PDA

Επιστροφή στο Forum : Αναβαθμιση???....ή με δουλευουν??



spartiatis
04-04-08, 13:37
Για σας φιλαρακια...


Εκανα ενεργιες πριν 4 μερες για αναβ/ση απο 2 στα 8 αλλα.....

Σε καμια περιπτωση δεν εχω πραγματικες ταχυτητες για τα 8...

Παρολα που συχρονιζει στα 8128/384 το Wag200G (annex B ).

Oti test και να κανω μετραει σαν 1900 εως 2100 και το up sta 310 περιπου.

Μολις εφυγε ο ΟΤΕ απο εδω που μετρισε τη γραμμη και ειπε οτι ειναι πεντακαθαρη εωσ το κεντρο ( απο 600 εως 700Μ )... ....μετρησαμε απο το δισυρματο του σπλιττερ για σιγουρα.

Το κουφο ειναι οτι οι ταχητητες ειναι σταθερα πεσμενες με καμια αλλαγη στη διαρκεια της ημερας.....σαν να εχω περιορισμο μεχρι τα 2 και κατι παντα.....


Εδω και μια φωτο του τη βλεπει το μοντεμ....

33759




Τα Attenuation.. τα βλεπετε σωστα ??


Υπαρχει περιπτωσει να φταει το σπλιττερ ( παλιο Alcatel που ειχα μαζι με το παλιο μου Speedtouch )...

Aλλα υπαρχει το ενδεχομενο να ειμαι περιορισμενος ηλεκτρονικα απο τον οτε ??:(

Tiven
04-04-08, 13:46
Για σας φιλαρακια...


Εκανα ενεργιες πριν 4 μερες για αναβ/ση απο 2 στα 8 αλλα.....

Σε καμια περιπτωση δεν εχω πραγματικες ταχυτητες για τα 8...

Παρολα που συχρονιζει στα 8128/384 το Wag200G (annex B ).

Oti test και να κανω μετραει σαν 1900 εως 2100 και το up sta 310 περιπου.

Μολις εφυγε ο ΟΤΕ απο εδω που μετρισε τη γραμμη και ειπε οτι ειναι πεντακαθαρη εωσ το κεντρο ( απο 600 εως 700Μ )... ....μετρησαμε απο το δισυρματο του σπλιττερ για σιγουρα.

Το κουφο ειναι οτι οι ταχητητες ειναι σταθερα πεσμενες με καμια αλλαγη στη διαρκεια της ημερας.....σαν να εχω περιορισμο μεχρι τα 2 και κατι παντα.....


Εδω και μια φωτο του τη βλεπει το μοντεμ....





Τα Attenuation.. τα βλεπετε σωστα ??


Υπαρχει περιπτωσει να φταει το σπλιττερ ( παλιο Alcatel που ειχα μαζι με το παλιο μου Speedtouch )...

Aλλα υπαρχει το ενδεχομενο να ειμαι περιορισμενος ηλεκτρονικα απο τον οτε ??:(


Τα speed test δεν είναι αξιόπιστα , δες εδώ http://adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796

To attenuation σου είναι υψηλό για την απόσταση όπως και εμένα ( είμαι στα 400-500 μέτρα ) και δεν ξέρω τι φταίει , ελπίζω κάποιος να μας δώσει τα φώτα του :)

vaggoulas
04-04-08, 13:48
Δες στην σελίδα της OTEnet τι S είσαι.Αν είσαι 2Mbit ή 8.Μπορεί να μην σου έχουν αναβαθμίσει ακόμα την πρόσβαση.

petaloudaki
04-04-08, 14:05
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα.. είχα ζητήσει και εγώ πριν λίγες μέρες αναβάθμιση από 2 σε 8.. Μπήκα τώρα στο οτενετ και λέει S5 και ότι είναι ενεργό, αλλά στο ρούτερ λέει 2048, έκανα και ένα ρεσταρτ αλλά τίποτα. Χρειάζεται κάτι άλλο?

