PDA

Επιστροφή στο Forum : H TELLAS έχασε το συμβόλαιό μου και μου ζητά να ξαναυπογράψωl!!!!



LeoK2488
20-07-05, 16:29
Παιδιά τα φώτα σας παρακαλώ!

Εν συντομία, τον Δεκέμβριο έκανα τηλεφ. αίτηση για Ιzy, ο εξοπλισμός ήρθε αρχές Φεβρ. και στα μέσα του Φεβρ. ενεργοποιήθηκε η γραμμή με 384/128. Χτες με πήρε ένας ψιλο-αγενής απο Τελλάς και λεει κ. τάδε το συμβόλαιό σας για dsl γιόκ, οπότε να έρθει κούριερ με νέο συμβόλαιο να υπογράψετε κλπ. κλπ.
Του λέω αμα υπογράψω το νέο συμβόλαιο πώς εξασφαλίζουμε ότι θα ισχύει απο Φεβρ. και όχι απο τώρα? Η απαντησή του μου φάνηκε μαμακία-είπε να το γραψω ως υποσημείωση στο νέο συμβόλαιο!!

Πάιδες την γνώμη σας Plz!!Να υπογράψω ή όχι????

Υ.Γ.: Α, και το κερασάκι στην τούρτα είναι το εξής: επειδή μου μπήκαν ψυλλοι στα αυτια με το τηλ. από τον αγενή της ΤΕΛΛΑΣ, έκατσα και τσεκαρα όλους τους λογαριασμούς απ' τον Φεβρ. Παιδιά, με χρεώνουν μόνο €24,95 + ΦΠΑ τον μήνα!!!! (για γραμμή dsl ΚΑΙ Internet!!????). Κάνας αλλος με το ίδιο????

pelasgian
20-07-05, 16:35
ΟΧΙ!
Πες τους ότι εσύ έχεις το αντίγραφο, ότι είναι από τότε μέχρι τότε και ότι αν προβούν σε μονομερή διακοπή ότι θα έχει συνέπειες. Επίσης ότι θες το όνομα αυτού που είναι υπεύθυνος για το αρχείου και ότι για οτιδήποτε άλλο να μιλήσουν με το δικηγόρο σου (βρες έναν.) Και ότι δεν θα τους στείλεις αντίγραφου του αντίγραφου, γιατί δεν είναι δικό σου λάθος που δεν έχουν το δικό τους.

Κόλπο: κάναν κάποιο λάθος και σε χρεώνουν πιο λίγο;;;; Οπότε προφασίζονται ότι το χάσαν, ώστε να ισχύσει το καινούργιο με τη κανονική χρέωση. Επιπλέον, λέει στο συμβόλαιο ότι μετά από τόσο χρόνο θα πρέπει να σου δώσουν ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ σύνδεση (επειδή υπολογίζαν στον ΟΤΕ ότι θα κάνει τα 384 -> 512), αλλά τώρα που πάει στο μέλλον, «χάνουν τα συμβόλαια», ώστε να μη δεσμεύονται.

Μην κάνεις απολύτως τίποτα. Έχεις δεν έχεις αντίγραφο, εσύ θα λες ότι έχεις και κατηγορηματικά «μην τολμήσετε!».

Spyrosss
20-07-05, 16:38
Καταρχήν ξέρεις αν αυτός που σε πήρε είναι της Tellas; Έχεις το όνομα του, το τηλέφωνο του το ξέρεις; Κοίτα μην βρεθείς ξαφνικά και με καμμιά προεπιλογή φορέα...

ipo
20-07-05, 16:50
Προτείνω να μιλήσεις με τον υπεύθυνο της απώλειας και τον προϊστάμενό του. Να τους πεις ότι δεν υπογράφεις δεύτερο συμβόλαιο. Σε κάθε περίπτωη όμως αν στο ζητήσουν να τους στείλεις με e-mail ή fax (με τον τρόπο που εσύ θέλεις) αντίγραφο του συμβολαίου σου.

Αυτά είναι τα νόμιμα.

Αν έχεις χάσει κι εσύ το συμβόλαιο ή θέλεις να συνεχίσεις να χρεώνεσαι λανθασμένα επειδή σε συμφέρει, τότε κάνε αυτά που σου λέει ο Pelasgian. Είναι υπεκφυγές όμως.

