PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet Χαμηλή ταχύτητα και περιπέτεια με τεχνική Υποστήριξη



briza007
29-03-08, 00:44
Έχω το 2play forthnet 24Mbps σε ιδιόκτητο δίκτυο. Όταν έγινε η σύνδεση μου είχα πολύ καλές ταχύτητες. Αλλά εδώ και τρεις εβδομάδες έχουν πέσει πάρα πολύ (speedtest.net) μιλώντας με την τεχνική υποστήριξη στην αρχή και αφού κατέβασα από ftp.forthnet.gr με 80kbps μου είπαν ότι ήταν πράγματι χαμηλή η ταχύτητα και πως ένας τεχνικός θα επικοινωνουσε μαζί μου για να ελένξει κάτι ρυθμίσεις. Αυτό δεν έγινε ποτέ και έτσι πήρα πάλι τηλέφωνο και με συνδέσαν με έναν τεχνικό με τον οποίο κάναμε την ίδια διαδικασία και πάλι, το πρώτο αρχείο κατέβαινε με 80Kbps, ανοίγοντας το δεύτερο κατέβαινε και εκείνο με την ίδια ταχύτητα, και όλα τα αρχεία δέκα στο σύνολο τους κατέβεναν με την ίδια ταχύτητα 80Kbps. Συνοψίζοντας το πρόβλημα είναι ότι το πρώτο αρχείο κατέβαινε με χαμηλή ταχύτητα, αλλά προσθέτοντας αρχεία δεν έπεφτε η ταχύτητα κατεβάσματος. Οτεχνικός μου είπε ότι το πρόβλημα είναι ότι είναι καλή η συνολική ταχύτητα δεν είναι καλή η ταχύτητα σε ένα μόνο αρχείο και πως θα έπρεπε να κατεβάσω έναν download managerδεν λύνει όμως το πρόβλημα αφού ούτε ένα video από youtube δεν μπορώ να δω.

Statistics Downstream Upstream
Line Rate 11916 Kbps 1020 Kbps
Attainable Line Rate 12604 Kbps 1332 Kbps
Noise Margin 3.6 dB 15.0 dB
Line Attenuation 28.0 dB 11.3 dB
Output Power 12.9 dBm 0.0 dBm

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει παρακαλώ.

michpan
29-03-08, 02:33
Ωραίες λύσεις δίνουν οι τεχνικοί της forthnet! Ακου download manager! Πάλι καλά που δεν σου είπε ν'αλλάξεις περιοχή για να πιάνεις καλύτερες ταχύτητες!!

Εχεις δοκιμάσει από το site της nvidia να κατεβάσεις κάποιο driver; Δες από εκεί πόσο πιάνεις και μετά δοκίμασε να κατεβάσεις κάτι από το site της forthnet.. Με τι πρωτόκολλο συνδέεσαι; Δοκίμασε και με gdmt αν και θα κλειδώνεις στα 8mbit. Σε torrent ή άλλο p2p πρόγραμμα με τι ταχύτητες κατεβάζεις;

Φυσικά όλα αυτά μπορεί να ήταν και προσωρινά, τα κάνει κάτι τέτοια η forthnet και σ'εμένα έχει τύχει να κατεβάζει με πολύ μικρές ταχύτητες..


Μιχάλης

hel
29-03-08, 02:45
Κλείσε όλα τα firewall , antivirus κλπ και κατέβασε το αρχείο apple ftp της υπογραφής μου.
Με άλλον υπολογιστή έχεις δοκιμάσει;

Vassilis_X
29-03-08, 12:22
τις ταχυτητες τις μετραμε ΜΟΝΟ με download managers που κανεις download απο πολλους servers μαζι..

briza007
29-03-08, 23:42
Κλείσε όλα τα firewall , antivirus κλπ και κατέβασε το αρχείο apple ftp της υπογραφής μου.
Με άλλον υπολογιστή έχεις δοκιμάσει;

Για το αρχείο ftp apple με download manager 420Kb/sec ενώ χωρίς download manager 50Kb/sec.
Δεν έχω δοκιμάσει με άλλον υπολογιστή.

Ευχαριστώ για ττο ενδιαφέρον.

........Auto merged post: briza007 added 29 Minutes and 56 Seconds later........


Ωραίες λύσεις δίνουν οι τεχνικοί της forthnet! Ακου download manager! Πάλι καλά που δεν σου είπε ν'αλλάξεις περιοχή για να πιάνεις καλύτερες ταχύτητες!!

