PDA

Επιστροφή στο Forum : ADSL Efficient Networks Speedstream 5200



verousis
21-07-05, 03:29
Γεια σας παιδιά, καινούργιος εδώ....

Έχω το παραπάνω modem σε λειτουργία στο Μόντρεαλ του Καναδα με την εταιρεία Bell και παρατήρησα ότι στην Ευρώπη προωθείτε από την Siemens.
Ερώτηση¨
Α Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το μόντεμ της αρέσκειάς σου στην Αθήνα με όποια εταιρεία θέλεις;

Β Τυχαίνει να έχει κανείς ανάλογο μοντέλο σε ελειτουργία στην Ελλάδα;

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί πρόκειται να μετακινηθούμε προς Αθήνα αυτό τον χειμώνα και αναρωτιέμαι αν θα δουλέψει εκεί το μόντεμ (Το ρεύμα δεν είναι πρόβλημα γιατί θα χρησιμοποιήσω μετασχηματίστή από 220 V sστα , νομίζω 12V)

Αν κάποιος μου μπορεί να απαντήσει, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Χρήστος

euri
21-07-05, 08:32
Καλημέρα Χρήστο και καλώς ήρθες.

Όσον αφορά στην πρώτη σου ερώτηση, η απάντηση είναι: γενικώς ναι. Ο σημαντικότερος παράγοντας είναι το μόντεμ να υποστηρίζει τον τύπο της γραμμής, δηλαδή PSTN (POTS) ή ISDN.

Για το modem που προανέφερες εγώ προσωπικά δεν έχω εμπειρία.

Πάντως σε κάθε περίπτωση, αν δε λειτουργεί το modem εδώ στην Ελλάδα μπορείς να προμηθευτείς οποιοδήποτε της αρεσκείας σου και σε χαμηλή τιμή. Με λίγο ψάξιμο και διάβασμα στο παρόν φόρουμ θα βρεις διάφορες προτάσεις από πολλούς χρήστες.

(Κάποιος μοντεράτορας να το μετακινήσει στην ανάλογη ενότητα παρακαλώ; )

sonyp900
21-07-05, 12:47
Γεια σας παιδιά, καινούργιος εδώ....

Έχω το παραπάνω modem σε λειτουργία στο Μόντρεαλ του Καναδα με την εταιρεία Bell και παρατήρησα ότι στην Ευρώπη προωθείτε από την Siemens.
Ερώτηση¨
Α Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το μόντεμ της αρέσκειάς σου στην Αθήνα με όποια εταιρεία θέλεις;

Β Τυχαίνει να έχει κανείς ανάλογο μοντέλο σε ελειτουργία στην Ελλάδα;

Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί πρόκειται να μετακινηθούμε προς Αθήνα αυτό τον χειμώνα και αναρωτιέμαι αν θα δουλέψει εκεί το μόντεμ (Το ρεύμα δεν είναι πρόβλημα γιατί θα χρησιμοποιήσω μετασχηματίστή από 220 V sστα , νομίζω 12V)

Αν κάποιος μου μπορεί να απαντήσει, τον ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Χρήστος

Από ότι είδα στα specs του modem υποστηρίζει Anex A δηλαδή PSTN γραμμή.
Οπότε δεν πρέπει να έχεις κανένα πρόβλημα στην Ελλάδα.

verousis
22-07-05, 14:31
Ευχαριστώ και τους δυο για την γρήγορη απάντηση!

Άντε και να δούμε αν θα πέσουν οι τιμές του ADSL στην Ελλάδα.
Ο ανταγωνισμός των εταιρειών εδώ στο Μόντρεαλ έχει οδηγήσει τις τιμές σε πολύ χαμηλά επίπεδα.
Για παράδειγμα η σύνδεσή μου είναι 3 Μbits και η τιμή μαζί με τους εδώ φόρους 35 καναδικά δολάρια δηλαδή γύρω στα 24 ευρώ τον μήνα χωρίς δεσμεύσεις μετακίνησης όγκου πληροφοριών ή άλλα πάγια.

Το μόνο φοβάμαι που θα μου λείψει στην Αθήνα είναι οι υψηλές ταχύτηες με τις χαμηλές τιμές..... Άντε ίσως παρατήσουμε το ιντερνέτ και κάνουμε καλύτερα καμιά βόλτα στο Σούνιο...

Και πάλι ευχαριστώ

Γεια χαρά ,

Χρήστος

odd
22-07-05, 14:38
Για παράδειγμα η σύνδεσή μου είναι 3 Μbits και η τιμή μαζί με τους εδώ φόρους 35 καναδικά δολάρια δηλαδή γύρω στα 24 ευρώ τον μήνα χωρίς δεσμεύσεις μετακίνησης όγκου πληροφοριών ή άλλα πάγια.

Κάτσε εκεί που είσαι!

@ ADSLgr.com All rights reserved.