PDA

Επιστροφή στο Forum : (ADSL Modem/Router) VS (ADSL modem + Χωριστό router)



mousi
04-04-08, 13:10
Καλημέρα. Ψάχνω να πάρω ένα καινούριο modem/router (λόγω ADSL2+) και έχω ψιλο-καταλήξει στο USR 9113.

Το πρόβλημά μου όμως είναι το εξής:
Μήπως είναι καλύτερα να πάρω ένα καλό Router χωριστά από το modem και χωριστά ένα ADSL modem (με ethernet); Όχι τπτ άλλο αλλά να μη χρειάζεται κάθε φορά που εμφανίζεται κάτι καινούργιο (πχ ADSL2+, ίσως cable αργότερα) να αλλάζω το router μου (σημ. το 9113 δεν είναι και φθηνό ;)). Αν δεν κάνω λάθος το 9113 (και οποιοδήποτε άλλο modem/router) δεν μπορεί να πάρει internet από εξωτερικό modem και να λειτουργήσει μόνο ως router, ε;

Αν θέλετε προτείνετε και μηχανάκια (modem και router χωριστά).

Thx in advance!

del_ahmettt
04-04-08, 20:03
Μήπως είναι καλύτερα να πάρω ένα καλό Router χωριστά από το modem και χωριστά ένα ADSL modem (με ethernet); Όχι τπτ άλλο αλλά να μη χρειάζεται κάθε φορά που εμφανίζεται κάτι καινούργιο (πχ ADSL2+, ίσως cable αργότερα) να αλλάζω το router μου (σημ. το 9113 δεν είναι και φθηνό ;)).

Αν σε ενδιέφερε μόνο η ενσύρματη δικτύωση, τοτε ταυτίζομαι απόλυτα με την άποψη του ξεχωριστού modem + router, το εχω προτείνει και σε αλλους χρήστες σε αλλα παρόμοια νήματα.

Από τη στιγμή που μιλάμε για wireless router όμως, αυτό το πλεονέκτημα της ευελιξίας χανεται αυτομάτως λόγω του wireless. Πιο μεγαλη εξέλιξή πρεπει να αναμένουμε στις wireless τεχνολογίες (βλ. 802.11n, που δεν ειναι οριστικό ακομη), παρά στις τεχνολογιες χαλκού.


Αν μιλάμε για ενσυρματη λυση ενας καλος συνδυασμός θα ήταν:

LINKSYS RVS4000 4-PORT GIGABIT VPN SECURE ROUTER (http://www.linksys.com/servlet/Satellite?c=L_Product_C2&childpagename=US%2FLayout&pagename=Linksys%2FCommon%2FVisitorWrapper&cid=1150490915278) στα 120€ + ενα φτηνό Τhomson ή Siemens μοντεμακι (για ΟΤΕ ή FORTHnet, αντιστοιχα)

Για wireless δεν βλέπω κάποιο επιπλέον κέρδος από μια τετοια λυση, εκτος αν μιλαμε για τίποτα small business περιβάλλον, με αυξημενες απαιτήσεις.;)


Αν δεν κάνω λάθος το 9113 (και οποιοδήποτε άλλο modem/router) δεν μπορεί να πάρει internet από εξωτερικό modem και να λειτουργήσει μόνο ως router, ε;
Σωστα

mousi
04-04-08, 21:27
Η αλήθεια είναι ότι το wireless δεν θα χρησιμοποιηθεί πολύ (σε γραφείο θα μπει). Απλά αφού θα πάρω router λέω ας έχει και wireless για κανα laptop αν τύχει και αν χρειαστεί κάποια αναβάθμιση σε wifi βάζω και ένα AP...

EDIT: Το USR 5464 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.533114) σαν router σε σύγκριση με το linksys τι λέει;

del_ahmettt
04-04-08, 22:05
EDIT: Το USR 5464 (http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.533114) σαν router σε σύγκριση με το linksys τι λέει;

+ Eχει wireless
+ Εχει Print server

- Δεν εχει δυνατότητα για VPNs
- Δεν εχει Gigabit switch, αλλά 100άρι.

mousi
05-04-08, 12:58
Gigabit έχω switch ούτως ή άλλως οπότε δε με ενοχλεί και πολύ. Anyway, ευχαριστώ για την απάντηση :)

ΥΓ: Α! Να μη το ξεχάσω... Για τα P2P το πόσα connections θα αντέξει εξαρτάται από το router ή από το modem (φαντάζομαι router);

JoeBar
06-04-08, 01:54
To modem σου καθορίζει την αντοχή στα p2p.

@ ADSLgr.com All rights reserved.