PDA

Επιστροφή στο Forum : Απολυση επειδη πηρε μερος στην απεργια



guzel
31-03-08, 21:02
Καθημερινές και σημαντικές κατακτήσεις μετρά η δράση του ταξικού Συνδικάτου Εργατοϋπαλλήλων Τηλεπικοινωνιών - Πληροφορικής Αττικής στους χώρους δουλειάς.

Πρόσφατο παράδειγμα αποτελεί η ακύρωση απόλυσης εργαζομένου ύστερα από παρέμβαση του Συνδικάτου. Ο εργαζόμενος που δουλεύει στην εταιρεία Hellas on Line πήρε μέρος στην πανελλαδική πανεργατική απεργία στις 19 Μάρτη. Το απόγευμα της ίδιας μέρας τού ανακοινώθηκε τηλεφωνικά η απόλυσή του. Γεγονός που προκάλεσε την άμεση αντίδραση του Συνδικάτου. Πριν ακόμα γίνει η καθορισμένη με την εργοδοσία συνάντηση, ειδοποιήθηκε ο πρόεδρος του Συνδικάτου ότι η απόλυση δεν ισχύει.

Link (http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=4474934&publDate=22/3/2008)

sotman_gr
31-03-08, 21:06
Σαν δεν ντρέπονται!
Θέλουν από υπαλήλους να μας κάνουν σκλάβους...
και να δουλεύουμε με το κεφάλι χαμηλά σαν ρομπότ!
Άρε πότε θα ξυπνήσει ο κόσμος!
Αλλά τέτοιοι που μας κυβερνανε!!!

foyltaka
31-03-08, 21:06
Απολυση επειδη πηρε μερος στην απεργια
Μας κατατρόμαξες βρε... :scared:

sotman_gr
31-03-08, 21:10
Μας κατατρόμαξες βρε...


Εύχομαι να μην το εννοείς για εμένα φίλε μου!
Αν ναι λυπάμαι πολύ μαζί σου

foyltaka
31-03-08, 21:21
Μας κατατρόμαξες βρε...


Εύχομαι να μην το εννοείς για εμένα φίλε μου!
Αν ναι λυπάμαι πολύ μαζί σου
Τίποτα που να έχει να κάνει μαζί σου ;)
Ποστάραμε ταυτόχρονα και αναφερόμουν εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=187092

emeliss
01-04-08, 01:36
Η HOL θα έχανε σε οποιαδήποτε δίκη. Το θέμα είναι μην διώξουνε το παλικάρι αργότερα με την πρώτη αφορμή. Εκεί να δω το σωματείο να πανηγυρίζει.

aa144
01-04-08, 01:40
Καλά, το τι θα πάθει ο απεργός, είναι γνωστό σε όλους όσους έχουν περάσει από ιδιωτικές εταιρίες. Και δεν θα το γράψει ούτε ο Ριζοσπάστης γιατί δεν θα αποτελεί καν είδηση. Ίσως και να φύγει μόνος του με αυτά που θα του κάνουν εκεί μέσα.

sdikr
01-04-08, 01:43
Είμαι κάτα της απεργίας

Αλλά έτσι είναι και αρκετοι που απάντησαν εδώ για την απεργια του ΟΤΕ, τότε που χαθήκανε;

aa144
01-04-08, 02:01
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι ένας που δουλεύει σε ιδιωτική εταιρία με την σχετική ανασφάλεια και τις συνθήκες που απαιτεί αυτό, πρέπει να έχει δικαίωμα στην απεργία αλλά πρακτικά δεν το έχει, η παραπάνω περίπτωση το αποδεικνύει.

Ένας όμως που είναι στο Δημόσιο, ΔΕΚΟ, κτλ, και τα ξύνει ισόβια και με απόλυτη ασφάλεια, παίρνει παραπάνω από αυτόν που είναι στην ιδιωτική εταιρία, και παρόλα αυτά απεργεί και από πάνω επειδή μαζί με το δικαίωμα της (μη) εργασίας έχει και το δικαίωμα της "απεργίας", αυτό αποτελεί ύβρη για το κοινωνικό σύνολο και ειδικότερα για το προλεταριάτο που φορολογείται για να τον πληρώνει ισόβια.

