PDA

Επιστροφή στο Forum : GIATI TA EMAIL APO TO ADSLGR.COM EINAI SPAM?



gs
21-09-03, 18:57
OTI EMAIL PERNO APO TO ADSLGR.COM O MAIL SERVER MU TA SIMIONEI SAN SPAM KAI TO FIREWALL TIS ZYXEL TO KLINI TO SITE TELEIOS XEREI KANEIS NA MU PI GIATI?

vass
21-09-03, 19:33
Στη δική μου περίπτωση, που χρησιμοποιώ το πρόγραμμα SPAM INSPECTOR for Microsoft Outlook της GIANT Company και παρά του ότι άλλα email από nospam αποστολείς, μου τα αποκλείει σα spam, στην περίπτωση του ADSLgr δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Δε γνωρίζω πως λειτουργεί ο mail server σου και το firewall της Zyxel, αλλά στη δική μου περίπτωση, το SPAM INSPECTOR έχει τη δυνατότητα να «μαθαίνει» πια email του δηλώνω ότι δεν είναι spam, ώστε να μην τα απορρίπτει.
Μήπως κάτι τέτοιο πρέπει να κάνεις κι εσύ;

gs
21-09-03, 19:41
[quote="vass"]Στη δική μου περίπτωση, που χρησιμοποιώ το πρόγραμμα SPAM INSPECTOR for Microsoft Outlook της GIANT Company και παρά του ότι άλλα email από nospam αποστολείς, μου τα αποκλείει σα spam, στην περίπτωση του ADSLgr δεν είχα κανένα πρόβλημα.

TO EXO DILOSEI ALLA O MAIL SERVER KANI KATHE MERA UPGRADE APO TO NET ME APOTELESMA EGO TO VGAZO AFTOS TO XANAVAZEI

spartiatis
22-09-03, 11:11
An diavaseis ena apo ta minimata(nomizo to proto) leei "SERVER TESTING" ara DEN einai SPAM...einai dokimastika.
Kai ti stigmi pou exeis dilosei oti dexese mail apo ADMINISTRATOR sto profile sou ...tote ta dexete.

akis27
16-12-03, 23:45
Μηπως πρέπει να βάλεις τον αποστολέα στα contacts για να στο αναγνωρίζει σαν μήνυμα από γνωστό; Αυτό συμβαίνει με μένα στο hotmail.com. Αν δεν κάνω την διεύθυνση αποστολέα γνωστή (αν δεν την σώσω), μου τα δείχνει σαν spam.

(edited by psyxakias: το post υπήρχε δύο φορές, διαγράφηκε το ένα. Ευχαριστώ)

psyxakias
16-12-03, 23:48
OTI EMAIL PERNO APO TO ADSLGR.COM O MAIL SERVER MU TA SIMIONEI SAN SPAM KAI TO FIREWALL TIS ZYXEL TO KLINI TO SITE TELEIOS XEREI KANEIS NA MU PI GIATI?

Θα μπορούσες σε παρακαλώ, να κάνεις copy το e-mail μαζί με το μήνυμα που σου εμφανίζει ότι είναι spam για να το ερευνήσουμε;

Ευχαριστώ.

gs
17-12-03, 04:44
To:
Date: Tue, 16 Dec 2003 20:45:05 UT
X-Mailer: PHP
From: administrator@adslgr.com
X-MDRcpt-To:
X-MDRemoteIP: 66.90.87.18
X-Return-Path: apache@enigma.ultrahost.gr
X-MDaemon-Deliver-To:
X-Spam-Status: Yes, hits=8.8 required=5.0
tests=DATE_IN_PAST_03_06,HEADER_8BITS,MISSING_HEADERS,
MISSING_MIMEOLE,MISSING_OUTLOOK_NAME,NO_REAL_NAME,
SUBJ_ALL_CAPS,TO_EMPTY,UPPERCASE_25_50
version=2.55
X-Spam-Level: ********
X-Spam-Checker-Version: SpamAssassin 2.55 (1.174.2.19-2003-05-19-exp)
X-Spam-Report: ---- Start SpamAssassin results
8.80 points, 5 required;
* 0.8 -- From: does not include a real name
* 2.6 -- To: is empty
* 1.2 -- Headers include 3 consecutive 8-bit characters
* 0.3 -- Date: is 3 to 6 hours before Received: date
* 1.1 -- Subject is all capitals
* 0.5 -- Missing To: header
* 0.5 -- Message has X-MSMail-Priority, but no X-MimeOLE
* 1.2 -- message body is 25-50% uppercase
* 0.6 -- Message looks like Outlook, but isn't
---- End of SpamAssassin results
X-Spam-Flag: YES
Subject: [***SPAM*** Score/Req: 08.80/05.00] Γνωστοποίηση απάντησης σε Θ.Ενότητα - GIATI TA EMAIL APO TO ADSLGR.COM EINAI SPAM?
AFTO EINAI TO MINIMA PU PERNO APO TON MAIL SERVER

psyxakias
17-12-03, 04:48
Θα ενημερωθούν οι Administrators για να δούν τι μπορεί να γίνει έτσι ώστε το SpamAssassin να μην θεωρεί spam της ειδοποιήσεις, καθώς το SpamAssassin είναι από τα γνωστότερα anti-spamming προγράμματα για mail servers που σημαίνει ότι δεν θα είσαι ο μόνος που αντιμετωπίζει αυτό το πρόβλημα.

Σε ευχαριστούμε που μας το επισήμανες.

cosmos
17-12-03, 12:22
Ρυθμίστε το mail server που στέλνει τα μηνύματα σε σωστή ώρα/timezone, βάλτε να φαίνεται ως αποστολέας ο "ADSLgr Administrator <administrator@adsl.gr>" (λ.χ.) και τέλος (το σημαντικότερο) στο πεδίο του παραλήπτη φροντίστε να εμφανίζεται ποιό είναι το e-mail του παραλήπτη. Με αυτές τις αλλαγές το spamassasin θα δίνει 4.2 βαθμούς λιγότερους. Στο συγκεκριμένο μήνυμα λ.χ. θα έδινε μόλις 4.6 βαθμούς (αντί για 8.8) με όριο "μαρκαρίσματος" ως spam τους 5.

psyxakias
17-12-03, 12:37
cosmos,

Thanks για την επισήμανσή σου.

Το μεταβίβασα ήδη στον eMPiRe. :)

Ευχαριστώ.

JediMasterMANIAC
18-12-03, 07:23
παντως το σκεφτηκα λιγο πρεπει να ειναι spam επειδη ειμαι εγω γραμμενος :S :P :lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.