PDA

Επιστροφή στο Forum : Η FORTHNET ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ...........



gnstsps
30-03-08, 18:10
Τώρα συμβαίνει ακόμα κι αυτό
Μετά απο όλλα τα άλλα που γίνανε με τη Forthnet

Μου άλλαξε το νούμερο του τηλεφώνου του σπιτιού μου
με το νούμερο ενός άλλου ... συνδρομητή της !!!!!!!!!!!!!!!!
ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΟΥΤΕ INTERNET
Εμοείται φυσικά το απαραίτητο δούλεμα από την {{τεχνική υποστήρiξη}}
αν υπάρχει τέτοια της FORTHNET (φταίει ο ΟΤΕ, δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα τώρα,
σε δύο μέρες θα φτιαχτεί (περάσανε 5 μέρες), η ζημιά που έπαθα χωρίς τηλέφωνο είναι μεγάλη
Εννοείται και το κλασικό πρόβλημα της FORTHNET όταν με παίρνουν τηλέφωνο να κόβεται το INTERNET
Ξέρει κάποιος που μπορώ να κάνω μύνηση¨??????

xolloth
30-03-08, 18:14
EETT.INKA για καταγγελια,και εαν θεs να το τραβηξειs και αλλο ,κανε και μια μηνυση αφου πρωτα βρειs δικηγορο να σου πει εαν πρεπει η οχι.

chemboy
30-03-08, 18:19
Είναι απίστευτοι οι τύποι!

miltmaster3
30-03-08, 19:04
Είναι απίστευτοι οι τύποι!

γιατι ο (π)οτε ειναι καλητερος?:hmm:

xolloth
30-03-08, 19:11
το προβλημα βεβαια μπορει να ειναι συνθετο,μεταξυ forthnet και ΟΤΕ με μονο θυμα τον πελατη.

hel
30-03-08, 23:19
Δεν νομίζω να είναι θέμα forthnet.
Κλασικό πρόβλημα μπερδέματος γραμμής.
Η forthnet δεν έχει κλασικό πρόβλημα που όταν παίρνεις τηλέφωνο να πέφτει η γραμμή. Μάλλον κάτι κάνεις λάθος στην σύνδεση φίλτρων-σπλίτερ.

chemboy
30-03-08, 23:58
Βεβαίως δεν φταίει η Forthnet όταν σε παίρνουν τηλέφωνο να αποσυνδέεται το internet. Όπως λέει και ο Hel αυτό δείχνει να είναι πρόβλημα με τα φίλτρα. Έλεγξε μήπως δεν είναι καλά συνδεμένα, μήπως το καλώδιο δεν κάνει καλή επαφή πάνω στη σύνδεση των φίλτρων, μήπως έχεις ξεχάσει να βάλεις κάποιο φίλτρο πριν από κάποια τηλεφωνική γραμμή και αν όλα αυτά είναι ok αντικατέστησε τα φίλτρα με κάποια άλλα. Τα ίδια ισχύουν και στην περίπτωση των splitters. Ακολούθησε πιστά τις οδηγείες σύνδεσης του εξοπλισμού όπως περιγράφονται στο πακέτο.
Πάντως ενώ τους έχω ικανούς για όλα εκεί στην Forthnet, μου κάνει εντύπωση πως κατάφεραν να σου αλλάξουν τον αριθμό τηλεφώνου σου με αλλουνού αριθμό. Αν συμβαίνει αυτό πραγματικά μας εκπλήσουν καθημερινά όλο και περισσότερο. Τι άλλο θα κάνουν πια ; Αν θες δώσε μας περισσότερες πληροφορίες γιατί και πως έγινε αυτό (αν φυσικά ξέρεις). Υπάρχει βέβαια και το ενδεχόμενο κάτι να έγινε στραβά από πλευράς ΟΤΕ! Σε ιδιόκτητο είσαι με double play ; Ανανέωσε το προφίλ σου αν θες.

andreasp
31-03-08, 01:32
γιατι ο (π)οτε ειναι καλητερος?:hmm:

Ετη φωτός! Και όποιος δεν το βλέπει, απλά ζεί στην Bambacha!

theopan
31-03-08, 01:44
Ξέρει κάποιος που μπορώ να κάνω μύνηση¨??????

Δε θα ασχοληθεί κανένας. Και θα βρουν δικαιολογία να τα μπαλώσουν. Πάντα συνέβαιναν αυτά.


Ετη φωτός! Και όποιος δεν το βλέπει, απλά ζεί στην Bambacha!

Καλά άστο κι εσύ αυτό. Έχει κάνει τις γκάφες του και ο ΟΤΕ και σε εποχές μάλιστα με πολύ λιγότερο φόρτο (προ adsl). Γύρισα μια Παρασκευή βράδυ σπίτι μου και διαπίστωσα ότι το τηλέφωνό μου ήταν νεκρό και ο αριθμός μου χτύπαγε στο σπίτι κάποιου άσχετου ...στον Περισσό. Και αν και έβαλαν άμεσα φραγή γιατί τους έκραξα, πέρασε όλο το Σαββατοκύριακο για να αποκαταστήσουν την πατάτα που έκαναν τη Δευτέρα...
Αυτά με τα μπλεγμένα νούμερα είναι βλακείες του ΟΤΕ γιατί μάλλον μόνο οι οτετζήδες έχουν πρόσβαση εκεί που χρειάζεται για να γίνει η ζημια.

andreasp
31-03-08, 08:31
Καλά άστο κι εσύ αυτό. Έχει κάνει τις γκάφες του και ο ΟΤΕ και σε εποχές μάλιστα με πολύ λιγότερο φόρτο (προ adsl). Γύρισα μια Παρασκευή βράδυ σπίτι μου και διαπίστωσα ότι το τηλέφωνό μου ήταν νεκρό και ο αριθμός μου χτύπαγε στο σπίτι κάποιου άσχετου ...στον Περισσό. Και αν και έβαλαν άμεσα φραγή γιατί τους έκραξα, πέρασε όλο το Σαββατοκύριακο για να αποκαταστήσουν την πατάτα που έκαναν τη Δευτέρα...

Εγω δεν είπα ποτέ οτι δεν γίνονται λάθη. Για την μετέπειτα συμπεριφορά μιλάω. Εδώ θα είμαστε να δούμε , πότε θα ξαναεπανέλθει το τηλέφωνο στον άνθρωπο.
Εσένα έκανε ΜΙΑ εργάσιμη ημέρα!
Για να δούμε...



