PDA

Επιστροφή στο Forum : ΕΜΠΕΡΙΑ ΑΠΟ FORTHNET TO SNR ΚΑΤΕΒΗΚΕ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΕ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ



soulfreem
04-04-08, 02:41
Γεια σας σημερα και εγω ειμαι ενας απο τους κατοχους double play.Μπηκε η γραμμη μου σημερα το μεσημερι στην Forthnet.Εχω ομως καποιες αποριες τις οποιες ρωταω πιο κατω.

1ον Γιατι το Line attenuation ενω ηταν 30 οπως φαινεται απο την παρακατω photo με την γραμμη πριν γινει μετατροπη και μετα επεσε στο 24 ενω περιμενα να αυξηθει οπως πολλοι λενε μεσα στο forum.Σιγουρα δεν μετακινησα το σπιτι προς το dslam.Κοιταξτε και πιο κατω στις photo.Επισης μπορω να αλλαξω το interleved σε fast ή ειναι θεμα dslam και μονο;

Πριν και μετα οπως φαινεται απο τις φωτογραφιες.

2ον Βαζοντας το siemens πανω στην γραμμη ειδα οτι εχει σχεδον τον ιδιο χρονισμο γυρω στα 15300 kbps οπως και στο Fritz.Βεβαια δοκιμαζοντας με adsl configure --snr 10 και φτανοντας το snr 1.6 db επαιξε μια χαρα στα 18796 kbps χωρις αποσυχρονισμους.Πως μπορω αφου η γραμμη μου πιανει 17-18Mbps attainable να τα παρω χωρις να κατεβασω το snr;

3ον Και γιατι παιρνω μονο 15300 ενω attainable εχω χυρω στα 17-18 mbps;Μπορει η forthnet να φτασει το πραγματικο κοντα στο attainable;

4oν Οπως βλεπετε και στις φωτογραφιες το siemens με snr 1,6 εφτασε στα torrent 1,6Mb/s με 3 torrents και με εκατονταδες seeders το καθενα.Επισης και στην φωτογραφια με το download manager του παρακατω link ftp://ftp.forthnet.gr/pub/ripe/dbase/ripe.db.dummy.gz
το siemens κολλαγε στα 2.0 Mb/s και δεν ελεγε να κατεβει ενω το fritz με τα ιδια torrents και την ιδια χρονικη περιοδο της ημερας αρνουνταν να κατεβασει πανω απο 600 kb/s απο ολα τα torrents μαζι και επισης στο αρχειο απο το ftp της forthnet εφτανε 1,1Mbps με peaks 1,4-1,5 που δεν κραταγαν καθολου αλλα μολις τα εφτανε επεφτε στα 900 kb/s;Σαν να μην αντεχε το traffic.

5ον Μετα απο ολα αυτα καλο το fritz αλλα μονο για voip και ασυρματο αλλα σαν ρουτερ το siemens εαν και φτηνιαρικο του εβαλε τα ματια.Εαν εχει κανεις οδηγο πως μπορω να βαλω το fritz να παιρνει συνδεση απο το siemens και να ανοιγει τις πορτες στο pc και στο dreambox μου (που ειναι συνδεδεμενα πανω στο fritz) ενω το εχω συδεδεμενο με το siemens.Επισης θα μπορω να μπαινω και στα 2 menu του fritz και του siemens;

6ον .Ειναι δυνατον να κανω το siemens να κανει force στην επανασυνδεση με το adsl γιατι αρκετες φορες που το επανεκινω η το ξαναβαζω στο ρευμα δεν ανοιγει το ppp και θελει να πας στο menu και να το κανεις απο εκει connect.Eπισης αμα χασω την adsl δεν μπορω να μπω απομακρυσμενα να το χειριστω και αυτο αλλα και κατι αλλες υπηρεσιες που χρειαζομαι.

hel
04-04-08, 04:01
Δώσε και ένα διάγραμμα snr από το fritz.

