PDA

Επιστροφή στο Forum : γιατι τοσο χαλια?



Σελίδες : [1] 2

satriani
04-04-08, 00:39
Γεια σας,
αντιμετωπιζω αρκετα σοβαρο προβλημα με τη συνδεση μου με την οn,
στο browsing σελιδων τα site ανοιγουν απελπιστικα αργα, direct-download με ~50 kb/s
στα torrents μεγιστο με πολλους seeders απο ελληνικους σερβερ max 150 kb/s συνηθως 50-70...

η ερωτηση...
μπορει καποιος να μου αναλυσει τα χαρακτηριστικα μου (που παραθετω παρακατω ως αρχειο .jpg)
μηπως και βγαλω καμμια ακρη? (περιοχη -- δαφνη)

thnx!

spiros315
04-04-08, 00:50
Εχεις καλά χαρακτηριστικά γραμμής θεωρητικά τουλάχιστον.Για το browsing δεν μπορείς να κάνεις τίποτα είναι θέμα ον,για το downloading χρησιμοποίησε download manager(πχ.orbit).Τώρα για torrents άνοιξε τις σωστές θύρες στο pirelli και στον client και κατέβαζε torrents με πολλές πηγές.Δεν ξέρω αν παίζεις on line παιχνίδια αλλά την μεγαλύτερη απογοήτευση θα την πάθεις εκεί...

satriani
04-04-08, 01:00
Εχεις καλά χαρακτηριστικά γραμμής θεωρητικά τουλάχιστον.Για το browsing δεν μπορείς να κάνεις τίποτα είναι θέμα ον,για το downloading χρησιμοποίησε download manager(πχ.orbit).Τώρα για torrents άνοιξε τις σωστές θύρες στο pirelli και στον client και κατέβαζε torrents με πολλές πηγές.Δεν ξέρω αν παίζεις on line παιχνίδια αλλά την μεγαλύτερη απογοήτευση θα την πάθεις εκεί...


δηλαδη καποιος κλειδωμενος στα 15227/1023 ειναι φυσιολογικο να περιμενει για μια σελιδα π.χ και 50 sec?

εχω ανοιξει πορτες στο pirelli και στο utorrent την 65000, κατεβαζω απο πολλες πηγες αλλα και παλι!

Avesael
04-04-08, 01:30
Welcome to ON rules...
Τα στατιστικά σου είναι πολύ καλά και τα λάθη ψιλολίγα σε σχέση με τα εκατομμύρια και τα δισεκατομμύρια άλλων.
Γενικά υπάρχει ένα πρόβλημα με το bandwidth τον τελευταίο καιρό, και μεγάλες αποκλίσεις θα δεις σε ώρες αιχμής.
Ας κάνουμε λίγο υπομονή μιας και ο Απρίλης θα έχει εκπλήξεις από την ΟΝ.
Τώρα αν θα καταφέρει να μας κρατήσει θα δούμε....

cnp5
04-04-08, 02:43
δηλαδη καποιος κλειδωμενος στα 15227/1023 ειναι φυσιολογικο να περιμενει για μια σελιδα π.χ και 50 sec?

εχω ανοιξει πορτες στο pirelli και στο utorrent την 65000, κατεβαζω απο πολλες πηγες αλλα και παλι!

Τα στατιστικά σου είναι μια χαρά... για το download ακολούθησε τις συμβουλές παραπάνω.
Για τα 50sec... δε μας λες το site να καταλάβουμε... Μπορεί να έχουμε πρόβλημα στο bandwidth... αλλά 50 δευτερόλεπτα... Το πρόβλημα θα είναι του site και όχι δικό σου :)

Avesael
04-04-08, 09:45
Στην αναμονή των εκπλήξεων Κωνσταντίνε μου.
Αλλά μέχρι τότε... OMERTA! :rofl: :rofl: :rofl:

satriani
04-04-08, 14:05
Τα στατιστικά σου είναι μια χαρά... για το download ακολούθησε τις συμβουλές παραπάνω.
Για τα 50sec... δε μας λες το site να καταλάβουμε... Μπορεί να έχουμε πρόβλημα στο bandwidth... αλλά 50 δευτερόλεπτα... Το πρόβλημα θα είναι του site και όχι δικό σου :)