Αυτά με τα μπλεγμένα νούμερα είναι βλακείες του ΟΤΕ γιατί μάλλον μόνο οι οτετζήδες έχουν πρόσβαση εκεί που χρειάζεται για να γίνει η ζημια.

Οπως ξέρεις καλά, βάζουν και άλλοι χεράκι εκεί, εκτός απο τους οτετζήδες!

PrisonBreak-7-
31-03-08, 08:33
Πω πω τι μπ....... είναι αυτό..?Ρίχνουν ταχύτητες,κάνουν πολλές αποσυνδέσεις,δεν δίνουν static ip,τα κάνουν μαντάρα με τα τηλ.,δεν υπάρχουν τεχνικοί και ξαναλέω τι μπ......... είναι αυτο!!!

ΥΓ Ξέχασα να αναφέρω και την μηχανογράφηση της Forthnet έτσι για να μην ξεχνιόμαστε

hel
31-03-08, 10:59
Για τη μηχανογράφηση έχεις δίκιο.

PrisonBreak-7-
31-03-08, 11:16
Για τη μηχανογράφηση έχεις δίκιο.

Για τα άλλα έχω άδικο..? :nono:

theopan
31-03-08, 11:29
Η μηχανογράφηση είναι το παν σε μια εταιρία με 150-200.000 πελάτες. Δεν είναι μπακάλικο να μπορεί να τα βγάλει πέρα με το τεφτέρι. Αν κάτι στραβώνει στη μηχανογράφηση (στην περίπτωση της forthnet όχι απλά "στραβώνει" αλλά είναι το απόλυτο χάος), κατρακυλάει στο γκρεμό η εταιρία. Δε μπορεί να λειτουργήσει απολύτως τίποτα. -

Lagman
31-03-08, 11:51
Έχουν αναφερθεί πολλά προβλήματα από την μηχανογράφηση της FORTHnet (βλέπετε και παλιότερο μου Post προστασία προσωπικών δεδομένων ). Άλλος ένας σοβαρός λόγος για να μην επιλέξει κάποιος την FORTHnet .

gnstsps
31-03-08, 13:14
Σε ιδιόκτητο είσαι με double play;


Είμαι σε ιδιόκτητο δίκτυο της FORTHNET full llu
την παρασκευή μετά από 10 τηλέφωνα μου είπαν ότι σε δύο μέρες θα το φτιάξουν
Σήμερα δευτέρα μου λένε ότι θέλουν 3 μέρες. (γιατι έχει απεργία και ο ΟΤΕ
και ότι το καλώδιο το δικό μου μπλέχτηκε με την πόρτα κάποιου άλλου πελάτη.
.......................................................
Πέρασα και από τον ΟΤΕ και φυσικά αυτοί λένε ότι δεν έχουν σχέση καμία και ότι
<<αφαιρούμε καλώδια όταν φεύγει κάποιος απο τον οτε, δεν προσθέτουμε τίποτα>>
Μετά από 1 σχεδόν χρόνο στη FORTHNET αποφάσισα να αλλάξω εταιρία
γιατι νομίζω ότι έφτασα πια στον ΠΑΤΟ

PrisonBreak-7-
31-03-08, 13:20
Είμαι σε ιδιόκτητο δίκτυο της FORTHNET full llu
την παρασκευή μετά από 10 τηλέφωνα μου είπαν ότι σε δύο μέρες θα το φτιάξουν
Σήμερα δευτέρα μου λένε ότι θέλουν 3 μέρες. (γιατι έχει απεργία και ο ΟΤΕ
και ότι το καλώδιο το δικό μου μπλέχτηκε με την πόρτα κάποιου άλλου πελάτη.
.......................................................
Πέρασα και από τον ΟΤΕ και φυσικά αυτοί λένε ότι δεν έχουν σχέση καμία και ότι
<<αφαιρούμε καλώδια όταν φεύγει κάποιος απο τον οτε, δεν προσθέτουμε τίποτα>>
Μετά από 1 σχεδόν χρόνο στη FORTHNET αποφάσισα να αλλάξω εταιρία
γιατι νομίζω ότι έφτασα πια στον ΠΑΤΟ

Όλοι εκεί θα φτάσουμε....

chemboy
31-03-08, 13:49
Ρε φίλε αυτό το είδες:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=189635

Βρήκαμε με ποιον μπερδεύτηκε η γραμμή σου και κάνανε αλλαξο....λιές τα νούμερα σας.

Χα, χα πλάκα κάνω :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Καλά ξεμπερδέματα!

athensalex
31-03-08, 22:52
Οπως ξέρεις καλά, βάζουν και άλλοι χεράκι εκεί, εκτός απο τους οτετζήδες!

Κανείς δεν βάζει χέρι στα dslams εκτός απο τον οτε...ενημερωθείτε λίγο...:p

sdikr
01-04-08, 00:58
Κανείς δεν βάζει χέρι στα dslams εκτός απο τον οτε...ενημερωθείτε λίγο...:p


Στα dslam των παροχών δεν βάζει χέρι, απλά μια ενημέρωση χρειάζεται, ουτέ βάζει χέρι μετά τον κατανεμητή των παρόχων

kokoretsi
01-04-08, 01:03
Στην μηχανογράφιση η FORTHnet αποδίδει και την νέα γκάφα με τα 4mbps. Άλλη παλαβομάρα εκεί ...

theopan
01-04-08, 09:49
Κανείς δεν βάζει χέρι στα dslams εκτός απο τον οτε...ενημερωθείτε λίγο...:p

Ενήμεροι είμαστε για τη θεωρία. Δε μιλάμε για τα dslam όμως. Τα μπερδέματα με τα άλλα αντί άλλων τηλέφωνα (να χτυπάει το δικό μου στο γείτονα) γίνονται συνήθως "πιο έξω", από καφάο και μετά, στους υποβρόχους. Και εκεί να είσαι σίγουρη ότι βάζουν χέρι κάποιες φορές και άλλοι πλην ΟΤΕ (παρανόμως).:rolleyes:

athensalex
01-04-08, 21:06
Ενήμεροι είμαστε για τη θεωρία. Δε μιλάμε για τα dslam όμως. Τα μπερδέματα με τα άλλα αντί άλλων τηλέφωνα (να χτυπάει το δικό μου στο γείτονα) γίνονται συνήθως "πιο έξω", από καφάο και μετά, στους υποβρόχους. Και εκεί να είσαι σίγουρη ότι βάζουν χέρι κάποιες φορές και άλλοι πλην ΟΤΕ (παρανόμως).:rolleyes:

