PDA

Επιστροφή στο Forum : Φοιτητικό Hellas on Line Internet



GInfU
29-03-08, 22:09
http://www.hol.gr/default.asp?pid=23&ct=6&itmid=104&la=1

Μένω στην Πλατεία Γκύζη στην Αθήνα. Συμφέρει να αποκτήσω αυτήν την προσφορά ή θα έχω προβλήματα..; Δεν με ενδιαφέρει η τηλεφωνία καθόλου, αλλά θέλω να έχω Internet σε πολύ υψηλές ταχύτητες...

Ήρθε το λάπτοπ μου σήμερα και τώρα πρέπει να φροντίσω και τα της γραμμής...

kasi
29-03-08, 22:11
ακόμα κάθεσε?

αν και φοβάμαι τις 24mbps...

τα 6mbps δεν σου αρεσουν?

GInfU
29-03-08, 22:15
Η προσφορά του φοιτητικού είναι 24 με 10 ευρώ, δεν υπάρχει χαμηλότερη ταχύτητα...

kasi
29-03-08, 22:17
τοτε βάλτο αλλα.....φοβάμαι..... :hmm:

οχι την ταχύτητα αλλα....dissconect και τετια...γιατι η γραμμη ειναι στους "κόφτες" ;)

GInfU
29-03-08, 22:21
Αυτά φοβάμαι και εγώ γι' αυτό περιμένω απόψεις απ' όσους βρίσκονται κοντά...

Ευχαριστώ πολύ φίλε

aa144
29-03-08, 22:49
Το Shared LLU δεν είναι το καλύτερο σενάριο αν θέλεις τα μέγιστα από μια γραμμή. Υποτίθεται ότι ήδη έχεις γραμμή ΟΤΕ και πληρώνεις πάγιο έτσι; Δεν πιστεύω να είναι ISDN;

extasy
29-03-08, 23:16
Η τιμή των 9,90 ευρώ το μήνα,αφορά τα 6mbs.Τα 24 mbs έχουν 14,90.Και τα δύο προϋποθέτουν προπληρωμή.http://www.hol.gr/default.asp?pid=24&la=1&itmid=104&ct=6&prd_st=2
Τώρα τι σε συμφέρει περισσότερο,εσύ ξέρεις καλύτερα από τον καθένα τις ανάγκες σου.

lsavvaid
29-03-08, 23:27
Και τον σκύλο χορτάτο και την πίτα ολόκληρη δεν γίνεται για αυτό δώσε ένα δεκάρικο το μήνα παραπάνω και πάρε αυτό που θες. Και εγώ ήθελα ιντερνετ μόνο και έβαλα το cosmos στα 24/1. Εγγύηση δεν υπάρχει σε καμια περιπτωση πάντως για το τι θα πιάσεις. Η ''νεκροψία'' θα δείξει...:p

GInfU
31-03-08, 05:08
Εμένα με ενδιαφέρει σκέτο Internet, αν και δε θα έλεγα όχι σε double play. Απλά δε μου είναι απαραίτητη η τηλεφωνία...

Δεν έχω καν γραμμή ΟΤΕ...

Είμαι ανάμεσα σε ΟΤΕ και HOL... Τι λέτε;

lsavvaid
31-03-08, 05:49
Εμένα με ενδιαφέρει σκέτο Internet, αν και δε θα έλεγα όχι σε double play. Απλά δε μου είναι απαραίτητη η τηλεφωνία...

Δεν έχω καν γραμμή ΟΤΕ...

Είμαι ανάμεσα σε ΟΤΕ και HOL... Τι λέτε;

Για να πάρεις μόνο ιντερνετ από την hol πρέπει να έχεις από πριν γραμμή ΟΤΕ (το λεγόμενο shared LLU) και αφού δεν έχεις καν γραμμή δεν δίνει η hol μόνο ίντερνετ. Η πιο φτηνή λύση (αν βάλεις hol) είναι να πάρεις το cosmos όπως εγώ που δεν ήθελα το τηλέφωνο αλλά αναγκαστικά πάει με το πακέτο (έχει αστική χρέωση σε Ελλάδα και εξωτερικό στη Ζώνη Ι) και κοστίζει στα 24/1 24.90 το μήνα. Έχει και 6/1 με 21,90 το μήνα. Αυτή είναι η φθηνότερη λύση στη hol για κάποιον που δεν ''θέλει τηλέφωνο'' . Τώρα η άλλη λύση είναι να βάλεις ΟΤΕ και για ιντερνετ όποια εταιρία θέλεις αλλά θα σου βγεί πιο ακριβά. Επειδή όμως δεν έχει γραμμή καν να ξέρεις ότι θα αργήσει μάλλον παρα πολύ αν βάλεις άλλη εταιρία εκτός του ΟΤΕ.