Πύρρος
04-04-08, 10:58
Πολύ σωστά όσα ανέφερες, έχουν διαπιστωθεί από σχεδόν όλους:


Το SNR της forthnet είναι χαμηλό για να έχει λίγο μεγαλύτερους συγχρονισμούς. Επίσης έχει μεγάλο Interlveaving για να έχει καλύτερη σταθερότητα.
Τα διάφορα broadcom-based modemάκια που δίνει η forthnet συνεργάζονται ΑΨΟΓΑ με τα dslam της (και όχι μόνο).
Το fritz και τα υπόλοιπα AR7-based ρουτεράκια εκτροχιάζονται εύκολα σε μεγάλες ταχύτητες και μέτριες γραμμές.Για το αν το fritz "χάνει" από το siemens νόμιζα ότι φταίει βασικά ο συγχρονισμός, αλλά η διαφορά είναι πολύ μεγάλη. Δυστυχώς δεν μπορώ να το τεστάρω με τη δικιά μου γραμμή.

Για τη ρύθμιση που θέλες, δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι θες να κάνεις: το routing και το NAT να το κάνει το fritz ή το siemens ?

soulfreem
04-04-08, 11:26
Συγνώμη για το λαθος αλλα στην πρωτη ερωτηση εννουσα το Line attenuation και οχι snr.Eπισης εχει κανεις συνδεση την φριτεζα πανω στο siemens και εαν πως;
Εδω εχω και το γραφημα απο το fritz πιστευω να ειναι καλο τι λετε εσεις;
Εαν και ψηνομαι να παω το siemens στην εισοδο της πολυκατοκιας και να τραβηξω lan προς το διαμερισμα μηπως ανεβασει και αλλο ταχυτητα.

hel
04-04-08, 15:00
Φαίνονται κάποιες μικρές απώλειες συχνοτήτων στο διάγραμμα. Δοκίμασε να βγάλεις όλα τα τηλέφωνα, σπλίτερ φίλτρα και να συνδέσεις μόνο του το ρουτερ στην κεντρική πρίζα.
Με att 24 dB αν κλειδώνεις κοντά στα 15 Mbit είσαι μια χαρά. Σε αυτή την ταχύτητα έχεις αποσυνδέσεις με το siemens?

soulfreem
04-04-08, 18:00
Λοιπον βyαζοντας ενας μερος της καλωδιωσης που πηγαινε σε ενα χωρο στο υπογειο και βγαζοντας και ολες τις συσκευες ειδα τα παρακατω στατιστικα αλλαξε και το γραφημα αλλα οχι τιποτα ουσιαστικο.Παρακατω ειναι και οι φωτογραφιες.Τελικα hel με τα 16 MBPS στο siemens με snr 6.0 δεν εχω κανενα προβλημα με αποσυνδεσεις.Ακομα και με snr 1,5 στα 19800 παιζει χωρις αποσυνδεσεις.Βεβαια το αttainable data ειναι μακρια απο το user data rate και αυτο με ανησυχει.
Εβαλα σημερα το fritz με ppoe πανω στο siemens και εχω τις παρακατω ρυθμισεις οπως και στην photo πιο κατω.

fritz με ppoe στο siemens cl-110
με

SIEMENS CL-110 πανω στην lan 1 του fritz

IP:192.168.1.1
SUBNET:255.255.255.0
DHCP:OFF

FRITZ 7140 ME LAN1 ΣΤΟ SIEMENS ME PPOE

IP:192.168.1.2
SUBNET:255.255.255.0
GATEWAY:192.168.1.1
DNS1:193.92.150.3

2η IP FRITZ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ 2,3,4 lan τοπικο δικτυο

Ηταν ρυθμισμενο απο παλια απο το system -->network settings -- >ip addresses

IP:10.30.40.121
SUBNET:255.255.255.0
dhcp:off

PC ΣΤΗΝ LAN 3 του fritz

IP:10.30.40.123
SUBNET:255.255.255.0
GATEWAY:10.30.40.121
DNS:10.30.40.121

DREAMBOX ΣΤΗΝ LAN 2 TOY FRITZ 7140

IP:10.30.40.124
SUBNET:255.255.255.0
GATEWAY:10.30.40.121
DNS:10.30.40.121

Με αυτες τις ρυθμισεις μπορεσα να δω και την φριτεζα fritz αλλα και το siemens απο το pc αλλα και να εχω internet.To θεμα ειναι

1ον οταν ανοιγω τις πορτες στο fritz αυτο θα τις ανοιγει αυτοματα στο siemens;

2ον Μηπως πρεπει να βαλω το fritz oxi με ppoe αλλα Share existing Internet connection in the network (IP Client) στην lan 1.

