PDA

Επιστροφή στο Forum : "δεν υπαρχει δυνατοτητα"



mbjp
13-07-05, 11:21
Καλημερα..
μολις εκανα εγγραφη στο φορουμ μονο και μονο για να δω μηπως το παρακατω ειναι παγκοσμια πρωτοτυπια της Τελλας..

Καταρχας εχω 384 συνδεση με 1 στατικη IP. Το πρωι δε μπορουσα να κανω ping στην IP του υπολογιστη (απο αλλη τοποθεσια & συνδεση) οποτε λεω κατι θα εχει συμβει, θα εχει αποσυνδεθει το μοντεμ. Περνω τηλεφωνο στο 13800 , 2 & 3 (δηλαδη τεχνικη υποστηριξη)
για να το επιβεβαιωσω. Τους δινω κανονικα τα στοιχεια μου και τους ρωταω το απλουστατο:

"θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι συνδεδεμενο το username μου και εαν οχι τι ωρα αποσυνδεθηκε"

1η Απαντηση: "Η υπηρεσια σας ειναι ενεργοποιημενη!"

οχι τους λεω, το ξερω οτι η υπηρεσια μου ειναι ενεργοποιημενη. Μπορειτε να μου πειτε εαν βλεπετε αυτη τη στιγμη το username μου μεσα στο συστημα; εχω αποσυνδεθει;

"δυστυχως δεν μπορουμε να το δουμε αυτο"
"δεν μπορειτε γιατι εχετε καποιο προβλημα αυτη τη στιγμη;"
"οχι, δεν υπαρχει δυνατοτητα γενικα να το δουμε"

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

δηλαδη για να καταλαβω, πως στο διαολο κανουν τεχνικη υποστηριξη αυτοι οι ανθρωποι εκει μεσα;;; Μυριζοντας τα νυχια τους;;;
Εφαγα τουλαχιστον 25 λεπτα (με το ρολοϊ) ψαχνοντας καποιον που να μπορει να μου πει αυτο το - για αλλες εταιρειες - απλουστατο πραγμα, και ακρη ακομη δεν εχω βρει.

Και λεω για αλλες εταιρειες γιατι, πχ, καλεις στην forthnet τους λες "γεια σας εχω το username ταδε μπορειτε να δειτε τι ωρα αποσυνδεθηκα τι ωρα συνδεθηκα και τι ip εχω αυτη τη στιγμη" και οι ανθρωποι σου ΑΠΑΝΤΟΥΝ χωρις γραφειοκρατικες βλακειες...

Η μοναδικη περιπτωση λεει να μαθω κατι τετοιο ειναι να πρωοθησουν το αιτημα μου στο τμημα δικτυων στον server και να με παρουν καποια στιγμη τηλεφωνο απο εκει..

:-k

manolis
13-07-05, 11:35
Ρε Φίλε δεν είναι μόνο η Tellas. Όλη η τεχνική υποστήριξη, όλων των εταιριών αποτελείται από άσχετους ως παντελώς άσχετους με το θέμα... Πόσες φορές σηκώνει η γκόμενα το τηλέφωνο, της λες αυτό που θες και σου λέει μισό λεπτο... και πάει και ρωτάει άλλον. Στην καλύτερη σου απαντάει, στη χειρότερη δεν έχει καταλάβει τι την ρώτησες και αφού της εξηγήσεις ξανα πηγαίνει και ξαναρωτάει

Η παραπάνω διαδικασία μπορεί να γίνει For I=1 to 50 αναλόγως το πόσο επίμονος είσαι

tsampiras
13-07-05, 18:06
Αυτο που λες δεν μπορει να γινει απο το ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟ τμημα τεχνικης υποστηριξης.Επειδη δεν
ειναι πανω στους servers,αλλα ειναι το πρωτο επιπεδο troubleshooting.Εαν δεν λυνεται κατι τοτε
το αναθετουν στους τεχνικους.(οι διχτυαδες)

mach
13-07-05, 18:18
Αυτο που λες δεν μπορει να γινει απο το ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟ τμημα τεχνικης υποστηριξης.Επειδη δεν
ειναι πανω στους servers,αλλα ειναι το πρωτο επιπεδο troubleshooting.Εαν δεν λυνεται κατι τοτε
το αναθετουν στους τεχνικους.(οι διχτυαδες)

Θα σου εξηγήσω όλες τις λεπτομέρειες σχετικά με την εύρεση usernames που είναι οποιαδήποτε στιγμή συνδεδεμένα σε έναν πάροχο internet:

1) Κάνεις telnet στον (cisco) router/access server (που συνήθως έχουν όλοι οι ISPs) από το οποιοδήποτε windows pc έχεις μπροστά σου.
2) Κάνεις login.
3) Στο prompt που σου δίνει o router γράφεις το εξής κατεβατό:

'who'

4) Παίρνεις όλα τα usernames που είναι συνδεδεμένα εκείνη τη στιγμή και πολλές άλλες πληροφορίες.

