PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιότητα γραμμής(last mile)



IlliGoS
22-09-03, 02:35
Καλησπέρα.

Γνωρίζω ότι η ταχύτητα της σύνδεσης της ADSL εξαρτάτε σε μεγάλο βαθμό απο την ποιότητα της γραμμής μεταξύ χρήστη και κέντρου. Ο ΟΤΕ κάνει ενέργειες για τον έλεγχο της ποιότητας και πόσο αξιόπιστοι είναι αυτοί? Ακόμη θέλω να ρωτήσω αν έχει υπόψην του κάποιος γιά περιπτώσεις στις οποίες δεν λειτουργεί το modem σωστά λόγω γραμμής και ποια ήταν η αντιμετώπιση από ΟΤΕ.

Ο λόγος που με ενδιαφέρουν τα παραπάνω είναι ότι είχα σοβαρό πρόβλημα με την γραμμή μου όταν είχα PSTN. Το modem μου δεν μπορούσε να μεταφέρει καθόλου δεδομένα( έκτός και εάν κατέβαζα χειροκίνητα την ταχύτητα κατω από 1200bps και παντοτε έπεφτε μετά από λίγο). Ο ΟΤΕ δεν αναλάμβανε ευθύνη με την δικαιολογία ότι το δίκτυο δεν ήταν σχεδιασμένο για μεταφορά δεδομένων. Η γραμμή δεν είχε πανω φερέσυχνο, ήταν καθαρα το πρόβλημα της γραμμής. Τελικά αναγκαστηκα και έκανα μετατροπή σε ISDN το οποίο δουλεύει άψογα μέχρι σήμερα.

Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι να δώσω τα χρήματα και να πληρώνω αναγκαστικά την γραμμή για έναν χρόνο και να μην λειτουργεί σωστά.

Ευχαριστώ πολύ.

Crosstalk
22-09-03, 11:45
File Ilige mallon prepei na isoun ena apo ta "feresyxna" thymata.
Opou o OTE exei periorismeno arithmo diathesimwn grammwn kai den mporei na kalipsei tin perioxi, promithevetai kapoia mixanimata apo tin Intracom kai mesa apo mia grammi mporei na pernaei perissoterous sindromites.Giafto to logo "sernosoun".I monadiki lisi itan na pas se ISDN kai to ekanes!

delto
22-09-03, 15:39
Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι να δώσω τα χρήματα και να πληρώνω αναγκαστικά την γραμμή για έναν χρόνο και να μην λειτουργεί σωστά.


an h grammh sou exei problhma, otan er8ei to sunergeio tou ote, de 8a sugxronisei sta 384/128 ('h o,ti allh taxuthta paragghleis)

opote, an den ufistatai energopoihsh adsl grammhs, opote pws 8a se xrewsoun?

tsekare to me to emporiko katasthma ths perioxhs sou.

@ ADSLgr.com All rights reserved.