PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΓΡΑΦΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ HOL ????



Σελίδες : [1] 2

cosini
31-03-08, 23:08
Θελω πλεον επειγοντος να ξεγραφτω απο αυτη την κοροιδια ( HOL )και εαν καποιοi πιστευουν οτι εχουν τα ιδια η και περισσοτερα προβληματα καιρος να την κανουν, φτανει πια. :down:

Ημουν συνδρομιτης στον οτε με isdn (2 τηλεφωνα και ιντερνετ) μια χαρα για την εποχη του.

Μετα πηγα στο ιντερνετ της tellas και εδω μια χαρα σαν internet αλλα με μεγαλο παγιο και ετσι πηγα στην otenet για ιντερνετ και αρκετο καιρο αργοτερα εβαλα και το τηλεφωνο στην altec χανοντας ομως το isdn (δλδ τα 2 τηλεφωνα).

Eως εδω μια χαρα κανενα προβλημα με καμια εταιρια σε αυτα που παρειχε, (ισως να παιζει το ρολο του οτι στα 70 μετρα απο το σπιτι μου ειναι ο οτε).

Εδω καπου μπαινει η κοροιδια HOL , 24ΜΒ + 2 γραμμες τηλεφωνου μου λεει και την παταω ο ΜΑΚΑΚΑΣ.

Ενεργοποιημενος απο τον ιανουαριο καθε 5 λεπτα εχω απενεργοποιηση ρουτερ ( παπαλα ιντερνετ , παπαλα τηλεφωνο ).:hmm:

Συνεχεις επικοινωνια με την εταιρια, (ο μισος μισθος στα κινητα) συνεχεις μαλακιες αυτα που μου λενε.:down:

Με τα πολλα μου αλλαξαν και ρουτερ( λες και το μηχανακι φταιει που σβηνει στο πενταλεπτο ).
:lol:
Το αποτελεσμα τωρα πλεον με το καινουργειο ρουτερ εκτος απο το πενταλεπτο του σβησιματος (που συνεχιζει περηφανα σαν να θελει να μου δειξει οτι ηρθε για να μεινει) δεν εχω πλεον και τις 2 τηλεφωνικες γραμμες .... :rofl: ΝΑΙ η μια εφυγε με εγκατελειψε και κανεις δεν ξερει που πηγε και γιατι , ουτε στην HOL δεν ξερουν που εχει παει.

Τωρα πλεον που ολοι οι γνωστοι μου και οι φιλοι μου, οι σχεσεις μου και οι συγγενεις μου , οι συνεργατες μου και οι πρωην γκομενες ξερουν οτι δεν εχω πια τηλεφωνο ουτε internet ,σε αυτο βοηθησε η HOL,:worthy: και ετσι λοιπον μπορω να κανω μια νεα αρχη στη ζωη μου, θα ηθελα να με βοηθησει καποιος να ΞΕΜΠΛΕΞΩ απο την HOL μια και καλη. :oneup:

Καθε βοηθεια προς την διακοπη ειναι δεκτη.

gkimonas
31-03-08, 23:23
Κάτι τέτοια μηνύματα διαβάζω και μετά με τι ψυχολογία να πάω σε hol Full-llu

cosini
31-03-08, 23:29
ξεχνα την HOL και ψαξε καλα που θα πας .

Alex_V
31-03-08, 23:32
Κάποια στοιχεία της γραμμής σου;

lsavvaid
31-03-08, 23:37
Συνεχεις επικοινωνια με την εταιρια, (ο μισος μισθος στα κινητα) συνεχεις μαλακιες αυτα που μου λενε.:down:


φίλε μου έχεις δικαίωμα να λες ότι θες είναι όμως τελείως αντιαισθητικό και χαλάει πολύ την εικόνα του φόρουμ να βρίζεις .Βάλε @@%% ή ότι άλλο νομίζεις δεν θα σου πω εγώ τι .


φιλικά

aa144
01-04-08, 00:18
Θελω πλεον επειγοντος να ξεγραφτω απο αυτη την κοροιδια ( HOL )και εαν καποιοi πιστευουν οτι εχουν τα ιδια η και περισσοτερα προβληματα καιρος να την κανουν, φτανει πια. :down:

Ημουν συνδρομιτης στον οτε με isdn (2 τηλεφωνα και ιντερνετ) μια χαρα για την εποχη του.

Μετα πηγα στο ιντερνετ της tellas και εδω μια χαρα σαν internet αλλα με μεγαλο παγιο και ετσι πηγα στην otenet για ιντερνετ και αρκετο καιρο αργοτερα εβαλα και το τηλεφωνο στην altec χανοντας ομως το isdn (δλδ τα 2 τηλεφωνα).

Eως εδω μια χαρα κανενα προβλημα με καμια εταιρια σε αυτα που παρειχε, (ισως να παιζει το ρολο του οτι στα 70 μετρα απο το σπιτι μου ειναι ο οτε).

Εδω καπου μπαινει η κοροιδια HOL , 24ΜΒ + 2 γραμμες τηλεφωνου μου λεει και την παταω ο ΜΑΚΑΚΑΣ.

Ενεργοποιημενος απο τον ιανουαριο καθε 5 λεπτα εχω απενεργοποιηση ρουτερ ( παπαλα ιντερνετ , παπαλα τηλεφωνο ).:hmm:

Συνεχεις επικοινωνια με την εταιρια, (ο μισος μισθος στα κινητα) συνεχεις μαλακιες αυτα που μου λενε.:down:

Με τα πολλα μου αλλαξαν και ρουτερ( λες και το μηχανακι φταιει που σβηνει στο πενταλεπτο ).
:lol:
Το αποτελεσμα τωρα πλεον με το καινουργειο ρουτερ εκτος απο το πενταλεπτο του σβησιματος (που συνεχιζει περηφανα σαν να θελει να μου δειξει οτι ηρθε για να μεινει) δεν εχω πλεον και τις 2 τηλεφωνικες γραμμες .... :rofl: ΝΑΙ η μια εφυγε με εγκατελειψε και κανεις δεν ξερει που πηγε και γιατι , ουτε στην HOL δεν ξερουν που εχει παει.

Τωρα πλεον που ολοι οι γνωστοι μου και οι φιλοι μου, οι σχεσεις μου και οι συγγενεις μου , οι συνεργατες μου και οι πρωην γκομενες ξερουν οτι δεν εχω πια τηλεφωνο ουτε internet ,σε αυτο βοηθησε η HOL,:worthy: και ετσι λοιπον μπορω να κανω μια νεα αρχη στη ζωη μου, θα ηθελα να με βοηθησει καποιος να ΞΕΜΠΛΕΞΩ απο την HOL μια και καλη. :oneup:

Καθε βοηθεια προς την διακοπη ειναι δεκτη.

Για να τα λες αυτά, κάτι θα τρέχει. Τι πακέτο έχεις; Τι ρούτερ έχεις; Στείλε όλα τα στοιχεία και τα πλήρη στατιστικά της γραμμής σου, και το γράφημα.

cosini
01-04-08, 00:55
Για να τα λες αυτά, κάτι θα τρέχει. Τι πακέτο έχεις; Τι ρούτερ έχεις; Στείλε όλα τα στοιχεία και τα πλήρη στατιστικά της γραμμής σου, και το γράφημα.


το πακετο ειναι το 2play , με netfaster.

τα στατιστικα ειναι τα παρακατω.

Stream Type
Actual Data Rate

Up Stream
533 (Kbps.)

Down Stream
14301 (Kbps.)
............................................................................
Operation Data
Upstream
Downstream

Noise Margin
11 dB
0 dB

Attenuation
30 dB
22 dB

διακοπες internet και τηλεφωνιας ανα 5λεπτο απο τον ιανουαριο που εγινε η ενεργοποιηση και η μια γραμμη τηλεφωνου νεκρη απο την περασμενη εβδομαδα που μου αλλαξαν το ρουτερ με νεο (netfaster και τα δυο).

........Auto merged post: cosini added 1 Minutes and 16 Seconds later........


φίλε μου έχεις δικαίωμα να λες ότι θες είναι όμως τελείως αντιαισθητικό και χαλάει πολύ την εικόνα του φόρουμ να βρίζεις .Βάλε @@%% ή ότι άλλο νομίζεις δεν θα σου πω εγώ τι .


φιλικά


σορρυ , ηταν απο το ξεσπασμα αυθορμητο, και παλι σορρυ. :sorry: :sorry: :sorry:

aa144
01-04-08, 01:03
Αν έχεις NetFaster, τότε η μόνη δοκιμή που αξίζει να κάνεις πριν διακόψεις, είναι να ζητήσεις να σε βάλουν σε πακέτο 6/1. Δεν πιστεύω να είσαι σε Annex B έ; Γράφει το NetFaster σου από κάτω POTS ή ISDN;

Πάντως το upload που έχεις, δεν δείχνει τίποτε καλό.

cosini
01-04-08, 01:20
Αν έχεις NetFaster, τότε η μόνη δοκιμή που αξίζει να κάνεις πριν διακόψεις, είναι να ζητήσεις να σε βάλουν σε πακέτο 6/1. Δεν πιστεύω να είσαι σε Annex B έ; Γράφει το NetFaster σου από κάτω POTS ή ISDN;

Πάντως το upload που έχεις, δεν δείχνει τίποτε καλό.