<<Πριν από λίγες μέρες, η Σωματειακή Επιτροπή του Συνδικάτου στο χώρο των εργαζομένων στα τηλεφωνικά κέντρα του ΟΤΕ, κατάφερε μέσα από συνεχείς πολύμορφες δράσεις να υποχρεώσει τη διοίκηση της επιχείρησης, να θεσπίσει 15λεπτο διάλειμμα ανά δύο ώρες εργασίας. Ενα παράδειγμα που δείχνει καθαρά «πως μόνο ο ταξικός κι ανυποχώρητος αγώνας των εργαζομένων (...) μπορεί να έχει αποτελέσματα, μπορεί να οδηγήσει σε κατάκτηση και ικανοποίηση των δικαιωμάτων και των διεκδικήσεων των εργαζομένων», όπως σημειώνει σε ανακοίνωσή της η Σωματειακή Επιτροπή.>>

Δυστυχώς τα ντόπια κουμούνια κάνουν τις επαναστάσεις τους πάντα μόνο εκεί που τους παίρνει, αν τολμάνε ας πάνε σε καμιά ιδιωτική εταιρία να δούνε πως είναι εκεί τα πράγματα, αλλά άσε καλύτερα, πάμε εκεί που έχει πολλές μαζεμένες ψήφους (Δημόσιο, ΔΕΚΟ κτλ) και είναι και εύκολα τα πράγματα, και άσε τους εργαζόμενους σε ιδιωτικές εταιρίες για την επόμενη επανάσταση (που θα την κάνει κάποιος άλλος).

emeliss
01-04-08, 02:09
Κοίτα την πρώτη φορά που έκανα απεργία σε ιδιωτική εταιρεία δεν μου είπαν τίποτα. Τοτε κάναμε 5 άτομα από 40. Την δεύτερη φορά σε άλλη εταιρεία μου πέταξαν τηλέφωνο στο πρόσωπο. Ήμουν ένας από 10. Την τρίτη φορά (πάλι αλλού) απλά με ξέχεσε μπροστά σε όλους. Ήμουν παλι ο μόνος που έκανε απεργία.

Αν θα απολύσουν κάποιον για να φοβίσουν τους υπόλοιπους, πιστεύω πως θα κάνουν χάρη στο παιδί που θα ψάξει να βρει κάπου καλύτερα να πάει.

Αυτό για το 15 λεπτά διάλειμμα ανα δύο ώρες που το βρήκες; Θέλω ένα λινκ (εκτός Ριζοσπάστη). Χλωμό το κόβω το "Συνδικάτο Εργατοϋπαλλήλων Τηλεπικοινωνιών - Πληροφορικής Αττικής" να πέρασε κάτι στον ΟΤΕ.

Α!!! Όταν θες να βρίσεις κάποιον τον λες κουμούνι; Δεν είναι σωστό...

aa144
01-04-08, 02:13
Το κείμενο είναι στο link που δίνει παραπάνω το κείμενο για την ανάκληση της απόλυσης, από το Ριζοσπάστη.

http://www2.rizospastis.gr/story.do?id=4474934&publDate=22/3/2008

dimstog
01-04-08, 12:03
Ρε παιδιά, δεν απολύθηκε τελικά, το σύστημα δούλεψε, γιατί είναι καν είδηση αυτό δεν μπορώ να καταλάβω. Για την ακρίβεια, δεν χρειαζόταν καν το Σωματείο, μια καταγγελία στην Διεύθυνση Εργασίας θα αρκούσε.

Stefanos83
01-04-08, 13:37
Γιατρε , ο τύπος θα την χάσει την δουλειά του μια η αλλη . Εκτος και αμα γουστάρει να κάθεται 00:00-08:00 στην τεχνική υποστήριξη , όλο το Πασχα . Οι λόγοι που αυτό αποτελεί είδηση είναι αυτά που γράφει ο aa144 . Το χειρότερο της φάσης , είναι οτι λόγω της απεργίας του ΟΤΕ , την ακούμε εμεις . " Δεν ενεργοποιήθηκα , δεν έγινε η μεταφορά μου" και παει λέγοντας . Τεεεεσπα .

jacobgr
01-04-08, 14:04
Στεφανε το παραμύθι με τον ψέφτη βοσκό και τον λύκο μάλλον θα το ξέρεις.
Οταν η ΤΥ λέει στανταρ ότι φταίει ο ΟΤΕ τότε ακόμη και όταν πραγματικά φταίει κανενας δεν σας πιστεύει...

