PDA

Επιστροφή στο Forum : 2,5Gbps????



Lunacy
22-09-03, 00:59
Ρε παιδιά, είναι δυνατόν; Έχει η Tellas 2,5Gb κύκλωμα με το εξωτερικό;;;

Εδώ μιλάμε για ΧΟΝΤΡΑ λεφτά, όχι αστεία! Κάτι Forthnet και πOTEnet που έχουν 310 και 465Mb με εξωτερικό φαίνονται μυρμήγκια μπροστά στην Tellas (oops... κακή παρομοίωση)!

Μάλλον είναι (άλλο) ενα διαφημιστικό τρίκ (να ξεκαθαρίσω οτι είμαι υπέρ της Τellas), γιατί λέει οτι έχει κύκλωμα χωρητικότητας 2,5Gbps με το εξωτερικό. Στη γλώσσα της πιάτσας, αυτό σημαίνει οτι μπορεί να δώσει στους πελάτες της 2,5Gbps. Μήπως όμως εννοεί οτι μπορεί (θεωρητικά) να περάσουν 2,5Gb από το εξωτερικό, αλλα προς το παρόν χρησιμοποιείται μόνο το 3% του εύρους αυτου;

Και ένα άλλο θέμα. Στα υπέρ της υπηρεσίας λεει "Δυνατότητα μεταφοράς αρχείων μέσω πρωτοκόλλου FTP". Είναι κατι τρομερό αυτό το "έξτρα" που το γράφουν στις παρεχόμενες υπηρεσίες;; Μίλησα με ενα μυρμήγκι στο τηλέφωνο και ρώτησα και αφου με έστειλε στον τεχνικό, ο τύπος δεν ήξερε ούτε τα βασικά. Τελικά καταλήξαμε (σ'αυτο που περίμενα) στο οτι απλά μπορείς να μπείς στο FTP κάποιου και να ανεβοκατεβάσεις (WOW!!! :P ).

Μετά από αυτό, ρώτησα μήπως κλείνουν τίποτα ports προς τους συνδρομητές τους.
Σιωπή... (τί είναι port? :P )
Αναδιατυπώνω και ρώτάω αν μπορώ να στήσω mail server ή web server (δεν το χόντρυνα κι'αλλο, μήν καούν και οι κεραίες του).
Ξανά σιωπή και ενημέρωση πως η Tellas εχει mail server και μού δίνει e-mail (WOW ξανά!).

Τελικά με τα πολλά πολλά, άκρη δε βρήκα.

Έχει δοκιμάσει κανέις που έχει Tellas, να στήσει mail server; ('Η έστω, να κάνει οτιδήποτε με το port 25, γιατί κάποιοι provider το κλείνουν).

9 μερούλες έμειναν μέχρι την 1η Οκτωβρίου. Άντε να πάρουμε και εμείς DSL! (χωρίς να την πληρώσουμε όσο μια Τ1, that is)

Arkos
22-09-03, 01:19
Einai idioktiti i grammi tis Tellas... kai nai... exei 2,5Gb

Lunacy
22-09-03, 01:31
Sorry, αλλά δε μπορώ να το χωνέψω... Διάβασα και το άλλο thread. Τα 2,5Gb θα κόστιζαν πολλά, πολλά μηδενικά. Δεν είναι θέμα εγκαταστάσεων. Είναι το ποιός θα στα δώσει.

Δεν αμφιβάλλω για τη χωρητικότητα του (φυσικού) δικτύου της. Αυτό μπορεί να είναι και 10Tbit, who cares? Αμφιβάλλω για τα data που περνούν από αυτό. ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είναι 2,5Gb. ΝΟ WAY! H Tellas μόλις ξεκίνησε (ουσιαστικά) και δεν έχει κανένα μα κανένα λόγο να πληρώνει τόοοοοοοοοσα λεφτά για τους πελάτες που έχει αυτή τη στιγμή (οι ανάγκες των οποίων μπορούν να καλυφθούν με λιγότερο απο το 1/10 των 2,5Gb).