1ον. Στα dslam απαγορεύεται να βάλουν χέρι οι εναλλακτικοί. ακομα και στα δικά τους
2ον. Οι εναλλακτικοί δίνουν το όριο του καθένα μας στον οτε και αυτός παέι και μας συνδέει με το dslam του εναλλακτικού.Σε εκείνη τη φάση γίνετε το λάθος πατσάρισμα...
3ον. Οι εναλλακτικοί μπορούν να βάλουν χέρι μόνο στον κατανεμητή και αυτό μονο αν το θεωρίσει απαραίτητο και αν δει ότι το λάθος πατσάρισμα είναι εκει.
Ο ΟΤΕ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΟΤΙ ΣΥΜΒΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ....ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΤΕ ΑΥΤΟ????:closed:

theopan
01-04-08, 22:53
1ον. Στα dslam απαγορεύεται να βάλουν χέρι οι εναλλακτικοί. ακομα και στα δικά τους
2ον. Οι εναλλακτικοί δίνουν το όριο του καθένα μας στον οτε και αυτός παέι και μας συνδέει με το dslam του εναλλακτικού.Σε εκείνη τη φάση γίνετε το λάθος πατσάρισμα...
3ον. Οι εναλλακτικοί μπορούν να βάλουν χέρι μόνο στον κατανεμητή και αυτό μονο αν το θεωρίσει απαραίτητο και αν δει ότι το λάθος πατσάρισμα είναι εκει.
Ο ΟΤΕ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΟΤΙ ΣΥΜΒΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ....ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΤΕ ΑΥΤΟ????:closed:
Τα έχεις μάθει όλα στα 18 σου χρόνια εσύ! Χαλάρωσε! Μιλάω για το ΚΑΦΑΟ. Και στο ΚΑΦΑΟ είναι όπως ακριβώς σου το λέω. Ο ΟΤΕ αρκετές φορές κάνει τα δικά του στους υποβρόχους και υπάρχουν περιπτώσεις που επενέβη σε καφάο (παρανόμως) ο τεχνικός εναλλακτικού για να διορθώσει το σφάλμα (το "πως" επενέβη σου το φυλάω για έκπληξη). Ένα απλό λαθάκι στο καφάο, και πανεύκολα παίρνω την ΟΝ του γείτονα και αυτός τη δική μου Netone. Τέλος.

athensalex
01-04-08, 22:59
Τα έχεις μάθει όλα στα 18 σου χρόνια εσύ! Χαλάρωσε! Μιλάω για το ΚΑΦΑΟ. Και στο ΚΑΦΑΟ είναι όπως ακριβώς σου το λέω. Ο ΟΤΕ αρκετές φορές κάνει τα δικά του στους υποβρόχους και υπάρχουν περιπτώσεις που επενέβη σε καφάο (παρανόμως) ο τεχνικός εναλλακτικού για να διορθώσει το σφάλμα (το "πως" επενέβη σου το φυλάω για έκπληξη). Ένα απλό λαθάκι στο καφάο, και πανεύκολα παίρνω την ΟΝ του γείτονα και αυτός τη δική μου Netone. Τέλος.

Ναι βλέπεις είμαι πλιροφορημένη αρκετά καλά...:oneup: λοιπόν όπως είπα πριν. Στην ενεργοποίηση δεν σ αλλάξαν τον αριθμό?Ξέρεις πιος κάνει της αλλαγές απο πάροχο σε πάροχο?? Ο ΟΤΕ!
Επίσης, τι σου είπαν? Οτι θα δηλωθεί βλάβη σε οτέ η οτι θα το διωρθόσουν οι ίδιοι? Αν σ παν το πρώτο τότε ναι είναι απο ΟΤΕ. Επίσης, για εξηγησέ μου γιατί μια εταιρία να κάνει μ@λ@κι@ στο πελάτη της που την πληρώνει και να μην κάνει ο οτε που έχασε τον πελάτη κ να τον κάνει να αγανακτήσει για να γυρίσει στο "παλιο καλό ΟΤΕ"(που εχω δει πολλές φορες στα threads)??Για απαντα μου σαυτό! :closed:

theopan
02-04-08, 10:48
Ναι βλέπεις είμαι πλιροφορημένη αρκετά καλά...:oneup: λοιπόν όπως είπα πριν. Στην ενεργοποίηση δεν σ αλλάξαν τον αριθμό?Ξέρεις πιος κάνει της αλλαγές απο πάροχο σε πάροχο?? Ο ΟΤΕ!
Επίσης, τι σου είπαν? Οτι θα δηλωθεί βλάβη σε οτέ η οτι θα το διωρθόσουν οι ίδιοι? Αν σ παν το πρώτο τότε ναι είναι απο ΟΤΕ. Επίσης, για εξηγησέ μου γιατί μια εταιρία να κάνει μ@λ@κι@ στο πελάτη της που την πληρώνει και να μην κάνει ο οτε που έχασε τον πελάτη κ να τον κάνει να αγανακτήσει για να γυρίσει στο "παλιο καλό ΟΤΕ"(που εχω δει πολλές φορες στα threads)??Για απαντα μου σαυτό! :closed:

Αμ δεν είσαι καθόλου καλά πληροφορημένη. Διάβασε παραπάνω τα μηνύματα και ίσως καταλάβεις.
Η εταιρία θα κάνει μ@λ@κί@ στον πελάτη της, γιατί είναι μπάχαλο, όχι γιατί το θέλει.
Τα λοιπά περί "σαμποτάζ" του ΟΤΕ είναι αστειότητες. Ας είμαστε σοβαροί. Άλλη όρεξη δεν είχαν οι ΟΤΕτζήδες παρά να τρέχουν να διορθώσουν τις βλάβες που (υποτίθεται) ότι δημιούργησαν οι ίδιοι μπας και πάρουν πίσω τον πελάτη των 40 ευρώ το 2μηνο. Πρέπει να καταλάβετε ότι ο ΟΤΕ ό,τι και να συμβεί, όσοι και να του φύγουν, πάλι κέρδη θα έχει. Μπορεί να το παίζει "υπεράνω" πλέον. Έχει κάνει απόσβεση προ πολλού στις επενδύσεις του. Το μόνο που πιθανότατα κάνει, είναι να δίνει σχετική προτεραιότητα στις δικές του αιτήσεις και ενεργοποιήσεις, ειδικά όταν οι αιτήσεις που ρίχνουν οι πάροχοι είναι για τα πανηγύρια (σαν αυτή της forthnet για μένα που επί 1,5 μήνα ζητούσε λάθος όριο με αποτέλεσμα να μην γίνεται η παράδοση του βρόχου και να μην είναι σε θέση να εξηγήσουν τα τζιμάνια γιατί συμβαίνει).
Ούτε αυτή η πιθανή "προτεραιότητα" που δίνει όμως φαίνεται να καταστρατηγεί τις προθεσμίες. Όποιος πάροχος κάνει σωστά τη δουλειά του, παίρνει ακόμα και τον ανενεργό από τον ΟΤΕ ...σε 8 ημέρες (βλέπε Netone στην περίπτωσή μου).