Ειναι Annex A, δεν προκειται να ζητησω τιποτε αλλο εκτος απο διακοπη της συνδεσης.

Σε κανεναν παροχο απο αυτους που αναφερω παραπανω δεν ειχα τα προβληματα που εχω εδω,(βλεπεις ειχα την ιδεα να εχω 2 γραμμες και πηγα στη HOL) και εφοσον η HOL δεν θελει να ασχοληθει μαζι μου εδω και 3 μηνες , δεν θα ασχοληθω πλεον αλλο ουτε κι εγω μαζι της.

Γι,αυτο και ζηταω εαν ξερει καποιος τον ποιο συντομο τροπο για να φυγω απο αυτους.

aa144
01-04-08, 01:27
Αφού έχεις πρόβλημα στην υπηρεσία μπορείς να διακόψεις αζημίως, το λέει η σύμβαση που έχεις.

Παρόλα αυτά, το upload που έχεις, δείχνει άλλα πράγματα.

cosini
01-04-08, 01:34
Αφού έχεις πρόβλημα στην υπηρεσία μπορείς να διακόψεις αζημίως, το λέει η σύμβαση που έχεις.

Παρόλα αυτά, το upload που έχεις, δείχνει άλλα πράγματα.

Αυτο ειναι καλο, μακαρι να ειναι ετσι.

........Auto merged post: cosini added 4 Minutes and 7 Seconds later........


Αφού έχεις πρόβλημα στην υπηρεσία μπορείς να διακόψεις αζημίως, το λέει η σύμβαση που έχεις.

Παρόλα αυτά, το upload που έχεις, δείχνει άλλα πράγματα.

Εαν αυτο το βλεπεις εσυ , και η HOL δεν μπορει να το δει εδω και 3 μηνες μπορεις μονος σου να βγαλεις τα συμπερασματα, επισης να τονισω εδω οτι δεν με απασχολει τοσο το intrenet οσο το τηλεφωνο, ειναι τραγικο με καποιον που μιλας να πρεπει να τον καλεις καθε πεντε λεπτα και καθε φορα να εξηγεις οτι δεν του το εκλεισες εσυ το τηλεφωνο αλλα η HOL :down:

aa144
01-04-08, 01:36
Εφόσον έχεις δηλώσει βλάβη που υφίσταται και ζητήσεις διακοπή λόγω της δυσλειτουργίας και ενόσω η βλάβη παραμένει, δεν σε χρεώνουν τίποτε για την διακοπή. Όλα αυτά θα τα πεις εγγράφως και όχι τηλεφωνικά.

........Auto merged post: aa144 added 1 Minutes and 17 Seconds later........

Γι αυτό σου είπα να δοκιμάσεις (για μια μέρα) να πας σε 6/1 πριν διακόψεις, για το τηλέφωνο μιλούσα και εγώ.

cosini
01-04-08, 01:42
Εφόσον έχεις δηλώσει βλάβη που υφίσταται και ζητήσεις διακοπή λόγω της δυσλειτουργίας και ενόσω η βλάβη παραμένει, δεν σε χρεώνουν τίποτε για την διακοπή. Όλα αυτά θα τα πεις εγγράφως και όχι τηλεφωνικά.

........Auto merged post: aa144 added 1 Minutes and 17 Seconds later........

Γι αυτό σου είπα να δοκιμάσεις (για μια μέρα) να πας σε 6/1 πριν διακόψεις, για το τηλέφωνο μιλούσα και εγώ.

Για ολες τις δυσλειτουργιες εχω μιλησει τηλεφωνικα, εχω στειλει e-mail, εχω στειλει fax και εχω επισκεφτει τα γραφεια τους. ατελειωτες χαμενες ωρες .....................................

Μου εχουν πει οτι η βλαβη ειναι απο αυτους και αυτος ειναι και ενας απο τους λογους που μου αλλαξαν το ρουτερ με νεο και το αποτελεσμα ηταν εκτος απο τις καθε 5λεπτο διακοπες ,να μην δουλευει πλεον και η μια απο τις 2 τηλεφωνικες γραμμες η οποια σημειωτεων ειναι το νουμερο που ειχα στον οτε (που εχουν ολοι οι γνωστοι μου) και δουλευει μονο το 213...... της HOL (που δεν το ξερει κανεις).

aa144
01-04-08, 02:09
Δυστυχώς, όταν προκύψει κάτι σοβαρό, τότε κάνουν ότι νάναι στην τύχη μπας και φτιάξει. Είναι να μην σου τύχει που λένε. Το καταλαβαίνω απόλυτα ότι θέλεις να φύγεις.

Από την αρχή, το πρώτο (και ίσως το μόνο) που έπρεπε να κάνουν είναι να δοκιμάσουν τη συμπεριφορά της γραμμής σε ταχύτητα κάτω από την οροφή της, αυτό που λέμε πακέτο 6/1, και με βάση αυτό να προχωρήσουν παρακάτω. Επειδή στα 6/1 θα λειτουργούσε κατά πάσα πιθανότητα χωρίς κανένα πρόβλημα, δεν θα χρειαζόταν καμία άλλη ενέργεια, ούτε αλλαγή εξοπλισμού, ούτε καθυστέρηση, ούτε τίποτε. Και ούτε εσύ να είσαι με πρόβλημα τόσο καιρό.

lsavvaid
01-04-08, 02:53
Με τα χάλια του δικτύου του ΟΤΕ σε λίγο οι περισσότεροι θα έχουν πακέτο 6/1 όπως πάμε

cosini
01-04-08, 12:55
να ρωτησω τι ειναι το πακετο 6/1 ? μηπως εννοεις 6ΜΒ με 1 γραμμη τηλεφωνου ?

theopan
01-04-08, 13:05
να ρωτησω τι ειναι το πακετο 6/1 ? μηπως εννοεις 6ΜΒ με 1 γραμμη τηλεφωνου ?

6Mbps down/ 1Mbps up σημαίνει.

cosini
01-04-08, 13:30
φιλε μου ισως το 6/1 να ειναι μια λυση οχι ομως για εμενα και με αυτο θελω να πω πως η επιλογη της HOL εγινε με κριτηριο τα 24ΜΒ και 2 γραμμες τηλεφωνου. εαν δεν μπορουν να τα παρεχουν να μην τα παρεχουν και εαν ηξερα οτι δεν μπορουσαν δεν θα ηταν αυτη η εταιρια στις επιλογες μου, γι'αυτο και δεν προκειται να κανω οποιαδηποτε αλλαγη σε αυτο που διαφημιζουν οτι παρεχουν παρα μονο διακοπη εφοσον πληρωνω και δεν το εχω.

theopan
01-04-08, 13:35
φιλε μου ισως το 6/1 να ειναι μια λυση οχι ομως για εμενα και με αυτο θελω να πω πως η επιλογη της HOL εγινε με κριτηριο τα 24ΜΒ και 2 γραμμες τηλεφωνου. εαν δεν μπορουν να τα παρεχουν να μην τα παρεχουν και εαν ηξερα οτι δεν μπορουσαν δεν θα ηταν αυτη η εταιρια στις επιλογες μου, γι'αυτο και δεν προκειται να κανω οποιαδηποτε αλλαγη σε αυτο που διαφημιζουν οτι παρεχουν παρα μονο διακοπη εφοσον πληρωνω και δεν το εχω.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Δεν σου πρότεινα εγώ εξάλλου την υποβάθμιση.

Stefanos83
01-04-08, 13:44
Φτιάξε μια φωτοτυπία του δελτίου ταυτότητας σου , γράψε οτι θες να διακοπεί το double play στο νούμερο σου λόγω μη-επιλύσιμου απο την Hellas On Line τεχνικού προβλήματος , και στείλτο με ενα ΦΑΞ στο 2130005769 . Και παράλληλα κάνε την αίτηση στον Provider που θες .

Κατα την γνώμη μου, το πρόβλημα είναι πιθανώς το 0 snr στο download . Ισως το 6mbps να το διόρθωνε . Πληροφοριακά , άμα έχεις μαπα γραμμή , είτε στον ΟΤΕ είσαι είτε στην HOL παραμένει μαπα γραμμη . Good Luck οπου πας .

cosini
01-04-08, 13:47
Φτιάξε μια φωτοτυπία του δελτίου ταυτότητας σου , γράψε οτι θες να διακοπεί το double play στο νούμερο σου λόγω μη-επιλύσιμου απο την Hellas On Line τεχνικού προβλήματος , και στείλτο με ενα ΦΑΞ στο 2130005769 . Και παράλληλα κάνε την αίτηση στον Provider που θες .