Αν επιμείνουν να υπογραφεί νέο συμβόλαιο, απαίτησε να είναι στους ΤΥΠΩΜΕΝΟΥΣ όρους (όχι με στυλό από κάτω) ότι έχεις ήδη υπογράψει συμβόλαιο, το οποίο έχασαν, τον Δεκέμβριο.

emav
20-07-05, 17:14
Συμβόλαια δεν υπογράφονται δεύτερη φορά! Αν δεν μπορούν να τα φυλάξουν αποτελεσματικά ας πληρώσουν έναν συμβολαιογράφο για να κάνει ό,τι δεν μπορούν να κάνουν αυτοί.

Στείλε τους ένα αντίγραφο (ποτέ το πρωτότυπο!) και πες τους να συμπληρώσουν το αρχείο τους και να είναι πιο προσεκτικοί από δω και πέρα.

Αν σου δημιουργήσουν πρόβλημα, πες τους πως έχεις ήδη ενημερώσει την ΕΕΤΤ και πως μπορούν κι εκείνοι να προσφύγουν εκεί για να λυθεί το πρόβλημα. Μάλλον θα λουφάξουν και δε θα χρειαστεί να μπλέξεις με δικηγόρους.

power
20-07-05, 17:25
Γουστάρω τζαμπουκά!!!
Pelasgian μπες μπροστά να καθαρίσεις.
Πάντως αν δούλευα στην Tellas και άκουγα όλα αυτά, θα μου χαν πέσει τα @@ρχιδια!

LeoK2488
20-07-05, 17:31
Παιδιά ευχαριστώ για τον χρόνο σας!! :respekt:



Πάντως αν δούλευα στην Tellas και άκουγα όλα αυτά, θα μου χαν πέσει τα @@ρχιδια!

:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

ermis333
20-07-05, 21:30
Παιδιά ευχαριστώ για τον χρόνο σας!! :respekt:



:rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl: :rotfl:

ΑΝ το συμβόλαιό σου ήταν γιόκ θα ήταν και η γραμμή σου γιόκ.......ΔΕΝ υπάρχει κανένα πρόβλημα από τη μεριά σου.....ΔΕΝ υπογράφεις τίποτα.

nightsky_30
20-07-05, 23:02
ΔΕΝ υπογράφεις ΠΟΤΕ τίποτα χ 2 !

NoYmErOs
21-07-05, 10:13
ΑΝ το συμβόλαιό σου ήταν γιόκ θα ήταν και η γραμμή σου γιόκ....

Μπά.. ελληνική νοοτροπια σου λεει τι θα κανει θα υπογράψη ξανά... μας έχουν για δεδομένους :evil: αλλά μέχρι εχθές, ίσως καταλάβουν πλέον... :thumbdown

johnvam
21-07-05, 11:32
Δεν υπογράφεις απολύτως τίποτα...

Και μόλις τελειώσει το συμβόλαιο σηκώνεσαι και φεύγεις!!!

darkx
21-07-05, 11:42
Guys ακούστε και τι είπαν σε μένα στην Tellas! Εγώ τον Ιούνιο έκλεισα χρόνο!
Μου είχαν πεί λοιπόν πώς όταν θα κλείσω χρόνο θα μου ανεβάσουν την ταχύτητα από 384 σε 512 χωρίς να αυξηθεί η χρέωση!

Ε και εγώ μώλις έκλεισα χρόνο τους πήρα την επόμενη μέρα τηλέφωνο (χαρούμενος) για να τους ζητήσω την αναβάθμιση!!!!

Σιγά μην την έπαιρνα! Άλλο πήρα! Μου λένε στην αρχή: "Ε ξέρετε δεν είναι εντελώς δωρεάν η αναβάθμιση, θα πρέπει να πληρώνετε 39.90 στον ΟΤΕ αντί 19.90 που πληρώνετε τώρα!"

Του απαντώ πως στο χαρτί που μου είχαν στείλει έγραφε, 19.90 όπως και στην 384 και απαντάει: "Ε, ήταν τυπογραφικό λάθος!"

Του το κλείνω του κυρίου το τηλέφωνο και κάνω scan το χαρτί που μου είχαν στείλει, βρίσκω το email του υπευθύνου και το στέλνω μαζί με μια καταγγελία για ψευδή στοιχεία, κλπ!!!
Απάντηση? Καμία!