hel
02-04-08, 13:57
Η ανάλυσή σου theopan μπορώ να πω ότι είναι υπεραπλουστευτική. Όλες οι εταιρίες όσο μεγάλες και αν είναι θέλουν να έχουν όσο το δυνατόν περισσότερους πελάτες.
Πρέπει να διάβασες ότι ο ΟΤΕ δεν περίμενε τόση μεγάλη φυγή συνδρομητών και ότι κάνει το παν για να επαναφέρει πολλούς από αυτούς (πχ με τις διαφημίσεις).
Έχουμε ξαναπεί ότι στην υπόθεσή σου υπάρχουν ασάφειες για το ποιος ευθύνεται τελικά και σε ποιο βαθμό.
O μόνος λόγος που η Netone κάνει τόσο γρήγορα τις ενεργοποιήσεις είναι ότι έχει λίγους πελάτες, άρα επιβαρύνονται λιγότερο οι τεχνικοί του ΟΤΕ για τις ενεργοποιήσεις.

theopan
02-04-08, 15:19
Η ανάλυσή σου theopan μπορώ να πω ότι είναι υπεραπλουστευτική. Όλες οι εταιρίες όσο μεγάλες και αν είναι θέλουν να έχουν όσο το δυνατόν περισσότερους πελάτες.
Πρέπει να διάβασες ότι ο ΟΤΕ δεν περίμενε τόση μεγάλη φυγή συνδρομητών και ότι κάνει το παν για να επαναφέρει πολλούς από αυτούς (πχ με τις διαφημίσεις).
Έχουμε ξαναπεί ότι στην υπόθεσή σου υπάρχουν ασάφειες για το ποιος ευθύνεται τελικά και σε ποιο βαθμό.
O μόνος λόγος που η Netone κάνει τόσο γρήγορα τις ενεργοποιήσεις είναι ότι έχει λίγους πελάτες, άρα επιβαρύνονται λιγότερο οι τεχνικοί του ΟΤΕ για τις ενεργοποιήσεις.

Εγώ αναφέρω αυτά που ζω και βλέπω. Και δεν υπεραπλουστεύω τίποτα, γιατί τα πράγματα είναι απλά. Είναι τουλάχιστον αστείο το επιχείρημα ότι η Netone έχει λιγότερους πελάτες και άρα λένε οι τεχνικοί του ΟΤΕ "κάτσε να ενεργοποιήσουμε τους δικούς της και να αφήσουμε τη forthnet να περιμένει". Οι αιτήσεις όπως ίσως θα γνωρίζεις, στο WCRM έχουν άυξοντα αριθμό προτεραιότητας. Κατά συνέπεια δεν υπάρχει περίπτωση να παρακάμψει αυτή τη σειρά κάποιος τεχνικός του ΟΤΕ επειδή έτσι του ήρθε χωρίς να έχει "πάτημα". Και τα "πατήματα" αποδεδειγμένα πλέον τα δίνει η forthnet με τις ανοησίες που κάνει στις αιτήσεις που στέλνει.
Αν συνέβαινε αυτό που λες, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ, δε θα υπήρχε ούτε ένας που θα ενεργοποιήτο στην ώρα του τόσο στη netone, όσο και στη forthnet, στη hol κλπ. Υπάρχουν όμως κάποιοι! Ακόμα και στο ίδιο Α/Κ, ακόμα και στην ίδια εταιρία. Άρα στις περιπτώσεις των καθυστερήσεων, κάτι έχει στράβωσει μεμονωμένα. Και δεδομένου ότι το ποσοστό που στραβώνει κάτι είναι μάλλον αρκετά υψηλό, φαίνεται από αυτό η ανεπάρκεια μιας εταιρίας (έστω για την εκ των υστέρων επίλυση). Αλλά τι να λέμε τώρα... Εδώ είναι ανίκανοι να δώσουν μια static IP σε πελάτες που τη ζήτησαν πριν ένα 3μήνο (θέμα καθαρά δικό τους εσωτερικό), θα τα βγάλουν πέρα σε επιπλοκες με τον ΟΤΕ;

xmperop1
02-04-08, 20:42
Εγώ αναφέρω αυτά που ζω και βλέπω. Και δεν υπεραπλουστεύω τίποτα, γιατί τα πράγματα είναι απλά. Είναι τουλάχιστον αστείο το επιχείρημα ότι η Netone έχει λιγότερους πελάτες και άρα λένε οι τεχνικοί του ΟΤΕ "κάτσε να ενεργοποιήσουμε τους δικούς της και να αφήσουμε τη forthnet να περιμένει". Οι αιτήσεις όπως ίσως θα γνωρίζεις, στο WCRM έχουν άυξοντα αριθμό προτεραιότητας. Κατά συνέπεια δεν υπάρχει περίπτωση να παρακάμψει αυτή τη σειρά κάποιος τεχνικός του ΟΤΕ επειδή έτσι του ήρθε χωρίς να έχει "πάτημα". Και τα "πατήματα" αποδεδειγμένα πλέον τα δίνει η forthnet με τις ανοησίες που κάνει στις αιτήσεις που στέλνει.
Αν συνέβαινε αυτό που λες, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ, δε θα υπήρχε ούτε ένας που θα ενεργοποιήτο στην ώρα του τόσο στη netone, όσο και στη forthnet, στη hol κλπ. Υπάρχουν όμως κάποιοι! Ακόμα και στο ίδιο Α/Κ, ακόμα και στην ίδια εταιρία. Άρα στις περιπτώσεις των καθυστερήσεων, κάτι έχει στράβωσει μεμονωμένα. Και δεδομένου ότι το ποσοστό που στραβώνει κάτι είναι μάλλον αρκετά υψηλό, φαίνεται από αυτό η ανεπάρκεια μιας εταιρίας (έστω για την εκ των υστέρων επίλυση). Αλλά τι να λέμε τώρα... Εδώ είναι ανίκανοι να δώσουν μια static IP σε πελάτες που τη ζήτησαν πριν ένα 3μήνο (θέμα καθαρά δικό τους εσωτερικό), θα τα βγάλουν πέρα σε επιπλοκες με τον ΟΤΕ;