Τωρα όσο για τον απεργό θα πρέπει οι ιδιωτικοί υπάλληλοι να διεκδικήσουν τα δικαιώματα των Δημοσίων οσον αφορά τις απεργίες αλλά και τις συνθήκες εργασίας και όχι να τους κατηγορούμε εφαρμόζοντας το "οσα δεν φτάνει η αλεπου.."

anon
01-04-08, 14:41
Το απόγευμα της ίδιας μέρας τού ανακοινώθηκε τηλεφωνικά η απόλυσή του. Γεγονός που προκάλεσε την άμεση αντίδραση του Συνδικάτου. Πριν ακόμα γίνει η καθορισμένη με την εργοδοσία συνάντηση, ειδοποιήθηκε ο πρόεδρος του Συνδικάτου ότι η απόλυση δεν ισχύει.


Aπόλυση λόγω απεργίας απαγορεύεται για ένα χρονικό διάστημα, αν δεν κάνω λάθος ειναι δυο εβδομάδες. Δηλαδη επουδενί μπορεί να γίνει απόλυση, υπάρχει σχετικόςνόμος. Αυτό δεν σημαίνει όμως ότι δεν μπορεί να γίνει η απόλυση μετά ένα μήνα ή δύο, που δεν θα ασχολείται πλέον κανείς. Απλά ο δντής που απόλυσε τον υπάλληλο, δεν ήξερε τιποτα σχετικά.... Θα ήταν ενδιαφέρον να δούμε που θα είναι ο εργαζόμενος μετά 6 μήνες.....

MNP-10
01-04-08, 14:54
Στεφανε το παραμύθι με τον ψέφτη βοσκό και τον λύκο μάλλον θα το ξέρεις.
Οταν η ΤΥ λέει στανταρ ότι φταίει ο ΟΤΕ τότε ακόμη και όταν πραγματικά φταίει κανενας δεν σας πιστεύει...

Spot on λεμε.. :oneup:

kontinos
01-04-08, 15:07
Δυστυχώς τα ντόπια κουμούνια κάνουν τις επαναστάσεις τους πάντα μόνο εκεί που τους παίρνει, αν τολμάνε ας πάνε σε καμιά ιδιωτική εταιρία να δούνε πως είναι εκεί τα πράγματα, αλλά άσε καλύτερα, πάμε εκεί που έχει πολλές μαζεμένες ψήφους (Δημόσιο, ΔΕΚΟ κτλ) και είναι και εύκολα τα πράγματα, και άσε τους εργαζόμενους σε ιδιωτικές εταιρίες για την επόμενη επανάσταση (που θα την κάνει κάποιος άλλος).

Εισαι ανενημερωτος, ισως και ηθελημενα ασχετος, σιγουρα ομως οχι ευγενης για να τοποθετεισαι ετσι σε δημοσιο διαλογο, αλλα επειδη βρισκομαστε στο ΑDSLgr.com > DSL& Broadband Providers & ISPs > HOL ADSL > προφανως δεν θα το αναλυσουμε εδω. Ουτως η αλλως τετοιες πρακτικες δεν αφορουν μονο στη HOL. Εκτος αν υπηρξε προθεση οι συνδρομητες της εν λογω εταιριας να υποστηριξουν τον απολυμενο... Υπαρχει σχετικη ενοτητα αλλου στο forum. "Πολιτικα...." η καπως ετσι...

aa144
01-04-08, 15:33
Εντάξει, βάλε άσχετος, μέσα έπεσες, ακριβώς.

lsavvaid
01-04-08, 16:35
Για όποιον δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα είναι άγραφος κανόνας η μη συμμετοχή σε απεργία. Απαράδεκτο θα μου πείτε πάλι αλλά σε αυτήν την χώρα οι μόνοι που έχουν δικαιώματα είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι.

dimstog
01-04-08, 17:11
Γιατρε , ο τύπος θα την χάσει την δουλειά του μια η αλλη . Εκτος και αμα γουστάρει να κάθεται 00:00-08:00 στην τεχνική υποστήριξη , όλο το Πασχα .