Καλα, αυτό που με καίει είναι το port 25. Καμια ιδέα;

ermis333
22-09-03, 02:18
Όχι φίλε η Τελλάς όντος έχει 2.5Gbps γραμμή και τα πολλά μηδενικά τα έχει ήδη δώσει μιας και ξεκήνησε με 650 εκατ. € επένδυση, μην ξεχνας πως η Tellas ανήκει και στην WIND.

Άλλωστε επειδή είναι ιδιόκτητο το δίκτυο της με το εξωτερικό δίνει το 384/128 17.7€ (αν βάλεις ΦΠΑ) λιγότερο από ΟΤΕΝΕΤ.

Να και η επίσημη απάντηση της Τελλάς στο ADSLgr.com

ADSLgr: Γιατί η Tellas προσφέρει την υπηρεσία ADSL περίπου 15€ φθηνότερα από τους υπόλοιπους ISPs;


Β. Στασινοπουλου: Η κοστολογική δομή της εταιρίας μας είναι τέτοια που μας επιτρέπει να προσφέρουμε προσιτές τιμές. Για παράδειγμα, η διεθνής μας χωρητικότητα που φθάνει τα 2.5 Gbps μέσω ιδιόκτητης υποδομής, μειώνει το κόστος ανα ΚΒ. Να σημειωθεί οτι εκτιμούμε πως υπάρχουν κι άλλα περιθώρια βελτίωσης των τιμών, όταν ωριμάσει η αγορά του ADSL στη χώρα μας. Πάντως σας διαβεβαιώνουμε οτι η Tellas θα ειναι και πάλι πρωτοπόρος στην προσπάθεια για φθηνή πρόσβαση των Ελλήνων χρηστών στο γρήγορο Internet.

πλήρες κείμενο:
http://www.adslgr.com/modules.php?name=News&file=article&sid=294&mode=&order=0&thold=0



Με την ίδια λογική γιατί να πιστέψουμε πως η ΟΤΕΝΕΤ έχει 465Mbit;;;

SfH
22-09-03, 04:29
Gia ta 2.5gbit hdh prepei na se kalypsane oi ypoloipoi.
Oson afora to port, se 12 wres peripou an ola pane kala, tha exeis apanthsh.

Bone_Collector
22-09-03, 11:45
Gia ta 2.5gbit hdh prepei na se kalypsane oi ypoloipoi.
Oson afora to port, se 12 wres peripou an ola pane kala, tha exeis apanthsh.

Ayto to port ti eine kai ti rolo pezi ?

Gatoulis
22-09-03, 13:13
Ρε παιδια μηπως στα 2.5 GBits περναει και η φωνη ??? Αν ναι ποσο μενει για Internet ?

ermis333
22-09-03, 13:37
Αν από ένα σύρμα χαλκού μπορεί να περάσει ταυτόχρονα φωνή και 56Mbit (VDSL) φαντάσου τι μπορεί να γίνει σε μια οπτική ίννα.

SfH
22-09-03, 13:38
Mail server variomouna na sthsw :P
FTP server sto 25 douleyei mia xara, opws kathws kai webserver sto 80 :)

delto
22-09-03, 15:13
21 ---> FTP
25 ---> SMTP

Lunacy
22-09-03, 15:59
Cool! Thanx Someonefromhell!
Δε δοκιμάζεις και τα 995,993,443 και 22 να είμαστε σίγουροι; (σε κουράζω, ε; μή με διαολοστείλεις!) :)

Πάμε πάλι πίσω στα 2,5Gb... (ούφ)
Θέλετε να μου πείτε, πως αν εγώ κάτσω στην άκρη του καλωδίου (όχι κυριολεκτικά :P) και μου στείλει κάποιος (από την Αυστραλία π.χ. - Αλλά ΟΧΙ από τον server της Wind στην Ιταλία) με άπειρο bandwidth και χωρίς bottleneck ανάμεσα μας ένα αρχείο 298ΜΒ (=2,5Gb), θα φτάσει σε μένα σε 1 δευτερόλεπτο; Yeah, right!

