PDA

Επιστροφή στο Forum : τεχνολογίες στο νεό σπίτι



zoran
30-03-08, 10:40
Χτίζω σπίτι και έχω φτάσει στο σημείο με τα ηλεκτρολογικά! Ευαίσθητο κομμάτι για μένα που θέλω να στήσω γραμμές δικτύου από δωμάτιο σε δωμάτιο, γραμές τηλεφωνίας, δορυφορική ΤV κλπ. κατά τάλλα απλά πράγματα, ούτε smart home θέλω ούτε τίποτα τόσο προηγμένο.
Θα ήθελα αφενώς μεν να μου πεί κάποιος τί να προσέξω, αφετέρου να ρωτήσω εάν αξίζει πλέον να βάλει κανείς καλωδίωση για isdn γραμμή τηλεφ. Τώρα πιά με τα 2play κλπ έχει κανείς και τηλεφωνία και internet και όσον αφορά την 2γραμμή που παρέχει η ISDN ήδη κάποιες εταιρίες internet σου δίνουν κ 2η γραμμή (νομίζω η On και η ΗΟL) οπότε πάει για κατάργηση η ISDN τελικά μήπως?

Νικαετός
30-03-08, 10:56
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=13459&page=15

Καλό διάβασμα ;)

Όσι για την ερώτησή σου σχετικά με το isdn, πιστεύω πως δεν είναι πλέον απαραίτητο. ;)

zoran
30-03-08, 11:32
Επίσης, τί καλώδιο να βάλω? Για 100άρι ή για 1000άρι δίκτυο? Αξίζει δηλαδή να βάλω για 1000άρι εάν αργότερα αυξηθούν οι ταχύτητες του internet, γιατί για μεταφορά αρχείων σίγουρα αξίζει!

anon
30-03-08, 11:34
Oχι τόσο για Ιντερνετ, αλλά για το εσωτερικό σου δίκτυο που μπορεί αργότερα να έχεις περισσότερους απο έναν υπολογιστές (πχ έναν για κάθε παιδί), συν media center κλπ. Καλώδια δεν πρόκειται να αλλάξεις, και το ασύρματο ούτε πιάνει τα 1000 ούτε είναι καλό να το έχεις συνέχεια ανοικτό και να κυκλοφορείς στα ραδιοκύματα, εαν μπορείς να το αποφύγεις.

zoran
30-03-08, 12:06
To 1000άρι καλώδιο πώς το ζητάω? Πάλι Cat5e? ή Cat6? ή κάτι άλλο?

Lupus
30-03-08, 12:38
Cat6 ειναι προτιμοτερο, αν και εχω την εντυπωση οτι εχει βγει και νεο format χωρις να ειμαι σιγουρος.

zoran
30-03-08, 12:49
Το Cat6 θέλει γείωση?

zoran
31-03-08, 17:35
Ξέρει κανείς κανένα Pach Panel που να δέχεται 7 RJ45 και να είναι χωνευτό στον τοίχο? Να μην ξεσωρίζει σαν κουμούτσα από τον τοίχο!

dvm
31-03-08, 17:59
Επίσης μια ιδέα, δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στο άλλο thread. Αν έχεις πάνω από έναν όροφο καλό θα ήταν να προβλέψεις και για κάποιο voip server, ώστε να μπορείτε να επικοινωνείτε τσάμπα. Αν τα σπίτια δεν είναι ενωμένα εσωτερικά με σκάλα ούτε η φωνή, ούτε το τηλέφωνο είναι καλή λύση.

vagdsl
31-03-08, 18:19
Στα γρήγορα:

Βρες τον χώρο που θα είναι το "Data center" του σπιτιού σου. Κάποια αποθήκη ή χώρος κάτω από σκάλα είναι καλοί χώροι. Εκεί βάλε και τον κεντρικό πίνακα του ηλεκτρικού. Υπολόγισε πως εκεί θα μπούν κατανεμητής, switch, τηλ. κέντρο, ADSL Router, Εινισχυτής κεραίας TV, multiswitch SAT, UPS, NAS, home server κτλ κτλ. Aνάλογα με τις ανάγκες σου.

Φρόντισε από τον χώρο αυτό να ξεκινάνε καλώδια UTP που θα καταλήγουν σε τηλεφωνικές πρίζες. Οι πρίζες θα μπούν διπλές (δύο μισές στην ουσία) για TΦ/ΝΕΤ. Ένα UTP στην κάθε μία. Τερμάτισε σε κατανεμητή στο Datacenter. Εδώ να έρθουν και οι εξωτερικές γραμμές του OTE.

Για TV/SAT:
Αν θες κάθε πρίζα να είναι TV/SAT:
Κατέβασε στο Data center 5 ομοαξονικά (4 SAT/1 TV) από τον χώρο που θα μπουν οι κεραίες. Για κάθε πρίζα TV/SAT πήγαινε ένα ομοαξονικό. Θα χρειαστείς quatro LNB και multiswitch.

kyrnikos
31-03-08, 21:31
Στα γρήγορα:

Βρες τον χώρο που θα είναι το "Data center" του σπιτιού σου. Κάποια αποθήκη ή χώρος κάτω από σκάλα είναι καλοί χώροι. Εκεί βάλε και τον κεντρικό πίνακα του ηλεκτρικού.

