PDA

Επιστροφή στο Forum : Οπτικές ίνες της HOL στον Άγιο Δημήτριο?!? Αληθεύει ?



ultraxmode
31-03-08, 15:16
Παιδιά καλησπέρα!

Έχω ΟΤΕ τηλεφωνία (ISDN) και πήρα τηλέφωνο να ρωτήσω τί γίνεται σε περίπτωση που θέλω να πάω σε PSTN μιάς και η ISDN πλέον δεν μου δίνει κάτι που χρειάζομαι... πληρώνω τσάμπα παραπάνω πάγιο.

Μου είπαν λοιπόν πως η διαδικασία είναι η εξής :


Κόβω τον υπάρχον πάροχο internet (HOL στην προκειμένη περίπτωση)
Γίνεται η αποδεσμοποίηση απο OTE
Πληρώνω 35 euros για όλο αυτό
Γίνεται το downgrade σε PSTN
Ξανά ενεργοποίηση
Ξανά ενεργοποίηση απο πάροχο (+20 μέρες αναμονή)


Με αυτά και αυτά, πήρα τηλέφωνο στην HOL να κάνω ερώτηση για double play.Έδωσα το τηλέφωνό μου στον υπάλληλο και μου είπε πως είμαι στο κέντρο Δάφνης (δίπλα δηλαδή απο την περιοχή που μένω) σε DSLAM Intracom. Σε περίπτωση που βάλω Double Play (απο ό,τι μου είπε.. και μάλιστα περίμενα στην γραμμή για να το κοιτάξει) υπάρχει πλέον κέντρο στον Άγιο Δημήτριο με οπτικές ίνες (!!!???!!!!???!!!) ...οπότε κ θα αλλάξω βρόγχο και θα μεταφερθώ εκεί.

ΙΣΧΥΕΙ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ??? γιατί όταν ξαναπήρα και μίλησα με άλλον υπάλληλο, μου είπε πως ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΥΤΟ.

Θα με τρελάνουν στο τελος !!! Τί να κάνω? και τί ισχύει τελικά ? Αυτό που μου είπε ο πρώτος ή αυτό που μου είπε ο δεύτερος ?:hmm:

Thanks !

aa144
31-03-08, 17:05
Στη μια περίπτωση λες να κάνεις το Shared LLU Annex A από Annex B που το έχεις τώρα.

Στην άλλη περίπτωση λες να βάλεις 2play σε Annex A.

Η δεύτερη περίπτωση είναι καλύτερη από κάθε άποψη, αρκεί να ζητήσεις να πας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ σε Annex A, ασχέτως του αν θα είσαι σε άλλο DSLAM ή όχι.

Επίσης ρώτα και αν σε 2play θα πάρεις μόνο μια γραμμή POTS ή δυο γραμμές VOIP.

ultraxmode
01-04-08, 08:55
Ναι aa144, ήθελα να κάνω το πρώτο (με το downgrade της ISDN) αλλά φυσικά δεν συμφέρει.. οπότε πάμε στο σενάριο 2..

Aλλά ισχύει αυτό που μου είπαν? Μέχρι τώρα τόσα χρόνια ήμουν στο Intracom DSLAM της Δάφνης.. υπάρχει DSLAM με οπτικές ίνες όπως μου είπε ο υπάλληλος της HOL στον Άγιο Δημήτριο ωστε να μεταβώ εκεί ?? Πότε???

Θα ρωτήσω αυτά που μου είπες και θα ενημερώσω... ευχαριστώ !:)

EDIT :

Πήρα τηλέφωνο στην HOL και μου είπαν :

1. Οτι δεν αλλάζει τίποτα σε σχέση με την καλωδίωση (παραμένει όπως έχει)
2. Θα πάρω ΣΙΓΟΥΡΑ μία γραμμή POTS και αν έχει μείνει στο σύστημα η γραμμή που έχω έως τώρα (που έχει μείνει γιατι την χρησιμοποίησα εδώ κ λίγο καιρό) θα πάρω και την VOIP.
3. Θα πάω σε ΑΝΝΕΧ Α ούτως ή άλλως (το double play παίζει απο ό,τι μου είπε μόνο σε ANNEX A)

και ρωτάω εγώ... Η πόρτα στην οποία είμαι συνδεμένος, δεν θα αλλάξει? Υπόψιν πως είμαι αυτή τη στιγμή σε ΑΝΝΕΧ Β και θα μεταβώ σε ΑΝΝΕΧ Α... ??

aa144
01-04-08, 15:03
Αν πας σε POTS, τότε λογικά αυτό θα λειτουργεί μόνο σε Annex A, άρα αλλάζεις πόρτα υποχρεωτικά.

Αν το 2play δεν είναι POTS, τότε σε περιπτώσεις σαν τη δική σου, ΔΕΝ αλλάζεις πόρτα, και έχεις 2play VOIP σε Annex B που δεν είναι καλό σενάριο.

Οπότε ή POTS 2play, ή καθόλου 2play αν θέλουμε οπωσδήποτε Annex A. Αν σε διαβεβαιώνουν για αυτό, τότε κάντο, αφού όπως λες το άλλο σενάριο δεν συμφέρει οικονομικά και ούτε χρονικά.

ultraxmode
01-04-08, 15:34
Όπως τα λές είναι..

πήρα πριν λίγο τηλέφωνο στην HOL και το ρώτησα. Πρέπει να κάνω λέει πρώτα την ISDN -> PSTN και μετά 2play.

Σε περίπτωση που θέλω να τα αναλάβει όλα η HOL απλά θα περιμένω λίγο παραπάνω μέχρι να γίνει αυτό.Και μου είπε πως δεν πρόκειται να χάσω τηλέφωνο κ internet παραπαάνω απο μερικές ώρες εώς και 2 μέρες το πολύ. (μακάρι...)

Επίσης μου είπε πως γίνεται να έχω και ISDN 2play αλλά είναι το χειρότερο σενάριο...

Το σαββατοκύριακο επιτέλους θα έρθει ο ηλεκτρολόγος στο σπίτι να μου αλλάξει τις πρίζες τηλεφώνου (γιατι είναι οι παλιές που είναι σαν ρεύματος) και γενικά θα μετρήσει την καθαρότητά της, όπως επίσης θα βάλουμε και τον router πάνω στον κατανεμητή απευθείας σε περίπτωση που έχω κάποιο πρόβλημα στο εσωτερικό μου δίκτυο.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ aa144 ! είσαι πάντα ανοιχτός εθελοντικά στα προβλήματα πολλών χρηστών εδω μέσα και έχεις πιστεύω τον πιό καλό τρόπο να μιλάς

+1 λοιπόν :oneup::respekt:

@ ADSLgr.com All rights reserved.