PDA

Επιστροφή στο Forum : Να το αποτολμήσω τελικά;



valliant69
03-04-08, 20:56
Είμαι στην HoL αυτή τη στιγμή (double play) μετά από μία... περιπετειώδη, εφιαλτική, κλπ αποδέσμευση από την Forthnet. Έχοντας τραβήξει λοιπόν τον έρμο μου επί σχεδόν 3 μήνες για να φύγω από τον έναν και να πάω στον άλλο πάροχο, το σκέφτομαι και ανατριχιάζω:

θα ξαναπεράσω τα ίδια για να φύγω από HoL και να μπω Tellas?

Υπάρχει κανείς εκεί έξω που να έκανε παρόμοιο τόλμημα; Πώς ήταν; Πόσο καιρό πήρε; Πόσα χάπια πήρε; Πόσο του κόστισε; (σε πάγια και νοσήλεια).

Και, τελικά, αξίζει τον κόπο;
Μου είπανε (από την Tellas) ότι υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο στη Μυτιλήνη, ότι η ελάχιστη πραγματική μου ταχύτητα θα είναι πάνω από 8 Mbps (δηλώνουν ότι παρέχουν έως και 24 εδώ), ότι θα αποδεσμευτώ από το 'τέρας' (βλ. ΟΤΕ), με απεριόριστα αστικά και υπεραστικά, 24-7, καθώς και δωρεάν κλήσεις σε 38 διεθνής προορισμούς (!!!), και 60 λεπτά δωρεάν κλήσεις σε κινητά... Επίσης ισχυρίζονται ότι το μόνο που χρειάζεται να κάνω είναι να στείλω κάποια χαρτιά (τα γνωστά) και να περιμένω 30 εργάσιμες μέρες, στη διάρκεια των οποίων, και χωρίς εγώ να κάνω ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ, θα αλλάξει η γραμμή μου από ISDN σε POTS, θα διακοπεί το συμβόλαιό μου με την HoL, θα διακοπεί η σύνδεσή μου με τον ΟΤΕ, και θα συνδεθώ με το δικό τους δίκτυο. Και όλα αυτά χωρίς να κουνήσω το δαχτυλάκι μου, ενώ το μόνο που θα διαπιστώσω θα είναι μία δίωρη διακοπή στο δίκτυο μου (ίντερνετ και τηλέφωνο)...
Ακούγεται σχεδόν μαγικό...

Επειδή ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ σαν προσφορά ακούγεται ΑΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΗ, υπάρχει κάποιος λόγος να μην... τσιμπήσω; Ή αλλιώς, που είναι ο λάκος;

Ο-έ-ο;

Spanos
03-04-08, 21:04
Είμαι στην HoL αυτή τη στιγμή (double play) μετά από μία... περιπετειώδη, εφιαλτική, κλπ αποδέσμευση από την Forthnet. Έχοντας τραβήξει λοιπόν τον έρμο μου επί σχεδόν 3 μήνες για να φύγω από τον έναν και να πάω στον άλλο πάροχο, το σκέφτομαι και ανατριχιάζω:

θα ξαναπεράσω τα ίδια για να φύγω από HoL και να μπω Tellas?

Υπάρχει κανείς εκεί έξω που να έκανε παρόμοιο τόλμημα; Πώς ήταν; Πόσο καιρό πήρε; Πόσα χάπια πήρε; Πόσο του κόστισε; (σε πάγια και νοσήλεια).

Και, τελικά, αξίζει τον κόπο;
Μου είπανε (από την Tellas) ότι υπάρχει ιδιόκτητο δίκτυο στη Μυτιλήνη, ότι η ελάχιστη πραγματική μου ταχύτητα θα είναι πάνω από 8 Mbps (δηλώνουν ότι παρέχουν έως και 24 εδώ), ότι θα αποδεσμευτώ από το 'τέρας' (βλ. ΟΤΕ), με απεριόριστα αστικά και υπεραστικά, 24-7, καθώς και δωρεάν κλήσεις σε 38 διεθνής προορισμούς (!!!), και 60 λεπτά δωρεάν κλήσεις σε κινητά...

Επειδή ΑΝΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΑ σαν προσφορά ακούγεται ΑΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΗ, υπάρχει κάποιος λόγος να μην... τσιμπήσω; Ή αλλιώς, που είναι ο λάκος;

Ο-έ-ο;

Mονο αν βρείς κάποιον που είναι στο ιδιόκτητο της Μυτιλήνης και σου πεί εντυπώσεις θα βγάλεις άκρη, βέβαια και πάλι κάθε περίπτωση είναι διαφορετική γιατι αλλάζει η απόσταση απο το τηλεφωνικό κέντρο και η ποιότητα του χαλκού.

