PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με την γραμμη μου εντελως ξαφνικα..



ReD-RevolutioN
28-03-08, 21:02
Παρατηρω εδω και κανα 3ημερο οτι οταν κανω το speedtest της forthnet μου βγαζει χαμηλες ταχυτητες αποτελεσματων που ποτε αλλοτε δεν ειχα(εχω 2 mbit γραμμη)Και στους ελληνικους servers του counter strike εχω ιδιαιτερα μεγαλο αριθμο lag>70-80 ενω πριν ειχα το πολυ 30 :P.Το παραξενο ειναι οτι οταν κανω ping το σαιτ της οτενετ μεσω του dos εχω 10 ms μεσο ορο latency..Ενδεικτικα ορισμενα αποτελεσματα(το upload speed ειναι περιπου ιδιο με τα παλια αποτελεσματα,οχι ομως και το download που παλια μου το βγαζε πανω απο 1.70 mbit)

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
28/03/2008 19:56:21
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 221.09Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 346.14kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link
click START to re-test

28/03/2008 19:58:03
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 221.78Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 312.28kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link
click START to re-test

28/03/2008 19:58:31
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 221.09Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 409.06kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link
click START to re-test

Mηπως φταιει το γεγονος οτι στον ΟΤΕ εχουν απεργια μεχρι και σημερα?Παρακαλω πολυ απαντηστε μου διοτι με εχει ανησυχησει το γεγονος.Ευχαριστω

babis-x
28-03-08, 21:12
Αυτό το διάβασες?
Information: Other network traffic is congesting the link
click START to re-test
μαζί με το τέστ τρέχει και κάποιο άλλο πρόγραμμα

ReD-RevolutioN
28-03-08, 22:01
Kι ομως αυτο μου το βγαζε και παλια οταν μου εβγαζε σαν download speed >1.70 mbit.Δεν τρεχει αλλο προγραμμα που να τρωει bandwidth ειμαι 100% σιγουρος.

Oποτε δεν φταιει ο ΟΤΕ να φανταστω.Πως στην ευχη τοτε παρουσιαστηκε αυτο το προβλημα ξαφνικα?

babis-x
28-03-08, 22:15
Είναι εντελώς αναξιόπιστο.
Δές τα δικά μου στατιστικά από εντάξει 6αρα
28/03/2008 21:11:16
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 226.20Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 447.10kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

click START to re-test

πάντως το : Other network traffic is congesting the link δεν μου το εμφανίζει

ReD-RevolutioN
28-03-08, 23:31
Και εγω σου λεω οτι παντα μου το εβγαζε αυτο δεν ειναι προβλημα...Κατι αλλο παιζει

pnikolo
29-03-08, 01:41
Δε φταιει αυτο. Εδω και 2 βδομαδες γενικα εχουν πεσει τα ελληνικα network diagnostic tester στο down load τους. Σε 24αρα...

Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 730.56Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 358.25kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

Η forthnet παντα ειχε αυτο το ποβλημα εκτος απο το διαστημα μεσα Φλεβαρη με μεσα Μαρτη που με εβλεπε 13-16. Σημερα εχει προβλημα και το up συνηθως με βλεπει 882! :down:

Αυτο ειναι απο αλλου

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.3.3a
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 882.00Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 12.24Mb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem

ReD-RevolutioN
29-03-08, 03:33
Οποτε ειναι προβλημα του speedtest μιας και κατεβαζω με καλες ταχυτητες και στο ping του dos μου βγαζει μικρο αριθμο latency?

pnikolo
29-03-08, 03:43
Οποτε ειναι προβλημα του speedtest μιας και κατεβαζω με καλες ταχυτητες και στο ping του dos μου βγαζει μικρο αριθμο latency?

