PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχεις αποσυνδεσεις..μου εχει σπασει τα νευρα!!



puzzle
03-04-08, 00:57
Παιδες χρειαζομαι τη βοηθεια σας..
Εχω 1,5 χρονο τωρα το speedtouch 585/v6..
Μεχρι προτεινος ηταν συνεχως ανοιχτο...
Για ενα χρονο ειχα full/llu 2048/640 απο vivodi..Το τελευταιο καιρο αρχισε να μου κανει 2-3 φορες την ημερα disconnects και μετα συνδεοταν παλι αυτοματα..
Πλεον εχw maxx10 και αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα αλλα τις τελευταιες μερες γινεται καθε 2 λεπτα σχεδον...
εχω χρησιμοποιησει σχεδον ολα τα firmwares και σε ολα γινεται το ιδιο πραγμα..
Κατεβασα και ενα προγραμμα το DMT που ειδα να αναφερει ενας φιλος αλλα δεν ξερω απο εκει πως να κατεβασω τη γραμμη μου μηπως φταει αυτο..
Μηπως τελικα το routeraki εχει παραδωσει ψυχη? Η μηπως φταει η γραμμη μου..
Δεν εχω και καποιο αλλο για να δοκιμασω..τι μπορω να κανω?
Με τη maxx10 συνδεομαι σε 10239/509 και κατεβαζω με 1150 αριστα δηλαδη..
Μεσω DMT βλεπω attention 18,0 dB download kai 11.0 Db upload....
SNRM 13. sto down kai 30.5 sto upload...
Δεν ξερω αν σημαινουν κατι απλα σας τα δινω να μου πειτε την αποψη σας..
Σας ευχαριστω..

puzzle
03-04-08, 01:03
και μια φωτο απο το DMT

kanenas3
03-04-08, 01:47
Κανονικά με SNR 13 θα έπρεπε να ήταν σταθερότατη οπότε λογικά είναι θέμα βραχυκυκλώματος. Τσέκαρε το κομμάτι από τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμα και μετά τις πρίζες.

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να ανεβάσεις το SNR και άλλο αν και δεν νομίζω να δεις μεγάλες διαφορές. Λεπτομέρειες θα βρεις εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=187511&garpg=7).

puzzle
03-04-08, 09:06
Κανονικά με SNR 13 θα έπρεπε να ήταν σταθερότατη οπότε λογικά είναι θέμα βραχυκυκλώματος. Τσέκαρε το κομμάτι από τον κατανεμητή μέχρι το διαμέρισμα και μετά τις πρίζες.

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να ανεβάσεις το SNR και άλλο αν και δεν νομίζω να δεις μεγάλες διαφορές. Λεπτομέρειες θα βρεις εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=187511&garpg=7).

Αρα η αποψη σου ειναι οτι δεν φταιει το router?
Απειδη δεν εχω ιδεα απο τεχνικα ωστε να κανω τα τσεκαρισματα..μπορω να το δηλωσω σαν βλαβη στη vivodi?και αν ναι υπαρχει περιπτωση να βγαλω ακρη? αλλιως τι αλλο μπορω να κανω?
Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα μου εχει σπασει τα νευρα..γιατι τις τελευταιες μερες το προβλημα γινεται ολο και πιο συχνα..

manicx
03-04-08, 09:54
Δεν κάνεις και μια αναβάθμιση του firmware; Βλέπω ότι είσαι σε 6.2.

kanenas3
03-04-08, 09:59
Αρα η αποψη σου ειναι οτι δεν φταιει το router?
Απειδη δεν εχω ιδεα απο τεχνικα ωστε να κανω τα τσεκαρισματα..μπορω να το δηλωσω σαν βλαβη στη vivodi?και αν ναι υπαρχει περιπτωση να βγαλω ακρη? αλλιως τι αλλο μπορω να κανω?
Συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις αλλα μου εχει σπασει τα νευρα..γιατι τις τελευταιες μερες το προβλημα γινεται ολο και πιο συχνα..

Ψιλοχλωμό να φταίει το ρούτερ για τόσο συχνές αποσυνδέσεις αλλά μπορείς να δοκιμάσεις ένα άλλο ρούτερ adsl2+ μήπως υπάρχει βελτίωση.

Αν το πρόβλημα είναι μεταξύ κατανεμητή και διαμερίσματος είναι δική σου ευθύνη να το επιδιορθώσεις ενώ αν είναι από τον κόμβο μέχρι τον κατανεμητή είναι ευθύνη της Vivodi να το δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ. Μπορείς να τα κάνεις και τα 2 ταυτόχρονα.

Έχεις κάνει καμία άλλη αλλαγή; Καλώδια, συσκευές ή κανένα γείτονα που έβαλε νέα γραμμή;

puzzle
03-04-08, 11:12
Ψιλοχλωμό να φταίει το ρούτερ για τόσο συχνές αποσυνδέσεις αλλά μπορείς να δοκιμάσεις ένα άλλο ρούτερ adsl2+ μήπως υπάρχει βελτίωση.

Αν το πρόβλημα είναι μεταξύ κατανεμητή και διαμερίσματος είναι δική σου ευθύνη να το επιδιορθώσεις ενώ αν είναι από τον κόμβο μέχρι τον κατανεμητή είναι ευθύνη της Vivodi να το δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ. Μπορείς να τα κάνεις και τα 2 ταυτόχρονα.

Έχεις κάνει καμία άλλη αλλαγή; Καλώδια, συσκευές ή κανένα γείτονα που έβαλε νέα γραμμή;

Δεν εχω αλλαξει τιποτα..και δεν νομιζω και κανεις γειτονας να εκανε αλλαγη..η πολυκατοικια ειναι 5 αετιας αρα καινουργια σχετικα..να δω που θα βρω αλλο royter..παντως θα δοκιμασω να επικοινωνησω και με vivodi..
οσο για το παραπανω φιλο και update εκανα σε ολα τα firmwares απλα αφησα αυτο γιατι ειπαν οτι ειναι πιο σταθερο..
το τελευταιο μου εκανε αποσυνδεση και μετα δεν συνδεοταν..τουλαχιστον τωρα συνδεεται και παλι μονο του..
θεε μου πολυ σπαστικοο!!!

kanenas3
03-04-08, 15:37
Δεν εχω αλλαξει τιποτα..και δεν νομιζω και κανεις γειτονας να εκανε αλλαγη..η πολυκατοικια ειναι 5 αετιας αρα καινουργια σχετικα..να δω που θα βρω αλλο royter..παντως θα δοκιμασω να επικοινωνησω και με vivodi..
οσο για το παραπανω φιλο και update εκανα σε ολα τα firmwares απλα αφησα αυτο γιατι ειπαν οτι ειναι πιο σταθερο..
το τελευταιο μου εκανε αποσυνδεση και μετα δεν συνδεοταν..τουλαχιστον τωρα συνδεεται και παλι μονο του..
θεε μου πολυ σπαστικοο!!!

Αποσυνδέσεις ανα 2 λεπτά είναι χοντρό πρόβλημα για να λυθεί μόνο με αλλαγή firmware. Δοκίμασε να συνδέσεις το ρούτερ και σε άλλες πρίζες μπας και παίξει σωστά.

Δώστο βλάβη στη Vivodi οπωσδήποτε.

@ ADSLgr.com All rights reserved.