PDA

Επιστροφή στο Forum : forthnet και ανανέωση...είμαστε σοβαροί;



GiannisMetal
28-03-08, 16:22
Είμαι πελάτης της forthnet με adsl 2 χρόνια πάνω κάτω.Με isdn πάμω από 2 χρόνια, άρα μιλάμε για 4 χρόνια + πελάτης...
Πριν 6 μήνες είχα ανανεώσει τη συνδρομή μου για 6 μήνες.
Χτες, ξαφνικά με πετάει, προσπαθώ να ξαναμπώ, τίποτα.
παίρνω τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη, μου λένε έχει διακοπεί η σύνδεσή σας, καλέστε άυριο το τμήμα πωλήσεων.
Καλούμε το τμήμα πωλήσεων, και μας λένε ότι επειδή δεν πληρώσαμε μας το έκοψαν.
Λογικό, λογικότατο.
Όμως, χωρίς καμία ειδοποίηση;
"Σας έχουμε στείλει 4 mail από τον Ιανουάριο".
Εγώ, δεν ξέρω για ποιο λόγο, δεν είδα κανένα από τα 4 mail.
Τους είπαμε ότι είναι καλύτερο να μας παίρνουν ένα τηλέφωνο για να επιβεβαιώνουμε τη συνέχιση και να δίνουμε εν συνεχεία τα λεφτά, αλλά η απάντηση ήταν ότι η δουλειά γίνεται με mail, και ότι έχουν χιλιάδες πελάτες και δεν μπορούν να παίρνουν τον καθένα τηλέφωνο.
Εγώ λοιπόν ρωτάω : γίνεται έτσι απλά να κόβεις το internet;
Εφόσον βλέπεις ότι ο άλλος καθυστερεί, δεν μπορείς απλά να πάρεις ένα τηλέφωνο να δεις το γίνεται;Είναι τόσο απλό!
Τέλος πάντων, 20 λεπτά μετά το τηλεφώνημα η γραμμή ξαναήταν ενεργή και έγινε ανανέωση...

Δεν απαιτώ κάτι τρελό, απαιτώ το πολύ απλό : μια τηλεφωνική ειδοποίηση!

psytransas
28-03-08, 16:28
Eδω αλλα κι αλλα, πολυ πιο σοβαρα δεν διεθευτουν...

Μη περιμενουμε να μας σκουπιζουν και το κ@&λο...

nnn
30-03-08, 00:45
Ανά 15 ημέρες σου στέλνει email, δεν υπάρχει άλλη ειδοποίηση και δεν είναι εφικτή.

kostask
31-03-08, 08:51
Ανά 15 ημέρες σου στέλνει email, δεν υπάρχει άλλη ειδοποίηση και δεν είναι εφικτή.

Είναι και παραείναι εφικτή.

Όσες φορές θέλησαν να μου πουλήσουν 2play μέχρι και στο κινητό που τους είχα δώσει κάποια στιγμή για διόρθωση βλάβης μου τηλεφωνούσαν κάθε 2-3 εβδομάδες!

Στη δική μου περίπτωση ζήτησα ανανέωση για 6 μήνες 2 εβδομάδες πριν τη λήξει του πακέτου με ταυτόχρονη αναβάθμιση στα 2Mbps με διαβεβαίωσαν ότι σε 10 μέρες το πολύ θα έχει πραγματοποιηθεί (και λίγες μέρες πριν λήξει το πακέτο που είχα μου τηλεφώνησαν ξανά στο κινητό για να με ρωτήσουν αν θα ανανεώσω...!!!!)....

... επίσης σχετικό email δεν έστειλαν σε εμένα ΠΟΤΕ...

...και όταν πέρασαν 20(!) μέρες και δεν είχε γίνει τίποτα τους τηλεφώνησα και η απάντηση που πήρα ήταν:

"έγινε λάθος στην καταχώριση της αίτησης θα περιμένετε να τελειώσει το 6μηνο και μετά θα ξανακάνετε αίτηση - και ΟΧΙ δε μπορείτε να ζητήσετε διακοπή ή να κάνετε εκ νέου αίτηση ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ 6ΜΗΝΟ - ΓΕΙΑ ΣΑΣ"

immortal1979
31-03-08, 10:41
Ανά 15 ημέρες σου στέλνει email, δεν υπάρχει άλλη ειδοποίηση και δεν είναι εφικτή.

Εισαι λαθος εδω περα, οταν ειναι για ανανεωσεις κτλ, αναβαθμισεις δηλαδη κτλ περνουν τηλεφωνο, σε ενα προβλημα δεν μπορουν να παρουν?
ε οχι δηλαδη, τοσοσ κοπος ειναι ενα τηλεφωνο, στο κατω κατω να δουλευει η υπηρεσια με το mail τους, γιατι τοσες μερες δεν μπορω να μπω, μου βγαζει σφαλμα στην σελιδα οχι στο user μου.

