PDA

Επιστροφή στο Forum : τι τύπου σήμα για DSL γραμμή χρησιμοποιεί ο ΟΤΕ ;



dimpallas
01-04-08, 16:24
γεια χαρά και καλό μήνα ;)

πριν από μερικούς μήνες είχα 1 Mbit με conx και χρησιμοποιούσα ένα μοντέλο της Philips για mopdem/router.
Στο μέρος που είμαι τώρα έχω άλλο πάροχο (forthnet, ο τύπος της γραμμής είναι DSLLU-100) και διαφορετικό modem/router (Siemens, Siemens ADSL CL-110). Επίσης τώρα έχω 2 υπολογιστές που παίρνουν ταυτόχρονα internet. Όμως το συγκεκριμένο μοντέλο έχει μία μόνο θύρα ethernet ....

Σκεφτόμουν αν ο τύπος της γραμμής που είχα με τον ΟΤΕ είναι ο ίδιος με αυτόν που έχω τώρα, θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το παλιό modem με τις περισσότερες θύρες ethernet. Το ερώτημα είναι:
Τι είδους γραμμές είχε ο ΟΤΕ πριν ένα 5μηνο - 6μηνο ;;
:hmm:
ευχαριστώ

Torch21
01-04-08, 16:28
Ε στο άλλο βάλε το usb! Έχει θύρα απο πίσω! :)
Πάντως διευκρίνισε λίγο αν έχεις και τηλεφωνία, τι ταχύτητα έχεις τώρα?

dimpallas
01-04-08, 16:34
Ε στο άλλο βάλε το usb!

εννοείς ethernet και usb μαζί ;

Ναι, τώρα και τηλεφωνία μαζί. Αλλά τι σημασία έχει αν έχω και τηλεφωνία μαζί ;;;;

Η ταχύτητα είναι ->
Statistics Downstream Upstream
Line Rate 8826 Kbps 1020 Kbps

Torch21
01-04-08, 16:41
Μια χαρά θα σου κάνει και το παλιό λογικά. Αρκεί να του περάσεις ρυθμίσεις της forthnet!
Επίσης το router απο πίσω έχει μια θύρα ethernet και μία usb! Το ένα pc μπορείς να το βάλεις στην ethernet και το άλλο με την usb αρκεί να του περάσεις τους drivers για το ρουτερ! Και έτσι γίνεται!
Ρώτησα για τηέφωνία γιατι δεν ξέρω αν η forthnet δίνει pstn μέχρι το κέντρο της, η στο κάνει απευθείας voip απο το ρούτερ! Αλλά είδα ποιό είναι δεν στο κάνει voip αμέσως! Και την ταχύτητα για να ξέρω αν είναι adsl ή adsl2+

dimpallas
01-04-08, 16:49
εν ολίγοις ο ΟΤΕ πριν από 5 μήνες οι γραμμές των πελατών του ήταν DSLLU-100 ;;;; ??

Αν ναι, τότε το πρόιν μόντεμ του ΟΤΕ πιθανόν να μου κάνει και τώρα με την DSLL-100

xTarget
01-04-08, 17:00
γεια χαρά και καλό μήνα ;)

πριν από μερικούς μήνες είχα 1 Mbit με conx και χρησιμοποιούσα ένα μοντέλο της Philips για mopdem/router.
Στο μέρος που είμαι τώρα έχω άλλο πάροχο (forthnet, ο τύπος της γραμμής είναι DSLLU-100) και διαφορετικό modem/router (Siemens, Siemens ADSL CL-110). Επίσης τώρα έχω 2 υπολογιστές που παίρνουν ταυτόχρονα internet. Όμως το συγκεκριμένο μοντέλο έχει μία μόνο θύρα ethernet ....

Σκεφτόμουν αν ο τύπος της γραμμής που είχα με τον ΟΤΕ είναι ο ίδιος με αυτόν που έχω τώρα, θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το παλιό modem με τις περισσότερες θύρες ethernet. Το ερώτημα είναι:
Τι είδους γραμμές είχε ο ΟΤΕ πριν ένα 5μηνο - 6μηνο ;;
:hmm:
ευχαριστώ

Το κάνεις να φαίνεται πιο δύσκολο απ' ότι είναι, τα πράγματα είναι απλά.

