PDA

Επιστροφή στο Forum : ΛΟΓΑΡΙΑΜΟΣ



Carpe_Diem_Rj
01-04-08, 12:55
Εχω προβλημα με λογαριασμους της HOL .

Πληρωνα κανονικα τους λογαριαμους μου οτι ερχοταν.
Σημερα ελαβα ενα λογαρισμο που ελεγε οτι οφειλω 134 ε .
Πηρα τηλεφωνο να ζητησω εξηγησεις και μου ειπανε οτι επειδη ειχα βαλει double play (αν και δεν υπαρχει δικτυο ακομα εδω) μετιμολογουσαν με τα τελη του hibox που ειχα παλια και τωρα κανενα μια εκαθαριση και ειδαν οτι χρωσταω αυτα τα χρηματα.

Μας δουλευουν κανονικα....


Μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να κανω?

dikal
01-04-08, 13:11
Ζήτα κατ' αρχήν να σου στείλουν τη λογιστική σου καρτέλα για να δεις κι εσύ από που προκύπτει αυτό το υπόλοιπο.

Carpe_Diem_Rj
01-04-08, 14:07
Γινετε κατι τετοιο?

apagal
01-04-08, 14:24
Ελπίζω να έχεις κρατήσει τις αποδείξεις γιατί με το μπάχαλο που επικρατεί στα γραφεία τους αυτοί είναι ικανοί να σε βγάλουν και τρελό.

dikal
01-04-08, 16:19
Γινετε κατι τετοιο?

Μου το είχαν προτείνει από το λογιστήριο όταν είχα κάποια αμφιβολία με τις χρεώσεις. Αλλά πιστεύω ότι έτσι κι αλλιώς είναι υποχρεωμένοι να το κάνουν. Δε μπορεί να σου ζητούν παλιά χρωστούμενα, απλά τυπώνοντας ένα λογαριασμό.

parafuelos
01-04-08, 16:26
Εχω προβλημα με λογαριασμους της HOL .

Πληρωνα κανονικα τους λογαριαμους μου οτι ερχοταν.
Σημερα ελαβα ενα λογαρισμο που ελεγε οτι οφειλω 134 ε .
Πηρα τηλεφωνο να ζητησω εξηγησεις και μου ειπανε οτι επειδη ειχα βαλει double play (αν και δεν υπαρχει δικτυο ακομα εδω) μετιμολογουσαν με τα τελη του hibox που ειχα παλια και τωρα κανενα μια εκαθαριση και ειδαν οτι χρωσταω αυτα τα χρηματα.

Μας δουλευουν κανονικα....


Μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να κανω?


Φίλε μου και εγώ έλαβα το λογαριασμό μου για άλλη μια φορά ληγμένο σήμερο και με χρεώνουν 75 Euro χωρίς να έχω κανέναν απλήρωτο! Νομίζω όμως ότι όπως και σε μένα έτσι και σε σένα πρέπει να έχουν στείλει μια συνοδευτική επιστολή που σου εξηγεί το γιατί συμβαίνει αυτό! θα πάρω τηλέφωνο και θα ενημερώσω!

gkimonas
01-04-08, 16:30
Τι πράγμα είναι και αυτό με το λογιστηρίο τους.
Δεν ξέρουν που τους πάνε τα τέσσερα.

Εμένα αντιθέτως δεν μου έχουν στείλει ούτε έναν λογαριασμό από τότε που έληξε η προσφορά που είχα από το hibox.

lsavvaid
01-04-08, 16:39
κρατήστε όλους τους λογαριασμούς ακόμη και αν φεύγεται από μια εταιρία για μεγάλο χρονικό διάστημα. Εναλλακτικά μπορείται να ζητήσετε έγγραφο όπου να φαίνεται ότι δεν έχετε καμιά οικονομική εκρεμμότητα και τέλος. Εδώ οι ΔΕΚΟ στέλνουν λάθος χρεώσεις αν και δραστηριοποιούνται 40 χρόνια (κανονικά θα έπρεπε να μας χαιρετάν στο δρόμο με τόσα που τους δίνουμε-ταΐζουμε). Τώρα αν ο ΟΤΕ είναι ΔΕΚΟ αλλουνού παπά ευαγγέλιο...

parafuelos
01-04-08, 16:46
Η απάντηση που έλαβα ήταν ότι το λογιστικό πρόγραμμα που χρησιμοποιούσαν ήταν ελλατωματικό και το άλλαξαν. επίσης μου είπαν ότι ο λογαριασμος που παρέλαβα ήταν 2μηνος! Φίλε Carpe_Diem_Rj μπορείς να καταλάβεις τι συμβαίνει εκεί μέσα!! Γιαυτό επέμενε με τηλεφωνήματα μπας και βγάλεις άκρη!

lsavvaid
01-04-08, 16:55
Η απάντηση που έλαβα ήταν ότι το λογιστικό πρόγραμμα που χρησιμοποιούσαν ήταν ελλατωματικό και το άλλαξαν. επίσης μου είπαν ότι ο λογαριασμος που παρέλαβα ήταν 2μηνος! Φίλε Carpe_Diem_Rj μπορείς να καταλάβεις τι συμβαίνει εκεί μέσα!! Γιαυτό επέμενε με τηλεφωνήματα μπας και βγάλεις άκρη!