Μου κάνει εντύπωση πάντως που σου είπαν για εώς 24. Δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα τέτοιο πακέτο, μέχρι στιγμής εως 12 δίνει.

BitOfSalt
03-04-08, 21:30
Ο μήνας αναμονής μπορεί να γίνει και εξάμηνο.Συνάδερφος που ενεργοποιήθηκε αυτή την εβδομάδα είχε κάνει αίτηση μέσα Οκτωμβρίου.Η απάντηση για την καθυστέρηση ήταν ότι δεν υπάρχει πόρτα (φταίει ο ΟΤΕ.....)
Η αδερφή μου ενεργοποιήθηκε σε ένα μήνα.
Εγώ είχα κλείσει εξάμηνο στην αναμονή.(ταλαιπωρία , σπάσιμο νεύρων , ακυρώσεις, ακυρώσεις των ακυρώσεων....)
Αν έχεις εναλλακτική πρόσβαση για το διάστημα αναμονής, οπλίσου με υπομονή και τολμησε το.
Οι υπηρεσίες που προσφέρει (τώρα που πέρασαν οι παιδικές ασθένειες) είναι αξιόπιστες και σταθερές.

pan82
03-04-08, 21:39
Tελικά ρε παιδιά αν αλλάξεις από εναλλακτικό σε άλλο εναλλακτικό ή προς ΟΤΕ μένεις χωρίς τηλέφωνο για μέρες όντως;; Δεν ισχύει ότι στις μεταφορές από ΟΤΕ σε εναλλακτικό που η διακοπή είναι συνήθως 2-3 ώρες αν δε πάει κάτι στραβά;

valliant69
03-04-08, 21:52
Μου κάνει εντύπωση πάντως που σου είπαν για εώς 24. Δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα τέτοιο πακέτο, μέχρι στιγμής εως 12 δίνει.


Mea culpa.
Πράγματι, έως 12 μου είπαν, τώρα το θυμήθηκα...
:oops:

diabibas
03-04-08, 22:03
αφού στα είπαν τόσο όμορφα, μπορούν και να στα γράψουν και υπογράψουν το ίδιο όμορφα... χωρίς ψιλά γράμματα?
(π.χ. φταίει ο ΟΤΕ, το πλοίο της γραμμής δεν έφερε την ADSL, η γειτόννισα άπλωσε τη μπουγάδα πάνω στο ιδιόκτητο κλπ)

valliant69
04-04-08, 10:01
αφού στα είπαν τόσο όμορφα, μπορούν και να στα γράψουν και υπογράψουν το ίδιο όμορφα... χωρίς ψιλά γράμματα?
(π.χ. φταίει ο ΟΤΕ, το πλοίο της γραμμής δεν έφερε την ADSL, η γειτόννισα άπλωσε τη μπουγάδα πάνω στο ιδιόκτητο κλπ)

Χμμ... όταν μου είπαν ότι εξαρτάται από "το μήκος της γραμμής" λες να εννοούσαν το... μπουγαδόσχοινο?

:rofl:

hel
04-04-08, 16:02
Tελικά ρε παιδιά αν αλλάξεις από εναλλακτικό σε άλλο εναλλακτικό ή προς ΟΤΕ μένεις χωρίς τηλέφωνο για μέρες όντως;; Δεν ισχύει ότι στις μεταφορές από ΟΤΕ σε εναλλακτικό που η διακοπή είναι συνήθως 2-3 ώρες αν δε πάει κάτι στραβά;

Σε forthnet που ξέρω, μένεις συνήθως 1 ημέρα χωρίς τηλέφωνο ή χωρίς εξερχόμενες.

lamargosx
05-04-08, 02:18
Εξαρτάται από την ποιότητα της υποδομής του παρόχου στην περιοχή σου.Εγω δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Μόνο που περίμεν 5 μήνες για να μπω.Μετά όλα τέλεια.Μπορεί να είσαι τυχερός μπορεί κι άτυχος.

valliant69
05-04-08, 13:26
Εξαρτάται από την ποιότητα της υποδομής του παρόχου στην περιοχή σου.Εγω δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Μόνο που περίμεν 5 μήνες για να μπω.Μετά όλα τέλεια.Μπορεί να είσαι τυχερός μπορεί κι άτυχος.

