PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με streaming (χαμηλή ταχύτητα)



Srdjan
01-04-08, 11:35
Σαν αθώος πελάτης της Forthnet, και βλέποντας ότι τελευταία δεν φαίνεται να (μου) παρουσιάζονται προβλήματα με ταχύτητες, αποφάσισα να πληρώσω μια συνδρομή για να παρακολουθήσω ζωντανά ένα τουρνουά τένις από ίντερνετ (atpmastersseries.tv).
Πλήρωσα τη συνδρομή την Παρασκευή. Οι αγώνες μια που γίνονται στην Αμερική εδώ παίζουν το βράδυ. Κάνω ένα τεστ Σάββατο το πρωί (με τρόπο που συμβουλεύουν οι τεχνικοί της Forthnet) απενεργοποιώντας τα πάντα και κατεβάζοντας 3-4 αρχεία χωρίς download manager από το ftp server τους. Βλέπω συνολική ταχύτητα 1,7 Mb/s, πολύ ωραία!
Βάζω το βράδυ να δω τα ματς, σέρνεται! Ευτυχώς από κει που βλέπεις μπορείς να επιλέξεις την ταχύτητα του stream. Την κατεβάζω λίγο και σύντομα συνειδητοποιώ ότι έμπλεξα. Το πιο αργό stream που δίνουν είναι στα 450 kb/s και αυτό παίζει με διακοπές...
Παίρνω την τεχνική υποστήριξη της Forthnet, και μετά από 25 κλίσεις και 30 λεπτά αναμονής (βλέποντας όλη την ώρα τα ψευτονούμερα για χρόνο αναμονής http://www.forthnet.gr/templates/support.aspx?c=658 στην σελίδα τους) λέω στον τεχνικό το πρόβλημα μου, μου λέει τι δοκιμές να κάνω, κάνει δοκιμές και αυτός και μου λέει όλα μια χαρά. Λέει όντως είναι χαμηλή ταχύτητα αλλά χωρίς να μου λέει ποιος φταίει ή τι θα πρέπει να γίνει. Στο τέλος λέει, ναι, υπάρχει πρόβλημα που μάλλον σύντομα θα διορθωθεί... Μου λέει το σημείωσα, πάρτε και αύριο εάν ακόμα έχετε πρόβλημα.
Την Κυριακή πρωί τσεκάρω όλη μέρα, μια χαρά η ταχύτητες. Τελευταία φορά δοκιμάζω στις 16:20 και δίνει 1,6 Mb/s, πολύ ωραία. Όμως τρία λεπτά αργότερα, στις 16:23 πέσαμε στα 300 kb/s!! ΜΑΧΑΙΡΙ! Εννοείται ότι η ταχύτητα δεν επανήρθε μέχρι το επόμενο πρωί.
Ξανά τηλέφωνο, ξανά αναμονή (πάλι μισή ώρα) και πάλι ο ίδιος τεχνικός και ίδια συζήτηση. Πάλι το σημείωσε.:oneup:
Στέλνω email Κυριακή βράδυ και τους κατηγορώ να περιορισμός bandwidth. Δευτέρα πρωί πρωί με παίρνει μια κοπέλα και δεν είναι έτσι, δεν κάνουμε εμείς τέτοια, να πάρετε την τηλεφωνική υποστήριξη (μας κοροϊδεύει και ολας, πόσες φορές πρέπει να τους πάρω) πρέπει να γίνουν και άλλοι (ίδιοι) έλεγχοι, να ψάξουμε για ιους (ποιους, τους bandith-οφάγους; ). Τις λέω πάρτε με το βράδυ που είμαι στο σπίτι και μου λέει - "εεεεε, εάν δεν μπορέσουμε λόγω φόρτου εργασίας, πάρτε έσεις ..."
Το βράδυ πάλι το ίδιο πράγμα, μαχαίρι η ταχύτητα, το βίντεο δεν βλέπεται, ξαναστέλνω και άλλο email, σήμερα με ξαναπαίρνει η ίδια πρωί πρωί και στο τέλος μιας έντονης συζήτησης μου ξεκαθαρίζει την θέση της εταιρίας ότι είναι δεν υπάρχει βλάβη (ποιος είπε βλάβη - για περιορισμό ταχύτητας τους κατηγορώ) και μια που δεν υπάρχει πρόβλημα το πρωί αυτοί δεν φταίνε.
Είμαι πλέον σίγουρος ότι μας περιορίζουν την ταχύτητα (μια που τα άλλα στατιστικά τις γραμμής - ταχύτητες κλειδώματος, attenuation κλπ. δεν αλλάζουν) ώστε να εξοικονομήσουν το bandwidth όταν υπάρχει μεγαλύτερος φόρτος του δικτύου. Το ίδιο πρόβλημα μου έχουν αναφέρει και οι κάποιοι φίλοι μου που έχουν Forthnet.