Λύση: Από δευτέρα κλείνω την σύνδεσή μου με την Τελλάς , τους είπα κιώλας πως δεν θα πληρώσω αυτόν τον μήνα, γιατί με κορόιδεψαν, δεν μου είπαν τίποτα και επειδή ξέρω ένα παλικάρι που το έκανε (δεν πλήρωσε) θα το κάνω και εγώ! Έτσι κι αλλιώς ούτε πιστώτική έχω βάλει ούτε τίποτα! Και άν κάνουν καμιά μήνυση κλπ έχω το χαρτί που μου είχαν στείλει μέσα στον λογαριασμό!!! Το οποίο δεν το έστειλαν μόνο σε μένα αλλά σε όλους τους συνδρομητές!!!

ΒΑΖΩ FORTHNET!!!

BoGe
21-07-05, 13:26
..............

ΒΑΖΩ FORTHNET!!!

Μάλιστα, ωραία διαφήμιση

skoulinx
21-07-05, 13:45
Του απαντώ πως στο χαρτί που μου είχαν στείλει έγραφε, 19.90 όπως και στην 384 και απαντάει: "Ε, ήταν τυπογραφικό λάθος!"

Του το κλείνω του κυρίου το τηλέφωνο και κάνω scan το χαρτί που μου είχαν στείλει, βρίσκω το email του υπευθύνου και το στέλνω μαζί με μια καταγγελία για ψευδή στοιχεία, κλπ!!!
Απάντηση? Καμία!

Λύση: Από δευτέρα κλείνω την σύνδεσή μου με την Τελλάς ....

Διάβασε καλά τι γράφει το συμφωνητικό που υπόγραψες. Πολύ προσεκτικά. Όταν θα είσαι σίγουρος 1000% ότι έτσι έχουν τα πράγματα κανεις τα εξής:
1. Γραμμή Επικοινωνίας: 801 11000 80 (αστική χρέωση)
2. E-mail: katanalotes@eett.gr, consumers@eett.gr
4. Fax: 210 610 5049

Μετά πας σ'αυτο το link: http://www.eexi.net/content/nomikh-sthri3h.php

Επίσης: 1520 Γενική Γραμματεία Καταναλωτή και e-mail: info@efpolis.gr


Και φυσικά δεν θα κόψεις τη σύνδεση, θα πάρεις ότι σου ανήκει, και όσοι είναι σαν εσένα.

Συμβουλή: όπου στείλεις e-mail φρόντισε μετά απο λίγο να επικοινωνήσεις τηλεφωνικά για να είσαι σίγουρος ότι θα του δώσουν σημασία.

johnvam
21-07-05, 13:50
Μην κολλώσεις πουθενά!!!!!

pelasgian
21-07-05, 14:05
Οπότε έγινε ΑΚΡΙΒΩΣ ότι υποψιάστηκε.

Το «χάσαν το συμβόλαιο» = «πέσαμε έξω για τη πρόβλεψή μας ότι θα διαφημίστουμε τσάμπα υποσχόμενοι αναβάθμιση από 384 -> 512 που θα έκανε ο ΟΤΕ ούτως ή άλλως». Φυσικά τώρα λένε μαλακίες ότι είναι τυπογραφικά λάθη όταν θα έπρεπε να τις εφαρμόσουν. Για να μην αναγκαστούν να τις εφαρμόσουν, ζητάνε να υπογράψεις καινούργιο συμβόλαιο.

Όπως είσαι, στο κοντινότερο αστυνομικό τμήμα να υποβάλλεις μήνυση για απιστία σε συμβόλαιο και προσπάθεια εξαπάτησης μέσω υπογραφής νέου στη βάση ψευδούς ισχυρισμού ότι χάσαν το παλιό. Δε χρειάζεσαι καν δικηγόρο, αλλά ρώτα το δικό μας δικηγόρο εδώ.

Λοιπόν, επαληθεύεται για άλλη μία φορά ότι οι τέως κρατικές Α.Ε. παροχής υπηρεσιών εδώ είναι ΑΛΗΤΕΣ!
Αυτά είναι μεθοδολογία μαφίας, όχι εταιριών όπως η ΔΕΗ και ο ΟΤΕ. Περιμένω τη μέρα που θα εμφανιστεί ο πολιτικός ή οργάνωση πολιτών που θα τους στείλει να δουν το έξω από μέσα.

ermis333
21-07-05, 14:05
Guys ακούστε και τι είπαν σε μένα στην Tellas! Εγώ τον Ιούνιο έκλεισα χρόνο!
Μου είχαν πεί λοιπόν πώς όταν θα κλείσω χρόνο θα μου ανεβάσουν την ταχύτητα από 384 σε 512 χωρίς να αυξηθεί η χρέωση!