Τόσο στη δική σου περίπτωση όσο και παραπάνω διαβάζω για τρελές καθυστερήσεις στην ενεργοποίηση/διεκπεραίωση της αίτησης (5-6 μήνες). Είναι στάνταρ για την Τελλάς αυτό, ή συνέπεσε με την επέκταση του δικτύου της;

pan82
05-04-08, 14:47
Τόσο στη δική σου περίπτωση όσο και παραπάνω διαβάζω για τρελές καθυστερήσεις στην ενεργοποίηση/διεκπεραίωση της αίτησης (5-6 μήνες). Είναι στάνταρ για την Τελλάς αυτό, ή συνέπεσε με την επέκταση του δικτύου της;

Παλιότερα σίγουρα υπήρχαν πολύ μεγαλύτερες καθυστερήσεις. Όταν τους πρώτους μήνες του ζιστο οι αιτήσεις που έρχονταν στην τελλας ήταν πάνω από 1500 την ημέρα και το δίκτυο τότε χτιζόταν ήταν λογικό. Τώρα τα πράγματα έχουν ομαλοποιηθεί και σε πολλές περιπτώσεις δε φταίει η τελλάς όταν ο οτέ δε δίνει τη γραμμή. Συνήθως λίγες μέρες μέτα από την αποστολή του αιτήματος στον οτε και την αποδοχή του αιτήματος από το σύστημα του οτε έρχεται και η ημερομηνία πιθανής μεταφοράς που τι δίνει ο οτε και είναι το πότε περίπου θα έχει έτοιμη τη νέα γραμμή να δώσει στο νέο πάροχο αν τώρα ο οτε δε την δώσει τότε τι μπορεί να κάνει ο πάροχος. Στο 80% των περιπτώσεων αλλά τυχαίνει σε κάποιους να καθυστερεί ακόμα και μήνες. Τώρα σε κολλητό κέντρο Ν. Σμύρνης καταχωρήθηκε η αίτηση 24/3, στον Οτε πήγε 26/3 και 31/3 ο οτε έκανε δεκτο το αίτημα και πιθανή ημερομηνία έδωσε για τις 9/4 οπότε και θα σας πω τι έγινε.

Χωρίς βέβαια τα παραπάνω να δικαιολογούν το γεγονός ότι πολλές φορές οι αιτήσεις κάνουν 10 μέρες να καταχωρηθούν στα συστήματα, ότι σε περιπτώσεις μεικτονομήσεων κάνουν 10 μέρες να πάνε οι τεχνικοί της τελλάς, σε βλάβες μια βδομάδα να ελεγχθούν κλπ κλπ κλπ πράγματα απαράδεκτα και για τα οποία θα έπρεπε πιστεύω να παράμβει επιτέλους η ΕΕΤΤ.

diabibas
05-04-08, 15:03
Τόσο στη δική σου περίπτωση όσο και παραπάνω διαβάζω για τρελές καθυστερήσεις στην ενεργοποίηση/διεκπεραίωση της αίτησης (5-6 μήνες). Είναι στάνταρ για την Τελλάς αυτό, ή συνέπεσε με την επέκταση του δικτύου της;

Εγώ προσωπικά ΔΕΝ πιστέυω ότι κάποια εταιρεία θα ήθελε να περιμένουν οι πελάτες της ΑΛΛΑ:

προσπαθώντας να μειώσουν τα λειτουργικά έξοδα, διατηρώντας το δυνατόν λιγότερους υπαλλήλους (μη ειδικευμένους κατά προτίμηση, στοιχίζουν λιγότερα)

μη θέλοντας να αναπτύξουν τις εφαρμογές τους, πάλι λόγω κόστους
και κάτι τέτοια...

γίνονται πολλά λάθη, παραλήψεις, βλακώδεις εξηγήσεις και ολιγορίες.

Σε όλα αυτά έρχεται και επικάθεται και ο ΟΤΕ (όπου αυτός μεσολαβεί!) και γίνεται το έλα να δεις.

Τύχη είναι φίλε μου... να σου κάτσει.

[Όταν πρωτοέβαλα ADSL έκανα 3,5 μήνες αναμονή στη Vivodi, και όταν έκανα Forthnet 3,2 μήνες αναμονή]

@ ADSLgr.com All rights reserved.