toxicity
04-04-08, 14:08
Κι εγώ φίλε έκανα αναβάθμιση από 1024 σε 4096 περιοχή Παλλήνη Αττικής. Τις πρώτες 10 μέρες έβλεπα 2,5/3,5 Mbps, τώρα πέσαμε πάλι στα 1/1,5 :(

manoulamou
04-04-08, 14:24
Εαν περασει πανω απο μια βδομαδα που τυπικα εχετε φτασει το S5
ή ο,τι αλλο SX εμφανιζεται απο ΟΤΕνετ πως αντιστοιχει στην νεα τελικη σας ταχυτητα
τοτε ελεγξτε τα στατιστικα γραμμης (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1783114#post1783114) ξανα και
μετα τηλεφωνειστε στο 1242 ή 121 αναλογα!:hmm:
Εννοειται πως εχετε προσφατο firmware/drivers στο συμβατο μοντεμ/router σας
και εχετε κανει μερικα restarts...

petaloudaki
04-04-08, 14:29
Έκανα χτες αναβάθμηση στο firmware...Αφού όμως στην οτενετ το δείχνει σαν S5 δεν έπρεπε να αλλάξει η ταχύτητα και στο router? Βασικά σήμερα έγινε η αναβάθμηση από ότι είδα άρα θα περιμένω λίγο ακόμα.. απλά έλεγα μήπως έπρεπε να κάνω κάτι άλλο εγώ.

pnikolo
04-04-08, 18:36
Για σας φιλαρακια...


Εκανα ενεργιες πριν 4 μερες για αναβ/ση απο 2 στα 8 αλλα.....

Σε καμια περιπτωση δεν εχω πραγματικες ταχυτητες για τα 8...

Παρολα που συχρονιζει στα 8128/384 το Wag200G (annex B ).

Oti test και να κανω μετραει σαν 1900 εως 2100 και το up sta 310 περιπου.

Μολις εφυγε ο ΟΤΕ απο εδω που μετρισε τη γραμμη και ειπε οτι ειναι πεντακαθαρη εωσ το κεντρο ( απο 600 εως 700Μ )... ....μετρησαμε απο το δισυρματο του σπλιττερ για σιγουρα.

Το κουφο ειναι οτι οι ταχητητες ειναι σταθερα πεσμενες με καμια αλλαγη στη διαρκεια της ημερας.....σαν να εχω περιορισμο μεχρι τα 2 και κατι παντα.....


Εδω και μια φωτο του τη βλεπει το μοντεμ....






Τα Attenuation.. τα βλεπετε σωστα ??


Υπαρχει περιπτωσει να φταει το σπλιττερ ( παλιο Alcatel που ειχα μαζι με το παλιο μου Speedtouch )...

Aλλα υπαρχει το ενδεχομενο να ειμαι περιορισμενος ηλεκτρονικα απο τον οτε ??:(

Αλλαξε το path mode σε fast path και τσεκαρισε οπως σου ειπαν πως σε εχει η οτενετ. Δοκιμασε με ftp.otenet.gr. ;)

........Auto merged post: pnikolo added 11 Minutes and 15 Seconds later........


Για να μην ανοίγω άλλο θέμα.. είχα ζητήσει και εγώ πριν λίγες μέρες αναβάθμιση από 2 σε 8.. Μπήκα τώρα στο οτενετ και λέει S5 και ότι είναι ενεργό, αλλά στο ρούτερ λέει 2048, έκανα και ένα ρεσταρτ αλλά τίποτα. Χρειάζεται κάτι άλλο?

Ασχετο το ενα με το αλλο! Περιμενε τον οτε να σου αναβαθμισει τη ταχυτητα ;)

........Auto merged post: pnikolo added 2 Minutes and 24 Seconds later........


