PDA

Επιστροφή στο Forum : How To: Ordering Souvlaki:



alexis2044
13-07-05, 19:07
Ο οδηγός αυτός εχει συνταχτει απο τον apok κατα μεγαλυτερο μερος και φερει μερικες μικροδιορθωσεις/προσθηκες απο μενα. Θα σας υποδείξει τον σωστό τρόπο να παραγγείλετε "σουβλακιον" σε μια ψησταριά.

Χωρίζεται σε 2 ενότητες: Ι) Με την παρουσία σας στην εν λόγω ψησταριά ΙΙ) Τηλεφωνική παραγγελία

Παρακάτω θα αναλυθούν οι 2 ενότητες

Ι) Τα βήματα για μια σωστή παραγγελία που σκοπό έχει να εξυπηρετηθείτε πιο γρήγορα και σωστά έχουν ως εξής
Ι.α ) Μεγάλο ρόλο πάιζει η παρουσία σας, καθώς και ο τρόπος με τον οποίο εισέρχεστε στην ψησταρια. Θα πρέπει να προσπαθήσετε να είστε όσο πιο άνετος γίνεται σαν να εισέρχεστε σε ένα πολύ γνώριμο για εσάς χώρο. Μεγάλο ρόλο παίζει και το να έχετε βρεί ήδη το τραπέζι που θέλετε να κάτσετε χωρίς να χρονοτριβείτε κοιτάζοντας δεξιά και αριστερά για το που θα κάτσετε. Παρτε υφος ετσι επιστημονικο συνδυαζοντας και λιγο Φρουντ μαζι. Ένα " γειά σου μεγάλε " που θα συνοδεύεται με απαλό χτύπημα στην πλάτη του " σερβιτότου " θα δημιουργήσει εντυπώσεις ότι είστε τακτικός πελάτης, όπως επίσης ένα νεύμα στον ψήστη.
Καλό θα ήταν να μην είστε ντυμένοι σαν να πηγαίνετε για φαί σε μεγάλο εστιατόριο διότι δημιουργεί την εντύπωση ότι είτε φάγατε πόρτα σε αυτό, είτε τσακωθήκατε με τη γυναίκα και από τα λούσα ξεμείνατε στην ψησταριά. Και τα δυο φυσικα θα συνεπαγονται σε μειωση της συνολικης σας «εμφανισης» ( ελληνιστι ιματζ)

Ι.β) Αφού μπήκατε, κάτσατε θα πρέπει και να παραγγείλετε.
Εδώ τα πράγματα είναι πιο εύκολα. Έχετε ήδη κερδίσει τον σερβιτόρο οπότε όταν έρχεται του λέτε: - Θέλω Χ κομπλέ τις σχετικές πατατούλες μια χωριάτικη με έξτρα φέτα καθώς και την μπύρα μου. Ο σερβιτόρος θα γελάσει αμήχανα διότι δεν ξέρει τι μπύρα πίνετε και εσείς για να δείξετε ότι είστε θαμών πριν μιλήσει συνεχίζετε - Ελπίζω να θυμάσαι ότι πίνω την Χ μπύρα, όχι σαν την άλλη φορά που μου έφερες την Υ και με χάλασες. Εκείνος είναι σίγουρος πλέον ότι είστε θαμών του μαγαζιού ( άλλωστε δεν υπάρχει περίπτωση να μην έχει κάνει λάθος ποτέ σε μια παραγγελία ).
Αποφύγετε να κοιτάξετε τον κατάλογο ( σε ψησταριά είστε ) καθώς και να ρωτήσετε αν είναι καθαρός ο γύρος ( χωρίς ξύγγια και σχετικά λίπη ). Ακόμα και αν έχει ο σερβιτόρος σιγά μην σας το πεί. Αν όντως θέλετε να μην έχει ξύγγια απλά λέτε - Μεγάλε, πες στον μάστορα μέσα να αποφύγει τα ξύγγια... Ξέρει εκείνος ( κλείνοντας το μάτι ). Διακριτικα εεεεε! .. Εδώ μπαίνει σε ισχύ το νεύμα που κάνατε στον ψήστη όταν μπήκατε. Όταν ρωτήσει ο σερβιτόρος αν " ξέρει τι τρώτε " εκείνος νομίζοντας ότι είστε γνωστός θα σας προσέξει.

