PDA

Επιστροφή στο Forum : Problem - Έχω internet αλλά όχι φωνή



chr_kats
29-03-08, 14:56
Μετά από όλα τα υπόλοιπα κουφά που έχουν συμβεί στην ταλαιπωρημένη τηλεπικοινωνιακά (και όχι μόνο βέβαια) χώρα μας συνέβη και αυτό, να έχω DSL internet,αλλά όχι τηλέφωνο. Είναι σαν κάποιος να έβαλε ένα splitter στην κεντρική μπρίζα του σπιτιού μου και να ξέχασε να συνδέσει τα τηλέφωνα στην έξοδο phone. Αν μάλιστα επανεκινήσω το router μου το ακούω αν σηκώσω το τηλέφωνο να συγχρονίζει (εννοείται ότι έχω αφαιρέσει όλα τα φίλτρα από την τηλεφωνική συσκευή). Αν τα αποσυνδέσω όλα (router και όλα τα υπόλοιπα τηλέφωνα του σπιτιού) αφήνοντας μόνο μία τηλεφωνική συσκευή ακούω το απόλυτο κενο(το δοκίμασα με και χωρίς φίλτρο)... Φυσικά το δήλωσα στις βλάβες του ΟΤΕ και πράγματι επικοινώνησε ένας τεχνικός μαζί μου ο οποίος μου είπε τα εξής :
- Εφόσον δουλέυει το DSL τότε η γραμμή που έρχεται από τον ΟΤΕ δεν έχει κανένα πρόβλημα (και είναι λογικό αν το σκεφτούμε από πλευρά hardware)
- Κάτι έκανα εγώ και το χάλασα (προφανώς δεν έκανα κάτι)
- ΟΤΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ (όπου αφού του απάντησα έντονα "Τι είπες τώρα; Ότι το πρόβλημα είναι στο κεφάλι μου;" ανασκουμπώθηκε και έπιασε να μπαλώσει την βλακεία που είπε)
-Και εν κατακλήδει ότι πρέπει να καλέσω ηλεκτρολόγο να δει το σπίτι και να ΜΗΝ ΤΟΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΩ ΑΛΛΟ(λες και το κανω επίτηδες...)

Γενικά αν τον ακούγατε από τον τρόπο που μου μίλαγε θα καταλαβαίνατε ότι ούτε ήξερε καθόλου το αντικείμενο τους δουλειάς του, ούτε ότι μπορούσε να κατανοήσει πλήρως τι του έλεγα. Σίγουρα αυτός ο άνθρωπος δεν μπορεί να βοηθήσει και απορώ πως διατηρούνται τέτοιοι άνθρωποι σε αυτές τις θέσεις.

Μία δικιά μου υπόθεση για την αιτία του προβλήματος είναι ότι κάτι έχει χαλάσει στο κέντρο διαχείρησης κλήσεων του ΟΤΕ και δεν μου δίνει σήμα κλήσης. Αν δε κάποιος με καλέσει θα νομίζει ότι δεν σηκώνω το τηλέφωνο.

Και μετά σου λένε για τους εναλλακτικούς ότι έχουν προβλήματα...:mad:

Webrider
29-03-08, 16:15
Αφου δεν σε εβρισε που πηρες τηλεφωνο και τον ενοχλησες παλι καλα

xmperop1
29-03-08, 21:27
Πιθανόν η γραμμή σου να δουλεύει με ένα πόλο στην ορολογία του ΟΤΕ και έτσι μπορεί να περνάει σήμα ADSL με πολλά λάθη η χαμηλή ταχύτητα αλλά όχι τηλεφωνικό σήμα.
Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο να έχεις χαλασμένη κάρτα στο τηλ. κέντρο του ΟΤΕ,λίγο σπάνιο.
Σε κάθε περίπτωση να το ξαναδηλώσεις βλάβη τηλεφώνου και όχι ADSL.

dimfarma
29-03-08, 21:33
Την συσκευή την είδες μήπως χάλασε;

vaggoulas
29-03-08, 21:38
Από τη στιγμή που δεν παίζει η φωνή αλλά μόνο το dsl και αφού έχεις δοκιμάσει άλλες συσκευές και καλλώδια σε διάφορες πρίζες μέσα στο σπίτι πρέπει να το ξαναδηλώσεις στο 121.
P.S.:Δοκίμασες να καλέσεις από το κινητό στο σταθερό σου?Αν χτυπά κανονικά άσε το μερικές φορές να δεις μήπως το σηκώσει κανένας άλλος.Το λέω συτό γιατί είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον ΟΤΕ το καλοκαίρι και για μερικές μέρες το τηλ μου ήταν σε άλλο σπίτι :clap:.Έκαναν περίπου 1 εβδομάδα να το φτιάξουν (τότε δεν είχα Tellas,πλήρωνα κανονικά πάγιο στο ΟΤΕ).