Κατα την γνώμη μου, το πρόβλημα είναι πιθανώς το 0 snr στο download . Ισως το 6mbps να το διόρθωνε . Πληροφοριακά , άμα έχεις μαπα γραμμή , είτε στον ΟΤΕ είσαι είτε στην HOL παραμένει μαπα γραμμη . Good Luck οπου πας .

Σε ευχαριστω , αυτο θα κανω αμεσα, οσο για την γραμμη δεν ξερω, παντος με τους αλλους παροχους που αναφερω στην αρχικη σελιδα δεν ειχα κανενα προβλημα.

Stefanos83
01-04-08, 13:58
Σε ευχαριστω , αυτο θα κανω αμεσα, οσο για την γραμμη δεν ξερω, παντος με τους αλλους παροχους που αναφερω στην αρχικη σελιδα δεν ειχα κανενα προβλημα.

Λογικό μου φαίνεται , γιατι μια γραμμή για να βγάλει πρόβλημα πρέπει να ζοριστεί και λίγο ( βλεπε εως 24mbps) . Εξου και ισχύει και το αντίστροφο , αμα την χαλαρώσεις ( π.χ. στα 6mbps ) μπορεί να δουλέψει ρολόι . Ισως σε άλλο πάροχο δουλέψει σωστά και σε μεγάλες ταχύτητες , θέλει και λίγο τύχη παντα .

cosini
01-04-08, 14:38
Λογικό μου φαίνεται , γιατι μια γραμμή για να βγάλει πρόβλημα πρέπει να ζοριστεί και λίγο ( βλεπε εως 24mbps) . Εξου και ισχύει και το αντίστροφο , αμα την χαλαρώσεις ( π.χ. στα 6mbps ) μπορεί να δουλέψει ρολόι . Ισως σε άλλο πάροχο δουλέψει σωστά και σε μεγάλες ταχύτητες , θέλει και λίγο τύχη παντα .

Σωστο αυτο που λες διοτι με τους αλλους παροχους δεν ειχα 24ΜΒ ομως απο την αλλη ηταν και αλλες οι εποχες που ολοι προσφεραν 2ΜΒ (οι περισσοτεροι με πολλα προβληματα) και εγω τοτε ημουν μια χαρα.
Τεσπα η γραμμη ειναι τυχη παντως λεω να την κανω για οτε μιας και το κεντρο του ειναι περιπου 70 μετρα απο το σπιτι και σε περιπτωσεις προβληματων θα ειναι πιο ευκολο να πηγαινω απο εκει παρα να παιρνω τηλεφωνο και να καθομαι κρεμασμενος σε ενα ακουστικο.
Θα ενημερωσω για οτι γινει απο εδω και περα.

aa144
01-04-08, 15:39
Αν αλλάξεις πάροχο, ειδικά αν πας σε ΟΤΕ, κάνε και μια κουβέντα για αλλαγή ζεύγους, δεν χάνεις τίποτε.

Πάντως η λειτουργία μιας γραμμής σε ADSL2+ χωρίς περιορισμό στο ATM data rate (όσο πιάσει) δεν μπορεί να συγκριθεί με οτιδήποτε είχες μέχρι τώρα.

Επίσης δεν μπορεί να συγκριθεί η πυκνότητα συνδρομητών στο ίδιο καλώδιο που υπάρχει σήμερα, με μια παλιότερη εποχή, κάθε μέρα βάζουν ADSL συνεχώς σε κάθε γειτονιά όλο και περισσότεροι.

Οπότε μπορεί να είσαι κοντά στο Α/Κ αλλά...

http://www.asda.gr/actins/hol/clipboard01-xtalk.jpg

Κατά τη γνώμη μου, ειδικά εφόσον πας για αλλαγή παρόχου, και ασχέτως με το τι είδες στη διαφήμιση, όσο είσαι ακόμα συνδεμένος με το DSLAM της Hol, θα έπρεπε να κάνεις τη δοκιμή στα 6/1 να δεις πως λειτουργεί η τηλεφωνία σου, και γενικότερα η γραμμή σου, γιατί όπου και να πας, αν δεν έχεις μέσον για να αλλάξεις ζεύγος, θα λειτουργείς σε ADSL2+ οπότε... Από περιέργεια τουλάχιστον θα έπρεπε να δεις πως λειτουργεί στα 6/1.

........Auto merged post: aa144 added 13 Minutes and 42 Seconds later........

Να προσθέσω, ότι το πακέτο 2play 6/1 (VOIP) έχει δυο γραμμές τηλεφώνου, που όμως λειτουργούν σχεδόν πάντα χωρίς κανένα πρόβλημα, κάτι που δεν μπορώ να το πω για το πακέτο 2play 24/1 (VOIP).

lsavvaid
01-04-08, 16:30
Και τότε παιδιά πιο το νόημα να μιλάμε για γρήγορο ίντερνετ αν μαθηματικά οδηγούμαστε σχεδόν όλοι στην ίδια κατάσταση? Πρέπει κάθε μέρα να παρακαλάω να μην βάζει κανείς στην γειτονιά (είμαι δίπλα στον ΟΤΕ) ίντερνετ?
Η λύση των προβλημάτων είναι η αντικατάσταση του δικτύου του ΟΤΕ (χάλκινα καλώδια) κάτι που δεν πρόκειται να γίνει ούτε σε 50 χρόνια όπως πάμε. Αν βλέπει κανείς κάτι άλλο να το πει και σε μένα.

dimstog
01-04-08, 17:22
Σωστο αυτο που λες διοτι με τους αλλους παροχους δεν ειχα 24ΜΒ ομως απο την αλλη ηταν και αλλες οι εποχες που ολοι προσφεραν 2ΜΒ (οι περισσοτεροι με πολλα προβληματα) και εγω τοτε ημουν μια χαρα.
Τεσπα η γραμμη ειναι τυχη παντως λεω να την κανω για οτε μιας και το κεντρο του ειναι περιπου 70 μετρα απο το σπιτι και σε περιπτωσεις προβληματων θα ειναι πιο ευκολο να πηγαινω απο εκει παρα να παιρνω τηλεφωνο και να καθομαι κρεμασμενος σε ενα ακουστικο.
Θα ενημερωσω για οτι γινει απο εδω και περα.

Παρόμοιο πρόβλημα - όχι τόσο έντονο - είχα και εγώ. Αλλαγή σε 6/1 και αλλαγή του πρωτοκόλλου επικοινωνίας σε ADSL2 από ADSL2+ για την περίπτωση συνακρόασης. Αυτά γίνονται σε 5 λεπτά αν αυτός που μιλήσεις στην ΤΥ ξέρει να τα κάνει.

Δεν το λέω για να μείνεις ντε και καλά στη HOL - απλά είναι εύκολο να γίνει και το πρόβλημα μπορεί να διορθωθεί γρήγορα και θα γλυτώσεις την περιπέτεια αλλαγής παρόχου.


Και τότε παιδιά πιο το νόημα να μιλάμε για γρήγορο ίντερνετ αν μαθηματικά οδηγούμαστε σχεδόν όλοι στην ίδια κατάσταση? Πρέπει κάθε μέρα να παρακαλάω να μην βάζει κανείς στην γειτονιά (είμαι δίπλα στον ΟΤΕ) ίντερνετ?
Η λύση των προβλημάτων είναι η αντικατάσταση του δικτύου του ΟΤΕ (χάλκινα καλώδια) κάτι που δεν πρόκειται να γίνει ούτε σε 50 χρόνια όπως πάμε. Αν βλέπει κανείς κάτι άλλο να το πει και σε μένα.

Βασικά θα πρέπει να παρακαλάς να μην βάζουν στις γύρω πολυκατοικίες και την δικιά σου που φτάνει η "πλεξούδα" σου. Και όντως, το να αντικατασταθούν τα καλώδια είναι κάτι που ακούγεται πολύ ουτοπικό. Προσωπικά ελπίζω να γίνει κάποια μαγκιά με κάτι σε ασύρματο ή να έρθει το FTTH πριν προλάβουν και βάλουν όλοι ADSL γύρω μου.

theopan
01-04-08, 19:06
φτάνει η "πλεξούδα" σου. Και όντως, το να αντικατασταθούν τα καλώδια είναι κάτι που ακούγεται πολύ ουτοπικό. Προσωπικά ελπίζω να γίνει κάποια μαγκιά με κάτι σε ασύρματο ή να έρθει το FTTH πριν προλάβουν και βάλουν όλοι ADSL γύρω μου.

Για κάποιους παρόχους δεν είναι καθόλου "ουτοπική" η αλλαγή ζεύγους όταν υπάρχει πρόβλημα και γίνεται σχεδόν με συνοπτικές διαδικασίες. Κάποιοι άλλοι απλά δεν ενδιαφέρονται γιατί έχουν "χορτάσει" νέες αιτήσεις...