Βάρβαρο πολύ αυτό. Από την άλλη, είναι και διπλό μεροκάματο τέτοιες ώρες, είναι και αργίες... προσωπικά, πριν μερικά χρόνια θα μου έκαναν χάρη να με έβαζαν τέτοιο ωράριο. Πλέον όμως δεν θα την πάλευα με τίποτε.


Για όποιον δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα είναι άγραφος κανόνας η μη συμμετοχή σε απεργία. Απαράδεκτο θα μου πείτε πάλι αλλά σε αυτήν την χώρα οι μόνοι που έχουν δικαιώματα είναι οι δημόσιοι υπάλληλοι.

Το οξύμωρο είναι ότι ακριβώς στον ιδιωτικό τομέα η απεργία "πονάει" τον εργοδότη. Μόνο εκεί χάνει παραγωγή και άρα κέρδη. Στο Δημόσιο, ή σε επιχειρήσεις τύπου ΔΕΗ, ΟΤΕ (για να μην την πούμε ΔΕΚΟ και φωνάζουν μερικοί) όπου δεν χάνει κανένας λεφτά, οι απεργίες δεν πονάνε καθόλου κανέναν, εκτός από τους αποδέκτες των υπηρεσιών τους. Αυτό βέβαια, γυρνάει και μπούμερανγκ στους απεργούς.

Δεν συμφωνώ ότι στον ιδιωτικό τομέα είναι άγραφος νόμος η μη συμμετοχή σε απεργίες. Ποια επιχείρηση αντέχει να μην δουλέψει για μία εβδομάδα ας πούμε; Το αν υπάρχει ομοφωνία μεταξύ των εργαζομένων είναι εντελώς άλλο θέμα όμως, έτσι δεν είναι;

lsavvaid
01-04-08, 17:22
[OFFTOPIC

Δεν συμφωνώ ότι στον ιδιωτικό τομέα είναι άγραφος νόμος η μη συμμετοχή σε απεργίες. Ποια επιχείρηση αντέχει να μην δουλέψει για μία εβδομάδα ας πούμε; Το αν υπάρχει ομοφωνία μεταξύ των εργαζομένων είναι εντελώς άλλο θέμα όμως, έτσι δεν είναι;


Καμία εταιρία δεν θέλει να κλείσει ούτε στιγμή αλλα ποιος θα τολμήσει να απεργήσει?
Και αν απεργήσει νομίζω είδαμε τι παθαίνει για παραδειγματισμό των άλλων.
Το ότι τον πήραν πίσω δεν λέει κατι αφού αν θέλουν να σε διώξουν το πιο έυκολο είναι να σου δώσουν μια μετάθεση του τύπου Αθήνα-Θεσσαλονίκη οπότε φεύγεις μόνος σου (οικογένεια,έξοδα,φίλοι)

dimstog
01-04-08, 17:41
Καμία εταιρία δεν θέλει να κλείσει ούτε στιγμή αλλα ποιος θα τολμήσει να απεργήσει?
Και αν απεργήσει νομίζω είδαμε τι παθαίνει για παραδειγματισμό των άλλων.
Το ότι τον πήραν πίσω δεν λέει κατι αφού αν θέλουν να σε διώξουν το πιο έυκολο είναι να σου δώσουν μια μετάθεση του τύπου Αθήνα-Θεσσαλονίκη οπότε φεύγεις μόνος σου (οικογένεια,έξοδα,φίλοι)

Για αυτό λέω, δεν μπορεί κάποιος να απεργήσει μόνος του. Στο κάτω κάτω τι, αν στην προκειμένη περίπτωση απεργούσαν 20 άτομα μαζί, θα απολύονταν όλοι; Για αυτό λέω, η ομοφωνία είναι άλλο θέμα, που δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπορεί να επιβληθεί με κανόνες ή νόμους.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι δεν διαφωνώ, αλλά για να κάνουμε και τον δικηγόρο του διαβόλου, εάν είχα έναν υπάλληλο που δεν ήταν ευχαριστημένος, και το εκδήλωνε απεργώντας, και μπορώ εύκολα να τον αντικαταστήσω, ποιος ο λόγος να τον κρατήσω; Έχω δουλέψει και σε 'γενικές θέσεις' και σε πολύ εξειδικευμένες. Εκεί που ήξερα ότι με είχαν ανάγκη, σήκωνα "μπαϊράκι" πολύ εύκολα, εκεί που ήξερα ότι με αντικαθιστούσαν στο άψε σβήσε... ε, ήμουν "υποδειγματικός" υπάλληλος.

