PDA

Επιστροφή στο Forum : Επίλυση προβλήματος λήψης φαξ με FRITZBOX 7140 A



tares
30-03-08, 12:10
Μετά απο πολλές εργατοώρες και ομοίως άπειρα posts σε διάφορα foroum νομίζω πως βρήκα (ψιλοτυχαία) μόνος μου την λύση στο πρόβλημα που αντιμετώπιζα στην λήψη φαξ.

Ενώ δηλαδή μπορούσα να στείλω κανονικά φαξ δεν λάμβανα με τίποτε. Καθόσον λοιπόν η ΤΥ ένιπτε τας χείρας της άρχιζα να πειραματίζομαι με τα settings του Fritzbox (7140A) που έχω και ΒΟΥΑΛΑ.

Πολύ απλά θα πρέπει να απο-επιλέξετε την επιλογή REACT TO ALL NUMBERS, που βρίσκεται στο SETTINGS>TELEPHONY>EXTENSIONS> όπου θα βρείτε τα βασικά settings για το FON 1 ΚΑΙ ΦΟΝ 2. H απο-επιλογή πρέπει να γίνει και για τις 2 γραμμές.

Ελπίζω να έσωσα κανέναν απο τα δικά μου μακροχρόνια τραβήγματα.

aa144
30-03-08, 14:38
Αυτό που αναφέρεις σχετίζεται με την χρήση διαφορετικού extension από κάθε αριθμό, οι περισσότεροι που αναφέρουν πρόβλημα στην αποστολή / λήψη fax δεν έχουν πρόβλημα με αυτό, αλλά με τα χρησιμοποιούμενα πρωτόκολα συμπίεσης - αποσυμπίεσης που επιλέγει κατά βούληση το ρούτερ (κυρίως το ΦΡΙΤΣ, το NetFaster ελέγχεται καλύτερα) και που έχουν αποτέλεσμα χαμηλή αξιοπιστία στη μετάδοση τέτοιων δεδομένων.

Αν σου χρειάζεται το fax, δοκίμασε και με NetFaster όπου έχεις άμεση επιλογή πρωτοκόλου συμπίεσης ήχου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.