Κρίμα πάντως γιατί αυτή η "πελατοκεντρική" φιλοσοφία που πρέσβευε παλιά στη vodafone ο νέος δ. Σύμβουλος, δε φαίνεται να τον ακολούθησε και στη HOL...

sv1cec
01-04-08, 21:12
Παιδιά καλησπέρα.

Εχω και εγώ την ατυχία να είμαι πελάτης στο Double Play της HOL. Εφυγα από τον ΟΤΕ για να αποφύγω τα πάγια και για να έχω υψηλή ταχύτητα στο Ιντερνετ, αλλά δυστυχώς τα προβλήματα είναι τεράστια.

1. Το 12/1 ποτέ δεν δούλεψε στο σπίτι μου. Η ταχύτητα ήταν φρικτή. Τελικά στείλαν ένα τεχνικό ο οποίος μέτρησε το last mile και μου είπε ότι δεν πάει πάνω από τα 5 Mbps. Ετσι το γυρίσαμε στο 6/1 και μετά βίας πιάνω τα 3.5 Μ. Τουλάχιστον δεν πληρώνω για 12. Απόσταση από το DSLAM? Κάτω από 2 χιλιόμετρα.

2. Τεχνική υποστήριξη? Ποιά τεχνική υποστήριξη? Τα παιδιά που επανδρώνουν το τηλεφωνικό κέντρο είναι επιοικώς απαράδεκτα. Ακόμα και οι πιό senior τεχνικοί έχουν πολλές ελλείψεις. Είναι σπάνιο να βρείς τεχνικό ο οποίος καταλαβαίνει τηλεφωνία και Ιντερνετ μαζί. Ως τώρα, μια κοπέλλα έχω βρεί, που ξέρει τι της γίνεται. Για να βρώ πώς θα κάνω τις συνδέσεις στα τηλέφωνα μου, είδα και έπαθα (μόλις σήμερα ανακάλυψα αυτό το site).

3. Ποιότητα υπηρεσίας? Αστα να πάνε. Τηλεφωνάς και ακούς echo, θόρυβο, έχεις διακοπές στην φωνή κλπ. Α! Ναί. Ασε που σε διεθνείς κλήσεις (π.χ. πρός Αμερική) δεν περνάνε το caller id (γιατί άραγε?).

4. Το αποκορύφωμα: εχτές το βράδυ, μετά από ένα φρικτό τηλεφώνημα (από πλευράς ποιότητας φωνής), έκανα ένα reset το router (Netfaster). Ξαφνικά ο router έπαψε να είναι ορατός από το browser μου και δεν δούλευε ούτε το Ιντερνετ ούτε το τηλέφωνο. Τηλέφωνο στην HOL. Μετά από 15" το αστέρι-τεχνικός που μου απάντησε, μου είπε ότι σημείωσε το πρόβλημα και θα μου τηλεφωνούσαν σήμερα το πρωί!!!! Ε??? Παιδιά, τηλεφωνάδες είστε, δεν είστε BBS. To τηλέφωνο δεν μπορεί να είναι κλειστό για μια νύχτα, ούτε ο ΟΤΕ δεν τα κάνει αυτά. Πήρα τηλέφωνο κάποιο διευθυντή που ξέρω ο οποίος μου υποσχέθηκε ότι θα με πάρει τεχνικός και θα μου λύσει το πρόβλημα. Πράγματι, με πήρε κάποιος, ο οποίος με έβαλε να κάνω διάφορα (σύνδεση στο router με ethernet cable, reset από το κουμπάκι του router, απενεργοποίηση των firewall, antivirus κτλ). O router εξακολουθούσε να μην απαντάει, το τηλέφωνο να μην δουλεύει, και βέβαια ούτε λόγος για Ιντερνετ. Τελικά συμφωνήσαμε να μου στείλουν άλλο router. Αφού λοιπόν ξαναγύρισα τον υπολογιστή στα κανονικά του, έκλεισα τα πάντα και πήγα για ύπνο. Σήμερα το πρωί, είπα να ξανανοίξω το σύστημα, μπάς και η ... ξεκούραση του έκανε καλό. Ω του θαύματος, όλα είχαν επανέλθει στο κανονικό τους. Πώς έγινε αυτό το θαύμα βρε παιδιά? Και ο τεχνικός σας γιατί δεν με βοήθησε να το κάνω χτές το βράδυ? Και αφού το hardware reset δεν καθαρίζει τις ρυθμίσεις, γιατί ο άνθρωπος με έβαλε να το κάνω 5 φορές εχτές?

Και τώρα το ερώτημα είναι: Φεύγεις από την HOL (είμαι πελάτης τους από την εποχή των 1200 bps)? Και αν ναί, που πάς? Αν το last mile δεν πάει πάνω από τα 5Mbps, υπάρχει περίπτωση να έχω μεγαλύτερη ταχύτητα? Τι στο καλό, αυτός ο ΟΤΕ δεν είναι υποχρεωμένος να περέχει καθαρές γραμμές στους εναλλακτικούς? Αρκεί να σας πώ πως το κουτί που είναι στην κολώνα έξω από το σπίτι μου, είναι το τσίγκινο, με τις σιδερένιες βίδες μέσα. Ε! μετά από τόσα χρόνια, δεν θάχει σκουριάσει?? Το ΚΑΦΑΟ είναι στα 30 μέτρα. Δεν μπορεί η HOL να απαιτήσει από τον ΟΤΕ μια σωστή γραμμή? Δεν θέλω 24 Mbps, αλλά να πάρει η ευχή τα 12 θα μου άρεσαν.

Αλήθεια, έχει κανείς δοκιμάσει το πακέτο της Vodafone? Δουλεύει?

cosini
01-04-08, 21:36
Παρόμοιο πρόβλημα - όχι τόσο έντονο - είχα και εγώ. Αλλαγή σε 6/1 και αλλαγή του πρωτοκόλλου επικοινωνίας σε ADSL2 από ADSL2+ για την περίπτωση συνακρόασης. Αυτά γίνονται σε 5 λεπτά αν αυτός που μιλήσεις στην ΤΥ ξέρει να τα κάνεi.

Ισως να ειναι αυτο μια λυση ομως οπως ειπα και πριν η επιλογη για την HOL εγινε με μονο κριτηριο τα 24ΜΒ και 2 γραμμες τηλεφωνου, πανω σε αυτο γινεται ολη η σηζητηση και ειναι κατι που τουλαχιστον σε εμενα δεν μπορει να το προσφερει.

stolisena
01-04-08, 21:43
και εγώ την πάτησα με την hol 3 μήνες υπομονή φτάνει πια παμε για άλλα.Έβαλα την 24mbps συνέχεια αποσυνδέσεις βαρέθηκα την κοροιδία.

cosini
01-04-08, 21:47
Και τότε παιδιά πιο το νόημα να μιλάμε για γρήγορο ίντερνετ αν μαθηματικά οδηγούμαστε σχεδόν όλοι στην ίδια κατάσταση?

Θα συμφωνησω μαζι σου, ποιο το νοημα ?????????????.
Ισως ειμαστε ακομα πολυ μακρια για να εχουμε αυτα μας λενε, και οι ευθυνες πιστευω βαραινουν ολους, τοσο οτε (για το δικτυο που εχει ) οσο και τους παροχους καθως πιστευω οτι θα ηταν πολυ καλυτερα εαν πριν την εγγραφη στην οποιαδηποτε εταιρια ηταν υποχρεωτικος ενας ελεγχος της γραμμης απο τον τεχνικο της ,(με ενα κοστος των 20-30 ευρω που θα πληρωνε ο υποψηφιος πελατης) και ετσι θα ηξερες απο πριν τι γραμμη θα μπορουσες να εχεις και τι να περιμενεις απο τον καθε παροχο και εαν αυτο σε ικανοποιουσε να προχωρουσες στην υπογραφη συμβολαιου μαζι του.

lsavvaid
01-04-08, 22:01
Εγώ προσωπικά βρίσκω το φταίξιμο στον ΟΤΕ γιατί όπως και να το κάνουμε η παλαιότητα του δικτύου είναι ο βασικός παράγοντας προβλημάτων. Τόσα χρόνια τα αρπάζανε γιατί είχαν και το μαχαίρι και το πεπόνι και τώρα...
Όσο αφορά την hol ευθύνεται στο κομμάτι που την αφορά. Αλλά όπως και να το κάνουμε αν η γραμμή είναι καλή τα προβλήματα θα μειωθούν δραματικά.

dimstog
01-04-08, 22:13
Για κάποιους παρόχους δεν είναι καθόλου "ουτοπική" η αλλαγή ζεύγους όταν υπάρχει πρόβλημα και γίνεται σχεδόν με συνοπτικές διαδικασίες. Κάποιοι άλλοι απλά δεν ενδιαφέρονται γιατί έχουν "χορτάσει" νέες αιτήσεις...


