PDA

Επιστροφή στο Forum : Hol Double Play και Εξοπλισμός



gkimonas
30-03-08, 02:54
Παδιά καλησπέρα σας,
Σε κανά μήνα τελειώνει το συμβόλαιο μου με την hol και για τον λόγο ότι δεν είχα για ένα χρόνο κάποιο σοβαρό πρόβλημα, αν εξαιρέσεις την απαράδεκτη τηλεφωνική τους εξυπηρέτηση.

Τέλος πάντων στο θέμα μας τώρα,
σκέφτομαι πολύ σοβαρά να εγκαταλείψω τον μπαμπά OTE μιας και τώρα είμαι σε shared-LLU και να περάσω στ double play στην hol.

Αν επιλέξω κάτι τέτοιο θα πρέπει να αλλάξω το modem router που χρησιμοποιώ;

Θα πρέπει να χρησιμοποιήσω αποκλειστικά πχ το fridzbox που δίνει;

Από όσο ξέρω η τηλεφωνία της hol στηρίζεται στην υπηρεσία voip.

Μπορώ με κάποιο μετατροπέα όπως για παράδειγμα αυτό της linksys, να μπορέσω να βάλω ένα ασύρματο siemens τηλέφωνο που έχω με σκοπό να κρατήσω το ίδιο router που έχω και τώρα;

To router που έχω τώρα είναι αυτό στα στοιχεία μου και ένα zyxel.

Από κάποια λίγα που ξέρω θα πρέπει το router να υποστηρίζει voip σωστά;


Από την άλλη σκέφτομαι να κάνω μια ανανέωση και να συνεχίσω να είμαι όπως τώρα δηλαδή Shared-LLU, κανονικά με πάγιο ΟΤΕ (μου αρέσει να πληρώνω τον αέρα που αναπνέω):p :p και να επιλέξω να με συνδέσουν σε 24(λέμε τώρα :down:)

Θα ήθελα μερικές συμβουλές από κάποιους γνώστες και έμπειρους των πραγμάτων.

Ευχαριστώ

lsavvaid
30-03-08, 03:05
Παδιά καλησπέρα σας,
Σε κανά μήνα τελειώνει το συμβόλαιο μου με την hol και για τον λόγο ότι δεν είχα για ένα χρόνο κάποιο σοβαρό πρόβλημα, αν εξαιρέσεις την απαράδεκτη τηλεφωνική τους εξυπηρέτηση.

Τέλος πάντων στο θέμα μας τώρα,
σκέφτομαι πολύ σοβαρά να εγκαταλείψω τον μπαμπά OTE μιας και τώρα είμαι σε shared-LLU και να περάσω στ double play στην hol.

Αν επιλέξω κάτι τέτοιο θα πρέπει να αλλάξω το modem router που χρησιμοποιώ;

Θα πρέπει να χρησιμοποιήσω αποκλειστικά πχ το fridzbox που δίνει;

Από όσο ξέρω η τηλεφωνία της hol στηρίζεται στην υπηρεσία voip.

Μπορώ με κάποιο μετατροπέα όπως για παράδειγμα αυτό της linksys, να μπορέσω να βάλω ένα ασύρματο siemens τηλέφωνο που έχω με σκοπό να κρατήσω το ίδιο router που έχω και τώρα;

To router που έχω τώρα είναι αυτό στα στοιχεία μου και ένα zyxel.

Από κάποια λίγα που ξέρω θα πρέπει το router να υποστηρίζει voip σωστά;


Από την άλλη σκέφτομαι να κάνω μια ανανέωση και να συνεχίσω να είμαι όπως τώρα δηλαδή Shared-LLU, κανονικά με πάγιο ΟΤΕ (μου αρέσει να πληρώνω τον αέρα που αναπνέω):p :p και να επιλέξω να με συνδέσουν σε 24(λέμε τώρα :down:)

Θα ήθελα μερικές συμβουλές από κάποιους γνώστες και έμπειρους των πραγμάτων.

Ευχαριστώ

Το DB της hol δυστυχώς δουλεύει μόνο με το δικό τους ρούτερ (netfaster ή fritz ) διαφορετικά αν συνδέσεις άλλο ρούτερ δεν θα έχεις τηλεφωνία. Μοναδική ελπίδα είναι να είσαι από τους τυχερούς που στην περιοχή τους η hol έχει αρχίσει να δίνει PSTN τηλεφωνία οπότε θα χρησιμοποιείς όποιο ρούτερ θέλεις λογικά. Και εγώ DP έχω και θέλω να αλλάξω ρούτερ αλλά δεν μπορώ. Σκέψου τις ανάγκες σου και υπολόγισε και τον άγνωστο Χ που λέγεται netfaster

gkimonas
30-03-08, 03:40
Το DB της hol δυστυχώς δουλεύει μόνο με το δικό τους ρούτερ (netfaster ή fritz ) διαφορετικά αν συνδέσεις άλλο ρούτερ δεν θα έχεις τηλεφωνία. Μοναδική ελπίδα είναι να είσαι από τους τυχερούς που στην περιοχή τους η hol έχει αρχίσει να δίνει PSTN τηλεφωνία οπότε θα χρησιμοποιείς όποιο ρούτερ θέλεις λογικά. Και εγώ DP έχω και θέλω να αλλάξω ρούτερ αλλά δεν μπορώ. Σκέψου τις ανάγκες σου και υπολόγισε και τον άγνωστο Χ που λέγεται netfaster