Όποιος έχει παρόμοιες εμπειρίες ή το ίδιο πρόβλημα ας το μοιραστεί...

PrisonBreak-7-
01-04-08, 11:47
Οτι πληρώνεις παίρνεις....

Srdjan
01-04-08, 11:50
Οτι πληρώνεις παίρνεις....
Αυτό πως να το καταλάβω; Λίγα πληρώνω γι'αυτό που παίρνω ή ανάποδα;

nikgr
01-04-08, 11:54
Έλα ρε φίλε μ' αυτούς τους τίτλους "μας κλέβουν το bandwidth και μας κλέβουν το ψωμί".

Απλά στην περιοχή σου υπάρχουν πολλοί μουλαράδες που το πρωί που πάνε σχολείο κάποιοι απ' αυτούς τα κλείνουν απ' το φόβο μην πιάσουν καμια φωτιά και ξεμπουκώνει λίγο.

Απ' το 2005 είσαι γραμμένος στο forum. Ακόμα δεν έμαθες πώς λειτουργούν οι adsl?
Aμα δε σε ικανοποιεί βάλε μισθωμένο κύκλωμα με πολλαπλάσια χρέωση.

PrisonBreak-7-
01-04-08, 11:54
Πληρώνεις λίγα παίρνεις λίγα!!!!!

Srdjan
01-04-08, 12:39
Έλα ρε φίλε μ' αυτούς τους τίτλους "μας κλέβουν το bandwidth και μας κλέβουν το ψωμί".

Απλά στην περιοχή σου υπάρχουν πολλοί μουλαράδες που το πρωί που πάνε σχολείο κάποιοι απ' αυτούς τα κλείνουν απ' το φόβο μην πιάσουν καμια φωτιά και ξεμπουκώνει λίγο.

Απ' το 2005 είσαι γραμμένος στο forum. Ακόμα δεν έμαθες πώς λειτουργούν οι adsl?
Aμα δε σε ικανοποιεί βάλε μισθωμένο κύκλωμα με πολλαπλάσια χρέωση.
Εντάξει, μη βαράς, αν και σίγουρα αυτός είναι ο λόγος δεν μπορώ να πιστέψω ότι σε 3 λεπτά την Κυριακή το απόγευμα έχουν συνδεθεί 1000 μουλαράδες ταυτοχρόνος και μου φάγανε το "ψωμί" μου...
Επίσης είναι πολύ σπαστικό να μην μπορείς να δεις live streaming με την σύνδεση σου όσο και να την πληρώνεις ... Μιλάω για 450kb/s.. Ρε κάποτε με 768 σύνδεση έβλεπα κουτσά - στραβά τα streams με 300kb/s! Τώρα με 18000 και βάλε kb/s πάλι βλέπω τα ίδια!
Ποιος κοροϊδεύει ποιον;

Silent Air
01-04-08, 12:49
Εντάξει, μη βαράς, αν και σίγουρα αυτός είναι ο λόγος δεν μπορώ να πιστέψω ότι σε 3 λεπτά την Κυριακή το απόγευμα έχουν συνδεθεί 1000 μουλαράδες ταυτοχρόνος και μου φάγανε το "ψωμί" μου...
Επίσης είναι πολύ σπαστικό να μην μπορείς να δεις live streaming με την σύνδεση σου όσο και να την πληρώνεις ... Μιλάω για 450kb/s.. Ρε κάποτε με 768 σύνδεση έβλεπα κουτσά - στραβά τα streams με 300kb/s! Τώρα με 18000 και βάλε kb/s πάλι βλέπω τα ίδια!
Ποιος κοροϊδεύει ποιον;

Σωστός!

Αν δεν μπορει μια εταιρεια να παρεχει στους πελατες της οτι υποσχεται να μην το κανει, δεν ειμαστε ζωα.

