PDA

Επιστροφή στο Forum : Εν μια στιγμη, 7,5 db πτωση στο SNR!



ksipsi
30-03-08, 16:33
Γεια σας,
εκει που νομιζα οτι ειχαν φτιαξει τα πραγματα ξαφνικα ηρθα αντιμετωπος για αλλη μια φορα με τα σκερτσα του ΟΤΕ.

Εχω 24Mbit γραμμη και τις τελευταιες εβδομαδες ειχα καταφερει να συγχρονιζω αναμεσα σε 10500 & 13500 Mbit στο Down και 1023 στο Up.

Την τελευταια εβδομαδα επεσα στα 8100 και 858 αντιστοιχα. Σημερα το πρωι που ανοιξα τον υπολογιστη ειδα οτι επιτελους ξαναηρθα στα παλια δηλαδη 11945 με SNR 9,5 και 1023 Up (δεν θυμαμαι ομως ποσο SNR παντως σιγουρα πανω απο 9).

Ομως λιγο πριν τις 14:00 ΞΑΦΝΙΚΑ και οχι σιγα-σιγα το SNR επεσε κατα 7,5 db στα 2 db (τωρα που γραφω ειναι στο 1,5 db).

Αυτο το φαινομενο, δηλαδη να πεσει το SNR σου τοσο πολυ και ετσι ξαφνικα, δεν ειναι καταδεικτικο οτι υπαρχει προβλημα με το οτι καποιος αλλος ειναι στην "ιδια γραμμη" με εμενα και με το που ανοιγει αυτος το ρουτερ του δημιουργειται προβλημα με crosstalk και ως αποτελεσμα να μην μπορω εγω να συγχρονισω στην ταχυτητα που θα μπορουσα ;

Θα μπορουσε να ηταν κατι αλλο ; Γενικο crosstalk, δηλαδη οτι ειμαστε πολλοι χρηστες δεν νομιζω να ισχυει γιατι τοτε θα επρεπε να πεφτει σιγα σιγα το SNR και οχι ετσι ξαφνικα. Το ξαφνικα εμενα με πηγαινει στο οτι ειναι ενας που κανει τη ζημια.

Δειτε παρακαλω και ενα screenshot απο DMT-Tool που δειχνει τα οσα λεω

Υ.Γ. Ειναι λογικο το ρουτερ να κραταει τη γραμμη συγχρονισμενη με μολις 1,5 db SNR ;:hmm:
Αυτη τη στιγμη που ειμαι στο 1,5 db κατεβαζω απο rapidshare μια χαρα (σχεδον τερμα) μεχρι και 1100 ΚΒ/s (με καποιες βουτιες βεβαια που και που στα 400 KB/s) και κανω Upload στο τερμα με 95 KB/s :whistle:

Collective_Soul
30-03-08, 19:38
Εμενα αντιθετα ανεβηκε το Snr χωρις λογο κατα 10 db
Συνηθως το snr πεφτει οταν εχει υγρασια(βροχες) και απο crosstalk

billaros_
30-03-08, 21:22
εμένα πέφτει κάθε απόγευμα από τις 18:00 έως τις 20:00 με συνεχές αποσυνδέσεις

Collective_Soul
30-03-08, 23:18
Γιατι δεν το ανεβαζεις το snr με το dmt??

pnikolo
31-03-08, 01:20
Γεια σας,
εκει που νομιζα οτι ειχαν φτιαξει τα πραγματα ξαφνικα ηρθα αντιμετωπος για αλλη μια φορα με τα σκερτσα του ΟΤΕ.

Εχω 24Mbit γραμμη και τις τελευταιες εβδομαδες ειχα καταφερει να συγχρονιζω αναμεσα σε 10500 & 13500 Mbit στο Down και 1023 στο Up.

Την τελευταια εβδομαδα επεσα στα 8100 και 858 αντιστοιχα. Σημερα το πρωι που ανοιξα τον υπολογιστη ειδα οτι επιτελους ξαναηρθα στα παλια δηλαδη 11945 με SNR 9,5 και 1023 Up (δεν θυμαμαι ομως ποσο SNR παντως σιγουρα πανω απο 9).

Ομως λιγο πριν τις 14:00 ΞΑΦΝΙΚΑ και οχι σιγα-σιγα το SNR επεσε κατα 7,5 db στα 2 db (τωρα που γραφω ειναι στο 1,5 db).