Πρίν μερικές ημέρες που μιλούσα με το τμήμα πωλήσεων κάτι τέτοιο μου είπε η κοπέλα, γιατί στην αρχή μου είπε πως δεν γίνεται με τον δικό μου εξοπλισμό αλλά στην συνέχεια μου λέει "Για πείτε μου το τηλέφωνο σας να δω σε ποια περιοχή είστε;"

Και στο καπάκι μου απαντάει λέγοντας μου πως η περιοχή μου καλύπτεται από xxxx, δεν θυμάμαι ακριβώς πως μου το είπε επιβεβαιόντας μου πως θα μπορώ να κρατήσω τον ίδιο εξοπλισμό.

Μάλλον στο ίδιο πράγμα αναφέρεσαι, θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες γιατί δεν το γνωρίζω το θέμα;

lsavvaid
30-03-08, 04:00
Απλώς ρώτα αν το κέντρο που θα συνδεθείς , θα στο πουν αυτό, θα σου δώσει γραμμή PSTN ή όχι. Απλό είναι. Αν ναι βάζεις ότι ρούτερ θέλεις , αν όχι μόνο νετφαστερ γιατί δεν πρόκειται να σου δώσουν τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας να τις περάσεις σε άλλο ρούτερ. Εγώ έχω DP με VOIP τηλεφωνία οπότε με το netfaster πρέπει να αγαπηθούμε :roll:

gkimonas
30-03-08, 04:09
Απλώς ρώτα αν το κέντρο που θα συνδεθείς , θα στο πουν αυτό, θα σου δώσει γραμμή PSTN ή όχι. Απλό είναι. Αν ναι βάζεις ότι ρούτερ θέλεις , αν όχι μόνο νετφαστερ γιατί δεν πρόκειται να σου δώσουν τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας να τις περάσεις σε άλλο ρούτερ. Εγώ έχω DP με VOIP τηλεφωνία οπότε με το netfaster πρέπει να αγαπηθούμε :roll:

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις χρήσιμες πληροφορίες σου.
Θα το έλεγξω αυτό που μου είπες αλλά απ' ότι βλέπω θα συνεχίσω σε shared-LLU για να έχω και το κεφαλάκι μου ήσυχο.

Το λέω γιατί έχω ακούσει τα τόσα άσχημα για το hol double play και δεν είμαι αυτή την εποχή να παίρνω ρίσκα τέτοιου είδους.

Όπως και να έχει θα το ψάξω όμως. :oneup:

lsavvaid
30-03-08, 04:16
πάντως δεν σημαίνει από την άλλη ότι με PSTN γραμμές θα λυθούν τα προβλήματα. Είναι πως το βλέπει ο καθένας αλλά και τι ανάγκες έχει και ανάλογα πράτει.

gkimonas
30-03-08, 04:24
πάντως δεν σημαίνει από την άλλη ότι με PSTN γραμμές θα λυθούν τα προβλήματα. Είναι πως το βλέπει ο καθένας αλλά και τι ανάγκες έχει και ανάλογα πράτει.

Είπες την πιο σωστή έκφραση, μακάρι να το σκέφτονταν και άλλοι έτσι. :oneup:


Θα το σκεφτώ και την καρδιά μου θα ρωτήσω πάντως για το τι θα κάνω τελικά. :hmm:

it's up your choice!!!!

gkimonas
31-03-08, 21:34
Κάποιος που η περιοχή του καλύπτεται από την hol, όπου δίνει κλασσική τηλεφωνία, (pstn), και είναι σε double play να μας πει εντυπώσεις γιατί είμαι σε μεγάλο δίλειμα;

Ευχαριστώ

aa144
31-03-08, 23:41
Σου δίνουν τη δυνατότητα να αποφασίσεις εσύ αν θα πας σε POTS ή όχι;

gkimonas
31-03-08, 23:46
Σου δίνουν τη δυνατότητα να αποφασίσεις εσύ αν θα πας σε POTS ή όχι;

Με ενημέρωσαν γι αυτή την δυνατότητα, είχα πάρει τηλέφωνο στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης.

