PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas Zisto & Συσκευη Philips... HELP!!!



mystery_280
30-03-08, 16:59
Χαιρετιζω όλα τα μέλη του Side κ σας εκληπαρω να με βοηθησει κάποιος....! :p

Εδω κ κατι βδομάδες έχει ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός μου από την Τellas αλλα δεν μου έχει σταλει μοντεμ μεχρι στιγμης...! Εχω φυσικά ενα από την προηγουμενη σύνδεση μου στην CONN-X, αλλά αντιμετωπιζω καποια προβληματάκια στην ρύθμιση του, κ καθοτι αρχαρια κ λιγο εως πολυ ασχετη, σας παρακαλώ να με κατατοπισετε λιγακι...

Αρμοδιοι από το τμήμα εξυπηρετησης της Τellas δεν με διαφώτησαν ιδιαιτερα, οπότε αν καποιος μπορεί ας με βοηθήσει λιγάκι...! :worthy:

vaggoulas
30-03-08, 17:08
Ουσιαστικά το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να αλλάξεις του κωδικούς που είχες με τον ΟΤΕ με αυτούς της Tellas και θα είσαι έτοιμη.

Mouse Potato
30-03-08, 17:09
Χαιρετιζω όλα τα μέλη του Side κ σας εκληπαρω να με βοηθησει κάποιος....! :p

Εδω κ κατι βδομάδες έχει ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός μου από την Τellas αλλα δεν μου έχει σταλει μοντεμ μεχρι στιγμης...! Εχω φυσικά ενα από την προηγουμενη σύνδεση μου στην CONN-X, αλλά αντιμετωπιζω καποια προβληματάκια στην ρύθμιση του, κ καθοτι αρχαρια κ λιγο εως πολυ ασχετη, σας παρακαλώ να με κατατοπισετε λιγακι...

Αρμοδιοι από το τμήμα εξυπηρετησης της Τellas δεν με διαφώτησαν ιδιαιτερα, οπότε αν καποιος μπορεί ας με βοηθήσει λιγάκι...! :worthy:

Ποιο ακριβώς router είναι;; Να φανταστώ το CGA5720S;

EDIT: Αν είναι αυτό: http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=127884&garpg=3 εδώ θα βρείς how-tο. Απλά στις ρυθμίσεις θα βάλεις PPPoA 8/35 VC MUX

vasiliou
30-03-08, 17:18
Αν εχει ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός σου από την Τellas τότε βαλέ πανω το Philips όπως το ειχές μπες στο 192.168.2.1 μετά πανε στην καρτέλα του μόντεμ ADSL/Ιντερνετ settings κει εκει βαλέ : Protocol=PPPOE, VPI/VCI=8/35 ,Encapsulation=LLC, MTU=1450, και user/pass=zisto τα αλλα αστα ως έχουν... και κανε save settings ... Aν μετά το rebοοτ μπει και δεις στο status οτι πήρε ip μπες http://go.tellas.gr/ServiceActivation/ActivationID.html όπου βάζεις τον κωδικό που σου δώσανε και ενεργοποιείς την υπηρεσία με ένα username και password που διαλέγεις εσύ εκείνη τη στιγμή.

Αν πάλι δεν μπορεί και παλι να πάρει ip δοκίμασε αντι PPPOΕ=PPPOA και LLC=Vc Mux

vaggoulas
30-03-08, 17:24
Γιατί να βάλει 0/35 και όχι 8/35 στο PPPoA?Αφού 8/35 είναι το σωστό :hmm:Επίσης το MTU δεν χρειάζεται να αλλαχθεί.

mystery_280
30-03-08, 17:28
Τα εχω ήδη κάνει ολα αυτά που λέτε, αλλα δεν ξερω τι ακριβως παει στραβα... :hmm:

vaggoulas
30-03-08, 17:34
Τα εχω ήδη κάνει ολα αυτά που λέτε, αλλα δεν ξερω τι ακριβως παει στραβα... :hmm:
Με zisto/zisto παίρνει ΙΡ?Αν όχι τότε υπάρχει πρόβλημα με την γραμμή σου και θα πρέπει να μιλήσεις με Tellas να το αναφέρεις.