Δυστιχώς όσο και αν δεν σας αρέσει έιναι όπως τα λέει ο theopan.

sdikr
02-04-08, 22:06
1ον. Στα dslam απαγορεύεται να βάλουν χέρι οι εναλλακτικοί. ακομα και στα δικά τους
2ον. Οι εναλλακτικοί δίνουν το όριο του καθένα μας στον οτε και αυτός παέι και μας συνδέει με το dslam του εναλλακτικού.Σε εκείνη τη φάση γίνετε το λάθος πατσάρισμα...
3ον. Οι εναλλακτικοί μπορούν να βάλουν χέρι μόνο στον κατανεμητή και αυτό μονο αν το θεωρίσει απαραίτητο και αν δει ότι το λάθος πατσάρισμα είναι εκει.
Ο ΟΤΕ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΟΤΙ ΣΥΜΒΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕΤΑ....ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΤΕ ΑΥΤΟ????:closed:

Φταίνε οι πωλήσεις του ΟΤΕ ή η πωλήσεις της forthnet;

1ον το dslam είναι του παρόχου, και όχι ο ΟΤΕ δεν εχει πρόσβαση εκεί, έκει έχει μονό ο παρόχος με συνοδεία απο υπάλληλο του ΟΤΕ, (πρόσεξε την διαφορά, ο οτετζής μονος του δεν έχει)
2ον αυτοί μπορεί να δώσουν ότι θέλουν, για αυτό και έχουμε πλεόν απο την ΕΕΤΤ τον φανταστικό αριθμό
3ον για να βάλουν θα πρέπει να έχουν ατόμα για να πάνε εκεί, αν δεν έχουν;


μήπως θα θέλατε να πείτε κάτι άλλο;


Θα σας παρακαλούσα όμως να ρίξετε μια ματιά στους όρους χρήσης, (http://www.adslgr.com/forum/faq.php?faq=rules_intro#faq_rep)

theopan
02-04-08, 22:19
Φταίνε οι πωλήσεις του ΟΤΕ ή η πωλήσεις της forthnet;

1ον το dslam είναι του παρόχου, και όχι ο ΟΤΕ δεν εχει πρόσβαση εκεί, έκει έχει μονό ο παρόχος με συνοδεία απο υπάλληλο του ΟΤΕ, (πρόσεξε την διαφορά, ο οτετζής μονος του δεν έχει)


Κάτι νομίζω λέει το ruo περί μαγνητικών καρτών που ανοίγουν την πρόσβαση στους τεχνικούς των εναλλακτικών στα dslam τους. Περιμένει σκοπός ο υπάλληλος του ΟΤΕ να τελειώσει τη δουλειά του ο πάροχος για να κελιδώσει;

athensalex
03-04-08, 21:33
Αμ δεν είσαι καθόλου καλά πληροφορημένη. Διάβασε παραπάνω τα μηνύματα και ίσως καταλάβεις.
Η εταιρία θα κάνει μ@λ@κί@ στον πελάτη της, γιατί είναι μπάχαλο, όχι γιατί το θέλει.
Τα λοιπά περί "σαμποτάζ" του ΟΤΕ είναι αστειότητες. Ας είμαστε σοβαροί. Άλλη όρεξη δεν είχαν οι ΟΤΕτζήδες παρά να τρέχουν να διορθώσουν τις βλάβες που (υποτίθεται) ότι δημιούργησαν οι ίδιοι μπας και πάρουν πίσω τον πελάτη των 40 ευρώ το 2μηνο. Πρέπει να καταλάβετε ότι ο ΟΤΕ ό,τι και να συμβεί, όσοι και να του φύγουν, πάλι κέρδη θα έχει. Μπορεί να το παίζει "υπεράνω" πλέον. Έχει κάνει απόσβεση προ πολλού στις επενδύσεις του. Το μόνο που πιθανότατα κάνει, είναι να δίνει σχετική προτεραιότητα στις δικές του αιτήσεις και ενεργοποιήσεις, ειδικά όταν οι αιτήσεις που ρίχνουν οι πάροχοι είναι για τα πανηγύρια (σαν αυτή της forthnet για μένα που επί 1,5 μήνα ζητούσε λάθος όριο με αποτέλεσμα να μην γίνεται η παράδοση του βρόχου και να μην είναι σε θέση να εξηγήσουν τα τζιμάνια γιατί συμβαίνει).
Ούτε αυτή η πιθανή "προτεραιότητα" που δίνει όμως φαίνεται να καταστρατηγεί τις προθεσμίες. Όποιος πάροχος κάνει σωστά τη δουλειά του, παίρνει ακόμα και τον ανενεργό από τον ΟΤΕ ...σε 8 ημέρες (βλέπε Netone στην περίπτωσή μου).

Μια χαρά πληροφοριμένη είμαι απλά δεν μπορς να πώ περισσότερα.Όποτε κάτσε και ασχολίσου με μια εταιρία που δεν εισαι καν πελάτης και ασε με εμένα να σου αντιλέγω...

theopan
03-04-08, 21:44
Μια χαρά πληροφοριμένη είμαι απλά δεν μπορς να πώ περισσότερα.Όποτε κάτσε και ασχολίσου με μια εταιρία που δεν εισαι καν πελάτης και ασε με εμένα να σου αντιλέγω...

Δε θα σου δώσω λόγο με ποια εταιρία θα ασχολούμαι, ούτε είσαι σε θέση να γνωρίζεις αν είμαι πελάτης της forthnet ή όχι από ένα adsl info. 3 συνδέσεις δουλεύω. Μαζέψου!

djbok21
03-04-08, 22:08
Τώρα συμβαίνει ακόμα κι αυτό
Μετά απο όλλα τα άλλα που γίνανε με τη Forthnet

Μου άλλαξε το νούμερο του τηλεφώνου του σπιτιού μου
με το νούμερο ενός άλλου ... συνδρομητή της !!!!!!!!!!!!!!!!
ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΟΥΤΕ INTERNET


Απλά μερικές διευκρινήσεις φίλε μου γιατί πραγματικά μπερδεύτηκα :confused: ...
Είσαι καινούργιος πελάτης της forthnet ?
Όταν λες ότι σου άλλαξαν το νούμερο του σπιτιού σου με το νούμερο κάποιου άλλου συνδρομητή
τι εννοείς? Δηλαδή όταν καλούν τον άλλον χτυπάει το δικό σου και το αντίστροφο?
Επομένως αυτό που έχει γίνει είναι να έχεις μεν τηλέφωνο το οποίο δεν είναι δικό σου?
Αυτά ήθελα να ρωτήσω αν μπορείς να δώσεις μια απάντηση για να βγάλουμε μια άκρη γιατί αυτό είναι πραγματικά περίεργο και δεν νομίζω πως οι περισσότερες απαντήσεις κινήθηκαν στο πρόβλημα σου αλλά στα γενικότερα θέματα που αντιμετωπίζουν οι παρόχοι με τον ΟΤΕ και το αντίστροφο.

theopan
03-04-08, 22:29
και ότι το καλώδιο το δικό μου μπλέχτηκε με την πόρτα κάποιου άλλου πελάτη.