Απλώς θα ήθελα εντυπώσεις από κάποιον που έχει επιλέξει αυτή την pots όπως την είπες.

lsavvaid
31-03-08, 23:52
Σου δίνουν τη δυνατότητα να αποφασίσεις εσύ αν θα πας σε POTS ή όχι;

Όχι , θα γίνουν σταδιακά και οι παλιοί POTS . Πήρα τηλέφωνο και μου το είπαν. Τώρα αν πάρεις και σου πουν τίποτα άλλο...:whistle:
Στην ΤΥ πήρα πάντως για να ρωτήσω αν μπορώ να αλλάξω ρούτερ και όχι στο τμήμα πωλήσεων

gkimonas
31-03-08, 23:53
Όχι , θα γίνουν σταδιακά όλοι POTS . Πήρα τηλέφωνο και μου το είπαν. Τώρα αν πάρεις και σου πουν τίποτα άλλο...:whistle:
Στην ΤΥ πήρα πάντως για να ρωτήσω αν μπορώ να αλλάξω ρούτερ και όχι στο τμήμα πωλήσεων

Αυτή η pots στην ουσία δεν είναι voip?

pan.nl
01-04-08, 00:02
Σε μια φίλη μου στην Καλλιθέα που δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα έδωσαν το Netfaster. Το κουτί περιλαμβάνει ένα splitter (ADSL/Phone) και ένα φίλτρο. Στις οδηγίες λέει πως αν οι συσκευές που είναι συνδεδεμένες στις άλλες πρίζες δε λειτουργούν, τότε να συνδέσει την έξοδο Phone του splitter με την υποδοχή Phone 2 του Netfaster, αλλιώς απλά να τοποθετήσει ένα φίλτρο στις άλλες συσκευές που συνδέονται στις υπόλοιπες πρίζες. Να συμπεράνω πως στην Καλλιθέα δίνουν πλέον PSTN? Το δεύτερο νούμερο το παίρνει μόνο από το router όμως, έτσι δεν είναι?

lsavvaid
01-04-08, 00:03
Αυτή η pots στην ουσία δεν είναι voip?

Είναι η κλασική τηλεφωνία που δίνει ο ΟΤΕ. Θα βάζεις δηλαδή φίλτρα στις τηλεφωνικές συσκευές αν έχεις ADSL για το διαχωρισμό των συχνοτήτων.

pan.nl
01-04-08, 00:04
Ναι αλλά και αυτή η τηλεφωνία στην ουσία VoIP δεν είναι? Απλώς μετατρέπεται σε "PSTN" από το DSLam μέχρι τον συνδρομητή.:hmm:

lsavvaid
01-04-08, 00:07
Σε μια φίλη μου στην Καλλιθέα που δεν έχει ενεργοποιηθεί ακόμα έδωσαν το Netfaster. Το κουτί περιλαμβάνει ένα splitter (ADSL/Phone) και ένα φίλτρο. Στις οδηγίες λέει πως αν οι συσκευές που είναι συνδεδεμένες στις άλλες πρίζες δε λειτουργούν, τότε να συνδέσει την έξοδο Phone του splitter με την υποδοχή Phone 2, αλλιώς απλά να τοποθετήσει ένα φίλτρο στις άλλες συσκευές. Να συμπεράνω πως στην καλλιθέα δίνουν πλέον PSTN? Το δεύτερο νούμερο το παίρνει μόνο από το router όμως, έτσι δεν είναι?

Οχι απαραίτητα. Σε όλους το ίδιο κουτί δίνουν. Απλά δίνουν και το σπλίτερ γιατί σκοπεύουν να κάνουν την τηλεφωνία POTS. Αν έχεις VOIP το σπλίτερ είναι άχρηστο. Συνδέεις την υποδοχή DSL του ρούτερ κατευθείαν στην πρίζα και τα τηλέφωνα στις υποδοχές fon1 , fon2.

Τώρα επειδή σε κάποιες περιοχές άρχισαν να δίνουν PSTN καλό θα ήταν να πάρει τηλέφωνο να μάθει η φίλη σου τη γραμμή θα της δώσουν

gkimonas
01-04-08, 00:14
Αξίζει τον κόπο ρε παιδιά ας πει κάποιος please.

aa144
01-04-08, 00:30
Αξίζει τον κόπο ρε παιδιά ας πει κάποιος please.

Σε εσένα δεν ξέρω αν θα αξίζει ή όχι να πάρεις POTS, αυτό εσύ θα μας το πεις, αν το θέλεις έτσι και γιατί το θέλεις έτσι.