Η αλήθεια είναι ότι τα πράγματα εδώ είναι υπέρ του εργοδότη, αλλά δεν είναι και ακριβώς άσπρο-μαύρο.

Στην προκειμένη περίπτωση, εγώ θα απέλυα πρώτο και καλύτερο τον manager που θεώρησε "καλό" να απολύσει τον υπάλληλο. Από αυτόν στο κάτω κάτω θα είχα απαιτήσεις, όχι απλή εργασία.

psybases
01-04-08, 19:43
Το οξύμωρο είναι ότι ακριβώς στον ιδιωτικό τομέα η απεργία "πονάει" τον εργοδότη. Μόνο εκεί χάνει παραγωγή και άρα κέρδη. Στο Δημόσιο, ή σε επιχειρήσεις τύπου ΔΕΗ, ΟΤΕ (για να μην την πούμε ΔΕΚΟ και φωνάζουν μερικοί) όπου δεν χάνει κανένας λεφτά, οι απεργίες δεν πονάνε καθόλου κανέναν, εκτός από τους αποδέκτες των υπηρεσιών τους. Αυτό βέβαια, γυρνάει και μπούμερανγκ στους απεργούς.


Το απλοποίησες πολύ το θέμα λέγοντας ότι σε μια απεργία στο Δημόσιο δεν χάνει κανείς λεφτά.
Δεν είναι τοσο απλά τα πράγματ...αυτός που χάνει πρώτος λεφτά είναι ο απεργός. Μετά χάνει το κράτος και οι μέτοχοι των "ΔΕΚΟ" λόγω μειωμένης παραγωγής. Και φυσικά έμμεσα χάνουμε και όλοι όσοι εξαρτώμαστε από τις υπηρεσίες των "ΔΕΚΟ".

Από την άλλη σκέψου ότι αν όλοι δουλεύαμε στον ιδιωτικό τομέα, που δεν τολμάς εύκολα να απεργήσεις, τότε ποιος θα εκανε απεργία σε αυτήν την χώρα; Σχεδόν κανένας, εκτός και γίνουμε σαν τους Κινέζους που ενώ απεργούν πάνω στην δουλειά και φοράνε ένα περιβραχιονιο...Δεν προτείνω βέβαια να γίνουμε όλοι δημόσιοι υπάλληλοι απλώς λέω να μην τα ισοπεδώνουμε όλα..

lsavvaid
01-04-08, 20:04
Και στον ιδιωτικό τομέα αν υπήρχε ισχυρό εργατικό συνδικάτο θα μπορούσαν να απεργήσουν. Δες τι γίνεται στην Ευρώπη.

dimstog
01-04-08, 22:20
Το απλοποίησες πολύ το θέμα λέγοντας ότι σε μια απεργία στο Δημόσιο δεν χάνει κανείς λεφτά.
Δεν είναι τοσο απλά τα πράγματ...αυτός που χάνει πρώτος λεφτά είναι ο απεργός. Μετά χάνει το κράτος και οι μέτοχοι των "ΔΕΚΟ" λόγω μειωμένης παραγωγής. Και φυσικά έμμεσα χάνουμε και όλοι όσοι εξαρτώμαστε από τις υπηρεσίες των "ΔΕΚΟ".

Το απλοποιώ το δέχομαι. Εξάλλου είναι θέμα πολιτικής συζήτησης που γεμίζει βιβλία, όχι ένα δύο post.

Τα λεφτά που χάνουν οι απεργοί τα δέχομαι, αλλά πώς θα ήταν δυνατόν να πληρώνεται κάποιος που δεν δουλεύει και στο κάτω κάτω, τι νόημα θα είχε η απεργία αλλίως; Όλοι σε απεργία θα ήταν μονίμως.