Κρίμα πάντως γιατί αυτή η "πελατοκεντρική" φιλοσοφία που πρέσβευε παλιά στη vodafone ο νέος δ. Σύμβουλος, δε φαίνεται να τον ακολούθησε και στη HOL...


Μην κοιτάς που έγινε με την NetOne, αυτή δυστυχώς καλύπτει πολύ λίγους συνδρομητές και πολύ λιγότερα DLSAM - φαντάζομαι τους ξέρουν όλους εκεί πέρα. Αυτό στο λέω γιατί πρόσφατα έτυχε πελάτης τεχνικός του ΟΤΕ που μου διαβεβαίωσε πολλές υποψίες που είχα για την αντιμετώπιση που έχουν οι εναλλακτικοί σε τέτοια θέματα.

Εδώ που τα λέμε, λέτε η λύση να είναι πολλοί μικροί ISP που να καλύπτουν λίγους συνδρομητές ο καθένας; Δεν ακούγεται άσχημο.

Εξάλλου η αλλαγή ζεύγους δεν θα είναι λύση για το crosstalk όταν γεμίσουν όλα τα ζεύγη και από μια ADSL...



4. Το αποκορύφωμα: εχτές το βράδυ, μετά από ένα φρικτό τηλεφώνημα (από πλευράς ποιότητας φωνής), έκανα ένα reset το router (Netfaster).

Το Netfaster μερικές φορές μου το κάνει και μένα. Το κόλπο είναι να βγάλεις το UTP, να το αφήσεις να τελειώσεις το boot και μετά να το ξαναβάλεις. Το ανακάλυψα κατά τύχη αυτό.

theopan
01-04-08, 23:11
Μην κοιτάς που έγινε με την NetOne, αυτή δυστυχώς καλύπτει πολύ λίγους συνδρομητές και πολύ λιγότερα DLSAM - φαντάζομαι τους ξέρουν όλους εκεί πέρα. Αυτό στο λέω γιατί πρόσφατα έτυχε πελάτης τεχνικός του ΟΤΕ που μου διαβεβαίωσε πολλές υποψίες που είχα για την αντιμετώπιση που έχουν οι εναλλακτικοί σε τέτοια θέματα.

Εδώ που τα λέμε, λέτε η λύση να είναι πολλοί μικροί ISP που να καλύπτουν λίγους συνδρομητές ο καθένας; Δεν ακούγεται άσχημο.



Δεν μας αφορά ο φόρτος που έχουν γιατρέ. Έχουν προβλεφθεί διαδικασίες εντός 3ημέρου να ελέγχει τον βρόχο ο πάροχος και αν δεν είναι εντάξει να ζητάει άλλον από τον ΟΤΕ. Επειδή έχουν πήξει στις αιτήσεις δεν το κάνουν όμως. Είναι ελαφρυντικό ες αεί για μια επιχείρηση ότι έχει μεγάλη εισροή πελατών; Κάποια στιγμή πρέπει να λειτουργήσουν όπως πρέπει.

aa144
02-04-08, 01:21
Σημερινή επίσκεψη σε πελάτη μου με πρόβλημα, γραμμή επίγεια περί τα 200 μέτρα από το σημείο που βγαίνει από το υπόγειο δίκτυο μετά το ΚΑΦΑΟ, πάει από σπίτι σε σπίτι, περί τα 10 σπίτια, κάθε σπίτι και κουτί, κάθε κουτί και ένωση (στριμένα καλώδια) τα περισσότερα κουτιά ξεχαρβαλωμένα και εκτεθειμένα στη βροχή για χρόνια κτλ.

Τι γραμμή έπρεπε να λειτουργήσει με αυτό το καλώδιο; 1024 Conn-X. Με το ζόρι λειτουργεί, αν σηκώσεις το τηλέφωνο (PSTN) πέφτει αμέσως, θόρυβος απίστευτος στο τηλέφωνο, δεν μπορείς να μιλήσεις, ο θόρυβος προϋπήρχε του DSL, με αυτές τις συνθήκες, πάλι καλά που λειτουργεί και το Conn-X (όσο δεν σηκώνεις το τηλέφωνο).

Στο καλώδιο που πάει στο σπίτι αυτό (και στο επόμενο) δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο ζεύγος, το καλώδιο είναι 2 ζευγών και χρησιμοποιούνται και τα 2, από τα 2 τελευταία σπίτια στη διαδρομή του καλωδίου. Υποπτεύομαι ότι στη διαδρομή των 200 μέτρων όπου διαδοχικά μοιράζονται τα ζεύγη στα σπίτια και το καλώδιο συνεχίζει μετά το κάθε κουτί με λιγότερα ζεύγη, δεν υπάρχει κανένα ελεύθερο ζεύγος. Αν χρειαστεί, θα βάλουν και φερέσυχνα, αν δεν έχουν ήδη.

Ερώτηση: Να πάρει πακέτο 24ρι επειδή είδε τη διαφήμιση;

lsavvaid
02-04-08, 01:41
Δεν μας αφορά ο φόρτος που έχουν γιατρέ. Έχουν προβλεφθεί διαδικασίες εντός 3ημέρου να ελέγχει τον βρόχο ο πάροχος και αν δεν είναι εντάξει να ζητάει άλλον από τον ΟΤΕ. Επειδή έχουν πήξει στις αιτήσεις δεν το κάνουν όμως. Είναι ελαφρυντικό ες αεί για μια επιχείρηση ότι έχει μεγάλη εισροή πελατών; Κάποια στιγμή πρέπει να λειτουργήσουν όπως πρέπει.

βασικά η άσκοπη μετάβαση συνεργείου του ΟΤΕ για αποκατάσταση βλάβης στον τοπικό βρόγχο χρεώνεται με 26,18+ΦΠΑ και για το λόγο αυτό οι πάροχοι αργούν να δώσουν την βλάβη πολλές φορές.

δείτε τα έξοδα για κάθε περίπτωση

theopan
02-04-08, 10:25
βασικά η άσκοπη μετάβαση συνεργείου του ΟΤΕ για αποκατάσταση βλάβης στον τοπικό βρόγχο χρεώνεται με 26,18+ΦΠΑ και για το λόγο αυτό οι πάροχοι αργούν να δώσουν την βλάβη πολλές φορές.

δείτε τα έξοδα για κάθε περίπτωση

Δεν αλλάζει κάτι αυτό στις ευθύνες των εναλλακτικών. Ας είχαν επαρκές τεχνικό προσωπικό να ελέγχει (και να αποκλείει) γρήγορα τυχόν δικές τους ευθύνες, ώστε να δηλώνουν βλάβη στο βρόχο του ΟΤΕ εντός του 3ημέρου. Δεν έχουν. Ούτε καν για τις μικτονομήσεις στον πελάτη όταν παίρνει ανενεργό. Με outsourcing βολεύονται οι περισσότεροι από όσο ξέρω. Δεν είναι σοβαρά πράγματα αυτά.

psybases
02-04-08, 13:27
Παιδιά καλησπέρα.

Εχω και εγώ την ατυχία να είμαι πελάτης στο Double Play της HOL. Εφυγα από τον ΟΤΕ για να αποφύγω τα πάγια και για να έχω υψηλή ταχύτητα στο Ιντερνετ, αλλά δυστυχώς τα προβλήματα είναι τεράστια.


Έτσι την πατάμε όλοι :)



1. Το 12/1 ποτέ δεν δούλεψε στο σπίτι μου. Η ταχύτητα ήταν φρικτή. Τελικά στείλαν ένα τεχνικό ο οποίος μέτρησε το last mile και μου είπε ότι δεν πάει πάνω από τα 5 Mbps. Ετσι το γυρίσαμε στο 6/1 και μετά βίας πιάνω τα 3.5 Μ. Τουλάχιστον δεν πληρώνω για 12. Απόσταση από το DSLAM? Κάτω από 2 χιλιόμετρα.


Και εγώ στα 6/1 είμαι και πιάνω πολύ λιγότερα από σένα τυχερός είσαι. Τι attenuation έχεις και πόσο noise margin;





3. Ποιότητα υπηρεσίας? Αστα να πάνε. Τηλεφωνάς και ακούς echo, θόρυβο, έχεις διακοπές στην φωνή κλπ. Α! Ναί. Ασε που σε διεθνείς κλήσεις (π.χ. πρός Αμερική) δεν περνάνε το caller id (γιατί άραγε?).