Σε εμένα δεν το θέλω POTS και αν το κάνουν (σε εμένα) POTS θα φύγω από HOL την άλλη μέρα. Θέλω δυο γραμμές και θέλω να είναι VOIP και οι δυο, και θέλω να μην έχω ούτε σπλίτερ, ούτε φίλτρα πουθενά στη γραμμή μου. Μόνο ένα σήμα πάνω στο καλώδιο, DSL σε Annex A και τίποτε άλλο, ποτέ, όσο υπάρχει εταιρία που το δίνει έτσι, σε αυτήν θα πάω. (NetOne).

gkimonas
01-04-08, 00:37
Σε εσένα δεν ξέρω αν θα αξίζει ή όχι να πάρεις POTS, αυτό εσύ θα μας το πεις, αν το θέλεις έτσι και γιατί το θέλεις έτσι.

Σε εμένα δεν το θέλω POTS και αν το κάνουν (σε εμένα) POTS θα φύγω από HOL την άλλη μέρα. Θέλω δυο γραμμές και θέλω να είναι VOIP και οι δυο, και θέλω να μην έχω ούτε σπλίτερ, ούτε φίλτρα πουθενά στη γραμμή μου. Μόνο ένα σήμα πάνω στο καλώδιο, DSL σε Annex A και τίποτε άλλο, ποτέ, όσο υπάρχει εταιρία που το δίνει έτσι, σε αυτήν θα πάω. (NetOne).

Το θέλω φίλε μου γιατί δεν θέλω να αλλάξω τα modem-routers που έχω.
Δεν θέλω να τα χαραμήσω και ένα έχω fritz, faster ή όπως αλλιώς λέγονται αυτά που δίνει η hol.

aa144
01-04-08, 00:41
Τότε δεν υπάρχει λόγος να το συζητάς, πάρε POTS και βάλε ότι ρούτερ θέλεις, έτσι κι αλλιώς το ρούτερ της Hol είναι τζάμπα, μπορείς να το βάλεις, ή να κρατήσεις αυτό που έχεις, ότι σου αποδώσει καλύτερα.

gkimonas
01-04-08, 00:44
Τότε δεν υπάρχει λόγος να το συζητάς, πάρε POTS και βάλε ότι ρούτερ θέλεις, έτσι κι αλλιώς το ρούτερ της Hol είναι τζάμπα, μπορείς να το βάλεις, ή να κρατήσεις αυτό που έχεις, ότι σου αποδώσει καλύτερα.

Thanks a lot, μου είπαν πως μόνο για μερικές ώρες θα μείνω χωρίς internet και τηλέφωνο.
Ισχύει κάτι τέτοιο ή πουλάνε φούμαρα και θα μείνω μέρες ολόκληρες χωρίς internet ή τηλέφωνο;

lsavvaid
01-04-08, 00:47
Το θέλω φίλε μου γιατί δεν θέλω να αλλάξω τα modem-routers που έχω.
Δεν θέλω να τα χαραμήσω και ένα έχω fritz, faster ή όπως αλλιώς λέγονται αυτά που δίνει η hol.

Και το netfaster αν δεν είσαι μανιακός τορεντάκιας μια χαρά δουλεύει .Απλά αν βάλεις πολλά connections θα μπουκώσει ίσως και θέλει reset . Επειδή έχουμε την τάση να τα ισοπεδώνουμε όλα εγώ θεωρώ ότι είναι χαρά λύση . Και εγώ θέλω να αλλάξω ρούτερ αλλά δεν θα ρίξω μαύρη πέτρα στο netfaster. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ένα τόρρεντ θέλουμε ντε και καλά να κατέβει σε 30 λεπτά αντί μιας ώρας.

gkimonas
01-04-08, 00:49
Και το netfaster αν δεν είσαι μανιακός τορεντάκιας μια χαρά δουλεύει .Απλά αν βάλεις πολλά connections θα μπουκώσει ίσως και θέλει reset . Επειδή έχουμε την τάση να τα ισοπεδώνουμε όλα εγώ θεωρώ ότι είναι χαρά λύση . Και εγώ θέλω να αλλάξω ρούτερ αλλά δεν θα ρίξω μαύρη πέτρα στο netfaster. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί ένα τόρρεντ θέλουμε ντε και καλά να κατέβει σε 30 λεπτά αντί μιας ώρας.


Δεν ασχολούμαι με torents φίλε μου.
Χρησιμοποιώ συγκεκριμένα routers για συγκεκριμένες δουλειές.

Αυτό είναι το θέμα.

aa144
01-04-08, 00:55
Αν πάρεις POTS και όλα πάνε καλά, τη διακοπή στην τηλεφωνία μπορεί και να μην την καταλάβεις καν. Η φορητότητα του αριθμού μπορεί να γίνει σταδιακά σε μια δυο μέρες, αλλά πράγματι μπορεί να έχεις μόνο διακοπή λίγων λεπτών (ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ).