Το κράτος ή η ΔΕΚΟ ή ο οποιοσδήποτε που δεν μπορεί να χρεοκοπήσει και να χάσει την περιουσία του, απλά δεν χάνει λεφτά με τον τρόπο που χάνει ο ιδιώτης. Το έγκλημα είναι ότι κάθε "χάσιμο" χρημάτων από τέτοιου είδους επιχειρήσεις απλά μετακυλιέται στον καταναλωτή και όχι στον εργοδότη όπως στις πραγματικές απεργίες. Συνεπώς ποιός πιέζεται σε αυτή την περίπτωση από την απεργία; Για αυτό την χαρακτήρισα και μπούμεραγκ εξάλλου. Είναι αυτό που έλεγε η μαμά μου, ξυλιές σε ξένο ... δεν πονάνε.

Stefanos83
01-04-08, 22:24
Στεφανε το παραμύθι με τον ψέφτη βοσκό και τον λύκο μάλλον θα το ξέρεις.
Οταν η ΤΥ λέει στανταρ ότι φταίει ο ΟΤΕ τότε ακόμη και όταν πραγματικά φταίει κανενας δεν σας πιστεύει...

Τωρα όσο για τον απεργό θα πρέπει οι ιδιωτικοί υπάλληλοι να διεκδικήσουν τα δικαιώματα των Δημοσίων οσον αφορά τις απεργίες αλλά και τις συνθήκες εργασίας και όχι να τους κατηγορούμε εφαρμόζοντας το "οσα δεν φτάνει η αλεπου.."

Σωστή σκέψη . Αλλα κάποιες διαδικασίες είναι απολύτως λογικό να μην προχωράνε . Θα αναφέρω 2 , ενεργοποιήσεις σε Ανενεργό Τοπικό Βρόχο , και μεταφορές μέσα στο ιδιόκτητο δίκτυο . Αυτά για να γίνουν θέλουν κλειδιά για ΚΑΦΑΟ <=> Τεχνικό ΟΤΕ , ο οποίος έχει απεργία .
Και επιμένω είναι λίγο πίκρα να την ακούμε άσχημα εμεις που στην τελική δουλεύουμε και με το παραπάνω (αργίες , Σαββατοκύριακο , άκυρες ωρες ) και οι αλλοι που φταίνε να αράζουνε σπιτάκια τους . Γκρρ :p . Τεσπα καλα να μαστε .

kontinos
02-04-08, 02:23
Σωστή σκέψη . Αλλα κάποιες διαδικασίες είναι απολύτως λογικό να μην προχωράνε . Θα αναφέρω 2 , ενεργοποιήσεις σε Ανενεργό Τοπικό Βρόχο , και μεταφορές μέσα στο ιδιόκτητο δίκτυο . Αυτά για να γίνουν θέλουν κλειδιά για ΚΑΦΑΟ <=> Τεχνικό ΟΤΕ , ο οποίος έχει απεργία .
Και επιμένω είναι λίγο πίκρα να την ακούμε άσχημα εμεις που στην τελική δουλεύουμε και με το παραπάνω (αργίες , Σαββατοκύριακο , άκυρες ωρες ) και οι αλλοι που φταίνε να αράζουνε σπιτάκια τους . Γκρρ :p . Τεσπα καλα να μαστε .

Δουλευεις με το παραπανω διοτι...? Και οι αλλοι φταινε γιατι...? Το θεμα δεν ειναι για HOL, ειναι για τα πολιτικα παρακατω, someone transfer...

Stefanos83
02-04-08, 08:35
Γιατι θέλεις οπωσδήποτε να γίνεται μεταφορα ? Ασε και κατι να λέμε κατι εκτος απο δίκτυα και καλώδια κτλ κτλ . Δημοκρατία εχουμε , εγω ψηφίζω να μείνει :p .

kontinos
02-04-08, 09:45
Γιατι σε αλλη ενοτητα, πιο σχετικη, θα μπορω να γραφω ακριβως αυτο που θελω, και οπως θελω.

Stefanos83
02-04-08, 10:29
Γιατι σε αλλη ενοτητα, πιο σχετικη, θα μπορω να γραφω ακριβως αυτο που θελω, και οπως θελω.

Εχεις ενα δίκαιο τότε , δεν μπορω να πω . Ακυρο το τελευταίο σχόλιο μου για "μη μεταφορά" .

@ ADSLgr.com All rights reserved.