Απλά μερικές διευκρινήσεις φίλε μου γιατί πραγματικά μπερδεύτηκα :confused: ...
Είσαι καινούργιος πελάτης της forthnet ?
Όταν λες ότι σου άλλαξαν το νούμερο του σπιτιού σου με το νούμερο κάποιου άλλου συνδρομητή
τι εννοείς? Δηλαδή όταν καλούν τον άλλον χτυπάει το δικό σου και το αντίστροφο?
Επομένως αυτό που έχει γίνει είναι να έχεις μεν τηλέφωνο το οποίο δεν είναι δικό σου?
Αυτά ήθελα να ρωτήσω αν μπορείς να δώσεις μια απάντηση για να βγάλουμε μια άκρη γιατί αυτό είναι πραγματικά περίεργο και δεν νομίζω πως οι περισσότερες απαντήσεις κινήθηκαν στο πρόβλημα σου αλλά στα γενικότερα θέματα που αντιμετωπίζουν οι παρόχοι με τον ΟΤΕ και το αντίστροφο.

Το απάντησε ήδη: "το καλώδιο το δικό μου μπλέχτηκε με την πόρτα κάποιου άλλου πελάτη".
Αν και το πιθανότερο επιμένω ότι είναι να έγινε μπέρδεμα στο καφάο με αποτέλεσμα να συνδεθεί η γραμμή του φίλου στον υποβρόχο του γείτονα και να μείνει ο δικός του υποβρόχος ασύνδετος στον αέρα. Όπως και να έχει πιθανότατα το πρόβλημα έχει λυθεί μέχρι τώρα. Σε κάθε περίπτωση, υποχρέωση της forthnet ήταν να δηλώσει βλάβη για να επιλυθεί το θέμα όποιος και όπου και να μπέρδεψε τα καλώδια. Συμβαίνουν αυτά, άσχετα αν το εκτροχιάσαμε το θέμα.

alex_malag
03-04-08, 22:35
Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους και να σε βοηθήσω να λύσεις το πρόβλημα:
1.Σε καμιά περίπτωση δεν φταίνε φίλτρα κ.λ.π
2. Μία πιθανότητα είναι ότι έχει γίνει "τράμπα" στο καλώδιο στην είσοδο της οικοδομής σου (εσκαλιτ) και έχεις πάρει τηλέφωνο άλλου συνδρομητή ο οποίος δεν έχει adsl και άρα δεν συγχρονίζεις και εσύ. Στο εσκαλιτ μπορεί να έχει πρόσβαση οποιοσδήποτε άσχετος στην οικοδομή σου. Να το ψάξεις πρώτα εκεί.
3. η δεύτερη πιθανότητα είναι ότι έχει γίνει "τράμπα" στον κατανεμητή του ΟΤΕ, ο οποίος έχει συνδέσει την γραμμή του αδεσμοποίητου βρόχου σε λάθος όριο. Εκεί έχει πρόσβαση μόνο και τονίζω μόνο ο ΟΤΕ.
4. ο κατανεμητής του ΟΤΕ συνδέεται με το όριο του παρόχου με καλώδιο (χαλκό). Είναι πιθανό να έχει γίνει "τράμπα" στο όριο από ακρη σε άκρη. Εδώ έχει πρόσβαση απο τη μια ο πάροχος και από την άλλη ο ΟΤΕ.
Να σου προτείνω λύσεις:
1. όπως εσύ έχεις λάθος αριθμό έτσι και κάποιος άλλος έχει τον δικό σου. Κάλεσε το νούμερο που είχες (το παλιό) και έτσι θα ανακαλύψεις ότι υπάρχει συνδρομητής με το ίδιο πρόβλημα με εσένα. Έτσι αν λυθεί το πρόβλημα το ενός θα λυθεί αυτόματα και του άλλου. Μαζί θα πιέσετε περισσότερο τις καταστάσεις ώστε να βρείτε και οι δύο λύση.
Δεν μπορώ να ακούω τοποθετήσεις του τύπου "φταίει ο ΟΤΕ" ακόμα και αν έχει κάνει αυτός το λάθος και θα σου εξηγήσω το λόγο. Σου είπαν ή δεν σου είπαν ότι φεύγεις από το πάγιο του ΟΤΕ και πηγαίνεις στο ιδιόκτητο δίκτυο FORTHNET; Ή είσαι στην FORTHNET και σου λύνουν αυτοί το πρόβλημα ή να πας εκεί που θα σου το λύσουν. Εσένα δεν σε ενδιαφέρει ποιος έκανε το λάθος. Η FORTHNET είναι υπεύθυνη να τον βρει, αλλιώς να μη λέει ότι έχει ιδιόκτητο δίκτυο. Να λέει την αλήθεια ότι "πατάει" πάνω στον ΟΤΕ. Είναι ντροπή τους να χρησιμοποιούν αυτή την δικαιολογία. Απλά, την πληρώνει ο κόσμος δυστυχώς.
Ελπίζω να σε βοήθησα φίλε, ειλικρινά, γιατί αυτή την πρόθεση είχα.....

djbok21
03-04-08, 23:02
Δεν μπορώ να ακούω τοποθετήσεις του τύπου "φταίει ο ΟΤΕ" ακόμα και αν έχει κάνει αυτός το λάθος και θα σου εξηγήσω το λόγο. Σου είπαν ή δεν σου είπαν ότι φεύγεις από το πάγιο του ΟΤΕ και πηγαίνεις στο ιδιόκτητο δίκτυο FORTHNET; Ή είσαι στην FORTHNET και σου λύνουν αυτοί το πρόβλημα ή να πας εκεί που θα σου το λύσουν. Εσένα δεν σε ενδιαφέρει ποιος έκανε το λάθος. Η FORTHNET είναι υπεύθυνη να τον βρει, αλλιώς να μη λέει ότι έχει ιδιόκτητο δίκτυο. Να λέει την αλήθεια ότι "πατάει" πάνω στον ΟΤΕ. Είναι ντροπή τους να χρησιμοποιούν αυτή την δικαιολογία. Απλά, την πληρώνει ο κόσμος δυστυχώς.
Ελπίζω να σε βοήθησα φίλε, ειλικρινά, γιατί αυτή την πρόθεση είχα.....