Αυτό μπορεί να γίνει ή είναι υποχρεωτικό για λόγους ασφαλείας ο πίνακας να είναι κοντά στη
είσοδο ; με ενδιαφέρει και εμένα.

euri
31-03-08, 21:58
Φρόντισε από τον χώρο αυτό να ξεκινάνε καλώδια UTP που θα καταλήγουν σε τηλεφωνικές πρίζες. Οι πρίζες θα μπούν διπλές (δύο μισές στην ουσία) για TΦ/ΝΕΤ. Ένα UTP στην κάθε μία. Τερμάτισε σε κατανεμητή στο Datacenter. Εδώ να έρθουν και οι εξωτερικές γραμμές του OTE.

Έτσι όμως δεν πρόκειται να υποστηρίξει ποτέ gigabit ethernet, καθώς αυτό απαιτεί και τα 8 καλώδια του UTP, σε αντίθεση με το fast ethernet που χρειάζεται τα 4. Οπότε αν βάλει διπλές πρίζες, ας βάλει και δύο UTP σε κάθε πρίζα.


Αυτό μπορεί να γίνει ή είναι υποχρεωτικό για λόγους ασφαλείας ο πίνακας να είναι κοντά στη
είσοδο ; με ενδιαφέρει και εμένα.

Αυτό δεν το γνωρίζω. Στο δικό μου σπίτι πάντως ο κεντρικός πίνακας διανομής είναι αρκετά μακρυά από την κεντρική είσοδο, αλλά υπάρχουν υποπίνακες σε διάφορα σημεία.

zoran
05-04-08, 09:56
Το Cat5e καλώδιο, υποστηρίζει 1000 Ethernet? Έχει κάνει κανείς τέτοιο δίκτιο με Cat5e?

diabibas
05-04-08, 10:10
Ναι μπορείς να προσεγγίσεις το Gigabit με CAT5, αλλά γιατί δε βάζεις cat6? μεγαλύτερος ρυθμόε συστροφής, μικρότερο cross talk. Κανένα δε χρειάζεται γείωση, μη βάλεις STP αλλά κανονικό UTP
(για εσωτερική τοιχοποιοία σίγουεα ενδείκνεται το STP, αφού θα περνάν παράλληλα και άλλα καλώδια, για να έχει καλύτερη άμυνα στον θόρυβο, αλλά θέλει πολύ καλή γείωση αλλιώς επιφέρει αντίθετα αποτελέσματα)

Εδώ έχει βγει και cat7 (δεν το έχω δουλέψει).

cranky
05-04-08, 11:50
Ξέρει κανείς κανένα Pach Panel που να δέχεται 7 RJ45 και να είναι χωνευτό στον τοίχο? Να μην ξεσωρίζει σαν κουμούτσα από τον τοίχο!
Δικτυακό υλικό (http://www.panduit.com/).Θα βρής εδώ (http://direct.where2getit.com/cwc/apps/w2gi.php?client=panduitint&template=locator&CITY=ATHENS&COUNTRY=GREECE).


Κάποια αποθήκη ή χώρος κάτω από σκάλα είναι καλοί χώροι. Εκεί βάλε και τον κεντρικό πίνακα του ηλεκτρικού.
Αυτό απαγορεύεται, όπως ειπώθηκε.
Ο πίνακας πρέπει να τοποθετείται στο κέντρο (περίπου) του σπιτιού, για να είναι εύκολα προσβάσιμος απο παντού.Επίσης, πρέπει (υποχρεωτικά πλέον) να έχη και αντιηλεκτροπληξιακό διακόπτη.
Για το δίκτυο, UTP cat6.

zoran
05-04-08, 18:04
(για εσωτερική τοιχοποιοία σίγουεα ενδείκνεται το STP, αφού θα περνάν παράλληλα και άλλα καλώδια, για να έχει καλύτερη άμυνα στον θόρυβο, αλλά θέλει πολύ καλή γείωση αλλιώς επιφέρει αντίθετα αποτελέσματα)
Μα το ότι περνά μαζί και με άλλα καλώδια έχω ακούσει πως τελικά δεν επηρεάζει εκτός και εάν εναι καλώδια σε εργοστάτιο κλπ με μεγάλα φορτία ή κάνω λάθος?

cranky
05-04-08, 18:44
Oχι, δεν κάνεις λάθος.
Στην Βιομηχανία, τα τηλεφωνικά καλώδια και τα καλώδια δικτύου τοποθετούνται σε απόσταση περίπου δεκα εκατοστών απ' τα καλώδια του ρεύματος, για να μήν επιρρεάζονται.
Σ' ένα σπίτι όμως που τα ρεύματα είναι πολύ μικρότερα, μια απόσταση 4-5 εκατοστων μεταξύ των σωλήνων ρεύματος-δικτύου, είναι αρκετή.
Διάβασε και το λινκ που σου δίνει ο Νικαετός.

zoran
05-04-08, 19:03
1. Μπορεί κάποιος να μου πεί τί μειονέκτημα (πέραν του κόστους) έχει το να βάλω cat6 (για το δίκτυο του σπιτιού) με το να βάλω cat5?

