PDA

Επιστροφή στο Forum : xp και vista μαζι γινεται χωρις προβληματα?



johnnyo.
30-03-08, 21:56
ειχα εγκαταστησει πιο παλια σε εναν σκληρο τα Vista και σε εναν δευτερο τα Xp+sp2 ξερω οτι οταν ειναι σε διαφορετικους δισκους τα προβληματα ειναι λιγοτερα. καποια στιγμη ομως εγινε στα xp μεσω αυτοματων ενημερωσεων μια εγκατασταση στην M/b και απο τοτε αρχισαν τα προβληματα στα Vista και δεν μπορουσα εκτος των αλλων να συνδεθω και στο internet.μετα απο αρκετες επανεγκαταστασεις drivers μια στα xp και μια στα vista εφτιαξα μια παρα πολυ ωραια σαλατα λειτουργικων χωρις επειτα να μπορω να βρω ακρη.
εχθες μετα απο αρκετο καιρο προχωρησα σε ολικη αναβαθμιση τελειωσα την συναρμολογηση και εχω εγκαταστησει σε εναν σκληρο τα Vista . (εχω αλλους δυο) και λεω τωρα, στα Vista εχουν γινει ολες οι αναβαθμισεις συσκευων απο το internet. να προχωρησω στην εγκατασταση των xp σε αλλο σκληρο ή οχι?
και εαν ναι τι πρεπει να κανω ή να μην κανω για να μην ξαναεχω την προηγουμενη καταληξη?

grgz
30-03-08, 23:03
Πρέπει να κάνεις ό,τι λέει εδώ (http://apcmag.com/how_to_dualboot_vista_with_xp__stepbystep_guide_with_screenshots.htm).

johnnyo.
30-03-08, 23:20
Πρέπει να κάνεις ό,τι λέει εδώ (http://apcmag.com/how_to_dualboot_vista_with_xp__stepbystep_guide_with_screenshots.htm).

ωραιος οδηγος φαινεται αλλα δεν ειναι για εγκατασταση στον ιδιο σκληρο? θα ηθελα να βαλω τα xp σε αλλο σκληρο αλλα πως γινεται με τους drivers βασικων κομματιων? (π.χ motherboard)

Nikos_Mpl
30-03-08, 23:30
Εγω φιλε τα εχω σε διαφορετικους σκληρους,αλλα εχω κανει το Εξης: ο σκληρος που εχει τα vista ειναι στη θεση sata1, δλδ master κ τον σκληρο με τα ΧΡ τον εχω στην θεση sata2 που ειναι slave, κ οχι στην 3 που ειναι master2,γιατι μπερδευεται το θεμα...Οποτε επειδη εγω εχω μονιμα τα vista κ δε με νοιαζει να τα εναλλασω συνεχεια,οποτε χρειαζομαι ΧΡ,απλα αλλαζω τα καλωσια των 2 δισκων με τα λειτουργικα,κ μπουταρω με Χρ αυτοματα κ χωρις κανενα προβλημα!

johnnyo.
30-03-08, 23:34
συμφωνοι. αλλα για πες μου οταν κανεις εγκατασταση τα vista π.χ οι drivers των συσκευων ειναι για Vista. μετα αν κανω τα xp θα ειναι διαφορετικοι για τις ιδιες συσκευες. εκει θα εχω προβλημα?

Πύρρος
30-03-08, 23:40
Δεν βλέπει η μία εγκατάσταση τους drivers της άλλης.

Η μόνη αλληλεπίδραση των δύο είναι στο boot loader, και δυστυχώς έκανες την εγκατάσταση με λάθος σειρά.

dkarko
30-03-08, 23:44
Εγω φιλε τα εχω σε διαφορετικους σκληρους,αλλα εχω κανει το Εξης: ο σκληρος που εχει τα vista ειναι στη θεση sata1, δλδ master κ τον σκληρο με τα ΧΡ τον εχω στην θεση sata2 που ειναι slave, κ οχι στην 3 που ειναι master2,γιατι μπερδευεται το θεμα...Οποτε επειδη εγω εχω μονιμα τα vista κ δε με νοιαζει να τα εναλλασω συνεχεια,οποτε χρειαζομαι ΧΡ,απλα αλλαζω τα καλωσια των 2 δισκων με τα λειτουργικα,κ μπουταρω με Χρ αυτοματα κ χωρις κανενα προβλημα!