Srdjan
01-04-08, 13:10
Επιτρέπεται να ρωτήσω τον nikgr για τις εντυπώσεις του με το streaming με τη σύνδεση του; :worthy:

michpan
01-04-08, 13:11
Γενικά τις απογευματινές και βραδυνές ώρες είναι μεγάλο το πρόβλημα καθότι είναι οι ώρες με την μεγαλύτερη κίνηση. Το τι ταχύτητες έχεις το πρωί δεν έχει καμμία σχέση με το τι ταχύτητες θα πιάσεις το βράδυ. Κάποιος πρέπει να πει στα σαίνια στα τηλεφωνικά κέντρα ότι δεν είμαστε μουρόχαβλα να πετάνε μία βλακεία μόνο και μόνο για να βγουν από την υποχρέωση. Διάβασε λίγο και τα υπόλοιπα θέματα να καταλάβεις τι γίνεται στην Forthnet που δεν προσφέρει καλές ταχύτητες πουθενά, ούτε σε p2p, streaming, αλλά ούτε και σε απλά downloads ή online gaming.

Η πιο σωστή έκφραση εδώ θα ήταν "ότι και να πληρώνεις.. θα έλεγα τι παίρνεις".


Μιχάλης

Linus
01-04-08, 13:37
Καλά οκ.
Πληρώνεις λίγα πέρνεις λίγα. Το πιάσαμε. Πήγαινε ΟΤΕ που έχει την αξιοπιστία αλλά πληρώνεις πολλά.

Για πόσο καιρό ακόμα αυτη η καραμέλα.

Προσωπικά σε Sopcast και προβολές γύρω στα 800κβ/ς έως τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα όποτε το έχω δουλέψει, κυρίως απογεύματα και βράδυα.

PrisonBreak-7-
01-04-08, 14:00
Καλά οκ.
Πληρώνεις λίγα πέρνεις λίγα. Το πιάσαμε. Πήγαινε ΟΤΕ που έχει την αξιοπιστία αλλά πληρώνεις πολλά.

Για πόσο καιρό ακόμα αυτη η καραμέλα.

Προσωπικά σε Sopcast και προβολές γύρω στα 800κβ/ς έως τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα όποτε το έχω δουλέψει, κυρίως απογεύματα και βράδυα.

Εγώ ότι βλέπω λέω και σε όποιους αρέσει!!!Εγω την θεωρώ την Forthnet αναξιόπιστη πια....

steliosxls
01-04-08, 14:39
Τι λέτε ρε παιδιά ότι πληρώνεις παίρνεις , νομίζετε ότι πληρώνετε λίγα ???????
Τι στο δ****λο ... Απαιτώ αυτά που αγοράζω με όποια τιμή και νάνε....

Σχετικά με το streaming ...στο σπίτι με 14000 ενώ κάνω download με 1,5 ΜΒ δεν μπορώ να κάνω όμως streaming από το Y*tube ή και από αλλά sites ( συνεχεία στο buffering είναι )....

Ενώ στο γραφειο με 768 streamαρει χωρίς κανένα πρόβλημα .
Ούτε εγώ το καταλαβαίνω.....

Η FNET στην κοσμάρα της ....

nikgr
01-04-08, 14:54
Επιτρέπεται να ρωτήσω τον nikgr για τις εντυπώσεις του με το streaming με τη σύνδεση του; :worthy:

Το ενδεχόμενο να μπουκώνει ο server της εταιρείας που κάνει το broadcasting την ώρα ενός δημοφιλούς αγώνα το έχεις σκεφτεί?

Δε λέω ότι και η forthnet δεν έχει τα χάλια της. (όπως και όλοι σχεδόν οι πάροχοι κατα καιρούς)

Εγώ δε βλέπω δορυφορικά προγράμματα απ' το internet. (έτσι κι αλλιώς εκπέμπουν σε απαίσια ποιότητα)
Βάλε ένα δορυφορικό πιάτο αμα θες να βλέπεις προγραμματα του εξωτερικού σε τέλεια ποιότητα και τέλος. Αυτό έχω κάνει κι εγώ.


Παλιά κι εγώ νευρίαζα με τις χάλια ταχύτητες adsl. Έμαθα όμως ότι δεν αξίζει να χαλάς τη ζαχαρένια σου.

steliosxls
01-04-08, 15:05
Εγώ δε βλέπω δορυφορικά προγράμματα απ' το internet. (έτσι κι αλλιώς εκπέμπουν σε απαίσια ποιότητα)
Βάλε ένα δορυφορικό πιάτο αμα θες να βλέπεις προγραμματα του εξωτερικού σε τέλεια ποιότητα και τέλος. Αυτό έχω κάνει κι εγώ.

Το θέμα δεν είναι οι εναλλακτικές λύσις ....
Αυτό μου θυμίζει το << σιγά τον πολυέλεο >> ....