Επίσης, οκ, μεγάλες οι επενδύσεις της Tellas (σας είπε κανείς οτι είναι φθηνό να ρίξεις υποθαλάσσια οπτική ίνα;; ), αλλά την παροχή internet δεν την πληρώνεις μια φορά και τέλος. Γιατί λοιπόν να πληρώνει η Tellas τοοοοοοσα λεφτά αφου το bandwidth πηγαίνει χαμένο;;

Ακόμα, οι υπηρεσίες φωνής θέλουν πολύ μικρό bandwidth. Εδώ η vivodi που έχει 135Μb ΣΥΝΟΛΟ με εξωτερικό, δίνει DSL (μέχρι 3Mb), μισθωμένες γραμμές και φωνή και απ'οτι φαίνεται πάει καλά.

Κάτι πήρε το μάτι μου οτι η Tellas έχει συνολική χωρητικότητα 10,5Gb και δίνει τα 2,5 για internet. Τα υπόλοιπα τα δίνει στη φωνή;;; ΤΙ ΚΑΝΕΙ ΠΙΑ;; Όλες τις κλήσεις του πλανήτη τις περνάει μέσα απο το δίκτυο της;;;;

Προφανώς, όπως έχω ξαναπεί αυτή η οπτική ίνα έχει όντως χωρητικότητα 10,5Gb. Πόσα όμως από αυτά (πληρώνει και) χρησιμοποιεί;
Τέλος να πώ οτι το δίκτυο (ιδιόκτητο :P) που έχω στο σπίτι μου έχει χωρητικότητα 100Mbps. Το internet, όμως που "τρέχει" πάνω σε αυτό, σπάνια ξεπερνάει τα 52Kbps (πρός το παρόν :) ). (Χρησιμοποιώ την ίδια λογική που χρησιμοποιεί και η Tellas).
Επομένως, όταν χρειαστεί, μπορεί να περάσει περισσότερα δεδομένα από το ίδιο καλώδιο (μέχρι 10,5Gb). Όχι όμως οτι περνάει τώρα 10,5Gb! Μην τρελαθούμε!


Τέλοσπάντων... δεν είναι ιδιαίτερο θέμα το άν η Tellas έχει η όχι 2,5Gb (αν και δε μου αρέσει να μου λένε τόσο χοντρά ψέμματα μεσα στη μούρη μου).
Το θέμα είναι οτι μας ξελάσπωσε από το ολιγοπώλειο των "μεγάλων" ISP στον τομέα του DSL (και αλλού) και γι'αυτο την εκτιμώ και θα την προτιμήσω σε λίγο καιρό (8 και σήμερα! :) :) :) )

Αλήθεια, η Forthnet ακόμα δίνει την 256 5€ πιο ακριβά από την 384 της Tellas; :twisted: Ελπίζω τον Οκτώβριο (8 και σήμερα) να κοπούν αυτά.

P.S.: Για πείτε εντυπώσεις απο τη μυρμηγκοφωλιά! (όχι οτι έχω και άλλη επιλογή)

Hik
22-09-03, 17:41
Να το επεκτείνω και εγώ λίγο παραπάνω...

Το ότι η Tellas έχει ιδιόκτητη οπτική ίνα μέχρι την Ιταλία, δεν λέει τίποτα. Το θέμα είναι μετά από Ιταλία πως συνδέεται με άλλους carrier isps κτλ.

Να χρησιμοποιήσω το αποπάνω παράδειγμα του lunacy.