Εχεις δοκιμάσει από το site της nvidia να κατεβάσεις κάποιο driver; Δες από εκεί πόσο πιάνεις και μετά δοκίμασε να κατεβάσεις κάτι από το site της forthnet.. Με τι πρωτόκολλο συνδέεσαι; Δοκίμασε και με gdmt αν και θα κλειδώνεις στα 8mbit. Σε torrent ή άλλο p2p πρόγραμμα με τι ταχύτητες κατεβάζεις;

Φυσικά όλα αυτά μπορεί να ήταν και προσωρινά, τα κάνει κάτι τέτοια η forthnet και σ'εμένα έχει τύχει να κατεβάζει με πολύ μικρές ταχύτητες..


Μιχάλης

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Από apple κατεβάζω με 50Kb/sec και με download manager 420Kb/sec. Από utorrent σύνολο 600Kb/sec από emule 40kb/sec. Από site της forthnet γράφω στο αρχικό μου μύνημα τα αποτελέσματα ρίξε μια ματιά έχει ενδιαφέρον.
Πρωτόκολλο Internet TCP/IPv6 TCP/IPv4 αν τα γράφω σωστά.
Τι είναι το gdmt;;

hel
30-03-08, 00:28
Σε ποια περιοχή είσαι; Ενημέρωσε αν θέλεις το προφίλ.

briza007
30-03-08, 12:37
Σε ποια περιοχή είσαι; Ενημέρωσε αν θέλεις το προφίλ.

Ok Έγινε η ενημέρωση. Είμαι περιοχή ΄Τριανδρίας και άρα ΟΤΕ Τούμπας.

Vassilis_X
30-03-08, 12:38
Απο μονα τους τα windows δε σου δινουν τα μεγιστα για πληρη ελεγχο της γραμμης σου.. πχ τα half open connections εχουν περιοριστει στα 10.. πρεπει ν ατα σκαλισεις λιγουλακι.. εγω πχ τα half open connections τα εχω ανεβασει στα 90.. επισης παρα πολυ καλη δουλεια κανει και το cfos speed.. ξερεις τι σημαινει να κατεβαζω απο private torrent trackers με 2.0 mb/s και οταν θελησω να σερφαρω να ανοιγει η σελιδα σφαιρα.. για να ανεβασετε τα half open connections θα χρειαστειτε το EvID4226Patch223d-en.zip. googlαρε, κανε τις ρυθμισεις και θα δειτε διαφορα..

briza007
30-03-08, 12:43
Απο μονα τους τα windows δε σου δινουν τα μεγιστα για πληρη ελεγχο της γραμμης σου.. πχ τα half open connections εχουν περιοριστει στα 10.. πρεπει ν ατα σκαλισεις λιγουλακι.. εγω πχ τα half open connections τα εχω ανεβασει στα 90.. επισης παρα πολυ καλη δουλεια κανει και το cfos speed.. ξερεις τι σημαινει να κατεβαζω απο private torrent trackers με 2.0 mb/s και οταν θελησω να σερφαρω να ανοιγει η σελιδα σφαιρα.. για να ανεβασετε τα half open connections θα χρειαστειτε το EvID4226Patch223d-en.zip. googlαρε, κανε τις ρυθμισεις και θα δειτε διαφορα..

Φίλε και εγώ πιστεύω ότι κάπως έτσι θα λύσω το πρόβλημα άλλα δεν είμαι εξοικιωμένος με αυτά που γράφεις δλδ πως ρυθμίζω τα half open connections επίσης τι είναι το cfos speed. Θα είναι καλύτερα να τα εξηγήσεις και για άλλους χρήστες.

Vassilis_X
30-03-08, 14:32
καταρχην τι γραμμη εχετε????

Για windows xp

δευτερον κατεβαστε το απο εδω.. http://torrentfreak.com/static/EvID4226Patch223d-en.zip

θα σας βγαλει σε περιβαλλον dos.. απο μονο του σου λεει να ανεβασεις τα half open connections στα 50 αλλα εμεις θα τα ανεβασουμε στα 90.. Λοιπον οταν θα ειστε στο περιβαλλον dos παταμε το C για να επιλεξουμε τι τιμη που θελουμε.. λοιπον βαζουμε τη τιμη 90.. μετα σε ρωταει αν αποδεχεσαι τις καινουργιες ρυθμισεις παταμε ΝΑΙ. Κανουμε restart στο ρουτερ και στο pc.. μετα το ξανανοιγουμε να δουμε αν περασε τη τιμη 90..

........Auto merged post: Vassilis_X added 106 Minutes and 25 Seconds later........

