PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιό router δίνει τώρα η Forthnet;



Σελίδες : [1] 2

m_themis
03-04-08, 09:52
Ξέρει κανείς τα χαρακτηριστικά του Modem/router που δίνει η Forthnet τώρα;

Μας είπαν πως υπάρχει έλλειψη στο D-link και τώρα δίνουν το DMarc (αν το γράφω σωστα).

Είναι αξιόπιστο;

Πύρρος
03-04-08, 10:35
Για ενσύρματο ή ασύρματο μιλάμε. Ούτε το έχω ακούσει πάντως, ούτε βρίσκω κάτι.

m_themis
03-04-08, 11:21
Είναι ασύρματο, δεν το ξέρει κανείς όπου κιαν ρώτησα,
μήπως κάνω λάθως σε κάτι,
αν θέλετε επιβεβαιώστε κάνοντας ένα τηλέφωνο στο
13831.

Ξέρετε, συνήθως οι ενδιαφερόμενοι δεν ρωτάνε την μάρκα του Modem και αρκούνται στα στοιχεία της ταχύτητας και της συνδρομής, χωρίς να εμβαθύνουν στα τεχνικά χαρακτηριστικά και διαμαρτύρονται κατόπιν εορτής για μη αναμενόμενα προβλήματα και χαμηλές ταχύτητες ακόμα και για μη επαρκή υποστήριξη σε "άγνωστα" μηχανήματα...

Δείτε το θέμα, εαν ισχύει, ίσως κάτι κρύβει αυτή η αλλαγή...

CaBrInHa
03-04-08, 12:40
Προχτες που εκανε αιτηση φιλος πηρε το dlink. Και μου εκανε εντυπωση που το εδωσαν αμεσως και οχι με την ενεργοποιηση. Μηπως ηθελες να πεις οτι αντι για linksys δινουν dlink?

Thanasis159
03-04-08, 16:51
Και γω το ίδιο! Την αίτηση την κατέθεσα σε ένα κατάστημα της Forthnet την Δευτέρα και επιτόπου μου έδωσαν το D-Link! Δεν με χαλάει βέβαια καθώς έχω ήδη το Linksys... Τελικά, το Linksys έχει τόσα πολλά προβλήματα με την Forthnet όσα έχω διαβάσει;

joeyGR
03-04-08, 18:06
εμενα μου έστειλαν ενα ρουτερ οταν ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου siemens cl 110 και 1 πριν 2 βδομαδες παλι siemens cl 110 χωρις να ξερω τον λογο, δεν με χαλαει παντος :P

TSIKHS
03-04-08, 18:50
Σε εναν φιλο μου του εστειλαν το D-LINK πριν μια εβδομαδα.

Εγω εχω το Siemens .

Θελω να αλλαξω router και να παρω ασυρματο εχει κανεις καμια καλη ιδεα? (το fritz 7140 θελω να παρω)

Ευχαριστω

andreasp
03-04-08, 18:55
Σε εναν φιλο μου του εστειλαν το D-LINK πριν μια εβδομαδα.

Εγω εχω το Siemens .

Θελω να αλλαξω router και να παρω ασυρματο εχει κανεις καμια καλη ιδεα? (το fritz 7140 θελω να παρω)

Ευχαριστω

Να μην το αλλάξεις.
Να πάρεις ενα ασύρματο router, και να αφήσεις στην adsl το siemens.

theopan
03-04-08, 19:01
Θελω να αλλαξω router και να παρω ασυρματο εχει κανεις καμια καλη ιδεα? (το fritz 7140 θελω να παρω)

Ευχαριστω

Άστο το fritz για τους holίτες που το ανέχονται αναγκαστικά. Δεν είναι πολύ της προκοπής.

TSIKHS
03-04-08, 19:31
Να εχω και τα δυο?

Εχω βρει απο εναν φιλο μου μεταχειρισμενο το fritz 7140 με 100 ευρω.