Γιατί το κάνεις έτσι; Μπορείς να κάνεις boot τα Xp από τον bootloader των vista. Απλά μόνο ο δίσκος των βίστα πρέπει να είναι μαρκαρισμένος ως boot.


συμφωνοι. αλλα για πες μου οταν κανεις εγκατασταση τα vista π.χ οι drivers των συσκευων ειναι για Vista. μετα αν κανω τα xp θα ειναι διαφορετικοι για τις ιδιες συσκευες. εκει θα εχω προβλημα?

Όχι, είναι διαφορετικά λειτουργικά, δεν έχουν σχέση μεταξύ τους. Ότι κάνεις στο ένα λειτουργικό αφορά μόνο αυτό. Και δύο εγκαταστάσεις XP να είχες και πάλι δεν θα είχε σημασία. Μπορεί στα xp1 να είχες driver1 και στα xp2 driver2 για την ίδια συσκευή. Τώρα έχει ειπωθεί εδώ παλιότερα πρόβλημα με μία ενσωματωμένη κάρτα δικτύου (marvell νομίζω) η οποία είχε πρόβλημα στο multiboot (στην περίπτωση που είχε αναφερθεί εδώ ήταν xp-linux νομίζω), που λογικά ήταν πρόβλημα της ίδιας της κάρτας, όχι του λειτουργικού. Είναι ανεξάρτητα.

johnnyo.
30-03-08, 23:51
Δεν βλέπει η μία εγκατάσταση τους drivers της άλλης.

Η μόνη αλληλεπίδραση των δύο είναι στο boot loader, και δυστυχώς έκανες την εγκατάσταση με λάθος σειρά.

εννοεις λαθος σειρα για να ειναι σε κοινο σκληρο?

Πύρρος
30-03-08, 23:58
Εννοώ λάθος σειρά για να "παίρνουν μπρος" από τον ίδιο bootloader.

Nikos_Mpl
30-03-08, 23:59
Δεν βλέπει η μία εγκατάσταση τους drivers της άλλης.

Η μόνη αλληλεπίδραση των δύο είναι στο boot loader, και δυστυχώς έκανες την εγκατάσταση με λάθος σειρά.

Ακριβως γιαυτο,διοτι το καθενα βλεπει τους drivers της δικης του εγκαταστασης,ειδικα οταν ειναι σε διαφορετικους δισκους,δεν εχουν καμια σχεση!


Γιατί το κάνεις έτσι; Μπορείς να κάνεις boot τα Xp από τον bootloader των vista. Απλά μόνο ο δίσκος των βίστα πρέπει να είναι μαρκαρισμένος ως boot.


Τοκανα ετσι,γιατι ηθελα να πειραματισω..κ ειχα εναν 160αρη δισκο που καθοταν,κ ειπα να τα πεταξω πανω,κ να μην πειραματιστω στον καινουριο κ μολις σεταρισμενο με ΧΡ 320αρι που ειχα παρει..
Βεβαια μολις τα εβαλα κολλησα κ αφου μετα την 1η βδομαδα ειχα ξερεπερασει τις οποιες δυσκολιες (πχ nero 6.6, kaspersky 6 κλπ κλπ που δε δουλευαν κ επρεπε να βαλω τις νεες εκδοσεις) δε ξαναγυρισα σε Χρ παρα μονο 2-3 φορες για να δω καποια πραγματα...Ομως δεν εχω ορεξη τωρα να ψαχνω για τετοιες διαδικασιες,μια χαρα ειμαι ετσι κ δε μπλεκονται τα πραγματα..επισης αν παθει ζημια ο ενας μπουταρω επι τοπου απο τον αλλο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.