Υπολόγισε το χρόνο που θα χρειαστείς και για να βάλεις τις ρυθμίσεις της Hol στο ρούτερ σου, για να έχεις Internet, αφού μπεις στο ιδιόκτητο. Αν π.χ. είσαι σπίτι και το καταλάβεις την ώρα που το κάνουν, μπορεί να είσαι έτοιμος για δράση σε λίγα λεπτά.

Στο λέω αυτό γιατί στο 2play αν έχεις τηλεφωνία VOIP, τότε καταλαβαίνεις πότε ενεργοποιήθηκες επειδή σου κόβεται το τηλέφωνο που είχες από τον ΟΤΕ, δεν έχεις πια σήμα. Στο 2play σε POTS όμως, δεν συμβαίνει αυτό, η γραμμή σου έχει πάλι σήμα τηλεφώνου. Την αλλαγή θα την καταλάβεις επειδή δεν θα λειτουργεί πια το ρούτερ σου στον παλιό πάροχο, και ίσως από την μη λειτουργία της φορητότητας του αριθμού σου τις πρώτες ώρες. Κάποιος που δεν είχε DSL στη γραμμή του από άλλο πάροχο, μπορεί να αργήσει πολύ να το καταλάβει ότι μπήκε στο ιδιόκτητο αν δεν έχει ήδη πάνω στη γραμμή το ρούτερ έτοιμο με τις ρυθμίσεις για Hol.

gkimonas
01-04-08, 01:12
Αν πάρεις POTS και όλα πάνε καλά, τη διακοπή στην τηλεφωνία μπορεί και να μην την καταλάβεις καν. Η φορητότητα του αριθμού μπορεί να γίνει σταδιακά σε μια δυο μέρες, αλλά πράγματι μπορεί να έχεις μόνο διακοπή λίγων λεπτών (ΑΝ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ).

Υπολόγισε το χρόνο που θα χρειαστείς και για να βάλεις τις ρυθμίσεις της Hol στο ρούτερ σου, για να έχεις Internet, αφού μπεις στο ιδιόκτητο. Αν π.χ. είσαι σπίτι και το καταλάβεις την ώρα που το κάνουν, μπορεί να είσαι έτοιμος για δράση σε λίγα λεπτά.

Στο λέω αυτό γιατί στο 2play αν έχεις τηλεφωνία VOIP, τότε καταλαβαίνεις πότε ενεργοποιήθηκες επειδή σου κόβεται το τηλέφωνο που είχες από τον ΟΤΕ, δεν έχεις πια σήμα. Στο 2play σε POTS όμως, δεν συμβαίνει αυτό, η γραμμή σου έχει πάλι σήμα τηλεφώνου. Την αλλαγή θα την καταλάβεις επειδή δεν θα λειτουργεί πια το ρούτερ σου στον παλιό πάροχο, και ίσως από την μη λειτουργία της φορητότητας του αριθμού σου τις πρώτες ώρες. Κάποιος που δεν είχε DSL στη γραμμή του από άλλο πάροχο, μπορεί να αργήσει πολύ να το καταλάβει ότι μπήκε στο ιδιόκτητο αν δεν έχει ήδη πάνω στη γραμμή το ρούτερ έτοιμο με τις ρυθμίσεις για Hol.



Όσο για τις ρυθμίσεις που λες για την πρόσβαση στο δίκτυο της hol, μου είπαν πως θα έχω τις ίδιες ρυθμίσεις, δηλαδή username, password κλπ :oneup:

aa144
01-04-08, 01:25
Τότε εσύ την αλλαγή θα την καταλάβεις μόνο από τη μεγαλύτερη ταχύτητα, όμως αν μείνεις στην πόρτα που είσαι τώρα, εφόσον είσαι Shared LLU σε Hol, θα απαιτηθεί επανεκκίνηση του ρούτερ σου, αλλιώς αν δεν αλλάξεις πόρτα, δεν θα έχεις καθόλου διακοπή στην υπηρεσία, αλλά χωρίς επανεκκίνηση δεν θα αλλάξει ούτε η ταχύτητα συγχρονισμού.

Αν αλλάξεις πόρτα, ο επανασυγχρονισμός στο ρούτερ που θα προκύψει από αυτή την αλλαγή, θα σου δείξει με τη μεγαλύτερη ταχύτητα που θα έχεις μετά την αλλαγή, ότι έγινε η ενεργοποίηση.

gkimonas
01-04-08, 01:34
Τότε εσύ την αλλαγή θα την καταλάβεις μόνο από τη μεγαλύτερη ταχύτητα, όμως αν μείνεις στην πόρτα που είσαι τώρα, εφόσον είσαι Shared LLU σε Hol, θα απαιτηθεί επανεκκίνηση του ρούτερ σου, αλλιώς αν δεν αλλάξεις πόρτα, δεν θα έχεις καθόλου διακοπή στην υπηρεσία, αλλά χωρίς επανεκκίνηση δεν θα αλλάξει ούτε η ταχύτητα συγχρονισμού.