μα δεν μιλαω για ενα συγκεκριμενο site!
μεσο ορο σε ΟΛΑ τα site μπαινω με firefox και χωρις να κατεβαζω τιποτα σε 15-20 sec.
Γενικα το σερφαρισμα ειναι απελπισια, πολυ πιο γρηγορα μπαινω με συνδεσεις φιλων τυπου 1024 (απο αλλο παροχεα βεβαια)...
anyway,

τι να πω.... υπομονη κανω εδω και 9 μηνες, αντε να δουμε και τον απριλη!

nikoslykos
04-04-08, 18:04
μηπως τον εχουνε σε καμια πιλοτικη λειτουργεια;;αλλα και απτην αλλη ισως απλα να να μην ειναι καλος ο χαλκος που περναει απτο σπιτι του..ή η καλοδίωση αλλα και ενα τελεφταιο που μαλλον ειναι αυτο..ΟΝ :)

ΜΙΔΗ
05-04-08, 02:48
Εχεις τοσο αργη ταχυτητα browsing κ οταν δεν κατεβαζεις απο torrents? Εαν οχι δοκιμασε να ανοιξεις δυο,τρεις σελιδες χωρις να κατεβαζεις τιποτα. Ισως χρειαζετε να μειωσεις το οριο του υpload στα torrents

atheos71
05-04-08, 19:57
Τα στατιστικά ,έτσι όπως τουλάχιστο φαίνονται και προείπαν τα παιδιά πιo πάνω,είναι μια χαρά!:oneup:
Μήπως είσαι στην ... ΟΝ;:p

Avesael
05-04-08, 23:04
Παρατηρώ κάτι για 5η συνεχόμενη ημέρα...
Το snr μου δε λέει να ξεκολλήσει από τα 8db, τη στιγμή που έπαιζε 6 με 7 για μήνες...

CMS
05-04-08, 23:06
Τα στατιστικά ,έτσι όπως τουλάχιστο φαίνονται και προείπαν τα παιδιά πι πάνω,είναι μια χαρά!:oneup:
Μήπως είσαι στην ... ΟΝ;:p

:lol:


Παρατηρώ κάτι για 5η συνεχόμενη ημέρα...
Το snr μου δε λέει να ξεκολλήσει από τα 8db, τη στιγμή που έπαιζε 6 με 7 για μήνες...

τυχαίο είναι ...

Avesael
05-04-08, 23:42
Λες; Πάντως και το φαινόμενο του κολλήματος δεν ξαναεμφανίστηκε και λάθη έχω μερικές χιλιαδούλες μόνο (και αυτά στην αντιπερα όχθη)

Tem
06-04-08, 09:09
οι εκπλήλεις πότε θα ανακοινωθούν ?

atheos71
06-04-08, 12:36
Παρατηρώ κάτι για 5η συνεχόμενη ημέρα...
Το snr μου δε λέει να ξεκολλήσει από τα 8db, τη στιγμή που έπαιζε 6 με 7 για μήνες...

Aνα...προσαρμόστηκες!:p

Avesael
06-04-08, 21:25
Παρατηρώ κάτι για 5η συνεχόμενη ημέρα...
Το snr μου δε λέει να ξεκολλήσει από τα 8db, τη στιγμή που έπαιζε 6 με 7 για μήνες...

6η ημέρα και οδεύουμε στην 7η...
Είναι τυχαίο; ;)

CMS
06-04-08, 21:26
6η ημέρα και οδεύουμε στην 7η...
Είναι τυχαίο; ;)

Ναι ...:cool:

Avesael
06-04-08, 21:28
Ωραία...

Θα γίνω όπως ο Μάκης με τα 16Mbit...
Θα λέω κάθε μέρα: Xη ημέρα, είναι τυχαίο; :p

erateinos
06-04-08, 21:35
Ωραία...