Γιατι να μην αλλαξω?

........Auto merged post: TSIKHS added 29 Minutes and 2 Seconds later........

Ξερεις κανενα καλο ασυρματο μεχρι 100-150 ευρω?

Πύρρος
03-04-08, 19:59
siemens + fritz = μια χαρά (έχω και ξέρω :)), αλλά αν δεν θες το voip και usb mass storage, δεν έχει νόημα το fritz vs ένα 9108, 9112 ή ένα 585 (από cube).

morfeas2002
03-04-08, 21:01
Αν δεν έχεις θόρυβο γραμμής ή πολύ μεγάλο attenuation, πάρε το Linksys wag200g.Καθάρισες με 75€.

kopriniotis
03-04-08, 22:32
πΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ αυτο το router το πηρα απο την forthnet προχτες,ξερει κανεις ποιο ειναι το τελευταιο firmware?gia to d link μιλαω

Avesael
04-04-08, 00:16
Εγώ παρέλαβα πάντως ένα Linksys και επειδή είχα το ίδιο το έκανα δώρο σε φίλο...!

diabibas
04-04-08, 00:20
Εγώ παρέλαβα πάντως ένα Linksys και επειδή είχα το ίδιο το έκανα δώρο σε φίλο...!

Θες να γίνουμε φίλοι; :p:p

capvag
04-04-08, 12:50
ποιο μοντελο απο d-link δινουν τελικα?

hel
04-04-08, 14:45
εμενα μου έστειλαν ενα ρουτερ οταν ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου siemens cl 110 και 1 πριν 2 βδομαδες παλι siemens cl 110 χωρις να ξερω τον λογο, δεν με χαλαει παντος :P

Έχουνε ρουτερ και για πέταμα:p

Vassilis_X
04-04-08, 14:51
εμενα μου έστειλαν ενα ρουτερ οταν ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου siemens cl 110 και 1 πριν 2 βδομαδες παλι siemens cl 110 χωρις να ξερω τον λογο, δεν με χαλαει παντος :P

δε μας το δινεις το περισευουμενο;;; ;)

Monaksia
04-04-08, 14:53
ποιο μοντελο απο d-link δινουν τελικα?


Σε D-Link δίνουν το 624.
Και φυσικά είναι για PSTN γραμμή.

kopriniotis
04-04-08, 16:30
Ρε παιδια εγω εχω το siemens τωρα πηρα το D-link πως γινεται τo siemens να κλειδωνω σταθερα γυρω στα 700 με 1mbit παραkατω οταν μου λεει attenuation 15 και το siemens 19?

cyberten
04-04-08, 18:09
Εγώ πάντως που συμπλήρωσα την αίτησή μου τηλεφωνικώς για το ADSL, μου είπαν ότι υπάρχει τώρα μια προσφορά που σου δίνουν ασύρματο router και σου στέλνουν την αίτηση με courier όπου τους πεις για να την υπογράψεις και να πάρουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Επειδή έχετε διαφορετικές απόψεις ανάμεσα στις μάρκες, τουλάχιστον αν θέλετε γράψτε και τα μοντέλα για να ψάξω πληροφορίες από google για το κάθε ένα. Φυσικά, όπως βλέπετε αριστερά δηλαδή, η γραμμή μου είναι ISDN - τί να περιμένω; Είναι καλό αυτό;

Ευχαριστώ!

morfeas2002
04-04-08, 18:19
Αν έκανες αίτηση για 2play θα σε γυρίσουν σε PSTN οπότε PSTN ρουτερ θα σου στείλουν.

theopan
04-04-08, 19:05
εμενα μου έστειλαν ενα ρουτερ οταν ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου siemens cl 110 και 1 πριν 2 βδομαδες παλι siemens cl 110 χωρις να ξερω τον λογο, δεν με χαλαει παντος :P