Ι.γ ) Καβατζώνετε τον σερβιτόρο.
Όταν πλέον τα φέρει λέτε κάπως φωναχτά στην παρέα – «Καταλάβατε γιατί σας έφερα εδώ? Όχι μόνο για τον γύρο του αλλά και για το σέρβις». Ο σερβιτορος θα λαμψει από την χαρα του. Σφέρα στα φέρνουν όλα ( ακόμα και αν έχει αργήσει λίγο ) και ζεστά. «…Ο φίλος ( χτυπώντας και πάλι στον ώμο τον σερβιτόρο ) πρέπει να λέγεται Ερμής. Φτερά έχει στα πόδια»- και το χαμογελάτε φανερά ικανοποιημένος. Όταν πλέον σερβίρει του λέτε " εμπιστευτικά " – «Εδώ κοντά να είσαι να σε νοιώθω και να νοιώθω ασφαλής ότι δεν θα ξεμείνω από καύσιμα ( πιάνοντας τη μπύρα )... έτσι??»
Δεν ενδείκνυνται σχόλια για το πως πιάνει τα πιάτα, για το ότι βάζει τη μπύρα ανάμεσα στα πόδια του για να την ανοίξει και φυσικά δια ροπάλου να τον κατηγορήσετε για αργοπορία. ( Αν δεν θελετε να φτυσει τιποτα μεσα στο φαι)

1.β ) H περιβοητη Τηλεφωνικη παραγγελια: Εδώ καθώς δεν υπάρχει η προσωπική επαφή είναι και θέμα τύχης να πετύχετε τη σωστή παραγγελία. Να είστε ήδη προετοιμασμένος, να έχετε καταγράψει πλήρως τα ζητούμενα καθώς και να είστε όσο πιο σύντομος γίνεται. Η φωνή σας θα πρέπει να είναι σοβαρή, δυνατή και να μην προσπαθήσετε να θυμηθείτε τελευταία στιγμή κάτι.
Αποφύγετε κουβέντες του τύπου:
- Ναι γεια σας εγώ είμαι που είχα πάρει προχθές ( ένας απο τους 300 θα πει ο τηλεφωνητής )
- Σε πόση ώρα θα τα φέρει το παιδί?? ( αμα σου πω σε κανα 3ωρο θα περιμένεις δηλαδή?? )
- Προσοχή αυτή η συνομιλία καταγράφεται!! ( στον πΟΤΕ παιρνεις??)
- Και θυμήσου ότι αν πάει κάτι στραβά θα αρνηθώ ότι επικοινώνησα μαζί σου !! ( Αν εισαι δικηγορος δικαιολογημενος...)
- Θέλω να μου τα φέρει το παιδί που τα έφερε τις προάλλες. ( αλλο φαι βλεπεις φαιρνει το καθε παιδι)
- Αφού του τα πείτε και όταν επαλαμαβάνει μην αρχίσετε να προσθέτετε και άλλα αβερτα κουβερτα. ( μην κλεισετε και το τηλεφωνο αν θελετε κατι ακομα!!!!)
Και φυσικά στο τέλος όταν σας πεί το κόστος μην γυρίσετε και του πείτε - Μάλιστα. Σε ποιά διεύθυνση τα φέρνουμε??
Όλα αυτά θα έχουν αρνητικό αντίκτυπο στην παραγγελία σας.

Εμεις παντως σας βοηθησαμε οσο μπορεσαμε. Το υπολοιπο οφειλεται σε εσας. Και να θυμαστε παντα:

Καλή σας όρεξη

http://www.komitis.com.cy/images/receip3.jpg

many credits to apok!!!!!!!!!!! :thumb_dup :thumbsup1 :respekt:

sdikr
13-07-05, 19:11
:worthy: :worthy: :respekt:

apok
13-07-05, 22:02
Οι πινελιές στο αρχικό κείμενο είτω πολύ εύστοχες εορτάζοντα ( να τα εκτυπώσουμε και να μπουν σε εφαρμογή σε " Πανελλήνιο Meeting " )

Xρόνια πολλά και πάλι boy :)

princess
13-07-05, 23:46
Εγω παλι γιατι ξερω φιλο που παιρνει τηλεφωνο στο συνοικιακο ψητοπωλειον λεει "γεια, θελω αυτα, ευχαριστω" ουτε ονομα, ουτε διευθυνση ουτε τιποτα και τα εχει σε δεκα λεπτα; (Μια φορα παραγγειλε απο το σπιτι μου και ισα που προλαβαμε να ξαναπαρουμε μην τα πανε στο σπιτι του οι ανθρωποι!). Αλλα βεβαια με τον συγκεκριμενο οπου εχουμε παει παρεα μας θυμουνται για πολυ καιρο μετα.... (εχω προσωπο σε πολλες ψησταριες μονο και μονο επειδη τον πηγα να τσιμπησουμε -διοτι δεν τρωει ο ανθρωπος ετσι; τσιμπαει!)
Σκεφτομαι να αρχισω να τον νοικιαζω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.