Θα γίνω όπως ο Μάκης με τα 16Mbit...
Θα λέω κάθε μέρα: Xη ημέρα, είναι τυχαίο; :p

τυχαίο είναι, όπως το λέει και ο Κώστας ;)

σκέφτομαι να θα βάλω ''χέρι'' στο Thomson που μου έμεινε κληρονομιά :twisted:

CMS
06-04-08, 21:49
τυχαίο είναι, όπως το λέει και ο Κώστας ;)

σκέφτομαι να θα βάλω ''χέρι'' στο Thomson που μου έμεινε κληρονομιά :twisted:

καλώς τονε κι ας άργησε ...:)

Εσύ ειδικά έχε το pirelli πάνω τον Απρίλιο... καλού κακού ...:whistle:

έχεις και καλή γραμμή ... συνεπώς έχεις λαμβάνειν (και στέλνειν) ...:whistle:

με αυτή την υπογραφή σου ζαλίζομαι ... βλέπω "πουλάκια" :cool:

erateinos
06-04-08, 21:57
όχι και άργησα κάθε μέρα σχεδόν μπαίνω :whistle:

θα περιμένω ;)

έφτιαξα την υπογραφή μου :p :lol:

Avesael
07-04-08, 12:37
τυχαίο είναι, όπως το λέει και ο Κώστας ;)

σκέφτομαι να θα βάλω ''χέρι'' στο Thomson που μου έμεινε κληρονομιά :twisted:


Από που κι ως που σου έμεινε Thomson κληρονομιά;

atheos71
07-04-08, 12:52
όχι και άργησα κάθε μέρα σχεδόν μπαίνω :whistle:

θα περιμένω ;)

έφτιαξα την υπογραφή μου :p :lol:

Mη το ρίξουμε και στο "μουγγό" και γράφουμε μόνο!:lol:

Μια χαρά είναι με την ΟΝ τα πράγματα.Έστρωσε!Σταθεροποιήθηκαν τα προβλήματα!
Το μόνο χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να κοπούν οι υπηρεσίες της.Και που να πάμε
μετά ,αφού δε βλέπω και τίποτα καλύτερο στον ορίζοντα ...:rolleyes:

erateinos
07-04-08, 12:53
Από που κι ως που σου έμεινε Thomson κληρονομιά;

από την αίτηση που είχα κάνει τον Νοέμβριο 2007 στην ΝΕΤΟΝΕ όπου υποτίθεται ότι από τον Ιανουάριο 2008 θα είχαν ενεργοποιήσει την άλλη γραμμή που έχω

τον εξοπλισμό βλέπω ότι δεν ενδιαφέρονται να τον πάρουν πίσω

atheos71
07-04-08, 12:57
από την αίτηση που είχα κάνει τον Νοέμβριο 2007 στην ΝΕΤΟΝΕ όπου υποτίθεται ότι από τον Ιανουάριο 2008 θα είχαν ενεργοποιήσει την άλλη γραμμή που έχω

τον εξοπλισμό βλέπω ότι δεν ενδιαφέρονται να τον πάρουν πίσω

Mια απ'τα ίδια βλέπω και στη δική μου περίπτωση,μόνο που δεν έχει έρθει ο εξοπλισμός ακόμη , γιατί όπως είπαν τους ... έσπασε κατά τη μεταφορά.

Avesael
07-04-08, 13:06
Το speedtouch της Netone όμως δεν είναι κλειδωμένο (νομίζω);

NexusGS
07-04-08, 23:33
Αδερφέ, μήπως μετά απο restart στο router σου βελιτώνεται η κατάσταση (και μάλιστα πολύ);

atheos71
08-04-08, 11:09
Kαθαρίζει από λάθη και δείχνει καλύτερη συμπεριφορά , μέχρι να ξαναγεμίσει απ'αυτά.
Αυτό ποικίλει από γραμμή σε γραμμή κι από ρούτερ σε ρούτερ.

giorghs
08-04-08, 15:37
Αυτό δεν το καταλαβαίνω καλά, τα κρατάει cache τα λάθη και επιβαρύνει τον επεξεργαστή του μόδεμ; Πχ. Διορθώνει το λάθος στο πακέτο, λαμβάνει το επόμενο, το διορθώνει και τέλος. Γιατί αν έχει πολλά λάθη κολλάει; Mυστήριο μου φαίνεται...