mystery_280
30-03-08, 17:47
Οχι, δεν παιρνει IP με zisto/zisto... Προβλημα με την γραμμη? Τί παει να πει αυτό?

vasiliou
30-03-08, 17:52
1ον Κοιτά αν με τα PPPOE/A οταν τα ρυθμίζεις αν ανάβει το φωτάκι της dsl οκ.. Αν δεν ανεβεί με κανένα απο τα 2 σετ ρυθμίσεων τοτε δεν σε εχουν ενεργοποιήσει!
2ον Αν ανάβει το φωτάκι της dsl και στο status βλέπεις να κλειδώνει καπου τότε παίξε εκει μετά zisto/zisto!

vaggoulas
30-03-08, 18:12
Οχι, δεν παιρνει IP με zisto/zisto... Προβλημα με την γραμμη? Τί παει να πει αυτό?
Πάει να πει πως υπάρχει πρόβλημα και θα πρέπει να το δουν από το τεχνικό τμήμα για να το διορθώσουν.Πρέπει να πάρεις τηλ και να το αναφέρεις.Εσένα δεν σου έστειλαν εξοπλισμό για να δοκιμάσεις και αυτόν?

mystery_280
30-03-08, 18:28
Οχι, δεν μου εχει σταλει τιποτα.... Κ καθε φορα που παιρνο τηλεφωνο μ λενε οτι θα μ σταλει κ θα ειδοποιηθω τηλεφωνικώς για το πότε, αλλα οπως καταλαβαινεις δεν εχει ερθει τιποτα.... :cry:

Για primary και secondary DNS μηπως ξερεις τι πρεπει να βάλω...?

vaggoulas
30-03-08, 18:33
Για primary και secondary DNS μηπως ξερεις τι πρεπει να βάλω...?
Primary: 62.169.194.17 / Secondary: 62.169.194.18.

vasiliou
30-03-08, 18:36
Ξαναλεω το λαμπάκι του DSL ανάβει??? είτε με PPPOE/LLC ή PPPOA/VCMUX σε ενα απο τα 2 αναβει????
Και στο Status του ρουτερ το βλέπεις να κλειδώνει κάπου???
Και ας μην παίρνει ip αρκει να δεις αν σηκώνετε η γραμμή πρώτα αυτο μας νιαζει και μετά βλέπουμε!

mystery_280
30-03-08, 19:04
Οχι, το λαμπακι του dsl δεν αναβει μονιμα.. Απλως αναβοσβήνει, ότι κ να βαλω... Κ το online δεν αναβει καθολου...!

vasiliou
30-03-08, 19:33
Aν δεν ανάψει μόνιμα το λαμπάκι του dsl απλα μην προσπαθείς καν με τις υπολειπες ρυθμίσεις παρά μονό με τα PPPOE/LLC ή PPPOA/VCMUX αν ούτε στο 1 ούτε στο αλλο δεν ανάβει μόνιμα το dsl πολυ απλα παει να πει πως δεν σε εχουν ενεργοποιήσει η εχει πρόβλημα η dsl.

Ξαναδοκίμασε μια με το PPPOE/LLC και 8/35και περίμενε κανα 2λεπτο μετα το reboot μπας και ανάψει μόνιμα ,αλλιώς βαλέ PPPOA/VCMUX 8/35 και ξανά περίμενε κανα 2λεπτο να δεις... αν δεν τοτε μην προσπαθείς άδικα!

mystery_280
30-03-08, 19:46
Το εχω προσπαθησει ήδη πολλες φορες μα δεν εχει αποτελεσμα.... Αυτο παει να πει οτι το μοντεμ μου εχει ψοφησει? :cry:

ermis333
30-03-08, 19:53
Πάει να πεί ότι δεν συγχρονίζει το DSL , άρα δεν έχεις ενεργοποιηθεί πλήρως....εκτός και αν τα έχει τινάξει το modem.