Ε και εγώ μώλις έκλεισα χρόνο τους πήρα την επόμενη μέρα τηλέφωνο (χαρούμενος) για να τους ζητήσω την αναβάθμιση!!!!

Σιγά μην την έπαιρνα! Άλλο πήρα! Μου λένε στην αρχή: "Ε ξέρετε δεν είναι εντελώς δωρεάν η αναβάθμιση, θα πρέπει να πληρώνετε 39.90 στον ΟΤΕ αντί 19.90 που πληρώνετε τώρα!"

Του απαντώ πως στο χαρτί που μου είχαν στείλει έγραφε, 19.90 όπως και στην 384 και απαντάει: "Ε, ήταν τυπογραφικό λάθος!"

Του το κλείνω του κυρίου το τηλέφωνο και κάνω scan το χαρτί που μου είχαν στείλει, βρίσκω το email του υπευθύνου και το στέλνω μαζί με μια καταγγελία για ψευδή στοιχεία, κλπ!!!
Απάντηση? Καμία!

Λύση: Από δευτέρα κλείνω την σύνδεσή μου με την Τελλάς , τους είπα κιώλας πως δεν θα πληρώσω αυτόν τον μήνα, γιατί με κορόιδεψαν, δεν μου είπαν τίποτα και επειδή ξέρω ένα παλικάρι που το έκανε (δεν πλήρωσε) θα το κάνω και εγώ! Έτσι κι αλλιώς ούτε πιστώτική έχω βάλει ούτε τίποτα! Και άν κάνουν καμιά μήνυση κλπ έχω το χαρτί που μου είχαν στείλει μέσα στον λογαριασμό!!! Το οποίο δεν το έστειλαν μόνο σε μένα αλλά σε όλους τους συνδρομητές!!!

ΒΑΖΩ FORTHNET!!!

Ώπα φίλε εδώ είσαι λάθος η Tellas λέει στο συμβόλαιο πως σου αναβαθμίζει Δωρεάν την ταχύτητα σύνδεσης στο internet στην αμέσως μεγαλύτερη και όχι τη γραμμή.

Που σημαίνει πως στον ΟΤΕ θα πληρώνεις το κανονικό πάγιο για 512 αλλά στην Tellas για το Providing Θα πληρώνεις για 512 και θα έχεις τη χρέωση για 384.

Το συμβόλαιο δεν μπορείς να το διακόψεις γιατί είναι 24 μηνών οπότε και θα χρειαστείς να καταβάλεις το σύνολο των παγίων στη Tellas.


ΥΓ.Δωρεάν αναβάθμιση στην μεγαλύτερη ταχύτητα Internet μετά τον πρώτο χρόνο, εάν επιλέξετε συμβόλαιο 24 μηνών

http://www.tellas.gr/page.asp?gid=8&arid=188&lang=2

pelasgian
21-07-05, 14:14
Δεν είναι adsl τόσο με γραμμή όσο και με πρόσβαση Τελάς αυτή που έχεις;

Η Τελάς δίνει τόσο σύνδεση/γραμμή όσο και πρόσβαση και δε βλέπω πώς θα πάει στην επόμενη καλύτερη ταχύτητα μόνο με τη πρόσβαση (ή γιατί θα είχε νόημα κάτι τέτοιο) αν δεν πάει και η γραμμή (που οι ίδιοι δίνουν) εκεί;

Όπως και να έχει το πράγμα, όταν διαφημίζει κάποιος κάτι με πηχαία γράμματα και μετά όταν πας να το πάρεις σου λέει «αστεράκι από εδώ, αστεράκι από εκεί, υποσημείωση τάδε» τότε είναι απάτη. Δεν είναι καθαρή μπίζνα το να υπόσχεσαι και να κρύβεις υποσημειώσεις μέσα σε ένα πληροφοριακό χάος για να μην παραδώσεις.