λοιπον???? μετα παμε στο utorrent στη καρτελα advanced ψαχνουμε το net.max_halfopen και αλλαζουμε τι τιμη σε 80.

briza007
30-03-08, 14:35
καταρχην τι γραμμη εχετε????

δευτερον κατεβαστε το απο εδω.. http://torrentfreak.com/static/EvID4226Patch223d-en.zip

θα σας βγαλει σε περιβαλλον dos.. απο μονο του σου λεει να ανεβασεις τα half open connections στα 50 αλλα εμεις θα τα ανεβασουμε στα 90.. Λοιπον οταν θα ειστε στο περιβαλλον dos παταμε το C για να επιλεξουμε τι τιμη που θελουμε.. λοιπον βαζουμε τη τιμη 90.. μετα σε ρωταει αν αποδεχεσαι τις καινουργιες ρυθμισεις παταμε ΝΑΙ. Κανουμε restart στο ρουτερ και στο pc.. μετα το ξανανοιγουμε να δουμε αν περασε τη τιμη 90..

Φιλαράκι μπλέχτηκα και θέλω βοήθεια. το patch που μου έδωσες δεν ήταν ενημερωμένο για vista αλλα ψάχτηκα και βρήκα το κατάλληλο έκανα τις ρυθμίσεις που μου έλεγε το site ( και αν δεν έκανα καμιά βλακεία) έφτασα να ρυθμίζω τα limit connections από το registry θέλω να ρωτήσω αν είμαι σε καλά δρόμο

Vassilis_X
30-03-08, 14:39
για vista δε ξερω.. το patch αυτο σου ανοιγει σε παραθυρο dos???

Οδηγιες για vista εδω.

http://torrentfreak.com/optimize-vista-for-bittorrent-emule-p2ptv/

briza007
30-03-08, 14:42
για vista δε ξερω.. το patch αυτο σου ανοιγει σε παραθυρο dos???

ναι. απλά ρωτάω από registry γίνεται η αύξηση των connections δεσ λίγο αυτό το link και με απαντάς.

http://www.mydigitallife.info/2007/04/09/windows-vista-tcpipsys-connection-limit-patch-for-event-id-4226/

Vassilis_X
30-03-08, 14:52
ναι. απλά ρωτάω από registry γίνεται η αύξηση των connections δεσ λίγο αυτό το link και με απαντάς.

http://www.mydigitallife.info/2007/04/09/windows-vista-tcpipsys-connection-limit-patch-for-event-id-4226/


οπως σου ειπα δε ξερω.. αλλα κοιτα αυτο το link.. ειναι ενα patch που σου ανεβαζει τα half open connections σε 500 αν διαβαζω καλα..
Vista ωραιο περιβαλλον αλλα πολυ μαπα λειτουργικο..

http://www.mydigitallife.info/2008/01/07/cracktcpipsys-driver-for-vista-sp1-v668-to-patch-tcpipsys-60600117052/

και το κατεβαζεις απο εδω..

http://forums.mydigitallife.info/attachment.php?attachmentid=125&d=1201372912

ελπιζω να βοηθησα.. πες μου αποτελεσματα..

briza007
30-03-08, 15:03
οπως σου ειπα δε ξερω.. αλλα κοιτα αυτο το link.. ειναι ενα patch που σου ανεβαζει τα half open connections σε 500 αν διαβαζω καλα..
Vista ωραιο περιβαλλον αλλα πολυ μαπα λειτουργικο..

http://www.mydigitallife.info/2008/01/07/cracktcpipsys-driver-for-vista-sp1-v668-to-patch-tcpipsys-60600117052/

και το κατεβαζεις απο εδω..

http://forums.mydigitallife.info/attachment.php?attachmentid=125&d=1201372912

ελπιζω να βοηθησα.. πες μου αποτελεσματα..

αυτό μάλλον είναι Vista SP1 που εγώ δεν έχω SP1. επειδή έχω κάνει όλα τα βήματα από το link που σου έδωσα και δεν φαίνεται να έχω προβλήματα. θέλω απλά να ρωτήσω πως θα καταλάβω ότι έχω αύξήση το limit connection ή έκανα μια τρύπα στο νερό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον ενδιαφέρον σου.

Vassilis_X
30-03-08, 15:08
αυτό μάλλον είναι Vista SP1 που εγώ δεν έχω SP1. επειδή έχω κάνει όλα τα βήματα από το link που σου έδωσα και δεν φαίνεται να έχω προβλήματα. θέλω απλά να ρωτήσω πως θα καταλάβω ότι έχω αύξήση το limit connection ή έκανα μια τρύπα στο νερό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον ενδιαφέρον σου.