Και εδώ τα ίδια... να πώ ότι δεν έχουν στήσει καλά το VoIP δίκτυο τους ; Δεν ξέρω πολύ πιθανό, απλώς μου φαίνεται περίεργο να συμβάινει αυτό με το τηλέφωνο σε τόσους πολλούς και να επιμένουν ότι φταίει η δική μας γραμμή. Το αποτέλεσμα μετράει πάντως. Έχει πλάκα που στις διαφημίσεις της η ΧΟΛ μιλάει για πολιτισμό στην επικοινωνία :lol:



4. Το αποκορύφωμα: εχτές το βράδυ, μετά από ένα φρικτό τηλεφώνημα (από πλευράς ποιότητας φωνής), έκανα ένα reset το router (Netfaster). Ξαφνικά ο router έπαψε να είναι ορατός από το browser μου και δεν δούλευε ούτε το Ιντερνετ ούτε το τηλέφωνο. Τηλέφωνο στην HOL. Μετά από 15" το αστέρι-τεχνικός που μου απάντησε, μου είπε ότι σημείωσε το πρόβλημα και θα μου τηλεφωνούσαν σήμερα το πρωί!!!! Ε??? Παιδιά, τηλεφωνάδες είστε, δεν είστε BBS. To τηλέφωνο δεν μπορεί να είναι κλειστό για μια νύχτα, ούτε ο ΟΤΕ δεν τα κάνει αυτά. Πήρα τηλέφωνο κάποιο διευθυντή που ξέρω ο οποίος μου υποσχέθηκε ότι θα με πάρει τεχνικός και θα μου λύσει το πρόβλημα. Πράγματι, με πήρε κάποιος, ο οποίος με έβαλε να κάνω διάφορα (σύνδεση στο router με ethernet cable, reset από το κουμπάκι του router, απενεργοποίηση των firewall, antivirus κτλ). O router εξακολουθούσε να μην απαντάει, το τηλέφωνο να μην δουλεύει, και βέβαια ούτε λόγος για Ιντερνετ. Τελικά συμφωνήσαμε να μου στείλουν άλλο router. Αφού λοιπόν ξαναγύρισα τον υπολογιστή στα κανονικά του, έκλεισα τα πάντα και πήγα για ύπνο. Σήμερα το πρωί, είπα να ξανανοίξω το σύστημα, μπάς και η ... ξεκούραση του έκανε καλό. Ω του θαύματος, όλα είχαν επανέλθει στο κανονικό τους. Πώς έγινε αυτό το θαύμα βρε παιδιά? Και ο τεχνικός σας γιατί δεν με βοήθησε να το κάνω χτές το βράδυ? Και αφού το hardware reset δεν καθαρίζει τις ρυθμίσεις, γιατί ο άνθρωπος με έβαλε να το κάνω 5 φορές εχτές?


Να μην ξέρουν τι τους γίνεται, μα είναι δυνατόν; :lol:




Και τώρα το ερώτημα είναι: Φεύγεις από την HOL (είμαι πελάτης τους από την εποχή των 1200 bps)? Και αν ναί, που πάς? Αν το last mile δεν πάει πάνω από τα 5Mbps, υπάρχει περίπτωση να έχω μεγαλύτερη ταχύτητα? Τι στο καλό, αυτός ο ΟΤΕ δεν είναι υποχρεωμένος να περέχει καθαρές γραμμές στους εναλλακτικούς? Αρκεί να σας πώ πως το κουτί που είναι στην κολώνα έξω από το σπίτι μου, είναι το τσίγκινο, με τις σιδερένιες βίδες μέσα. Ε! μετά από τόσα χρόνια, δεν θάχει σκουριάσει?? Το ΚΑΦΑΟ είναι στα 30 μέτρα. Δεν μπορεί η HOL να απαιτήσει από τον ΟΤΕ μια σωστή γραμμή? Δεν θέλω 24 Mbps, αλλά να πάρει η ευχή τα 12 θα μου άρεσαν.

Αλήθεια, έχει κανείς δοκιμάσει το πακέτο της Vodafone? Δουλεύει?

cosini
02-04-08, 16:36
Σημερινή επίσκεψη σε πελάτη μου με πρόβλημα, γραμμή επίγεια περί τα 200 μέτρα από το σημείο που βγαίνει από το υπόγειο δίκτυο μετά το ΚΑΦΑΟ, πάει από σπίτι σε σπίτι, περί τα 10 σπίτια, κάθε σπίτι και κουτί, κάθε κουτί και ένωση (στριμένα καλώδια) τα περισσότερα κουτιά ξεχαρβαλωμένα και εκτεθειμένα στη βροχή για χρόνια κτλ.

Τι γραμμή έπρεπε να λειτουργήσει με αυτό το καλώδιο; 1024 Conn-X. Με το ζόρι λειτουργεί, αν σηκώσεις το τηλέφωνο (PSTN) πέφτει αμέσως, θόρυβος απίστευτος στο τηλέφωνο, δεν μπορείς να μιλήσεις, ο θόρυβος προϋπήρχε του DSL, με αυτές τις συνθήκες, πάλι καλά που λειτουργεί και το Conn-X (όσο δεν σηκώνεις το τηλέφωνο).

δλδ θελεις να πεις οτι ολοι οσοι γραφουν εδω και εχουν προβλημα (και ειναι δεκαδες) και οσοι δεν γραφουν εδω (που ισως ειναι χιλιαδες) βρισκονται στην παραπανω κατασταση που περιγραφης ? εγω νομιζω πως οχι και τουλαχιστον στη δικη μου περιπτωση δεν ισχυει κατι τετοιο απλα ειναι αδυναμια της εταιριας να καλυψει τους χιλιαδες συνδρομητες.



[QUOTE=Ερώτηση: Να πάρει πακέτο 24ρι επειδή είδε τη διαφήμιση;[/QUOTE]


εαν το παρει δλδ επειδη το ειδε στη διαφημισει θα φταιει κι απο πανω ? αυτος εθυνεται για τη γραμμη η πρωτιστος ο οτε αλλα και η εταιρια που του πουλαει τις υπηρεσιες χωρις να ελεγξει εαν μπορει σε αυτες τις γραμμες να τις παρεχει ? την δικη σου υποχρεωσει που ειναι καθε μηνα να πληρωνεις το κανεις η εταιρια νομιζεις δεν εχει καμια υποχρεωση και εαν εχει να κανει τοτε λι αυτη τις δικες της οποιες κι αν ειναι αυτες και με οποιο κοστος.

aa144
02-04-08, 18:17
Αν μιλάς για μισθωμένες γραμμές, τότε καλά τα λες. Αν μιλάς για ADSL των 20 Ευρώ το μήνα, μάλλον άλλο αγόρασες και άλλο νομίζεις ότι αγόρασες.

Η τεχνολογία αυτή είναι "best effort", σου λέει κάτι αυτό; Το εγγυημένο εύρος είναι 0 KBps (αριθμητικά μηδέν). Αν θέλεις κάτι άλλο, αυτό λέγεται μισθωμένη γραμμή και είναι ακριβό (φυσικά).

Αλλά και λογικά να το δούμε, μια (ουσιαστική) αυτοψία που θα κάνει κάποιος στη γραμμή ενός πελάτη, πόσο πιστεύεις ότι θα στοιχίσει σε χρόνο και σε χρήμα; Δεν είναι κάτι που μπορεί να εκτιμήσει ο κάθε ένας άσχετος που προσλαμβάνει μια εταιρία για να παριστάνει τον τεχνικό. Είμαι περίεργος αν υπήρχε τέτοια υπηρεσία ποιός θα ήταν διατεθειμένος να την πληρώσει πραγματικά (όχι θεωρητικά, να βγάλει εκείνη τη στιγμή π.χ. 100 Ευρώ και να τα δώσει), ή όλοι θα λέγανε "έχει ο γείτονας ADSL και πιάνει τόσο, έ, εντάξει θα είμαι κι εγώ", ή "θα μπω στο adslgr.com να ρωτήσω που είναι τζάμπα, εκεί κάποιος με μαντικές ικανότητες θα μου απαντήσει", ή "τι με νοιάζει εμένα, εγώ είδα ότι λέει 24 στη διαφήμιση και τόσα θέλω, αλλιώς θα πάω να τους δείρω", διάλεξε όποια εκδοχή προτιμάς, όλες κυκλοφορούν ευρέως.

Εδώ δεν δέχονται να κάνουν τη δωρεάν δοκιμή που λέγεται πακέτο 6/1 γιατί τους προσβάλει τις υψηλές απαιτήσεις τους που ξαφνικά απέκτησαν όλοι στην ευρυζωνικότητα... αλλά μάλλον κακώς τα λέω αυτά, θα βγει κανένας πάλι και θα πει ότι έχω συμφέρον, ναι, παίρνω μια επιταγή από τη Hol για τον κάθε έναν που παίρνει πακέτο 6/1, νομίζω πρέπει να το παραδεχτώ.

dimstog
02-04-08, 20:06
Αν μιλάς για μισθωμένες γραμμές, τότε καλά τα λες. Αν μιλάς για ADSL των 20 Ευρώ το μήνα, μάλλον άλλο αγόρασες και άλλο νομίζεις ότι αγόρασες.