Αυτο το φαινομενο, δηλαδη να πεσει το SNR σου τοσο πολυ και ετσι ξαφνικα, δεν ειναι καταδεικτικο οτι υπαρχει προβλημα με το οτι καποιος αλλος ειναι στην "ιδια γραμμη" με εμενα και με το που ανοιγει αυτος το ρουτερ του δημιουργειται προβλημα με crosstalk και ως αποτελεσμα να μην μπορω εγω να συγχρονισω στην ταχυτητα που θα μπορουσα ;

Θα μπορουσε να ηταν κατι αλλο ; Γενικο crosstalk, δηλαδη οτι ειμαστε πολλοι χρηστες δεν νομιζω να ισχυει γιατι τοτε θα επρεπε να πεφτει σιγα σιγα το SNR και οχι ετσι ξαφνικα. Το ξαφνικα εμενα με πηγαινει στο οτι ειναι ενας που κανει τη ζημια.

Δειτε παρακαλω και ενα screenshot απο DMT-Tool που δειχνει τα οσα λεω

Υ.Γ. Ειναι λογικο το ρουτερ να κραταει τη γραμμη συγχρονισμενη με μολις 1,5 db SNR ;:hmm:
Αυτη τη στιγμη που ειμαι στο 1,5 db κατεβαζω απο rapidshare μια χαρα (σχεδον τερμα) μεχρι και 1100 ΚΒ/s (με καποιες βουτιες βεβαια που και που στα 400 KB/s) και κανω Upload στο τερμα με 95 KB/s :whistle:

Επειδη η περιπτωση σου, ειναι δυσκολη και λιγο πρωτογνωρη θα πρεπει να παμε δια της "εις ατοπον απαγωγης"! Θελω αρχικα να κανεις ενα hard reset στο ρουτερ, ξερεις απο την τρυπουλα απο πισω. Πες μου πια version dmt χρησιμοποιεις γιατι σε βλεπω με τελειως διαφορετικη απο τη δικη μου. Η τελευταια για μας (585) ειναι η ν7.35. Αν χρησιμοποιεις αλλη κατεβασε και τρξε αυτη. Εαν αλλαξουν τα δεδομενα, καμπυλες κλπ δωσε παλι ενα snapshot για τα περετερω. :hmm:
Υ.Γ. Το dmt εχει δικο του τροπο για να κανει snapshots που ειναι πιο ευκρινης. Χρησιμοποιησε αυτον! ;)

hel
31-03-08, 11:15
Υπάρχει περίπτωση να φταίει και το ρουτερ. Δοκίμασε άλλο και βλέπουμε.

ksipsi
31-03-08, 17:30
Λοιπον να ξεκινησω τις απαντησεις στα ερωτηματα σας μπας και βγει καμμια ακρη και σωθω!

@Collective_Soul (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=25645)
Δεν μπορω να το κανω, γιατι δεν το επιτρεπει το firmware του ρουτερ. Για να μπορεσω να εχω τετοια επιλογη πρεπει να παω πολλες εκδοσεις firmware πισω (6.0.κατι αν δεν κανω λαθος) και δεν θελω γιατι με αυτο ειμαι πολυ ευχαριστημενος (7.4.1.7).

@pnikolo (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=44339)
->Hard reset το εκανα και τιποτα το διαφορετικο δεν εγινε.
->εκδοση DMT-Tool ειναι η 7.35
->επειδη δεν αλλαξε κατι απο τις καμπυλες δεν στελνω νεο snapshot. Αν αλλαξει κατι θα ενεβασω και μαλιστα μεσα απο το DMT-Tool

@hel (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=23314)
Το ρουτερ λιγακι δυσκολο να φταιει γιατι μια χαρα λειτουργουσε μεχρι προτινως και δεν μου εχει προξενησει κανενος ειδους προβληματα ή ασταθειες. Επειδη μια πιανω και μια δεν πιανω, δεν νομιζω να ειναι προβλημα hardware με το ρουτερ γιατι αν ειχε χαλασει κατι θα ειχε χαλασει οριστικα. Δεν θα ηταν αλλες φορες χαλασμενο και αλλες φορες ΟΚ. Παντως επιφυλασσομαι να δοκιμασω καποιο αλλο τις επομενες ημερες αλλα πριν απο καιρο που ειχα παλι προβληματα και ειχα βαλει ενα αλλο (ST 536v5) δεν ειχα δει διαφορα (μονο 0,5 db στο attenuation αλλα αυτο το θεωρω λογικο)

pnikolo
31-03-08, 17:42
Δηλωσε τη βλαβη στο 121 και πες τους να μετρησουα απο τον κεντρικο κατανεμητη τη γραμμη σου ως "προς γη και επαφη" :hmm:

ksipsi
31-03-08, 19:39
Μολις πηρα το 121 πριν απο λιγο και ειπα στον νεαρο να δηλωσει βλαβη και να γραψει να γινει απο τον τεχνικο "μετρηση της γραμμης μου ως προς γη και επαφη".

