PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΡΟΝΟΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ ZISTO



anergos13
30-03-08, 15:23
Νομιζω οτι ειναι χρησιμο να δουμε αυτη την περιοδο ποιος ειναι ο χρονος ενεργοποιησης για να ξερουμε τι να περιμενουμε.

vasiliou
30-03-08, 16:58
09-01-08 Υπέγραψα 11-01-08 έφτασε σε Τρελλας 13-01-08 το εστειλαν στον οτε και 31-01-08 ο οτε ειχε βάλει την ΝΕΑ γραμμή ..Οχι φορητοτητα Και εδω αρχίζουν τα γέλια ... μετά απο πολλλλλλλλααααα τηλεφωνά 7-02-08 ήρθε ο τεχνικός έκανε επίσημα την μικτονόμηση(αν και την είχα κάνει εγω ανεπίσημα απο την πρώτη μέρα και έπαιζε μια χαρα) 12-02-08 και καλά τοτε ενεργοποιήθηκα επίσημα στο σύστημα για αυτούς και το μοντεμ έφτασε 20-02-08... τα συμπεράσματα δικά σας!

panospc
30-03-08, 17:08
Νομιζώ πως θα ήταν καλύτερα να γίνει διαχωρισμός των επιλογών για αυτους που έκαναν αίτηση για φορητότητα και για αυτούς που έκαναν αίτηση για νέα γραμμη. πχ:

1 μήνα με φορητότητα
1 μήνα με νέα γραμμη
κλπ...

Επίσης μια επιλογή γι' αυτούς που περιμέναν πάνω απο 3 μήνες θα χρειαζόταν πιστεύω...

bohemis09
31-03-08, 01:25
Παιδια εγω πριν δυο μερες με ενεργοποιησαν.Περιμενα σχεδον 3 μηνες.Οτι να ναι.Επισης κατεβαζω μολις με 250kb.Αυτο θα ειναι προσωρινο ή μηπως υπαρχει γενικο προβλημα?Απο την tellas μου ειπαν πως ακομη δεν εχει ενεργοποιηθει πληρως η γραμμη μου.Δεν ξερω αν πρπει να τους πιστεψω ή οχι γιαυτο και αναρωτιεμαι.Επισης εχω flashaρει το router απο annex B σε A και φαβαμαι μηπως υπαρχει προβλημα απο το router.Εχει αντιμετωπισει κανενας πανω -κατω το ιδιο προβλημα?Σας ευχαριστω και συγνωμη για το off topic

ermis333
31-03-08, 08:09
Παιδια εγω πριν δυο μερες με ενεργοποιησαν.Περιμενα σχεδον 3 μηνες.Οτι να ναι.Επισης κατεβαζω μολις με 250kb.Αυτο θα ειναι προσωρινο ή μηπως υπαρχει γενικο προβλημα?Απο την tellas μου ειπαν πως ακομη δεν εχει ενεργοποιηθει πληρως η γραμμη μου.Δεν ξερω αν πρπει να τους πιστεψω ή οχι γιαυτο και αναρωτιεμαι.Επισης εχω flashaρει το router απο annex B σε A και φαβαμαι μηπως υπαρχει προβλημα απο το router.Εχει αντιμετωπισει κανενας πανω -κατω το ιδιο προβλημα?Σας ευχαριστω και συγνωμη για το off topic

Aν έχεις USR router βάλε PPPoE και όχι PPPoA.

bohemis09
31-03-08, 16:51
Aν έχεις USR router βάλε PPPoE και όχι PPPoA.

Σε ευχαριστω.Αρχικα το ειχα PPPoA και τωρα εκανα την αλλαγη σε PPPoE.Παρολα αυτα συνεχιζει η ταχυτητα να ειναι μεταξυ 220 και 260kb χωρις να παραμενει σταθερη σε μια μοναδα.Μηπως οφειλεται αποκλειστικα στο router και ενδεχομενως σε κακο flashαρισμα?Απο οτι ομως ειδα το Annex A εχει περαστει κανονικα.Ευχαριστω

DiM
31-03-08, 16:56
Γράψε πιο αναλυτικά πιο USR έχεις και πως δοκιμάζεις την speed δηλαδή ftp p2p εάν γίνετε από που :)

bohemis09
31-03-08, 17:51
Γράψε πιο αναλυτικά πιο USR έχεις και πως δοκιμάζεις την speed δηλαδή ftp p2p εάν γίνετε από που :)

Eχω το 9108 και δοκιμαζω απο ftp://ftp.forthnet.gr/pub/SPEEDTEST/
Πηρα τηλ την tellas πριν απο λιγο και μου ειπαν πως ενεργοποιησαν μονο το τηλεφωνο και οχι το ιντερνετ.Μου ειπαν πως ακομη παιρνω ιντερνετ απο τον Οτε.Παρολα αυτα εγω πριν την αναβαθμιση ειχα 1024κβ και τωρα κατεβαζω με 250kb.Δεν μπορω να καταλαβω τι εχει παιχτει.