Η τεχνολογία αυτή είναι "best effort", σου λέει κάτι αυτό; Το εγγυημένο εύρος είναι 0 KBps (αριθμητικά μηδέν). Αν θέλεις κάτι άλλο, αυτό λέγεται μισθωμένη γραμμή και είναι ακριβό (φυσικά).

Αλλά και λογικά να το δούμε, μια (ουσιαστική) αυτοψία που θα κάνει κάποιος στη γραμμή ενός πελάτη, πόσο πιστεύεις ότι θα στοιχίσει σε χρόνο και σε χρήμα; Δεν είναι κάτι που μπορεί να εκτιμήσει ο κάθε ένας άσχετος που προσλαμβάνει μια εταιρία για να παριστάνει τον τεχνικό. Είμαι περίεργος αν υπήρχε τέτοια υπηρεσία ποιός θα ήταν διατεθειμένος να την πληρώσει πραγματικά (όχι θεωρητικά, να βγάλει εκείνη τη στιγμή π.χ. 100 Ευρώ και να τα δώσει), ή όλοι θα λέγανε "έχει ο γείτονας ADSL και πιάνει τόσο, έ, εντάξει θα είμαι κι εγώ", ή "θα μπω στο adslgr.com να ρωτήσω που είναι τζάμπα, εκεί κάποιος με μαντικές ικανότητες θα μου απαντήσει", ή "τι με νοιάζει εμένα, εγώ είδα ότι λέει 24 στη διαφήμιση και τόσα θέλω, αλλιώς θα πάω να τους δείρω", διάλεξε όποια εκδοχή προτιμάς, όλες κυκλοφορούν ευρέως.

Εδώ δεν δέχονται να κάνουν τη δωρεάν δοκιμή που λέγεται πακέτο 6/1 γιατί τους προσβάλει τις υψηλές απαιτήσεις τους που ξαφνικά απέκτησαν όλοι στην ευρυζωνικότητα... αλλά μάλλον κακώς τα λέω αυτά, θα βγει κανένας πάλι και θα πει ότι έχω συμφέρον, ναι, παίρνω μια επιταγή από τη Hol για τον κάθε έναν που παίρνει πακέτο 6/1, νομίζω πρέπει να το παραδεχτώ.

:oneup: ως συνήθως.

Αλλά πες, αν ένας εναλλακτικός, σχημάτιζε 20 συνεργεία για Αθήνα, 5 για Θεσσαλία και 5 για Θεσσαλονίκη*, σύνολο Χ2 = 60 άτομα, δεν θα τον συνέφερε; Δηλαδή στο περίφημο CC πόσοι είναι; Δεν νομίζω να είναι λιγότεροι. Χρηματικά, πάνω κάτω θα του έβγαινε το ίδιο, άντε και λίγο παραπάνω, αλλά δεν συζητάω για το customer service που θα παρείχαν και την διαφήμιση με τα βανάκια / δίτροχα "Εναλλακτικός". Θα έφερναν αυτοί τον εξοπλισμό (τέρμα δεν ήρθε το courrier), θα έκαναν αυτοψία κατά την εγκατάσταση (τέρμα φταίνε τα καλώδια; φταίει ο ΟΤΕ; φταίω εγώ;) και δεν θα είχαμε αυτό το παραμύθι "κατεβάζω με 14mbit αντί για 24 κάθε 3 και λίγο.

Το CC θα χρειαζόταν άλλα 5 άτομα μάξιμουμ πιστεύω τότε, κυρίως για να κλείνουν τα ραντεβού με τα συνεργεία. Και δεν θα χρειαζόταν καν 24ωρο, τηλεφωνητής με το πρόβλημα -> ραντεβού με το συνεργείο αν ήταν κάτι δύσκολο.

*και 5 για κάθε άλλο νόμο / διαμέρισμα, δηλαδή πόσοι ενεργοποιούνται σε μια ημέρα;

aa144
02-04-08, 20:24
Ντόκτορ, ούτε σε 100 χρόνια... γιατί:

Προσκρούει απόλυτα στην νεοΕλληνική επιχειρηματική νοοτροπία περί στόχου της επιχείρησης (να ταρπάξουμε στα γρήγορα και να τα κάνουμε κότερα, ελικόπτερα, ποδοσφαιρικές ομάδες κτλ).

Δείχνει ενδιαφέρον για τον πελάτη και όχι για τα λεφτά του πελάτη, πράγμα που με βάση το παραπάνω, είναι ένδειξη αδυναμίας ή φιλανθρωπικής διάθεσης, (που είναι ταυτόσημα) στην Ελληνική επιχειρηματική νοοτροπία.

Στην Ελλάδα, ούτε καν οι φιλανθρωπικοί οργανισμοί δεν λειτουργούν έτσι, και φυσικά ούτε η Εκκλησία, άρα μπορεί το πρόβλημα να είναι και γονιδιακό.

Κατά τα άλλα, μια χαρά ιδέα είναι, αν έρθουν τίποτε Άγγλοι π.χ. εδώ και κάνουν εταιρία (χωρίς Έλληνες) ίσως και να το κάνουν ακριβώς έτσι.

Stefanos83
02-04-08, 20:31
Σημερινή επίσκεψη σε πελάτη μου με πρόβλημα, γραμμή επίγεια περί τα 200 μέτρα από το σημείο που βγαίνει από το υπόγειο δίκτυο μετά το ΚΑΦΑΟ, πάει από σπίτι σε σπίτι, περί τα 10 σπίτια, κάθε σπίτι και κουτί, κάθε κουτί και ένωση (στριμένα καλώδια) τα περισσότερα κουτιά ξεχαρβαλωμένα και εκτεθειμένα στη βροχή για χρόνια κτλ.

Τι γραμμή έπρεπε να λειτουργήσει με αυτό το καλώδιο; 1024 Conn-X. Με το ζόρι λειτουργεί, αν σηκώσεις το τηλέφωνο (PSTN) πέφτει αμέσως, θόρυβος απίστευτος στο τηλέφωνο, δεν μπορείς να μιλήσεις, ο θόρυβος προϋπήρχε του DSL, με αυτές τις συνθήκες, πάλι καλά που λειτουργεί και το Conn-X (όσο δεν σηκώνεις το τηλέφωνο).

Στο καλώδιο που πάει στο σπίτι αυτό (και στο επόμενο) δεν υπάρχει άλλο διαθέσιμο ζεύγος, το καλώδιο είναι 2 ζευγών και χρησιμοποιούνται και τα 2, από τα 2 τελευταία σπίτια στη διαδρομή του καλωδίου. Υποπτεύομαι ότι στη διαδρομή των 200 μέτρων όπου διαδοχικά μοιράζονται τα ζεύγη στα σπίτια και το καλώδιο συνεχίζει μετά το κάθε κουτί με λιγότερα ζεύγη, δεν υπάρχει κανένα ελεύθερο ζεύγος. Αν χρειαστεί, θα βάλουν και φερέσυχνα, αν δεν έχουν ήδη.

Ερώτηση: Να πάρει πακέτο 24ρι επειδή είδε τη διαφήμιση;

Σίγουρα αξίζει να το παρει . Γιατι ο ΟΤΕ και ΜΟΝΟ θα του προσφέρει πραγματικα 24mbps . :rofl:

sdikr
02-04-08, 20:55
Αν μιλάς για μισθωμένες γραμμές, τότε καλά τα λες. Αν μιλάς για ADSL των 20 Ευρώ το μήνα, μάλλον άλλο αγόρασες και άλλο νομίζεις ότι αγόρασες.

Η τεχνολογία αυτή είναι "best effort", σου λέει κάτι αυτό; Το εγγυημένο εύρος είναι 0 KBps (αριθμητικά μηδέν). Αν θέλεις κάτι άλλο, αυτό λέγεται μισθωμένη γραμμή και είναι ακριβό (φυσικά).

Αλλά και λογικά να το δούμε, μια (ουσιαστική) αυτοψία που θα κάνει κάποιος στη γραμμή ενός πελάτη, πόσο πιστεύεις ότι θα στοιχίσει σε χρόνο και σε χρήμα; Δεν είναι κάτι που μπορεί να εκτιμήσει ο κάθε ένας άσχετος που προσλαμβάνει μια εταιρία για να παριστάνει τον τεχνικό. Είμαι περίεργος αν υπήρχε τέτοια υπηρεσία ποιός θα ήταν διατεθειμένος να την πληρώσει πραγματικά (όχι θεωρητικά, να βγάλει εκείνη τη στιγμή π.χ. 100 Ευρώ και να τα δώσει), ή όλοι θα λέγανε "έχει ο γείτονας ADSL και πιάνει τόσο, έ, εντάξει θα είμαι κι εγώ", ή "θα μπω στο adslgr.com να ρωτήσω που είναι τζάμπα, εκεί κάποιος με μαντικές ικανότητες θα μου απαντήσει", ή "τι με νοιάζει εμένα, εγώ είδα ότι λέει 24 στη διαφήμιση και τόσα θέλω, αλλιώς θα πάω να τους δείρω", διάλεξε όποια εκδοχή προτιμάς, όλες κυκλοφορούν ευρέως.