2. Επίσης θα ήθελα να ξέρω τί εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιήσω ώστε να συνδέσω σε ένα pach panel τα καλώδια που θα διατρέχουν μέσα στους τοίχους στο σπίτι, από δωμάτιο σε δωμάτιο! Είναι το ίδιο εργαλείο που χρησιμοποιείς γα να βάλεις σε UTP καλώδιο τα φισάκια RJ45 ή RJ11?

cranky
06-04-08, 00:27
1. Μπορεί κάποιος να μου πεί τί μειονέκτημα (πέραν του κόστους) έχει το να βάλω cat6 (για το δίκτυο του σπιτιού) με το να βάλω cat5?

2. Επίσης θα ήθελα να ξέρω τί εργαλείο θα πρέπει να χρησιμοποιήσω ώστε να συνδέσω σε ένα pach panel τα καλώδια που θα διατρέχουν μέσα στους τοίχους στο σπίτι, από δωμάτιο σε δωμάτιο! Είναι το ίδιο εργαλείο που χρησιμοποιείς γα να βάλεις σε UTP καλώδιο τα φισάκια RJ45 ή RJ11?
1.Kανένα.
2.Οχι.Για να κουμπώσης τα ζευγάρια του UTP στο pach panel, θα χρειαστής αυτό.
33854

Αλλά αν δεν εχεις ξανακάνει τέτοια δουλειά, καλύτερα να φωνάξης κάποιον επαγγελματία.

euri
06-04-08, 00:34
1. Μπορεί κάποιος να μου πεί τί μειονέκτημα (πέραν του κόστους) έχει το να βάλω cat6 (για το δίκτυο του σπιτιού) με το να βάλω cat5?



1.Kανένα.

Υπάρχει κάτι, όχι ακριβώς μειονέκτημα, αλλά ας πούμε δυσκολία: το Cat6 έχει ένα πλαστικό σταυρό κατά μήκος του καλωδίου που ξεχωρίζει τα ζεύγη μεταξύ τους. Αυτό το κάνει λίγο πιο δύσκαμπτο, άρα κάπως πιο δύσκολο στη μεταχείριση. Και σε οικιακό περιβάλλον, όπου δεν υπάρχουν shafts και κανάλια για τη διέλευση των καλωδίων, τα πράγματα είναι παράξενα, όταν το καλώδιο πρέπει να περάσει από κάποια γωνία.

cranky
06-04-08, 01:23
Aπ' ότι κατάλαβα, ο topic starter θα κάνη εσωτερική εγκατάσταση, επομένως το καλώδιο θα ακολουθήση την καμπυλότητα που θα εχη στις γωνίες η σωλήνα της εγκατάστασης.
Και επειδή το εσωτερικό "νεύρο" του Cat6 θα κοπή πρόσωπο με την εξωτερική μόνωση, δυσκολία μηδέν (imho).

zoran
06-04-08, 01:47
Και επειδή το εσωτερικό "νεύρο" του Cat6 θα κοπή πρόσωπο με τhν εξωτερική μόνωση, δυσκολία μηδέν (imho).
Τί εννοείς? Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό λίγο, τί εννοείς θα κοπεί πρόσωπο?

cranky
06-04-08, 01:55
Δεν θα εξέχει καθόλου ωστε να σ' ενοχληση στο κούμπωμα των ζευγών στο pach panel ή στα φισάκια RJ45.

zoran
06-04-08, 01:57
... οκ και πρακτικά τώρα και όχι μόνο για τις ταχύτητες, τί θα μου πρότεινες και γιατί? Cat5 ή Cat6?

euri
06-04-08, 02:00
Αν δε σας ενοχλεί η (όποια) διαφορά κόστους, τότε βάλτε Cat6. Διαφορετικά βάλτε Cat5e.


Aπ' ότι κατάλαβα, ο topic starter θα κάνη εσωτερική εγκατάσταση, επομένως το καλώδιο θα ακολουθήση την καμπυλότητα που θα εχη στις γωνίες η σωλήνα της εγκατάστασης.
Και επειδή το εσωτερικό "νεύρο" του Cat6 θα κοπή πρόσωπο με την εξωτερική μόνωση, δυσκολία μηδέν (imho).

Για την καμπυλότητα στις γωνίες αναφερόμουν. Το Cat6 είναι λίγο πιο ζόρικο στις μικρές ακτίνες καμπυλότητας (και αυτές είναι συχνές σε οικιακό περιβάλλον).

@ ADSLgr.com All rights reserved.