odisa
29-03-08, 22:14
συνέβη και σε μένα πριν κανα μήνα (εξαφανίστηκε η φωνή αλλά λειτουργούσε το adsl) . έδωσα βλάβη στο 121 εξηγώντας ότι η βλάβη αφορούσε την τηλεφωνία και την επόμενη μέρα το πρωί μου είπαν ότι ο ψηφιακός έλεγχος δεν έδειξε τίποτα. πήρα τον τοπικό οτε και με παρέπεμψαν στο τοπικό τεχνικό τμήμα το δήλωσα και σε αυτούς και την ίδια μέρα μου το έφτιαξαν.

επειδή το καφαο είναι ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου μπορώ να πώ με σιγουριά ότι δεν ήρθε συνεργείο. άρα μάλλον στο κέντρο ήταν το πρόβλημα.

πάντως σε μένα ήταν ευγενέστατοι.... και με πήραν και 2 τηλέφωνα (το ένα στο κινητό) να δουν αν όλα λειτουργούν καλά. ....τι να πώ. με τη πρώτη ευκαιρεία μάθε το τηλ. της τεχνικής υπηρεσίας στην περιοχή σου.

pnikolo
29-03-08, 23:24
Ειναι απλο, γινοταν και προ dsl. Εχεις ελλειψη σηματος. (ορολογια οτε). Ενα reset στο νουμερο σου θα κανουν. Παρε το 121 και πες τους δεν εχω σημα, δε μπορω να παρω και να με παρουν εχω πλαγιο τονο ομως (δηλ. ακους τη φωνη σου οταν μιλας στο μικροφωνο). Μην ανακατεψεις το dsl. Προφανως επεσες σε βλακα!!! :oneup:

hel
30-03-08, 01:01
Άρχισε κι ο ΟΤΕ να κόβει το τηλέφωνο;

pnikolo
30-03-08, 09:03
Άρχισε κι ο ΟΤΕ να κόβει το τηλέφωνο;

Βλαβες παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν ;)

prokoz
30-03-08, 09:19
Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ πριν τρεις μέρες. Στο 121 μου είπαν "λυπούμαστε κύριε αλλά έχουμε απεργία μέχρι τη Δευτέρα δεν μπορούμε να σας εξυπηρετήσουμε" και σε ερώτησή μου οτι δηλ θα μεινω 5 μέρες χωρίς τηλ μου απάντησαν "λυπούμαστε". Τότε επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα του τοπικού οτε και αφού διαπιστωσαν ότι δεν ειναι σε μένα το πρόβλημα την επόμενη μέρα το έφτιαξαν. Να προσθέσω ότι ήταν πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί.

pnikolo
30-03-08, 09:40
Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ πριν τρεις μέρες. Στο 121 μου είπαν "λυπούμαστε κύριε αλλά έχουμε απεργία μέχρι τη Δευτέρα δεν μπορούμε να σας εξυπηρετήσουμε" και σε ερώτησή μου οτι δηλ θα μεινω 5 μέρες χωρίς τηλ μου απάντησαν "λυπούμαστε". Τότε επικοινώνησα με το τεχνικό τμήμα του τοπικού οτε και αφού διαπιστωσαν ότι δεν ειναι σε μένα το πρόβλημα την επόμενη μέρα το έφτιαξαν. Να προσθέσω ότι ήταν πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί.

Αυτα συνεβαιναν παντα απο την εποχη του Graham Bell :)
Ενα reset ειναι ;)

hel
30-03-08, 11:05
Ναι αλλά αυτό για το οποίο καυχιόταν ο ΟΤΕ ήταν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει το τηλέφωνο, όπως γίνόταν παλαιότερα στους εναλλακτικούς.

chr_kats
30-03-08, 12:42
Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας! Θα πάω αυριο πρωί πρωί στο τοπικό OTEshop για να με παραπέμψουν στο τεχνικό τμήμα να πάω να τους τα πω πρώτο πρόσωπο. Ας ελπίσουμε ότι θα καταλάβουν επιτέλους το πρόβλημα και δεν θα μου φερθούν με τον ίδιο τρόπο.

pnikolo
30-03-08, 13:19
Ναι αλλά αυτό για το οποίο καυχιόταν ο ΟΤΕ ήταν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει το τηλέφωνο, όπως γίνόταν παλαιότερα στους εναλλακτικούς.