Εκτος και φταιει ο firefox, που δεν το νομιζω ;)

hel
31-03-08, 10:53
Εδώ δεν έχουν τηλεφωνητές να δέχονται τα τηλεφωνήματα...
Δεν το κάνει κανένας πάροχος.

nnn
31-03-08, 21:47
Εϊμαι 8 + χρόνια συνδρομητής 4νετ σε διάφορες μορφές, dialup, Isdn, Adsl, LLU κλπ, ποτέ μα ποτέ δεν πήραν τηλέφωνο, στον μήνα επάνω ερχόταν email στις 15 μέρες μετά πάλι, την τελευταία εβδομάδα επίσης και αυτό είναι.

kostask
01-04-08, 09:03
Εϊμαι 8 + χρόνια συνδρομητής 4νετ σε διάφορες μορφές, dialup, Isdn, Adsl, LLU κλπ, ποτέ μα ποτέ δεν πήραν τηλέφωνο, στον μήνα επάνω ερχόταν email στις 15 μέρες μετά πάλι, την τελευταία εβδομάδα επίσης και αυτό είναι.

Όπως βλέπεις λοιπόν δεν έχει ενιαία πολιτική (ούτε) στο σύστημα περί ανανεώσεων όπως προκύπτει από τις δικές μας περιπτώσεις

nnn
01-04-08, 19:36
Γιατί email δεν σας ήρθε ?

contime
01-04-08, 22:06
Θα μπορουσαν καλλιστα να στελνουν sms στο κινητο του συνδρομητη, οπως γινεται και για τη διαδικασια της ενεργοποιησης. Και συμπληρωματικα να εστελναν και το mail.

halvas69
01-04-08, 23:32
Tελικά δεν ξέρω τι συμβαίνει, εμένα και mail μου έστελναν κάθε φορά (και όχι μόνο 1) και τηλέφωνο κάθε φορά που χρειαζόταν ανανέωση (1 εβδομάδα περίπου πριν την λήξη του εκάστοτε πακέτου που είχα)
Συγκεκριμένα να φέρω ένα παράδειγμα, έληγε η συνδρομή μου στις 8/2/2008 adsl 1024/512 1bill, άρχισαν τα e-mails περίπου ένα μήνα πριν και το τελευταίο στις 6/2/2008.
Στο ενδίαμεσο πάω σε forthnet shop στις 23/01/2008 και κάνω αίτηση για 2play.
Μερικές ημέρες πριν την λήξη (δεν θυμάμαι πόσο αλλά πανω κάτω 1 εβδομάδα πριν, νομίζω) με παίρνουν τηλεφωνο για αν θα ανανεώσω την συνδρομή μου.
Εκει τους λέω ότι έχω κάνει αίτηση για 2play και μου είπαν μάλιστα ότι μέχρι να συνδεθώ στο 2play (περίπου 1 μήνα μετά) δεν θα μου διακόψουν την σύνδεση και δεν θα πληρώσω και τίποτα για το ενδιάμεσο (από 8/2/2008 μέχρι τις 18/2/2008 που τελικά συνδέθηκα στο 2play) όπερ και εγέννετο.

kostask
02-04-08, 10:26
Γιατί email δεν σας ήρθε ?

ΟΧΙ ΛΕΜΕ δε στείλανε:closed:

Εδώ δε τολμήσανε να στείλουν email επιβεβαίωσης της ανανέωσης που μου έστελναν κάθε φορά για να μην υπάρχει γραπτό κείμενο της πατάτας που μου κάνανε που ζήτησα αναβάθμιση του πακέτου στα 2Mbps και αυτοί το αφήσανε στο 1Mbps δεσμευμένο για 6 μήνες:nono:

nnn
02-04-08, 20:28
ΟΧΙ ΛΕΜΕ δε στείλανε:closed:

Εδώ δε τολμήσανε να στείλουν email επιβεβαίωσης της ανανέωσης που μου έστελναν κάθε φορά για να μην υπάρχει γραπτό κείμενο της πατάτας που μου κάνανε που ζήτησα αναβάθμιση του πακέτου στα 2Mbps και αυτοί το αφήσανε στο 1Mbps δεσμευμένο για 6 μήνες:nono:
Α καλά :rolleyes:

sdikr
02-04-08, 20:45
Πάντως απο όσο θυμάμαι παλιότερα στέλνανε email, κάποια στιγμή το σταματήσανε και περνάνε τον κόσμο τηλέφωνο αν ήθελε να το γυρίσει σε αορίστου :p

(το κακό με αυτό ήταν οτι περνάνε πλέον τους πελάτες απο τους dealer)

Μου είχε τύχει ακόμα σε πελάτη να του κόψουν, και όταν τελικά βρήκαμε ακρή, ο λογαριασμός του έπρεπε να είχε κοπεί 7 μήνες πρίν (με αποτέλεσμα να χάσει το Username γιατί το σύστημά αυτόματα το διεγράψε λόγο του ότι περάσανε οι 6 μηνές και να μην μπορούμε να κάνουμε ανανέωση αλλά ούτε και νέα σύνδεση γιατί τότε ήταν το διάστημα που είπαν απο εδώ και πέρα όλα Onebill )

@ ADSLgr.com All rights reserved.