mystery_280
30-03-08, 19:53
Συγκεκριμενα, οτι κ να βάλω, στην IP Address γράφει μονίμως Down κ όλα τα υπόλοιπα είναι κενα... Κ στο ADSL μου γράφει Physical Down....

vasiliou
30-03-08, 19:53
Το εχω προσπαθησει ήδη πολλες φορες μα δεν εχει αποτελεσμα.... Αυτο παει να πει οτι το μοντεμ μου εχει ψοφησει? :cry:

H εχει ψοφήσει( που δεν νομίζω) ή απλά η adsl δεν εχει ενεργοποιηθεί... η και αν εχει ενεργοποιηθεί εχει πρόβλημα!

Δοκίμασε αν μπορείς και με κάποιο αλλο μοντεμ στα 2 σετ ρυθμίσεων που σου είπαμε και αν δεν δεις και εκεί να ανάβει η dsl τότε απλά θα σιγουρευτείς για το τι φταίει!

Παράλληλα πάρε τηλέφωνο την τελλας και πρήξε τους που ειναι το μοντεμ που σου χρωστάνε..

mystery_280
30-03-08, 20:22
Δυστυχώς δέν έχω άλλο μόντεμ στο σπίτι, οπότε δεν μπορώ να το δοκιμάσω... Μάλλον όμως έχει ενεργοποιηθεί ο λογαριασμός μου, αφού κατάφερα να δημιουργήσω δικό μου username κ password... Οπότε τώρα θα πρέπει να περιμένω εως ότου αποφασίσουν να μου στείλουν από την Tellas ένα καινούριο router ΑΝ ποτε γίνει αυτό.... :rolleyes:

........Auto merged post: mystery_280 added 10 Minutes and 3 Seconds later........

Όπως κ να'χει, σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας!!! :)

vasiliou
30-03-08, 20:47
αφού κατάφερα να δημιουργήσω δικό μου username κ password...

Πως το κατάφερες... ?????Αν το έκανες αυτό απο το σπίτι είναι ολα οκ θα πρέπει να ανάβει και το dsl και να πήρες ip....Θα πρέπει πλεον να μπεις με τα δικά σου username κ password !

Αν τα δημιούργησες απο αλλο pc τοτε δεν ξερεις αν η dsl σου ειναι ενεργοποιημένη... γιατι αλλο το account και αλλο η γραμμή!

mystery_280
30-03-08, 20:54
Δεν τα πολυκαταλαβα αυτα που μου λες.... :p Δημιούργησα δικό μου username κ password, μόνο που χρησιμοποίησα "κλεμένο" ιντερνετ για να το κάνω (wireless)... Εχει σημασία αυτο...?

vasiliou
30-03-08, 20:59
Δεν τα πολυκαταλαβα αυτα που μου λες.... :p Δημιούργησα δικό μου username κ password, μόνο που χρησιμοποίησα "κλεμένο" ιντερνετ για να το κάνω (wireless)... Εχει σημασία αυτο...?


ΟΚ τοτε ησύχασα .. προς στιγμήν νόμισα οτι είχες μπει με zisto zisto και τα δημιούργησες, αλλα αφού το έκανες απο "κλεμμένο" ιντερνετ ευχαρίστησε τους γείτονες για την χορηγία που σου κανουν αυτές τις δύσκολες ωρες:rofl: και πρήξε την Τρελλας να σε σινιαρειι!

mystery_280
30-03-08, 21:12
Χα χα! :lol: Ευχαριστώ τον καλό Θεούλη που οι γείτονες είναι ακόμα πιο άσχετοι από μένα σε θέματα προστασίας δικτύου, γιατί διαφορετικά δεν θα την παλεύαμε με τίποτα...! :p Πάντως η Tellas οποσδήποτε πρέπει να φαει ένα χέσιμο γιατι πανε 2 μήνες τώρα που με κοροϊδεύουν κ εγώ σαν μαλ***ας κάνω υπομονή....