Πραγματικά, είναι μια διαδικασία βουνό που μόνο οι πραγματικά hardcore επαγγελματίες μπορούν να κατανοήσουν.
Άλλη φορά, εάν ρωτήσετε κάτι τόσο απλό την τεχνική υποστήριξη και δεν σας δώσουν άμεσα απάντηση σημαίνει ότι μιλάτε με κάποιον εντελώς άσχετο. Εάν αυτό δεν είναι πρωτό επίπεδο troubleshooting ζήτω που καήκαμε ... :rtfm:

Yngwiedis
13-07-05, 19:02
Επειδή έχω δουλέψει 2,5 χρόνια σε τηλεφωνική υποστήριξη μεγάλου ISP που δυστυχώς πλέον δεν υπάρχει, και άλλους 2 μήνες σε τηλεφωνική υποστήριξη άλλου ISP, έχω να πω οτι είναι στην κρίση της κάθε εταιρείας το τι υποστήριξη θέλει να προσφέρει.
Στον πρώτο ISP που δούλεψα υπήρχε το απαραίτητο πρόγραμμα και interface που έδινε την δυνατότητα στον εργαζόμενο να δει τα πάντα. Το αν ο εργαζόμενος δεν ήξερε η δεν είχε την διάθεση να μάθει το πρόγραμμα πολύ απλά δεν προσλαμβανόταν.
Στον δεύτερο ISP δεν υπήρχε η δυνατότητα να κάνεις και πολλά πράγματα λόγω μη οργάνωσης και κατάλληλου προγράμματος.
Επίσης ο κάθε άσχετος προσλαμβανόταν χωρίς πολλά πολλά.
Άρα αν η Tellas θέλει να δείχνει ένα πρόσωπο μη οργανωμένης τεχνικής υποστήριξης ας πρόσεχε...

mbjp
13-07-05, 19:13
Αυτο που λες δεν μπορει να γινει απο το ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΟ τμημα τεχνικης υποστηριξης.Επειδη δεν
ειναι πανω στους servers,αλλα ειναι το πρωτο επιπεδο troubleshooting.

Ε τοτε ας το καταργησουν το εν λογω τμημα..δε μπορω να φανταστω αλλη χρησιμοτητα εκτος απο το να ρωτουν τον πελατη "το παπακι ειναι πρασινο;" και "η οθονη του υπολογιστη σας αναβει;"


Εαν δεν λυνεται κατι τοτε το αναθετουν στους τεχνικους.(οι διχτυαδες)


οντως ετσι μου ειπαν. "Αυτο μπορουν να το δουν μονο τα παιδια απο πανω στον server"
ε ωραια του λεω, στειλε τη γραμμη στα "παιδια απο πανω" να με εξυπηρετησουν.
"Δεν γινεται αυτο θα πρεπει να μου αφησετε ενα ονομα και τηλεφωνο να επικοινωνησουν αυτοι μαζι σας"

για μια υποθεση 1 λεπτου, καταληγουμε στα 30 στην καλυτερη (οχι, δεν ειμαι απο τους αισιοδοξους που υποθετουν οτι τα "παιδια απο πανω" θα σκιστουν για να παρουν τηλεφωνο με το που δουν την αιτηση - αν την δουν..)
επισης καταληγουμε στο συμπερασμα οτι η Tellas εχασε σιγουρα εναν πελατη (εμενα προσωπικα) αλλα και αρκετους αλλους υποψηφιους (λογω επαγγελματος)

johnkall69
14-07-05, 03:08
Yngwiedis :twisted: Είμαι κάποιος απο DalNet :Pp

Όσον αφορά το Ping ούτε εγώ μπορώ να κάνω με Τελλας σήμερα..

@ ADSLgr.com All rights reserved.