φαντάσου σοβαρή εταιρία. Σκέφτομαι μόνο το ενδεχόμενο η hol να ήταν αυτόνομη εταιρία και να μην είχε σχέση με την intracom (software-hardware) και με πιάνει κρύος ιδρώτας...

aa144
01-04-08, 17:06
Σε τέτοιες περιπτώσεις όπου η ίδια εταιρία ή συνεργαζόμενη - θυγατρική - ομίλου εταιρία γράφει το (λογιστικό ή άλλο) πρόγραμμα, τότε αυτό το γεγονός είναι εμπόδιο για την καλή λειτουργία, και γίνονται αποδεκτές καταστάσεις κακής λειτουργίας του λογισμικού που δεν θα ήταν αποδεκτές αν το λογισμικό ήταν αγορασμένο κανονικά και πληρωμένο με κανονικά λεφτά και όχι "τα βγάζω από τη μια τσέπη, τα βάζω στην άλλη" που είναι ο κύριος λόγος επιλογής τέτοιων λύσεων, και όχι η βέλτιστη λειτουργία.

Επίσης παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες που δεν είναι ορθολογικοί, π.χ. κρατάνε το curbas επειδή αυτός που το έγραψε είναι στην εταιρία σε υψηλή θέση και δεν θέλουν να ...στεναχωρηθεί αν το πετάξουν. Αν όμως το είχανε αγορασμένο απέξω, θα το είχανε αντικαταστήσει προ πολλού.

lsavvaid
01-04-08, 17:14
Σε τέτοιες περιπτώσεις όπου η ίδια εταιρία ή συνεργαζόμενη - θυγατρική - ομίλου εταιρία γράφει το (λογιστικό ή άλλο) πρόγραμμα, τότε αυτό το γεγονός είναι εμπόδιο για την καλή λειτουργία, και γίνονται αποδεκτές καταστάσεις κακής λειτουργίας του λογισμικού που δεν θα ήταν αποδεκτές αν το λογισμικό ήταν αγορασμένο κανονικά και πληρωμένο με κανονικά λεφτά και όχι "τα βγάζω από τη μια τσέπη, τα βάζω στην άλλη" που είναι ο κύριος λόγος επιλογής τέτοιων λύσεων, και όχι η βέλτιστη λειτουργία.

Επίσης παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες που δεν είναι ορθολογικοί, π.χ. κρατάνε το curbas επειδή αυτός που το έγραψε είναι στην εταιρία σε υψηλή θέση και δεν θέλουν να ...στεναχωρηθεί αν το πετάξουν. Αν όμως το είχανε αγορασμένο απέξω, θα το είχανε αντικαταστήσει προ πολλού.

Ναι αλλά το ότι η intrasoft (intracom) έχει κάνει το taxis για την εφορία και δεν μπορεί να κάνει ένα απλό (μπροστά στο προηγούμενο) πρόγραμμα να υπολογίζει τις χρεώσεις είναι περίεργο. Απλά θεωρώ ότι η intracom είναι ένας θετικος παράγοντας στην λειτουργία της hol. Μπορεί να βγάζει και προιόντα για τα οποία έχουμε παράπονα αλλά άποψη μου είναι ότι έχει μερικά από τα καλύτερα μυαλά της Ελλάδας και αν μη τι άλλο οι γνώσεις τους πιστεύω θα λύσουν τα λάθη του ''παιδιού'' που λέγεται εναλλακτικός hol


Δεν τα παίρνω από τον Σωκράτη

dimstog
01-04-08, 17:48
Γινετε κατι τετοιο?

Γίνεται οπωσδήποτε σε όποιο πρόγραμμα χρεώνει χωρίς να υπάρχει άμεση εξόφληση. Για την ακρίβεια, στη θέση σου, θα τους έστελνα μια επιστολή με κοινοποίηση σε κάποιο οργανισμό καταναλωτή, που να ζητάει το εν λόγω έγγραφο, καθώς και απαντητική επιστολή με αριθμό πρωτοκόλλου.

Όχι τίποτε τρομερό, δεν πρόκειται για καταγγελία ή κάτι τέτοιο, απλά είσαι κατοχυρωμένος σε περίπτωση που δεν σου απαντήσει κανείς και επιμένουν ότι τους χρωστάς.

Τι το τόσο κακό έχει αυτός ο curbass ρε παιδιά; Εμένα ωραίος μου φαίνεται, αν και λίγο αργός.

kinggreece
04-04-08, 14:49
ΕΕΤΤ και καθαριζεις νομιμα και ωραια,εγω ελαβα απο την τελλας που ημουν επιστολη-κοινοποιηση που αναγνωριζει οτι πρεπει να μου επιστρεψει χρηματα απο την διακοπη που εκανα για να παω στην ΧΟΛερα . Βεβαια απαντα σε μενα και ταυτοχρονα στην ΕΕΤΤ η επιστολη. Νομιζω οτι επρεπε να ειχε ρυθμιστει το θεμα τοσο καιρο απο διαφορους χρηστες που προφανος θα εχουν αναφερει το συγκεκριμενο προβλημα στην ΧΟΛερα,δεν χανεται τιποτα να στειλετε μια επιστολη και εσεις στην ΕΕΤΤ ,αντιθετα θα ειστε καλυμενοι.

ndrosso
05-04-08, 20:26
Εδω και τρεις μηνες που εχω συνδεσει DOUBLE PLAY 24 / 1 Μps μου ερχεται ο λογαριασμος μονο
με το παγιο στα 35,15 ευρο χωρις να μου εχουν χρεωσει τα κινητα τηλεφωνα που κανω αν και το κοιταω και στην αναλυτικη χρεωση και μου εχουν μηδενικο ποσο Θα πρεπει να τους ενοχλησω η θα μου ερθουν ολα μαζεμενα.??????????:rtfm:
Ευχαριστω:closed::closed::closed::closed::closed::closed::closed:

@ ADSLgr.com All rights reserved.