1) Αν το παλιό σου router είναι adsl2+, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αντί για το Siemens. Αν εννοείς ότι το Philips είναι ένα από αυτά:
Philips CGA5720N/TE wireless ADSL router & CGA3600N/TE (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=127884),
τότε δεν έχεις πρόβλημα γιατί είναι adsl2+

2) Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Siemens και να βάλεις το Philips σε bridge mode, έτσι ώστε να το χρησιμοποιείς σαν switch.

3) Αν θέλεις οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις το Siemens (π.χ. επειδή σου βγάζει καλύτερα στατιστικά σύνδεσης), μπορείς να αγοράσεις ένα ανεξάρτητο 5-port switch με 20 ευρώ περίπου.

Η λύση να χρησιμοποιήσεις ethernet και USB είναι τουλάχιστον χαζή, αφού έχεις το παλιό router. Γενικά να αποφεύγεις τις USB συνδέσεις, ειδικά σε ADSL2+.

Torch21
01-04-08, 17:05
Το κάνεις να φαίνεται πιο δύσκολο απ' ότι είναι, τα πράγματα είναι απλά.

1) Αν το παλιό σου router είναι adsl2+, μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αντί για το Siemens. Αν εννοείς ότι το Philips είναι ένα από αυτά:
Philips CGA5720N/TE wireless ADSL router & CGA3600N/TE (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=127884),
τότε δεν έχεις πρόβλημα γιατί είναι adsl2+

2) Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Siemens και να βάλεις το Philips σε bridge mode, έτσι ώστε να το χρησιμοποιείς σαν switch.

3) Αν θέλεις οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσεις το Siemens (π.χ. επειδή σου βγάζει καλύτερα στατιστικά σύνδεσης), μπορείς να αγοράσεις ένα ανεξάρτητο 5-port switch με 20 ευρώ περίπου.

Η λύση να χρησιμοποιήσεις ethernet και USB είναι τουλάχιστον χαζή, αφού έχεις το παλιό router. Γενικά να αποφεύγεις τις USB συνδέσεις, ειδικά σε ADSL2+.

Τα ίδια είπαμε! Απλά εγω του ανέφερα και την χαζή λύση σαν δεύτερη αφού του είπα οτι μια χαρά θα παίζει και το παλιό ρούτερ! Ευχαριστώ πάντως για τον χαρακτηρισμό της προσπάθειας μου για βοήθεια! Και επίσης μπορεί ναναι χαζή, αλλα δε κοστίζει 20 ευρω!!! :twisted:

dimpallas
02-04-08, 00:47
Η λύση να χρησιμοποιήσεις ethernet και USB είναι τουλάχιστον χαζή, αφού έχεις το παλιό router.

χμ... το θέμα είναι ότι πρέπει να μου το στείλουν από επαρχία. Και για να εξασφαλίσω ότι αυτό που θα έχω τελικά στα χέρια μου δουλεύει σε DSLLU-100 απλώς ρώτησα τι τύπου DSL γραμμές είχε ο ΟΤΕ πριν από 5 μήνες ...

τέλος καλά όλα καλά !


2) Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Siemens και να βάλεις το Philips σε bridge mode, έτσι ώστε να το χρησιμοποιείς σαν switch.

αυτό δεν το ήξερα, ενδιαφέρον πάντως!

Antre
02-04-08, 01:58
Τα ίδια είπαμε! Απλά εγω του ανέφερα και την χαζή λύση σαν δεύτερη αφού του είπα οτι μια χαρά θα παίζει και το παλιό ρούτερ! Ευχαριστώ πάντως για τον χαρακτηρισμό της προσπάθειας μου για βοήθεια! Και επίσης μπορεί ναναι χαζή, αλλα δε κοστίζει 20 ευρω!!! :twisted:

Με usb σύνδεση, όταν μιλάμε για μεγάλες ταχύτητες, θα χάνεις αρκετά... οπότε θα το συζητούσαμε μόνο αν είχε γραμμή 1-2 mbps... άσε που η σύνδεση με usb έχει μπλεξλιματα με εγκατάσταση driver οπότε μπορεί αύριο μεθαύριο να μην του δουλεύει σωστά... η ethernet σύνδεση δεν χρειάζεται τίποτα ;)

Αλλά μην παρεξήγησε, δεν νομίζω να είχε σκοπό να σε προσβάλλει... αυτό που είπε είναι ότι εφόσον έχει router με ενσωματομένο switch δεν υπάρχει λόγος να κάνει αυτή την μόντα. Άλλωστε αυτό ήταν μια από τις λύσεις που του πρότεινε... οι 1 και 2 είναι οι ιδανικές λύσεις:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.