PDA

Επιστροφή στο Forum : Forthnet - Ελεος



larryg4
02-04-08, 15:05
Καλησπέρα σε όλους.
Εργάζομαι ως μηχανογράφος σε μεγάλη επιχείρηση που εδρεύει Θεσ/νικη αλλά έχουμε 30+ υποκαταστήματα σε διάφορες πόλεις ανά την Ελλάδα.
Πέρυσι αποφασίσαμε να κάνουμε συνδεσεις DSL σε όλα τα υποκαταστήματα μας για να περάσουμε Voice και Data. Δυστυχώς επιλέξαμε την Forthnet και έτσι κάναμε της αιτήσεις μας τον Αύγουστο του 2007. Ζητήσαμε Static IP 1Mbps και 24 για όπου εγκαταστήσει η Forthnet το ιδιόκτητό της. Από εκεί και μετά άρχισε μια Οδύσσεια με ατελείωτες ώρες αναμονής στην εξυπηρέτηση πελατών πολλά αναπάντητα ερωτήματα και εκατοντάδες δικαιολογίες από οποιοδήποτε καταφέρναμε να εντοπίσουμε και να εκφράσουμε το πρόβλημα μας. Σήμερα 2/4/2008 έχουν ενεργοποιηθεί μετά κόπων και βασάνων 24 από της 30 αιτήσεις που έγιναν τον Αύγουστο του 2008. Για τους άπιστους παραθέτω την διευθηνση Broadband Status της forthnet και ας δουν την πορεια της αιτησής μου για τον αριθμό 2310276474 http://www.forthnet.gr/templates/ADSLstatus.aspx?c=10007803
αριθμός που βρίσκετε στο κέντρο της θεσ/νικης όπου η forthnet έχει ιδιόκτητο από αρχές 2007.
Σήμερα ξαφνικά η Static σύνδεση που εχω στο κατάστημα της Καβάλας έγεινε Dynamic με αποτέλεσμα να διακοπούν οι επικοινωνίες μου. Σε τηλ. συνδιαλέξεις που είχα όλο το πρωί με διάφορους μέσα στην forthnet άκουσα πάλι χίλιες δυο @@ριές, δήθεν ότι πέρασε στο ιδιόκτητο και δεν είχα τσεκάρει στην αίτηση ότι επιθυμώ να είναι και εκεί static!!!!! ή ότι ίσως ο μεσάζων ζήτησε ξαφνικά να γίνει dynamic η συγκ. σύνδεση, και αλλά κουφά. Κανένας δεν σκέφτηκε οτι εγώ μπορεί να χάνω χρήματα από αυτό και να μου πει ναι θα το διορθώσουμε εντός ολίγου, από το τεχνικό στο πωλήσεων με στέλνανε. Τι να πω ρε παιδιά δεν ξέρω και τηλ. κανενός διευθυντή εκεί μέσα γιατί αυτοί εδώ οι της Θεσ/νικης μας έχουν εντελώς γραμμένους. Σκεφτήτε εγώ που είμαι εταιρικός πελάτης και έχω τέτοια αντιμετώπιση τι θα έχουν μεμονομένοι χρήστες.
Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά θα ήθελα και μια γνώμη από εσάς εδώ μέσα πριν αποφασίσω να τους καταγγείλω ή να διακόψω και να πάω πΟΤΕ. (αυτός φταίει για όλα κατά την forhnet)

theopan
02-04-08, 15:31
Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά θα ήθελα και μια γνώμη από εσάς εδώ μέσα πριν αποφασίσω να τους καταγγείλω ή να διακόψω και να πάω πΟΤΕ. (αυτός φταίει για όλα κατά την forhnet)

Αν κατάλαβα καλά έχεις κάνει αιτήσεις 2play το οποίο όμως προορίζεται για οικιακούς χρήστες...
Κατά συνέπεια μην περιμένεις τίποτα από καταγγελίες. Δυστυχώς είναι απόλυτα καλύμενοι. Δεν ήταν καλή κίνηση ακόμα και με τα μέχρι τότε δεδομένα, για μια εταιρία με 30 υποκαταστήματα...

ariadgr
03-04-08, 01:45
Αν κατάλαβα καλά έχεις κάνει αιτήσεις 2play το οποίο όμως προορίζεται για οικιακούς χρήστες...
Κατά συνέπεια μην περιμένεις τίποτα από καταγγελίες. Δυστυχώς είναι απόλυτα καλύμενοι. Δεν ήταν καλή κίνηση ακόμα και με τα μέχρι τότε δεδομένα, για μια εταιρία με 30 υποκαταστήματα...

2play δε νομίζω να έκανε γιατί δεν το δίνουν σε εταιρίες.
Shared LLU μάλλον έκανε.

theopan
03-04-08, 10:46
2play δε νομίζω να έκανε γιατί δεν το δίνουν σε εταιρίες.
Shared LLU μάλλον έκανε.

Δε νομίζω να αλλάζει κάτι. Οι ίδιοι όροι (που δεν καλύπτουν τυχόν ζημιές σε επαγγελματική χρήση) δεν ισχύουν και στις shared;

larryg4
03-04-08, 12:18
Αν κατάλαβα καλά έχεις κάνει αιτήσεις 2play το οποίο όμως προορίζεται για οικιακούς χρήστες...
Κατά συνέπεια μην περιμένεις τίποτα από καταγγελίες. Δυστυχώς είναι απόλυτα καλύμενοι. Δεν ήταν καλή κίνηση ακόμα και με τα μέχρι τότε δεδομένα, για μια εταιρία με 30 υποκαταστήματα...

όχι δεν έκανα 2play, απλές συνδεσεις έκανα για να δημιουργήσω VPN και έβαλα και ένα VOIP τηλεφωνικό κέντρο για εσωτερική επικοινωνία. Για μισθωμένες γραμμές , ούτε συζήτηση λόγω κόστους, εσύ τι θα μου πρότεινες να κάνω;

ariadgr
03-04-08, 13:09
Δε νομίζω να αλλάζει κάτι. Οι ίδιοι όροι (που δεν καλύπτουν τυχόν ζημιές σε επαγγελματική χρήση) δεν ισχύουν και στις shared;

Οι ίδιοι όροι ισχύουν, το μόνο που διαφέρει είναι ότι το 2play δεν το δίνουν λόγω των απεριόριστων κλήσεων σε εταιρίες.

theopan
03-04-08, 13:11
όχι δεν έκανα 2play, απλές συνδεσεις έκανα για να δημιουργήσω VPN και έβαλα και ένα VOIP τηλεφωνικό κέντρο για εσωτερική επικοινωνία. Για μισθωμένες γραμμές , ούτε συζήτηση λόγω κόστους, εσύ τι θα μου πρότεινες να κάνω;

Εφόσον το κόστος είναι μεγάλο για επαγγελματικές συνδέσεις (δεν είναι απαραίτητα μισθωμένες γραμμές αυτές), να επιστρέψεις όλες τις συνδέσεις στον ΟΤΕ σε απλά connX. Δυστυχώς είναι η μόνη αξιόπιστη λύση για επαγγελματία.

larryg4
03-04-08, 14:21
Εφόσον το κόστος είναι μεγάλο για επαγγελματικές συνδέσεις (δεν είναι απαραίτητα μισθωμένες γραμμές αυτές), να επιστρέψεις όλες τις συνδέσεις στον ΟΤΕ σε απλά connX. Δυστυχώς είναι η μόνη αξιόπιστη λύση για επαγγελματία.

Το σκέφτομαι και θα λάβω υπ' όψη την γνώμη σου , Ευχαριστώ.

@ ADSLgr.com All rights reserved.