Και σκεφτόμουν αυτές τις μέρες να τους πάρω τηλέφωνο να μου πουν πως θα γίνει να τους επιστρέψω εκείνο το speedtouch που έχω ακόμα στο κουτί του για τη σύνδεση που δεν έγινε ποτέ!! Και αυτοί τα μοιράζουν στην τύχη! Δεν τους επιστρέφω τίποτα! Θα το κρατήσω σαν αποζημίωση για τα πεταμένα λεφτά στα τηλέφωνα στο cc τους και για την ταλαιπωρία! :evil:

cyberten
04-04-08, 19:35
Όχι, ζήτησα μόνο ADSL και τους είπα ότι η γραμμή του ΟΤΕ είναι ISDN

kopriniotis
04-04-08, 20:20
Ρε παιδια εγω εχω το siemens τωρα πηρα το D-link πως γινεται τo siemens να κλειδωνω σταθερα γυρω στα 700 με 1mbit παραkατω οταν μου λεει attenuation 15 και το siemens 19?Παιδια κανεις?

stefkon
04-04-08, 21:18
Παιδια κανεις?

Από ρούτερ σε ρούτερ υπάρχει διαφορά στον συγχρονισμό που κάνουν με το dslam

kopriniotis
04-04-08, 23:59
Καιπως γινεται το D LINK με χαμηλοτερο attenuation να συγχρονιζει χαμηλοτερα?

hel
05-04-08, 21:04
Καιπως γινεται το D LINK με χαμηλοτερο attenuation να συγχρονιζει χαμηλοτερα?

Μπορεί να συνδέεται με μεγαλύτερο snr.
Δοκίμασε να πάρεις μετρήσεις από τα 2 ρουτερ αρκετές φορές πχ 5 εν αλλάξ, για να δούμε τι μπορεί να συμβαίνει.

joeyGR
05-04-08, 23:53
αν είναι να 'μοιράζουν' router να μου δώσουν και ένα D-Link να ειμαι κομπλε :cool:

TomSak
06-04-08, 02:09
δε μας το δινεις το περισευουμενο;;; ;)
Απο 3 αιτησεις που εκανα πηρα 6 συνολο...2 ασυρματα Linksys ενα ασυρματο DLink και 3 siemens...
:rockon::dots:
:band::eguitar

kopriniotis
06-04-08, 03:18
Μπορεί να συνδέεται με μεγαλύτερο snr.
Δοκίμασε να πάρεις μετρήσεις από τα 2 ρουτερ αρκετές φορές πχ 5 εν αλλάξ, για να δούμε τι μπορεί να συμβαίνει.snr εχουν το ιδιο,attenuation εχει μικροτερο το siemens

leonidsl
06-04-08, 11:29
εμενα μου έστειλαν ενα ρουτερ οταν ενεργοποιήθηκε η γραμμή μου siemens cl 110 και 1 πριν 2 βδομαδες παλι siemens cl 110 χωρις να ξερω τον λογο, δεν με χαλαει παντος :P

Και μένα και ενώς άλλου φίλου έστηλαν ακόμα ένα Siemens CL 110.Είναι εντελώς χαμένοι :p

LeonFR
06-04-08, 11:47
Εχω ολα τα μοντεμ της Foirhtnet και πριν λιγες μερες πηρα και το Dlink καλο δεν μπορω να πω αλλα δεν εχει την εντολη telnet που διαθετει το siemens και μπορεις να παιξεις με το noise margin ;)
Απλα να αναφερω οτι δεν ειναι τυχαιο οτι το Siemens κλειδωνει περισσοτερο απο ολα τα αλλα ,δοκιμαστε και θα δειτε :whistle:

stefkon
06-04-08, 22:46
Καιπως γινεται το D LINK με χαμηλοτερο attenuation να συγχρονιζει χαμηλοτερα?