3ον Στο virtual servers εκανα DMZ host προς την Ιp του fritz 192.168.1.2 για να σιγουρευτω οτι θα δουλεψει το εσωτερικο nat του fritz.Eιναι σωστο αυτο;
ή πρεπει ενναλακτικα να παω στο virtual server του siemens και να ανοιγω τις πορτες προς την ip του pc κατευθειαν αλλα νομιζω οτι το siemens δεν θα βλεπει το pc μιας και το ενα ειναι στο 192.168... και το αλλο στο 10.30... κτλ aλλο subnet.

4ον το dyndns δεν δουλευει πια με το fritz και επρεπε να το παω στο siemens επισης καποιες πορτες οπως ssh,ftp ποια δεν δουλευουν προς το ιντερνετ wan ενω με το fritz δουλευαν κανονικα.Εαν μπορει καποιος και εχει κανει σχεδον την ιδια συνδεσμολογια εαν μπορει ας βοηθησει πως να τις ξαναβγαλω στο ιντερνετ wan.

Πύρρος
04-04-08, 18:50
Εχω το siemens ως bridge modem και το fritz ως pppoe client και router. Το μόνο κακό είναι ότι δεν μπορώ να δω το siemens όταν είμαι συνδεδεμένος. Όλα τα άλλα δουλεύουν

soulfreem
04-04-08, 19:12
Και πως το κανεις αυτο;Μπορεις να βοηθησεις λιγο;

soulfreem
05-04-08, 16:34
Σημερα το πρωι εριξα το snr στο 0.8 και παιζει γυρω στα 19700 Kbps η συνδεση και χωρις να εχει κοπει για 14 ωρες.Μπορει να παιξει τοσο χαμηλα το ρουτερ;

theopan
05-04-08, 16:43
Σημερα το πρωι εριξα το snr στο 0.8 και παιζει γυρω στα 19700 Kbps η συνδεση και χωρις να εχει κοπει για 14 ωρες.Μπορει να παιξει τοσο χαμηλα το ρουτερ;

Δεν πιστεύεις αυτό που βλέπεις; Ναι μπορεί να παίξει τόσο και ακόμα χαμηλότερα. Και 0,4dB έχω δει σε Siemens.

hel
05-04-08, 20:46
Σημερα το πρωι εριξα το snr στο 0.8 και παιζει γυρω στα 19700 Kbps η συνδεση και χωρις να εχει κοπει για 14 ωρες.Μπορει να παιξει τοσο χαμηλα το ρουτερ;

Αυτό δεν είναι ρουτερ. Είναι σκυλί:cool:

soulfreem
05-04-08, 22:15
Το μονο οτι δεν εχω βρει πως μπορω να το κανω μονιμο.Μηπως υπαρχει περιπτωση να σωζεις αυτη την επιλογη μεσα απο το telnet.Με το DMT tool δεν ξερω εαν το κανει μονιμα.Παντως το εχω βαλει σε bridge mode με το fritz και παιζει τρομερα.Επισης λυθηκε και το προβλημα που το siemens πολλες φορες μουλαρωνε και οταν το εκανες connect δεν συνδεεται η οταν ξαναβαζεις το adsl η πεφτει το ρευμα δεν σηκωνοταν το λαμπακι ppp και επεφτε το adsl πραγμα σηματνικο μιας και δεν μπορω να μπω απομακρυσμενα.Ενω τωρα το pppoe το κανει το fritz οποτε και οταν σηκωνεται κανα κανει μονο συχρονισμο με το adsl kai μονο το siemens.Ηθελα να ρωτησω εχει κανεις προβλημα με το Nat και port forward του siemens.Γιατι πολλες φορες που το δοκιμασα δεν ανοιγε σωστα τις πορτες και αλλες ηθελε reboot.

Πύρρος
05-04-08, 22:17
νομίζω ή save ή saveall (το γράφω απ'έξω, μπορεί να κάνω λάθος)

soulfreem
05-04-08, 23:00
δοκιμασα με save αλλα μολις το επανεκινω ξαναγυριζει στο snr 6

@ ADSLgr.com All rights reserved.