Κι εγώ φίλε έκανα αναβάθμιση από 1024 σε 4096 περιοχή Παλλήνη Αττικής. Τις πρώτες 10 μέρες έβλεπα 2,5/3,5 Mbps, τώρα πέσαμε πάλι στα 1/1,5 :(

SNR=? Γραψτο και στο προφιλ σου :hmm:

spartiatis
05-04-08, 00:24
Επιτελους !!!...δουλεψε...

Αν σας πω τι μακακια ειχανε κανει..

Λοιπον οι κυριοι...ειχαν κανει 2 ΜΙΣΕΣ αναβαθμισης...

1) μια σε μενα στο κοματι της γραμμης.... στο 27310 81χχχ οπου ιδιοκτητης τισ γραμμης φαινετε ο κουνιαδος μου..

2) την αλλη στο κομματι της προσβασης στο 27310 26χχχ οπου παλι ειναι ιδιοκτητης γραμμης ο κουνιαδος μου αλλα με δικη του προσβαση adsl στα 1000...


Δηλαδι...

Οταν εκανα την αιτιση και δηλωσα σε ποιο νουμερο θα γινει......αυτοι δεν με ρωτησαν αριθ πελατη η username και βαλανε το πρωτο που βρηκαν μπροστα τους βαση ονοματος στο λογαριασμο της γραμμης.

Και μετα απο αμετρητα τηλεφωνα και δηλωση βλαβης στο 121 (οπου ηρθε και συνεργειο οτε) ΕΝΑΣ δεν ειδε το λαθος??.........ΟΧΙ.
Το λαθος το ειδα εγω οταν μιλησα με προισταμενη στο 35555 και στη συζητηση ειδε το ονομα του κουνιαδου μου σε 2 τηλεφωνα...οπου μου κινησε την περιεργεια και ρωτησα σε τη ΑΡΙΘΜΟ ΠΕΛΑΤΗ εγινε οι αλλαγη ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ για 8Mbps.....kai μου ειπε ΛΑΘΟΣ ,,,αριθμο.........
Μετα απο 10 λεπτα...ΞΑΦΝΙΚΑ....ολα ρολοι..........ποια atenuation,firmware sto modem,αλλαγη ζευγαρη απο το μποξακι στο σπιτη απ'εξω.. κολοκυθια τουμπανα??............

Μετα απο μερικες δοκιμες... συχρονισμενος οπος και στη φωτο... εχω 850-860kb Download (me D/L manager κοντα 900 φτανει)....


Και ενα...LOL..

Oταν βγαλαμε ακρη και περιμενα να στειλει φαξ με τα σωστα στοιχεια η πωλητρια στο OTESHOP μου λεει.........."να σου κανω αναβαθμηση στα 24 που μκηκαν απο σημερα ??"...
Kai απαντησα..." AΣΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΗ ΜΟΥ ΝΑ ΔΩ ΠΡΩΤΑ ΤΑ 8..."

BTW...
Ουτε ενα συγγνωμη για την ταλαιπορια μου....δεν ακουσα..


Shhhhhhhh....
Μετα την απεργια παμε για τα 24........shhhhhhhhhhhhhhhhh.....hehe

andreasermones
05-04-08, 00:46
χεχε σιγα μη σου ζητησουνε και συγνωμη.....ο οτε ειναι μεγας ο οτε ειναι ενας....(αμαν):rofl:

Tiven
05-04-08, 01:06
χεχε σιγα μη σου ζητησουνε και συγνωμη.....ο οτε ειναι μεγας ο οτε ειναι ενας....(αμαν):rofl:

http://www.youtube.com/watch?v=kyvn9r25tD0 :twisted::twisted: :oneup:

pnikolo
05-04-08, 01:55
χεχε σιγα μη σου ζητησουνε και συγνωμη.....ο οτε ειναι μεγας ο οτε ειναι ενας....(αμαν):rofl:

Το προβλημα ειναι οτι αλλος κανει το λαθος και αλλος πρεπει να ζητησει συγγνωμη! Ε, δεν υπαρχει και τοσο συλογικοτητα στο δημοσιο ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.