snr εχουν το ιδιο,attenuation εχει μικροτερο το siemens

Δεν μας τα λες καλά παραπάνω.
Ο συγχρονισμός του ρούτερ δεν είναι σταθερός.
Όταν κάνεις ένα restart τον ρούτερ συγχρονίζει διαφορετικά (μικρότερη ή μεγαλύτερη ταχύτητα).
Ο κάθε ρούτερ έχει τις δικές του τιμές ανάλογα με το dslam, δηλ αν συνεργάζεται καλά με το dslam έχει και καλύτερα αποτελέσματα (συγχρονίζει σε μεγαλύτερες τιμές, ανάλογα πάντα την απόσταση, την ποιότητα του καλωδίου κ.τ.λ).

kopriniotis
16-04-08, 15:52
Δεν μας τα λες καλά παραπάνω.
Ο συγχρονισμός του ρούτερ δεν είναι σταθερός.
Όταν κάνεις ένα restart τον ρούτερ συγχρονίζει διαφορετικά (μικρότερη ή μεγαλύτερη ταχύτητα).
Ο κάθε ρούτερ έχει τις δικές του τιμές ανάλογα με το dslam, δηλ αν συνεργάζεται καλά με το dslam έχει και καλύτερα αποτελέσματα (συγχρονίζει σε μεγαλύτερες τιμές, ανάλογα πάντα την απόσταση, την ποιότητα του καλωδίου κ.τ.λ).Το ξερω αλλα οσες φορες και αν βαζω η βγαζω το ενα modem μετα το router κλπ δεν εχουν διαφορα στο snr μονο στο attenuation σταθερα το siemens παραπανω


Εχω ολα τα μοντεμ της Foirhtnet και πριν λιγες μερες πηρα και το Dlink καλο δεν μπορω να πω αλλα δεν εχει την εντολη telnet που διαθετει το siemens και μπορεις να παιξεις με το noise margin ;)
Απλα να αναφερω οτι δεν ειναι τυχαιο οτι το Siemens κλειδωνει περισσοτερο απο ολα τα αλλα ,δοκιμαστε και θα δειτε :whistle:Φιλε που ακριβως στις ρυθμισεις ειναι αυτο που λες?

DiMeRR
16-04-08, 16:11
Ρε παιδια πως γινεται να παρουμε κι εμεις το ντε-λινκ(d-link)?

KoRnygR
18-04-08, 15:52
Εγώ έκανα χτες αίτηση για 2play σε κατάστημα της 4net και μου έδωσαν το dlink.

pakitis
18-04-08, 16:35
d-link πήρα κι εγώ πρόσφατα παίδες...

TomSak
19-04-08, 10:26
Και εγω σε καινουργια αιτηση που εκανα για ενα αλλο νουμερο... το D-Link μου εδωσαν.....!:crazy:

ZAGNA
19-04-08, 13:32
Παιδιά εγώ όταν έκανα την σύνδεση μου φέρανε Siemens CL-110 .... ΒΡΑΧΟΣ! πραγματικός βράχος το router! Κρατάει την γραμμή πάση θυσία... 8 μήνες το έχω 3 αποσυνδέσεις έχω φάει. Και με μειωμένο snr από μένα.

firefox
27-01-14, 10:52
παλιό το νήμα αλλα ας το κάνουμε επίκαιρο. τι router δίνει η forthnet στις μέρες μας? ειναι gigabit οτι δινει?

Vassilis_X
27-01-14, 14:39
Παιδιά εγώ όταν έκανα την σύνδεση μου φέρανε Siemens CL-110 .... ΒΡΑΧΟΣ! πραγματικός βράχος το router! Κρατάει την γραμμή πάση θυσία... 8 μήνες το έχω 3 αποσυνδέσεις έχω φάει. Και με μειωμένο snr από μένα.