Ειδικά η λογική του τυπογραφικού λάθος στη τιμή ενός συμβολαίου με έκανε να χάσω μαλλιά.

ermis333
21-07-05, 14:22
Δεν είναι adsl τόσο με γραμμή όσο και με πρόσβαση Τελάς αυτή που έχεις;

Η Τελάς δίνει τόσο σύνδεση/γραμμή όσο και πρόσβαση και δε βλέπω πώς θα πάει στην επόμενη καλύτερη ταχύτητα μόνο με τη πρόσβαση (ή γιατί θα είχε νόημα κάτι τέτοιο) αν δεν πάει και η γραμμή (που οι ίδιοι δίνουν) εκεί;

Όπως και να έχει το πράγμα, όταν διαφημίζει κάποιος κάτι με πηχαία γράμματα και μετά όταν πας να το πάρεις σου λέει «αστεράκι από εδώ, αστεράκι από εκεί, υποσημείωση τάδε» τότε είναι απάτη. Δεν είναι καθαρή μπίζνα το να υπόσχεσαι και να κρύβεις υποσημειώσεις μέσα σε ένα πληροφοριακό χάος για να μην παραδώσεις.

Ειδικά η λογική του τυπογραφικού λάθος στη τιμή ενός συμβολαίου με έκανε να χάσω μαλλιά.

Δεν είναι ψιλά γράμματα το λέει ξεκάθαρα....

Τί πλεονεκτήματα έχω αν γίνω συνδρομητής;

Η Tellas προσφέρει αποκλειστικά στους συνδρομητές της υπηρεσίας ADSL της Tellas :


4 ολόκληρες ώρες ΔΩΡΕΑΝ αστικές κλήσεις σε κάθε λογαριασμό, εάν επιλέξετε την υπηρεσία Σταθερή Τηλεφωνίας Tellas 1738 με προεπιλογή φορέα.
Δωρεάν αναβάθμιση στην μεγαλύτερη ταχύτητα Internet μετά τον πρώτο χρόνο, εάν επιλέξετε συμβόλαιο 24 μηνών.
http://www.tellas.gr/page.asp?gid=8&arid=188&lang=2


Επίσης το τονίζαν στο 13800 όταν τους ρώταγες...


ΥΓ. Τώρα είδα για ενα scanaρισμένο κείμενο....φίλε μπορείς να το περάσεις στο Forum να το δούμε;

pelasgian
21-07-05, 15:48
Με συγχωρείς, ενδεχομένως να προκύπτει, αλλά δεν είναι καθόλου ξεκάθαρο. Αφήνει να δημιουργηθούν εντυπώσεις που δρουν διαφημιστικά, μέχρι που να λυθεί η παρανόηση (οπότε μετατρέπεται σε δυσφήμιση.)

Η απάτη είναι ότι ονομάζει «internet» την «πρόσβαση», οπότε η «επόμενη μεγαλύτερη ταχύτητα internet» (το οποίο κάποιος θα το θεωρούσε συνδυασμό «σύνδεσης» με «πρόσβαση» -> όταν λέμε έχω «γρήγορο internet» εννοούμε ότι το συνδυαστικό αποτέλεσμα της «σύνδεσης» με τη «πρόσβαση» είναι γρήγορο, διότι από μόνα τους αυτά δεν λειτουργούν!) μετατρέπεται στη πράξη μόνο σε «επόμενη μεγαλύτερη ταχύτητα πρόσβασης» και με μικρά γράμματα «ΕΦΟΣΟΝ πληρώσετε την αναβάθμιση της γραμμής», την οποία παρόλο που τη προσφέρουμε εμείς σφυράμε αδιάφορα.

Αυτό είναι απάτη, διαφημιστικό τρικ και ένδειξη πολύ κακής επιχειρηματικής κουλτούρας, δηλαδή κακοήθεια. Δεν μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί λέξεις που στη καθομιλουμένη έχουν διαφορετική έννοια από αυτή που τους αποδίδει στα συμφραζόμενά του, ώστε να αφήνει να εννοηθούν άλλα πράγματα.