Προφανως φταιει το routing προς την forthnet Θεσ/νικης. Παει απο το κακο προς το χειροτερο, ισως σημερα παραπανω λογω καιρου :hmm:
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 2.03Mb/s απαραδεκτο! :mad:

ReD-RevolutioN
29-03-08, 14:45
Πως μπορω να σιγουρευτω τελειως οτι η γραμμη λειτουργει μια χαρα?Το μικρο Ping στο dos και οι καλες ταχυτητες στο downloading απο limewire κλπ ειναι μια ενδειξη αλλα θελω να ειμαι απολυτα σιγουρος

Antre
29-03-08, 19:44
Μην ασχολείσε με τα speedtest. Με πόσα kb/sec κατεβάζεις; Αν δοκιμάσεις πχ να κατεβάσεις αυτό http://supportdownload.apple.com/download.info.apple.com/Apple_Support_Area/Apple_Software_Updates/Mac_OS_X/downloads/061-3549.20070702.B7y8i/MacOSXUpdCombo10.4.10Intel.dmg
πόσο πιάνεις; Αν χρησιμοποιείσεις download manager πόσο πάει; Με το limewire μέχρι πόσα kb/sec πιάνεις;

Για τη σύνδεσή σου αν πιάνεις καπου στα 200 kb/sec είσαι μια χαρά.

Υ.Γ. Λάθος κάνεις, δεν είναι απλά ένδειξη αλλά ο μοναδικός τρόπος να εκτιμήσεις την ποιότητα της σύνδεσής σου

........Auto merged post: Antre added 2 Minutes and 51 Seconds later........

Μην ασχολείσε με τα speedtest. Με πόσα kb/sec κατεβάζεις; Αν δοκιμάσεις πχ να κατεβάσεις αυτό http://supportdownload.apple.com/download.info.apple.com/Apple_Support_Area/Apple_Software_Updates/Mac_OS_X/downloads/061-3549.20070702.B7y8i/MacOSXUpdCombo10.4.10Intel.dmg
πόσο πιάνεις; Αν χρησιμοποιήσεις download manager πόσο πάει; Με το limewire μέχρι πόσα kb/sec πιάνεις;

Για τη σύνδεσή σου αν πιάνεις κάπου στα 200 kb/sec είσαι μια χαρά.

Υ.Γ. Λάθος κάνεις, δεν είναι απλά ένδειξη αλλά ο μοναδικός τρόπος να εκτιμήσεις την ποιότητα της σύνδεσής σου


Πως μπορω να σιγουρευτω τελειως οτι η γραμμη λειτουργει μια χαρα?Το μικρο Ping στο dos και οι καλες ταχυτητες στο downloading απο limewire κλπ ειναι μια ενδειξη αλλα θελω να ειμαι απολυτα σιγουρος

gvenos
29-03-08, 19:48
φίλε μου δες το δικό μου post όπου είμαι κι εγώ conn-x στα 2048/256 και θα καταλάβεις. Δεν είναι θέμα γραμμής αλλά απλά έχουν "μπουκώσει" τα κανάλια των 2048. το ίδιο θα πάθουν και οι 1024 τώρα που γίνεται αναβάθμιση των 768 σε 1024. σχετικό post εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=183201

alany
29-03-08, 20:49
Παρατηρω εδω και κανα 3ημερο οτι οταν κανω το speedtest της forthnet μου βγαζει χαμηλες ταχυτητες αποτελεσματων που ποτε αλλοτε δεν ειχα(εχω 2 mbit γραμμη)Και στους ελληνικους servers του counter strike εχω ιδιαιτερα μεγαλο αριθμο lag>70-80 ενω πριν ειχα το πολυ 30 :P.Το παραξενο ειναι οτι οταν κανω ping το σαιτ της οτενετ μεσω του dos εχω 10 ms μεσο ορο latency..Ενδεικτικα ορισμενα αποτελεσματα(το upload speed ειναι περιπου ιδιο με τα παλια αποτελεσματα,οχι ομως και το download που παλια μου το βγαζε πανω απο 1.70 mbit)

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.2.1e
click START to begin
28/03/2008 19:56:21
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 221.09Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 346.14kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link
click START to re-test

28/03/2008 19:58:03
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 221.78Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 312.28kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link
click START to re-test

28/03/2008 19:58:31
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 221.09Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 409.06kb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link
click START to re-test

Mηπως φταιει το γεγονος οτι στον ΟΤΕ εχουν απεργια μεχρι και σημερα?Παρακαλω πολυ απαντηστε μου διοτι με εχει ανησυχησει το γεγονος.Ευχαριστω

Φίλε μου είναι καθαρά πρόβλημα του server και όχι της γραμμής σου.