Οποτε ειδομεν τωρα απο αυριο τα οποια τυχον ευρηματα. Θα περιμενω λογικα να με παρουν τηλεφωνο και να με ενημερωσουν για τα αποτελεσματα ή απλα θα κλεισουν τη βλαβη χωρις να κανουν το παραμικρο ;

Γιατι με τα οσα εχω ζησει μεχρι τωρα απο τον ΟΤΕ, για ολα τους εχω ικανους... :down:

pnikolo
31-03-08, 20:28
Μολις πηρα το 121 πριν απο λιγο και ειπα στον νεαρο να δηλωσει βλαβη και να γραψει να γινει απο τον τεχνικο "μετρηση της γραμμης μου ως προς γη και επαφη".

Οποτε ειδομεν τωρα απο αυριο τα οποια τυχον ευρηματα. Θα περιμενω λογικα να με παρουν τηλεφωνο και να με ενημερωσουν για τα αποτελεσματα ή απλα θα κλεισουν τη βλαβη χωρις να κανουν το παραμικρο ;

Γιατι με τα οσα εχω ζησει μεχρι τωρα απο τον ΟΤΕ, για ολα τους εχω ικανους... :down:

Εαν το φτιαξουν δε σου λενε τιποτα! Αν εξακολουθησει πιθανον να τηλεφωνησουν. Παντως οποτε μιλησεις κ σου πουν οτι περασε ψηφιακο ελεγχο ρωτησε τους αν σε μετρησαν και αν βρηκαν κατι, η ειναι "καθαρη"η γραμμη ;)

kadronarxis
31-03-08, 21:27
Έχει 2,5 βδομάδες που έχει πέσει και στο δικό μου ρούτερ το SNR...από 30,5 και 31 έπεσε χωρίς λόγο στο 23-24.
Τι γίνεται ρε γαμώτο; άλλαξα φίλτρα, ρούτερ τίποτα.
Κάτι έγινε με την υπόγεια καλωδίωση.

Πρέπει να πάρω τηλέφωνο το 121 γιατί στα 4 mbit έρχονται πολλά crc λάθη στη γραμμή, και χάνει σε ταχύτητα.

Dagalidis
31-03-08, 21:49
Πολλά παλαβά έχω παρατηρήσει και εγώ τώρα τελευταία με το SNR και δε μου αρέσει καθόλου.... :hmm:

sdikr
31-03-08, 21:52
Έχει 2,5 βδομάδες που έχει πέσει και στο δικό μου ρούτερ το SNR...από 30,5 και 31 έπεσε χωρίς λόγο στο 23-24.
Τι γίνεται ρε γαμώτο; άλλαξα φίλτρα, ρούτερ τίποτα.
Κάτι έγινε με την υπόγεια καλωδίωση.

Πρέπει να πάρω τηλέφωνο το 121 γιατί στα 4 mbit έρχονται πολλά crc λάθη στη γραμμή, και χάνει σε ταχύτητα.

George, δες πρώτα αν δεν γίνεται απο την εσωτερική καλωδίωση (πχ κανά πληγωμένο καλώδιο), ακόμα υγρασία στα κλιπ'ς μπορεί να κάνει πρόβλημα
Δυστήχως υπάρχει η περίπτωση του να έχουν βάλει και άλλοι adsl στο καλώδιο που έχει μέσα το δικό σου και να κάνει crosstalk

(Πάντως σε εμένα μου την έκανε ο σκύλος που νόμιζε οτι το καλώδιο τρώγεται :p )

pnikolo
01-04-08, 01:49
George, δες πρώτα αν δεν γίνεται απο την εσωτερική καλωδίωση (πχ κανά πληγωμένο καλώδιο), ακόμα υγρασία στα κλιπ'ς μπορεί να κάνει πρόβλημα
Δυστήχως υπάρχει η περίπτωση του να έχουν βάλει και άλλοι adsl στο καλώδιο που έχει μέσα το δικό σου και να κάνει crosstalk

(Πάντως σε εμένα μου την έκανε ο σκύλος που νόμιζε οτι το καλώδιο τρώγεται :p )

Μωρε τρωγεται και ειναι νοστιμοτατο (το εξωτερικο (μονωση)! Για ρωτα τα ποντικια? Δουλευω σε τηλεοπτιοκο καναλι. Ξερεις τι γινεται απο καλωδια κατω απο τα υπερυψωμενα πατωματα. Αμα δεν εχεις καθε 2 τετραγωνικα μετρα σακουλακια με ποντικοφαρμακο και μπει ποντικι, θα μεινουν μονο τα συρματα :rofl:

@ ADSLgr.com All rights reserved.