Δίνω την επόμενη ταχύτητα internet σημαίνει ότι θα σου δώσω πιο γρήγορη σύνδεση και πιο γρήγορη πρόσβαση μαζί, όχι ότι θα σου δώσω μόνο πρόσβαση. Τι να τη κάνω τη «πρόσβαση» μόνη της και τι χάρη μου κάνεις αν πρέπει να πληρώσω τη «σύνδεση» χρυσή για να πάρω το «δώρο». Είναι σα να σου πουν «δωρεάν γεύμα, αλλά πληρώστε τα πιάτα σας».

ipo
21-07-05, 17:35
Συμφωνώ με τον Pelasgian ως προς την προσπάθεια εξαπάτησης μέσω ασαφών όρων, αλλά τυπικά το συμβόλαιο μιλάει μόνο για πρόσβαση και όχι για γραμμή. Το θέμα είναι ότι πρέπει να είσαι ειδήμων για να το αντιληφθείς, από εκεί προκύπτει και η προσπάθεια εξαπάτησης.

Αυτό που με μπερδεύει στην όλη υπόθεση είναι ότι έχω την εντύπωση πως αυτή η προσφορά ξεκίνησε τον περασμένο Νοέμβριο-Δεκέμβριο. Συζητούσαμε μάλιστα ότι μέχρι τότε θα έχει κάνει τις γραμμές του 512/128 ο ΟΤΕ, γι' αυτό και θα έχει νόημα η αναβάθμιση της πρόσβασης από την Tellas.

Σε παρακαλώ darkx ανέβασε την εικόνα από το κείμενο του συμβολαίου.

Spyrosss
21-07-05, 17:40
Κάντε ενα γκάλοπ να δείτε πόσοι έχουν την εντύπωση οτι στον χρόνο πάνω με Tellas θα αναβαθμιστούν απο 384 σε 512.

Συμφωνώ με τον Pelasgian.

papdoux
21-07-05, 17:59
Συμφωνω με pelasgian οτι ειναι εξαπατηση ή παραπληροφορηση αυτος ο τροπος διαφημησης που εκανε η Τελλας, αυτην την εντυπωση ειχα και εγω στην αρχη, πριν 6 μηνες περιπου αλλα οπως λεει και ερμις333, η λεξη INTERNET ειναι ολα τα λεφτα. Μαλιστα, σε διαφορα posts εδω μεσα, ειχε τονιστει οτι δεν συμπεριλαμβανει τη γραμμη αυτη η προσφορα υστερα απο καλο ψαξιμο συμφορουμιτων.

nightsky_30
21-07-05, 18:43
Φυσικά και ο pelasgian έχει απόλυτο δίκιο. Εξαπάτηση είναι η καλύτερη λέξη και μικροαπατεώνες χαρακτηρίζονται αυτοί που προβαίνουν σε παρόμοιες τακτικές.

Πάντως η Tellas, το έχει συνήθειο να μην απαντά σε email ή fax, που αναφέρονται σε παράπονα και καταγγελίες.
Τους είχα στείλει 5 πριν από μήνες και είχα προσπαθήσει να επικοινωνήσω τηλεφωνικά με κάποιον προϊστάμενο χωρίς αποτέλεσμα.

Δεν θα συζητήσω το αν είχα δίκιο ή άδικο αλλά η απίστευτη αδυναμία μου να βγάλω άκρη και να έχω έναν αξιόπιστο και υπεύθυνο δίαυλο επικοινωνίας με την εταιρία.

Κρίμα και πάλι κρίμα, και νεύρα μέχρι να αποδεσμευτώ από την Tellas.

apostol70
22-07-05, 10:08
Στο 13800 όταν του είχα ρωτήσει είχαν πει ότι ισχύει μόνο για τους πελάτες του izy και είχαν τονίσει ότι η διατήρηση της τιμής της 384 ισχύει ΜΟΝΟ για το κομμάτι του ISP και ότι στον ΠΟΤΕ θα πλήρωνα το πάγιο για 512.
Είχαν πει πάντως ότι η αναβάθμιση δεν καλύπτει τους παλιούς πελάτες του TELLAS WebAdsl και ότι έπρεπε να κάνω αλλαγή της συνδρομής σε izy. Το izy εμφανίστηκε κατά τα Χριστούγεννα, ή λίγο πριν, αν θυμάμαι καλά, οποότε πως είναι δυνατό να υπάρχει άτομο που συμπλήρωσε χρόνο ήδη;

Πάντως θα ήθελα να δω post του συμβολαίου.