Τα υπόλοιπα που αναφέρεις δεν τα παραθέτω γιατί φίλε μου είναι πάρα πολύ σωστά και μάλιστα τα πιο σωστά από όλα όσα παραθέτουν σε αυτό το post.
Φυσικά και είναι θέμα της Forthnet να βρει που είναι το πρόλημα αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πρέπει να αναφέρει ότι φταίει ο ΟΤΕ ακόμα και όταν φταιει όπως λες?
Δεν πληρώνει η Forthnet αντίτιμο στον ΟΤΕ για το last mile?
Δεν είναι υποχρεωμένος ο ΟΤΕ να λύσει βλάβη ή τουλάχιστον να δώσει απάντηση σε 3 εργάσιμες όταν το πρόβλημα είναι εκεί?
Ιδιόκτητο δίκτυο δεν είναι ο χαλκός που υπάρχει αλλά όλη η υπόλοιπη υποδομή.
Ο χαλκός πάντα θα ανήκει στον ΟΤΕ και για να είμαστε πιο ακριβής στον Έλληνα πολίτη.

chemboy
03-04-08, 23:33
Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους και να σε βοηθήσω να λύσεις το πρόβλημα:
1.Σε καμιά περίπτωση δεν φταίνε φίλτρα κ.λ.π
2. Μία πιθανότητα είναι ότι έχει γίνει "τράμπα" στο καλώδιο στην είσοδο της οικοδομής σου (εσκαλιτ) και έχεις πάρει τηλέφωνο άλλου συνδρομητή ο οποίος δεν έχει adsl και άρα δεν συγχρονίζεις και εσύ. Στο εσκαλιτ μπορεί να έχει πρόσβαση οποιοσδήποτε άσχετος στην οικοδομή σου. Να το ψάξεις πρώτα εκεί.
3. η δεύτερη πιθανότητα είναι ότι έχει γίνει "τράμπα" στον κατανεμητή του ΟΤΕ, ο οποίος έχει συνδέσει την γραμμή του αδεσμοποίητου βρόχου σε λάθος όριο. Εκεί έχει πρόσβαση μόνο και τονίζω μόνο ο ΟΤΕ.
4. ο κατανεμητής του ΟΤΕ συνδέεται με το όριο του παρόχου με καλώδιο (χαλκό). Είναι πιθανό να έχει γίνει "τράμπα" στο όριο από ακρη σε άκρη. Εδώ έχει πρόσβαση απο τη μια ο πάροχος και από την άλλη ο ΟΤΕ.
Να σου προτείνω λύσεις:
1. όπως εσύ έχεις λάθος αριθμό έτσι και κάποιος άλλος έχει τον δικό σου. Κάλεσε το νούμερο που είχες (το παλιό) και έτσι θα ανακαλύψεις ότι υπάρχει συνδρομητής με το ίδιο πρόβλημα με εσένα. Έτσι αν λυθεί το πρόβλημα το ενός θα λυθεί αυτόματα και του άλλου. Μαζί θα πιέσετε περισσότερο τις καταστάσεις ώστε να βρείτε και οι δύο λύση.
Δεν μπορώ να ακούω τοποθετήσεις του τύπου "φταίει ο ΟΤΕ" ακόμα και αν έχει κάνει αυτός το λάθος και θα σου εξηγήσω το λόγο. Σου είπαν ή δεν σου είπαν ότι φεύγεις από το πάγιο του ΟΤΕ και πηγαίνεις στο ιδιόκτητο δίκτυο FORTHNET; Ή είσαι στην FORTHNET και σου λύνουν αυτοί το πρόβλημα ή να πας εκεί που θα σου το λύσουν. Εσένα δεν σε ενδιαφέρει ποιος έκανε το λάθος. Η FORTHNET είναι υπεύθυνη να τον βρει, αλλιώς να μη λέει ότι έχει ιδιόκτητο δίκτυο. Να λέει την αλήθεια ότι "πατάει" πάνω στον ΟΤΕ. Είναι ντροπή τους να χρησιμοποιούν αυτή την δικαιολογία. Απλά, την πληρώνει ο κόσμος δυστυχώς.
Ελπίζω να σε βοήθησα φίλε, ειλικρινά, γιατί αυτή την πρόθεση είχα.....

Φίλε μου ενώ συμφωνούμε στα υπόλοιπα πιθανά ενδεχόμενα που αναφέρεις, μπορείς να μου πεις γιατί σε καμία περίπτωση δεν φταίνε τα φίλτρα; Εγώ ανέφερα τα ενδεχομένως "προβληματικά" φίλτρα ή "προβληματική" σύνδεση φίλτρων μόνο και μόνο για τις αποσυνδέσεις. Τα φίλτρα δεν αναφερόταν σε κανένα άλλο πρόβλημα ούτε από εμένα ούτε νομίζω και από κανένα άλλο που τα ανέφερε σε αυτό το νήμα. Είσαι σίγουρος πως προβλήματα στα φίλτρα ή έλλειψη τους δεν προκαλούν αποσύνδεση όταν κάποιος σε καλεί και μιλάς στο τηλέφωνο; Εμένα μου είχε συμβεί και μάλιστα εκτός από αποσυνδέσεις είχα και υπερβολικό θόρυβο στην γραμμή από φίλτρα που περιέχονταν στο πακέτο της Forthnet (crypto φίλτρα με linksys wag354g router !). Όταν τα αντικατέστησα αυτά τα προβλήματα που είχα λύθηκαν. Βέβαια δεν έφταιγαν ακριβώς τα ίδια τα φίλτρα γιατί διαπίστωσα μετέπειτα ότι δεν γινόταν καλή επαφή στα βυσματάκια των φίλτρων με το καλώδιο τηλεφώνου. Τα φίλτρα τα είπαμε για να τονίσουμε στο φίλο μας με το πρόβλημα ότι δεν είναι κλασσικό πρόβλημα της Forthnet οι αποσυνδέσεις όταν σε καλούν στο τηλέφωνο. Και σε ξαναρωτάω, είσαι απόλυτος ότι δεν φταίνε τα φίλτρα για τις αποσυνδέσεις;