Το κακο με το cl-10 ειναι οτι εχει διαρκεια ζωης 1 χρονο.. μετα αρχιζει τα τρελλα του και δε λειτουργει.. εχω αλλαξει 3 cl-10 εως τωρα.. βαρεθηκα τα προβληματα και πηγα σε thomson..

aenaos15
27-01-14, 15:43
ZTE δινουν τωρα.

djpar
29-01-14, 09:53
Ρε παιδιά με το zte βλέπω ότι έχω κάποια θέματα πχ όταν παίζω ps4 αργούν να τρέξουν οι άλλες σελίδες ενώ κάτι τέτοιο με το μπακατελε zte της wind δεν γίνεται.γενικά όμως έχει μια αργεί απόκριση στο άνοιγμα των σελίδων, άλλαξα κ dns αλλά δεν έγινε κάτι, εσείς έχετε κάνα θέμα;

apto
29-01-14, 19:10
Έλεγξε αν υπάρχει διαθέσιμο firmware update. Ρώτα στο support να σου πουν αν έχει κυκλοφορήσει κάτι, σε περίπτωση που δεν ξέρεις να το κοιτάξεις.

Helix
29-01-14, 19:50
Εάν δεν δίνουν ακόμα Thomson καλά είναι. Τα Thomson ήταν και είναι ότι πιο τραγικό σε router έχω δεί.

Nikiforos
29-01-14, 20:56
Δε νομιζω οτι καποιο router απο αυτα που δινουν οι παροχοι ειναι gigabit ethernet! παλι καλα που εχουν N wifi! Helix γιατι τραγικα? μια χαρα ειναι οσα ειχα, εχω δει χειροτερα, ειχα 530, 585 το 1ο ομως το μαυρο και εχω ακομα το 780 που ειναι και VOIP router, με σπασιμο του FW μπορεις να κανεις αρκετα πραγματα, εγω το εχω κανει να παιζει και σε asterisk με 2 VOIP extentions. Πολυ καλο και αξιοπιστο αλλα δυστυχως δεν ειναι N....
Τα ΖΤΕ που λετε ειναι ιδια με αυτα που δινει ο ΟΤΕ? btw την ακυρωσα την 4net για τωρα να μην φαω ποινη απο ΟΤΕ 110 ευρω, αλλα αρχες Μαρτιου θα την εχω.

Helix
29-01-14, 21:53
@Nikiforos

Γιατί δεν μπορούσα ούτε ένα απλό port forward να κάνω, τα πάντα σχεδόν γινόντουσαν μέσα από wizards κι αν άλλαζες μια ρύθμιση έστω, έπρεπε να ξανατρέξεις όλο το wizard από την αρχή.

Nikiforos
29-01-14, 22:04
ή κάτι είναι αλλιώτικο σε αυτό που είχες, ή έκανες κατι λαθος, σε αυτα που ειπα παραπανω δεν ειναι οπως τα λες. Βεβαια ειναι ολα παλιοτερα μοντελα τα μπλε σκουρο προς το μαυρο, αυτα που δινουν μετα ειδικα το 585 ειναι αρκετες εκδοσεις αργοτερα οποτε φανταζομαι θα ειναι αλλιωτικο το FW που φοραει. Γιαυτο δεν λεμε και για ολα γιατι αναλογα μοντελο-εκδοση αλλαζουν τα χαρακτηριστικα τους! πχ το 585 που ειχα εγω καποτε και ηταν αψογο http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/2e/Thompson_Speedtouch_585V6.JPG και 780 το πισω μερος (αυτο το εδιναν η vivodi και netone γιατι εχει VOIP) http://static.trustedreviews.com/94/c36ba3/5794/3407-2.jpg

Helix
29-01-14, 22:11
Λάθος αποκλείεται να είχα κάνει πάντως, είχα ψάξει εξονυχιστικά τις ρυθμίσεις του. Δεν μιλάω για οποιοδήποτε router, λέω αυτό που έδινε η Forthnet, απλά δεν θυμάμαι το μοντέλο γιατί δεν ήταν δικό μου, αλλά ενός φίλου μου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.