Υ.Γ. Τον Γενάρη που κελίνω χρόνο στο izy θα δω τι θα κάνει η TELLAS τότε

ipo
22-07-05, 16:32
Στο 13800 όταν του είχα ρωτήσει είχαν πει ότι ισχύει μόνο για τους πελάτες του izy και είχαν τονίσει ότι η διατήρηση της τιμής της 384 ισχύει ΜΟΝΟ για το κομμάτι του ISP και ότι στον ΠΟΤΕ θα πλήρωνα το πάγιο για 512.
Είχαν πει πάντως ότι η αναβάθμιση δεν καλύπτει τους παλιούς πελάτες του TELLAS WebAdsl και ότι έπρεπε να κάνω αλλαγή της συνδρομής σε izy. Το izy εμφανίστηκε κατά τα Χριστούγεννα, ή λίγο πριν, αν θυμάμαι καλά, οποότε πως είναι δυνατό να υπάρχει άτομο που συμπλήρωσε χρόνο ήδη;

Πάντως θα ήθελα να δω post του συμβολαίου.
Αυτό που με μπερδεύει στην όλη υπόθεση είναι ότι έχω την εντύπωση πως αυτή η προσφορά ξεκίνησε τον περασμένο Νοέμβριο-Δεκέμβριο. Συζητούσαμε μάλιστα ότι μέχρι τότε θα έχει κάνει τις γραμμές του 512/128 ο ΟΤΕ, γι' αυτό και θα έχει νόημα η αναβάθμιση της πρόσβασης από την Tellas.

Σε παρακαλώ darkx ανέβασε την εικόνα από το κείμενο του συμβολαίου.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=298150&postcount=21
Τις ίδιες σκέψεις έκανα κι εγώ, γι' αυτό ζήτησα να μας scannάρει το συμβόλαιο.

LeoK2488
22-07-05, 18:45
Νεότερα από το μέτωπο!!:)

Πέρασα 2 ώρες στο τηλέφωνο προχτες με καποιον της ΤΕΛΛΑΣ (το όνομα το κράτησα!) ο οποίος προσπάθησε να με πείσει ότι το συμβόλαιό μου δεν χάθηκε από την εταιρία, αλλά δεν υπήρξε ποτέ (το έχασε ο κούριερ, το χάσανε στο Γερμανό, χάθηκε στο διάστημα, του έβαλε μπομπα η Αλ Καϊντα κλπ κλπ μαμακίες)!!!!!!!

Επειδή τα πήρα στο κρανίο (παιδιά πραγματικά μου τα ζάλισε ο τύπος :mad: ), και επειδή είχα ρώτησει και το δικηγόρο μου, του είπα ότι δεν ξαναυπογράφω καμία αλλή σύμβαση αν δεν μου την στείλει με φαξ για να την εγκρίνει ο δικήγόρος μου!

Όσο το λάβατε εσεις το φαξ, τόσο το έλαβα και εγώ!!! (κρίμα γιατι θα συμπλήρωνε τόσο όμορφα την καταγγελία μου στην ΕΕΤΤ!!!). :twisted: :twisted:

Α, ναι! Το κερασάκι στην τούρτα ήταν όταν είπα στον τύπο οτι βαση της συμπεριφοράς τους απέναντι μου θα σκεφτόμου σοβαρά να πάω αλλου, αυτός έμμεσα με απειλησε με δέσμευση της DSL γραμμής μου από ΤΕΛΛΑΣ!!!! Συγκεκριμένα είπε ότι κανένας άλλος πάροχος δεν θα μπορουσε να ενεργοποιήσει DSL αφου τα μερμηγκια καναν κατάληψη της αμοιρης γραμμούλας μου!!!

Υποθέτω η δέσμευση της γραμμής μου θα ισχύει σύμφωνα με την σύμβαση που υπέγραψα και που αυτήν την στιγμή, όσον αφορά την Τελλας ταξιδεύει για τον Άρη(ή την έχει ο Μπιν Λάντεν για τραγιάσκα!!), όσον αφορά το δικό μου αντίγραφο.... ΩΠΑ! ..... βρρρρρ βρρρρρρρ βρρρρρρ........ ΟΧΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟΟΟΟΟ!!! Μόλις 'γλύστρισε' μέσα στον καταστροφέα εγγραφων μου στην άλλη άκρη του γραφείου μου!!!!! :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: Τι κρίμααααααα!!! :p

Άσε που άμα πραγματικά τολμήσουν να μου δεσμευσουν την γραμμή θα στεναχωρηθώ πάρα πολύ να ανοιξω DSL σε μία από τις 6 άλλες γραμμές (μεσω πΟΤΕ όμως αυτην την φορά! Δεν ξανακάνω την ίδια μαμακία!!) που έχουμε στο γραφείο όσο διαστημα κάνει να εκδικαστει η αγωγή που θα τους κάνω!!!!!