GInfU
31-03-08, 05:53
Το 21,90 μου έχουν ξαναπροτείνει... Θα είναι ικανοποιητική όμως η υπηρεσία ή θα έχω προβλήματα με αποσυνδέσεις κλπ.;

lsavvaid
31-03-08, 06:02
Το 21,90 μου έχουν ξαναπροτείνει... Θα είναι ικανοποιητική όμως η υπηρεσία ή θα έχω προβλήματα με αποσυνδέσεις κλπ.;

Αυτό δεν το ξέρει κανείς και δεν μπορεί να στο απαντήσει κανείς. Να είσαι προετοιμασμένος όμως γιατί επειδή δεν έχεις γραμμή (ανενεργός βρόγχος) μπορεί να κρατήσει (αυτό ισχύει και για τους άλλους εναλλακτικούς) η αναμονή με θαύμα 1 μήνα στην χειρότερη εξάμηνο. Ένας που έχει ΟΤΕ και βάζει hol θέλει συνήθως ένα μήνα να ενεργοποιηθεί και αυτό φέτος γιατί πέρυσι κάποιοι έκαναν και 6 μήνες να δουν φως. Μόνο στον ΟΤΕ θα γίνει γρήγορα αλλά θα κοστίσει παραπάνω.

GInfU
31-03-08, 06:14
Δηλαδή αν βάλω conn-x θα την γλιτώσω την αναμονή;

lsavvaid
31-03-08, 06:28
Γενικά αν βάλεις ΟΤΕ ο χρόνος αναμονής θα είναι ένα μικρό κλάσμα του χρόνου που χρειάζεσαι στους άλλους παρόχους και αυτό γιατί δεν έχεις γραμμή. Αλλά από την άλλη θα πληρώνεις ακριβότερα. Σκέψου : 15 περίπου ευρώ το πάγιο (μαζί με το ΦΠΑ) του ΟΤΕ τον μήνα+ 29.90 το conn-x στα 24 πάμε στα 45 τον μήνα. Εννοείται ότι θα πληρώσεις και για να σου βάλουν γραμμή ένα ποσό εφάπαξ όπου και να πας (ΟΤΕ ή εναλλακτικό) γύρω στα 34 ευρώ αν θυμαμαι καλά. Το κακό με την περίπτωση σου είναι οτι δεν έχεις γραμμή αλλιώς σε ένα μήνα λογικά θα ήσουν εντάξει αν έβαζες εναλλακτικό πάροχο. Εγώ σου αναφέρω απλώς την κατάσταση αν και στον ΟΤΕ με τις απεργίες τώρα δεν παίρνω όρκο ότι θα κανουν και πολύ γρήγορα.

aa144
31-03-08, 17:00
Πάρε το πακέτο 6/1 να δοκιμάσεις τη γραμμή σου για αρχή, μετά ανάλογα πως πάει επιλέγεις κάτι άλλο, ή παραμένεις. Στο 6/1 εκτός εξαιρετικών περιπτώσεων δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα σταθερότητας κτλ.

enakos
01-04-08, 17:29
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΑΡΧΕΣ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΤΟ ΦΤΗΝΟ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΤΩΝ 10 ΕΥΡΩ ΜΕ 6 MB ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΛΗΡΩΝΩ 18 ΕΥΡΩ ΓΙΑ 1 ΜΒ..
ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ?
ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΕ ΒΑΛΟΥΝ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΧΩ 764 KB/S ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΩΝ 10 ΕΥΡΩ ΜΕΣΩ ΟΤΕ? ?

lsavvaid
01-04-08, 20:10
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΑΡΧΕΣ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΤΟ ΦΤΗΝΟ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΤΩΝ 10 ΕΥΡΩ ΜΕ 6 MB ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΛΗΡΩΝΩ 18 ΕΥΡΩ ΓΙΑ 1 ΜΒ..
ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ?
ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΕ ΒΑΛΟΥΝ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΧΩ 764 KB/S ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΩΝ 10 ΕΥΡΩ ΜΕΣΩ ΟΤΕ? ?

σε ποιο κέντρο είσαι?

Stefanos83
01-04-08, 22:38
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΟ ΑΡΧΕΣ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΤΟ ΦΤΗΝΟ ΦΟΙΤΗΤΙΚΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΤΩΝ 10 ΕΥΡΩ ΜΕ 6 MB ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΠΛΗΡΩΝΩ 18 ΕΥΡΩ ΓΙΑ 1 ΜΒ..
ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ?
ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΜΕ ΒΑΛΟΥΝ ΣΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΤΟΥΣ ΝΑ ΕΧΩ 764 KB/S ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΩΝ 10 ΕΥΡΩ ΜΕΣΩ ΟΤΕ? ?

Αναβάθμιση στην ίδια γραμμή απο Hibox 1mbps με 17,97 σε φοιτητικό ιντερνετ 6mpbs με 9,90 είναι κάτι το οποίο αποσο ξέρω δεν γίνεται . Δεν μπορεί να το δεχτεί το σύστημα .

Οσο για τον φίλο που έφτιαξε το thread , προτίνω double play με 21,9 και 6mbit internet . Θα περιμένεις λίγο παραπάνω ίσως αποτι με τον ΟΤΕ , αλλα θα κάνεις τρελη απόσβεση χρημάτων .

@ ADSLgr.com All rights reserved.