Εδώ δεν δέχονται να κάνουν τη δωρεάν δοκιμή που λέγεται πακέτο 6/1 γιατί τους προσβάλει τις υψηλές απαιτήσεις τους που ξαφνικά απέκτησαν όλοι στην ευρυζωνικότητα... αλλά μάλλον κακώς τα λέω αυτά, θα βγει κανένας πάλι και θα πει ότι έχω συμφέρον, ναι, παίρνω μια επιταγή από τη Hol για τον κάθε έναν που παίρνει πακέτο 6/1, νομίζω πρέπει να το παραδεχτώ.

O OTE δίνει κάποια ελάχιστη εγγύηση στην γραμμή *μόνο, φυσικά δεν σου λέει θα στο αλλάξω αλλά σου λέει οτι μπορείς να πάς στην μικρότερη χωρίς ρητρές κλπ

Και ναι κανείς δεν θα ήθελε να πληρώσει, εκτός αν τον είχαν ενημερώσει πριν κάνει την Αγορά


:oneup: ως συνήθως.

Αλλά πες, αν ένας εναλλακτικός, σχημάτιζε 20 συνεργεία για Αθήνα, 5 για Θεσσαλία και 5 για Θεσσαλονίκη*, σύνολο Χ2 = 60 άτομα, δεν θα τον συνέφερε; Δηλαδή στο περίφημο CC πόσοι είναι; Δεν νομίζω να είναι λιγότεροι. Χρηματικά, πάνω κάτω θα του έβγαινε το ίδιο, άντε και λίγο παραπάνω, αλλά δεν συζητάω για το customer service που θα παρείχαν και την διαφήμιση με τα βανάκια / δίτροχα "Εναλλακτικός". Θα έφερναν αυτοί τον εξοπλισμό (τέρμα δεν ήρθε το courrier), θα έκαναν αυτοψία κατά την εγκατάσταση (τέρμα φταίνε τα καλώδια; φταίει ο ΟΤΕ; φταίω εγώ;) και δεν θα είχαμε αυτό το παραμύθι "κατεβάζω με 14mbit αντί για 24 κάθε 3 και λίγο.

Το CC θα χρειαζόταν άλλα 5 άτομα μάξιμουμ πιστεύω τότε, κυρίως για να κλείνουν τα ραντεβού με τα συνεργεία. Και δεν θα χρειαζόταν καν 24ωρο, τηλεφωνητής με το πρόβλημα -> ραντεβού με το συνεργείο αν ήταν κάτι δύσκολο.

*και 5 για κάθε άλλο νόμο / διαμέρισμα, δηλαδή πόσοι ενεργοποιούνται σε μια ημέρα;


Λίγους βάζεις, υπάρχουν και κάποιες αποστάσεις και κάποιοι χρόνοι (πχ τα 5 συνέργεια τα βλέπω λίγα για την Θεσσαλονίκη, όπως επίσης και τα 20 για Αθήνα), δεν μιλάμε μόνο για τις νέες συνδέσεις αλλά και τις υπάρχουσες που θα βγάλουν πρόβλημα, αλλά και έτσι ναι θα ήταν αρκετά καλύτερα.

georgex
02-04-08, 21:50
Ειναι Annex A, δεν προκειται να ζητησω τιποτε αλλο εκτος απο διακοπη της συνδεσης.

Σε κανεναν παροχο απο αυτους που αναφερω παραπανω δεν ειχα τα προβληματα που εχω εδω,(βλεπεις ειχα την ιδεα να εχω 2 γραμμες και πηγα στη HOL) και εφοσον η HOL δεν θελει να ασχοληθει μαζι μου εδω και 3 μηνες , δεν θα ασχοληθω πλεον αλλο ουτε κι εγω μαζι της.

Γι,αυτο και ζηταω εαν ξερει καποιος τον ποιο συντομο τροπο για να φυγω απο αυτους.

Τα πάντα είναι θέμα ανοσίας , και συνήθειας :)
Εγώ συνήθισα να έχω αυτές τις διακοπές που αναφέρεις και ότι άλλο παρεμφερές από την απαράδεκτη υπηρεσία τους καθώς και από την απούσα και ανεπαρκής υποστήριξή τους .

Παραμένω συνδρομητής και μόνο γιατί είναι πιο φθηνά και για τον λόγο ότι δεν αντέχω αποσύνδεση 15 ημερών για να περάσω σε άλλον πάροχο ιδίως τώρα,...
Το καλοκαίρι με την καλοκαιρινή άδεια 100% τους λέω αντίο.

Ισχύει και επιβεβαιώνεται ο κανόνας...
Τόση είναι η αξία του προϊόντος τους,... όση και η τιμή...
Και είμαι σίγουρος ότι και εσύ ετησίως έχεις υπερβεί σε κόστος αν είσουν ήρεμος με ΟΤΕ από ότι τώρα με HOL και κλήσεις από κινητό + απώλεια ηρεμίας :)

Παρεπιπτόντως τώρα που γράφω βλέπω ότι είναι disconnected οι δύο τηλ. γραμμές και το δίκτυο βγάζει μήνυμα "κατηλημένο"
Τα ίδια Παντελή μου, τα ίδια Παντελάκη μου... Ο ερασιτεχνισμός στην παροχή υπηρεσιών σε όλο του το μεγαλείο.

aa144
02-04-08, 22:42
Παρεπιπτόντως τώρα που γράφω βλέπω ότι είναι disconnected οι δύο τηλ. γραμμές και το δίκτυο βγάζει μήνυμα "κατηλημένο"
Τα ίδια Παντελή μου, τα ίδια Παντελάκη μου... Ο ερασιτεχνισμός στην παροχή υπηρεσιών σε όλο του το μεγαλείο.


Πράγματι υπήρξε μια προσωρινή βύθιση στο δίκτυο, εδώ και λίγη ώρα επανέρχεται σταδιακά. Η απώλεια στο εύρος για μερικά λεπτά ήταν σχεδόν ολοκληρωτική, τουλάχιστον εδώ, πιθανόν σε μέρη εκτός Αθήνας να είναι πολύ χειρότερα τα πράγματα.

lsavvaid
03-04-08, 01:23
Άσχετο λίγο αλλά είπα να μην κάνω νέο θέμα (οικονομία:p) : Εγώ πολλές φορές δεν μπορώ να μπω στο φόρουμ. Ενώ μπαίνει σε όλες τις άλλες σελίδες εδώ πολλές φορές μου βγαζει πρόβλημα. Και μιλαμε για την ίδια χρονική στιγμη΄. Δηλαδή αν μπει στο φόρουμ μπορεί μετά να μην ανταποκρίνεται , αλλά αν βάλω όποια άλλη σελίδα θα μπω κανονικά. Καμιά γνώμη? και συγνώμη για το άσχετο που πέταξα στη συζήτηση αλλά πιάστηκα από την παραπάνω κουβέντα

cazanovas08
03-04-08, 01:57
καλησπερα και απο μενα παιδες κ εγω το σκεφτομαι να ξεφραφτω απο την hol διοτι ενω εχω παρει και εγω σαν μπιπ το 24 ι ταχυτητα που πιανω ειναι μολις και μετα βιας 350mbps σας παραθετω καποια στοιχεια κ οποιος μπορει βοηθαει..ιευχαριστω....

http://img182.imageshack.us/img182/4673/1modembr1.png
http://img520.imageshack.us/img520/2307/2modemah9.png
http://g.imageshack.us/g.php?h=520&i=2modemah9.png

aa144
03-04-08, 02:10
Σε ποιά περιοχή είσαι ακριβώς; 2play έχεις; Βάλτο σε ADSL2+ να δεις πόσο θα πάει, ίσως λίγο παραπάνω, τώρα το έχεις σε automatic, που μόνος του το ερμηνεύει σαν ADSL2+ Annex M, οπότε χάνεις ένα μέρος του Download λόγω επικάλυψης των φασμάτων Upload και Download. Σε γραμμές που λειτουργούν στο 100%, αυτό είναι σημαντικό, σε γραμμές που λειτουργούν στο 6/1 και πιάνουν αρκετά παραπάνω, δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο το Annex M.

cazanovas08
03-04-08, 13:11
ναι,φιλε μου 2play εχω,στην περιοχη της γλυφαδας ειμαι..
σε ευχαριστω για την συμβουλη θα την εκτελεσω κ θα σου πω τι εγινε...

........Auto merged post: cazanovas08 added 9 Minutes and 33 Seconds later........

:thumb_dup:thumbsup1:thumb_dup:thumbsup1:respekt:
φιλαρακι το δοκιμασα κ επιασε 2mbps παραπανω ,σε ευχαριστω...

@ ADSLgr.com All rights reserved.