PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδικαιολογητη μεταφορα του adsl στην Forthnet



petrosgt
03-04-08, 01:43
Καλησπερα
Βασικα η περιπτωση μου εχει ως εξης :
Στις 17/12 αγορασα 1 Adslinaboxplus και εστειλα την αιτηση αμεσως για να ενεργοποιηθω καποτε..
Καθως περναγαν οι μερες και δεν εβλεπα στο site οτι τουλαχιστον εχει παραληφθει η αιτηση μου μιλησα με την εξυπηρετηση πελατων και μου ειπαν οτι ενω εχει παραληφθει η αιτηση μου δεν εχει καταχωρηθει λογω γιορτων κτλ.Τεσπα μετα απο λιγες μερες ξαναπαιρνω τηλ και με ενημερωνουν οτι οι σειριακοι μιας παρτιδας adslinabox δεν ειχαν περαστει στην βαση δεδομενων με τον σωστο μεταπωλητη και οτι 8α διορθωναν το προβλημα και θα προχωραγαμε.

Τελικα φτασαμε στις 25/1 και τιποτα δεν ειχε αλλαξει οποτε εστειλα αιτηση διακοπης μετα απο συννενοηση μαζι τους και με ειδοποιησαν να επιστρεψω το box και να μου επιστραφουν τα 129 euro της αγορας οπερ και εγενετο στις 29/1.

Οποτε εκανα αιτηση για connx το οποιο ενεργοποιηθηκε στις 7/2.Ολα καλα μεχρι τις 20/2 που το pc μου πεταξε μια σελιδα λάθους login της forthnet.

Για να μην πολυλογω ειχε προχωρησει η αιτηση-που ειχα ακυρωσει και ειχα παρει τα χρηματα- στην forthnet και ειχε διακοψει αυτοματα το connx που ομως ειχε αναγκαστικη 6μηνη παραμονη.

Ετσι εγω καλουμαι τωρα να πληρωσω εφαπαξ 120 euro στον OTE για το κομμενο connx χωρις ομως να εχω adsl ουτε απο την forthnet ουτε απο τον OTE..

Ξερετε τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις??

Καλα λεω απο βδομαδα να παω απο Καλλιθεα γιατι απο mail και τηλ και στα καταστηματα ουτε καν..Αλλιως σκοτωνω :rtfm:

theopan
03-04-08, 10:49
Καλα λεω απο βδομαδα να παω απο Καλλιθεα γιατι απο mail και τηλ και στα καταστηματα ουτε καν..Αλλιως σκοτωνω :rtfm:

Λυπάμαι που σου το λέω, αλλά μάλλον θα χρειαστεί ...να σκοτώσεις... Δε γίνεται τίποτα.

petrosgt
03-04-08, 12:28
Μα δεν το καταλαβαινω..
Η forthnet δεν ειναι απολυτως υπευθυνη για αυτο το προβλημα και χρεωση?
Μιλησα και με τον συνηγορο του καταναλωτη και βλεπουμε..

Πύρρος
03-04-08, 12:46
Αρχίζεις να γράφεις επιστολή προς ΕΕΤΤ, ΓΓ καταναλωτή, ΣτΚ, ΙΝΚΑ, forthnet και ΟΤΕ,και την κάνεις cc (όχι ξεχωριστά mail, όχι bcc) σε όλους τους εμπλεκόμενους.

xmperop1
03-04-08, 18:11
Καλησπερα
Βασικα η περιπτωση μου εχει ως εξης :
Στις 17/12 αγορασα 1 Adslinaboxplus και εστειλα την αιτηση αμεσως για να ενεργοποιηθω καποτε..
Καθως περναγαν οι μερες και δεν εβλεπα στο site οτι τουλαχιστον εχει παραληφθει η αιτηση μου μιλησα με την εξυπηρετηση πελατων και μου ειπαν οτι ενω εχει παραληφθει η αιτηση μου δεν εχει καταχωρηθει λογω γιορτων κτλ.Τεσπα μετα απο λιγες μερες ξαναπαιρνω τηλ και με ενημερωνουν οτι οι σειριακοι μιας παρτιδας adslinabox δεν ειχαν περαστει στην βαση δεδομενων με τον σωστο μεταπωλητη και οτι 8α διορθωναν το προβλημα και θα προχωραγαμε.

Τελικα φτασαμε στις 25/1 και τιποτα δεν ειχε αλλαξει οποτε εστειλα αιτηση διακοπης μετα απο συννενοηση μαζι τους και με ειδοποιησαν να επιστρεψω το box και να μου επιστραφουν τα 129 euro της αγορας οπερ και εγενετο στις 29/1.

Οποτε εκανα αιτηση για connx το οποιο ενεργοποιηθηκε στις 7/2.Ολα καλα μεχρι τις 20/2 που το pc μου πεταξε μια σελιδα λάθους login της forthnet.

Για να μην πολυλογω ειχε προχωρησει η αιτηση-που ειχα ακυρωσει και ειχα παρει τα χρηματα- στην forthnet και ειχε διακοψει αυτοματα το connx που ομως ειχε αναγκαστικη 6μηνη παραμονη.

Ετσι εγω καλουμαι τωρα να πληρωσω εφαπαξ 120 euro στον OTE για το κομμενο connx χωρις ομως να εχω adsl ουτε απο την forthnet ουτε απο τον OTE..

Ξερετε τι γινεται σε αυτες τις περιπτωσεις??

Καλα λεω απο βδομαδα να παω απο Καλλιθεα γιατι απο mail και τηλ και στα καταστηματα ουτε καν..Αλλιως σκοτωνω :rtfm:

100% λάθος της forthnet.
Ο ΟΤΕ από την στιγμή που έχει αίτημα από άλλο πάροχο είναι υποχρεωμένος να το εκτελέσει.
Η forthnet όμως εκτέλεσε και εσένα.
Με ηρεμία μία βόλτα στη forthnet και μία στον ΟΤΕ και θα βρεθεί άκρη.
Καλό κουράγιο.

petrosgt
04-04-08, 21:19
ευχαριστω,θα ενημερωσω για οτι νεοτερο!

TearDrop
04-04-08, 21:37
129 πήρες πίσω, 120 δίνεις στον ΟΤΕ για τη διακοπή, σου μένουν και 9€ για κανα σουβλάκι :)

Πέρα απο την πλάκα, δε νομίζω να βγάλεις άκρη εύκολα. Καλά ξεμπερδέματα εύχομαι.

BigBlack
04-04-08, 21:58
ευχαριστω,θα ενημερωσω για οτι νεοτερο!

Πιθανώς να είναι αρκετή και μία βόλτα στον ΟΤΕ της περιοχής σου με όλα τα σχετικά έγγραφα που να αποδείχνουν ότι ζήτησες διακοπή από Φορθνετ πριν πας στο κοννεξ. Μου είχε κάνει ακριβώς το ίδιο η HOL και στην ουσία μόνο μέσω ΟΤΕ το έλυσα...
Καλή τύχη!

@ ADSLgr.com All rights reserved.