Evangelos
08-04-08, 17:43
6η ημέρα και οδεύουμε στην 7η...
Είναι τυχαίο; ;)

Δυστυχώς Ultra, τίποτα δεν είναι τυχαίο με την On.

Κάποιος απο την On ξύπνησε μια μέρα και είπε τι να κάνω, τι να κάνω :hmm:, και του ήρθε η φαινή ιδέα να "σταθεροποιήσει" τους συνδρομητές του αυξάνοντας το Target Noise στα Profiles και στα DSLAM του, ώστε δήθεν να ελαττωθεί η γκρίνια περι αποσυνδέσεων και διακοπών.

Βεβαίως δεν έλαβε υπ' όψιν του ότι γι' αυτούς που συγχρονίζουν ψηλά μικρό το κακό - ή καθόλου, ενώ γι' αυτούς που οριακά βλέπανε TV στα 6,5 με 7,5 mbps @ 5dB, τώρα τους ρίχνει στα 5,5 με 6,0 @ 8dB, και φυσικά πάπαλα η TV:down:.

Το φαινόμενο το παρατήρησα και εγώ τις τελευταίες 7-10 ημέρες, και μάλιστα εκτός απο αυτό παρατήρησα και μεγάλη "ευαισθησία" με περισσότερα Disconnects και Loss of Signals, παρ' ότι είμαι τώρα στα 8dB!

Μίλησα με τους τεχνικούς και απαίτησα άμεση αλλαγή πίσω στα 5dB. Μού είπαν δεν αλλάζει αμέσως και θα εξετάσουν εάν μπορούν να το κάνουν μεμονομένα, διότι η αλλαγή έγινε για όλους σε επίπεδο κέντρου DSLAM!!!!!

Θα πρότεινα πίεση και απο τους υπόλοιπους, μπας και βγεί τίποτα, αλλιώς ΔΕΝ βλέπω κανένα λόγο να μείνουμε πιά. Μόνο η TV τους διαφοροποιούσε.

Φανταστείτε ότι για το target noise, η NetOne δίνει την δυνατότητα μέσω Web σελίδας στους συνδρομητές της, να το ορίζουν μόνοι τους.

atheos71
08-04-08, 17:51
Στη δική μου γραμμή παρατηρείται μια αύξηση στο snr 2 db!
Δεν υπάρχει πτώση στην ταχύτητα και το browsing γίνεται εμφανώς γρηγορότερα.:hmm:

amora
08-04-08, 18:37
Εγώ παρατήρησα αλλαγή προφίλ από 8/0,5 σε 7/0,8 με ταυτόχρονο ΜΗΔΕΝΙΣΜΟ όλως των Interleaved errors ΑΛΛΑ εμφάνιση Fast Path errors. Και αυτό με πολλά reset. Αντί για κόλλημα τώρα παρατηρώ disconnect μετά από κάποια ώρα, χωρίς να επανέρχεται.

atheos71
08-04-08, 18:42
...τί ήθελα και τό 'πα;
Πάρε 2 db κάτω!

Evangelos
08-04-08, 18:53
...τί ήθελα και τό 'πα;
Πάρε 2 db κάτω!

Λες να είναι τόσο γάτοι και να το επαναφέραν πίσω στα 5dB μετά το τηλεφώνημά μου :p

Πάρτους να το ξανανεβάσουνε :lol:

amora, εσένα για τιμωρία, εκτός των παραπάνω, σε περάσανε και σε fast path. Μήπως τους γκρίνιαξες ότι έχεις πολλά errors :lol:

atheos71
08-04-08, 18:58
Eίναι η ώρα τους τώρα για χαμηλό snr.Συνήθισα πια!:p

Avesael
08-04-08, 20:26
Τώρα που ξεκινά η αναβάθμιση των firmware στα Pirelli και επίσημα, να δείτε τι "πλάκα" θα έχει... :x :vava: :scared:

atheos71
08-04-08, 20:30
Tώρα ,σέρνεται απελπιστικά.
Πάμε για να δούμε Ch.League ,γιατί σε λίγο όπως πάει δε θ'ανοίγει σελίδα.