Αν αλλάξεις πόρτα, ο επανασυγχρονισμός στο ρούτερ που θα προκύψει από αυτή την αλλαγή, θα σου δείξει με τη μεγαλύτερη ταχύτητα που θα έχεις μετά την αλλαγή, ότι έγινε η ενεργοποίηση.

Έτσι είναι το πιο λογικό βέβαια. :oneup:


Θα ήθελα να σε ευχαριστήσω ειλικρινά γιατί είσαι από τους συμφορουμίτες που όταν είχα κάποια απορία ή είχα κάποιο πρόβλημα επάνω σε θέματα που είχαν να κάνουν με την hol, έλυσες αρκετές μου απορίες και μάλιστα λεπτομερέστατα.

Επομένως ένα μεγάλο thanks :oneup:

:worthy::respekt: :worthy::respekt: :worthy::respekt:

Υ.Γ Δεν θα ήθελα για κανέναν λόγο να προσβάλλω τους υπόλοιπους συμφορουμίτες απλώς το συγκεκριμένο μέλος μου έχει απαντήσει σε πολλά μου ερωτήματα με θετικότατα αποτελέσματα.

dimstog
01-04-08, 18:05
Όσο για τις ρυθμίσεις που λες για την πρόσβαση στο δίκτυο της hol, μου είπαν πως θα έχω τις ίδιες ρυθμίσεις, δηλαδή username, password κλπ :oneup:

Το ότι τα username/pass δουλεύουν τα ίδια, το επιβεβαιώνω, αν και υπάρχει thread εδώ που αναφέρει ότι δουλεύει οποιοδήποτε username και pass εφόσον είσαι σε ιδιόκτητο (δεν είναι και τόσο παράλογο αυτό όσο ακούγεται). Σημαντικό σε αυτή τη περίπτωση είναι να καταχωρηθεί η αίτηση σου στον ήδη υπάρχοντα λογαριασμό σου στη HOL - αυτό το επιβεβαιώνεις από τα management tools στο site της HOL.

Επίσης, αν για κάποιο λόγο βάλεις VoIP - λέμε τώρα - να ξέρεις ότι το τηλέφωνο μπορεί να χρειαστεί μέχρι και μιάμιση ημέρα μέχρι να κάνουν register οι server της mac του router σου.

Προσωπικά, όταν με ενεργοποίησαν, το internet ήταν online σε 2 ώρες (μέχρι να κάνω reset το router) και το τηλ την άλλη ημέρα το βράδυ. Ο αστάθμητος παράγοντας φαντάζομαι είναι η καλή συνεργασία HOL - OTE σε αυτό το σημείο.

gkimonas
01-04-08, 19:36
Λοιπόν παδιά αν τελικά περάσω σε full-llu με pots τηλεφωνία όπως είπαμε, τι ποσό θα πρέπει να καταβάλω στην αρχή, δεν θα πάρω εξοπλισμό δεν θα πάρω τίποτα.

Απεριόριστες κλήσεις προς σταθερά και Internet έως 24 όπως λένε (:p:p)

Την διαδικασία με τον ΟΤΕ την αναλαμβάνουν εκείνοι, το ποσό που θα οφείλω στον ΟΤΕ τι θα γίνει; :hmm:

dikal
01-04-08, 19:39
Την διαδικασία με τον ΟΤΕ την αναλαμβάνουν εκείνοι, το ποσό που θα οφείλω στον ΟΤΕ τι θα γίνει; :hmm:

Ο ΟΤΕ θα εκδόσει έναν εκκαθαριστικό λογαριασμό, τον οποίο θα πληρώσεις (ή θα εισπράξεις :p) στο OTESHOP της γειτονιάς.

gkimonas
01-04-08, 19:42
Ο ΟΤΕ θα εκδόσει έναν εκκαθαριστικό λογαριασμό, τον οποίο θα πληρώσεις (ή θα εισπράξεις :p) στο OTESHOP της γειτονιάς.

Μετά δηλαδή θα χρωστάω μόνο στους hol;

Thanks. :oneup:

gkimonas
03-04-08, 03:05
Έπειτα από οικογενειακή συζήτηση, εκτώς απροόπτου θα κάνω ανανέωση του συμβολαίου μου σε shared llu, hibox στα 6 Μ και static ip.

aa144
03-04-08, 12:07
Εφόσον λες για static IP θα σου έλεγα, αν είναι πρώτη φορά που θα πάρεις και δεν είχες static IP μέχρι τώρα, να το προσέξεις να μην μπλέξεις, υπάρχει κακό προηγούμενο.