Τσεκάρισε λίγο την γραμμή σου και εδώ http://abyss.tee.gr:7123/

gvenos
29-03-08, 21:12
Φίλε μου είναι καθαρά πρόβλημα του server και όχι της γραμμής σου.

Τσεκάρισε λίγο την γραμμή σου και εδώ http://abyss.tee.gr:7123/

το έκανα κι εγώ αυτό. πως γίνεται να μου δίνει τιμή 1,73Mp και να κατεβάζω με 67,3kb/s αλλα και απο ftp.ntua το ίδιο. :hmm:
μόνο απο τον server της otenet κατεβάζω με τις ταχύτητες που πρέπει. 220kb/s

pnikolo
29-03-08, 23:12
το έκανα κι εγώ αυτό. πως γίνεται να μου δίνει τιμή 1,73Mp και να κατεβάζω με 67,3kb/s αλλα και απο ftp.ntua το ίδιο. :hmm:
μόνο απο τον server της otenet κατεβάζω με τις ταχύτητες που πρέπει. 220kb/s

Αυτη ειναι η ταχυτητα που κατεβαζει η συνδεση σου (220). Για ολα τα αλλα υπαρχουν πολλες αιτιες που επειρειαζουν την ταχυτητα κατεβασματος σου ;)

hel
30-03-08, 01:03
Για το υψηλό ping κάνε ένα tracert με το πρόγραμμα pingplotter να δεις που καθυστερείς.

ReD-RevolutioN
30-03-08, 01:57
Φίλε μου είναι καθαρά πρόβλημα του server και όχι της γραμμής σου.

Τσεκάρισε λίγο την γραμμή σου και εδώ http://abyss.tee.gr:7123/

Ειχες δικιο να τσεκαρω απο αυτο το σαιτ

TCP/Web100 Network Diagnostic Tool v5.3.3a
click START to begin
Checking for Middleboxes . . . . . . . . . . . . . . . . . . Done
running 10s outbound test (client to server) . . . . . 221.07Kb/s
running 10s inbound test (server to client) . . . . . . 1.75Mb/s
Your PC is connected to a Cable/DSL modem
Information: Other network traffic is congesting the link

click START to re-test

Αυτα τα αποτελεσματα παιρνω που ειναι πολυ καλα..


Αυτό το διάβασες?
Information: Other network traffic is congesting the link
click START to re-test
μαζί με το τέστ τρέχει και κάποιο άλλο πρόγραμμα

Στα λεγα Μπαμπη οτι δεν ειναι αυτο :D

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και ειδικα εσενα alany για το σαιτ που μου εδωσες.

gvenos
30-03-08, 03:19
Αυτη ειναι η ταχυτητα που κατεβαζει η συνδεση σου (220). Για ολα τα αλλα υπαρχουν πολλες αιτιες που επειρειαζουν την ταχυτητα κατεβασματος σου ;)

Όπως? το μόνο που ξέρω και αυτό απο τεχνικό του ΟΤΕ γιατί έχω φτάσει να κατεβάζω ακόμα και με 4kb/s ελινια οτι εχουν μπουκώσει 2048 στην περιοχή μου. και οταν είναι ολοι μέσα έχω χαμηλές ταχύτητες.

gvenos
30-03-08, 03:29
και η μέτρηση μου πριν απο 2 λεπτά για να καταλάβεις τι εννοώ

pnikolo
30-03-08, 09:33
Τις 10 τελευταιες ημερες το συγγεκριμενο Network Diagnostic Tool εχει προβλημα. Και μενα με εδειξε 1Mb ενω πριν με εδειχνε 17,7 :hmm:

........Auto merged post: pnikolo added 3 Minutes and 41 Seconds later........


