα τεστ που εκανα με αυτους δεν πετυχε κανενα).

3)κ τωρα που αρχισα να τους παιρνω τηλ γιατι δεν εχω εισερχόμενες κλήσεις πάλι τα ίδια μου λενε βραγχυκύκλωμα στην γραμμη........και παλι τα ιδια βγαλε όλες τις συσκευες,βαλε μια μια κτλ κτλ κτλ

Και απορώ πως αφου δεν κανω καμια αλλαγη την μια εχω ιντερνετ κ την αλλη δεν εχω κ με τον ιδιο συνδυασμο τηλεφωνικων συσκευων-γραμμων την μια να εχω τηλ. κ την αλλη οχι!!

Εγω αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι όλοι εκει μέσα είναι άσχετοι εχουν μάθει να δινουν τις ιδιες απαντησεις σε όλες τις ερωτησεις γιατι δεν έχουν καμια καταρτηση πανω στα δίκτυα κ δουλευουν απο οτι καταλαβα με την μέθοδο "try and error"!!

29gk
28-03-08, 17:20
Δεν απαντησες αν η μετρηση της ταχυτητας ειναι με download manager .....

Ηλεκτρολογο δικο σου εφερες γιατι μηπως κατι παιζει με τις τρεις γραμμες που εχεις ? Ο τεχνικος τους, κοιταξε το κουτι στο κτιριο σου ? Διαπιστωσε βραχυκυκλωμα αυτος την ωρα που ηταν στον χωρο σου ? Αν οχι τι ακριβως διαπιστωσε ?

larry4
28-03-08, 18:48
οχι δεν εφερα ηλεκτρολογο αλλα αυτος που ηρθε ηταν τεχνικος της φορθνετ και το μονο που κοιταξε ηταν το μοντεμ, ειδε οτι αναβει το dsl λαμπακι του ρουτερ προσπαθησε να μπει στο ιντερνετ δεν μπορεσε φυσικα αφου δνε επαιρνε ΙΠ το μοντεμ. Εκανε 2-3 τηλεφρωνα δοκιμασε να βγαλει κ να βαλει μια τηλεφωνικη γραμμη κ ειπε οτι το προβλημα ηταν δικο τους.
Δηλαδη εκανε οτι κ εγω πριν ερθει με την διαφορα οτι εγω συνεχισα να κανω τις ιδιες δοκιμες κ μετα που εφυγε...
1)Βασικα δεν νομιζω να φταινε οι γραμμες, γιατι πριν βαλω double play μια χαρα ιντερνετ ειχα.

2) πως αφου δεν εκανα καμια αλλαγη(αφου ειχα βαρεθει να παιρνω τηλεφωνο κ να κανω συνεχεια τις ιδιες δοκιμες) ξαφνικα μια μερα εκει που ειχα να τους παρω 1 βδομαδα τηλ. ειχα ιντερνετ?

3)Η μηπως ειναι τυχαιο το γεγονος οτι με ενεργοποιησαν 29/02 που τυχαινε να ειναι η τελευταια μερα που τους ειχα δωσει προθεσμια πριν κανω αιτηση στον ΟΤΕ?!
Συγκεκριμενα ειχα γραψει στην 1η επιστολη εκτος των αλλων κ
"αν δεν καταφερετε να με συνδεσετε μεχρι τελος του μηνα(φεβρουαριος τοτε)να γινει αμεση διακοπη του συμβολαιου κ να γινει επιστροφη της γραμμης στον προηγουμενο παροχο(ΟΤΕ)"

Απλα αυτοι εχουν παρει παρα πολλους συνδρομητες δεν server που να αντεχουν το φορτιο κ συνδεουν τυχαια καποιους(οποιος στελνει τις πιο πολλες επιστολες).

29gk
28-03-08, 19:01
Εγω ειχα φερει ηλεκτρολογο γιατι στην περιπτωση μου ειχα μονον το προβλημα των συνεχων αποσυνδεσεων καθως το ρουτερ κλειδωνε μονο σε g.dmt και σε καμια περιπτωση σε adsl2 , δεν ειχα οπως λες και καμια αλλη αλλαγη ειτε στην συνδεσμολογια ειτε στις συσκευες και οταν ηρθε ο τεχνικος εκανε ακριβως αυτα που περιγραφεις !!
Μαλιστα μου εκανε εντυπωση οτι δεν θελησε να δει ουτε το κουτι αλλα ουτε και να κανει κατι .... "τεχνικο". Απλα με τα 2-3 τηλεφωνα διορθωσαν το προβλημα που ηταν δικο τους. Μου αλλαξαν και το ρουτερ, μετα απο μια βδομαδα αλλαξα και την πριζα γιατι δεν τους αρεσε - στον ηλεκτρολογο παλι εκανε - και το προβλημα λυθηκε.

Για την ημερομηνια , προσωπικα δεν βλεπω κατι περιεργο αλλα μαλλον συμπτωση. Και παλι, αφου ο χρονος ειναι πολυς και η ταλαιπωρια μεγαλη, γιατι δεν τεκμηριωνεις αποχωρηση ( email, κλησεις, καταγγελιες ) και δεν αλλαζεις παροχο ? ΟΤΕ, hol , οπουδηποτε.

larry4
28-03-08, 19:11
1)λογω χρηματων. 20+ευρω περισσοτερα στο οτε το μηνα σε σχεση με φορθνετ
2)αν παω σε αλλη εταιρια θα πρεπει παλι να περιμενω 3-4 μηνες
3)δοκιμασα το download manager ... επιασε 750 ουαου!!! thanks!

αλλα γιατι να πιανει μονο εκει τοσο? και οπουδηποτε αλλου το πολύ 200???

29gk
28-03-08, 19:14
...... γιατι κανει πολλαπλες συνδεσεις και κατεβαζει απο οποια πηγη βρει ταυτοχρονα αξιοποιωντας τη χωρητικοτητα της γραμμης σου. Πχ εσυ τραβας με 24 αλλα ανεβαζεις με 1, αρα εγω απο εσενα μονο θα παρω το πολυ 1 και οχι 24 που μπορω.

Μπορεις να το πεις και ελαττωμα αλλα αυτος ο τροπος δουλευει. Μαλιστα αυτους τους managers μπορεις να τους χρησιμοποιεισεις και για το rapidshare.

hel
29-03-08, 03:04
1)λογω χρηματων. 20+ευρω περισσοτερα στο οτε το μηνα σε σχεση με φορθνετ
2)αν παω σε αλλη εταιρια θα πρεπει παλι να περιμενω 3-4 μηνες
3)δοκιμασα το download manager ... επιασε 750 ουαου!!! thanks!

αλλα γιατι να πιανει μονο εκει τοσο? και οπουδηποτε αλλου το πολύ 200???

Το πρόβλημα με τις εισερχόμενες φτιάχτηκε;
Έχεις πολλές συσκευές πάνω στη γραμμή;

Meraklis
30-03-08, 13:05
Kαι κάτι άλλο, το modem είναι συνδεδεμένο με τον υπολογιστή ασύρματα και ο υπολογιστής τρέχει σε ΧΡ, σωστά;

@ ADSLgr.com All rights reserved.