PDA

Επιστροφή στο Forum : Εντυπώσεις από Forthnet στην περιοχή της Δάφνης!



Thanasis159
31-03-08, 00:06
Hello! Μετά από ώριμη σκέψη αποφάσισα αύριο να κάνω την αίτηση στη Forthnet για ADSL μόνο, όχι 2play! Όπως γράφω στον τίτλο, ανήκω στο κέντρο της Δάφνης και είμαι αρκετά κοντά στο DSLAM... Με οτενέτ που είμαι τώρα τα στοιχεία της σύνδεσής μου είναι τα εξής:

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: MultiMode
DSL Path Mode: Interleaved
Downstream Rate: 2044 kbps
Upstream Rate: 253 kbps
Downstream Margin: 31 db
Upstream Margin: 30 db
Downstream Line Attenuation: 20 db
Upstream Line Attenuation: 4.5 db
Downstream Transmit Power: 3 db
Upstream Transmit Power: 20 db

Αρκετά καλά δηλαδή! Και γενικότερα αρκετοί φίλοι εδώ στην γειτονιά με άλλους ISP έχουν πολύ καλά στοιχεία σύνδεσης και κατεβάζουν με πολύ καλές ταχύτητες. Πχ ένας με 16 mbit από On telecoms κατεβάζει με 1300-1400, άλλος με Tellas και 12 mbit κατεβάζει με 1200, άλλος με ΟΤΕ 24 mbit κατεβάζει με 1800-1900! Όλοι δηλαδή εδώ κοντά είναι αρκετά καλά δηλαδή αλλά δεν ξέρω κάποιον με Forthnet για να αξιολογήσω και γι' αυτό θα ήθελα να ακούσω τις δικές σας εντυπώσεις και γνώμες! Thanks! :)

Lagman
31-03-08, 12:18
Φαντάζομαι υπάρχουν αρκετά DSLAM , δεν είναι μόνο ένα , μπορεί κάποιο να παίζει καλά μπορεί κάποιο άλλο να παρουσιάζει προβλήματα, σίγουρα παντως η FORTHnet δεν σου λέει το μοντέλο του DSLAM σου λέει μάλλον Siemens ...

Ανήκω και εγώ στη Δάφνη αλλά δεν κατεβάζω συχνά, κανένα αρχείο που τυχαίνει να κατεβάσω από rapidshare δεν πιάνω καλές ταχύτητες , πιάνω 100 kb/sec εκεί περίπου .

Εγώ την σύνδεση την θέλω ποιο πολύ για online gaming όπου έχει αποδειχθεί ότι έχει παρά πολλά προβλήματα . Εγώ θα διάλεγα ΟΤΕ γιατί ο ΟΤΕ δίνει fast path και πιάνεις 6ms . Η FORTHnet δεν δίνει fast path αλλά interleaved που interleaved σημαίνει από 20ms έως 40ms καθυστέρηση ίσως και παραπάνω υπάρχει ολόκληρο θέμα αν ψάξεις θα το βρεις ...
Επίσης εδώ και 2 μήνες έχει πρόβλημα με τον aix που σημαίνει ότι έχουμε πρόβλημα με Ελλάδα υπάρχει sticky θέμα διάβασε .
Πρόβλημα με το εξωτερικό έχουμε σίγουρα μιας και έχουν μπουκώσει τα Link πχ αν δεις ΟΤΕ ο ΟΤΕ πιάνει 45ms με Γερμανία η FORTHnet πιάνει 120ms.
Ο ΟΤΕ σου κάνει ενεργοποίηση χωρίς ταλαιπωρία σε πολύ μικρό διάστημα ενώ στην FORTHnet μπορεί να περιμένεις μήνες .
Τηλεφωνική υποστήριξη η FORTHnet δεν έχει 24ωρη η μάλλον έχει στα χαρτιά και γενικά έχει μεγάλο χρόνο αναμονής ανάλογα το πρόβλημα .

Ο οτε έχει 17Gbps διασύνδεση με το εξωτερικό η FORTHnet έχει 11,5Gbps και σερνόμαστε .

Ο ΟΤΕ σαμποτάρει την Forthnet . Αυτά .

xTarget
31-03-08, 13:07
Πρόβλημα με το εξωτερικό έχουμε σίγουρα μιας και έχουν μπουκώσει τα Link πχ αν δεις ΟΤΕ ο ΟΤΕ πιάνει 45ms με Γερμανία η FORTHnet πιάνει 120ms.
Ο ΟΤΕ σου κάνει ενεργοποίηση χωρίς ταλαιπωρία σε πολύ μικρό διάστημα ενώ στην FORTHnet μπορεί να περιμένεις μήνες .

Μπορείς να διευκρινήσεις αυτό:

Όταν λες για "μπούκωμα" εννοείς το round trip time (τα 120ms που αναφέρεις), ή έχεις πρόβλημα και με το bandwidth? Έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την χωρητικότητα του δικτύου σε σχέση με το εξωτερικό.
Βέβαια το round trip time μπορεί να επηρεάσει την ταχύτητα με το εξωτερικό (βλέπε RWIN), όμως με σωστή ρύθμιση πιάνω ικανοποιητικές ταχύτητες. Φυσικά υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να "κολλάς" σε κάποιο κόμβο ή απλά οι πηγές σου να μην έχουν το ανάλογο εύρος ζώνης να σου προσφέρουν.

