PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Jetspeed 520 (και ιδέες για πιθανή αποφυγή του στο μέλλον..?)



pan.nl
17-07-05, 01:59
Γειά σας.

Λοιπόν σήμερα το modem τα 'παιξε για τα καλά.

Φεύγω λοιπόν το απόγευμα για κανά μισάωρο και μόλις γυρίζω βλέπω η σύνδεση να έχει κοπεί. "Εντάξει" λέω, καμμιά "προσωρινή δεισλειτουργία του modem" θα είναι (όπως μου είχε πει και ο τύπος από το technical support της forthnet). Αρχικά βγάζω το καλώδιο της ethernet από το modem και το ξανασυνδέω για να πάρω καινούρια ip (κάπου στο forum διάβασα ότι υπάρχει σχετική εντολή στο command prompt, αλλά δεν τα καταφέρνω, αν κάποιος μπορεί να με βοηθήσει παρακαλώ), αλλά και πάλι τίποτα. Κάνω reset στο modem 5-6 φορές και ξανά πάλι τις ρυθμίσεις από της αρχή, αλλά και πάλι τίποτα. Να σημειώσω ότι το έχω με ZIPB, NAT dasabled και DHCP server enabled. Οι ρυθμίσεις δε λειτούργησαν αυτή τη φορά, αλλά κάθε φορά που το επανέφερα στις default ρυθμίσεις όλα καλά. Έλα όμως που με τις default ρυθμίσεις δε δουλεύει το DC++...

Τέλος πάντων, δοκίμασα μια τελευταία, πολλοστή φορά να βάλω τις ρυθμίσεις, με διαφορετική σειρά, και να σου, όλα καλα!

Εντάξει, το modem είναι (σχεδόν) για τα μπάζα, αλλά πώς εξηγείται αυτή η συμπεριφορά (αν εξηγείται)? Μπορώ να αποφύγω κάτι παρόμοιο στο μέλλον?

Μιας και το έθεσα, εφόσον έχω το modem σε ΖΙΡΒ κτλ κτλ και αφού ακούω ότι έτσι στην ουσία είναι "σουρωτήρι", μπορώ να νιώθω ασφαλής με το Outpost Personal Firewall, Kaspersky antivirus personal version 5 και μερικά άλλα προραμματάκια τύπου Spytbot, AdAware SE κτλ (υπερβολή?)?

Φιλικά

sdikr
17-07-05, 02:03
Εντάξει, το modem είναι (σχεδόν) για τα μπάζα, αλλά πώς εξηγείται αυτή η συμπεριφορά (αν εξηγείται)? Μπορώ να αποφύγω κάτι παρόμοιο στο μέλλον?
οπως το λές ειναι για τα ....... αλλά εγω θα σκεφτόμουν και την θερμοκρασια

Just_Nikos
24-10-05, 21:02
Eφω παντος δεν εχω κανενα προβλημα με αυτο το ρουτερ.Δουλευει στα παντα,p2p,mozila,msn ,χωρις να εχω κανει καμια μαμουνια για να το ξεγελασω

gravis
12-11-05, 18:39
τι ειναι το ZIPB? :P

cmos
12-11-05, 19:05
ZIPB (Zero Installation PPP Bridge) -> είναι bridging mode στο ADSL router. Οταν είναι ενεργό την public Internet IP την παίρνει πια το PC που είναι πίσω από το router . Σε αυτό το mode δεν γίνεται ΝΑΤ και το PC είναι απευθείας στο INternet με την WAN IP ;)

cmos
12-11-05, 19:18
Θα το έχεις ακούσει και σαν half bridging.

Στο half bridging το PPP software τρέχει στο router σου
Στο full bridging το PPP software τρέχει στο PC σου (PPPoE client)

stefanoss
07-12-05, 00:39
παιδια πως να κανω ZIPB στο 520 ? Μου το ειχε ρυθμισει ενας τεχνικος του οτε ετσι και δουλευε μια χαρα αλλα εκανα αναβαθμιση το firmware και το εχασα.Γιατι αλλιως το μοντεμ με μια πτωση τασης χανει της ρυθμισεις και ξανα απο την αρχη. please help

nnn
07-12-05, 01:41
παιδια πως να κανω ZIPB στο 520 ? Μου το ειχε ρυθμισει ενας τεχνικος του οτε ετσι και δουλευε μια χαρα αλλα εκανα αναβαθμιση το firmware και το εχασα.Γιατι αλλιως το μοντεμ με μια πτωση τασης χανει της ρυθμισεις και ξανα απο την αρχη. please help
Πλήρης οδηγός Εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=5586)

@ ADSLgr.com All rights reserved.