Το ότι έχω στο lan μου 100mbps δεν σημαίνει ότι προφανώς θα κατεβάζω με 100mbps από την Αμερική, γιατί το lan μου μπορεί να βγαίνει στο Internet με modem 33.6kbps. Ή να το κάνω ακόμα ποιό περίπλοκο, ακόμα και 155mbps να έχω με τον ISP μου, δε σημαίνει ότι θα ποιάνω ταχύτητες 100mbps αφού το bottleneck θα υπάρχει κάπου παρακάτω (στον ISP, στις ενδίαμεσες συνδέσεις έως την Αμερική κτλ).

ermis333
22-09-03, 19:06
Παιδιά για να τελειώνουμε πια με αυτό το ζήτημα η χωρητικότητα της Τελλάς είναι 2.5Gbps. Η Τελλάς ανήκει κατά το ήμιση στην WIND (μια από τις κορυφαίες εταιρίες σταθερής τηλεφωνίας και ίντερνετ στην Ευρώπη) στην Wind ανήκει η Infostrada και η Infostrada συνδέεται με τον υπόλοιπο κόσμο μέσω AT&T.



ΥΓ.Για εταιρίες όπως η Wind τα 2.5Gbps είναι ΤΡΙΧΕΣ!!!

chatasos
22-09-03, 19:16
Εγώ πάντως δεν έχω πειστεί για το συγκεκριμένο internet bandwidth της Tellas.

TiO
22-09-03, 19:41
oute egw... oso kian o ermis prospa0ei me tosh 0ermh...

Lunacy
22-09-03, 19:42
Ούτε και εγώ. Έστω οτι η InfoStrada έχει 1Τb bandwidth (από την ΑΤ&Τ, το οποίο και πληρώνει αδρά). ΓΙΑΤΙ, μα γιατί να δώσει 10,5Gb από αυτά σε μία θυγατρική της εταιρία που δεν τα χρειάζεται (ακόμα);;; Οι εταιρίες δε δουλεύουν έτσι... δεν πετάνε λεφτά στο δρόμο και εδώ μιλάμε για χοντρό χρήμα. Τέσπα, οσο θέλει ας έχει, ετσι κι'αλλιως θα την πάρω.

xlntstay
22-09-03, 21:38
Παντως ειμαστε λιγο περιεργοι ολοι(κατι "τρωγομαστεμε τα ρουχα μας").
Δινει μικρο bandwidth αμεσως την κραζουμε και την κατηγορουμε οτι παει γαι αρπαχτη χωρις επενδυσεις κ.λ.π. :)
Δινει βαρβατο(2.5Gb),....."αδυνατον" ,"ψεματα","δεν το πιστευω". :)
Απ'οτι φαινεται η κοροϊδια τοσα χρονια (δεκαετιες) το μονο που καταφερε ειναι να μας κανει πολυ μα παραπολυ καχυποπτους(και δυστυχως οχι αδικα). :x

thman
22-09-03, 21:57
Ισως καταβάθος να μην μπορουμε να δεχτουμε υποσυνειδητα οτι μια εταιρεια ερχεται και ξεφτιλιζει ετσι ανετα εναν εθνικο φορεα.... (ονοματα δεν λεμε)

Lunacy
22-09-03, 23:50
Πάντος, ακόμα εντυπώσεις δεν έχει πεί κανείς που έχει βάλει... (Λογικά πολύ καλά θα είναι, αλλά ας το σιγουρέψουμε)

Shaman
23-09-03, 00:20
Τη στιγμή που κάνω αυτό το post είναι νύχτα (00:12).Αν, όμως, εγώ θέλω να πιστεύω ότι είναι μέρα κανείς, ότι επιχειρήματα και να χρησιμοποιήσει, δεν πρόκειται να με πείσει για το αντίθετο! :|

ermis333
23-09-03, 00:26
Πάντος, ακόμα εντυπώσεις δεν έχει πεί κανείς που έχει βάλει... (Λογικά πολύ καλά θα είναι, αλλά ας το σιγουρέψουμε)


Έχουν γράψει μερικοί που έχουν Τελλάς εντυπώσεις πήγαινε στο Tellas ADSL section του Forum.

@ ADSLgr.com All rights reserved.