Οι υπόλοιπες παρατηρήσεις σου για τη forthnet είναι απολύτως ακριβείς.

Για τον φίλο Thanasis159 που ρωτάει πιστεύω ότι επειδή ενδιαφέρεται για shared LLU, η διαφορά από τον ΟΤΕ είναι 10€/μήνα. Αντίθετα αν πήγαινε σε full LLU (forthnet economy) η διαφορά από τον ΟΤΕ θα ήταν 20€/μήνα περίπου. Άρα είναι πιο "εύκολο" να θυσιάσει 10€ για να μείνει στον ΟΤΕ όπως του προτείνεις.

Lagman
31-03-08, 14:37
Μπορείς να διευκρινήσεις αυτό:

Όταν λες για "μπούκωμα" εννοείς το round trip time (τα 120ms που αναφέρεις), ή έχεις πρόβλημα και με το bandwidth? Έχω την εντύπωση ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με την χωρητικότητα του δικτύου σε σχέση με το εξωτερικό.
Βέβαια το round trip time μπορεί να επηρεάσει την ταχύτητα με το εξωτερικό (βλέπε RWIN), όμως με σωστή ρύθμιση πιάνω ικανοποιητικές ταχύτητες. Φυσικά υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να "κολλάς" σε κάποιο κόμβο ή απλά οι πηγές σου να μην έχουν το ανάλογο εύρος ζώνης να σου προσφέρουν.





http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=145348&page=17

αν θες μέτρα πόσες φορές έχει αναφερθεί πρόβλημα με Linkτης FORTHnetκαι το εξωτερικό... καθαροτατο πρόβλημα της FORTHnet

πχ μπορείς να κανείς μια σύγκριση εδώ με άλλους μήνες http://anana.irc.gr/cgi-bin/smokeping.cgi?target=Service.inet.Uplinks.seabone-pal

loss lagspikes κλπ έχει παραπονεθεί και κόσμος για άθλιες ταχύτητες ... συνεχεία έχει πρόβλημα η forthnetμε seabonelinksμε Γαλλία με Παλέρμο σκέτη απογοήτευση είναι .

Thanasis159
31-03-08, 14:59
Η αλήθεια είναι ότι δεν με ενδιαφέρει το online gaming αλλά σίγουρα δεν είναι και πολύ ενθαρρυντικά τα πράγματα όπως μου τα λέτε... 100 kb/s σε premium rapidshare??? Μόνο τόσο χαμηλά;

Lagman
31-03-08, 15:05
Όχι δεν έχω λογαριασμό στο rapidshare αφού όπως ανάφερα και ποιο πάνω δεν κατεβάζω συχνά .

........Auto merged post: Lagman added 2 Minutes and 28 Seconds later........

Από ξένα ftp που κατέβαζα yellow dog για το ps3 πάλι δεν έπιανα καλές ταχύτητες ενώ φίλος μου με ΟΤΕ έπιανε πολύ καλύτερες ...
Είμαι σίγουρος πως ο ΟΤΕ παίζει πολύ καλύτερα στην περίπτωση σου μιας και είσαι αρκετά κοντά...

Thanasis159
31-03-08, 15:05
Thanks anyway... Θα σου ήταν εύκολο να παραθέσεις τα στοιχεία της σύνδεσής σου; Σε τι απόσταση περίπου βρίσκεσαι από το DSLAM; Αυτό που βρίσκεται στην Βουλιαγμένης εννοώ... Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο εδώ γύρω...

Lagman
01-04-08, 08:28
Ναι στην Βουλιαγμένης εκεί είναι , είμαι περίπου 1 χιλιόμετρο και 200 μέτρα , σε ευθεία λιγότερο από χιλιόμετρο, ταχύτητα συγχρονισμού πιάνω 14Mbps με 15Mbps . Έχω αλλάξει καλωδίωση στο σπίτι Κλπ κλπ έχω κάνει ότι μπορώ από την πλευρά μου για βελτίωση της ποιότητας. Κολλητός μου που είναι στο ίδιο κέντρο απόσταση 2.5km περίπου συγχρονίζει στα 4Mbps με 5Mbps και έχει disconnect κάθε λίγο και λιγάκι ... φίλτρα κλπ όλα κομπλέ εδώ και κάτι μήνες του το φτιάχνουν ... σιγά μην του το φτιάξουν ποτέ.

Ο ΟΤΕ είναι ποιο γρήγορος από την FORTHNet .

Είναι απογοήτευση να βλέπεις άτομα ψαγμένα του adslgr να δίνουν τα συγχαρητήρια στην FORTHnet και τελικά να βάζουν και αυτοί ΟΤΕ . Αν διαβάζεις τα παραπάνω link θα δεις .

hel
01-04-08, 10:09
Δεν νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες ότι στον ΟΤΕ έχουν καλύτερες ταχύτητες.
Όπως και να χει, καλύτερα να το διαπιστώσει όποιος θέλει από μόνος του διαβάζοντας το section του ΟΤΕ.

Thanasis159
01-04-08, 12:19
Και γω είμαι αρκετά κοντα στο κέντρο, όπως ο Lagman. Την αίτηση την έκανα τώρα και απλά ελπίζω να ολοκληρωθεί σύντομα και θα επιστρέψω αναφέρωντας εντυπώσεις!

@ ADSLgr.com All rights reserved.