sdikr
03-04-08, 23:51
Τα υπόλοιπα που αναφέρεις δεν τα παραθέτω γιατί φίλε μου είναι πάρα πολύ σωστά και μάλιστα τα πιο σωστά από όλα όσα παραθέτουν σε αυτό το post.
Φυσικά και είναι θέμα της Forthnet να βρει που είναι το πρόλημα αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί δεν πρέπει να αναφέρει ότι φταίει ο ΟΤΕ ακόμα και όταν φταιει όπως λες?
Δεν πληρώνει η Forthnet αντίτιμο στον ΟΤΕ για το last mile?
Δεν είναι υποχρεωμένος ο ΟΤΕ να λύσει βλάβη ή τουλάχιστον να δώσει απάντηση σε 3 εργάσιμες όταν το πρόβλημα είναι εκεί?
Ιδιόκτητο δίκτυο δεν είναι ο χαλκός που υπάρχει αλλά όλη η υπόλοιπη υποδομή.
Ο χαλκός πάντα θα ανήκει στον ΟΤΕ και για να είμαστε πιο ακριβής στον Έλληνα πολίτη.

Κάποια στιγμή θα πρέπει οι παρόχοι να καταλαβούν οτι το να έχουν

1. φταίει ο ΟΤΕ
2. φταίει ο ΟΤΕ
3. φταίει ο ΟΤΕ

Σαν λύσεις, τότε ο πελάτης και όσοι διαβάζουν απλά πλέον θα το θεωρούν απο 1 εως 3,
Αλλά δεν είναι

βέβαια ο ΟΤΕ έχει τεχνικούς σε όλη την ελλάδα, και μάλιστα έχει πάνω απο εναν, οι αλλοί όχι, οπότε η ευκολή λύση είναι ----βλάβη στον ΟΤΕ, χωρίς κάν να δούνε ποιος φταίει

Πάντως όσες φόρες είπα σε πελάτη μου φταίει ο τάδε προμηθευτής μου είπε,
και εμένα τι με ενδιαφέρει, βρες μου λύση.

djbok21
04-04-08, 00:58
Πάντως όσες φόρες είπα σε πελάτη μου φταίει ο τάδε προμηθευτής μου είπε,
και εμένα τι με ενδιαφέρει, βρες μου λύση.

Δεν αντιλέγω και φυσικά τον πελάτη δεν τον απασχολεί το ποιος φταίει...αλλά να γίνει η δουλειά του.
Ωστόσο είπες στον πελάτη οτί φταίει ο προμηθευτής...

athensalex
04-04-08, 20:30
Δε θα σου δώσω λόγο με ποια εταιρία θα ασχολούμαι, ούτε είσαι σε θέση να γνωρίζεις αν είμαι πελάτης της forthnet ή όχι από ένα adsl info. 3 συνδέσεις δουλεύω. Μαζέψου!

χα0χα0χαχ0α δεν θα μαζευτω επειδη μου το λες εσυ ηρεμισε λιγο ουτε καν με νοιαζει ποσες συνδεσεις δουλευεισ.Λεγε ότι θες:rofl:

sdikr
04-04-08, 21:36
Δεν αντιλέγω και φυσικά τον πελάτη δεν τον απασχολεί το ποιος φταίει...αλλά να γίνει η δουλειά του.
Ωστόσο είπες στον πελάτη οτί φταίει ο προμηθευτής...

Φυσικά και του άλλαξα πάροχο

xmperop1
04-04-08, 21:53
Φυσικά και του άλλαξα πάροχο

:worthy::worthy::worthy:

alex_malag
05-04-08, 16:18
1. Για τις αποσυνδέσεις στη γραμμή σαφώς και φταίνε τα φίλτρα. Εγώ όμως δεν αναφέρθηκα σε αυτή την περίπτωση. Συγνώμη αν παρεξήγησα.
2. Ξέρετε πόσους τεχνικούς έχει η Teledome, ας πούμε στην Θεσσαλονίκη; 1. Ξέρετε πόσους τεχνικούς έχει η Vivodi; 3. Ξέρετε πόσους η forthnet; 3. Ξέρετε τι θέλω να πω με αυτό; Ότι είναι πολύ πιο εύκολο να δώσεις βλάβη στον ΟΤΕ απ' ότι να ασχοληθείς εσύ ο ίδιος με το πρόβλημα. Το οποίο πρόβλημα (συχνά πυκνά) το δημιουργεί και ο ίδιος ο πελάτης από άγνοιά του. Ο ΟΤΕ επειδή κάποιος πελάτης φεύγει απ' αυτόν σε περίπτωση αναγγελίας βλάβης τον βάζει σε δεύτερη μοίρα σε σχέση με τους δικούς του (λόγω φόρτου εργασίας). Ξέρετε πόσες βλάβες δίνονται στον ΟΤΕ οι οποίες δεν είναι δική του ευθύνη;
Το πρόβλημα είναι γενικότερο στην Ελλάδα. Μας αρέσει πάντοτε να πετάμε το μπαλλάκι στον άλλο και άρα τις ευθύνες. Ποτέ μα ποτέ δεν αναλαμβάνουμε τις ευθύνες μας για αυτό και δεν πάμε μπροστά (ή έστω πάμε με πολύ αργά βήματα).
Εντάξει ο ΟΤΕ είχε και έχει πολλά προβλήματα στην εξυπηρέτησή του. Συμφωνώ. Αλλά οι εταιρείες που ήρθαν ως η νέα τάξη πραγμάτων και που στην τελική απευθύνονται σε πολύ μικρότερο πελατολόγιο παίρνουν βραβείο εξυπηρέτησης; Λυπάμαι αλλά νομίζω πως όχι.

ΠΑΝΤΑ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ. ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΤΑΝΕ ΤΟ ΜΠΑΛΛΑΚΙ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ. ΕΦΟΣΟΝ Ο Χ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΠΕΛΑΤΗΣ ΤΟΥ, ΝΑ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΛΑΙΜΟ ΤΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΛΥΣΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΡΙΧΝΕΙ ΣΤΟΝ Ψ. ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΟΥΛΑΕΙ ΜΠΑΝΑΝΕΣ.

Συγνώμη για το ύφος αλλά η Ελλάδα με πληγώνει..

@ ADSLgr.com All rights reserved.