DiM
31-03-08, 18:03
Eχω το 9108 και δοκιμαζω απο ftp://ftp.forthnet.gr/pub/SPEEDTEST/
Πηρα τηλ την tellas πριν απο λιγο και μου ειπαν πως ενεργοποιησαν μονο το τηλεφωνο και οχι το ιντερνετ.Μου ειπαν πως ακομη παιρνω ιντερνετ απο τον Οτε.Παρολα αυτα εγω πριν την αναβαθμιση ειχα 1024κβ και τωρα κατεβαζω με 250kb.Δεν μπορω να καταλαβω τι εχει παιχτει.

Σύμφωνα με το trace που έχεις δώσει εδώ

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1927401&postcount=52

Είσαι στο δίκτυο τις τελλας οποτε βλακείες σου είπανε.

Δοκίμασε να κατεβάσεις από τα παρακάτω δυο η forthnet έχει πιτάρη οποτε δεν είναι αξιόπιστο το αποτέλεσμα.


ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/gentoo/releases/x86/2007.0/livecd/livecd-i686-installer-2007.0.iso
ftp://ftp.ceid.upatras.gr/pub/fedora/linux/releases/8/Fedora/i386/iso/Fedora-8-i386-DVD.iso

ermis333
31-03-08, 18:06
Σύμφωνα με το trace που έχεις δώσει εδώ

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1927401&postcount=52

Είσαι στο δίκτυο τις τελλας οποτε βλακείες σου είπανε.

Δοκίμασε να κατεβάσεις από τα παρακάτω δυο η forthnet έχει πιτάρη οποτε δεν είναι αξιόπιστο το αποτέλεσμα.


ftp://ftp.ntua.gr/pub/linux/gentoo/releases/x86/2007.0/livecd/livecd-i686-installer-2007.0.iso
ftp://ftp.ceid.upatras.gr/pub/fedora/linux/releases/8/Fedora/i386/iso/Fedora-8-i386-DVD.iso

Επίσης δοκίμασε αυτά τα 2 που σου προτείνει ο DiM να τα κατεβάσεις και ταυτόχρονα και να μας πείς το άθροισμα.

bohemis09
31-03-08, 18:47
Κατεβαζω με σταθερη ταχυτητα στα 250Kb.Δοκιμαζοντας και τα δυο εχω συνολικη ταχυτητα στα 230kb.
Eνα μηνα πριν την αναβαθμιση και οταν ακομη ειχα συνδεση over ISDN στα 1024kb Τελλας, ξαφνικα αρχισα να κατεβαζω με 250kb αντι για 100kb(Περιεργο αν αναλαγιστουμε οτι τοτε λογικα δεν επαιρνα ιντερνετ απο το ιδιοκτητο της τελλας).Μηπως τελικα αυτη τη στιγμη με εχουν συνδεσει στο ιδιοκτητο αλλα δεν με εχουν ενεργοποιησει?Στα στατιστικα του router φαινεται να εχω downstream 11997kb/upstream 997kb
Eπισης μου ειπαν πως θα με παρουν τηλεφωνο οταν ειναι να γινει η ενεργοποιηση.Δηλαδη θα μου δωσουν κανα activation number ωστε να τελειωσει η ενεργοποιηση?

DiM
31-03-08, 18:52
Εάν κατάλαβα καλά είχες τελλας από πριν οποτε μπαίνεις με αυτόν τον λογαριασμό ? Εάν συμβαίνει αυτό τότε ακόμα δεν έχεις ενεργοποιηθεί, τώρα αντί για 1Mbit κατέβαζες/κατεβάζεις με 2Mbit άβυσσος η τελλας :)

Αφού έχεις συγχρονιστεί σε 12/1 πάρε phone 1212 και πρήξε τους να σου δώσουν το activation code να το κανεις να τελειώνεις. Είσαι ήδη στο δίκτυο της τελλας οποτε αυτό που μένει είναι η πλήρη ενεργοποίηση σου.

bohemis09
31-03-08, 18:55
Ναι, ακριβως.ειχα και πριν τελλας και αυτη τη στιγμη συνδεομαι με τον ιδιο κωδικο.Αυτο φταιει?

DiM
31-03-08, 19:00
Έκανα edit το παραπάνω μήνυμα μου και ήδη έχω απάντηση την ερώτηση σου. :)

bohemis09
31-03-08, 19:13
Σε ευχαριστω πολυ

@ ADSLgr.com All rights reserved.