PDA

Επιστροφή στο Forum : ΞΑΝΘΗ ΚΑI FORTHNET ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ ΔΙΚΤΥΟ



GR_Macedon
31-03-08, 23:45
Φίλοι Ξανθιώτες εδώ μπορούμε να καταθέτουμε τις εντιπώσεις, ερωτήσεις και παράπονα σχετικά με το ιδιόκτητο δίκτυο της FORTHNET στην Ξάνθη.

........Auto merged post: GR_Macedon added 18 Minutes and 11 Seconds later........

Και ας ξεκινήσω εγώ πρώτος με παράπονο σχετικά με την ενεργοποίηση της 24άρας σύνδεσης. Είμαι στο 2play SOHO (economy με την νέα ονομασία του) από τον Οκτώβριο του 2007, περιοχή Πραξιτέλους. Μέχρι σήμερα δεν μου έχουν ενεργοποιήσει την 24άρα σύνδεση (πιθανή ημερομηνία σύνδεσης 10/4/2008). Σε άλλους που έκαναν αίτηση για το 2play μέσα στον Μάρτιο 2008 τους έχουν συνδέσει. Συμπέρασμα: εμείς που πληρώνουμε τα 25 ευρώ από τον Οκτώβριο συν το πάγιο του ΟΤΕ είμαστε τα κορόιδα. Δεν κρατούν καμία προτεραιότητα στις αιτήσεις. Όσοι έχουν το ίδιο πρόβλημα ας απαντήσουν ώστε να ετοιμάσουμε μια επιστολή διαμαρτυρίας στην FORTHNETμε αποδέκτη και Ε.Ε.Τ.Τ :rtfm:

Lostsoul
01-04-08, 11:38
Και αναρωτιόμουνα άμα ήμουν ο μόνος.. Από 29 Σεπτεμβρίου στο Soho.. και ακόμα περιμένω... :down:.. Φίλος μου που πρόσφατα μετακόμισε στην ακριβώς διπλανή πολυκατοικία και έκανε αίτηση πρίν μία βδομάδα σε 5 μέρες θα ενεργοποιηθεί.. και 'μείς ακόμα τπτ.. ><

alma1
01-04-08, 16:17
και εγω ειμαι απο 22/1/2008 και ακομα τπτ:evil: καταγγελία ΕΕΤΤ

pssara
01-04-08, 16:55
Αυτοί που έχουν ενεργοποιηθεί, είτε έιναι καινούργιοι πελάτες -> οπότε δεν θα τους πήγαινε πρώτα σε ΑΡΥΣ και μετά ιδιόκτητο ή πολύ παλιότεροι από εσάς.
Εγώ που ενεργοποίήθηκα ~20 Μαρτίου έχω forthnet dsl από το 2006. Και σε επιβεβαίωση της σειράς που κρατάει η forthnet σας πληροφορώ ότι από την παρέα μου και οι τέσσερις ενεργοποιηθήκαμε με την σειρά που είχαμε γίνει πελάτες της forthnet.

BTW: Η συζήτηση για το ιδιόκτητο στην Ξάνθη, βρίσκετε εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=178340).

GR_Macedon
01-04-08, 23:55
Εδώ όμως η συζήτηση επικεντρώνεται μόνο στην Ξάνθη

BlackBoldog
02-04-08, 14:14
Καλησπερίζω όλους τους Ξανθιώτες.
ήμουν στον Οτε αλλά αποφάσισα να αλλάξω με τα πολλά πάγια που ερχόντουσαν συν και το ISDN έκανα αίτηση στις 11/3/2008 και χθές συνδέθηκα. Μόνο που έχω ένα πρόβλημα που είναι ηλεκτρολογικό.
Λοιπόν στο σπίτι μέσα στο σαλόνι στην κρεβατοκάμαρα και στο δωμάτιο μου έχουμε μπρίζες και τηλέφωνα συνδεδεμένα. Αυτό γινοταν με την ISDN και τον ΟΤΕ. Τώρα όμως με την Forthnet και που πέρασα στην PSTN τηλέφωνο και ίντερνετ έχω μόνο στο δωμάτιο μου όπου είχαμε την συσκευή ISDN στα άλλα δωμάτια δεν έχω τηλέφωνο και θέλω να έχω γιατί στην κρεβατοκάμαρα έχω και το Fax. Να σας πω την συνδεμολογία τώρα με τα καλωδιάκια στο Μπριζάκι.
Καταρχήν είναι διπλό μπρηζάκι και σ'αυτό που έχω γραμμή στην μία άκρη έχω συνδεμολογία 1 ζευγάρι μαύρο και αμέσως απο την απέναντι έχω συνδεδεμένο δυο άσπρα. Σ'αυτό που δεν έχει τίποτα στο μπριζάκι έχω ζευγάρι κόκκινο συνδεδεμένο και στο απέναντι ζευγάρι κίτρινο.
Τι πρέπει να κάνω για να έχω και στα άλλα δωμάτια τηλέφωνο?

GR_Macedon
07-04-08, 17:58
Nα βρεις φίλτρα και να τα βάλεις σε κάθε μπρίζα και σε αυτά να συνδέσεις τηλέφωνα. Τα φίλτρα είνα σαν τον σπλίτερ που έχεις για να συνδέσεις τον router και το τηλέφωνο, αλλά αυτά είναι μόνά, μόνο για τηλέφωνο. ΑΝ διαβάσεις το MANUAL του SIEMENS CL 110 που σόυ έδωσε η FORTHNET θα δεις σε εικόνα πως συνδέονται τα τηλέφωνα, στις τηλεφωνικές πρίζες.

BlackBoldog
14-04-08, 13:29
Ναι αλλά εγώ δεν ακούω σήμα τηλεφώνου στο σαλόνι αν βάλω δηλαδή το φίλτρο θα ακούσω τηλεφωνικό σήμα?

hel
15-04-08, 01:51
Αν δεν ακούς σήμα τηλεφώνου δεν έχεις τηλέφωνο και με φίλτρο.

BlackBoldog
16-04-08, 13:26
Μα το ξέρω δεν έχω και χωρίς φίλτρο. Μάλιστα δεν είχα όταν ακόμα δεν είχα βάλει ακόμα το router να δουλέψει. Αυτό που θέλω εγώ είναι η συνδεσμολογία που πρέπει να κάνω για να έχω σήμα και στα υπόλοιπα δωμάτια και να τους βάλω ένα φίλτρο

@ ADSLgr.com All rights reserved.