Avesael
08-04-08, 20:42
Δεν είναι και τόσο άσχημα (αν εξαιρέσει κανείς τα pings)

http://www.speedtest.net/result/256825643.png (http://www.speedtest.net)
http://www.speedtest.net/result/256826447.png (http://www.speedtest.net)

33964

Avesael
08-04-08, 20:46
Κι εδώ δεν πάμε άσχημα..

33965

Ελπίζω και μετά την Παρασκευή να παραμείνει έτσι...

atheos71
08-04-08, 20:47
Aπ' ότι υποθέτω όταν υπάρχουν προβλήματα ταχύτητας ,χτυπούνται πιο πολύ οι αργές γραμμές (σα τη
δική μου ,που το καλό είναι ότι αντέχει και δεν αποσυνδέεται εύκολα).

amora
08-04-08, 22:23
amora, εσένα για τιμωρία, εκτός των παραπάνω, σε περάσανε και σε fast path. Μήπως τους γκρίνιαξες ότι έχεις πολλά errors :lol:

Να δω εγώ πότε θα τους βάλω τιμωρία:twisted:

........Auto merged post: amora added 3 Minutes and 19 Seconds later........

Επίσης με έχουν καρφώσει στα 9 dB με 7/0,8, τη στιγμή που στα 8/0,5 ήμουν στα 10-12 :mad:

Avesael
08-04-08, 22:38
Το καλύτερο (αν ήξεραν να το κάνουν κιόλας) θα ήταν να έδιναν τη δυνατότητα ρύθμισης του snr όπως η Netone...

Tem
09-04-08, 09:48
Το καλύτερο (αν ήξεραν να το κάνουν κιόλας) θα ήταν να έδιναν τη δυνατότητα ρύθμισης του snr όπως η Netone...
όλοι αυτό περιμένουμε

Avesael
09-04-08, 10:54
Απορώ πάντως γιατί δεν το προωθούν ως λύση. Ορίζουν ένα όριο ασφαλείας τα 10-12db και σε αφήνουν να πειραματιστείς με τα όρια της γραμμής σου, ενώ συγχρόνως εξασφαλίζουν ότι δε θα τους πρήζεις με τηλεφωνήματα στο C.C. (αφού θα σου λένε ότι με δική σου ευθύνη το ρίχνεις κάτω από 10-12db)...

Τόσο δύσκολο είναι; H Netone τόσο περισσότερο εξελιγμένη από την ΟΝ είναι;

Έλεος και Ήμαρτον πλέον... :worthy:

atheos71
09-04-08, 12:07
Τόσο δύσκολο είναι; H Netone τόσο περισσότερο εξελιγμένη από την ΟΝ είναι;


...μπορεί και νά 'ναι...

Tem
09-04-08, 18:23
...μπορεί και νά 'ναι...
δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος γι αυτό ;)

atheos71
09-04-08, 19:05
Σίγουρο κι απόλυτο τίποτε δεν είναι στο χώρο αυτό.Η αίσθηση που βγαίνει είναι σαφώς υποκειμενική ...
Σε λίγο καιρό ,προσωπικά,θά 'χω την ταυτόχρονη εμπειρία και των δύο παρόχων,αλλά σε διαφορετικά
dlsams , ό,τι αυτό συνεπάγεται...

Avesael
09-04-08, 20:16
Σε ποιο Α/Κ θα είναι ο νέος πάροχος;

atheos71
09-04-08, 20:18
Σε ποιο Α/Κ θα είναι ο νέος πάροχος;

Περιστερίου.

Avesael
09-04-08, 20:20
Οπότε λίγο μικρότερο attenuation από ότι τώρα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.