Όπως? το μόνο που ξέρω και αυτό απο τεχνικό του ΟΤΕ γιατί έχω φτάσει να κατεβάζω ακόμα και με 4kb/s ελινια οτι εχουν μπουκώσει 2048 στην περιοχή μου. και οταν είναι ολοι μέσα έχω χαμηλές ταχύτητες.

Εχει γραφει κατα κορον. Ψαξε και διαβασε τα αναλογα threds;)
Οταν ειναι ολοι μεσα που λες με ποσο κατεβαζεις απο ftp?

gvenos
30-03-08, 11:14
Τις 10 τελευταιες ημερες το συγγεκριμενο Network Diagnostic Tool εχει προβλημα. Και μενα με εδειξε 1Mb ενω πριν με εδειχνε 17,7 :hmm:

........Auto merged post: pnikolo added 3 Minutes and 41 Seconds later........



Εχει γραφει κατα κορον. Ψαξε και διαβασε τα αναλογα threds;)
Οταν ειναι ολοι μεσα που λες με ποσο κατεβαζεις απο ftp?

μπες στο δικό μου post να δεις τιμες απο φωτογραφίες που έχω ανεβάσει σου το δινω παρακάτω
http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=183201

pnikolo
30-03-08, 13:14
μπες στο δικό μου post να δεις τιμες απο φωτογραφίες που έχω ανεβάσει σου το δινω παρακάτω
http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=183201

Να τις κανω τι? ταχω δει αλλωστε. Που θελεις να καταληξεις δε καταλαβαινω! :hmm:

Antre
30-03-08, 14:57
Καλά πραγματικά πιστεύεται ότι τα speed test μπορύν να δώσουν αξιόπιστη εκτίμηση της ταχύτητας; Ρε παιδιά με πόσο κατεβάζεται πχ από ιστοσελίδες με μεγάλο upload... δηλαδή τι, περιμένετε να σας το πει το speed test αν είστε ok;

gvenos
30-03-08, 15:47
δείτε τι μου είπε ο τεχνικός που με πήρα στο κινητό μου σήμερα στις 12:20
Σήμερα 30/03/2008 και ώρα 12:20 με παίρνει στο κινητό μου τηλέφωνο κάποιος τεχνικός για να μου αναφέρει ότι όλα στην γραμμή μου είναι μια χαρά. Του απαντάω ότι αυτό το γνωρίζω και όλο το πρόβλημα είναι στο κανάλι το οποίο είναι φορτωμένο με χρήστες. Μου είπε ότι έχω απόλυτο δίκιο σε αυτό. Το κανάλι που έχετε στην περιοχή σας (DSLAM ΦΟΔΕΛΕ), είναι για 32 χρήστες και αυτή την στιγμή είναι γεμάτο και δεν υπάρχει πόρτα για νέο χρήστη, αρα κάποια στιγμη θα γίνει αναβάθμιση και θα μεγαλώσει το φάσμα από 32 σε 64 χρήστες και θα έχετε την απαιτούμενη ταχύτητα, αλλά δεν γνωρίζω το πότε θα γίνει αυτό. Εγώ από την μεριά μου θα το προωθήσω το θέμα στην αρμόδια υπηρεσία, αλλά πρέπει να κάνεις κάτι και εσύ σαν πελάτης. Εγώ το μόνο που μπορώ να τους αναφέρω είναι ότι κάποιοι πελάτες από το συγκεκριμένο DSLAM κάνουν παράπονα και δηλώνουν συνεχώς βλάβη γιατί είναι γεμάτο το κανάλι. Άρα πρέπει να κάνετε μεγάλωμα στο φάσμα. Αυτά ήταν τα λόγια του τεχνικού του ΟΤΕ, καθώς επίσης και να βρώ εγώ ο πελάτης το τηλέφωνο την υπηρεσίας για την κατασκευή και εμπλουτισμό DSLAM η οποία είναι υπεύθυνη για να μεγαλώσει το φάσμα.

για το οποίο έστειλα πάλι καταγγελία μήπως και δω άσπρη μέρα

pnikolo
30-03-08, 15:56
Θα'ργησεις να την δεις :whistle:

@ ADSLgr.com All rights reserved.