Σκέφτομαι να μήν τους ξαναπληρώσω μεχρι να διακόψουν την παροχή και μετά να τους στείλω με κούριερ το σατανικα άχρηστο Crypto τους - αφου πρωτα το συνδεσω με την USB απ' ευθειας σε τριφασικό μεχρι να λυώσει σαν τσικουλάτα!!!

Μπορει μάλιστα να δουλευει πιο καλά τότε!!!(που ξέρεις η αλ καϊντα μπορει να χτυπαει και τις επιστροφές μόντεμ και όχι μόνο τα συμβόλαια παροχής!!!! ΑΚΟΥΣ ΤΕΛΛΑΣ???? Το κερ@το μου μέσα!)

Αυτά προς το παρόν... ελπίζω να μην σας κούρασα!

ttjoum
22-07-05, 20:53
Κάντε ενα γκάλοπ να δείτε πόσοι έχουν την εντύπωση οτι στον χρόνο πάνω με Tellas θα αναβαθμιστούν απο 384 σε 512.

Μήπως να κάνουμε και ένα γκάλοπ και πόσοι θα μείνουν μετά τον χρόνο? :thumbdown

theochem
22-07-05, 21:58
Η απάτη είναι ότι ονομάζει «internet» την «πρόσβαση», οπότε η «επόμενη μεγαλύτερη ταχύτητα internet» (το οποίο κάποιος θα το θεωρούσε συνδυασμό «σύνδεσης» με «πρόσβαση» -> όταν λέμε έχω «γρήγορο internet» εννοούμε ότι το συνδυαστικό αποτέλεσμα της «σύνδεσης» με τη «πρόσβαση» είναι γρήγορο, διότι από μόνα τους αυτά δεν λειτουργούν!) μετατρέπεται στη πράξη μόνο σε «επόμενη μεγαλύτερη ταχύτητα πρόσβασης» και με μικρά γράμματα «ΕΦΟΣΟΝ πληρώσετε την αναβάθμιση της γραμμής», την οποία παρόλο που τη προσφέρουμε εμείς σφυράμε αδιάφορα.

Αυτό είναι απάτη, διαφημιστικό τρικ και ένδειξη πολύ κακής επιχειρηματικής κουλτούρας, δηλαδή κακοήθεια. Δεν μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί λέξεις που στη καθομιλουμένη έχουν διαφορετική έννοια από αυτή που τους αποδίδει στα συμφραζόμενά του, ώστε να αφήνει να εννοηθούν άλλα πράγματα.

Δίνω την επόμενη ταχύτητα internet σημαίνει ότι θα σου δώσω πιο γρήγορη σύνδεση και πιο γρήγορη πρόσβαση μαζί, όχι ότι θα σου δώσω μόνο πρόσβαση.
Ελπίζω τώρα με την επιστολή διαμαρτυρίας να λυθεί επιτέλους αυτό το πρόβλημα και πλέον να είναι τα πράγματα όπως στο εξωτερικό όπου θα πληρώνουμε μόνο σε έναν (και μόνο ένα χαμηλό ποσό) και θα καταλήγουμε να έχουμε "γρήγορο ίντερνετ".

eager_body
05-08-05, 00:06
Κοντούλη με απογοητεύεις θα επανάλθω...

andreasp
06-08-05, 08:56
Εγω ειμαι συνδρομητης της Tellas 4 μηνες τωρα.
Μου εστειλαν ενα συμβολαιο με courrier το οποιο δεν υπεγραψα και δεν εστειλα ποτε πισω.
Αλλωστε ποιος ο λογος οταν εισαι αοριστου?

torix
06-08-05, 20:28
:thumbsup1 Τώρα με την αναβάθμιση της γραμμής ΟΤΕ από 384kbps σε 512kbps μπορεί και να σε ωφελήσει η αναβάθμιση της ταχύτητας σύνδεσης του παροχέα Tellas από 384kbps σε 512kbps (?) λίγη υπομονή.

@ ADSLgr.com All rights reserved.