house
31-03-08, 17:27
To modem σου μαλλον δεν εχει προβλημα. Παρε ενα τηλεφωνο την Τ(ρ)ελλας να δεις αμα σε εχουν ενεργοποιηση. Αυτο μαλλον θα το ξερουν. Αμα σου πουν οτι σε εχουν ενεργοποιησει τοτε παρε το 1212 και δωσε βλαβη. Αλλιως περιμενε μεχρι να σε ενεργοποιησουν.

Τραταρε τους γειτονες κανενα φοντανακι!!!

mystery_280
31-03-08, 21:38
Πηρα τηλεφωνο στην Τελλας, ή Τρελλας, ή Ψυχιατρείο, ότι θες πες την, κ μου είπαν ότι έχω ήδη ενεργοποιηθεί εδώ κ κάτι βδομάδες... Πήρα κ στο Τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης, κ μου είπαν ότι δεν ξερουν το συγκεκριμένο ρουτερ, κ ότι πρέπει να ζητήσω να μου σταλεί ένα καινούριο που να το "υποστηρίζει" η Τελλας... Άρα αναγκαστικά πρέπει να περιμένω μέχρι να μου σταλεί κατι, ΑΝ γίνει αυτο δηλαδη... Κ αν φυσικά μου στείλουν καινούριο ρουτερ, να είναι πρίν τις γιορτες του Πασχα, γιατί εγώ θα είμαι εκτος...

Α, κ για τους γείτονες, δυστυχώς δεν ξερω από ποιόν ακριβώς παίρνω το wireless, αν κ οπωσδήποτε πρέπει να ευχαριστήσω πολύ αυτόν που μου κάνει την παραχώρηση, γιατί ΣΟΒΑΡΑ δεν παλευεται χωρις σύνδεση...! :p

........Auto merged post: mystery_280 added 10 Minutes and 53 Seconds later........

1212? Για ΟΤΕ δεν είναι αυτό...?:hmm:

ermis333
31-03-08, 22:49
Πηρα τηλεφωνο στην Τελλας, ή Τρελλας, ή Ψυχιατρείο, ότι θες πες την, κ μου είπαν ότι έχω ήδη ενεργοποιηθεί εδώ κ κάτι βδομάδες... Πήρα κ στο Τμήμα Τεχνικής Υποστήριξης, κ μου είπαν ότι δεν ξερουν το συγκεκριμένο ρουτερ, κ ότι πρέπει να ζητήσω να μου σταλεί ένα καινούριο που να το "υποστηρίζει" η Τελλας... Άρα αναγκαστικά πρέπει να περιμένω μέχρι να μου σταλεί κατι, ΑΝ γίνει αυτο δηλαδη... Κ αν φυσικά μου στείλουν καινούριο ρουτερ, να είναι πρίν τις γιορτες του Πασχα, γιατί εγώ θα είμαι εκτος...

Α, κ για τους γείτονες, δυστυχώς δεν ξερω από ποιόν ακριβώς παίρνω το wireless, αν κ οπωσδήποτε πρέπει να ευχαριστήσω πολύ αυτόν που μου κάνει την παραχώρηση, γιατί ΣΟΒΑΡΑ δεν παλευεται χωρις σύνδεση...! :p

........Auto merged post: mystery_280 added 10 Minutes and 53 Seconds later........

1212? Για ΟΤΕ δεν είναι αυτό...?:hmm:


1242 είναι του ΟΤΕ 1212 είναι της Tellas.

mystery_280
31-03-08, 23:06
A, ok, ευχαριστω... Νομιζα πως ήταν για βλαβες του ΟΤΕ... :oops:

@ ADSLgr.com All rights reserved.