Σχετικά με πακέτο και κόστος συν το κόστος του static IP, συν την πιθανότητα να μπλέξεις, θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά στη NetOne, έχει και δίμηνη δοκιμή δωρεάν αν ενδιαφέρεσαι, δίνει static IP χωρίς χρέωση, και έχεις και δυο γραμμές δωρεάν και τηλέφωνα εξωτερικού δωρεάν, αυτή τη στιγμή που μιλάμε και με την κατάργηση της δεύτερης γραμμής στη Hol ακόμα και στα 2play VOIP, είναι μοναδική επιλογή για όποιον θέλει δυο γραμμές δωρεάν, ή / και Static IP χωρίς επιπλέον χρέωση, σε βάθος χρόνου το όφελος είναι πολύ σημαντικό, ειδικά όσο αφορά το Static IP που θα το πληρώνεις κάθε μήνα.

http://www.netone.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=26&Itemid=36&lang=iso-8859-7

Αντιλαμβάνομαι τα περί οικογενειακού συμβουλίου, αδερφής κτλ, αλλά όπως λέει και η ...Τατιάνα, "αξίζει να το δεις".

gkimonas
03-04-08, 12:14
Εφόσον λες για static IP θα σου έλεγα, αν είναι πρώτη φορά που θα πάρεις και δεν είχες static IP μέχρι τώρα, να το προσέξεις να μην μπλέξεις, υπάρχει κακό προηγούμενο.

Σχετικά με πακέτο και κόστος συν το κόστος του static IP, συν την πιθανότητα να μπλέξεις, θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά στη NetOne, έχει και δίμηνη δοκιμή δωρεάν αν ενδιαφέρεσαι, δίνει static IP χωρίς χρέωση, και έχεις και δυο γραμμές δωρεάν και τηλέφωνα εξωτερικού δωρεάν, αυτή τη στιγμή που μιλάμε και με την κατάργηση της δεύτερης γραμμή στη Hol ακόμα και στα 2play VOIP, είναι μοναδική επιλογή για όποιον θέλει δυο γραμμές δωρεάν, ή / και Static IP χωρίς επιπλέον χρέωση, σε βάθος χρόνου το όφελος είναι πολύ σημαντικό, ειδικά όσο αφορά το Static IP που θα το πληρώνεις κάθε μήνα.

http://www.netone.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=26&Itemid=36&lang=iso-8859-7

Αντιλαμβάνομαι τα περί οικογενειακού συμβουλίου, αδερφής κτλ, αλλά όπως λέει και η ...Τατιάνα, "αξίζει να το δεις".

Αξίζει να το δεις φυσικά, αλλά δεν νομίζω πως τα 7,70 € το μήνα είναι αρκετά χρήματα για static ip αυτή την στιγμή.

Τι είδους προβλήματα έχουν γίνει με την static ip?

lsavvaid
03-04-08, 12:20
Εφόσον λες για static IP θα σου έλεγα, αν είναι πρώτη φορά που θα πάρεις και δεν είχες static IP μέχρι τώρα, να το προσέξεις να μην μπλέξεις, υπάρχει κακό προηγούμενο.

Σχετικά με πακέτο και κόστος συν το κόστος του static IP, συν την πιθανότητα να μπλέξεις, θα σου έλεγα να ρίξεις μια ματιά στη NetOne, έχει και δίμηνη δοκιμή δωρεάν αν ενδιαφέρεσαι, δίνει static IP χωρίς χρέωση, και έχεις και δυο γραμμές δωρεάν και τηλέφωνα εξωτερικού δωρεάν, αυτή τη στιγμή που μιλάμε και με την κατάργηση της δεύτερης γραμμή στη Hol ακόμα και στα 2play VOIP, είναι μοναδική επιλογή για όποιον θέλει δυο γραμμές δωρεάν, ή / και Static IP χωρίς επιπλέον χρέωση, σε βάθος χρόνου το όφελος είναι πολύ σημαντικό, ειδικά όσο αφορά το Static IP που θα το πληρώνεις κάθε μήνα.



Ναι αλλά δεν λένε ότι έχει τέλος ενεργοποιήσης και μετά το δίμηνο η ποινή για διακοπή προ δωδεκαμήνου είναι από τις μεγαλύτερες. Βασικά και από hol για να φύγεις είναι 55 ευρώ αλλά πρέπει να το κάνεις σωστά μην μπλέξεις. Πάντως και εγώ έχω θετική εικόνα απο αυτά που ακούω για την net one.


Στην Θεσσαλονίκη δραστηριοποιείται αλήθεια ;

aa144
03-04-08, 12:29
Αξίζει να το δεις φυσικά, αλλά δεν νομίζω πως τα 7,70 € το μήνα είναι αρκετά χρήματα για static ip αυτή την στιγμή.