Srdjan
01-04-08, 15:11
Το ενδεχόμενο να μπουκώνει ο server της εταιρείας που κάνει το broadcasting την ώρα ενός δημοφιλούς αγώνα το έχεις σκεφτεί?
Ναι, το σκέφτηκα αλλά μια που είναι εμφανής η γενική πτώση της ταχύτητας μεσώ Forthnet αυτές τις ώρες δεν έχει και τόση σημασία...
Εγώ απλά είπα, ένταξη, πέρασε λίγος καιρός τώρα, μέχρι τώρα θα πρέπει να έχουν στρώσει λίγο τα πράγματα με την Forthnet αλλά τελικά τζίφος ... Φαίνεται απλά ότι είχα καιρό να μπω στο forum ...

athensalex
01-04-08, 20:58
Σωστός!

Αν δεν μπορει μια εταιρεια να παρεχει στους πελατες της οτι υποσχεται να μην το κανει, δεν ειμαστε ζωα.

E τοτε ρε φιλαρακι πηγαινε στον ΟΤΕ...:p

........Auto merged post: athensalex added 2 Minutes and 32 Seconds later........


Καλά οκ.
Πληρώνεις λίγα πέρνεις λίγα. Το πιάσαμε. Πήγαινε ΟΤΕ που έχει την αξιοπιστία αλλά πληρώνεις πολλά.

Για πόσο καιρό ακόμα αυτη η καραμέλα.

Προσωπικά σε Sopcast και προβολές γύρω στα 800κβ/ς έως τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα όποτε το έχω δουλέψει, κυρίως απογεύματα και βράδυα.


Ελα ντε, πες τα ρε LINUS δηλαδη, θέλουμε και τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο...(Και να πλιρώνουμε λίγα και να έχουμε και παράπονα για τις υπηρεσίες:nono:

........Auto merged post: athensalex added 1 Minutes and 8 Seconds later........


Εγώ ότι βλέπω λέω και σε όποιους αρέσει!!!Εγω την θεωρώ την Forthnet αναξιόπιστη πια....

ΟΚ ξαναλέω τράβα σε οτε τοτε...

sdikr
01-04-08, 22:25
E τοτε ρε φιλαρακι πηγαινε στον ΟΤΕ...:p

........Auto merged post: athensalex added 2 Minutes and 32 Seconds later........




Ελα ντε, πες τα ρε LINUS δηλαδη, θέλουμε και τη πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο...(Και να πλιρώνουμε λίγα και να έχουμε και παράπονα για τις υπηρεσίες:nono:

........Auto merged post: athensalex added 1 Minutes and 8 Seconds later........



ΟΚ ξαναλέω τράβα σε οτε τοτε...

Ναι αλλά οι διαφημίσεις αλλά λένε, όποτε ..............

Άκου τι άλλο θα ακούσουμε, πληρώνεις λίγο δεν έχει υποστήριξη, που πήγε το μεγάλο εξυπηρετεί 100.000 και άμεσα κλπ κλπ :evil:

Alex_V
01-04-08, 23:16
E τοτε ρε φιλαρακι πηγαινε στον ΟΤΕ...:p

Δεν πάει ετσι. Εγώ πληρώνω για κάτι και ΑΠΑΙΤΩ να παίρνω αυτό που πληρώνω. Τώρα η ιστορία "λίγα δίνεις λίγα παίρνεις" κτλπ δεν έχει να κάνει με την παρούσα φάση. Η Forthnet ζητάει το συγκεκριμένο ποσό και το παίρνει. Το αν είναι μικρό ή μεγάλο αφήστε να το κρίνει ο καθένας για τον εαυτό του.

TeliaZ
02-04-08, 13:49
παίδες και ο Otenet το ίδιο ειναι ανάλογα με το DSLAM που βρίσκεσαι. Στην γλυφάδα με συνδεση 8/384 δεν μπορώ να κάνω streaming ούτε 50kb/sec.

Έχω μία υποψία. Για να λειτουργούν καλά με φορητότητα τα voice των υπόλοιπων εταιριών έχουν κάνει όπου υπάρχει bottleneck, περιορισμό στον αριθμό των πακέτων packet. Κοινώς το τηλέφωνο λειτουργεί αλλά π.χ. το skype με 1, 3 , 5 , 100 sec delay.. Μεγειές μας... !!!!

hel
02-04-08, 14:01
Αυτό ισχύει όλες τις ώρες;
Δηλαδή λες ότι κάνουν περιορισμό πακέτων μόνο σε μερικά κέντρα;

@ ADSLgr.com All rights reserved.