Μα τι λες τωρα? Που το ειπε αυτο? Υπαρχει περιπτωση οτιδηποτε ηλεκτρονικο/ τηλεποικινωνιακο/ η οποιο μηχανημα να μην υποστει ποτε βλαβη? :worthy:

odisa
30-03-08, 15:17
Άρχισε κι ο ΟΤΕ να κόβει το τηλέφωνο;

κανένας συμβασιούχος με προυπηρεσία forthnet θα ήταν. lolι

xmperop1
30-03-08, 21:53
Ναι αλλά αυτό για το οποίο καυχιόταν ο ΟΤΕ ήταν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πέσει το τηλέφωνο, όπως γίνόταν παλαιότερα στους εναλλακτικούς.

Επίτρεψε μου να σε ενημερώσω ότι τηλ. πέφτουν συνέχεια και σε όλες τις βαθμίδες του hardware και σε όλη την Ελλάδα.
Η διαφορά έγκειται ότι υπάρχει σηματοδοσία,καταγραφή προβλήματος και φυσικά κάποιος τεχνικός που επιλαμβάνεται άμμεσα να διορθώσει το πρόβλημα αν διορθώνεται με απλό ρισετ το λεγόμενο.
Αν η βλάβη είναι επίπεδο υλικού και χρειάζεται αντικατάσταση κυκλώματος 99% γίνεται επέμβαση αυθημερόν και επίλυση του προβλήματος.
Αν υποθέσουμε ότι δεν υπάρχει υλικό για την αντικατάσταση τότε πάλι αυθημερόν στους συνδρομητές με πρόβλημα γίνεται μεταγωγή των κυκλωμάτων τους μέσω του Γ.Κ. και της αίθουσας και το hardware μαρκάρεται βλαμμένο και αποσύρεται από την διαθεσιμότητα.
Το κάλο είναι συνήθως ότι οι συνδρομητές ελλάχιστες φορές επηρεάζονται από αυτές τις βλάβες και ακόμα λιγότερες τις πέρνουν χαμπάρι.
Το άλλο καλό είναι ότι παίρνοντας τηλ. και δηλώνοντας τη βλάβη τους ξέρουν ότι κάποιος θα ασχοληθεί μαζί τους και δεν θα τη καταγράψει απλώς.
Οι υπηρεσίες όλες ενημερώνονται διαδοχικά η επόμενη από την προηγούμενη και στο τέλος αν δεν υπάρξει αποκατάσταση στέλνεται προς το συνεργείο.
Ολα αυτά γίνονται αυθημερόν αν η βλάβη δωθεί μέχρι τις 21.00 της ίδιας μέρας ώστε την επόμενη να έρθει συνεργείο και το ποσοστό μετάβασης του συνεργείου εντός 24 ωρών από την ώρα και ημερομηνία που δηλώθηκε η βλάβη είναι 95%.
Και φίλε μου οι ενναλακτικοί είναι αυτοί που αφήνουν κατά κόρο χωρίς τηλ.σήμα η χωρίς adsl τους πελάτες τους γιατί για μιά μετάβαση στο dslam τους μπορεί να περάσουν μέχρι και πέντε εργάσιμες ενώ μπορούν με μία αίτηση αλλαγής πόρτας να εξυπηρετηθούν ουσιαστικά αυθημερόν.
Φιλικά.

hel
31-03-08, 11:22
Μα τι λες τωρα? Που το ειπε αυτο? Υπαρχει περιπτωση οτιδηποτε ηλεκτρονικο/ τηλεποικινωνιακο/ η οποιο μηχανημα να μην υποστει ποτε βλαβη? :worthy:

Απλά δεν θυμάμαι να υπήρχε στο παρελθόν πρόβλημα με το τηλέφωνο κάποιου πελάτη ΟΤΕ εδώ μέσα.
Και όπως εξηγεί και ο φίλος παραπάνω, τα προβλήματα με το τηλέφωνο διορθώνονται άμεσα, συνήθως.

pnikolo
31-03-08, 16:23
Απλά δεν θυμάμαι να υπήρχε στο παρελθόν πρόβλημα με το τηλέφωνο κάποιου πελάτη ΟΤΕ εδώ μέσα.
Και όπως εξηγεί και ο φίλος παραπάνω, τα προβλήματα με το τηλέφωνο διορθώνονται άμεσα, συνήθως.

Παντα υπηρχαν βλαβες και θα υπαρχουν. Δεν ειναι αποδεικτικο επειδη δε γραφοταν οτι δεν υπηρχαν! Τοτε το βλαβοληπτικο των τφ (αλλοι οι τεχνικοι του dsl) θα καθοταν σπιτι του ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.