Τι είδους προβλήματα έχουν γίνει με την static ip?

Ρίξε μια ματιά από εδώ και κάτω, να δεις τι έπαθε ο γείτονας billgout με τη static IP. Δεν λέω ότι θα πάθεις τα ίδια, αλλά δείχνει την απόλυτη αδυναμία αντίδρασης που έχουν σε οτιδήποτε διαφορετικό από τα συνηθισμένα. Να το πω αλλιώς, αν ήθελα static IP, θα έβαζα από μια εταιρία που αυτό είναι σύνηθες και ξέρουν πως να το κάνουν αξιόπιστα, δηλαδή όχι Hol.

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=171911&page=6

........Auto merged post: aa144 added 6 Minutes and 12 Seconds later........


Ναι αλλά δεν λένε ότι έχει τέλος ενεργοποιήσης και μετά το δίμηνο η ποινή για διακοπή προ δωδεκαμήνου είναι από τις μεγαλύτερες. Βασικά και από hol για να φύγεις είναι 55 ευρώ αλλά πρέπει να το κάνεις σωστά μην μπλέξεις. Πάντως και εγώ έχω θετική εικόνα απο αυτά που ακούω για την net one.


Στην Θεσσαλονίκη δραστηριοποιείται αλήθεια ;

Τα λένε μια χαρά, κατά τη γνώμη μου, πιο καθαρά από όλους.


<<Πληρώνετε μόνο το τέλος ενεργοποίησης που είναι 50 Ευρώ και το κόστος των τηλεφωνικών σας κλήσεων προς κινητά και διεθνείς προορισμούς που δεν περιλαμβάνονται στη δωρεάν δέσμη των 18 διεθνών προορισμών. Δεν θα πληρώσετε τα πάγια τέλη 2 μηνών, δηλαδή αυτομάτως κερδίζετε €75,80=(€37,90 χ 2 μήνες)

Έτσι, μόνο με 50 Ευρώ για 2 μήνες, έχετε :

2 τηλεφωνικές γραμμές ταυτόχρονα
Δωρεάν απεριόριστες κλήσεις προς ΟΛΑ τα σταθερά τηλέφωνα, στην Ελλάδα και σε 18 διεθνείς προορισμούς: (Αυστραλία, Αυστρία, Βέλγιο, Γαλλία, Γερμανία, Η.Π.Α., Ηνωμένο Βασίλειο, Ιαπωνία, Ισπανία, Κανάριους Νήσους, Ιταλία, Καναδάς, Κύπρος, Ολλανδία, Σιγκαπούρη, Χονγκ Κονγκ, Αλάσκα, Χαβάη)
Όλες τις ψηφιακές τηλεφωνικές ευκολίες
Internet έως 24 Mbps ταυτόχρονα με τις δυο τηλεφωνικές γραμμές >>


Όλο το κείμενο είναι εδώ:


http://www.netone.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=51&Itemid=73&lang=iso-8859-7


Για Θεσσαλονίκη, δεν γνωρίζω, βάλε ένα τηλέφωνο π.χ. στο κέντρο και δες αν έχει κάλυψη, από εκεί θα ξεκινήσουν λογικά.

theopan
03-04-08, 13:27
Στην Θεσσαλονίκη δραστηριοποιείται αλήθεια ;

Μόνο στο Ν. Αττικής και μόνο σε περιοχές με τηλέφωνα από 21- από όσο έχω δει.
Το τέλος αποσύνδεσης προ 12μήνου είναι μάλλον σε όλους 70€. Μόνο η HOL είναι χαμηλότερα στα 55€. Δε νομίζω ότι αποτελεί κριτήριο αυτό όμως. Δεν κάνουμε νέα σύνδεση με την προοπτική να διακόπτουμε σε 3-4 μήνες.

lsavvaid
04-04-08, 05:39
Μόνο στο Ν. Αττικής και μόνο σε περιοχές με τηλέφωνα από 21- από όσο έχω δει.
Το τέλος αποσύνδεσης προ 12μήνου είναι μάλλον σε όλους 70€. Μόνο η HOL είναι χαμηλότερα στα 55€. Δε νομίζω ότι αποτελεί κριτήριο αυτό όμως. Δεν κάνουμε νέα σύνδεση με την προοπτική να διακόπτουμε σε 3-4 μήνες.


Συμφωνώ ότι πάντα το κοιτάμε σε βάθος χρόνου και να ωφεληθούμε από την υπηρεσία που μας παρέχουν. Έλα ντε όμως που με αυτούς όλους δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα σε αυτήν την φάση. Απλά το κόστος διακοπής καλό είναι να το έχουμε υπόψη ειδικά τώρα με την κατάσταση που επικρατεί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.