δε χρειαζεται να ευχαριστεις ολοι μια παρεα ειμαστε εδω.. ποσα connections του εβαλες??? επισης πρεπει να βαλεις τα SP1..

briza007
30-03-08, 15:17
δε χρειαζεται να ευχαριστεις ολοι μια παρεα ειμαστε εδω.. ποσα connections του εβαλες??? επισης πρεπει να βαλεις τα SP1..

Στο link που έδωσα έχει και ένα άλλο patch Vista_TCPIP_limit_16777214.reg και λέει πως το πάει αυτόματα σε 16777214

Double click on TcpNumConnections registry value, and modify the value data to the desired maximum TCP/IP connection limit that you want to allow, in decimal value. For example, enter 500 as the value data for TcpNumConnections. You can use any limit that you prefer. Alternatively, download this registry registration file (another download link) that when executed, will set the TCP simultaneous connection limit to 16777214 (you can always modify the value in the file or in the registry after applied).

Για το sp1 δεν έχει βγει στα ελληνικά και εγώ έχω τα ελληνικά VISTA θέλω την άποψή σου.

Vassilis_X
30-03-08, 15:44
μονο επειδη τα διαβαζω δε μπορω να σου δωσω λυση επειδη δε ξερω απο vista ουτε σκοπευω να βαλω.. κανε υπομονη αν θες για τα sp1 και μετα κανε τις αλλαγες σου..
οσον αφορα για το cfos speed κοιτα εδω..
http://www.cfos.de/traffic_shaping/traffic_shaping_e.htm

briza007
30-03-08, 16:04
μονο επειδη τα διαβαζω δε μπορω να σου δωσω λυση επειδη δε ξερω απο vista ουτε σκοπευω να βαλω.. κανε υπομονη αν θες για τα sp1 και μετα κανε τις αλλαγες σου..
οσον αφορα για το cfos speed κοιτα εδω..
http://www.cfos.de/traffic_shaping/traffic_shaping_e.htm

Φίλε δεν ξέρω αλλά μετά τα patch που έκανα το μηχάνημα πετάει. ή η forthnet έφτιαξε το δίκτυο της ή όντος έγινε δουλειά youtube χωρίς πρόβλημα παράλληλα κατεβάζοντας torrent.
cfos speed πάρχουν διφορούμενες απόψεις αλλά οι περισσότεροι είναι ευχαριστημένοι και το κατεβάζω.
http://www.greek-tracker.com/details.php?id=33714

Ευχαριστώ και πάλι.

Vassilis_X
30-03-08, 16:42
εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το cfos speed.. μαλλον το patch εκανε τη δουλεια διοτι η forthnet κοιμαται..

briza007
30-03-08, 17:19
εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το cfos speed.. μαλλον το patch εκανε τη δουλεια διοτι η forthnet κοιμαται..
το έκανα εγκατάσταση και ήδη η διαφορά στο σερφάρισμα είναι φανταστική.
Έχω κάποιες ερωτήσεις
1. Για να βλέπω youtube όσο το δυνατόν καλύτερα τη ρυθμίσεις να κάνω
2. Για να κατεβάζω torrent και παράλληλα να σερφάρω πάλι χωρίς πρόβλημα τι ρυθμίσεις να κάνω.
Και γενικά ποιες πιστεύεις ότι είναι οι κατάλληλες ρυθμίσεις με αυτές τισ ανάγκες μου.

Vassilis_X
30-03-08, 17:57
δεξι κλικ στο εικονιδιο cfos speed
connections
πατα πανω στο εργαλειο
διαλεγε αν εχεις ppoe ηη ppooa
μετα πατα το fixed

μετα πηγαινε στο programms files
cfos speed
logs
και σβησει το αρχειο με καταληξη .ini

μετα δεξι κλικ στο εικονιδιο cfos speed
calibrate line

για να κανεις calibrate line να μην εχεις τιποτα ενεργο που να διαβαζει απο ιντερνετ και ολα τα παραθυρα κλειστα.. οταν τελειωσει το calibrate πατα σε εναν δυνατο σερβερ και κατεβασε κατι.. πχ nvidia, ftp servers..
και εισαι ετοιμος..

οταν θα ξαναθες καποια στιγμη να ξανακανεις calibrate line θα ακολουθησεις τα βηματα πανω.. οκ???
πες μου αποτελεσματα..

@ ADSLgr.com All rights reserved.